ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. J 1917. No. 72. Verschijnt Donderdags en Zondags. ö6ste Jaargang. I te s Donderdag 6 September. Uit de Raadszaal. - 'p VOOR Afzonderlijke -3 om den uit- Vergadering t>p Dinsdag 4 September 1917. voor architec- i welk bedrag is niet uit en W. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 60 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. slechts 8 leden aanwezig, lang De over punt 1 der ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. h. Resolutie Ged. Staten, goedkeurende wijziging der rekening woningbouw. i. Resolutie van idem, goedkeurende de kohieren schoolgeld. Schrijven van Mevr. Cuperus-Taconis, dat zij de benoeming tot lid der Damescom missie voor de handwerken aanneemt. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. k. Schrijven van Ged. Staten, dat de Minister bezwaar maakt tegen de bepaling inzake het tarief der ontsmettingsrechten, aangezien elke verandering bij raadsbesluit dient te worden bepaald, en dus geen alge- meene wijziging vooraf kan bepaald worden. Verdere punten van behandeling. Aangezien de klok elf uur slaat, en na dit uur geen gas mag worden gebruikt, is schrijver dezes verplicht rust te nemen, om met het krieken van den dag zijn taak te vervolgen. van belang die zijn uitgevoerd. Het zou verkeerd zijn, ook om de gevolgen, daarvoor nu een gratificatie te geven. De heer Eerdmans is van een tegengesteld gevoelen. Als men vraagt wat de architect heeft gedaan, dan komen zeker de woningbouw een werk van f 109.000 en de school in aanmerking, maar ook de verbetering van het stratencomplex, dat juist op een tijd dat het voor de gemeente voordeelig was, is bevorderd. Daarbij de niet te hooge salarieering van dezen ambtenaar, meent spreker dat de raad met algemeene stemmen dit voorstel moet aannemen. De heer Terhenne wil den architect alle hulde brengen voor den loffelijken ijver waar mee hij de werkzaamheden heeft uitgevoerd doch dat dit extra beloond moet worden ziet bij niet in. Als de heer Eerdmans meent, dat het salaris te laag is, kan deze een voorstel tot verhooging indienen. Echter wil spr. vragen als er f 780 voor architectuur is bepaald, waarvoor die som dan wel is uitgegeven. De Voorzitter antwoordt dat die som niet is uitgegeven. Die som is er voor berekend, maar de gemeente heeft zelf een architect en dus werd die som niet uitgekeerd, maar wel wordt er de rente van uitgekeerd. De heer Terhenne meent, dat het Rijk dan hierin zeer royaal handelt. De heer Hooiring heeft met genoegen kennis genomen van dit voorstel waarin hij ziet dat B. en W. ook willen betalen wat door de ambtenaren wordt gepresteerd. •Spr. wil dit echter dan ook voor allen laten gelden, en niet dat de een bij den ander wordt voorgetrokken. Bij de distributieregeling zijn vele extra diensten, soms moeten ze daarbij een deel der nachtrust opofferen, zonder dat er iets extra’s voor wordt gegeven. Dat is de reden dat hij tegen dit voorstel zal stemmen. De heer Kramer wil alleen den heer Eisma inlichten over het werk bij de zuivelschool. De aannemer moest voor het werk instaan, maar de herstelling van wat door den winter bedorven was, kon niet eer geschieden. Daarom is toen overeengekomen bij de opname, dat bij het daarna nog zou herstellen. Ook met het schilderwerk was uitstel verleend, en omdat er een andere kleur wordt genomen dan eerst bepaald was, wordt daarvoor iets vergoed. Het voorstel om f 250 gratificatie te ver- leenen, wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen, Voor de heeren Lunter, Eerdmans, Kramer en v. d. Wal. 8. Verzoek Bestuur Chr. Volksonderwijs: om een lokaal te mogen huren als schoollokaal met advies B. en IV. Het Bestuur der Christ. School verzoekt een lokaal van de gemeente te mogen ge-, bruiken als schoolgebouw. B. en W. adviseeren het lokaal bij den linkeringang der muziekschool af te staan voor f 75 per jaar. Onderhoud enz. voor rekening van adressanten. De heer Eisma vraagt of daarbij ook ver lichting en verwarming begrepen zijn, waarop de Voorzitter antwoordt dat het schoolbestuur daar zelf voor moet zorgen, en de heer Lunter voegt er bij, dat f 75 geen hooge huursom is, maar B. en W. hebben ’t zoo gedacht, omdat de gemeente er geheel geen kosten om behoeft te maken. De heer Kramer Jicht nog toe, dat ook het schoonhouden van ’t lokaal niet voor gemeenterekening geschiedt. De heer Keikes meent dat de bepaling dat alles ten genoegen van den architect moet worden onderhouden wat abstract is, hij zou beter vinden dat B. en W. daarover het beheer hielden, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit feitelijk ’t zelfde is. De architect is toch de deskundige die voor B. en W. optreedt. Dat brengt de practijk mee. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. 9. Voorstel B. en W. tot inschrijving van 2 aandeelen in het maatschappelijk kapitaal der gemeentelijke credietbank. Het komt B. en W. gewenscht voor dat de gemeente deel neemt in het maatschappelijk kapitaal der gemeentelijke credietbank, het overtollig kasgeld kan dan rente geven, terwijl mede gebruik kan worden gemaaktvan betalingen door middel dezer bank. Zij stellen voor 2 aandeelen a f 1000 te nemen, waar voor met Jan. a.s. dan moet gestort worden f 204. De heer Eisma ziet hierin wel een voordeel voor de gemeente, maar hebben B. en W. ook inlichtingen ingewonnen omtrent de kan toren? Hij meent dat wel te Franeker kantoor wordt gehouden, kan zulks ook hier? 3. Gemeente-rekening enz. 1916, met rap port der commissie van onderzoek. De Commissie, bestaande uit de heeren Boersma, Praamsma en Wierema, rapporteerde de rekening goed te keuren. Bij de gemeente- reiniging wenscht zij voor een goed overzicht een andere inrichting der administratie, en bij de gemeenterekening werd opgemerkt, dat de herstelling der brug de Marnezijl in daghuur is uitgevoerd, terwijl de Raad steeds op aan besteden der werken van eenigen om vang heeft aangedrongen. Dit geldt ook voor de herstel lingen der bruggen Sneekerpoort en Zwaantjes- post. Dan vraagt de Commissie of het bedrag voor straatverlichting op f 3.500 blijft, nu er zooveel op de straatverlichting wordt bespaard. Voor taxatie van hooi ten behoeve van het leger, staat f 7.50 op rekening die som is wel luttel, maar behoort toch ten koste van 't Rijk te komen. De levensmiddelenvoorziening heeft over 1916 wel kosten meegebracht, doch de som is in verhouding tot den omzet, redelijk te noemen, en de Commissie meent den Burge meester een woord van lof voor het zoo gelukkig volbrengen van de moeielijke taak der distri butie, niet te mogen onthouden. B. en W. antwoorden hierop: dat tegen de verandering in de rekening der reiniging wel geen bezwaar zal zijn, en verder omtrent de herstelling der bruggen, dat van verschillende aannemers voor herstelling Marnezijl een prijs opgaaf is gevraagd, welke alle te hoog voor kwamen, daarom is het aan Statema opgedra gen, die het heeft uitgevoerd voor minder dan door de andere aannemers was opgegeven. En herstelling bruggen Sneekerpoort en Zwaantjespost was met het oog op tramver keer en de gasleiding zoo gecompliceerd, dat het moeielijk kon aanbesteed worden. Vooraf is evenwel prijsopgaaf gevraagd van den uit voerder. De vergoeding voor straatverlichting was eigenlijk een vaste post, die in gewone tijden niet hoog is te noemen. In hoever die som over 1917 lager kan zijn, zal worden over wogen. De uitgaaf van f 7.50 voor hooitaxatie berust op een abuis. B. en W. zullen trachten die som van het Rijk terug te krijgen. De rekening weg BolswardHarlingen wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. Die der gasfabriek en gemeentereiniging eveneens, echter stemden de heeren wethou ders hier niet mee. Gemeenterekening. De heer Boersma ver klaart dat de Commissie met het antwoord van B. en W. genoegen kan nemen. Met de opmerking over de som voor de straat verlichting heeft de Commissie meer bedoeld een wenk te geven voor 1917. De heer Lunter merkt op dat in 1916 slechts in de maand December de gasbezuiniging is ingetreden, waarop de heer Wierema er op wijst, dat bij de Commissie meer de gedachte heeft voorgezeten, dat men de reke ning tusschen de gemeente en de gasfabriek zoo zuiver mogelijk wenscht te houden. Met algemeene (10) stemmen werd de gemeente rekening goedgekeurd. 4. Wijziging begrooting 1917. De begrooting wordt met het oog op het te verstrekken voorschot aan ambtenaren en aankoop van voorraad brandstof verhoogd. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Stemming voorstel Terhenne, garantie Lich. Opvoeding. Er was door B. en W. voorgesteld om voor het turnfeest een subsidie toe te staan van f 50. De heer Terhenne veranderde dit door het als garantie te stellen. In de vorige vergadering staakten daarover de stemmen. Nu werd dat voorstel aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, tegen de heeren Lunter, v. d. Klei, Hooiring, Boersma en Eisma. 6. Adres K. Ypma om onderhands te mogen huren de Exmorrazijl, met advies van B. en W. De brugwachter der Exmorrazijl wenscht zijn brug weer voor 3 jaren onderhands te pachten voor de bestaande som f 249. Ofschoon B. en W. publieke verpachting in het algemeen voorstaan, is de toestand dezer zaak onzeker wijl met Wonseradeel aanhangig is de over dracht dezer brug. Daarom stellen B. en W. nu voor, de brug onderbands aan Ypma te verpachten, met recht om, bij 6 maanden opzegging, de pacht te doen eindigen. Met algemeene stemmen aangenomen. 7. Voorstel B. en W. gratificatie gemeente- architect. B. en W. stellen voor, den architect, nu de aanbouw rijkszuivelschool en gemeente- woningen is geëindigd, voor zijn moeite een gratificatie toe te kennen van f 250. Voor den bouw der teekenscbool is 1 tuur f 780 uitgetrokken, van het rijk 6°/o vergoedt. Die som betaald, maar bij exceptie wenschen B. den architect, die zonder deskundige hulp het werk en teekeningen gereed maakte, een gratificatie aan te bieden. Dit voorstel vindt nog al veelzijdige bestrij ding. De heer Boersma wil ieder gaarne geven wat hem toekomt, maar den architect is een goede jaarwedde toegekend, bijwerk is hem verboden, en dit werk moest hij volgens instructie verrichten. Extra belooning vindt hij niet noodig. De heer Praamsma is ongeveer ’t zelfde gevoelen toegedaan. Art. 9 der instructie geeft voldoende aan, dat hier geen ander werk is gedaan, dan uit zijn betrekking voortvloeit. En bovendien is de architect hierbij altoos geadsisteerd door 2 opzichters, die f 80 per maand ontvingen, terwijl ze voor 't maken van teekeningen ook nog bedragen in rekening brachten, ’t Was sprekers bedoeling, daarop reeds te attendeeren dan nog heeft de architect vele maanden in dienst doorgebracht en de verlichting van dienst in zijn betrekking lag voor de hand. Maar een en ander is er nu geen maatstaf om een gratificatie te rechtvaardigen, voornamelijk niet uit onvoorziene uitgaven. De heer Eisma deelt de meening der heeren Boersma en Praamsma wel eenigszins, doch hij wil graag aannemen, dat de architect veel werk heeft verricht. Dat kunnen B. en W. beter beoordeelen dan de Raad. Spr. wil vragen, waarom aan die teekenscbool nu reeds geruimen tijd van buiten en van binnen weer wordt gewerkt. Het werk is Februari pas opgeleverd en nu in Juli en Augustus is er door wel 5 of 6 personen aan gewerkt. De voegen uitgekapt, pleisterwerk werd hersteld. Hoe staat het daarmee? De heer Keikes heeft zich eenigszins ver baasd over de motiveering van het voorstel B. en W. De architect der gemeente moet toch ’t werk der gemeente doen, en nu de rekening al is afgesloten, komt men om een gratificatie. Spr. vindt dat de architect geen aanspraak kan maken op extra belooning. In de 3 jaren dat hij hier was, zijn de bouw der woningen en deze school eigenlijk de beide eenige dingen De wekker heeft zijn plicht gedaan en te 5 uur weer de raadsbandelingen bij mij tot bewustzijn geroepen, echter de dag was er nog niet. September reeds en nieuwe tijd neen, de dag sliep nog. ’t Maantje scheen vriendelijk mijn ramen binnen, doch vermocht niet het zonlicht te vervangen. Toen ’t gas maar weer opgestoken dat kan ’s morgens 5 uur zonder vrees dat men van de leiding zal worden afgesneden. Zulks zou in dezen olie- en kaarsloozen tijd een ramp zijn van beteekenis in finantieelen en practischen zin. Dus de lamp weer aangestoken, edoch deze was, even als de zon, nog niet bij zijn posi tieven. Met een halfkracht licht moest ik mij behelpen, en zal ik het verslag vervolgen tot het jydaghet in het oosten.” (Ruim halfzes helderde de lamp op, en te zes ure kon ik mij verheugen met het daglicht). Bij ’t begin waren want de nieuw benoemden behooren zoo te wachten tot ze geroepen worden. Voorzitter stelde evenwel voor allereerst te gaan tot de behandeling van agenda 1. Beëediging herkozen leden. Dit werd goed gevonden en de heeren Eisma en Wierema werden verzocht de buiten staanders op te halen. Hieraan werd voldaan, voor zoover die heeren in het bodekamertje aanwezig waren. Een ontbrak nog op 't appèl. De heeren Lunter, Keikes en Terhenne plaatsten zich voor den Voorzitter en legden in diens handen de bij de wet voorgeschreven eeden (belofte) af, waarop de Voorzitter ver klaarde dat het hem een aangename taak was de heeren opnieuw welkom in deze vergadering te mogen heeten, hij hoopte het hen gegeven mocht worden al hun krachten weer in te spannen ter behartiging der gemeentebelangen op de wijze als tot nu toe, in goede samen werking met elkaar. Pas waren deze heeren op hun plaats of overhaast kwam nog de heer Eerdmans binnen en na beëedigd te zijn, kon ook hij plaats nemen, zoodat nu 12 leden present waren. De heer Oosterbaan was afwezig met kennis geving. Nu werd ook punt 2 afgehandeld n.l. 2. Benoeming Wethouder (Kramer perio diek aftredend, Lunter als raadslid). De heer Kramer werd herbenoemd met 7 stemmen, de heer D. Terhenne had 3 stemmen de heer G. C. Eisma 1 stem en 1 briefje was blanco. De heer Lunter werd herbenoemd met 7 stemmen, de heer Terhenne had 3 stemmen, de heer Eisma 1 stem en 1 briefje was blanco. De heeren namen hun benoeming wederom aan, waarop de Voorzitter verklaarde het hem genoegen deed dat zij bereid waren de benoeming aan te nemen, want hun welwillende samen werking stelde hij op prijs, vooral in deze tijden nu de werkzaamheden druk zijn. Hij hoopte dat hun arbeid verder in ’t belang der gemeente zal zijn. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Adres van adhesie met het vroeger ingekomen adres der winkelbedienden Zondags de winkels gesloten te houden Zal worden gevoegd bij’t eerste adres. b. Adres van winkeliers en bedienden om winkelsluiting bij verordening te bepalen in den zomer ’s avonds 9 en des winters 8 uur uitgesloten de avonden voor Zon- en feestdagen en de week voor Sint-Nicolaas. In handen B. en W. om advies. c. Ontslagaanvraag van T. Faber als be ambte ter secretarie en van den Burgerlijken stand. B. en W. adviseeren het ontslag eervol te verleenen met ingang van 15 October. Voor de behandeling wordt urgentie ge vraagd en verleend en ’t voorstel B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. d. Adres wed. J. van der Zee, verzoekende verhooging jaarwedde als schoonmaakster der Gem. gebouwen daar de prijs der gereedschappen zeer is gestegen en zij de noodige hulp ook duurder moet betalen. In handen van B. en W. om advies. e. Adres van den Nederl. Bond voor werkverschaffing er op wijzende, dat er ernstig gevaar dreigt voor handel en nijverheid, door ’t voortduren van den oorlogstoestand en daaruit werkloosheid zal ontstaan. Zij ver zoeken te onderzoeken of er tijdelijke werk zaamheden zijn te ondernemen, en raden aan, dat verschillende gemeenten in overleg treden hieromtrent, waartoe de Bond gaarne zijn bemiddeling verleent. Ook aan B. en W. om advies. f. Adres van winkeliers, verzoekende, dat Zondagswinkelsluiting niet worde aangenomen, althans sigarenwinkels worden uitgesloten, wijl dit schadelijk zou werken, en trouwens ook de bedienden daarbij niet behoeven te helpen. Wordt gevoegd bij ’t adres der winkel bedienden. g. Missive Ged. Staten, begeleidende het Kon. besluit tot goedkeuring der wijziging van heffing hoofdel. omslag. Bolsvardsche Courant s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1