lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No, 74. VerscHijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Donderdag 13 September. Wat wijze politiek vraagt. l! Voor het Kantongerecht. VOOR ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Afzonderlijke BINNENLAND. en den weg RECTIFICATIE. Harlingen, werd dien wegens I- 1 voor den invoer van somber mogelyk zijn, Het Huisgezin schrijft Nu de vooruitzichten granen uit Amerika zoo van Hichtum voor bekent dat hij een hengelacte rij overal mocht ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Zitting van Vrijdag 7 September 1917. enkel op de opbrengst van onzen van den boer. allen belang bij, dat de bepaald hechtenis zijn gevraagd. Z. Ed. Gestr. voor ieder hunner eischen f 25 boete of 25 dagen. Beklaagden vinden dit wel wat een heel zware straf. 2. Daarna kwam S. R. de balie. Hij reed 19 Juli ’s avonds laat op de fiets zonder licht. Bekl. bekent, de tijd Blijkens mij welwillend verstrekte nadere inlichtingen, waarvoor ik mijn beleefden dank betuig, zijn in het artikel over de Brand stoffen voorziening en het slot van ’t raads- verslag een paar onjuiste opgaven gedaan inzake den voorraad hier ter stede bij de commissie aanwezig. Gaarne wil ik die abuizen herstellen. Behalve de opgegeven hoeveelheid anthraciet, steenkool, cokes en bruinkoolbriketten is niet 3500 H.L. mijokolen maar 45000 kilo daarvan in voorraad, en dan dient nader opgegeven dat het vorenstaande nog geheel bij de commissie is gedeponeerd. Daarbij komt, dat reeds 8.600.000 turven aan particulieren zijn afgeleverd, terwijl de commissie voor Bolsward nog onge veer 400.000 stuks in voorraad heeft, welke voorraad nog dagelijks wordt vermeerderd, en ook nog gedurig aan particulieren turf wordt verstrekt. De voorraad turf wordt dan ook, gelijk trouwens reeds werd vermeld, voor den a.s. winter als voldoende beschouwd. De Verslaggever. was hem wat ont schoten, hij rekende trouwens even als het meerendeel der boeren, naar den ouden tijd. Er was hem ook gezegd dat het wel kon en er nog geen licht op behoefde. Hij had ook geen lantaarn. Dit een en ander is v?el aardig bedacht, maar dat kan er bij de wet toch niet door en de eisch is f 2 of 2 dagen. 3. P. V. te Bolsward heeft 7 Juli op de Markstraat alhier, door luid schreeuwen de orde verstoord. Bekl. bekent dat hij wel wat hard geroepen heeft, want hij kreeg ruzie met iemand, maar gevloekt heeft hij niet. De ordeverstoring is echter geconstateerd en daarvoor luidt de eisch f 2 of 2 dagen. 4. G. de H. te Harlingen vischte 15 Juli met 2 hengels in het Van Panhuyskanaal. Of hij goed beet kreeg werden we niet gewaar, maar wel dat de rijksveldwachter hem beet kreeg en vroeg naar acte en vergunning. Hij had geen van beiden, en nu moest hij zijn hengels afgeven die hier thans in den hoek van de gerechtszaal staan. Bekl. geeft voor, niet te weten dat hij daar niet visschen mocht, doch 't water was ver pacht aan S. van der Meer te Bolsward en bovendien zonder acte met 2 hengels visschen mag ook niet. Een hengel is vrij. Eisch f 2 of 2 dagen met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig. Bekl. zou toch graagwzijn bengels terug hebben, doch er wordt hem niet veel hoop gegeven dat dit zal gaan. 5. P. H. ook van dag in ’t zelfde vischwater bekeurd visschen met 3 hengels. Bekl. is ook verschenen gevischt heeft, maar hij heeft en meende dus dat hij v visschen. Hemftwordt geantwoord dat voor meer dan één hengel schriftelijke vergunning van pachter noodig is. Bekl. vraagt daarop hoe hij kon weten dat het verpacht water is, er stonden geen borden, en hij als actehouder meende dus gerechtigd te zijn er te visschen. De heer Kantonrechter vraagt of bekl. mis schien ook lid is van de Harlioger beugelclub, waarop bevestigend wordt geantwoord. Dan zal bij ook wel weten dat er voor 't visschen met meer dan één bengel een acte en een permissiebiljet noodig is. Bekl. heeft dat nog nimmer gelezen, zegt hij maar meu antwoordt hem, dat hij als n beroepshengelaar” toch zeker de wet wel moet kennen, waarom hem wordt aangeraden, de wet op de visscherij eens goed na te lezen. De heer Ambtenaar wil er echter rekening mee houden dat bekl. een acte heeft en eischt f 1 of 1 dag met teruggave der hengels. Bekl. zou ze dan wel gaarne terstond mee nemen, en nadat de heeren van de rechtbank even elkander raadpleegden, werd het hem toegestaan, en wat „verguld” stapte hij naar den hoek en nam zijn bundel hengels mee. De heer Kantonrechter voegde hem nog toe, dat hij nu zijn makker, die dezijne hier moest laten, wel een er van cadeau mag doen. (Wij zouden er aan hebben willen toevoegen, dat die makker zonder acte aan één hengel genoeg heeft, en de actehouder ook met twee wel toe kan. Als ’t niet wil bijten, geeft het groot getal hengels toch niet, en wil het wel bijten, dan heeft hij met twee al druk werk.) 6. A. B. te Bolsward reed 25 Juli op de fiets door de steeg bij de gasfabriek en... dat zag de politie, dus een bekeuring. Bekl. bekent, bij wist wel dat hij daar niet op de fiets mocht rijden, maar in gedachten weg, zei beklaagde, reed ik door. Eisch f 1 of 1 dag. 7. Op een avond in Aug. waren in het bouwland van de Vries te Kimswerd een 4-tal personen, die eens gingen inspecteeren of de wortels op die bouw al dik begonnen te worden. Zij werden betrapt en opgeteekend. Een hunner K. Gl. is opgekomen. Een die nog jonger was, is niet vervolgd, doch kwam er met een waarschuwing af. Een was meerderjarig en daarom wordt deze zaak in ’t openbaar behan deld. Die oudere is evenwel niet tegenwoordig, alleen een der jongens is present. Deze bekent dat hij ook een paar wortels heeft weggenomen. Hij krijgt een ernstige waarschuwing om zich aan eens anders veldvruchten niet weer te vergrijpen, want dat is een ernstig feit. Dit keer zal hij nu nog vrijkomen met f 2 of 1 week tuchtschool. Op de vraag waarom die andere jongen niet mee is gekomen, weet deze bekl., dat hij gezegd heeft: ik kom nu niet, dan word ik door de politie een volgenden keer gehaald en heb ik vrij reiskosten. Inderdaad was bij ’t begin dezer behandeling al reeds bevel gegeven, om den jongen voor de volgende zitting hier te brengen. Dat hem de reiskosten nu toch in rekening gebracht worden door een hoogere straf te eischen, zou ik wel denken. Er werden nog al in een paar zaken inlich tingen gevraagd aan de verbalisanten, doch behandeld werden ze niet. Er werd tegen alle afwezigen verstek verleend en de open bare zitting gesloten. Uitspraak over 14 dagen, zijnde 21 Sept. a.s. broodtekort niets voelen laat vooral de minister, wien de zorg voor de voedselvoorziening isz opge dragen, wijzer zijn. Indien de boeren, misbruik makend van hun positie, dwaze en overdreven eischen stelden, dan zou men het verzet van den minister kunnen'begrijpen. Maar dat doen zij niet. Wat zij vragen, wat de Maatschappijen van Landbouw zoo goed als de Boerenbonden verlangen, blijft binnen de grenzen van het redelijke. De minister moet daaraan tegemoet komen en mag de voedselvoorziening van ons land niet in gevaar brengen door halsstarrig te weigeren. Mocht de minister het, tegen alle verwach ting, doen, dan heeft de volksvertegenwoor diging den plicht, den minister zonder verwijl tot aftreden te nopen. Want aan een nieuwen minister kunnen we wel komen, maar een voedselvoorziening, die door onverstand en koppigheid is ver nietigd, is niet meer te herstellen. Een heel lange lijst van beklaagden deze keer, geen wonder trouwens, want daar in Augustus geen zitting is geweest, is dit de oogst van twee maanden. De heeren van de rechtbank kunnen wel vacantie nemen, maar ’t oog van de politie blijft open, en de over tredingen gaan door, de bedrijvers van euvel daden hebben geen bepaalde tijden van vacantie. Op de lijst stond dan ook thans de respec tabele rij van 84 beklaagden vermeld. Behalve een dozijn minderjarigen, wier zaken niet in openbare zitting behandeld worden, bleef er dus nog stof genoeg over voor de openbare zitting. Echter slechts weinigen zijn verschenen, en wat wij vernamen, willen we even naver tellen, wat de behandeling van slechts 7 straf zaken betreft. Toen wij binnenkwamen, was men bezig met de behandeling van een ordeverstoring, of eigenlijk van belemmering van openbaar verkeer. Dat was voorgevallen te Bakhuizen, waar H. N. en M. S. op een zekeren avond in Juli een heel vroolijk zin schenen te hebben. Zij waren in gezelschap van een zoogenaamde „zwarte kat” te zeggen een je^everflesch, en dat gezelschap geeft gewoonlijk een vroolijke stemming. Nu gebeurde het dat zij hun stemming ook aan anderen wilden opdringen, en wie hen ontmoette, moest met hen drinken. Zoo was er al een dorpgenoot van een hunner, die, om maar geen onaaangenaamheden te krijgen, een proefje nam. Een poosje daarna passeerde een Belg, O. de Pauw op de fiets, die werd aange houden en toen deze door wilde gaan, kwam er herrie. De beklaagden versperden hem den weg en achtervolgden hem ook. De aanklager de Pauw is niet verschenen, hij is thans geïnterneerd in Harderwijkende reis naar hier zal hem, daar ’t op eigen kosten moest, wel te duur zijn 'geworden. Uit het getuigenis van den agent, die het verbaal had opgemaakt volgens gegevens van aanklager en getuigen, kwam o.a. voor dat beklaagden den Belg met een fiesch (die zal toen wel ledig zijn geweest) aan het hoofd sloegen en verwondden. Was deze verwonding door getuigen bevestigd geworden, dan zou het niet voor het kanton, maar voor de rechtbank zijn gebracht. De aanranding werd door getuigenis van A.Meinsmaen B. Thieboüdier wel bevestigd, en beklaagden hebben heden niet veel te koop. Zij geven als verontschuldiging van het aan houden van den fietsrijder aan, dat deze zonder licht reed, maar hen wordt beduid dat zulks door de politie moet worden gecon stateerd, zij waren onbevoegd om daarin hande lend op te treden. Hun daad om gezamenlijk een ander de passage te belemmeren wordt een laffe daad genoemd. De heer Ambtenaar beschouwt het als een ernstig feit. Zij hadden evengoed voor de rechtbank gedaagd kunnen worden en dan zou tegen hun vergrijp geen boete, maar Hier wil Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. mogen we t eigen bodem rekenen. Alles moet dus komen En wij hebben er ministers de boeren weten te nopen, zooveel mogelijk grond voor graanbouw in te richten. De uitgeloofde premie voor het scheuren van grasland is een stap in die richting. Ieder, ook wie van den landbouw geen greintje verstand heeft, begrijpt, dat met ge weld en dwang niets is te bereiken. En dat wie den boer het leven zuur en den arbeid niet loonend maakt, de paarden s\chter den wagen spant. De minister moet zoo redeneeren, wij hebben de boeren noodigwij moeten zorgen, dat zij met lust en opgewektheid hun werk ver richten wij moeten alles doen om de graan opbrengst te vergrooten. Welnu, wie zich op dit standpunt stelt, begint niet met de boeren tegen zich in het harnas te jagen en hen rebelsch te maken; onthoudt .hun niet wat zij beschouwen als iets wat hun rechtmatig toekomt, en kijkt niet op een gulden of wat in een tijd nu het geld bij millioenen, laten we niet zeggen over den balk wordt gegooid, maar toch in ieder geval royaal besteed wordt. De minister heeft den verkeerden ingeslagen. In plaats van zich de medewerking der boeren te verzekeren, heeft bij hen gegriefd en verbitterd. In plaats van te zorgen voor hen en hun vee, behandelt hij hen stiefmoederlijk, be knibbelt op hun levensonderhoud, laat het vee achteruitgaan en treft hen in hun loon. Is dit nu wijze, vooruitziende politiek? Moet de minister uit den weg gaan voor de klacht van afgunstigen, dat de boer, bij behoud van een zekere hoeveelheid rogge voor zich en zijn gezin, wat meer en wat beter brood zal eten dan het gros van de menschen Maar gaat men ook op zij voor de klacht, dat de vermogenden, of zij werken of niet, op alle wijzen hun menu kunnen verbeteren, zoodat zij van een Laat men, St. Nicolaasga, 10 Sept. Een natuurwonder werd er gezegd, is er te zien bij Joh. de .Haan» n.l, een in vollen bloei staand appelboompje. Een tweede bizonderheid dito bij L. Zijlstra in diens tuin ziet men een veentjes-appelboom eveneens flink in bloei, terwijl de eerste vrucht nog aan den boom hangt. Westergo, 10 Sept. Met den oogst der granen en peulvruchten ziet men tientallen kinderen en ouderen het veld intrekken om de resteerende korenaren en boonenpeulen op te rapen. Geen wonder! Werd vroeger deze arbeid met enkele snoepcenten vergoed, thans geven koemelkers 20 cent per kop groote boonen en haver, en garst wordt betaald met 2024 cts. per kop. Westergo, 10 Sept. Onze greidboeren komen geregeld naar de bouwdorpen, om van de boeren en gardeniers aldaar tegen hooge prijzen voer- bieten en bietenkruiden af te koopen. Werden deze bieten voorheen met 9 a 11 gulden per 1000 kilo betaald, thans biedt men reeds 50 gulden en de vraag overtreft nog ver bet aan bod, daar de meeste bouwboeren en gardeniers dit groen voeder zelf moeten houden, de biet n.l. om op te voederen, de kruiden om ze in te kuilen en ze dezen winter eveneens te voederen. Leeuwarden, 10 Sept. Men herinnert zich, dat voor eenige jaren 'n Leidsch student, zopn van een professor, zijn meisje, dat te Den Haag woonde, doodde, voor welk feit bij tot langdurige gevangenisstraf werd veroor deeld. Deze jongeman, die zijn straf in de Leeuwarder gevangenis moest uitzitten, werd in de gevangenis ernstig ziek. Hij is toen, eenigen tijd geleden, naar een ziekenhuis over gebracht en zal deze week per Zwitserschen ziekenwaggon naar Davos, in Zwitserland, ver voerd worden tot mogelijk herstel. Steanwijk, 10 Sept. Naar aanleiding van een schrijven van het Rijks Kolendistributie- bureau, waarbij bepaald werd, dat de venveners de distributiekosten der turf, zijnde 50 cent per duizend, moesten betalen, werd heden middag een goed bezochte vergadering van verveners uit deze en omliggende gemeenten gehouden. Met algemeene stemmen werd be sloten om de distributiekosten niet te betalen. Een commissie van twee personen werd af gevaardigd naar het hoofd van het kolen- distributiebureau. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De beperkte dienstregeling Amsterdam, 11 Sept. De aangekondigde beperkte dienstregeling op onze spoorwegen zal niet op 24 Sept., maar reeds op 18 Sept. a.s. in werking treden. Dure boonen. Schoterland, 10 Sept. De verbouwers van bruine boonen en erwten maken tegenwoordig goede zaken, nu particulieren voor winter provisie inkoopen. De prijs is alreeds 80 ct. per liter. En aan koopers geen gebrek. Er in geloopen. Hearenveen, 10 Sept. Een varkensfokker alhier bood biggen te koop aan tegen 25 gld. per stuk. Dat was een oud-boer, nu rentenier, te duur. Hij bood voor één big: 40 pond voor niet, de overige ponden een rijksdaalder per pond. Top! zei de fokker. De big "bleek 62 pond te wegen, zoodat de boer voor de big 55 gld. moest betalen, die hem voor 25 gld. te duur was. N. Sn. Ct. Inderdaad een eerlijke vinder! Te Gestel bij Eindhoven bracht een onbe kende een bedrag van ruim f 2300 terug bij de firma Van Beek, waar men de som ver loren had. Hij weigerde zich bekend te maken Spionnage Een Duitscher, een letterzetter uit Keulen, die sedert de vorige maand in een logement op de Gedempte Botersloot te Rotterdam ver blijf houdt, is te Oudenhoorn door den gemeenteveldwachter aangehouden als verdacht van spionnage en het maken van teekeningen. In zijn logement te Rotterdam heeft hij ook reeds argwaan gewekt. Bij zijn aanhouding bleek hij ruim van Nederlandsch en Duitsch géld voorzien. De man beweert voor zijn genoegen een uitstapje in de richting van Oostvoorne te hebben willen maken. N. R. Ct. Bolswardsche Courant i gMhïmi .1 «•■y- O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1