lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. L No. 66. 1917. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. OER DITTËN EN DATTEN. J Donderdag 16 Augustus. I I! VOOR Afzonderlijke Een tooneelspelers-Zondag. I BINNENLAND. T P» it fAgelliet men wer de en volkssagen. maar even 5 a 6 jaar. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. En lyk as fen ’e dei, sa plaats gehad. Met deze oude paarden zal men in den komenden winter groote moeilijkheden hebben wat de fourage betreft, zoodat zij waardeloos zullen worden. Het bestuur van bovengenoemde Mij. geeft daarom den Minister in overweging uitvoer te willen toestaan van paarden ouder dan 15 jaar, en wel zoo spoedig, dat nog vóór den staltijd de meeste oude paarden kunnen worden uitgevoerd. Sneek, 13 Augs. Aan de bepaling hier, om vóór 17 Aug. geen gaslicht te ontsteken, wordt streng de hand gehouden. Politie en personeel van de gasfabriek ziet men hier ’s avonds telkens de ronde doen, om te controleeren wie. zich aan overtreding in deze schuldig maakt. Onderscheidene personen moeten er reeds zijn ingeloopen, van wie enkelen tot heden zich nog zonder gas moeten behelpen. ^Hoe zalig als de jongenskiel Nog om de schoudren glijdt; Dan is er blijdschap in de ziel En alles even blijd”. En fen dy bliide bernetiid is de fekausje- tiid noch wer de allermoaiste. Hwent de skoalle! ja dy kin for mannich jonge noch wol ris wêze, as in tjusstre tongerbui op in moaie simmerdei. Mar as de fekansje yn ’t sicht komt, den slacht it bernehert redder en de dagen wirde teld, dy’t noch oan ’e blide tiid foaróf geane, en it is den krekt ef sit er gjin skoat yn ’e tiid, as krApe de Aren foart, mar einliks, dan brekt dan dochs de dei fen frijheid oan, en laeijen en skriften wirde oan igge brocht, en hals oer de kop kom me de bern ta de skoalle utstouwen en hja laeitsje en sjonge, rinne en springe fen kleare nocht en wille, hwent de gouden tiid fen frij wezen leit foar bjarren en hja fiele hjar as in mosk dy’t üt in koue britsen is. Mar net minder yn ’t skik binne sokke tiden de masters en dy lêstë dei foar de fekansje stekt it den ek net botte nou, en de jonges kinne it al frijhwet bónt meitsje foardet se it yn ’t each fen ’e master bidearre. De gedachte oan frij wêzen jowt master in mylder herte, bliid as er is om in wike ef trije frij to wêzen yn al syn dwaen en litten. De fekansjetiid wirdt troch mannichien al gau ris troch brocht mei angelfiskjen, mar tsjinwirdich liket it wol det de fisken ek fekansje hawwe, hwent hwa ’t men ek heart, hja komme allegearre thus sAnder fisk. Fekansje is wAndere moai, mar as immen troch de need ta fekansjehalden dreaun wirdt, den giet it moaije der wol hwet óf, sa as det tsjinwirdich yn Harns it gefal is mei in poarsje boatarbeiders, dy’t, nou ’t er gjin boaten binnen komme, de tiid oan ein bringe mei omrinnen fen de iene dei yn de oare en sadwaende is der oan fekansjehalden net folie. Om dochs oan ’e kost to kommen wirdt de taflecht nommen nei ’t steuncomité, dat allinne yn Harns alle wiken by de oardeltuzen goune utkeart en den kin men it fen tinken wol ha, dat it by de ljue, dy’t er fen profetearje foaral net to rom soppet. Hwet yn Harns, by alle deadskens yn ’e haven, noch hwet fleur byset, dat binne de protters. It liket wol hwet nuver, mar alle jounen strike by tózenen protters boppe Harns del, en ’t bat er folie fen dat alle Fryske protters it mei- elkoarren opsteld hawwe om de Harnzers it libben mar ris tige sAr to meitsjen. Non wier det oars noch der oan ta, mar hwer ’t protters tahólde der litte se meast al hwet nei hwer ’t men oan sjen kin det se der west hawwe, hwer ’t mannich mounle it biwiis fen leverje kin. Dy neilittenskip wirde de Harnzers ek eltse joun mei foreare, tige ta Antofredenheid fen ’t stêdsbistjAr, dat, om it kwea to fordriuwen, op forskate oarden fen ’e stêd mannen oansteld hat, dy’t mei alle foarsje op blikken platen slane en in drokte utjowe det yen hearren en sjen bynei forgiet. Mar de protters wolle der noch mar min fen At it sté. MAchlik det sjitten better holp, mar der wirdt net mei pield. Frisia. Wolvega, 11 Aug. De biggen hebben geen waarde meer. Ter illustratie diene, dat iemand op de vorige weekmarkt 12 stuks kreeg voor een tractatie, welke hem een dubbeltje kostte. Verscheiden veehouders verdrinken de beesten reeds bij de geboorte. Den Haag, 14 Aug. Het kamerlid Prof. Van Hamel heeft eenige vragen gericht tot den minister van Oorlog omtrent de schorsing van het Eindhovensch dagblad door den com mandant van het veldleger. Dudehaske, 13 Aug. Ook hier is men lang niet tevreden met de door de regeering bepaalde turfprijzen, waar bovendien men dan voor iedere duizend turven nog 50 cent distributiekosten heeft te betalen. Er is een beweging gaande om door bemiddeling van Dorpsbelangen een adres op te zenden, waarin verschillende grieven zullen worden kenbaar gemaakt. Hserenveen, 13 Aug. De Eerste Friesche onderlinge landbouwpaarden-verzekering-Mij te Heerenveen beeft Minister Postbuma opmerk zaam gemaakt op het groote aantal oude paarden, dat thans in ons land aanwezig is, aangezien in de laatste jaren zoo goed als geen uitvoer van aftaudsche paarden heeft men fielt song Yn de iere moarn as de amme rAst, Troch ’t wyntsje dat oer ’t wetter strAst, Den komme ’r falden yn it sljucbt, En dêryn struit de moarn syn Ijocht. de moarn de moaiste tiid is is ek de libbensmoarntiid, ef de bernetiid de moaiste tiid fen ’t libben. Hwet wit in bern fen soargen. It tinkt net oan djArte ef krapte, tinkt net oan oarloch en lijen, mar in bern sjucht ut nei toalf Are, hwent den is ’t iterstiid, en Ander iten sjucht it dt nei draekfleanen ef angelfiskjen, boatsjefarren ef hwet den ek, der is jimmer genóch yn ’e takomst dat him mei hoop en moed oandocht en him folie libbenswille bisoarget. Hildebrand wist it wol en scil ’t faeks ut syn eigen bernetiid noch wol Ant- halden hawwe do ’t er skreau Gjin moa^er tiid fen ’e dei as de moarn- tiid, as alles wer opstiet dt de slomme, as rainske en bist him wer Antjowt, de tsjusterens wykt for it Ijocht, as it bliere sinneljocht it di-.ige daukleed oplAkt, as it fAgelliet wer oer de fjilden rollet, dan wirdt oanfitere mei nije moed en slimming fen ’e dichter, do’t er Wanneer een particulier nu reeds een zekere hoeveelheid winteraardappelen mag inslaan in mindering van het hem toegestane quantum, gelijk in sommige plaatsen bij de brandstoffen distributie het geval is, zullen de belangen van de minvermogenden, die geen voorraad kunnen opdoen, volgens adr., niet worden geschaad. Adr. verzoekt: I. Een tijd vast te stellen, waarop ieder zijn inkoop van aardappelen mag doen. II. Een ieder te verplichten voor de helft aardappelen te nemen, die goed blijven tot Februari en Maart, en voor de andere helft kleiaardappelen. III. Een verkoopprijs vast te stellen, die beide partijen bevredigt. IV. Voor te schrijven, dat elk gezin zijn inkoop slechts mag doen bij één leverancier op een formulier, dat door de plaatselijke distributiekantoren wordt ingevuld. Verzocht wordt, alsnog aan particulieren het opdoen van een wintervoorraad aardappelen toe te staan. De uren zonder gas in Den Haag. Precies om vier uur eindigt thans de gas toevoer, en tot negen uur ’s avonds zitten de bewoners der residentie dan zonder gas. Tegen dezen maatregel is reeds van vele zijden tevergeefs geprotesteerd, maar de kolennood dwingt het gemeentebestuur tot dit krachtige optreden, dat zeker wel een aanmerkelijke besparing aan kolen zal opleveren. Tenminste, wanneer niet alle Hagenaars nu reeds om 1 uur gaan middageten, en om zes uur gaan ^noenmalen”. Dan wordt toch weer in ver scheidene huizen lustig het gascomfoor opge stoken, wat de bezuiniging zeker niet ten goede komt. Wij weten, dat er nu vele Haagsche families zijn, die gewend zijn op gas te koken, (er werd indertijd immers zoo- voor koken op gas nu om 1 uur het middageten gebruiken, i is fabelachtig in prijs gestegen, en brandstoffen zijn immers moeilijk er zit dus niet veel anders op, warm eten op tafel hebben, naast veel reclame gemaakt en die i Spiritus petroleum te krijgen, wil men de meer en meer in de mode komende koude schotels, dan om het etensuur te veranderen. De five o clock-tea valt ook al in den gas- loozen tijd. Maar zonder thee kunnen de Haagsche dames nu eenmaal niet! Bijtijds wordt in hooikisten het water in pannetjes warm gemaakt. Er is dan ook niet alleen voor het koken van water, maar ook voor het warmhouden van allerlei spijzen een ware hooikisten-manie onder de huis vrouwen ontstaan. Oude kisten, waarin vroeger misschien kostbaar porselein geweest is, of ook wel manden worden door handige huisvrouwen in hooikisten getransformeerd. Er zijn al gezinnen, die in de keuken ver scheidene hooikisten hebben staanveelal zijn ze gevuld met krantenpapier, maar zooals bekend is, voldoet dit ook goed. De kranten doen over het algemeen thans dienst aïs brandstof. Als ze gelezen zijn, gaan de ochtend- en avondbladen als samen geperste proppen in het fornuis, waar ze aard appelen aan het koken brengen, als z/een- daagsche vliegen” gaan de kranten dan in vlammen op. Levert dus het afsluiten van gas gedurende 5 volle uren voor het publiek in Den Haag al vele moeilijkheden op, nog erger zijn ver scheidene café’s en tea-rooms er door gedupeerd. Of de scherpe maatregel lang zal duren? N. v. d. D. Een kabouter. Uit Helden wordt aan de N. Venlo Ct. geschrevenSinds vele jaren zwerft hier in Noord-Limburg een mannetje rond, dat zijns gelijken in ons heele land en daar buiten wel niet zal vinden, ’t Is een echt zuiver type van de kaboutertjes uit de Het kereltje is 52 jaar oud en zoo groot als een knaapje van De leefwijze van dit wezentje is allerzonderlingst. Zijn huis en Rak is altijd de bloote hemel, zelfs in de bitterste koude. Dan zoekt hij in ’t bosch een beschut plekje en slaat er zijn tent neereen zeil, een paar oude dekens, parapluie, enz. Het manneke, ofschoon half verwilderd door zijn natuurleven, is toch goed bij zijn zinnen. Steeds heeft hij een schop in de hand, daar hij vroeger jaren scheper is geweest. Naar zijn zeggen, is hij geboortig van Overloon bij Venraij. ’t Schijnt een menschenschuw schep seltje te zijn. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wommels. Nadat de gasfabriek eenige weken was stopgezet is men Zaterdag weder begonnen gas te stoken. Men mag 50 pCt. van het vorig jaar gebruiken tegen den prijs van f 1 per M3. O. N. Steenwijk. Met 3 tegen 2 stemmen heeft de gemeenteraad besloten het nieuw gekozen raadslid, den heer D. Hogeweg, op grond hij van de gemeente een jaarlijksch wachtgeld van f 90, als oud-verslaggever van ’s raads- handelingen voor de Steenwijker Courant geniet, niet toe te laten. De heer Hogeweg zal zich bij deze beslissing niet neerleggen. Zw. Ct. Meppel. Men deelt aan de Zw. Ct. mede dat het maken van het dubbelspoor op de lijn Meppel-Leeuwarden in voorbereiding is en althans op het baanvak Meppel-Heerenveen reeds een aan vang is gemaakt met het doen van de vereischte opmetingen door een daartoe door de S. S. aangewezen ingenieur. In de laatste zitting van den gemeente raad van Franeker heeft de heer Cats, s. d. a. p., inlichtingen gevraagd over de volgende punten: Hoe het komt dat te Franeker uit één waggon van 100.000 K.G. 123 HL. antbraciet wordt gelost? Te Harlingen wordt 137 HL. gelost, terwijl uit Heerlen bericht ontvangen is dat er 142 HL. in gaat. De kolenprijs is in verband hiermede te hoog gerekend; inplaats van f 2.75 zou deze moeten zijn f 2.23. De briquetten worden ook f 1.50 te hoog berekend. Waarom genieten de leden van de Brand- stoffen-commissie een salaris van f 30 per week en wie heeft dit salaris vastgesteld? De huurprijs van de turfloodsen a f 7.50 per week en per loods is veel te hoog, waar deze loodsen slechts f 1000 per stuk hebben gekost. Besloten werd de commissie uit te noodigen op de gestelde vragen haar antwoord in te dienen en dit in de volgende raadszitting te behandelen. De toestand van verschillende bedrijven. Achteruitgang is het motto, dat boven de verslagen van vele bedrijven kan staan, blijkens wat wordt medegedeeld omtrent den toestand in het tweede bedrijf van dit jaar. De velerlei moeilijkheden, waarmee men in toenemende mate te kampen had, leidden in tal van ge vallen tot verkorting van arbeidsduur, terwijl het voorts ook wel, meer dan voorheen, voor kwam, dat tot inkrimping van personeel of tijdelijke stopzetting van fabrieken moest worden overgegaan. De werkloosheid is daardoor in een aantal bedrijven min of meer belangrijk toegenomen. Intusschen kan voor verschil lende andere bedrijven, mede door den invloed der mobilisatie, nog eer van een tekort dan van een overschot van geschoolde arbeiders worden gesproken. In verscheidene onder nemingen hebben ook in het afgeloopen kwartaal nog geïnterneerde militairen gewerkt. Ziedaar in korte woorden, wat over den stand van zaken over AprilJuli wordt medegedeeld. Winleraardappelen De Ned. Roomsch-Kath. Middenstandsbond heeft naar de N. Rt. Ct. meldt, een adres gericht tot den Minister van Landbouw, waarin wordt betoogd, dat het bewaren van winter aardappelen door particulieren, die daarvoor gelegenheid hebben, met meer zorg kan ge schieden, dan wanneer dit van rijkswege geschiedt. Speenhoff bepleit in Het Vad. de instelling van een vrijen dag per week om onzen zenuwzieken tooneelisten (hij noemt ze zoo) rust te geven. Maand in, maand uit leeren, repeteeren en spelen ze maar door, onze arbeidzame Tooneel isten. Sparen kunnen ze weinig, daarvoor zijn hunne salarissen te klein en als ze zestig jaar zijn, krijgen ze geen pensioen. Denemarken is kleiner dan ons land en Kopenhagen heeft minder inwoners dan A’dam. Toch wonen de groote Tooneelisten er op villa’s en landgoederen. Onze Bouwmeesters en Jan C. de Vossen en Royaardsen huizen op bovenwoningen in de Tweede Jan Doedelstraat. Onze Elsa Mauhsjes en Greetje Braakensieks tuffen in geen blauw-zij-bekleede auto’s rond. Ze bezui nigen zich op hun séjours en als ze heel erg gelukkig zijn kunnen ze veertien dagen ’s zomers doorbrengen in een paarden-biefstuk en Klappa- pension. Zondagmiddags spelen ze matinée in Den Haag, ’s avonds in Rotterdam en den volgenden morgen gaan ze naar Veendam of zoo om op tien planken op biervaatjes Hamlet” of <Adam in Ballingschap” af te draaien. Ze repeteeren in den trein en aan tafel moeten ze nog een rol doornemen die ze vier en twintig uur in handen hebben. Ze kruipen in kleedkamers waar het water langs de muren glimt. Ze reizen per spoor, boot en omnibus tweede klasse, met vieze sigaren en vervelende kletsers. Altijd moeten ze de vriendelijke, voorkomende mededeel zame spelen. Hunne vrouwen worden onbe schaamd aangekeken en aangesproken, en achter hun rug worden ze bespot. En dit zijn de kunstenaars die de aller innigste, de allerschoonste beschaving hebben aan te brengen. ...De tooneeljst begint’s Maandagsmorgens en eindigt ’s Zondagavonds met zijne ver moeiende bezigheden. Zenuwen op zijn maag, oogen, ooren en buik heeft hij. Zijn eersten en eeuwigen rust dag begint hij in een kistje met kransen op de begraafplaats. Zou ’t nu zoo maatschappij-schokkend zijn als we deze nuttige menschen ook een rust dag geven? Niet den Zondag, dat is onmo gelijk, dat is de kasdag voor de gezelschappen. Maar den Maandag; als we ze eens Maandag lieten houden, om te gaan hengelen en luie ren en kuieren. Als we ’s Maandags alle schouwburgen eens gesloten hielden, dan hadden we geen zenuwzieke tooneelmenschen. Waarom voor hen geen rust en voor alle anderen wel? Waarom de fabrieksarbeider beschermd met een wet op de Zondagsrust en de Tooneelarbeider niet? En is ’t ook niet nuttig voor het publiek om ’t een dag per week te laten vasten ’s’Maandags is het bezoek over’t algemeen ’t geringst. Laten we dien dag de deuren dus dicht houden van alle vermakelijkheden, geen enkele uitgezonderd. Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1