Hieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, No. 71. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917 56ste Jaargang. KOST THANS ■MOM VOOR fs Zondag 2 September. A fzonderlijke 30 ct. p. ons, 37‘/2 ct. p. vierdel. De Landbouw na den oorlog. De Zuivelcourant. BINNENLAND. HARLINGEN. werelddeelen de algeheele de verstoring Het ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. meer te krijgen; we zijn ver- van gas en eleciriciteit. We komen opzicht bij de stedelingen verre ten Des avonds om half acht (bij som-* we dan maar met Kwallen. De Zuiderzee is tegenwoordig vol kwallen. De bot gaat voor deze monsters vluchten, zoodat de visschers hunne netten vol van deze weekdieren ophalen, welke 1 tot 10 pond per stuk wegen. Het is een zeldzaam verschijnsel. De vis schers ondervinden daarvan veel nadeel, Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van wing in den zwijnen goed het was fiets op zoek in de richting Drachten, een in de richting Opeinde. Helaas, alle drie kwamen onverrichter zake terug, van de kedde was geen spoor te bekenneti. Eenigszins ontmoedigd, maar toch in de hoop dat het beest z’n stal wel weer zou opzoeken, besloot men maar te gaan eten de aardappels, die al vóór de varkensjacht van ’t vuur waren gezet, zouden anders koud worden. Maar welk schouwspel ver toonde zich bij 't binnentreden der kamer voor hun oogen?... Kedde deed zich heerlijk te goed aan piepers en was bijna met z’n maaltijd klaar! Dr. Crt. Stormweer. Stavoren, 30 Augs. ’t Is alle dagen het zelfde stormlied. Harde wind, regen regen, harde wind, anders geen afwisseling, ’t Is voor de schipperij een beletsel, zooals zeldzaam is in de anders gewoonlijk bestendige Augustus maand. Nu liggen hier reeds gedurende een volle week schepen, die om den harden wind hunne reis verder de provincie in niet kunnen vervolgen, en andere, die niet in zee kunnen gaan, omdat ze, wegens de hooge zee, niet kunnen worden uitgelaten. De groots „Suup” van Sneek, die Dinsdag middag van daar was vertrokken en des avonds 10 uur de Galamadammen passeerde, is op de Morra vastgeloopen en pas hedenmorgen losgekomen en alhier gearriveerd. Aan boord waren meer dan 200 stuks jongvee (eigenaars o.a. Groenland, Sneek Godschalk, Rotterdam, en Hofmeester, Holland) met bestemming Amsterdam. Het vee verkeerde in een deplo- rabelen toestand. Verscheidene kalveren, die op ’t dek werden meegenomen, zijn, ten gevolge van voedselgebrek en de guurheid van het weer, onderweg bezweken of moesten afgemaakt worden. Een Hindelooper kamer en museum. Hindeloopen, 30 Augs. De heer U. Nijland te ’s-Gravenhage heeft aan de gemeente Hindeloopen ten geschenke aangeboden: a. een complete Hindelooper kamer, geheel gemeubileerd, waarvan de betimmering en de meeste meubelen en gebruiksvoorwerpen af komstig uit Hindeloopen en gegarandeerd antiek zijn, alsmede het daarbij behoorende antieke porselein en aardewerk b. een „oud Hindelooper museum” van kleedingstukken, sitsen, meubelen, gebruiks voorwerpen, schilderijen, enz., alles betrekking hebbende op Hindeloopen. Aan de schenking is o.m. de voorwaarde verbonden, dat de gemeente voor een gebouw moet zorgen en dat het geschonkene tegen brandschade dient te worden verzekerd voor f 100.000. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Tjerkwerd. Met genoegen vernemen wij, dat Mej. Kuiper te Rotterdam de benoeming tot pleegzuster in de afd. Tjerkwerd van het „Groene Kruis” heeft aangenomen. Op het 69e Landhuishoudkundige Congres, dat 3, 4 en 5 September te Assen gehouden worden zal, wordt o. m. door dr. H. Molhuysen, landbouwcousulent voor Friesland, de vraag besprokenwelke toekomst gaat onze land bouw tegemoet in verband met de economische gevolgen na den oorlog? De heer M. heeft daarover het volgende prae-advies uitgebrachi: Voorop gesteld zij, dat op dit oogenblik niemand op deze vraag een ook maar eenigs zins steekhoudend antwoord zou kunnen geven. Alleen kan men als voldoend vaststaand aan nemen, dat wij na den oorlog met geheel andere toestanden te maken zullen krijgen dan wij vóór dezen gewend zijn geweest en dat wij daarom moeten trachten ons zoo spoedig en zoo goed mogelijk met de veranderde toestanden vertrouwd te maken, inplaats van te leven in de illusie, dat na het sluiten van den vrede alle oorlogsverschijuselen zullen ver dwijnen en wij aan de verbetering van land en tuinbouw weer onze aandacht kunnen schenken op de van oude gebruikelijke wijze. Het komt mij voor een eerste plicht te zijn van iederen landbouwer en van een ieder, die bij den landbouw belang heeft of die eenigen invloed op den gang van zaken in den land bouw kan hebben, dat hij voortdurend zijn oogen op de toekomst vestigt en tracht, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, zich een denkbeeld te vormen omtrent den loop, dien de zaken zullen nemen, opdat het landbouw bedrijf zich snel aan de groote veranderingen, die het te wachten staan, kan aanpassen. In zeer hooge mate zal de toestand na den vrede afhangen van het verder verloop en van den afloop van den oorlog, n.l. van de vraag hoe lang deze nog duren zal, welke partij overwint en van welken aard het vre desverdrag zal zijn. Het is nog onzeker óf en in welke mate er een moedwillige economische strijd zal blijven bestaan, nadat de wapens zijn neergelegd, doch reeds nu kunnen wij vaststellen, dat wij in ieder geval te maken zullen krijgen met verschijnselen van groote economische uitputting en tevens lijkt bet mij onvermijdelijk, dat alle landen zullen moeten overgaan tot maatregelen van economisch zelf behoud. Ook Nederland zal tot dergelijke maatregelen gedwongen zijn evenals dit heden reeds in steeds sterker mate het geval is. Buiten West-Europa zal de oorlog eveneens zeer sterke economische verschijnselen in het leven roepen, en het is van groot belang de oogen gevestigd te houden op de ontwikkeling, die afgelegen landen en werelddeelen gaan verkrijgen tengevolge van de algeheele ver schuiving van kapitaal en van van het evenwicht op de wereldmarkt, is niet onmogelijk, dat binnen weinige jaren hierdoor verschijnselen zullen optreden, welke vergelijkbaar zijn met die welke de landbouw crisis in de 80er jaren hebben te voorschijn geroepen. Op grond ons Zilverbom geweigerd. Een bekende firma te Rotterdam niet de eerste de beste! liet wissels zegelen aan de Registratie en bood ter betaling 30 zilverbons van 1 gulden aan. De registratie- ambtenaar weigerde echter deze te accepteeren op grond hiervan, dat er thans zoovele bons in omloop zijn en de groote drukte aan het kantoor niet toeliet, dat de aangeboden geld- papieren stuk voor stuk werden nagezien. Men eischte betaling in anderen vorm! Dit is, schrijft De M.aasb. terecht, toch eigenlijk niet in den haak. Waar moet het heen, als bij officieele instellingen ons eigen geld geweigerd wordt, omdat de een óf andere beambte of ambtenaar geen zin heeft te controleeren, of er mogelijk een valsch stuk onder door loopt! Uit Dr.-Compagnie wordt gemeld: Jac. K. zou zich Zaterdag met zijn huis gezin juist aan tafel begeven, toen men bemerkte dat de varkens uit 't hok waren gebroken en op ’t heem rondliepen, zoekende naar wat van gading was. De heele huis houding, vijf man sterk, op het oorlogspad, en na veel gevlieg en gedraaf, na veel strui kelen en vallen, na menige botsing tusschen mensch en dier, gelukte het, zonder bloed verlies het gevluchte regiment krulstaarten gevangen te nemen en weer veilig achter slot en grendel te brengen. Maar de geschiedenis is hiermee nog niet uit. „Tink f’ral mei om de kedde”, had het hoofd des gezins gewaarschuwd. Doch in de hitte van *t gevecht was deze waarschu- wind geslagen, en toen de en wel geborgen waren, bleek ros er vandoor te zijn gegaan. Fluks het krijgsplan klaar: twee man per Voor Nederland is de voedselvoorziening een even,ge,wichtig punt als de landbouwexport die de importen van hier te lande niet aanwezige grondstoffen moet mogelijk maken. Daarom zal de landbouwproductie m.i. althans voor een reeks van jaren evenzeer als op dit oogenblik blijven een zaak van staats bemoeiing, waarbij het nationaal belang voorop wordt gezet en dat van den landbouwer op de tweede plaats komt te staan. Kort gezegd wordt de toestand m.i. onge veer zoo: de staat heeft den landbouw te zeer noodigom zijn bestaan niet te beschermen, doch de productie is in zoo hooge mate een staatsbelang geworden, dat er geen denken aan is, dat het bedrijf in de komende jaren de vrijheid zal genieten om naar eigen goed vinden individueele winst te kunnen nastreven. Ieder, die den landbouwer rooskleurige voor spellingen doet, Verliest m.i. dit laatste geheel uit het oog. De gegevens, waarover wij tot heden kunnen beschikken, geven eerder aanleiding om een vrij normale rentabiliteit te verwachten, dan dat zij wijzen op een zeer goeden of zeer slechten tijd. Voor de bedrijven op vruchtbaren bodem schijnen mij de vooruitzichten in het algemeen gunstiger, dan voor die op armeren grond. Van overwegend belang is het, dat de landbouw onder leiding van de regeering zich snel zal weten te oriënteeren en aan te passen aan de gewijzigde toestanden. Ik meen allen, die bij den landbouw betrokken zijn, te moeten opwekken om kennis te verzamelen en te verbreiden omtrent het onderwerp, dat ons hier bezig houdt en tevens om te trachten door een hechte organisatie medezeggingschap te krijgen in de maatregelen, die van overheidswege genomen zullen moeten worden en zoo mogelijk ook rechtstreeks de leiding bij de toepassing dier maatregelen. Het komt mij voor, dat hierdoor een nationaal belang gediend is en tevens voor komen kan worden, dat de landbouwende bevolking onnoodig wordt benadeeld daar waar zijn belang aan ’s lands belang ondergeschikt moet worden gemaakt. Van baloorigheid gaan de kippen op stok 1 Met onrust vragen we ons af: wat moet dat van den winter worden Dan kunnen we toch moeilijk om 5 uur „onder de wol” kruipen. Sommige gelukvogels onder de boeren zijn tot de ontdekking gekomen, dat zij volop brongas op hun erf hebben. In alle hoeken van de Meer is men aan het putten boren gegaan. Zij, die zoo gelukkig zijn gas te vinden, steken nu in den waren zin van het woord den niet-bezitters de oogen uit met hun mooi, goedkoop licht. Ge gevoelt: met ongeduld zien we naar petroleum uit. Tot op heden ziet zuster Anna echter nog niets komen. Oplichting. Hoe men tegenwoordig vlug van zijn geld kan afkomen ondervond een postambtenaar te Rotterdam. Deze had f 7000 en werd belust op oorlogswinst. Dies trad hij in con nectie met een hem onbekend persoon, die in platina deed. Deze had een partij van 1000 gram voor f 8 per gram, terwijl hij een kooper wist voor f 10. De postambtenaar stortte zijn bijeengespaarde f 7000 en kreeg een aantal gladde plaatjes hiervoor in ruil. De kooper van f 10 per gram kwam niet opdagen en de verkooper, zijn handlanger en de f 7000 verdwenen. De plaatjes bleken van zilver te zijn en ongeveer f 50 waarde te hebben. De zaak diende thans voor de Rotterdamsche rechtbank. Tegen de beide verkoopers werd 3 jaren gevangenisstraf geëischt. De postambtenaar is intusschen zijn duiten kwijt. Sneek, 31 Aug. In de Raadszitting van 29 dezer kwam de gaskwestie weer ter sprake. De Bestuurdersbond hier kwam met het verzoek, om de menschen die maar 30 M8 gas hoogstens mogen gebruiken, den ouden prijs 7 en 8 ct. per M3 te blijven laten betalen. Mr. Gerbrandy gaf B. en W. bij de over weging van dit verzoek den wenk in de gas- prijzen progressie te brengen en wel, wijl de grootgebruikers steeds bevoorrecht worden. We vreezen echter dat de Gascommissie in den wenk van Mr. Gerbrandy groote bezwaren voor de Fabriek zal zien. Wij blijven bij onze idee, de gasprijzen te doen stijgen naar rato van den H.O., die wordt betaald: hoe hooger aanslag in de plaatselijke djrecte belasting, hoe duurder gas. Sneek, 30 Aug. Wat we voorspeld hadden, is weer bewaarheid de candidaat der rechtsche partijen, de heer C. G. Stockmann, werd weer benoemd tot lid van den Raad en wel met niet minder dan 809 stemmen. Minstens een 100 stemmen van z.g. liberalen moeten hun stem ook op dezen candidaat hebben uit gebracht. Dat de heer Stockmann er met een stemmen cijfer is gekomen, dat in de laatste jaren nog nooit door een candidaat voor den Raad werd behaald, dankt hij in de eerste plaats aan zijn persoon, in de tweede aan den rooden tegencandidaat, dien vrij-liberalen, vele vrij- zinnig-democraten en ook misschien nog anderen die maar in ’t wild stemmen, vrijzeker blank hebben gelaten. Met dat al zijn de rechtsche groepen nu in de e.v. zitting door 7 Raadsleden vertegen woordigd. Valtermond. Omtrent bet landen van het Duitsche vliegtuig te Valtermond, kan de A. Ct. nog het volgende mededeelenHet vliegtuig was voor een proeftocht opgestegen te Hannover en was reeds over Sellingen ge vlogen, waar het door de grenswacht hevig werd beschoten, zonder echter geraakt te worden. Voor verdediging was het vliegtuig niet ingericht, hiervoor was het ook van te klein model. De bestuurder was nog slechts 1 maand bij het vliegwezen en moest met zijn metgezel naar het Russische front ver trekken. De officier was drager van het ijzeren kruis le klasse, het waren jonge mannen van 24 en 26 jaar. Met den trein van 11.06 werden ze van hier naar het interneeringskamp te Bergen gezonden. Koffie en thee. Koffie en thee komen beide op vasten prijs in distributie. Tot en met 2 Sept, is alle verkoop van koffie en tot en met 12 Sept, alle verkoop van thee verboden, met uitzondering dat van 3 tot en met 12 Sept, per broodkaart ten hoogste 2 ons koffie mag worden geleverd, en van 13 tot en met 30 Sept, op gelijke wijs een half ons koffie óf een half ons thee. De verkoop en aflevering van thee en koffie als drank in hotels, café’s restaurants e. d. blijft toegestaan, nochtans onder beper kende bepalingen, Schoolwerk en lichtbesparing Leeraren en onderwijzers aldus de Avondpost houdt er met het opgeven van huiswerk s.v.p. rekening mee, dat het licht in de woonkamer ’s avonds schaarsch is. Kan het niet geheel of ten deele worden afgeschaft? We stellen het tegenwoordig al buiten zooveel dingen, die vroeger „onmisbaar” heetten. Om te beginnen b.v. geheel afschaffen voor jongere leerlingen en voor de leerlingen van middelbare scholen zoo verminderen, dat er weinig licht mee gemoeid is. Het Hndbl. heeft op een avond een paar meisjes op de stoep bij het licht van een straatlantaren haar schoolwerk zien doen omdat moeder in de kamer geen licht op had. Pelroleumnood. Er heerscht thans, zoo schrijft men aan de O. H. Ct. (blijkbaar uit Haarlemmermeer) ten plattenlande een ware petroleum nood. Er is geen druppel stoken in dit achter. migen, die halsstarrig met den „ouden tijd” blijven rekenen, nog een uur vroeger) kunnen we zoo goed als niets meer zien. We zitten nog een half uur of drie kwartier te wurmen met een kaars of nachtpit, en komen al gauw tot de conclusie, dat het toch zóó ook geen doen is.” van het bovenstaande zullen wij hebben voor te bereiden op een tijdvak van economische verrassingen. Waar wij echter last not least mee hebben te rekenen is het voortschrijden van het democratische beginsel in de maatschappij, dat overal is waar te nemen en dat ten gevolge heeft, dat de staat meer in het verblijfsleven gaat ingrijpen, zoowel met het oog op zijn binnenlandsche politiek als met het doel tegenover het buitenland een positie in te nemen. Bolswardsche Courant I KLEIN S THEE tt de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1