Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, No. 67. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Hoeveel voedsel moet iemand eten? Distributie brandstoffen. KOST THANS i VOOR Zondag 19 Augustus. Afzonderlijke Fr. -4 het A. ALT. BINNENLAND. 30 ct. p. ons, 37 ‘/2 rt. p. vierdel. HARLINGEN. ..22 H.L. ..30 H.L. ..36 H.L. ..42 H.L. repetitie, 31 October. de klassen III en van het Ia...10 H.L. II ...12 H.L. (event, voor 1 Oct. 2 H.L. toeslag) van weidlanden voor verwarming publieke ver- Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Vijf personen verdronken. Leeuwarden, 17 Augs. Een vreeselijk ongeluk heeft gisteren in de nabijheid onzer stad plaats gehad, waardoor een paar familiën alhier in diepen rouw gedompeld zijn. De sergeant-majoor H. Bergman alhier, die met verlof thuis was, ging gistermiddag met zijne huisgenooten (vrouw, dochtertje, zoontje en een vrouwelijke logée uit Amsterdam) uit zeilen. Bovendien waren nog mee een broer van den heer Bergman, en een tweetal dochtertjes van een buurman, den opzichter van gemeentewerken, den heer Carpaij. Het schijnt, dat het ranke vaartuigje veel te-zwaar geladen was en ook te veel zeil droeg. Wat er precies gebeurd is, weet niemand nog, maar bij 't z g. „Suphüs”, aan het Woudmans- diep, kantelde het bootje door een rukwind, en alle inzittenden geraakten te water. Uit de verte bemerkten sommigen wel het onheil, doch hulp kon niet tijdig verleend worden. Men zag o.a. dat het 5-jarig jongetje op de omgeslagen boot klom, doch daarvan later weer afgleed en in de diepte verdween. Slechts de heer Bergman, (die naar men zegt, zwemmen kon,) kon met zijn 15-jarig dochtertje den wal bereiken; ook kwam de logée levend op het droge. De overige vijf inzittenden (juffrouw Bergman, de 5-jarige W. Bergman, de 51-jarige S. Bergman, en de beide meisjes C. en N. Carpaij, reap. 15 en 14 jaar oud) verdronken. De logée der familie Bergman, een oude vrouw van reeds over de 70 jaar, werd onmiddellijk naar het ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Groep D. (Gebouwen voor makelijkheden). Voor deze groepen dienen de rantsoenen te worden bepaald op 75 pCt. van de voor het stookseizoen 1917/’I8 opgegeven behoefte. In de eerste plaats dient thans door de Brandstoffen commissie te worden voortgegaan om aan groep C een deel van haar rantsoen te verstrekken, daarna aan de groepen B en D. Inmiddels wordt tot ’t uiterst doorgevoerde zuinigheid dringend aanbevolen, de voor de klassen III en hooger thans vastgestelde rant soenen staan alleen wat het minimum van 12 H.L. betreft, vast; immers eerst zal voor het minimum rantsoen van ieder en de voorziening van de groepen B, .C en D worden gezorgd. Men vergete verder niet dat de voor de rant soenen noodige hoeveelheden, ook niet ten deele, bij de Brandstoffen-com missie in voorraad zijn, maar dat de brandstof voor het grootste deel in Limburg moet worden gedolven en uit het buitenland moet worden ingevoerd. Bij het afleveren der rantsoenen is aan te nemen, dat 1 H.L. steenkool in stookwaarde gelijk staat met H/2 H.L. cokes, of circa 300 stuks bruinkolenbriketten; met turf is niet een vaste maatstaf voor vergelijking te treffen. In de plaats van 1 H.L. steenkool, kunnen in het algemeen 350400 turven verstrekt worden. de brandstoffen- het gebruik van een gaskachel of gashaard, wordt van het rantsoen 6 H.L. afgetrokken. Getracht zal worden hooger voor Ha...12 H.L. III IV V VI VII ...48 H.L. Het systeem is, dat klassen I, Ia, II en Ha geen kolen ontvangen voor 1 October, maar door de Brandstoffen commissie voor baar de noodige kolen worden gereserveerd. Deze worden geregeld vanaf 1 October a.s. bij kleine hoeveelheden verstrekt. Voor de klassen Ia en Ha wordt het koken op gas niet op bet rantsoen in mindering gebracht. Wel bij de klassen III en hooger en wel voor het tijdvak 1 Mei1 October per maand 1 H.L. dus in totaal 5 H.L. steenkolen. Op gas kokend, bedraagt dus het rantsoen vóór klasse III: 17 H.L., voor IV: 25 H.L., enz. De distributie van gas gedurende het stookseizoen 1 Oct.1 April vormt een onderdeel van distributie; voor aan 1 October a.s., een deel rantsoen te verstrekken; echter eerst nadat door de Brandstoffen-commissies voor klassen I, Ia, II en Ila een evenredig deel van de winterbehoefte is gereserveerd. Groep B. (Groote magazijnen, winkels, particuliere kantoren). Groep C. (Openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden) ziekenhuizen, rijks-, gemeente- en provinciale kantoren, gestichten van weldadigheid of algemeen nut, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, hotels en restaurants). in het algemeen de Het eenige antwoord dat hierop kan ge geven worden is: eet juist zooveel als het lichaam noodig heeft en de spijsverterings organen kunnen verteren. In ’t algemeen mag een persoon zooveel voedsel nemen als hij verteren kan; maar daar zijn dikwijls omstandigheden waarin hij niet kan verteren zooveel als hij werkelijk noodig beeft. Bijvoorbeeld: wanneer iemand geroepen wordt om al zijn energie van lichaam en geest spieren en hersenen aan te wenden, om elke zenuw tot haar uiterste in te spannen, om een bepaald doel van groot gewicht te bereiken, of met geweld een zaak te bestrijden, dan kan het zijn, dat hij ge durende dien tijd, waarin hij bezig is, niet in staat is voldoende- voedsel te verteren, om het verlies, dat noodzakelijk het gevolg der inspanning moet zijn, weer te herstellen. Hij zal vleesch en kracht onder die omstandig heden verliezen en gebrek aan eetlust toont dan aan, dat de maag niet in staat is haar werk te verrichten, door gebrek aan maagsap. Dit is de oorzaak waarom personen, die voor een tijd zich hevig moeten inspannen, hun spijsvertering er bij inboeten. Lieden, die op een gegeven tijd veel van hun spieren en hersenen, of van een van beiden, vorderen, denken, dat zij om verlies te herstellen, veel moeten eten. Wat doen zij nu? Zij nemen evenveel voedsel als zij gebruiken, wanneer zij hun gewonen arbeid verrichten en denken er niet aan, dat de maag minder tot arbeid geschikt is. Zij onder vinden dan ook na een korten tijd, dat de spijsverteringsorganen onbekwaam zijn, zelfs kleine hoeveelheden voedsel te verteren. Dit is ongetwijfeld de oorzaak, waarom dikwijls vele advocaten, doctoren en andere mannen der wetenschap, verzwakken. Indien men, als men verplicht is een groote hoeveelheid extra werk te verrichten, minder in plaats van meer voedsel zou gebruiken, dan zou dit de pbysieke krachten veel meer ten goede komen, dan door het tegenover gestelde te doen. Wanneer drukke bezigheden, extra werk en weinig slaap dikwijls verscheidene dagen achtereen, iemand veel van zijn krachten doen eischen, laat hij dan de hoeveelheid voedsel beperken en wel tot de helft van wat men gewoon is te nemen, en. soms nog minder. Men zal ondervinden, dat het resultaat uit stekend is. Natuurlijk wordt men wat magerder, maar men zal zien, dat, wanneer men wat tot rust is gekomen, en de gewone bezigheden wederom kalm worden verricht, de digestie normaal gebleven is, en geschikt om opnieuw het gewone rantsoen te verwerken. Slechts enkele dagen zijn dan noodig om weer geheel op verhaal te komen en het normale lichaams gewicht te herkrijgen. Het blijkt, dat de hoeveelheid voor het diëet van eiken persoon geregeld moet worden, naarmate van zijn werkzaamheden. Ook moet het verband houden met zijn ouderdom. Een man die lichamelijk bard moet werken, zal niettegenstaande hij minder voedsel noodig heeft, meer voedsel kunnen verteren, dan iemand die even bard geestelijken arbeid te verrichten heeft. Elk individu moet slechts de hoeveelheid gebruiken, die hij werkelijk noodig heeft, wil hij een maximum gezondheid en kracht ge nieten. Voor hen, die hun krachten door geestelijke uitputting verspillen, is elke over maat van voedselopname zeker noodlottig. De hoeveelheid voedsel, noodig, varieert in Op verzoek der Brandstoffen-commissie alhier, nemen we onderstaande op. Groep A. (Particuliere personen). Basis voor de vaststelling van de rantsoenen is de hoeveelheid, welke klasse I (de woningen met I haardstede) gedurende het stookseizoen (1 October1 April) bij een normalen winter en bij een tot het uiterste doorgevoerde zuinig heid behoeven. Deze hoeveelheid wordt bepaald op 10 H.L. steenkool, (onder steenkool te verstaan kachel- kolen, antrhraciet en eierbriketten). Klasse Ia ontvangt dezelfde hoeveelheid, terwijl klasse I tot 1 October nog zoo noodig tot een maximum van 2 H.L. kan ontvangen (dit echter niet in mindering van rantsoen volgens brandstoffenkaart). Uitgaande van het feit, dat klasse II en Ha als regel niet meer dan een kachel zullen stoken, ontvangen klassen II en Ila zeer .weinig meer dan klassen I en Ia. De rantsoenen worden als volgt: Klasse I ...10 H.L. (event, voor 1 Oct. 2 H.L.) u u INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De afd. „'Bolsward'’ van den Nederl. Prote stantenbond heeft in haar j.l. gehouden ver gadering besloten het 400-jarig eeuwfeest der Hervorming op passende wijze te gedenken. Tot de plannen voor dien dag behoort o.a. ’t vormen van een groot gemengd koor waarvan de samenstelling en leiding werd opgedragen aan ondergeteekende. i Dames en heeren die lust gevoelen aan dit koor mede te werken, worden beleefd uitge- noodigd a.s. Donderdag 23 Augustus 's avonds 8 uur in de Doelezaal bijeen te komen tot het houden van een eerste en voorts iedere week tot aan De bedoeling is het koor zoo uitgebreid mogelijk te doen zijn, zoodat ieder die zich voor den koorzang geschikt weet, welkom is; de oproep is natuurlijk niet gericht tol jongelieden beneden de 16 jaar wier stem- middelen nog onontwikkeld zijn. Waar er in’t geheel slechts 8 10 repetities worden gehouden, ligt het voor de hand dat n a de tweede repetitie geen nieuwe toetreders meer kunnen worden aan genomen; waarom men dus met den meesten aandrang wordt verzocht zich op een der beide eerste repetitie’s doch bij voorkeur op de allereerste als medewerker op te geven. verschillende leeftijden, naar verhouding tot den graad van levensactiviteit. Bij zuigelingen en kinderen, die den hoogsten graad van vitale activiteit bezitten, wanneer groei en ontwikkeling moeten onderhouden worden, naar de mate van het lichaamsverlies, is de vraag naar voedsel grooter in verhouding tot de lichaamslengte en -gewicht, dan op lateren leeftijd. Op lateren leeftijd, wanneer de mensch volwassen is en verlies en herstel tamelijk in evenwicht zijn, is slechts een beperkte hoe veelheid voedsel noodig, om het dagelijksch verlies van geestelijke, lichamelijke en andere vitale activiteit weer goed te maken. Elke hoeveelheid, die grooter is, dan het lichaam noodig heeft, is buitensporig. Op ouden leeftijd is de assimilatie verzwakt en kan er minder voedsel naar behooren worden verteerd, dan waaraan werkelijk be hoefte is. Men moet, indien de jaren stijgen, de hoeveelheid voedsel verminderen. Dit be vordert de gezondheid en voorkomt vele kwalen en klachten van den ouden dag. Iemand die minder gaat werken, moet ook minder gaan eten. Een gezond spijsverterings orgaan is de eerste voorwaarde om gezond, gelukkig en lang te leven. Be Gezondheid. ziekenhuis alhier vervoerd. Haar toestand is bevredigend. Naar de lijken der verdronkenen is vrij lang gezocht. Dat van den heer Samuel Bergman werd pas gisteravond laat opgehaald. De verslagenheid is diep en algemeen. Men herinnert zich niet, dat in onze provincie sedert het geval van de stoomboot op de Fiuessen, ongeveer 35 jaar geleden, een ongeval op het water heeft plaats gehad met zoo noodlottige gevolgen als dit, Hepk. Nieuwsbl. v. Spraak terug gekregen. Gaasterlapd, 15 Aug. Indertijd, bij het bombardement van Mechelen, had eene vrouw van angst en ontzetting hare spraak verloren. Haar man moest later als militair de wijk over onze grens nemen en werd hier geïnter neerd de vrouw volgde pas veel later. Men had eenige hoop, dat de vreugde van het wederzien haar de spraak zou hergeven, doch er trad geen verbetering in. Droevig was het haar aan te zien en ieder was met haar begaan, wanneer zij met een weemoedig lachje de menschen toeknikte, maar 'geen woord kon spreken. Deze week zou zij de kachel aan maken en toen dat niet wilde gelukken, maakte zij zich driftig. „Mon Dieu!” (mijn God!) kwam er plotseling over hare lippen. Ze had hare spraak terug en heeft die verder behouden. Stand van het nagras. Frieslands Greidhoek, 15 Augs. Het echte zoogenaamde „Hondsdag-weer’r is tot dusver van zeer gunstigen invloed geweest op den grasgroei, zoodat er op ’t moment voor den ganschen veestapel voldoend voedsel is te vinden. Op sommige als best bekend staande boerderijen worden heele stukken land overgemaaid want het welbekende „bosk maaien” is thans aan de orde maar de groei is zoo doorgezet, dat alles er af moet gesneden. In hoofdzaak wordt dit soort gras, dat hoofdzakelijk komt, allemaal ingekuild. Van een flinke hooivermeerdering, zooals dat in normale nazomers dikwijls voorkomt, zal dan ook geen sprake kunnen zijn, maar wel is het mogelijk, dat door Anale inkuiling van alle thans overtollige grassen een goede vermeerdering van rantsoen voor den winter wordt verkregen. Naar men ons meedeelt, zal er van vele perceelen buitenland nog een bevredigende tweede snede hooi gewonnen worden, zoodat enkele koemelkers in staat zijn zelfs hooi te verkoopen. Van vele andere perceelen valt de oogst weer tegenhet gras staat te hol, en men vreest maar steeds dat de groote winter- en voorjaarsdroogte want deze natuurlanden moeten doorgeweekt worden, zullen ze vrucht dragen oorzaak zijn dat de hooioogst dit jaar in deze lage streken is mislukt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr, Rijkslandbouwwinlerschool te Leeuwarden. Omtrent de Rijkstoelagen welke blijkens de advertentie in dit blad aan leerlingen der Rijkslandbouwwinterscbool te Leeuwarden kunnen worden verleend, meldt men ons van bevoegde zijde het volgende: Het doel daarvan is aan onbemiddelde en begaafde leerlingen ook b.v. uit den stand der bberenarbeiders, gelegenheid te geven een betere opleiding in den landbouw te verkrijgen ten einde daardoor hun bestaanskans te verbeteren. In bepaalde gevallen kan de studietoelage ook omvatten een bedrag ter tegemoetkoming in de kosten voor het aan stellen van een plaatsvervanger. Zij,, die voor een dergelijke toelage in aanmerking wenschen te komen, moeten zich schriftelijk aanmelden bij den directeur der school, bij wien tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Een vaste regeling voor de toekenning bestaat niet, elk geval wordt afzonderlijk beoordeeld. Binnen het territoriaal gebied. Men meldt uit Egmond aan Zee: Donderdagavond omstreeks half negen kwamen uit noordelijke richting 2 Engelsche oorlogsschepen, koersende naar het zuiden. Aangezien de schepen binnen ons territoriaal gebied waren, werd van den Van Speyck-toren de vlag geheschen: „Eerbiedig onze neutrali teit” en werden uit het verleden week ge plaatste kanon twee waarschuwingsschoten met scherp gelost, waarna de schepen onmid dellijk van koers veranderden naar het zuid westen. Alg. H, Bolswardsche Courant KLEIN'S THEE V M n u n i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1