Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 5 Augustus. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 63. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1917. ö6ste Jaargang. KOST THANS ■nrn MMBtïC? i. iiDwr iBum bmhhbi VOOR t niteit beoefent dan gymnastiek 28 ct. p. ons, 35 ct. p. vierdel. beneden de 25 kub. M, dringt op verla- Jouster Crt. zijn reden het tarief, INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) BINNENLAND. Donlawerstal. Eigenaardig verschijnsel. Hier in de gemeente doet ieder zijn best voor den winter geborgen te zijn wat de brandstof voorraad betreft en men geeft elkaar den raad: //Maak dat je wat krijgt, anders kom je te laat”. En in de naburige gemeente Lemster- Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. De dure porseleinen schotel. De antiquiteiten-koopman betaalde voor oudheden altijd de hoogste prijzen, althans volgens de advertenties welke hij nu en dan in de krant plaatst. Zijn meest geliefkoosd arbeidsveld waren de kleine dorpen en gehuchten, waar hij op boerenhofsteden menige oude kan, die de boer toch niet meer gebruikte, of een kabinet dat naar zijn besliste meening maar in den weg stond, voor evenveel guldens kocht als dergelijke voorwerpen hem later tientallen guldens opbrachten. Eens toen hij op een mooien, zomerschen dag naar een van de weinige dorpen toog, waar, zooals hij het noemde, de klad nog niet in zat, wat beteekende, dat de menschen er nog een boel antiek in huis hadden, zonder dat zij er de waarde van beseften, zag hij bij een boer de hoevepoort open staan, wat voor hem als een onweerstaanbare uitnoodiging was om binnen te treden. De boer stond te kijken bij de stallen. In de nabijheid sloop een mooi katje, dat den koopman in oudheden weinig interesseerde. Wel baas hoe staan de zaken? sprak hij den bot uit zijn oogen turenden landbouweraan. ’t Mag wel zoo wat, man, meende de boer. En terwijl de twee met elkaar in gesprek raakten en de koopman al eens gevraagd had, of de boer geen ouwe spullen had van de hand te doen, kwam een boerenmeid een schotel met brokjes brood en melk op den grond plaatsen voor het rondsluipende poesje, dat met grooten eetlust naar zijn maaltje kwam toegeloopen en er lekker van begon te drinken en knabbelen. De antiquair had zijn oogen niet in den zak. Ternauwernood was de schotel op den grond gezet, of” met kennersoog zag hij, dat het diertje zijn eten kreeg opgediend in een stuk waardevol, antiek porselein Baas, zegt hij, je hebt daar een aardig katje. Mag ik ’t koopen Waarom niet? meent de boer, wat geef je er voor Twee kwartjes! Goed of niet? Neen man, onder den rijksdaalder is de poes niet te koop, ’t Is een zeldzaam mooi diertje, dat zie je ook wel. Nou man, omdat jij het bent. Daar heb je een rijksdaalder geef mij de poes maar. En met een Kom poes, je gaat met mij mee, nam hij het katje op zijn arm. Maar terwijl de koopman in oudheden, die de hoogste prijzen betaalt voor antiek, met quasi-zachtmoedigheid kop-en-nekje van het spinnende poesje streelt, vraagt hij onnoozel of hij den schotel met melk en brood voor het poesje ook mee mag nemen Waarachtig niet, lacht de boer gul, m’n schotel kan ik vooreerst nog niet missen, want daar heb ik al minstens vijftig katten door verkocht. Hdbl. De goudvoorraad. De goudvoorraad der Nederlandscbe Bank is van f 621.20 millioen tot f633.30 mil- lioen gestegen. Er ontbreken thans nog slechts f 15 millioen aan een verviervoudi ging van den goudvoorraad der Bank in vergelijking met het cijfer bij het uitbreken van den oorlog, n.l. c.a. f 162 millioen. Een dergehjke ontzaggelijke stijging van den metaal- voorraad is geheel zonder wederga. Zij is niet gepaard gegaan met een evenredige ver- hooging der behoefte aan betaalmiddelen. In bet jongste jaarverslag der Nederlandscbe Bank werd uiteengezet, hoe het mogelijk is, dat niettemin zooveel bankpapier, hetwelk tegen het ontvangen goud werd afgegeven, in omloop is kunnen blijven, o.a. doordien, blijkens de belangrijke vermeerdering der biljetten van f 1000, aanmerkelijke bedragen buiten de eigenlijke circulatie zijn gehouden en in natura worden opgepot. Prijsopdrijving De Minister van Landbouw bericht, dat in verband met het opjagen der prijzen van voederbieten, koolrapen, stroo en ijzerdraad door speculanten, maatregelen worden over wogen om voor deze artikelen maximum prijzen vast te stellen. Ons gasrantsoen. Volgens de Ned. ligt het in de bedoeling van de Regeering ingaande 1 October van het geheele land uniform vast te stellen een zeer matig gasrantsoen. De te verstrekken hoeveelheid gas per maand zou voor de kleine gezinnen nog ver moeten liggen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Den Haag, 31 Juli 1917. Geachte Redactie, Het verslag in het Zondags-No. van uw blad, betreffende de besprekingen in de j.l. gehouden Raadsvergadering, inzake het advies van B. en W. over het toekennen van eene subsidie aan de Gemeentelijke Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding, geeft mij aan leiding daarover een en ander op te merken ten einde daardoor te komen tot een juist begrip omtrent de beteekenis van de te houden demonstratie van lichaamsoefeningen. De Gemeentelijke Commissie is in het leven geroepen, om de lichamelijke oefening in de Gemeente te bevorderen en daarvoor alle gepaste middelen aan te wenden. Het laat zich aanzien dat binnen korten tijd in iedere Gemeente des lands dergelijke commissies zullen gevestigd zijn. Hare werkzaamheden zijn zeer uitgebreid, beter gezegd moeten zeer uitgebreid zijn, willen zij zich op elk gebied der lichamelijke oefening bewegen. Thans is aan de orde het organiseeren van eene open bare demonstratie van gymnastiek, athletiek en openluchtspel, waaraan een eenigszins feestelijk uiterlijk zal gegeven worden. Ten einde die taak tot een goed einde te brengen vraagt zij erkenning van overheidswege in den vorm eener subsidie. En nu rijst de vraag of de Gemeente met het toekennen van eene financieels bijdrage op den goeden weg is en dan antwoord ik direct met een hartgrondig, ja! Ik zal dit ook aantoonen. Wat doet de Gem. Commissie op dit oogenblik? Zij organiseert eene Spelleiders- cursus, waarvan de financieele kosten geheel worden gedragen door den Ned. Bond voor Lich. Opv., daartoe door de Rijkssubsidie in staat gesteld. Aan dezen cursus wordt deelge nomen door onderwijzeressen en onderwijzers van verschillende scholen zoowel uit Bolsward als omgeving, die straks in staat zullen zijn de verschillende terrein- en zaalspelen aan de jeugd van 620 jaar te onderwijzen. Boven dien beheert zij de nieuw opgerichte Rijks- cursussen in lichaamsoefeningen, waaraan in Bolsward door bijna 200 jongens en meisjes van '1218 jaar wordt deelgenomen. Ook dit laatste wordt door de Regeering bekostigd. Moet ik nu aantoonen welke groote waarde er moet worden toegekend aan het feit, dat jongelui van genoemden leeftijd in de gelegen heid zijn aan de lichaamsoefeningen onder leiding deel te nemen Wordt juist niet hierdoor bijgebracht het begrip van orde en zelftucht, beheersching van lichaam en geest, kameraadschap, moed en vaardigheid en nog zoovele andere moreele eigenschappen, die de jeugd in den tegen- woordigen tijd werkelijk zoozeer noodig heeft? Is het niet een gemeenschappelijk belang dat we nu krijgen een welopgevoed Jong Nederland, vaardig naar lichaam en geest? Is het niet de plicht der overheid de jeugd te leiden, vooral buiten de school, (en daar gaat het hier om) in de juiste richting te zorgen dat zij geen gelegenheid heeft tot en afkeerig blijft van daden die in de puberteits periode zoo gemakkelijk tot uiting komen? Moeten wij de jeugd niet met alle middelen weerhouden van baldadigheden? Op al deze vragen zult gij mij een bevestigend antwoord moeten geven. En nu is een van de voor naamste middelen om ons doel te bereiken, de lichamelijke ontwikkeling! Er is niets wat de jeugd met meer sponta- ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. land geeft een commissie, bestaande uit leden van 'verschillende vereenigingen, aan de ingeze tenen den raad geen brandstoffen in te slaan. Oorzaak: De commissie acht de vastgestelde maximumprijzen te hoog en ging daarvan aan. Aan wien de schuld? Te Spaarndam werden het vorige jaar een twaalftal huizen vanwege... de gemeente ge bouwd met Rijks voorschot van ruim f 24.000 reeds nu zijn die huizen zoodanig aan het verzakken, dat onverwijld moet worden inge grepen; het maken der noodige voorzieningen zal meer dan f 7000 eischen. En het ver nieuwen der beschoeiingen (de perceelen grenzen aan ’n vaartje), f 6.500, alzoo tezamen f 13.500. En volgens deskundigen is het nog een groote vraag of de huizen hierdoor behouden zullen blijven. Alg. H. Inbraken te Groningen. Ter Groningen is in de laatste weken ber- haaldelijk ingebroken. Bij prof. mr. P. Pet aan den Heereweg werden verschillende gouden- en zilveren voorwerpen uit de brandkast ge stolen; bij den aannemer D. Smit aan den Kraneweg was een hoeveelheid tafelzilver de buit, terwijl uit eenige tijdelijk onbewoonde perceelen voorwerpen van meer of mindere waarde werden ontvreemd. De daders waren met den buit naar Amsterdam getrokken; een van hen wérd bij aankomst van den trein uit Holland Woensdagavond te Groningen gearresteerd, de ander werd te Amsterdam aangehouden. Het zijn de 18-jarige H. Damhof en de 24 jarige H. Wriede, de laatste Amster dammer van geboorte en timmerman aldaar; Damhof was kort geleden uit het rijksop- voedingsgesticht ontslagen. Alg. H. Het personenvervoer op de spoorwegen. Nu voor deze drie zomermaanden het spoor wegtarief, wat betreft het personenvervoer, met 50 pCt. is verhoogd, een maatregel, die speciaal beoogt het reizigersverkeer te verminderen, is het niet onaardig te weten, of inderdaad dat verwachte resultaat er mede bereikt wordt. Wij hebben gisteren, zoo zegt het Utrechtsch Dagblad, eenige informaties daaromtrent inge wonnen op het Centraalstation hier ter stede, en al is de eerste maand waarin het nieuwe tarief geldend is, amper voorbij, zoodat men nog pas een oordeel kan uitspreken over 30 dagen, waarvan hoogstens 1 5 algemeene vacan- tie-dagen, toch zijn de mededeelingen, die men ons verstrekte, van belang. Het Centraalstation is wel niet het geheele spoorwegnet, zoodat het niet onmogelijk is, dat op andere stations andere verschijnselen zijn waargenomen niettemin lijkt het ons niet te boud, wanneer .we aannemen, dat in ’t algemeen soortgelijke ervaringen worden opgedaan als hier ter stede. Welke nu die ervaringen zijn? In ’t kort deze, dat het personenvervoer aanmerkelijk is verminderd. Het is belangrijk minder druk dan vorige jaren. Wel zijn de meeste treinen, die rijden, goed gevuld en vrij aanzienlijk van lengte, maar men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat er heel wat treinen uitgevallen zijn, zoodat het vervoer zich tot een sterk gekrompen aantal treinen moet beperken. Ook is bet niet onwaarschijnlijk, dat er in de ontvangsten weinig van te merken zal zijn, maar dit vindt dan weer in de aanzienlijke verhooging van welke den invloed van het verminderde vervoer compenseert. Op het Centraalstation is het voor de ambtenaren en beamten zeer duidelijk waar neembaar, dat men den lust tot reizen minder sterk laat botvieren. Het kan soms uren achtereen vrij stil zijn op de perrons, terwijl het vorige jaren in den vacantie-tijd ieder uur van den dag druk en vol was. Zoo druk en zoo vol, dat het vrijwel onmogelijk was, wanneer in den ochtend, b.v. om een uur of 8 een trein te laat was vertrokken, dat tijdverschil in den loop van den dag bij vertrek van andere treinen in te halen. Neen, de rust van den nacht kon eerst de gewenschte correctie aanbrengen. Thans gaat het heel gemakkelijk. Vertrekt ’s ochtends een trein te laat, dan is nog dienzelfden ochtend de invloed daarvan te overwinnen en het tijdsverschil uitgewischt. Ook de nieuwe maatregel betreffende het ver voer van fietsen werkt ten aanzien van de sneltreinen in dezelfde richting, zoodat nog nooit de sneltreinen zoo op tijd vertrekken als in deze maanden en er voor het stations- personeel werkelijk een periode van verademing is ingetreden. niteit beoefent dan gymnastiek en spel en als zoodanig de afleiding van het kwade en voor ons opvoeders en verzorgers het eenige middel om een maximum effect te sorteeren. Zijn zij op de oefenplaats, dan wordt er niet gedacht aan baldadigheid of het doen van overlast aan anderen. Daar wordt hier zonder dwangmiddelen geleerd, gemeenschappelijk een zeker doel te bereiken met inachtneming van de gestelde regelen, of ondergeschikt te zijn aan de medespelenden wanneer dit in het belang van het spel mocht zijn, den leider gehoorzamen zonder morren; hulpvaardigheid wordt aangekweekt zonder dat daaraan speciale lessen worden gewijd. Wanneer de jeugd aldus wordt geleid, zal zij zich ook buiten de invloeds feer van den leider, daarnaar gedragen en uiten, en zullen baldigheden en overlast langzamer hand tot een minimum teruggebracht worden. Geheel uit te roeien zal zij wel niet zijn, want slechte elementen blijven altijd over. Is het dus de taak der overheid te zorgen dat hare burgers worden opgevoed tot beschaafde menscben in de maatschappij, dan houdt die taak geenszins op bij het verlaten der school, doch moet worden voortgezet, (ik zou haast zeggen het geheele leven door), en daartoe dient alweer onze Gemeentelijke Commissie voor de lichamelijke opvoeding! En nu kom ik tot de betooging die de Commissie voornemens is te geven. Ik vraag alweer, is het niet een overheidsbelang dat een openbaar feest vreugdevol, ordelijk en zonder wanklank wordt gevierd? Moet een openbaar feest niet in den waren zin des woords een Volksfeest zijn? Dien weg moeten wij op. De Regeering heeft het in haar Kon. Besluit van 26 Juli 1916 reeds aangegeven dat er om de 3 en 5 jaren volksfeesten zullen zijn, waar Neerlands jeugd en later ook de anderen, hunne lichaamsvaardigheid kunnen toonen. De mensch heeft behoefte van tijd tot tijd aan zijn levensvreugde uiting te geven en zoo deze eens niet aanwezig mocht zijn, moet hem gelegenheid gegeven worden tot levensvreugde te komen. Welnu, de overheid regele de volks feesten zóó, dat iedereen, van welken rang of stand hij ook zijn mag, daaraan kan deelnemen. Zij zorge dat de feesten edel zijn van opzet en geen der deelnemers(sters) tot een bespot ting kunnen zijn van anderen, hetgeen thans nog maar al te dikwijls geschiedt. De volksfeesten van vroeger, die tot vele uitspattingen en ergernis aanleiding gaven, de kermissen hebben afgedaan en daarom is het nu de tijd om iets anders, maar evenzeer iets beters er voor in de plaats te stellen. Onze Gemeenteraad zal wel spoedig de kermis tot het verleden doen behooren, hetgeen mij niet bedroeft, maar dan is het ook haar taak met volle sympathie mede te werken aan de veredeling van het volksvermaak. En nu wordt hier ter plaatse de eerste stap gedaan. De Gemeentelijke Commissie zal een proef nemen, zij het op bescheiden schaal, doch ik twijfel er niet aan of de proef zal slagen en het volgend jaar een grootscher volksfeest op touw worden gezet. Ik hoop hiermede te hebben aangetoond, dat de uitdrukking die zoo gemakkelijk gebezigd wordt //particulier initiatief,” waarmede zoo dikwijls een belangrijke zaak door sommige colleges wordt afgehandeld, hier zeker niet op kan worden toegepast. Wanneer ieder eens grondig wilde kennis nemen van het genoemde Kon. Besluit, zal men tot de overtuiging moeten komen, dat een en ander een hoogere beteekenis heeft dan oppervlakkig wel het gevolg schijnt te zijn. Waar de Regeering reeds het voorbeeld heeft gegeven, mogen de Gemeenteraden zich niet verschuilen achter het ^particulier initia tief” en daarom durf ik mij de vrijheid ver oorloven en onze Gemeenteraad toeroepen: Werkt mede tot de veredeling van het volks vermaak Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor uwe welwillendheid. Uw dw. Dnr., G. H. SUTHERLAND ROYAARDS. - ■-•■■ Bolswardsche Courant KLEIN S THEE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1