ïïïenws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. b ij No. 76 Verscnijnt Donderdags en Zondags. 1917 56ste Jaargang. Donderdag 20 September. DE TROONREDE. VOOR B. 1 i Jlflj Heerenveen, 17 Sept. Aan de N.V. ^De Phoenix”, stoomslijperij en nikkelfabriek,alhier, wordt een reorganisatie voorbereid. Er was sprake van ontslag van vele werklieden, maar tot heden is daartoe nog niet besloten. Alleen de directeur en de boekhouder zijn geschorst. BINNENLAND. de Vries in het gras bij de Diepe Dolte. aan den prijs per liter kon ons nog I een een een de en paartje in ondertrouw de bruidegom 79, bet I 50 Cts. Vervolgens naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van de distributie is benoemd wethouder A. De benoemde had maar verwaasloosde ’s Gravenhage, 18 September. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft hedenmiddag namens de Koningin de zitting der Staten- Generaal geopend met de volgende troonrede Bepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 18 Sept. De kleine Aant van M. V. alhier speelde gistermiddag met een buurmeisje voor de woning van 1 dag ’t oogenblik verbeiden, den man kunnen worden ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Overigens Bet bureau van Steen wijk, 15 Sept. Terwijl gisteren de heer R. G., kruidenier alhier, een flesch bessensap aan een zijner klanten zou afleveren, sprong de flesch. Verschillende glasscherven drongen diep in zijn linkerhand en verwondden deze ernstig. De ontboden dokter moest de wonden op vijf plaatsen hechten. Stavoren, 17 Sept. Aan het strand alhier is een z.g. zwijnvisch aangespoeld, ook wel jager genaamd. Het dier heeft een lengte van 3.60 M. Het spek wordt benut om er traan van te maken. Snoek, 17 Sept. Door den Sneeker Bestuur- dersbond is een adres aan den Raad gericht, waarin verzocht wordt 't D. B. een crediet te verleenen voor een toeslag op de prijzen der brandstoffen voor de lagere klassen der bevolking, daar deze onmogelijk in staat zijn voldoenden voorraad voor dea.s. wintermaanden op te slaan. Bolswardsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I De Koningin heeft ons opgedragen in baren naam de gewone zitting der Staten-Generaal te openen. In den korten tijd sedert Hare Majesteit persoonlijk in uw midden was is geen belangrijke wijziging gekomen in den binnen- en buitenlandschen toestand. De vooruitzichten voor den komenden winter zijn weinig bevredigend. De pogingen, van verschillende zijde onder nomen om aan de verschrikkelijke worsteling der volken een einde te maken, door ons volk met warme belangstelling begroet, hebben bet beoogde doel nog niet bereikt. Wij zijn nog steeds verplicht te midden van elkaar fel bestokende vijanden ons gereed te houden tot afweer van mogelijke inbreuk op onze neutraliteit. De voorziening van ons volk met levensbehoeften en grondstoffen voor onze nijverheid wordt voortdurend moei- lijker. Maatregelen, om in den meest dringenden nood te voorzien, zullen u weldra worden voorgesteld. In afwachting van het rapport der Staatscommissie in zake de salarieering van de Rijksambtenaren zal een nieuwe regeling der duurtetoeslagen aan uwe goedkeuring worden onderworpen. Het verkeer met de koloniën is in toenemende mate belemmerd. Voor den afvoer der voortbrengselen van den Indischen bodem ontbreekt de noodige scheepsruimte en aan voer van hetgeen van elders moet worden ingevoerd kan niet in voldoende mate plaats vinden. Meer dan ooit is samenwerking van allen, zonder onderscheid van klasse of stand, onmisbaar om ons te midden van den stijgenden nood der wereld staande te houden. De regeering vertrouwt, mijne heeren, met uwe voorlichting en medewerking de onvermijdelijke moeilijk heden te kunnen overwinnen. In naam van de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. van te licht brood, werden bij den veldwachter de ruiten ingegooid 1 Tot hoofd een zoon van vóór dien een eigen zaak, die zoo lang door café bezoek e.d., tot hij failliet werd verklaard. Tot gemeentebode is aangesteld iemand, die zes maanden gevangenisstraf heeft ondergaan voor brandstichting en twee maanden voor diefstal. En zoo rolt het leven rustig daarheen in die gemeente 1 Arnh. Ct. Onder de mindergegoeden in de Wouden worden tegenwoordig velerlei klaagtonen ge boord over de distristributie-regeling van koffie en thee. Deze dranken kan men slechts met moeite machtig worden, terwijl de met meer aardsche goederen gezegenden voor voor raden hebben gezorgd. En hoewel dit is een gewoon verschijnsel, voldoen we gaarne aan het verzoek der in dit opzicht misdeelden om hunne klachten openbaar te maken. Of dit zal helpen? Laten we niet uit het oog ver liezen, dat op deze wereld, waar het goud zulk een groote rol speelt, de financieel krachtigsten altijd een niet onbelangrijken voorsprong hebben en de distributie-regeling hare kinderschoenen nog niet ontwassen is. Met de wil worden in dit opzicht fouten gemaakt. Hier niet meer dan overal elders. Men beeft te kampen met het egoïsme van den mensch. Vandaar, dat het publiek zoo weinig medewerking verleent. Een arbeider verzekerde ons er niets op tegen te hebben als er ontbering moest worden geleden »maar dan allen.” Anders zet het kwaad bloed. Welnu, zoo moet het ook zijn. Eu deze toestand kan Worden verkregen als de meer gegoeden geen misbruik maken van hunne bevoorrechte fiuancieele positie en het nalaten voorraden op te slaan. Mogen meer deren hiervan doordrongen worden. Advbl. v. Kalium. Een gevaarlijk heerschap. Een bewoner van het Damrak te Amsterdam die gisteravond te ongeveer negen uur zijn hond had uitgelaten, bemerkte bij zijn thuis komst, dat er zich een man in zijn woning bevond. Toen hij naar het bureau wilde gaan om assistentie te halen, wist de insluiper, nadat hij de vrouw des huizes met een mes bad bedreigd, te ontsnappen. De bewoonster bad juist met baar man eenige geldzaken behandeld en was toen naar de keuken gegaan. In den tijd dat baar man den hond uitliet en zij zelf de kamer uit was, is de insluiper boven gekomen. De straat deur was niet dicht, maar voor een oningewijde was dit niet te zien. Toen de vrouw in de eetkamer terugkwam, stond een man tegen den deurpost geleund. Op de vraag van de doodelijk verschrikte bewoonster wat hij hier moest doen, antwoordde deze, dat hij ffeen vrouw zocht”. Terwijl de vrouw des huizes zeide politie te zullen halen, antwoordde de inbreker kalm: »Ga je gang,” maar haalde plotseling een groot mes uit zijn broekzak. Doordat de vrouw verschrikt op zij week, rende de inbreker de trap af, waar hij juist den heer des huizes ontmoette, die hem vast greep. Doch, meenende dat zijn vrouw gestoken was, liet hij los en kon de inbreker ontsnappen. Gestolen was er niets, hoewel aangeteekende brieven op den schoorsteenmantel stonden. Het merkwaardige van dit geval is de samen loop van omstandigheden, die het vermoeden wettigen, dat de inbreker met de huiselijke omstandigheden op de hoogte was. Alg. B. De Kolenvoorziening De Haagsche redacteur van Bet Volk heeft zich tot bet Duitsche gezantschap gewend met het verzoek om hem het standpunt der Duitsche regeering in zake de levering van kolen aan ons land mede te deelen. Men verklaarde hem het volgen'de: »De Duitsche regeering had de Nederland- sche regeering in de tweede helft van Juli voorgesteld, tot een algemeene economische schikking te geraken, die zoowel de vraag stukken van den wederzijdscben in-en uitvoer der belangrijkste artikelen als de daarbij bèhoo- rende financieele regeling zou omvatten. In den loop der onderhandelingen bleek het noodzakelijk, eerst de kolen- en krediet- vraagstukken te behandelen, daar het derde deel van de te treffen schikking de levens- middelenovereenkomst practisch eerst kon worden beslist, nadat over bet krediet, in het bijzonder de grootte ervan, overeenstemming zou zijn verkregen. Wat de kolenlevering betreft, heeft Duitsch- land verklaard, dat het voor zich belang heeft bij een zoo groot mogelijken uitvoer, hetgeen in verband met den stand zijner valuta ook gemakkelijk is te begrijpen. Daartegenover moest Duitschland echter rekening houden met de hooge eischen, die aan zijn kolenvoort- brenging worden gesteld, in de eerste plaats met betrekking tot het binnenlandsch verbruik, dat gevoerd heeft tot een uiterst strenge rant- soeneering van den huisbrand voor alle klassen der bevolking, voorts tot de behoeften zijner bondgenooten en ten slotte van die der neu trale staten. Bij het in acht nemen van al deze gezichts punten kwam Duitschland tot de conclusie, dat het met den besten wil in niet meer kon toestemmen dan in een maandelijkschen uitvoer van 200.000 ton Duitsche en 5Ö.000 ton Belgische kolen. Duitschland was bereid, zich tot 31 Maart 1918 te verbinden, deze hoeveel heden te leveren. Met betrekking tot den prijs der kolen ging Duitschland uit van het beginsel, dat, wanneer het een artikel verschaft dat voor het land zelf zoo buitengewoon waardevol is als de kolen, een stabiliseering zijner valuta in Nederland moet worden verkregen. Duitsch land heeft daarom (evenals tegenover andere landen, in het bijzonder tegenover Zwitserland) er aanspraak op gemaakt, dat voor de kolen een bepaald bedrag aan guldens ter beschikking wordt gesteld, dat gedeeltelijk door betaling in baar geld, gedeeltelijk door een krediet moet worden gedekt. Een Duitsch banken-consortium zou dan het krediet opuemen. De voorwaarden, die Duitschland had gesteld voor de grootte en de verdeeling van het valuta-bedrag in koopprijs en krediet, waren in ieder geval volgens Duitsche opvatting niet slechts be hoorlijk, maar in verhouding tot datgene, waarin andere neutrale staten hadden toe gestemd, ook zeer gunstig. Toen hebben de onderhandelingen zoolang geduurd, dat de Duitsche bevoegde auto riteiten in den ouden kolenprijs, die gedurende de gevoerde onderhandelingen betaald was geworden, niet méér wilden berusten. Duitsch land heeft daarom «van 15 September af den prijs per ton kolen belangrijk verhoogd en wel tot een meervoud van den prijs, die tot dusverre had gegolden. Aangenomen mag worden, dat de nieuwe prijs ongeveergelijk komt met de som, die Duitschland aanvankelijk per ton kolen had geëischt als gezamenlijke valuta (d.i. betaling in baar geld en krediet te zamen). Verder mag worden verwacht, dat als een overeenkomst over een algemeene economische schikking tusschen Duitschland en Nederland wordt verkregen, Duitschland met een behoor lijke verdeeling van den prijs in betaling in baar geld en krediet zal medegaan”. Eikels en duurte. De eikeloogst is weer in vollen gang. Alles wat beenen heeft, klein en groot, van beiderlei kunne, trekt er van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat op uit, soms bij ’t nog donker zijn of ’t donker worden geholpen door brandende lantaarns, om maar zooveel mogelijk van dit thans zoo ongehoord dure goedje te verzamelen. De prijs is op heden 17 cent per K.G. Er zijn gezinnen, die met ’t eikelzoeken f 25 en meer per dag verdienen. Vader klimt in den boom, slaat en schudt de vruchten naar beneden en moeder en de kinderen zoeken ze op om ze in manden en zakken te ver zamelen. Zoo’n extraatje komt de menschen goed te pas; want midden in’t veen-en aardappelland, omgeven door een groententeelt in’t groot, is alles duur, ongekend duur. Turf 2i/2 maal, f aardappelen 3 maal en groenten 4, 5 en 6 maal zoo duur als in gewone tijden. Alle ver- koopers maken reuzenwinsten ten koste van de afnemers. N. v. d. D. Jong van hart. Te Zutphen is een opgenomen, waarvan bruidje 74 lentes telt. Gemeentelijk warm water verkrijgbaar. Uit Culemborg wordt gemeld, dat aldaar bij wijze van proef door middel van een ge meentelijke water- of sproeiwagen warm water verstrekt zal worden. Eenigen tijd later komt het kleine meisje bij de moeder van Aant met de mededeeling dat hij in het water lag. De vader hoorde dat, spoedde zich haastig naar de plaats en sprong in het water om zijn zoontje te redden. Gelukkig hij dreef nog; hem uit het water te halen was het werk van een oogenblik. Eerst meende men dat de levensgeesten geweken waren, toch na langen tijd met het ventje bezig geweest te zijn, mocht het gelukken deze weder op te wekken. Hoewel de toestand nog eenige zorg baart, hoopt de geneesheer hem in het leven te houden, de Banier. Sneek, 18 Sept. Ten overstaan van notaris P. A. Bruinsma te Bolsward werd heden bij Hanenburg in /t Rood Hert” finaal geveild de sate en landen aan en nabij den grintweg naar Heeg, onmiddellijk bij Oudega (W.) groot 789/k) pondemaat. Bij cumulatie gekocht door den veehouder Johannes Ozinga te Bols ward voor f 70772,35. Sneek, 18 Sept. Naar ons wordt meege- deéld, door hen die ’t kunnen weten, bevindt zich in de gezamenlijke opslagplaatsen van petroleummaatschappijen De Automaat Purol alhier nog plus minos 75000 liters olie, die eiken waarop ze gebracht. Omtrent niets worden meegedeeld. Sneek, 18 Sept. Van af Maandag j.l. kunnen zieken en zwakken hier op een bon melk bekomen tegen 11 ct. den liter ofP/j ct. minder dan de gewone prijs, die er tegen woordig hier voor wordt betaald. De geneesheer moet natuurlijk de ver klaring teekenen, dat de betrokkene zooveel liter van den versterkenden drank per dag moet gebruiken. ’t Was te denken, dat velen deze gelegen heid zich ten nutte zouden maken. Maar dat *t aantal zieken en zwakken nu zoo groot blijkt te zijn, dat de meeste melkboeren zich niet bij machte gevoelen hun klanten naar den eisch te bedienen, overtreft wel wat onze verwachting. Te Franeker wordt door de politie scherp toezicht uitgeoefend op het vervoer van aardappelen. Een vrij groot aantal pro cessenverbaal is opgemaakt tegen personen aldaar en in den omtrek woonachtig, wegens het vervoer van verboden soorten aardappelen. Bij het geneeskundig onderzoek van het personeel en de leerlingen der openbare scholen' te Franeker is gebleken, dat onder de laatste drie kinderen waren, die hoewel oogenscbijnlijk gezond, besmet waren met diphterie-bacillen. Een benoeming. Men zou zoo zeggen, dat de burgemeesters tegenwoordig de handen vol genoeg hebben met alle buitengewone maatregelen. De burge meester van Maastricht is er ondertusschen nog regeerings-commissaris voor rijksgraan- verzameling bij geworden, tegen een slordige f 6000 perjaar. Het burgemeesterstractement hierbij opgeteld, dan kan iemand in dezen duren tijd nog een duitje overleggen. „Landelijke eenvoud" in Limburg. In een gemeente van bet Land van Kessel zijn twee wethouders, wier levenswandel vrij veel te wenschen over laat. Namen doen hier minder ter zake; noemen wij ze gemakkelijk- beidshalve A. en B. Wethouder A. heeft in vijf jaren tijde tien processen gehadzes wegens dronkenschap, een wegens vernieling van glasruiten, wegens weerspannigheid tegen de politie, wegens mishandeling van de politie, wegens bedreiging van de politie. Voor mis handeling van de politie onderging hij veertien dagen gevangenisstraf. Tegen wethouder B. werd een viertal ver balen opgemaakt van te licht brood (de man is winkelier ook), beleediging van de politie en huisvredebreuk. Hij verkocht wekelijks (in dezen tijd) een groot aantal brooden aan een ingezetene, die het brood als veevoer gebruikte. Die zaak is in den doofpot gestopt. De gemeenteveldwachter had er echter wel werk van gemaakt en de eerstvolgende raads vergadering stelde wethouder B. voor, het salaris van dien veldwachter met vijftig gulden te verminderen In den nacht, volgende op den dag, dat bakker C, deze wethouder was bekeurd wegena verkoop

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1