Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Noodelooze zwartgalligheid. Theehandel Focke S. Klein, HARLINóEN. No. 69. 1917 Verscmjnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. L KOST THANS xwmodi VOOR 'III Zondag 26 Augustus. Afzonderlijke BINNENLAND. 30 ct. p. ons, 37‘/2 ct. p. vierdel. Fr. - - Ir zijn zij inkt in beslag Alg. H. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Het vermoeden ligt voor de band, dat men door het kolengebrek zoo ernstig mogelijk het publiek te doen gevoelen en er zelfs een soort comedie meé te spelen, reeds bij voorkeur een sfeer zon willen scheppen, die maar al te gewillig zal zijn, alle Dnitsche eischen, ook de meest onaannemelijke, in te willigen... We zien dat ten slotte de aap uit de Dnitsche mouw komt. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. Tiel en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Neutraliteit, om tot goede resultaten te voeren, mag nooit iets negatiefs zijn. Om waarde te hebben moet de neutrali teit een positieve daad zijn. Indien het ons werkelijk heilige ernst is met ons onafhankelijk volksbestaan, laten wij ons dan nu onmiddellijk voorbereiden op zeer moeilijke dagen. Niet door overhaast groote voorraden op te koopen (de meest onvaderlandslievende daad, die men onder de omstandigheden bedenken kan). Maar laten wij ons gereed maken voor de sterkste beproeving van onzen goeden moed en ons geduld. «De ekonomische belegering van Neder land staat voor de deur”. «De regeering vermag niet, daaraan iets te verhelpen”. «Wij moeten allen zonder onderscheid bijstand verleenen”. Met de beleediging, het Nederlandsche leger dezer dagen aangedaan in een Dagboekje «geen leger dat in staat is zóó snel te reti- reeren”, behoort deze insinuatie wel tot het meest weerzinwekkende waarmee onze pers in dezen oorlogstijd wordt beklad. Maar zoo we de bedoelingen van bang makerij uit d e z e n hoek gemakkelijk kunnen doorzien het spijt ons dat de «Hollandsche Amerikaan” in een blad als de N. R. Ct. ons publiek tot noodeloos pessimisme drijft. Het vooruitzicht is inderdaad niet rooskleurig, hoewel men mag aannemen dat in den Haag alles wordt ingespannen om het te voorziene gebrek binnen de nauwste perken te houden. Waar dient het echter voor, het winterspook” telkens weer uit de kast te halen r Voor de vierde maal zal weldra een oorlogswinter doorleefd moeten worden, het is telkens ’n beetje erger geworden, maar tot dusver is Nederland er toch dóórgekomen waarom dan nu vertwijfeld Overleg en zuinigheid moeten meer dan ooit betracht worden, maar ontbreekt daar zooveel aan Laten we in ’s hemels naam niet in zak-en-asch gaan zitten, en de w e r k e 1 ij k Nederlandsche pers drage er liever toe bij, opgewektheid en kalm vertrouwen er in te houden, indien we niet opzien, desnoods, tegen krasse maat- Eerlijk gezegd, bet is ons niet duidelijk, waar onze welwillende oud-landgenoot de Nederlanders eigenlijk heen wil sturen. Wat bedoelt bij mét de «positieve" neutraliteits- daad, die bestaan zou in een «onmiddellijk voorbereiden op moeilijke dagen”? Het is toch niet aan te nemen, dat de N. R. Ct. zulk een onrustbarend geschrijf zou plaatsen indien zij kon vermoeden, dat haar zegsman niets wist van de wellicht gebrekkig werkende maar toch ontzaglijk omvangrijke «voorbe reiding” waaraan we hier in Holland al bijna drie jaar lang bezig zijn? Hoe komt de man eigenlijk aan zijn indruk van onze «betrek kelijke zorgeloosheid?” Verlangt hij, dat we op straat gaan huilen en weeklagen? Of heeft hij een snoepreisje naar Scheveningen gedaan en daar fuivende O.W.-ers en zich om niets bekommerende Belgen bezig gezien, en gemeend, dat de rest van Nederland net-zoo was Indien hij ons niets positievers aan de hand kan doen dan een opwekking om ons te stalen met goeden moed en geduld, dan willen wij hem vriendelijk bedanken voor zijne goede bedoeling en hem verzoeken, nu maar niets meer te zeggen. We hebben genoeg aan de Telegraaf, die er sedert eenige dagen weer op uit is, door «sombere vooruitzichten” schrik te verspreiden. Schrik en wantrouwen, die, met nog wat ophitsing, tot de bekende uitspattingen leiden waaraan dan de aan stokers natuurlijk nooit gedacht hebben, en nog voor beleedigde onschuld spelen. De lezer oordeele. «Men kan (schrijft de Tel?) op dit oogenblik, Maandag j.l., den toestand (ten aanzien der kolenvoorziening) niet te zwart inzien”... de kans op gunstiger toezegging is uiterst gering... Men is in de best-ingelichte kringen zeer pessi mistisch”. Dit alles gespatieerd. Nu behoeft men in zulke gevallen nooit ver te zoeken, hoe de vork aan de steel zitindien er aan Duitschland een bak gezet kan worden, dan moge de wereld vergaan, Nederland niet uitgezonderd, en het Amsterdamsche blad komt dan ook dadelijk vertellen dat onze regeering zoo gauw mogelijk met Engeland een voorloopige regeling voor de steenkolen voorziening moet treffen” hetgeen zooals iedereen weet, tot dusver onmogelijk was, maar waartoe de regeering natuurlijk zal overgaan zoodra zij kan. Voor de uitvoerbaarheid van een maatregel is echter de Telegraaf niet aansprakelijk I Die last rust op de overheid. Wil men intusschen nog eens lezen hoe dit blad in doodsangst dat Hollandsche mijnwerkers in Duitschland kolen zullen gaan halen, (welk denkbeeld reeds afgewezen is) insinueert tegen onze regeering, en hoe het ons volk helpt, zich voor te bereiden op een toestand dien we, naar het zelf beweert, niet zwart genoeg kunnen inzien? Ziehier: regelen van zelfbehoud, en ons wapenen met lijdzaamheid, mogen we gelooven dat Nederland nog zelfgenoegzaam is, en dat in weerwil van veel beproeving «alles sal rêg kóm” ook in den aanstaanden winter. Arcen en Velden medegetroond. Daar gekomen drongen zij hem over de grenslijn en leverden hem over aan de Duitsche grenswacht. Opge sloten in een brandspuithüisje wist de man des nachts uit te breken en naar Hollandsch grondgebied te vluchten. Hij liet het er echter niet bij zitten, doch gaf het geval aan bij de politie, met het gevolg dat de beide andere vreemdelingen konden worden opgespoord. Voor den officier van justitie te Roermond geleid, bleken het te zijn twee Duitschers, verbonden aan een passen bureau. Zij zijn in de gevangenis opgesloten als verdacht van menschenroof, het misdrijf, bedoeld in art. 278 Wetboek van Strafrecht, waarop een maximum gevangenisstraf staat van twaalf jaren. Een royale? Een handelaar te Enschedé liet in een spoorstation in Friesland zijn portefeuille met f 9000 liggen. Een ambtenaar vond ze en stelde haar den eigenaar weer ter hand. Deze bood als belooning een kwartje aan, dat geweigerd werd. Alg. H. Wespen en kikkers. Een onzer correspondenten schrijft: Opvallend is het, hoe weinig wespen er dezen zomer, die toch zoo gunstig is voor de ontwikkeling dezer insecten, rondvliegen. Ofschoon ik in de laatste weken eiken dag uren buiten doorbracht, heb ik slechts een paar wespen en een enkelen hoornaar gezien. En de kikvorschen 1 Slechts éénmaal hoorde ik dezen zomer hun avondconcert, dat uit maar enkele kelen klonk. Even na den strengen winter werd me reeds medegedeeld, dat honderden kikkers waren doodgevroren. Dit schijnt werkelijk het geval geweest te zijn. Alg. H. Hepk. Nieuwsbl. v. Hoteldieven. De politie te Noordwijk heeft in samen werking met de recherche te Amsterdam en in Den'Haag de hand gelegd op een behde hoteldieven, onder wie ook een juffrouw, die er hun werk van maakten te Noordwijk in de hotels van de badgasten jassen, mantels, stokken, prismakijkers, goud, zilver enz. mee te nemen. De heeren dieven zagen er zeer voornaam uit. Een hunner reisde op een valschen pas. Zij moeten ook Duitsche deserteurs, die hier te lande vertoefden, over de grens den Duitschen autoriteiten in banden hebben gespeeld. Het is nader gebleken, dat zij dezelfden zijn, die indertijd te Amsterdam en Zandvoort zich aan tal van hoteldiefstallen hebben schuldig gemaakt. N. R. Ct. Deserteurs vangers. Men meldt uit Limburg: aan het Alg. H. Te Venlo heeft dezer dagen het volgende plaats gehad. Een hier te lande vertoevend Duitsch deserteur werd namelijk door twee landgenooten, die ook voorgaven gedeserteerd te zijn, blijkbaar met smokkeldoeleinden, in de richting van de grens onder de gemeente Wij lezen in het Nieuws van den Dag Een stukje in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Dinsdagochtend zal in wijden kring opzien gewekt hebben, en zeker ook wel ongerustheid. Een «Hollandsche Ameri kaan” komt daar zijn vroegere landgenooten waarschuwen «zoo ernstig (zegt hij) als ik het schrijven kan in een taal die mij sinds vele jaren niet meer, tot gewone omgangstaal heeft gediend”. Die ernstige waarschuwing gaat uit van den indruk der «betrekkelijke zorgeloos heid, waarmee hier te lande, naar zijn waar neming, wordt voortgeleefd”, en zij komt hierop neer: Van Amerika zal Holland niets meer qntvangen... Wij kunnen wel schepen naar Amerikaansche havens zenden, maar voor raden om die te vullen, zijn niet te krijgen. Eerst worden de geallieerden voorzien; de neutralenNederland, Denemarken, Skandi- navië, Spanje, Zwitserland komen achteraan... De Amerikaan beschouwt zich nu eenmaal als tot den oorlog gedwongen, en zal den oorlog met de grootste krachtsinspanning voeren. Daarbij wil hij niet gehinderd worden door ons land, «een natuurlijke voorhaven van Duitschland”. Amerika wil niet dat wij Duitschland meer zullen leveren dan strict noodzakehjk is om Onzen kolen voor raad op de gewenschte hoogte te houden... Men weet wel, dat vele «onschuldige neutralen” dezen winter koü zullen lijden en ’s avonds hongerig naar bed zullen gaan maar in Frankrijk, Italië en Rusland en Engeland hebbeen de bewoners ook geen kolen en weinig te eten en de ellende van den oorlog nog bovendien. Zoo redeneert, zegt deze Hollandsche Amerikaan, de «doorsnee- Amerikaan” (br! wat ’n woord) en wij krijgen den indruk dat de gewezen Hollander die redeneering nogal redelijk vindt. Nu hebben wij een dergelijke redeneering al zoo vaak in diverse jingoïstische kranten gelezen, dat ze ons niet nieuw is; het ver wondert ons wel eenigszins, dat de redactie der N. R. Ct. zich vergenoegt met dezen veramerikaanschten Hollander te introduceeren op een wijze, die aan zijn waarschuwing eenig gezag bijzet. Wij willen later nog wel een woordje zeggen over het standpunt van dien «doorsnee-Amerikaan”. Voorshands bepalen we ons tot de waarschuwing zelve, die eindigt met deze woorden Een briefschrijver. Sinds eenigen tijd ontvingen families te in den omtrek brieven van hoogst beleedigenden en lasterlijken inhoud. Vruchte loos werd naar den schrijver gezocht. Thans heeft de justitie instructie geopend tegen een man met gevestigde positie aldaar, bij wien schrijfpapier, enveloppen en genomen zijn. Belastingopbrengst. De verschillende belastingen hebben over de maand Juli 4 millioen meer opgebracht dan in de maand Juli 1916. De raming over 7 maanden werd met 23 millioen over troffen. De oorlogswinstbelasting bracht in Juli op SS1^ millioen, over de gepasseerde 7 maanden 657/10 millioen. De drie verdedi- gingsbelastingen brachten over ’t zelfde tijdvak 313/10 millioen op, terwijl de opcenten voor het leeningsfonds tot dusverre ruim 22 mil lioen dit jaar opbrachten. Wijzen alle belastingen en rechten een hoogere opbrengst aan, met de loodstarieven staat het er treurig voor; de opbrengst was over Juli f24,000 en gedurende dit jaar f 253,000 of de helft lager dan het vorige tijdperk. Ziekte onder de aardappelen. Men schrijft uit Tiel Men schat de hoeveelheid vroege aardap pelen, die door de aardappelziekte is aangetast op 20 a 30 pCt. De late oogst staat er beter voor, hoewel zich ook in die soorten het rot vertoont, op laaggelegen landen zeer sterk zelfs*. Het gasverbruik eener lamp. Niet ieder maakt zich een juiste voorstel ling van de hoeveelheid gas of electrischen stroom, welke men verbruikt als men ge durende zekeren tijd, de kamer verlicht, schrijft de Pr. Gr. Ct. Daarom kan het zijn nut hebben mede te deelen, dat een gewone gas gloeilamp 1 kub. M. gas verbruikt in 9 uur, een hangend gloeilicht dezelfde hoeveelheid in 11 uur. Er zijn nog zeer enkelen, die open gasvlammen hebben. Men late die zoo gauw mogelijk wegnemen en vervangen door andere. Ze gebruiken 1 kub. M. gas in 3l/4 uur. Bij het gebruik van gascomforen zorge men, dat de vlam precies den pot of de pan beJ strijkt. Zoodra de vlam over pot of pan heen slaat, wordt te veel gas gebruikt. De bierprijs. De Tel. verneemt van bevoegde zijde, dat de prijzen van bet oorlogsbier verminderd zullen worden in overleg met den Bond van Nederlandsche Brouwerijen. Baarderadeel, 21 Augs. Nu Augustus reeds voor twee-derden achter den rug is, kan men eiken avond beter merken, hoe de daglengte inkrimpt. En ieder betreurt dat snelle korten der dagen, vooral nu het zomer weer zich schijnt te herstellen en naar het vaste September-weer overgaat. Wie na zijn dagtaak nog wat wil verrichten, bemerkt maar al te goed het lengen der avonden, die elke week meer licht beginnen te vragen en dat op een tijdstip, waarop de lichtbronnen steeds zeldzamer hun stralen kunnen uitgieten bij het volslagen gebrek aan petroleum, dat eerlang voor de deur staat, nu aan particulieren niet meer wordt geleverd. Hoe het zijn zal na 15 September, als de «zomertijd” uit is, laat zich gissen; dan zal men den overgang zooveel sterker gevoelen en zal het lichtvraagstuk alles beheerschen. Waarlijk, een vreemde tijd wacht ons, met ’t oog op licht-, brandstol en voedselschaarschte. Fran. Crt. Wijziging tramdienst. Hearenveen, 23 Aug. Op de lijnen der Ned. Tramweg Mij. zal eerstdaags het aantal trammen met nog 25 pCt ingekrompen worden. Trampersoneel. Hearenveen, 23 Aug. Door de Directie der Ned. Tramweg Mij. is een commissie uit haar personeel ontvangen inzake baar vraag om loonsverhooging en vermeerdering van verlofdagen. De Directie antwoordde dat de financiëele toestand der Maatschappij geen loonsverhoo ging toelaat; het aantal verlofdagen zal vermeer derd worden. N. Sn. Ct. Nederland in 't donker. Enkele gevallen, die den kolenhood in ons land illustreeren: Te Veghel (N.-B.) wordt alleen gas gegeven tusschen 7 uur ’s morgens en 2 uur 's namid dags, dus niet voor licht. Te Maastricht stelde de voorzitter van den gemeenteraad voor, zoodra de hoeveelheid van 165.000 kub. M., welke aan de stad is toegestaan, verbruikt is, de groote gaskraan dicht te draaien, en dus de laatste dagen van Augustus maar in donker te blijven zitten. Beter vier dagen zonder gas, dan een heele maand, zei hij. In een Haagsch blad werd aan ingezetenen de wenk gegeven om ’s avonds hun gordijnen open te laten, zoodat zij, wien het nog gegeven is, gas of electrisch licht te branden, aldus bijdragen tot de straatverlichting. Te Amsterdam brengen velen den avond bij kaarslicht en nachtpitjes door. En nu is ’t nog in den zomer en geldt nog de zomertijd! Wat moet dat na 16 September worden? Intusschen zijn er ook anderen. Te A’dam zijn vier gasverbruikers, onder wie een restau ranthouder, van gas en electriciteit afgesueden omdat ze ’s nachts na 12 uur nog licht brandden. Bolswardsche Courant KLEINS THEE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1