Hieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Redenaties van ’n Leeuwarder. r L 1917- ööste Jaargang. No. 97. VerscOijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 30 Augustus. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. Alg. H. ver en 24 Sep- en 2 L I die eigenden zich konden gerust wezen van Friesland Uit alle deelen en Noord-Brabant Calcium carbid. Naar wij vernemen is de N. O. T. weder in staat door haar bemiddeling den aan voer van Calcium carbid uit Scandinavië te zekeren. en dientengevolge een on- woningen waar noch gas voor beschikbaar was. Ten behoeve van danige woning heeft, zal ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Toen heb ik weer de krant genomen en toen... ja toen ben ik maar gauw weggegaan. Ja en ’t mooiste is, dat mijn vrouw’t den vorigen dag al wist; natuurlijk was ze gaan kijken, toen de leiding maar niet ophield van loopen. Ja, je moet ze kennenOch wat praat ik, één vrouw is immers duizend mannen te slim af. Distributie van Petroleum. De Minister van Landbouw heeft een schrijven tot de burgemeesters gericht, waarin hij meedeelt dat het vooruitzicht op voldoende vermeerdering van de hier te lande aanwezige voorraden petroleum zoo gering is, dat de distributie van hetgeen nog beschikbaar is en, in het gunstigste geval, kan komen, met de meeste omzichtigheid zal moeten geschieden. De Minister zal voor den voorraad, welke bestemd zal kunnen worden voor huishoudelijke doeleinden, eerlang een distributie-regeling afkondigen. Volgens deze regeling zal de hier bedoelde petroleum slechts kannen worden verkocht ten behoeve van de verlichting van tot heden noch electriciteit, verlichting of kookdoeleinden Een melkdief. De politie te Barneveld heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een melkrijder aldaar, die bekend heeft, gedurende drie maanden eiken morgen 12 13 liter melk, aan zijn buurman toebehoorende, te hebben gestolen. Thans is bij op heeterdaad betrapt, toen bij ’s buurmans melk in zijn eigen bus overgoot. Alg. H. Wij lezen in de Friesche Courant: Huisvaders behooren ’s avonds de krant te lezenaangezien ik ook een huisvader van vele kinderen ben, lees ik dus ’s avonds ook de krant, gezeten in een makkelijken stoel, op mijn verjaardag mij welwillend aangeboden door mijn vrouw en overgespaard, ik weet zelf niet, waarvan, maar overgespaard. Je moet haar kennen; zoo zuinig als een bij, die 't vertikt zijn eigen honig op te eten. Nou, ik zit dan in dien gemakkelijken stoel en lees de krant. Buitenlandsch overzicht, binnenlandsch nieuws, stand van 't boezem water, weervoorspellingen a la Falb, geld heb ik niet, das de financiëele lijst laat ik zwemmen, kom aan de advertenties. Die lees ik ook getrouw; ik betaal prompt mijn abonnementsgeld, ’t geen de administratie graag wil getuigen als er onder u soms twijfelaars zijn, en ik wil das 't volle pond. Bovendien haal ik vaak wat stof uit die rubriek, en overigens is ze dikwijls interes sant te lezen. Daar valt mijn oog op een annonce van de directie der waterleiding, die den volke kond doet, dat, wegens reparatie aan de hoofd buis, de watertoevoer van des Dinsdagmiddags 4 tot des Woensdagsnachts zal zijn afgesloten. Vroeger woonde ik in een huis met 6 regenbak ken en 12 putten en woonde ik er nog dan bad die advertentie mij nog ijskouder gelaten dan ijs bij een temperatuur van 400 Celsius onder nul. Maar nu woon ik in een modern buis, met lieve muurtjes en lieve scheurtjes in die en snoepen van deuren, die f 50.f 25.en f 10.— en 4 persoanlike prizen, bisteande yn goudene en silverene medaljes. De Selskippen spylje allegearre it selde stik, „De Sang fen de Tiid”, nij toanielstik yn trije dtkomsten fen Y. C. Schuitmaker, op bjar eigen toaniel. Bysdnderheden wirde letter per adfortinsje meidield. (Ingezonden.) Hooge steenprijzen. Wij deelden dezer dagen mede, dat bij een inschrijving te Rotterdam de prijzen voor Waalsteenen liepen van f23 tot f38.60 en voor IJselsteenen van f 12.20 tot f 17.10. Ter vergelijking diene, dat de normale prijzen voor Waalsteen zijn f 12 tot f27 en voor Uselsteen f 5.50 tot f 8.50. Goed voorbeeld! Te Weesp, waar het maximum gasverbruik voor de maand Augustus is gesteld op 35 M3., is men druk bezig met de te-veel-ver- bruikers van den gastoevoer af te snijden. Er zijn -er reeds heel wat. Thans heeft men ook bij den directeur van de Gemeentegasfabriek als te-veel-verbruiker den gastoevoer afgesneden. Het Volk. Dure spoortarieven. Het is waarschijnlijk, dat deextra-verhooging op de spoorwegtarieven en de andere bijzondere maatregelen, welke tot beperking van het reizigersverkeer zijn genomen, ook na den oorspronkelijk vastgestelden termijn van kracht zullen blijven. Onderhandelingen hieromtrent worden met de Regeering gevoerd, maar waarschijnlijk zullen de uitkomsten van het reizigersvervoer gedurende de zomermaanden worden afgewacht aleer een definitievebeslissing zal worden genomen. Uitbrekers. Uit de gevangenis te Maastricht zijn heden nacht ontvlucht drie Duitsche deserteurs, die daar wegens smokkelarij vertoefden en eenige weken geleden bij den concierge gestolen hadden. Alg. H, De Alkmaarsche kermis. Op de Alkmaarsche kermis doet de steen- kolen nood zich natuurlijk ook duchtig voelen. Misschien wel het meest bij het personeel van die inrichtingen, waar stoom als beweeg kracht gebezigd wordt, zoo in bet bedrijf zelve als voor de electrische lichtinstallaties. De machines van stoomdraaimolens, figuur 8-baan en dergelijke worden n.l. alle met dennenhout gestookt en men begrijpt dat daarvoor heel wat gezaagd moet worden. De broodkaart elf dagen geldig, De Minister van Landbouw, Nijverheid Handel heeft bepaald dat met ingang van September 1917 de hoeveelheid brood, op een broodkaart te verkrijgen, zal moeten strekken voor eenen tijdsduur van elf dagen, niettegen staande op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor eene week. Mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten, te beginnen met 2 September a.s., die waarop vermeld staat de 26ste week van 2 tot en met 12 September; die waarop vermeld: voor de 27ste week: van 13 tot en met 23 Septemberdie waarop vermeldvoor de 28ste weekvan tember tot en met 4 October, enz. Plaatsruimtegebrek. Zaterdagmiddag kon men aan het Centraal station te Utrecht verschillende treinen zien, waarin de 2e-klas coupé’s voor de ruiten waren beplakt met het opschrift ^Se klasse”. Héél veel menschen, die vroeger tweede klas reisden, maken, nu het reizen zooveel duurder wordt, tegenwoordig gebruik van de derde klasse. Vandaar dat de derde-klas coupé’s vaak overbezet zijn. Vandaar ook deze maat regel. lieve muurtjes altijd ventileeren ook al zijn ze potdicht. Een tip-top modern huis dus zonder regenbak of zelfs zonder noozele put. Dus werd mijn vaderlijke zorg wakker zeg ik tegen mijn vrouw r Licht mijner oogen, denk er aan, dat de waterleiding morgenmiddag wordt afgesloten van 4 uur tot Woensdagnacht. Wat is er dan te doen? zegt mijn vrouw, die overal ’t fijne van wil weten; je moet ze kennen. Toen zeg ik weerReparatie van de hoofd buis ’t Komt zeker van de slechte kolen, die ze tegenwoordig stokenalles slaat aannou ik zal er aan denken. Als mijn vrouw zegt, ik zal er aan denken, kan je gerust uit visschen gaan. Je moet ze kennen. Den volgenden middag omstreeks 3 uur werd de gebeele bezetting van ’t huis gemo biliseerd om water te tappen. We hebben alles bijelkaar gesleept wat maar water kon bevatten te weten: één tobbe (we hebben de wasch er buiten); drie emmers; drie ketels; één bloemgieter, maar die lekte zooals ons later bleek; 4 lampetkannen; drie wasch- kommen; twee ledige inmaakpotten, natuurlijk, want anders kon er geen water in, o zoo; 6 fiesschen en 4 bloemvazen. Er waren misschien nog wel andere meubels, die water konden bevatten, maar minder goed. Enfin, we en we waren gerust. ’s Avonds kom ik thuis en 't eerste wat mijn vrouw zegt, is De leiding loopt nog Ik zeg: Loopt de leiding nog? en mijn stem klonk eenigszins gedekt. Ik naar de leiding, draai de kraan open jawel, ik geloof, dat de leiding nog nooit zoo krachtig heeft geloopen als dien avond. ’t Zal wel anders worden zeg ik, meer om mij zelf gerust te stellen. We gingen naar bed, met ’t oog op de gasbesparing niet te laat en den volgenden morgen constateerde mijn «rouw, met een eigenaardigen draai in hare stem, dat de leiding nog loopt. Ik weer naar de kraan, een reuzenstraal Maar wat heb je dan toch in de courant gelezen? dringt mijn gemalin aan. Nou, ik zal toch wel weten, wat ik lees protesteer ikwacht ik zal de krant eens krijgen, 'k Zoek de krant op en duw haar mijn vrouw in de handen. Kijk hier staat ’t; van Dinsdagmiddag 4 uur tot Woensdagnacht; zie je nou wel? Juist, zegt mijn vrouw, maar daar staat ook dat ’t alleen maar voor de bewoners van de Schrans geldt! ieder gezin, welke zoo- 1 van Rijkswege een petroleum-distributiekaart beschikbaar worden gesteld. Den burgemeesters wordt verzocht zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór 10 September, aan de Toewijzingscommissie voor Petroleum, Parkstraat 109, op te geven hoeveel woningen (een gedeelte van een huis, dat door één gezin wordt bewoond, als afzonderlijke woning te beschouwen) er in hunne gemeenten zijn in welke noch gas, noch electriciteit beschikbaaris. Indien op den gestelden datum geen opgave van een gemeente zal zijn ontvangen, wordt aangenomen, dat in die gemeente geen distributie van petroleum zal behoeven te geschieden. Van een oplichting die geen oplichting was. Een 22 jarig meisje, zonder beroep, reeds eenige vonnissen achter den rug hebbende, stond opnieuw voor de Amsterdamscbe Recht bank. Zij had bij een winkelierster in de le Oosterparkstraat twee hoedfcn op zicht mede genomen. Had verteld, dat haar moeder niet mede kon komen, daar deze haar been had gebroken, toen ze langs de trap ging waar zeep op zat. Voorts wilde ze wel een duurderen hoed hebben, dan een van f 3.50. Haar vader, een goedig man, zou het overige wel betalen. Voor dit feit moest ze zich voor de Vacantiekamet. der Rechtbank verantwoorden. Zij bekende alles. Een der hoeden had zij op den Zeedijk voor f 3. aan een onbekende juffrouw verkocht. Zij deed niets om aan den kost te komen. Vroeger had ze wel eens gediend, maar dit ging ook al niet, doordat zij niet wist wat van haar en van een ander was. Voor de vermaningen van den president bleef ze koud. De benadeelde juffrouw verklaarde, dat ze de praatjes van bekl. voor waar had aange nomen. Doch zonder die praatjes had ze de hoeden ook afgegeven, verklaarde getuige uitdrukkelijk. Men moet z’n clientèle toch uitbreiden. Gevolg: het delict, waarvoor bekl. terecht stond, was geen oplichting meer, daar de winkeliersters dan de hoeden alleen zou moeten hebben afgegeven op de valsche praatjes van bekl. Dit was niet bet geval (zij zou ze zonder de praatjes ook hebben afgegeven), zoodat het O. M. vrijspraak moest vragen. De verdediger van bekl. vroeg onmiddellijke uitspraak. De Rechtbank voldeed aan dit laatste verzoek en sprak het meisje vrij, met last tot onmiddel lijke invrijheidstelling. Vad. Kaasschaarschte. Er heerscht, zoo schrijft het Vad., te ’s Gravenhage en elders in zekeren zin kaas- nood. Zoetemelksche kaas is een zeldzaamheid geworden, Leidsche kaas is nog te krijgen tegen f 0.80 per pond. De oorzaak zou zijn dat de exporteurs niet, zooals vastgesteld was één tiende deel van de voor hen beschikbare kaas afstaan voor binnenlandsche distributie terwijl zij met den toeslag van f 2 per 100 kilo geen genoegen nemen. Vanwege den Minister van Landbouw is thans door het bestuur der kaasvereeniging een beroep gedaan op de medewerking der exporteurs om ten minste een deel van de voor hen beschikbare hoeveelheid voor binnen landsche distributie beschikbaar te stellen. Vredesbetooging. De Tijd meldt, dat een gróote betooging der Roomsch- Katholieken om sympathie te betuigen met de vredespoging van den Paus zal worden gehouden op 11 en 12 September a.s. te ’s-Gravenhage. Harlingen. Naar we van betrouwbare zijde vernemen is bij den Raad onzer gemeente een tweetal adressen ingekomen, verzonden door de afd. Harlingen van den Chr. Nat. Werkmansbond, verzoekende, evenals den vorigen winter ook nu weder goedkoope cokes beschikbaar te stellen, alsmede een toe- wijzigingsregeling van gas teontwerpen berekend naar de gezins-grootte. Mocht het waar zijn, wat we omtrent den prijs vernamen, welke dezen winter daarvoor betaald zal moeten worden, dan vreezen we dat, hoe onontbeerlijk ook deze brandstof is, ze voor een belangrijk deel der bevolking niet is te verkrijgen, wijl het boven hun koopkracht gaat en velen gaan zeer zeker met bezorgdheid den komenden winter tegemoet. O. N. Sloten, 27 Augs. Belangrijk grooter dan het vorige jaar is het aantal toeristen, dat dezen zomer den Z.W.boek met een bezoek, vereert, der vaderlands, Limburg niet uitgesloten, komen bezoekers opdagen. De vereeniging Vreemdelingenverkeer heeft zich dan ook ter dege ingespannen om het verblijf in deze environs zoo aangenaam mogelijk te maken. Tram of trein ontbreken helaas nog, maar bosch en water vindt men hier in overvloed. Vooral het water schijnt een groote attractie, want het getal pleizier- vaartuigen, dat in de maanden Juli en Aug. ons stadje bezocht, was aanzienlijk. Heel de provincie biedt dan ook geen beter gelegenheid voor roeien, zeilen of zwemmen. Ook de monumenteele gebouwen van ons stadje trekken zeer de aandacht, evenals de bekende beide waterpoorten. Voor al die bezoekers is yde Gids”, uitgegeven door de Vereen. Vreemde lingenverkeer, een veilige wegwijzer. Leeuwarden, 28 Aug. Er is gepubliceerd, dat de gasfabriek te Huizum geen gas meer levert tusschen ’s avonds 9 en’s morgens 8 uur. Drachten, 27 Aug. In het belang van de gasbesparing is door Burg, en Weth. bij den Raad een voorstel ingediend de najaars kermis alhier niet te laten doorgaan. Uit de vogelwereld. Witmarsum, 26 Augs. Hedenavond zweefden wel 25 30 ooievaars langen tijd boven ons dorp. Ze zetten zich eerst op het gemeente huis, daarna op de R. K. kerk en het klooster neer. In het veld werd een vreemde roofvogel nagezet door wel honderden kraaien. Heerenveen, 27 Aug. Naar men ons meedeelt, zal onder bet personeel der Ned. Tramw.-Maatschappij een petitionnement op touw worden gezet voor eene loonsverhooging van f 3 per week. Wonseradeel, 27 Aug. Een onzer vee houders heeft een stamboekvaars verkocht voor f 1300. Eenige anderen, die er stam- boekvee op nahielden, hebben, om de oorlogs- winstbelasting te ontwijken, hun beslag omgezet tegen ander vee. Sommigen hadden nog meer belasting dan huur te betalen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 28 Aug. De afdeeling alhier van den Bond van V. D. besloot gisterenavond bij de herstemming voor een raadslid op 30 dezer, den caudidaat van de S.D.A.P. den heer U. Sijtema, te steunen. Sneek, 28 Aug. De bijna 67 jarige G. v. d. M. alhier, die alleen woonde, werd gisteren avond dood op zijn bed gevonden. Aangezien men den man den geheelen dag niet had gezien, en zijn deur bleef gesloten, werd een overbuur gewaarschuwd, die de deur door verbreking van ’t slot wist te openen. ’t Huis was vol gas en de gaskraan stond open. Vrijzeker is gasverstikking hier de oorzaak van den dood. It Seiskip for Fryske tael en schriftenkennisse scil yn de rin fen de winter 1917 op 1918 in Toanielkriich, béide fen Selskippen yn Fryslén om Selskipsprizen fen f 100. V Bolswardsche Courant Ij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1