Nieuws- eu Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 61. Versciiijnt Donderdags en Zondags. 1917. ö6ste Jaargang. KOST THANS Zondag 29 Juli. STADSNIEUWS. Uit de Raadszaal. 28 ct. p. ons, 35 ct. p. vierdel. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Kaatsvereeniging „Bolsward.” •«4 Bolswardsche Courant VOOR Afzonderlijke 5 Cent. KLEIN’S THEE hiermee de volgende i Vergadering op Donderdag 26 Juli 1917. openlucht-uitvoering zal als bijdrage in de kosten van de.Gemeente verzocht deelnemen van 20-jarigen leeftijd de subsidie dient brengen van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. De jaarlijkscbe algem. vergadering werd Woensdag gehouden in »den Hof van Holland”. De opkomst was ditmaal beter dan gewoonlijk een kleine 30 leden waren present. De voorzitter, de heer J. M. Kingma, ver heugde zich over de betoonde belangstelling; met een gevoelig woord herinnerde hij aan de groote ramp aan ’t einde der groote kaats- partij voorgevallen, en verzocht den secretaris, den heer W. Brandenburg, de notulen te lezen. Hieraan werd voldaan, en ook gaf deze nog een verslag van de gehouden kaats- partijen, van eene den 23 Sept, gehouden vergadering over den wederopbouw der tribune, alsmede van de op Paasch-Zondag gehouden Bondsvergadering. Al deze verslagen worden met attentie aangehoord en onder dankzegging goedgekeurd. en wijl met het oog op de tijdsomstandigheden nog verdere wijziging der tarieven kan komen, stellen B. en^ W. voor te bepalen dat de tarieven der gemeente voor ontsmettingen worden verhoogd, wanneer de tarieven van het ^Groene Kruis” worden verhoogd met goedkeuring van den minister. De heer Terhenne merkt op dat de tarieven dan wel verhoogd kunnen worden, doch zij kunnen later ook weer verlaagd worden, en dan dient dat ook in deze verordening op genomen te zijn. De Voorzitter. Ja, gewijzigd, dat is hier het woord, de bedoeling isovereenstemming te brengen in de tarieven van ^Groene Kruis” en Gemeente. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Adres Commissie Lick. Opvoeding om subsidie voor openluchtfeest, met advies van Burgem. en Weths. De Commissie bericht dat op Woensdag 27 Augs. alhier een worden gegeven, en wordt een subsidie van f 50. B. en W. merken in hun advies op dat tot de taak der in ’t leven geroepen Commissie ook behoort het doen organiseeren van en de schooljeugd en anderen tot aan openbare feesten. Waar om de Commissie het vol- dit deel hunner taak mogelijk te maken, stellen zij voor het verzoek in te willigen. De heer Praamsma zegt dat de zaak op zich zelf hem niet onsympathiek is, doch het houden van openbare feesten vindt hij niet een algemeen gemeentelijk belang. Toen die Commissie tot stand kwam is gezegd, dat het de Gemeente geen geld zou kosten, en nu vindt hij deze f 50 de eerste stap op een pad dat hij niet wenscht op te gaan. Hij meent ook dat gemeentesubsidie niet noodig is, er wordt ruim f 300 vereischt en nu is door de burgerij al zoo goed geteekend, dat buiten subsidie het wel zal kunnen gaan De heer Eisma meent, dat niet pertinent besloten is dat het de Gemeente geen geld zou kosten; wel is er gezegd dat het te doen was om te komen tot een spelleiderscursus, en die wordt betaald door het Rijk. Het organiseeren van spélen ligt wel op den weg der Gemeente en die mag daarin wel voorgaan door er steun aan te verleenen. De heer Terhenne is het volkomen eens met den heer Eisma. De woorden zooals de heer Praamsma die bezigde, kunnen den toets der waarheid niet doorstaan. De Commissie is in ’t leven geroepen door het Rijk om hier een spelleiderscursus te hebben, en ook het Rijk betaalt dien cursus. Openbare feesten te houden is ook een deel van de taak dezer Commissie en het geldt hier een demonstratie op turngebied. Nu heeft de Commissie een waarborgfonds, dat heeft de burgerij bijeengebracht. Als 't weer meewerkt kan het wel gaan, en is de subsidie niet noodzakelijk, 'k Zou dus, als men tegen subsidie bezwaar heeft, wel willen voorstellen dat de gemeente voor f 50 in dat waarborgfonds deelneemt. De heer v. d. Wal is het eens met den heer Praamsma. Er is uitdrukkelijk gezegd indertijd dat het de Gemeente niets zal kosten. En openbare feestelijkheden vindt hij, moet elk zelf betalen, daar is de gemeentekas niet voor. De heer Oosterbaan meent dat hier ver warring van denkbeelden heerscht. De spel leiderscursus zou niets aan de gemeente kosten, maar het is er nu om te doen het succes van dien cursus te laten zien. Hij kan met den heer Terhenne meegaan en meent ook dat waarborg stellen in dezen de juiste weg is. De heer Praamsma herinnert zich goed dat er indertijd uitdrukkelijk gezegd is: het zal de Gemeente niets kosten”. Echter de kwestie gaat niet om deze f 50, maar hij vreest dat dit het begin is van meer uitgaven, en dat hiermee een stap wordt gedaan op een weg, dien Spr. niet op wil. Als dit nu als waarborg fonds dient, zal hij er ditmaal in kunnen meegaan, doch ’t is en blijft zijn meening dat dergelijke feesten moeten uitgaan van het particulier initiatief. De Voorzitter merkt nog op dat hij voor zich heeft wat is gezegd bij het in ’t leven roepen der Commissie. Tot de taak der Commissie wordt onder d. ook genoemd het houden van openbare feesten. Daar dit dus Deze vergadering had geen zwaarwichtige te voorzien, dat het wel vlug loopen. En zoo is het dan over zeven aan acht reeds ^fge- te belasten. Deze heeren verwijderen zich, terwijl de vergadering een oogenblik geschorst wordt. Bij de heropening der zitting rapporteert de commissie bij monde van den heer Boersma om de benoemde leden toe te laten, wijl de stukken in orde zijn bevonden. De heer Lunter verlaat de vergadering en met algemeene (11) stemmen wordt tot diens toelating besloten. Daarna de heer Terhenne af en ook met 11 stemmen werd tot diens toelating besloten. De heer Eerdmans was er niet, dus nu konden alle 12 leden hun goedkeuring er aan hechten dat hij de volgende periode aanblijft als raadslid. Nu de heer Keikes nog even buiten de deur en ook diens toelating werd met 11 stemmen goedgekeurd. Aan de wet en formaliteiten was voldaan. 2. Kohieren Schoolgeld, 1 e en 2e kw. 1917. Voor de m.u.l.o school waren de bedragen f 236 en f 220.25 en voor de school no. 1 f 231.50 en f 230.70. Met algemeene stemmen vastgesteld en in vorderbaar verklaard. 3. Wijziging begrooting 1917. Daar Ged. Staten niet goedvonden de f 500 als verhooging woningbouw op een volgend dienstjaar over te schrijven wijl de gemeente- rekening inmiddels was afgesloten, wordt weder wijziging der begrooting noodig en doen B. en W. hiertoe het voorstel. Met een worden enkele andere posten ge wijzigd, o.a. ook aangebracht een bedrag van f 142, noodig voor verbetering der afwatering in de Hollandiabuurt. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Hillotingen. In de geldleening f 28.000 van 1896 wordt getrokken no. 19. Dit aandeel is aflosbaar 2 Jan. a.s. In de geldleening f 14.000 van 1910 loot uit no. 8. Aflosbaar 30 September a.s. In de geldleening f 5.500 van 1912 wordt getrokken no. 4. Aflosbaar 24 Jan. a.s. In de geldleening f 47.000 van 1908 loten 4 aandeelen uit, n.l. nos. 4, 32, 62 en 39. Aflosbaar 30 Sept. a.s. En in de geldleening f 61.000 van 1909 loten 5 aandeelen uit, te weten de nummers 31, 49, 63, 70 en 3. Aflosbaar 1 Sept. a.s. 5. Adres Broederschap Ontvangers inzake kantoor Gemeente-Ontvanger, met advies Burgem. en Weths. B. en W. adviseeren hierop afwijzend te beschikken, wijl de instructie den ontvanger verplicht kantoor te houden binnen de be bouwde kom der gemeente, en wijl met Jan. j.l. de ontvanger een niet onbelangrijke salaris- verhooging is verleend, en ook in verband met een eerlang noodige verbouwing van het Gemeentehuis, waarbij het plan bestaat dan den geheelen gemeentedienst in één gebouw onder te brengen, wordt nu afwijzend ge adviseerd. De heer Eisma merkt op, dat de instructie niet heel duidelijk is. Er staat wel bij dat hij kantoor moet houden in de bebouwde kom, doch niet dat het voor eigen rekening moet geschieden, en hij zelf voor de lokalen moet zorgen. Daar echter te eenigen tijd in het advies een nieuw kantoor in uitzicht wordt gesteld, zal Spr. met het advies mee gaan, hoewel hij toch meent dat een jaar wedde geheel aan de ambtenaren behoort ten goede te komen. De Voorzitter stemt toe dat naar de letter er niet in staat dat het kantoor voor eigen rekening moet worden gehouden, doch dit is zoo steeds de gewoonte geweest. Daar te eeniger tijd hierin verandering kan worden gebracht, meenden B. en W. nu ’t oogenblik niet geschikt om er wijziging in te brengen. Met algemeene stem men het voorstel B. en W. aangenomen. 6. Voorstel B. en W. aanvulling der ont- smettings-verordeningen. Van de prov. Friesche vereen. ,/Het Groene Kruis” is bericht ingekomen dat de tarieven der ontsmettingscommissie zijn verhoogd. De gemeente zal bij eventueele ontsmettingen meer moeten betalen, terwijl van de betrok kenen geen hooger recht kan worden terug gevorderd. De verordening dient dus gewijzigd punten, ’t was van stapel zou ook gegaan. Ruim kwart gevangen, was ’t kwart over daan. De Burgemeester was verhinderd de ver gadering bij te wonen, zoodat de heer Kramer als voorzitter fungeerde. Ook de heer Eerd- mans was met kennisgeving absent, derhalve 12 leden present. De notulen werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer J. Op ’t Holt, dat hij de benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie aanneemt. b. Resolution van Ged. Staten, houdende goedkeuring kohier hoofdel. omslag en wijzi ging begrooting. c. Schrijven v./d. Ambtenaren der Gemeente houdende dankbetuiging voor den aan hen verleenden verhoogden duurtetoeslag. Een en ander aangenomen voor kennisgeving. d. Adres van het Bestuur voor Christel. Volksonderwijs, verzoekende een lokaal van de Gemeente te mogen gebruiken, wijl hun schoolgebouw met November a.s. geen voldoende ruimte biedt voor alle leerlingen. e. Adres van A. van der Schaaf, werkman bij de Gemeente reiniging, verzoekende, dat ook hem duurtetoeslag worde verleend voor een zieken zoon. Hij heeft vernomen dat in zulke gevallen ook aan kinderen boven 16 jaren wel duurtetoeslag wordt verleend. Adres van Johs. van der Schaaf en Echtgenoote, verzoekende herziening van hun belooning als schoolschoonhouders. Zij hebben reeds 7 jaren naar zij meenen tot tevredenheid hun werk verricht in school no. 2 en de school voor m. u. 1. o., en verzoeken de beloo ning meer in overeenstemming te brengen met de tijdsomstandigheden. g. Adres van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, verzoekende een verordening in ’t leven te roepen aan gaande Zondags-winkelsluiting. Bij eenige winkels bestaat dit reeds, maar bij lang niet alle, daar een algemeene wet alleen de winkel sluiting op Zondag geheel kan bewerken. Al deze adressen in handen van B. en W. om advies. h. Adres van de Vereen, van Haven- en Transportarbeiders, wijzende op den onhoud- baren toestand wijl zij in het beste van den tijd geen werk hebben en dus ook niet kunnen voorzien in de behoeften hunner gezinnen. Zij verzoeken daarom of de Gemeente ook werkzaamheden kan laten uitvoeren, om ergere dingen te voorkomen, en zij in den winter niet op de liefdadigheid zijn aan gewezen. De Voorzitter stelt voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Toch hebben B. en W. het onder oogen gezien en willen bericht doen dat zij het oog op deze kwestie zullen houden, om zoo mogelijk er later gevolg aan te geven. Alzoo goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Onderzoek geloofsbrieven herkozen raads leden. De heeren Boersma, Oosterbaan en Praam sma worden verzocht zich met dat onderzoek een deel van de taak der Commissie is, hebben B. en W. gemeend zoo te moeten adviseeren. Er is ook een oogenblik gedacht om die som als waarborg te stellen, maar toch werd beter geacht het bedrag als subsidie toe te staan. Daar het voorstel Terhenne voldoende wordt ondersteund, wenscht hij dit in stemming te brengen. De heer Boersma wil evenwel nog even opmer ken dat het verzoek luidt om een subsidie van f 5Q te bekomen. Hij vindt dus dat het voorstel B. en W. eerst in stemming behoort. De Voorzitter meent dat een amendement het voorstel vooraf dient te gaan, en over het voorstel Terhenne wordt gestemd met den uitslag dat de stemmen staken. Tegen dit voorstel stemden de heeren Eisma, Boersma, Lunter, v. d. Klei, Hooiring en Kramer. Dit punt wordt dus in de volgende ver gadering uitgemaakt. 8. Voorstel Commissie weg Bolsward Harlingen tot verhooging salaris en duurte toeslag wegwerkers,, met advies B. en W. De Commissie van den weg stelt voor om met ingang van 1 Juli de jaarwedde der beide wegwerkers te verhoogen van f 546 tot f 624 en den duurtetoeslag van f 1.50 te brengen op f 2 per week. B. en W. stellen voor aan die regeling de goedkeuring te hechten. De heer Boersma heeft met genoegen dit voor stel gezien; waar uit den Raad herhaaldelijk de wensch is uitgesproken die jaarwedde te ver hoogen, moet, nu dit voorstel van de Com missie inkwam, het met beide handen worden aangevat. De heer Wlerema is niet tegen dit voorstel, maar keurt het af dat er eene terugwerkende kracht aangegeven wordt. Er wordt dan eigenlijk al op de beslissing vooruit geloopen. De Voorzitter antwoordt dat de bedoeling zal zijn zulke Voorstellen wat eerder in te dienen. En die opmerking zal worden over gebracht. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 9. Benoeming lid Dames Commissie hand werk onderwijs. De aanbeveling der school commissie bestaat uit de damesEisma-Abbink en Cuperus-Taconis. Mevrouw CuperusTaconis wordt benoemd met 7 stemmen. Mevrouw EismaAbbink verkreeg 5 stemmen. Bij de rondvraag oppert de heer Hooiring de vraag hoe het komt dat bij de distributie van turf de prijzen zoo verschillend worden gesteld. Eerst kostten de 500 f 6.75, toen f 6.25 en nu worden ze bezorgd voor f5.75. De vraag rijst dus: vanwaar dat verschil? De arbeiders zijn geneigd de turf te weigeren, soms omdat zij ze niet direct kunnen betalen, maar ook wijl ze denken, er zullen nog wel eens twee kwartjes afgaan. De Voorzitter zegt dat die vraag behoort bij de Brandstoffen-commissie. De Burgemeester, die tot die commissie behoort, is thans afwezig. De heer Hooiring had dit antwoord wel verwacht, maar toch meende hij deze vraag in ’t openbaar te moeten stellen, om zoodoende de oorzaak ook ter kennis van het publiek te doen komen. De Voorzilter herhaalt, dat de vraag dient te worden ingediend bij ;t brandstoffen-college, en hij voegt er bij, dat waarschijnlijk ook de Burgemeester op deze vraag van deze plaats geen volledig antwoord had gegeven. Sluiting der vergadering.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1