nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. I No. 73. 1917 Versclujnt Donderdags en Zondags. 56sta Jaargang. Distributie Brandstoffen. r KOST THANS VOOR Zondag 9 September. Afzonderlijke a 5 Cent. 30 ct. p. ons, 37'/2 ct. p. vierdel. 1 April van 12 kokend) Onze brandstoffenvoorziening in den a.s. winter. altoos zullen de M, Ti INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) i verdere naar het het tijdvak 1918: 10 4 14 10 4 16 12 22 17 30 25 36 31 42 37 43 43 als zuiver waar Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar B.E. n u brandstoffenkaarten zal t aan ieder /2 B.E. (dus nummer van ons Blad is een bericht uit de Franeker ook over de brandstoffen misère en waaruit te leeren is, voor 1 April I Ia II Ha III III (op gas IV IV (op gas kokend) V V VI VI VII Vil Reeds eerder werden in dit blad mede- deelingen gedaan omtrent de Distributie- regelingen voor huisbrand, zooals die door de Rijks-Kolendistributie (R.K.D.) zijn vastgesteld. Thans willen wij in ’t kort even medé- deelen hoe de Brandstoffencommissie (B.C.) BolswardWonseradeel zich de uitvoering van de distributie en de controle heeft voor gesteld. Alles wat door de ingezetenen van 1 April tot 1 Oct. is (of nog wordt) ontvangen, wordt op kaarten aangeteekend en opgeteld. bieder krijgt thans zoo spoedig mogelijk zijn brand- stoffenkaart, waarop vermeld staat, zijn rantsoen, uitgedrukt in brandstoffeneenheden, vastgesteld volgens de R.K.D. en bovendien, hetgeen hij ontvangen heeft. Ieder kan dus zelf, door aftrekking uit rekenen hoeveel hij nog kan ontvangen. Laten wij nog even zeggen, dat de B.C. volgens nader bericht van de R.K.D. een brandstoffen eenheid (B.E heeft vastgesteld op 700 turven (baggelaar, lange enz., geen geperste turf, waarvoor de eenheid 350 a 400 is), dat zij heeft aangenomen als noodig te zijn geweest van 1 April tot 1 Oct. voor hen die niet op gas koken, 4 B.E. en dat deze hoeveel heid niet wordt afgetrokken van het rantsoen van klasse I en II (met een en twee haardsteden). De rantsoenen van de verschillende klassen worden dus 1917 tot Klasse u h H u Tegelijk met worden uitgereikt aan ieder een bonboekje met bons voor r/2 B.E. (dus voor r/2 H.L. anthraciet, eierbriketten of steenkolen, 3/4 H.L. cokes, 50 K.G. bruinkolenbriketten of 350 turven. Het aantal bons bedraagt het dubbele van het aantal B.E., waarop men recht heeft, tot een maximum van 24 bons. De R.K.D. schrijft n.l. voor, dat klasse III en hooger voorloopig niet meer mogen ontvangen dan klasse I en II, blijkt er echter nog brandstof over te zijn, dan wordt dit over de eerstge noemde klassen verdeeld en dan zullen dus voor hen, die daarvoor in aanmerking komen door de B.C. opnieuw bonboekjes beschikbaar worden gesteld. De brandstoffenkaarten en bonboekjes dienen zorgvuldig bewaard te worden, daar voor ver loren geraakte exemplaren geen nieuwe worden uitgereikt. Ook voor het verkrijgen van een vervolg- boekje of indien dit noodig is, voor een kaart in een volgend seizoen, moet men zijn brand- stoffenkaart en bonboekjes overleggen. Bij vertrek naar een andere gemeente moeten zij mede bij de B.C. ingeleverd worden. Wordt vervolgd. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. particulieren wel volgens billijke regeling gaat, 6o. of vet en margarine ook voor zekere categorieën kan worden beschikbaar gesteld en welke maatregelen inzake sajetten, schoeisel en klompen kunnen worden genomen. De Voorzitter antwoordde dat hij, wetende dat deze vragen zouden worden gesteld, zich van een en ander op de hoogte heeft gesteld zoodat hij namens B. en W. wel enkele mededeelingen kan doen. Vooraf moet evenwel de opmerking gaan, dat het hem niet duidelijk is dat de heer Eerdmans op deze plaats aan B. en W. inlichtingen gaat vragen. Dit vragen om inlichtingen inzake de brandstoffen en levensmiddelenvoorziening ten believe van het publiek schijnt evenwel ook elders een gewoonte te worden, en ofschoon er geen bezwaar bestaat om er voor zoover doenlijk aan te voldoen, is het toch wel bevreemdend dat de Voorzitter derdistributiecommissie bet College B. en W. als een annoncebureau schijnt te beschouwen. Is het van belang dat meer publiciteit wordt gegeven, dan toch ligt dit op den weg der Commissie, maar, gevraagd werd hoeveel brandstof hier ter stede voorhanden is. De voorraad anthraciet is 2987 H.L. 500 H.L. steenkolen en 4000 H.L. cokes benevens nog 3500 H.L. mijnkolen en 85000 kilo bruin koolbriketten. Dat is ongeveer de voorraad, bij de menschen in dit district voorhanden. Nog zijn 8 millioen stuks turf aangekocht en de aan voer gaat geregeld door, per tram arriveerde nu weer 40.000 stuks. De turf- voorziening zal als ’t zoo voortgaat, wel voldoende zijn, doch wat de andere brandstoffen aangaat, anthraciet, steenkool en cokes, dat gaat niet als wij wenschen. Bolsward en Wonseradeel liggen ongeschikt om per maand- rantsoen te ontvangen, als de winter invalt zal dat spaak loopen, daar is den heeren in den Haag met nadruk op gewezen, en spoedige voorziening is daarom ons toegezegd. Welke vooruitzichten er bestaan is overigens moeielijk te zeggen, maar de klassen 1 en 2 zullen wel hun voorraad ontvangen, want dat gaat voorop, die klassen krijgen de vast gestelde norm het eerst, ook de hoogere klassen krijgen die eerste hoeveelheid, maar of die dan het meer benoodigde gesuppleerd krijgen, dat is de vraag. De rijkskolen- distributiecommissie is evenwel zeer royaal geweest, daar van klassen 1 en 2 niet wordt afgetrokken wat die dit seizoen reeds hebben verbruikt. Allen zouden ontvangen de 10 of 12 H.L. anthraciet of een daarmee overeen stemmende hoeveelheid turf, maar nu is bepaald dat klas 1 ontvangt 14 en klas 2 16 eenheden brandstof en de klassen 3 en 4 wordt pas het meerdere verstrekt als aan de eerste norm voor allen is voldaan. De turfvoorziening gaat goed geregeld. 386.000 stuks zijn reeds afgeleverd en nog dagelijks vermeerdert dat. In den loop dezer maand zullen bonboekjes verstrekt worden voor brandstof geldig voor r/2 H.L. kolen of 350 turven, en voor hen die niet veel turf ineens kunnen betalen, worden de bons gesplitst, zoodat ze bij 50-tallen hun voorraad turf kunnen opslaan. Ik (peen zei Spr. dat de brandstoffencommissie een open oog heeft voor de belangen ook voor die der kleine burgerij. Of houtaankoop gewenscht voorkomt? B. en W. hebben dat niet in het belang der gemeente geacht, de prijs zou zoo hoog worden, dat alleen meergegoeden er van konden profiteeren, en als werkverschaffing zou het van zeer weinig beteekenis zijn, al was het heele Hengstepad vol hout. Zoo is het ook met den vrijen handel in turf, dit zou de meergegoeden bewegen een Hinken voorraad op te slaan, wat de prijs weer zou opdrijven ten koste van den minderen stand. De prijzen worden gevraagd, maar die zijn nog niet voor later aan te geven, de bruinkolenbriketten o.a. zijn al weer van f 251 per 10 ton gestegen tot f 356. De prijs van anthraciet bleef tot heden stabiel, maar met eenige zekerheid is niet te zeggen dat dit zoo blijft. De prijs der turf is vastgesteld f 1.20 le soort en 2e soort iets goedkooper. Wat aangaat margarine, ja treurig is het dat die ook gaat ontbreken, maar dat zal wel komen, doordat er geen vet is in ons land. Er is geen vet vee, maar van regeeringswege wordf; verkrijgbaar gesteld 2 pond per persoon elke maand. Gevraagd werd of geen middelen daartegen genomen kunnen worden, maar Spr. zou niet Dit is tegenwoordig een actueel onderwerp. De herinneringen aan den vorigen strengen win ter doen de gemoederen wat onrustig worden, nu velen nog in onzekerheid verkeeren, of er wel voldoende brandstof in onze stad aanwezig zal zijn, als straks weer de winter voor de deur staat. In de dagelijksche gesprekken zijn de duurte, de tactiek van kooplieden en magazijnhouders, de O. W.ers en de brand stoffen vruchtbare onderwerpen van discours, meer haast dan de oorlog zelf, de aanleidende oorzaak van deze ongewone tijdsomstandigheden en enorme prijsstijging. Daar volgens het laatste raadsverslag aan het einde der vergadering een interpellatie is gehouden door den heer Eerdmans over de brandstoffen voorziening, de prijzen, verdeeling enz. en in dat verslag geen voldoende melding kon worden gemaakt, om ’t publiek hierin eenigszins voor te lichten, heeft de Redactie mij opgedragen in plaats van een verslag te geven van 't in den raad gesprokene, een beschouwing in meer lezenwaardigen vorm gereed te maken. Deze opdracht moge vereerend zijn, gemak kelijk vind ik het niet. Na te praten wat een ander heeft voorgezegd, dat gaat, maar be schouwingen te geven over iets, waarmee men zeer onvoldoende op de hoogte is, dat zal mij wel te kras worden. Op de basis van ’t geen in den raad is gezegd, wil ik trachten eenige gegevens mee te deelen, vermengd met wat ik zoo bier en daar opving. De praatjes van den dag zijn gewoonlijk van geen zwaar gehalte en al noemt men geen koe bont, of er moet een vlekje aan zijn, toch wordt er vaak schromelijk overdreven en men raakt verder van de waarheid afge dwaald, naarmate het gerucht over meer tongen tot ons komt. Overdrijven schijnt nu eenmaal den aard der vertellers te zijn de couranten maken daarop een gunstige uitzondering, niet waar? enfin, ’t oog ziet altoos van zich af, de schuldige van een valsch gerncht is meestal niet uit te vinden. Het versje van den dichter, ofschoon oorspronkelijk op het gebied der wetenschap slaande, kan ook hierbij worden toegepast. Veel neemt men aan Dat inderdaad niet waar is, Eu daarentegen veel is waar Ofschoon ’t bewijs niet daar is. Maar ’t wordt tijd dat ik het eigenlijke onderwerp van mijn betoog ter hand neem. Hoe staat het er in Bolsward dezen winter voor met de brandstof? Een afdoend ant woord op die vraag zou alleen te geven zijn door de Brandstoffencommissie, en naar ik meen, heeft die wel goeden moed en is vol vertrouwen dat het goed zal komen, ’t Publiek echter' is er minder gerust op, sommigen althans zien de toekomst in de wintermaanden donker in, en zijn niet bevredigd eer ze een voldoenden voorraad op zolder hebben. Allerlei geruchten verneemt men soms over ongelijke behandeling, over personen die reeds volop in bezit hebben, terwijl anderen, die lang opgaaf inzonden, nog niets ontvingen. De Brandstoffencommissie moet er soms een geduchte veer bij laten, en verschuilt zich, zegt men dan, in een geheimzinnig stilzwijgen. Och lezers, die toestanden heeft men overal thans. De tijden zijn ernstig, de kolen zijn in ons land werkelijk in onvoldoende hoeveel heid, doch turf is er voldoende, ofschoon velen daarvan niet dan met tegenzin een deel betrekken. De industrie komt werkelijk in de knel door den kolennood. Dat de gasfabrieken zoo beperkt worden, dat het spoorwegverkeer allengs meer wordt ingekrom pen, dat het stoomwezen op streng rantsoen wordt gesteld, dat alles is een tastbaar bewijs dat de regeering wel inziet dat men zich dient te behelpen. De noodige brandstoffen, een zuinig verbruik vooropgesteld, voor de verwarming verstrekt worden. Wat werkelijk noodig is, wordt door de brand stoffencommissie in den Haag als onontbeerlijk zijnde, voor de verschillende gemeenten gereser veerd, en alles wat maar mogelijk is wordt gedaan, om een zoo gelijkmatige distributie te bewerkstelligen. Dat het niet overal naar wensch gaat is te wijten aan verschillende omstandigheden, en ook wel voor een deel aan de manier, waarop de college’s voor brand stoffen in sommige gemeenten optreden. Een heel rijk van uit één centraal punt te beheeren op ’t gebied van de zoo omvangrijke behoeften ais de brandstoffen is een heele toer. En in ’t klein geldt dat ook weer voor iedere plaatselijke commissie. Wie timmert aan den weg, heeft veel bekijks, en ’t is in dit jaar werkelijk een heel ingewikkelde en moeielijke zaak. Het is meestal een ondankbare taak, die deze commissiën hebben te volvoeren. Altoos zijn er die met hun afkeurende critiek gereed staan, en dat vindt een veel beter gehoor dan een gemoedelijk woord van berusting en vertrouwen. lu het laatste overgenomen Courant, waar wordt gehandeld, dat men geen oppervlakkig afkeurend oordeel mag uitspreken. De brandstoffencommissie te Berlikum werd ook van alles en nog wat beticht, en bij onderzoek is aan de inwoners daar gebleken, dat die commissie juist lof verdiende voor 't geen ze had verricht. Voor zoover ik heb kunnen nagaan, en wat ook voor mij bevestigd werd door het antwoord j.l. Dinsdag van onzen Burgemeester, is er al reeds heel wat gedaan door onze plaatselijke commissie en heeft deze alle te nemen maatregelen in ’t werk gesteld om, zoo goed als dat in dezen tijd mogelijk is, in de behoefte te voorzien. Een meer speciaal relaas in korten vorm van de laatste raadsvergadering zal zulks bevestigen. De heer Eerdmans kreeg de gelegenheid aan den Voorzitter eenige vragen te stellen aangaande de brandstoffen distributie, waarmee hij geen critiek bedoelde, daar hij integendeel lof bracht voor het vele dat door den Burge meester reeds was gedaan inzake de voor ziening van levensbehoeften, doch hij meent dat het publiek gaarne wenscht ingelicht te zijn over de genomen en nog te nemen maat regelen. Hij vraagt dus of de turfvoorziening geregeld kan doorgaan en hoeveel voorraad er voorhanden is. De plaatselijke bladen hebben reeds aangegeven welke norm wordt aangenomen, maar de vraag rijst of men ver zekerd kan zijn dat men die aangegeven hoeveelheid ook werkelijk zal ontvangen, dus welk quantum ieder zal worden verstrekt en ook voor welken prijs. De heer Hooiring had de vorige vergadering reeds gewezen op de ongelijke en zeer hooge prijzen der turf. De petroleum kost thans 25 cent per liter een prijs die voor den kleinen man ook veel te hoog is, en daarom zou hij willen vragen of er ook een categorie personen is aan welke het tegen lageren prijs zal worden verstrekt. Er zijn meer zaken. Ook boter en margarine zijn haast niet te bekomen, ook vet is ont zaglijk duur en lang niet onder ieders bereik. Toch zijn de werklieden daarop, bij het beperkte broodrantsoen aangewezen, want vleesch is voor hen ook haast niet meer te bekomen. Spr. wil er op wijzen dat de lammeren thans zeer goedkoop zijn, de huiden duur, zoodat het vleesch voor 25 a 30 cent is te leveren. Dan vraagt hij of er ook iets wordt gedaan inzake de beschikbaarstelling van sajet ten, en van schoeisel en klompen. De taak der distributie wordt omvangrijk, maar gaarne zou spr. vernemen: lo. hoeveel brandstof hier bepaald reeds voorhanden is, 2o. welke vooruitzichten er bestaan om het nog aan te vullen, 3o. of de Commissie het ook wenschelijk acht om hout aan te koopen als middel tot werkverschaffing en als brand stof, 4o. welke prijzen voor een en ander zullen worden geheven en of vrije handel in turf ook wenschelyk is. 5o. of de tarfverdeeling aan i weten hoe. De Regeering beheert dat, en om voor eigen rekening dér gemeente varkens te doen slachten, zou enorm duur uitkomen. Wat sajet en schoeisel betreft, hiervan hebben B. en W. opgaaf van het benoodigde opgezonden. Klompen zullen ook weer onder distributieregeling komen, en voor een billijke verdeeling van een en ander zal groote zorg worden gedragen. De heer Eerdmans dankte voor de verstrekte mededeelingen, ofschoon hem vele daarvan bekend waren. Hij achtte het van belang te zijn dat deze zaak in deze publieke vergadering besproken werd, daarom beeft hij het onder nomen, en meent dat deze bespreking in het belang van Bolsward is geweest. Daar het relaas al meer ruimte inneemt dan bedoeld was, moet ik mij van beschouwingen onthouden, en wijs i ingezonden stuk. DE VERSLAGGEVER. Bolswardsche Courant KLEIN S THEE ft n H fi H U U U n u U u n u V II M H U U U U

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1