lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, No. 65. 1917. Verscliijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. Levensgevaarlijk tramverkeer. KOST THANS Water-en Kneippkuren. VOOR Zondag 12 Augustus. Afzonderlijke H. ALKEMA. Tijdelijk te Bolsward. BINNENLAND. N. v. Fr. i sonen sonen sonen den oven krijgt de ’t broodbakken, voor INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 28 ct. p. ons, 35 ct. p. vierdel. HARLINGEN. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. De passagiers, die Donderdagavond met de laatste tram uit de richting Harlingen kwamen, hebben een oogenblik in levensgevaar ver keerd, doordat de draaibrug over de gracht ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. maar met één voor dezen de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. bij de Blauwpoort tijdens het naderen der tram geopend en dit niet door een seinlicht kenbaar gemaakt was. De machinist, die, zooals altijd daar ter plaatse, langzaam reed, werd door luid geschreeuw van het bij de brug wachtende publiek, dat de tram tegemoet liep, gewaarschuwd, zoodat hij door het in werking stellen van de stoomrem nog tijdig kon stoppen. Onder de passagiers heerschte groote schrik en dezen lieten het niet aan verwenschingen ontbreken. Voor wien of wie deze precies bestemd waren, kon ik als niet- bewoner dezer gemeente niet beoordeelen, maar als mede passagier heb ik kunnen constateeren, dat groote nalatigheid had plaats gehad. Gezegd werd, dat gebrek aan petroleum de oorzaak is, dat het seinlicht ’s avonds niet ontstoken wordt, maar m.i. is dat geen ver ontschuldiging, waar, gelijk in ’t onderhavige geval, menschenlevens op het spel staan. De autoriteiten en tramdirectie dienen maat regelen te nemen, dat er veilig verkeer is en dat kan ook. Het reizend publiek beeft er recht op. men ons meedeelt, gemeentebestuur ’t voornemen Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek, 10 Aug. Voor hen, die hier nog zoo’n beetje met aardsche middelen zijn gezegend, begint ’t er naar te lijken, dat ze den dreigenden winter haast zonder zorg tegemoet kunnen gaan. Kelders, hokken, kasten, kisten zijn bij velen reeds meer dan gevuld met winter voorraad, en nog ziet men zich met koorts- Broodrantsoen. Daar de aan voer van broodgraan uit Amerika op dit oogenblik vrijwel stop is gezet en er geenerlei zekerheid bestaat omtrent de hoeveel heden die in de eerstvolgende maanden zullen kunnen worden verwacht, heeft de Regeering zeer ernstig de vraag moeten overwegen of reeds op dit oogenblik behoorde te worden overgegaan tot vermindering van het brood rantsoen. Hoewel daarvoor inderdaad zeer ernstige argumenten pleiten, wenscht de Regeering dezen ongetwijfeld harden maatregel alleen bij besliste noodzakelijkheid toe te passen. Zooals de toestand zich laat aanzien, blijft de noodzakelijkheid van eene vermindering van het broodrantsoen dreigen. Intusschen doet de Regeering een ernstig beroep op allen, die in staat zijn zich andere voeding dan brood te verschaffen, om zoo zuinig mogelijk te zijn in het gebruik van dit voor een zeer groot deel der bevolking onmisbaar voedingsmiddel. Steenkolen. De N. Gron. Ct. meldt, dat over het geheele net der S.S. in verband met de kolenschaarschte, die goederentreinen, welke in den regel het minst belast zijn, om den anderen dag zullen loopen. Ter besparing van steenkolen zullen met ingang van heden 7 treinen van de N.Z. H.T.M. op het traject LeidenHaarlem uitvallen. De firma J. F. Scholten en Zonen te Enschedé, waar ongeveer 600 arbeiders werk zaam zijn, is wegens kolengebrek genoodzaakt hare fabrieken stil te leggen. N. v. d. D. 60.000 K.G. vet in beslag genomen. Het Eindh. Dagbl. meldt: Qp 6 dezer hebben maréchaussée en ambte naren te ’s-Hertogenbosch een partij vet in beslag genomen van bijna 60.000 K.G. Deze partij was in een pakhuis opgeborgen (ver boden opslag) en behoorde aan een Belg. Sneek. De distributie of eigenlijk de verkoop van petroleum wekt hier groote ontevredenheid onder de bevolking. Die ontevredenheid is zoo groot, dat de heer Tjerkstra te Sneek, die in de jV. S. Ct. een inzending heeft laten plaatsen, om den onhoudbaren toestand van dien handel aan te toonen, zijn schrijven eindigt met de vraag: worden op deze manier geen toestanden geschapen als 1.1. te Amsterdam Elke week komen bier 4000 L., die over de verschillende winkeliers verdeeld worden en reeds des Maandagmorgens, als de verkoop begint, leest men voor sommige winkels: petro leum uitverkocht. Men beweert, dat sommige winkeliers de petroleum achterhouden, om betere zaken te doen. Wij zouden niet gaarne die bewering tot de onze maken, maar wij zouden het toch zeer aanbevelenswaardig vinden, zoo de gemeente dit product zelf liet ver handelen. O. N. Zwolle. Naar aanleiding van een bericht in verschillende bladen, dat door een 60-tal bakkers alhier overeengekomen is de bedrijven zooveel mogelijk te vereenigen, kunnen wij het volgende mededeelen. Er zijn in’t geheel hier ter stede 48 bakkerijen, die voor de samen werking in aanmerking komen, de overige zijn aangesloten bij de patroonsbakkerij. Omtrent de wijze waarop de centralisatie zal worden uitgevoerd, is nog geen beslissing genomen; waarschijnlijk zullen in een 3-tal bakkerijen alle bedrijven worden samenge trokken. Zw. Ct. Harlingen. Gisteren werd door een boeier- jacht in de nabijheid van Texel een lijk drijvende opgemerkt, dat later bleek een der verongelukte knapen te zijn, die de vorige week bij het zeilen verdronken waren n.l. de zoon van den heer de Jongh van Bolnes. Per sleepboot is het lijk, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde,alhier aangebracht en naar de begraafplaats vervoerd. Voor de vinding en aan wal brenging der verongelukte knapen was door de familie f 300 uitgeloofd. O. N. Stavoren, 9 Aug. Zelfs de brandnetels hebben thans waarde. Zij worden bier ver zameld en verzonden naar Duitschland. De oudste heeft men het liefst. Leeuwarden, 9 Aug. De gasrantsoeneering voor huishoudelijk gebruik is in Augustus te dezer stede als volgt bepaaldvoor licht 2 kub. M. en voor koken voor alleenwonende personen 20 kub. Meter. Voor gezinnen van 2 personen 25, van 3 personen 27, van 4 personen 29, van 5 personen 31, van 6 per- 33, van 7 personen 34, van 8 per- 35, van 9 personen 36, van 10 per- 37 en van meer dan 10 personen 38 kub. M. aanbevelen niet beter gesteld; en terwijl zij aan den eenen kant van het aanwenden van water, ook bij zeer ernstige ongesteldheden nog heilzame gevolgen verwachten of voorspiegelen, zien zij van den anderen kant over het hoofd, dat dan toch zulk eene, volgens hen zelve, ingrijpende behandeling, verkeerd toegepast of bij vergissing in de onderkenning der ziekte, die bij leeken uiteraard dikwijls moet voorkomen, ook hoogst nadeelige gevolgen kan na zich sleepen. Of de Kneippsche waterkuren met bijbe- hoorend dieet, zijn onschuldig en oefenen alleen op de gezondheid den algemeen gunstigen invloed uit, die te verwachten is van reinheid, matigheid, natuurlijke levenswijze, onthouding van prikkelende spijzen en dranken, maar dan ook zal men aan haar geene specifieke werking mogen toeschrijven bij bepaalde en ernstige licbaams-stoornissen, bf het water, toegepast op de wijze door Kneipp aange geven, is een zeer ingrijpend geneesmiddel, haar werking met kracht doende gevoelen op bepaalde organen en in bepaalde ziekte gevallen, maar dan ook zal deze werking groot nadeel toebrengen, wanneer het lijdende orgaan of het ziektegeval niet met juistheid is herkend. De heer Baudet heeft gemeend op dit laatste vooral het licht te moeten doen vallen, nu zoo vele lijders met de gedachte: baat het niet, het schaadt niet, aan waterkuren zich overgeven. Aan de hand der physiologische wetenschap toont hij aan, dat werkelijk waterbaden en waterbegietingen van allerlei aard zeer ingrij pende gevolgen, zoowel van heilzamen als van gevaarlijken aard kunnen hebben, al naar mate zij met nauwkeurige kennis van zaken worden toegepast of, zooals meestal, plaats vinden zonder zich behoorlijk rekenschap te geven van hetgeen beoogd wordt of-kan geschieden. Door aanwending toch van water op een deel van het lichaam wordt de bloedtoevóer aldaar gewijzigd, eerst verminderd, daarna vermeerderd met overeenkomstige veranderin gen in de lichaamswarmte en het zenuwleven. In gelijke mate en meest in tegenovergestel- den zin heeft echter verhooging of vermin dering van dit alles plaats in andere, niet zelden ver van elkaar verwijderde lichaams- deelen en wier onderling verband aan leeken geheel onbekend is. Wat dus door de water stralen aan den eenen kant wordt gewonnen, zal niet zelden met nog meer schade dan deze winst aan een andere zijde te loor gaan. Voorzichtigheid bij de toepassing der water kuren zij dus in de eerste plaats aangeraden en in hooge mate dient te worden gewaar schuwd tegen de roekelooze wijze, waarop bij allerlei ziekten, kwalen en gebreken tegen woordig zijn toevlucht wordt genomen tot de Kneippsche behandeling. „Om van andere gevallen, die bekend zijn, niet te spreken, kan men zich”, zegt Dr. Baudet, «van de ongevaarlijkheid(l) een denk beeld maken als men het verslag leest van Dr. Levillain, die een week in Wörrishoven doorbracht. In die ééne week constateerde hij één geval van apoplexie (beroerte) gedurende de kuur, ééne haemoptoë (bloedspuwing) bij een tuberculeuze (tering) patiënte, éene abortis (miskraam) na enkele dagen van Kneippkuur, een sterfgeval van een nephritis- (nierziekte) lijder, twee weken na 't begin der kuur.” Het behoeft dus waarlijk niet uit ijverzucht te .zijn tegenover Pastoor Kneipp, zooals zoo menigmaal wordt gezegd, dat de geneesheeren, die het ernstig meenen met hunne patiënten, bun waarschuwende stem doen hooren. En wanneer ook hier te lande zoowel als in het buitenland sommige geneesheeren zelf de Kneippkuur aanraden of helpen toepassen, mag men zich wel herinneren wat een hunner Dr. Baudet toevoegde: Kneippkuur is maar onzin en de roem begint in Duitschland al te dalen, maar hier te lande is er nog vijf jaar veel geld mee te verdienen." Maandbl. t. d. Kwakzalverij. achtigen ijver gereed maken om den nade renden boeman weerstand te kunnen bieden. Vooral de inmaak geschiedt bij velen thans op groote schaal. Naar prijzen vraagt men niet, als men 't maar binnen heeft, dat is de hoofdzaak. Wat een tegenstelling bij hen, die van dit voorrecht zijn buitengesloten. Maar laten dezen niet bezorgd zijn. Waar geschreven staat: „Als ge twee rokken hebt enz.”, daar zullen zij in de eerste plaats, die over Gods woord steeds den mond vol hebben, den armen broeder vast gedenken. Sneek, 10 Aug. Naar bestaat bij ons nog 66 woningen te bouwen. De plannen voor deze moeten reeds gereed zijn. Sneek, 10 Aug. 't Gaat met de centra lisatie onzer bakkerijen naar wensch. Men bakt thans met zijn tweeën en drieën. Een enkele bakker, die collega samen kan doen, bakt drie broodsoorten. De beschikking over collega, na afloop van het bakken van banket. Tabaknood. We komen voor tabaknood te staan. Dat is misschien erg voor de rookers, erger nog voor de sigarenmakers, doch allerergst voor de tabakskervers. De rookers kunnen men moet tegenwoordig toch al zooveel ont beren desnoods hun pijpje een poos vacantie geven en de sigarenindustrie heeft nog wel voor een jaar voorraad, maar de tabakskervers hebben nog slechts zeer geringe voorraden, die niet zijn aan te vullen, en zoo worden 2500 kervers met werkloosheid bedreigd. Wie nu uit zuinigheid als sinds lang zijn sigaar tegen een pijpje verwisselde, zal noodgedwongen weer tot dubbelen prijs gestegen sigaren moeten rooken, of het rooken geheel moeten opgeven. De waarschijnlijkheid is groot, dat Ame rika voortaan de Amsterdamsche markt zal voorbijgaan, en direct in Indië zal gaan koopen, terwijl de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat bij nog langer gesloten blijven van de Amsterdamsche markt voor het buiten land, die markt geheel of zoo goed als geheel zal worden opgeheven. Dit ware niet slechts voor den tabaksbandel, maar ook voor de tabaks-industrie, en vooral voor de sigaren industrie, waarin 18,000 arbeiders werk vinden, een ramp. Het onderstaand artikel is circja 20 jaar oud. In het Maandblad van Oct. 1897 verscheen het van de hand van onzen nog steeds betreurden, volijverigen medewerker Dr. G. W. Bruinsma. Toch zou hét heden kunnen ge schreven zijn en dat wij het thans nogmaals plaatsen, geschiedt tengevolge van een tot ons gerichte vraag, naar aanleiding van hetgeen wij in ons vorig no. schreven over de z.g. natuurgeneeskunde. Den geacbten schrijver, en hem niet alleen, zal daardoor veel worden opgehelderd. „Er wordt door het publiek maar al te dikwijls uit het oog verloren, dat genezing, ook van ernstige ongesteldheden,, langs ver schillende wegen mogelijk is en uit onbekend heid met de werking op ’t menschelijk lichaam van geneesmiddelen of van bijzondere genees methoden meent het even dikwijls, dat de weg eener bijzondere genezing die het heeft waar genomen, een geheel nieuwe is, terwijl hij in werkelijkheid slechts uitwendig of door neven omstandigheden verschil oplevert met lang en algemeen bekende methoden. In hooge mate is dit laatste het geval met de watergeneeskunst door het optreden van pastoor Kneipp weder in de mode gebracht. Reeds eenmaal hebben wij zulk een tijdperk beleefd, toen Priessnitz grooten opgang maakte door zijne behandeling van zieken met koud water in verschillende vormen toegediend. De vele genezingen ook toen ter tijde ver kregen, konden niet nalaten de aandacht te trekken der geneeskundigen, en zonder op houden heeft de wetenschap, sedert dien tijd vooral, de werking bestudeerd van water in- en uitwendig en bij verschillende temperaturen toegepast. De naam van watergeneeskunde (hydrotherapie) heeft burgerrecht verkregen, zeer bekwame geneesheeren passen haar toe in de groote en kleine inrichtingen, uitsluitend met dit doel opgericht. Het is toen hoe langer hoe meer gebleken, dat weliswaar het aan wenden van water in den vorm van allerlei gewijzigde soorten van baden, van douches, van besproeiingen, van omslagen enz. heilzaam kan zijn, maar ook schadelijk of volkomen doelloos bij de ongesteldheden van sommige lijders en dat, om het beoogde nut te verwerven, zoowel de noodige schifting moet plaats vinden der gevallen, waarbij zij zal worden toegepast, als eene nauwlettende en consciëntieuze be handeling van ieder geval op zich zelf; juist dus als bij de behandeling van lijders op andere manieren. Door den heer Dr. H. Ph. Baudet te ’s-Gravenhage is dit dezer dagen nogmaals uiteengezet in het laatste nommer der Geneeskundige Bladen, en ofschoon opper vlakkig geoordeeld zulk eene uiteenzetting voor de geneeskundige kringen, tot wie hij het woord voert, overbodig moge schijnen, blijkt zij toch noodig, nu de eigenaardige populariteit, waarin de behandeling, tengevolge van hel optreden van pastoor Kneipp, zich mag verheugen, overal verwarring heeft gesticht en de meening ingang heeft doen vinden, alsof bij deze behandeling het er zoo nauw niet op aankomt op wetenschappelijke voorbereiding of kennis van het menschelijk lichaam en zijne functiën. Het is toch van algemeene bekendheid, dat de apostel der nieuwe waterkuur geen bijzon dere studie heeft gemaakt van bouw en werking der organen van het menschelijk lichaam en de ligging der inwendige deelen niet dan zeer oppervlakkig kent. Uitgezonderd enkele genees heeren, die zich bij hem hebben aangesloten, is het bij ben die zijne methode toepassen en 3k-*" Bolswardsche Courant KLEIN S THEE il

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1