lieuws- en Adv0rt0Hti0blad Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Bolsward en Wonseradeel. No. 75. VerscUijnt Donderdags en Zondags. 1917 56ste Jaargang. I 8 KOST THANS DE VROUW. Oer ditten en datten. VOOR Zondag 16 September. 30 ct. p. ons, 37*/2 ct. p. vierdel. i Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Heerenveen. BINNENLAND. Hennaardflradeel, 12 Sept. Om brand stoffen te bezuinigen is aan de bakkers in deze gemeente geboden 'n paar dagen per week niet te bakken. Dit is zoodanig ge regeld, dat elke bakker beurtelings vrij is. Frieslands noordoostlioek, 13 Sept. Het rooien en vervoeren der aardappelen gaat de laatste dagen met buitengewonen spoed. Behalve per schip, worden ook nog groote partijen, in balen verpakt, naar alle oorden des lands verzonden voor winterprovisie. De opbrengst bedraagt 250 a 300 halve H.L. per pondemaat. De prijs is thans f 2.10 per 35 K.G. netto gewicht. De verbouwer heeft dus wel oorlogswinst. Bolswardsche Courant Afzonderlijke KLEIN S THEE sa nau noch hea IB de van Het koude papje kist en halve H.L. van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. Nog zit ik met één quaestie, waarover u uw gedachten eens moet laten gaan. Baby krijgt nu 's avonds zijn papje koud. Al pak ik het miniatuurpannetje in tien kranten de hoeveelheid is blijkbaar te klein om warm te blijven, Dat is nu geen bezwaar. Maar van den winter? Onze eenige kachel kan niet aan dan voor eten-koken. (Wij eten, Bra- bantsch! om halféén). ’s Avonds zitten wij, net als verleden jaar, in de kou. En dan zou ik Hansje liefst iets aangenamere in zijn maagje geven dan een ijskoud maizena-papje. Is er een verwarmingsmiddel denkbaar, behalve er op te gaan zitten of een Thermos-flesch? We hebben geen petroleum, geen spiritus, geen gas, geen patentolie... mar sizze. to m minsken, en een ons die momentelijk 1200 turven in voorraad heeft, thans geen anthraciet kan bekomen. Zij die minder voorraad hebben dan het zoo- even genoemde getal turven, kunnen dit aan gevuld krijgen met athraciet400 turven staan gelijk met 1 H.L. anthraciet, zoodat ieder nu zelf wel zoowat kan afmeten in hoeverre hij aanspraak meent te kunnen maken op het hem toekomende rantsoen. Wij zijn geneigd te vragenvoor hoe lang is deze bepaling nu weer van kracht? Want er gaat schier geen week voorbij of er wordt weer iets anders verkondigd, zoodat men per slot van rekening haast niet meer weet waar zich aan te houden. In de nikkelfabriek alhier had een der werklieden het ongeluk, toen hij bezig was met het polijsten van een stuk ijzer, dat dit stuk ijzer onder de bewerking uitschoot en hem zoodanig trof, dat een arm en een been ernstig gekneusd werden. Aan dezelfde fabriek wordt ’s Zaterdags wegens kolengebrek niet meer gewerkt. O. N. Een moeilijk geval, waar toch wel het een en ander in te raden is. Het eenvoudigste lijkt me maar alles lijkt eenvoudig, ala men den toestand zelf niet kent om, als de hoeveelheid, die warm moet blijven, te klein is, die zóó groot te maken, dat het wel warm blijft. Mijn bedoeling is natuurlijk niet, dat er meer pap tegelijk moet worden gekookt, maar dat men er iets anders bij doet, dat van meer omvang is. Dat andere kan van allerlei wezen. Als de kachel aan is, kan er misschien wel een pan water worden heet gemaakt. In dat heete water zet men baby’s papflesch en de pan gaat in kranten of hooi- kist en blijft warm. Of men kookt iets voor de volwassenen in de hooikist (gort, karne- melkschepap b.v.) en zet daarin het kleine pappannetje. Er was laatst een huisvrouw van de jongere generatie, die, noodgedwongen, het ouder- wetsche voorbeeld wilde volgen om in den zomer in te koopen en in te maken voor den winter. Maar omdat ze het vóór den oorlog niet deed, bezat ze geen vaten en geen kuipen en geen steriliseerglazen. Daar haar beurs te kort schoot, meende ze, dat haar vernuft haar wel zou helpen. En inderdaad ging het ook een heel eind goed, maar ook beging ze enkele onoverkomelijke fouten. Haar eieren maakte ze in in waschkommen. ’t Was wel een heele toer om ze daarin zóó te schikken, dat de punten omlaag wezen als er drie stonden, viel de vierde om maar na een unr geduldig gepruts was het gelukt. De lampetkannen van de logeerkamer 's winters toch niet in gebruik meende heel goed voor vatgroenten en boter te En dat gaat niet. Wel en de boter er waar goed in, als in gewone de lampetkannen zijn to krijen wêze scoe, omdat nei hjar sizzen kofje sa tige skeadlik is for ’t lichum. ’t Kin wier wêze, mar as men de walden yn komt, hwer ’t de minsken faek seis kear op in dei kofjedrinke, en den ek net in lyts swolcbje, in liif fol, dan scoe men dat oars net Och, men is der faek mei oan om üt eitsjen hwet goed is ef forkeard for de it stekt yn alle gefallen net mear as foar in diel jierren. Hwet wiérne der foar in jiertwa noch in poarsje magen dy ’t gjin tarwe ha koene, en dy ’t dan, op in briefke fen dokter yn sté wite bólle krigen, mar sa njunkelytsen went alles wol, der wirdt hast net mear mei brïef- kes pield, en elk yt mar hwet de kok skaft, ef leauwer, hwet de bakker bakt, as liket dan de bólle ek op stopferwe, en mei de tarwe hwet toar en krommelich wêze, it hindert allegearre neat, de magen wenne der wol ta, en hwet men foar in jiermannich utmeitsje scoe foar neidilich for de sounens, dat buffelt men nou mei alle nocht op, en it bikomt de ljue sa goed, dat se hjar folie souner fiele as yn ’e dagen do ’t krintebolle noch de fornaemste rol spile. Men went op ’t lést oan alle dingen. Frisia. Kortere bruiloften. In een te Horreveld gehouden vergadering van landbouwers is o.a. besloten in deü komenden winter een actie te gaan voeren tegen de langdurige en kostbare bruiloften. Deze bruiloften, waarbij soms honderden gasten worden gevraagd, vergen vooral in deze tijden, van bruidsparen groote offers en zijn niet aan de zedelijkheid bevorderlijk. Imkrimping en verkorting van de bruiloften zal daarom zeer worden aanbevolen. Inmaken in leege inmaakbussen. Het inmaken in blikken, dat aan ieder, die over leege blikken beschikt, zeker aan te raden is, is tamelijk eenvoudig. De oude bussen worden goed schoongemaakt en flink met kokend water omgespoeld. De in te maken groenten kookt men in zout water half gaar, vruchten late men met of zonder suiker zacht worden. Dan vult men de bussen, terwijl het kooksel nog beet is, tot een centimeter onder den rand. Vervolgens giet men er van het nat bij, tot dit heel even onder den rand van het deksel staat. Dan moeten de bussen dichtgesoldeerd worden. Is dat gebeurd, dan plaatst men ze in een ketel met kokend water, zóó, dat ze onder staan, laat ze daarin twee uur koken en daarin ook koud worden. Zoodra de bussen in het water komen, blijkt gewoonlijk, of er bij zijn, die niet vol komen luchtdicht zijn. Stijgen er luchtbellen in het water op en buigen deksel en bodem van een blik naar buiten, dan moet deze er uit genomen en opnieuw gesoldeerd worden. Is de bodem eenigszins naar binnen gebogen, dan is de inhoud zeker goed. Mocht gedurende het bewaren van bussen (op een koele, droge plaats) een de deksels bol gaan staan, dan moet die bus direct gebruikt worden. Maakt men zoo’n blik open, zoodat er een breede rand blik overblijft, dan kan deze een volgend jaar weer worden gebruikt. Ze worden schoongemaakt, uitgekookt op een droge plaats bewaard. Wij lezen in het Alg. Handelsblad: Een zuurkoolaquarium. Het is onge looflijk, wat een eigenaardige oorlogsproble- men de huisvrouwen tegenwoordig zoo al niet moeten oplossen en voor wat een zonderlinge moeilijkheden ze dikwijls komen te staan. Het moet den minder grondig in de huis houdkunde onderlegden tegenwoordig wel telkens en telkens opvallen, welk een prachtig vak het is, dat met hoofd en hart moet worden beoefend om bevrediging te geven. Het vak van huisvrouw beleeft nu wel een glorietijd. Na zoo lang te zijn gesmaad en veracht, omdat, wat zoo gemakkelijk leek, het beoefenen niet waard scheen, verrijst het nu weer als de ochtendzon aan de kim en werpt warmte en gloed om zich heen, als vroeger. De fabrieken hadden het werk der vrouwen langzaam, maar zeker overgenomen door den oorlog werden de vrouwen genoodzaakt weer veel zelf te doen. Zoo wordt er algemeen groenten ingemaakt, fruit geconserveerd, vruchtensap, limonade, zuur gemaakt; er wordt zelfs gedroogd, worst gestopt, geslacht. En duurt de oorlog nog lang, wie weet of we dan ook niet weer gaan spinnen en weven en brouwen en rooken. En zooals een leerling aan de lippen hangt van zijn meester, die hem zal inwijden in de geheimen van zijn lievelingsleer, zoo luisteren nu nu het er zoo zeer op aankomt, om juist de finesses van de huishouding te kennen de jongeren met eerbied naar den raad van haar, die in dit werk ervaren zijn. De ouderen geven van haar kennis met volle handen en zonder eenige rancune. Uit groote liefde voor haar vak vertellen ze zelfs haar geheimste recepten. Misschien heeft de vraagster briketten kan ze de pap doovekooltje er maar wat asch of zand maken en dan dóarin de verbazend lang heet in plaats van een kruik, te onthouden Wolvega, 12 Sept. Door B. en W. van Weststellingwerf is besloten, in den a.s. winter, met het oog op den kolennood, met uitzondering van Wolvega, slechts op vier dagen in de week school te houden en, om petroleum te sparen, het herhalingsonderwijs niet des avonds, maar op den vrijen schooldag te doen plaats hebben. Nog geen uitvoer van wild. Leeuwarden, 14 Sept. Naar we van welingelichte zijde vernemen, is er voorloopig geen kans op uitvoer van wild, daar de koelcellen vol zitten met slachtkippen. Voorts vernemen we, dat in het plan ligt patrijzen en wilde konijnen slechts voor het binnenland te bestemmen. Hepk. Kieuwsbl. v. Fr. De brandstgfmisère is weer ander stadium ingetreden. Men deelt mede, dat nu weer is bepaald, dat ieder en in een vuurtest met een in warm houden. En anders op het fornuis heet pan. Zand blijft en wordt b.v. wel ge geven in plaats van een kruik. (Soms ook iets om te onthouden voor baby’s wiegje?) En als dat allemaal niet mogelijk is in de praktijk, dan weet misschien een van onze lezeressen nog een middel. Want tegenwoordig is de eene huisvrouw nog vernuftiger dan de andere. het absoluut geen pekel doorlaatkortom het is er op berekend. Toch kan men zich nog wel met wat anders behelpen. Bijvoorbeeld, met gres- buizen, die gewoonlijk bij den aanleg van waterleidingen worden gebruikt. Deze zijn in alle maten verkrijgbaar en daarin kan men een cementen bodem laten aan brengen. In het zuiden van ons land schijnen al heel wat van die buizen voor de inmaak te zijn gebruikt; ook al omdat ze niet overweldigend duur zijn. Een van een bruikbare grootte kost f 1,50 a f 2, En dan kwam een vernuftige huisvrouw op het idéé, om haar aquarium voor de inmaak te gebruiken. Die vierkante of ronde glazen waterdichte bakken (aquaria of leege accumu latoren vaten) zijn er prachtig voor en een stemme savante” kan er meteen het genoegen bij smaken, de boontjes in hun inmaakproces te observeeren. It liket wol dat Septimbermoane syn bést docht om yn oarder to bringen hwet Augustus- moane bidoar, en dat wirket foartdaliks al sa woldiedig op ’e minsken, dat seis de allersürste troanje fen 'e foarige wike, nou alhiel nei laeitsjen stiet fenwegen it moaie waer en de heldere sinneskyn. En hwet fait alles nou noch in ein ta! hwet men de foarige wike glêd bidoarn miende, blykt nou noch sa geef en moai as ’t mar hoeft, en bearntjes en earten dy ’t de foarige wike de namme hiene fen forrotte to wêzen, hingje nou moai yn boekjes to droegjen, en hja binne sa moai en glêd dat men scoe bast leauwe dat de wiette hjar earder gopd dien hat as kwea. En hwet sieten dé boeren freeslik yn noed oer protsjes hea, dy ’t noch hjir en der op swé leinen. Sommigen bruide it al neat mear, en it wie hjar like volle hwa’t de rotrommel krige, ’t wie dochs gjin sint mear wirdich, mar jawol, dedeimannich sinneskyn, sette de heaeigeners yn fleur, de harken kamen foar ’t Ijocht, de boel kaem ótelkoar en oer de kop, en yn sté dat it weismiten wirde moat, wirdt er swile, sa moai as ’t mar kin. It giet de greate minsken faek krekt as de bern, hja góle al fler foar dat se bruien krije. In great diel fen ’t minskdom makkèt him nou al ourstjür, by de gedachte dat men skielk wol ris sónder kofje en thee komme kin to sitten, en dat klaget en stint en krime- nearret, towyl men noch hast in biel doarp to thédrinken noadsje kin, safolle hat men al foarut koft en yn ’t nést helle. En noch sit men yn noed en soarch, ho as’t ris komme scil as dat nou ris op is, en er dan neat mear to krijen is. Dan scil dit it gefolch wêze dat nimmen mear ut thé- en kofjedrinken gean kin, en sadwaende ek nimmen mear hoeft to noadsjen op in bakje. Mar och, dan wirdt er grif wol wer hwet oars op foun, en it is op it lést ek wer sa gelegen, as ’t moat dan kin men it och sa skoan bóten kofje rédde, él mei mannichien de kofjelippe wol ris tige hingje. Neat as oanwênsten, miene oare ljue wer en hja scoenen it in segen achtsje for ’t minskdom, as de kofje alhiel net mear van baby. In de hooi- in kranten blijft alles prachtig warm. Probeer het echter niet met een kleine hoe veelheid, want die is na verloop van een paar uur steenkoud, al zou het in een berg kranten staan van hier naar Rome. Dat beetje eten staat warmte aan het omliggende krantenpapier af en houdt na aftrek daarvan niets meer over. Op welke manier is het nu mogelijk, om kleine beetjes warm te houden De vraag -bereikte ons uit een gehucht in Brabant en werd gesteld door een gemobiliseerde vrouw, zooals ze zich zelf noemt. Eerst komt een raadgeving en dan volgt haar vraag. Ziehier wat ze schreef ./Mag ik, naar aanleiding van uw vorige stukje met de zes inmaak-manieren, even een opmerking maken een opmerking, die ik al dikwijls tegen verschillende menschen (boven de rivieren dan maakte. Ik zou zoo graag willen, dat u eens op ’t volgende wees Maak nooit in in ’t zout, als er gelegenheid is tot steriliseeren of zelfs tot de verachte bussen-methode. Dat inmaak in zout brandstof- besparing was, is onjuist, wat nu bespaard wordt, kost driedubbel aan gas of brand bij het ontzettende afkoken bij verbruik. Ten slotte is het afkoken een kwaad ding; want met het inmaakzout gooit men de voedings- zouten weg. U zult natuurlijk zeggen, dat u dit al lang wist. Maar mijn ondervinding is, dat velen het niet wetenen die velen moet o bereiken. Mijn opmerking komt laat mijn heere- boontjes zijn al rijp en gedopt en de witte boontjes liggen in de zon te drogen. En de groente, die we eerst als jonge peultjes hebben gegeten, toen als jonge doppers, daarna als erwtenpuree, is al gedroogd en als groene erwten voor den winter opgeborgen om als pureetjes te dienen voor baby. ze heel goed voor kunnen gebruiken, blijven de groenten schijnlijk even inmaakvaten, maar voorgoed bedorven, omdat op den duur het zout door het glazuur dringt en het glazuur er af bladdert. Het volgend jaar zal ze dus nieuwe waschstellen moeten koopen, wat haar duurder uitkomt, dan wanneer ze een paar kleine vaatjes had gekocht. Een tweede fout van denzelfden aard beging ze, toen ze de boter Wou over spitten in een bruin aarden koekepot. Daarin blijft de boter niet lang genoeg goed, omdat dit soort van baksel te poreus is. Neen, voor de inmaak heeft men wel degelijk echte inmaakvaten noodig of iets anders, dat aan dezelfde eischen beantwoordt. Inmaakvaten zijn van een veel harder ge bakken materiaal dan lampetkannen en koeke- pottenhet glazuur ervan is zóó hard, dat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1