ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 64. 1917. Verschijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. Donderdag 9 Augustus. 3NNM VOOR Afzonderlijke a 5 Cent. BINNENLAND. een Door den Prov. baron ze heeft Stembus coalities. Als REDENATIES VAN EEN LEEUWARDER. groot niet als van de ver- en onnibussen des ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar tijd afwezig kannen aan den goeden gang merkbaren afbreuk doet. Alhoewel in ver schillende arbeidscontracten ook een vacantie voor het personeel staat omschreven, toch gebeurt dit nog veel te weinig. Een patroon, die aan zich zelf gevoelt hoe heerlijk ’t is eenigen tijd volkomen vrij te zijn, behoort te bedenken, dat dit voor een werkman minstens in dezelfde mate geldt. Ik heb reeds vroeger op dit aambeeld geslagen, maar de kwestie blijft nieuw omdat zij nog steeds nieuw is. Zoo’n vacantie behoort te worden gegeven met behoud van loon, omdat zij in de meeste gevallen bare waarde anders zou verliezen, ja onmogelijk maken. Zijn ver- staatkundig leven een de politieke partij, die en werk te herzien, daarmede bare kortzichtigheid bewijzen haar leven bedreigen”. Een zuinigheidsketeltje. Wij aldus wordt uit Amsterdam aan de N. Rt. Ct. geschreven hebben een proefneming bijgewoond met 'n waterketeltje, waarin zonder gas, electriciteit, spiritus of olie in een minimam van tijd water kan verwarmd worden. Twee kegelvormige buizen die even wijdig aan elkaar loopen, bieden ruimte voor een liter water. Het middengedeelte is hol gelaten, terwijl bovenaan eveneens ruimte is om zuurstof tot het verbrandingsproduct te voeren. Als brandstof kan dienen papier, een oude krant, als anderszins, die onder het keteltje wordt aangestoken en wanneer die is opgebrand, kookt het water. Verlenging van den zomertijd. Van bevoegde zijde verneemt de N. R. Ct. dat het Nederlandsch Landboaw-Comite van meening is, dat een zomertijdregeling ook van 15 Sept.1 Oct. volstrekt geen grooter bezwaren voor den landbouw veroorzaakt, ja zelfs eenige voordeelen zou gaan opleveren. Een dezer dagen gehouden vergadering besloot echter de regeering hiermede maar niet officieel in kennis te stellen, aangezien de Tweede Kamer voorloopig niet bijeenkomt. Houtspeculatie. Men schrijft uit Barneveld: een bewijs welke abnormaal hooge prijzen nog steeds voor brandhout worden besteed, kan dienen, dat een partij boomen, staande op de hofstede „De Groote Veen” door een houtkooper bij inschrijving gekocht voor f 4500, of juist f 1000 boven den reeds hoog gestelden taxatieprijs, thans weer met f 1200 winst aan een ander is overgedaan. Alg. H, Kolennood. In verschillende plaatsen van ons land moeten fabrieken worden stilgezet, aangezien zij geen kolen kunnen krijgen. Honderden werklieden komen doordoor op straat te staan. Gemeentelijke grootboekrente. De Gemeente ’s-Gravenhage is thans als eerste, in Nederland overgegaan tot het openen van een Grootboek van gemeentelijke schold. Men zal zijn obligatiën van de stad ’s-Gravenhage tegen een bewijs van inschrij ving bij het Grootboek kunnen deponeeren, de uitloting wordt gratie gecontroleerd, mén behoeft zich niet meer ongerust te maken over brand of diefstal (in een bewaarkluis ook niet, maar daar is het niet kosteloos natuur- -lijk) en men kan zich de rente doen toesturen per postwissel. Dit laatste is, vooral voor hen die niet in Den Haag wonen, practijch en gemakkelijk. Steenkolen aan de grenzen. Men schrijft van de Oostelijke grenzen: Terwijl in andere streken van ons vaderland de behoefte aan brandstof groot is, worden hier nog veel steenkolen uit de Pruisische grensplaatsen frauduleus toegelaten. In de Pruisische grensplaatsen zijn nog groote partijen steenkool aanwezig, waarmede men geen raad weet en door den invoer van steen kolen naar de Hollandsche grensplaatsen hoopt men op deze wijze nog levensmiddelen te kunnen ontvangen van de Hollandsche grens bewoners. Natuurlijk houden de commiezen een waakzaam oog, dat de Duitsche steenkolen niet zoo maar worden binnengebracht. De Hollandsche grensbewoners hopen echter, dat men hen de gunstige gelegenheid om steen kolen te ontvangen, niet zal ontnemen, daar ze anders ook een moeilijken winter evenals onze andere landgenooten zouden tegemoet gaan. Arnh. Ct. Onder den titel Nieuwe wegen heeft De (C.H.) Nederlander geschreven:' „Ten slotte zullen de kiezers tegenover de nieuwe stemmings-machinerie geheel anders staan dan tegenover de oude methode. Het was onmogelijk in elk district een geestverwant candidaat gesteld te zien. Men bleef dan thuis, of stemde met zwakker of krachtiger overtuiging den candidaat eener andere politieke groep, die in boofdzaak althans gedeeltelijk hetzelfde bedoelde als de eigen partij waarbij tijdelijke of meer blijvende coalitie tusschen enkele groepen zich van zelf ontwikkelde. Deze stembus-coalities, met al haar goed en kwaad, door velen miskend, door sommigen gehaat, hebhen afgedaan. De toekomst zal recht doen over hen die voor land en volk heil wachtten van samen werking, ook met hen tusschen wie de geschiedenis een scheidsmuur had opgetrokken. Maar zoolang de evenredige vertegenwoordiging stand houdt, zijn stembus-coalities uitgesloten. Elke groep komt op voor het eigen beginsel stelt eigen candidaten en roept eiken geestverwant op tot samenwerking, om op eigen candidatenlijst zoo groot mogelijk aantal stemmen te vereenigen. Elk kiezer verkeert niet sléchts in de gelukkige omstandigheden zijn keuze te kannen volgen maar hij wordt ook voor de verplichting gesteld die keuze te doen. Zoo begint voor ons nieuw tijdperk en thans verzuimde weg zou en Stembus-coalities hebben afgedaan. Nu het orgaan van de C.H. partij dit zoo onomwonden schrijft, behoeft men aan het uiteengaan ook van de coalitie niet meer te twijfelen. Een oplichter. Te Eindhoven werd de pastoor van Zes Gehuchten bij Eindhoven bezocht door een broeder van den stationschef van Geldrop. Genoemde chef zou de controle op z’n kas krijgen en had een vrij groot deficit, zoo vertelde de zorgvolle broer. Met 100 gulden zou hij gered zijn. Rijwiel en horloge wilde de man gaarne als onderpand achterlaten. Pastoor was geneigd te helpen, maar f 100 was te veel. Met f 27 zou het ten slotte ook nog te redden zijn. De pastoor greep in zijn beurs en telde f 27 voor. De dankbare broer verdween na honderd dankbetuigingen. Toen ’s-anderdaags de pastoor den chef van Geldrop bezocht, vernam hij, dat er misbruik was gemaakt van de portemonnaie van den pastoor en van den naam van den stationschef. O. N. Langzamerhand dringt ’t denkbeeld door, dat ieder per jaar een vacantie noodig heeft. Jaren geleden bestond ’t woord vacantie alleen voor leeraren, onderwijzers en enkele zeer aanzienlijken, die hunne zaken in voldoende vertrouwde handen wisten om eenigen tijd de beslommeringen van zich af te schudden. Bij tallooze hoofden van zaken bleef evenwel de gedachte, dat ze geen oogenblik konden worden gemist. Bracht een noodzakelijke bijeenkomst hen al eens van huis, spoorslags keerden ze weer naar hun woonplaats terug om toch maar zoo kort mogelijk afwezig te kunnen zijn. Zij waren de slaaf van hun eigen zaak. De latere tijd heeft daarin verandering gebracht. Ze hebben leeren inzien, dat dit absoluut niet noodig was indien ze maar zorgden, dat hunne leiding door een ander gedurende eenigen tijd kan worden overgenomen. In die richting is men dan ook door een goede onderver- deeling der werkzaamheden meer en meer gegaan, zoodat in verschillende zaken de patroons zelfs geruimen blijven, zonder dat dit i Hindeloopen, 6 Augs. ’t Is hier thans een en al drukte van badgasten. Er zijn thans ongeveer 90 in pension. Het aantal pension gasten neemt van jaar tot jaar toe. Het z.g. „dagjespubliek” is dit jaar zoo vorige jaren. Zeker een gevolg hoogde teistarieven. Auto’s komen er ook niet meer zooveel, doch wagens te meer. Leeuwarden, 6 Augs. Keuringsdienst is proces-verbaal opgemaakt tegen H. F., bakker te Dokkum, wegens het ten verkoop in voorraad hebben van rogge brood, hetgeen niet aan het vereischte gewicht bleek te voldoen. Wonseradeel, 6 Augs. De vlekziekte onder de landvarkens openbaart zich ook alhier. Bij twee veehouders moesten op één dag reap. 6 en 3 varkens worden afgemaakt. Stavoren, 6 Augs. Buitengewoon slecht gaat het dit jaar met de scheepvaart. Bijna geen schip ziet men onze haven binnenkomen of uitgaan. Er moeten vrijwat schepen te Amsterdam „stil liggen”. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Ijerkwerd. Tot ons genoegen is voor de hoofdacte te Zwolle geslaagd de heer G. Velds, thans Res. 2de Luitenant te Amersfoort. Franekeradeel. De Fran. Crt. geeft een staatje van den vooruitgang van het belastbaar inkomen in die gemeente. In 1913 was dat f 391.241, -in 1914 bedroeg het f 411.640, in 1915 was het f 516.057, in 1916 steeg het tot f 667.810, in 1917 de eerste maal van eigen aangifte klom het tot f1178.910. Uit dit staatje is op te maken, dat men in die gemeente in de oorlogsjaren goede zaken heeft gemaakt en tevens dat de nieuwe wijze van belasting-inning onder bedreiging van gevangenisstraf de menschen wel aardig eerlijker heeft gemaakt. Petroleum. In verband met den slechten aanvoer van petroleum zal de distributie voor particulieren van 50 op 40 pCt. worden teruggebracht. Uitvoer stopgezet. Er worden geen consenten meer afgegeven voor den uitvoer van vroege aardappelen. Huis ingestort. Te Tiel is Zaterdagmorgen het huis van den groentenboer A. 8., tegenover het R.-K. kerkhof, gedeeltelijk ingestort. 8. was zelf met groenten naar de stad. Zijn vrouw, die, door het vallen van steenen uit den schoorsteen, het ongeval vreesde, had met haar eenig kind de woning verlaten, toen de instorting met donderend geraas geschiedde, zoodat de omwonenden verschrikt kwamen toesnellen. Gelukkig kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Eenige kinderen, die in de nabijheid speelden, bleven ook ongedeerd. Het huis, dat oud en bouwvallig is, moest terstond worden ontruimd. N. v. d. D. Woestelingen. Te Tegelen hebben Zaterdagmiddag, naar het Hbld. meldt, twee soldaten van de grens wacht Wambach, welke dien dag afgelost was, het dorp in opschudding gebracht. In dronken schap met meer wetende, hoe het beste aan hun opgewondenheid lucht te geven, begonnen zij midden in het dorp in het wilde hun geweren af te schieten, om er vervolgens de soliditeit van te beproeven op een paar boomen. In minder dan geen tijd waren de wapens totaal vernield. De burgemeester, die op het rumoer afkwam en onder bekend making van zijn qualiteit hen trachtte te kalmeeren, werd door hen bij de schouders gegrepen en bedreigd met de vernielde ge weren. Niet bij machte om de dolle gasten in bedwang te houden, haastte de burge meester zich om de marechaussée te Venlo en de militaire autoriteiten te Blérick in kennis te stellen met hetgeen er in zijn gemeente aan de hand was. Intusschen hadden de twee militairen hun kans schoon gezien de vlucht te nemen in de richting van de grens. Met behulp van de uit Venlo gezonden marechaussées en een militaire patrouille, werden zij ten slotte aangehouden, terwijl zij een schuilplaats zochten, op het kerkhof. schillende categorieën van patroons daarvoor niet te vinden, omdat ’t eenigszins hun porte- monnaie’s treft, dan blijft er geen ander middel dan een vakvereeniging, die krachtig genoeg is om een landelijk contract door te voeren. Is dat eenmaal bij contract geregeld, dan blijkt de berg van bezwaren, die oor spronkelijk werd opgehoopt, niet eens te bestaan. De patroons accepteeren ’t als een uitgemaakte zaak en na een paar jaar weet men- al niet meer beter of ’t is altijd zoo geweest. Dat is nu eenmaal zoo ’t beloop van al die dingen, die vroeger zoo sterk werden bestreden en voor on mogelijk verklaard. Een uitwas van het vacantie-wezen is de zoogenaamde vacantie-cursus. Reeds vroeger is het mij herhaaldelijk opgevallen en nu zag ik weer een vacantie-cursus aanbevolen in 't machineschrijven, volledige opleiding in 4 weken. Wanneer verschillende vacanties worden gebruikt en daarin, zij 't ook nuttig, maar toch inspannend werk te doen, dan missen zij geheel hun doel, en bestaat de kans, dat ze in stede van verfrischt naar lichaam en geest, meer afgewerkt terugkomen dan ze gegaan zijn. Vacantie is men verplicht te besteden op de manier zooals zij 't beste aan lichaam en geest ten goede komt. Ook werken voor genoegen valt zeker daaronder. B.v. het maken van voetreizen, watertochtjes of derge lijke, want de vermoeidheid daarbij opgedaan, mits niet geforceerd, werkt als ontspanning heilzaam. Ingespannen studie en geforceerd eigen maken van kundigheden als gebruik van vacantie, valt ten eenenmale daarbuiten. Ieder, die vacantie heeft, dient ook de ver antwoordelijkheid te beseffen, dien tijd van vrijheid goed te keuren. Baron Schimmelpenninck van der Oye, kamerjonker van de Koningin, heeft twaalf ijzeren kanonnen gegeven voor de aanmaak van ammunitie. ’t Is misschien in deze tijden een kostelijke gave, maar ’k had toch liever gezien, dat zijne milddadigheid zich niet, alleen beperkt had tot een stelletje kanonnen, die enkel voor „versiering” van een laan hebben gediend. Neem me niet kwalijk, maar dergelijke schenkingen acht ik niet van voldoende belang om daarvan in de courant afzonderlijk melding te zien gemaakt daaraan doet 't feit, dat een geschonken nu niets af. Wij lezen in de Friesche Courant: Er is tegenwoordig niets zoo krom of ander tracht ’t recht te praten. Een van de gewichtigste dingen is ongetwijfeld de brand- stoffen-rantsoeneering. Bij de vaststelling van het rantsoen is er op gerekend, dat een huis gezin vooreen stookplaats bij zeer groote zui nigheid 10 H.L. steenkolen noodig heeft. De regeering zegt, dat dit getal na grondige onderzoekingen is vastgesteld. Goed, als er niet meer is, verliest zelfs de keizer zijn recht, al wil het mij voorkomen, dat de toegestane hoeveelheid zelfs bij uiterste zuinigheid beslist te min is. Voor de woningen met drie haardsteden komt 17 H.L. beschikbaar, met den aftrek voor koken op gas is dan reeds rekening gehouden. Laten we zeggen, dat er onder deze categorie vallen, de menschen die kamers verhuren en dus de toegestane hoeveelheid billijk noemen. Maar nu volgen de huizen met meer dan drie stookplaatsen. Voor iemand met zeven en meer haardsteden komt 43 H.L. beschikbaar (gasaftrek reeds inbegrepen). Een eenvoudig rekensommetje, zoo zegt de regeering bij monde van het Haagsche Correspondentie-bureau, zal u dus duidelijk maken, dat iemand met één stook plaats in verhouding veel meer krijgt dan een huisbewoner met zeven haardsteden. Dat is nogal wiedes! 't Moet er ook nog bij komen dat 7 haardsteden gelijk werden gesteld met 7X1 haardstede, ’t Feit blijft bestaan, dat de bezitters van groote huizen 43 H.L. krijgen tegen de bezitter van één stookplaats 10 H.L. Wanneer men nu aanneemt, dat de aan zienlijken er niet spoedig toe zullen overgaan, de dienstboden ’s avonds in de huiskamer te zetten, dan zullen ze voor twee stookplaatsen toch 43 H.L. beschikbaar hebben. Nu zal er wel gezegd worden: maar twee stookplaatsen is toch voor hen niet voldoendeze zullen meer moeten gebruiken. Lari, wanneer men er zich toe zet om één stookplaats buiten de keuken te gebruiken, dan gebeurt dat en dan kan dat ook. Ieder weet wel in deze tijden, dat bet gebruiken van één stookplaats een voudig een veiligheidsmiddel is. En nu kan de regeering lang praten en mooi praten, met 43 H.L. voor twee stookplaatsen kan men heel wat langer toe en kan men heel beter ver warmen dan met 10 H.L. voor één. Dat wascht alle water van de zee niet af en daarom kan ik mij geheel aansluiten bij de menschen, die hierin een groote onbillijk heid zien. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1