Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, No. 77. 1917 Verscnijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. KOST THANS VOOR Zondag 23 September. 30 ct. p. ons, 3772 et. p. vierdel. Donkere vooruit ziekten. BINNENLAND. Oer dit ten en datten. 1 HARLINGEN. NIEUWE ABONNÉ’S, die zich met 1 October op deze Courant abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nom- mers gratis. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Eikels. Heerenveen, 20 Sept, onder het sterrenbeeld van morgens vroeg ziet men ze onze jongens en meisjes; ook vrouwen gaan wel mee. Dan wordt met stokken en steenen naar de begeerde vruchten geworpen en meer vernield dan wel strikt noodig is. Of een kiimmersbaas klautert in den boom en laat een lang niet malschen eikelregen neder,- kletteren op de zich reppende rapers. De zoekers zijn vele in tal en dat maakt de spoeling dun, maar de prijs is dit jaar enorm toog weer veel hooger dan twee jaar geleden. De opkoopers betalen 46 a 50 cts. per vijfkop (vroeger waren de jongens al blij, wanneer ze een stuiver kregen)de grossiers (zoo deelde een hunner openhartig mee) maken 60 cts., en naar men berekenen kan, moeten de eikels (ze gaan veel naar Tilburg), indrogen, vervoer kosten enz. inbegrepen, den fabrikant wel haast op een gulden per vijfkop komen. Dat is dus zoowat viermaal den prijs van aard appelen. Maar wie eet nu ook aardappelen I Dan mag je wel mensch zijn. De eikels worden zorgzaam vergaard voor Zijnedelgeborene het Zwijn. Frieslands Greidhoek, 20 Sept. Nu de grasgroei zoo goed als afgeloopen is, behoudens in enkele streken in de kleiweide, kan worden vastgesteld wat de oogst heeft opgeleverd. Want van het nog te maaien land, 't zij voor inkuilen, ’t zij voor stalvoeder, kan men nu wei een vrij goed overzicht krijgen. Bolswardsche Courant Afzonderlijke KLEIN’S THEE I en sté paar nood- om in goede It wirdt net leauwd en elk docht syn We leven weer i den Eikel. Des al uittrekken, v. Fr. er fen immen hwet torbelle der ’t priisge wirde moast, dan wirdt er sein: het huishouden van de en halve pondjes hebben van overhouden en besparen van de ver- Kolennood. Wegens kolenschaarschte zal de postboot van Texel naar Den Helder, te beginnen met 24 Sept., slechts één reis per dag kunnen doen in beide richtingen. In gewone tijden hebben 's zomers vijf overtochten v. v. per dag plaats. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 60 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 60 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. As er nou jimmer oer it kwea fen ’e leauwde hwet er jimmer fen rountromme waerd, en it goede hwet mear nei foaren brocht, dan lei de wruld der grif folie better hinne. Frisia. hwet er best, om mar scoe dat wol sa wêze, sa’n besten ien is dat oars ek net, mar folie forkeards, dat wirdt mei graechte leauwd, en men tortelt er fen toart en docht er noch hwet by, en in oar bosset it noch hwet oan, en as dan it laster- praetsje sa njunkenlytsen oergiet fen ’e fiifde yn 'e seisde ban, dan hat men fen in mils in oaljefant makke. It kwea dat er fen in minske spritsen wirdt, leauwt men folie better as ’t kwea dat er sein wirdt fen ’e ierapels. ’t Is hwol hwet in nuvere gelikenis, mar it leit hast foar de ban dat men der ta komt. It iene skipfol ierapels nei it oare, sjucbt men farren, en hwer’t oare jierren om dizze tiid fen ’t jier noch net om tocht wirdt, der skrept nou de iene hirder as dfe oare, om winter- ierapels op to slaen. De freze bikrüpt de minsken dat se wer, liken as forline winter, straft wirde scille mei in fracht sêftesniewite waldtsjes, en om der nou for biwarre to bliuwen, wirde der klaeiierapels opslein, dan is men tor de winter ditsen, altyd hwet de ierapels oangiet, hwent in greate fraech bliuwt it noch stees hwet fet as der by moat mar de headsaek is dochs ierapels, en dat bijspil redt him dan wol. Mar nou komt it praet fen ’e klaeiboeren, dat de ierapels net dürje kiune, hwa ’t nou syn wintertoarrie ynslacht, scil bidragen dtkomme, it is fiersto gau, de ierapels scil(e bird fen yen ófgeau en folie net genoch. Mar in minske is gjin ierapel, en as dat sa kwea dat en standvastig, wel is het wat scherp, maar een mat geslepen ballon kan het zoo temperen, dat de oogen er geen leed van ondervinden. Vooral zal deze soort lamp aangewend worden voor de verlichting van stal en hiem. Bij gebrek aan petroleum en het gemis van gaslicht na besloten tijd, is het genot van een carbid lamp zeer te waardeeren, terwijl de kosten niet bovenmatig zijn. O. N. Maar wat zou men toch allemaal wel uit de eikels halen? Want er mag geen eikel over de grenzen gaande Duitscher smijt ditmaal dns niet met zijn goudalles moet voor bet binnenland worden benut en dus ook door het binnenland worden betaald. Het geheim van den smid wordt men niet gewaar, maar men veronderstelt, dat allereerst het kostbare looizuur er uit wordt gehaald en dat verder de eikel verwerkt wordt tot varkens voeder, eikelcacao, eikelkoffie, ja tot wat niet al 1 Tegenwoordig maakt men toch alles van alles. Maar onze jongens maken 50 cts. per vijfkop; dat is hun het voornaamste. Heerenveen, 19 Sept. Alleen de directeur en niet de boekhouder van de N.V. „De Phoenix” is geschorst. Stavoren, 20 Sept. Door den aanhoudenden hevigen wind is toch nog een hoeveelheid zeewier aangespoeld, zoodat daarin nu nog eenige bedrijvigheid heersebt. De voorraad zeewier is echter bij lange na niet zoo groot als andere jaren. Dit staat al vast, dat de boeren, die vol doende hooivoeder hebben geoogst, uitzonde ringen zijn. Waar men informeert, bijna overal dezelfde klacht van te weinig hooi. Er moet dus vee opgeruimd worden, hoe ongaarne velen het zullen doen, want de prijzen zijn abnormaal laag. ’t Is te voorzien, dat zoolang het vee buiten loopt, deze opruiming wordt uitgesteld, doch de hoop op een mooie derde snede gras voor stal voer is niet groot. Vooral niet van de buitenlanden, want, zegt men, deze willen van ’t jaar niet groeien. Naar een bejaarde grondwerker ons verzekerde, zou de oorzaak liggen aan te groote uitdroging van de kleilaag. Deze landen moeten eerst weer flink doorgeweekt worden. - Hepk. Nieuwsbl. Mata Hari. Onze regeering heeft aan den gezant te Parijs opgedragen om, mocht het cassatiebe roep van Mata Hari, de bekende danseres (die gelijk men weet, is ter dood veroordeeld wegens spionnage) worden verworpen, gratie aan -te vragen. N. R. Ct. In de Notenkraker heeft eens een plaat gestaan waarop eene arbeiderswoning stond afgebeeld. Het was winter; het oude, vervallen dak was onder een sneeuwlaag bedolven en tegen de lage vensters was de sneeuw hoog opgejaagd. Om de woning heen zwierven wol ven, die grimmig de gesloten deur omringden. De vooruitzichten die de komende winter ons geeft, doen aan deze plaat denken. Honger en gebrek zijn als wolven die hun gehuil in de verte doen hooren. Het ziet er naar uit dat deze winter voor duizenden een tijd dreigt te worden waarin met zorgen en gebrek een harde strijd gestreden zal moeten worden. De wolven zullen tot vele woningen naderen en het bestaan der bewoners bedreigen. Verschillende teekenen wijzen er op dat wij in den winter van 19171918 met omstan digheden zullen moeten worstelen als wij in dezen oorlogstijd nog niet hebben gekend. Zoo is het broodrantsoen aanmerkelijk inge kort. Amerika houdt den toevoer van granen tegen. De groote smokkelhandel en de oorlogs- winst-jagerij van de eerste twee oorlogsjaren geven nu hun wrange vruchten. Onze regeering zal wel aan die van Amerika goede beloften en allerlei te nemen maatregelen voorstellen om verlof tot uitvoer van granen te verkrijgen, maar op ons volk drukt een verleden. Wij staan in een kwaden reuk; de ongebreidelde winzucht van een deel van ons volk brengt als trieste oogst zware zorgen voor het geheel. Eene hoeveelheid waarvan wij eerst 7 dagen moesten leven, moet ons nu reeds 11 dagen voeden. Zulk een regeeringsmaatregel waarbij de duur van een broodkaart met een dagen verlengd wordt, is een eisch van zakelijk regeeringsbeleid. Op deze wijze blijft ons volk nog zoo lang mogelijk etende. Maar welk een druk sluit zulk een maatregel in voor duizenden gezinnen die maar niet de middelen voor het grijpen hebben om op eene andere wijze in de voeding te voorzien. Hoe zal men het in menig gezin met deze toe voeging van andere levensmiddelen klaar spelen I Alles wat de distributie brengt, heeft reeds een vaste plaats in week; de onsjes ieder hun dag; is geen sprake. De aanvulling minderde broodboeveelbeid moet dan komen uit de voedingsmiddelen buiten de distributie. Maar deze zijn peperduur en daarom voor vele beurzen zoo goed als onbereikbaar. Ja, het middel dat voor vele gezinnen op het platte land altijd nog geweest is als het middel om de wolven te weren, de aardappel, is ook al hoog in prijs geworden. En wie op eigen akker verbouwd beeft en dus eigen voorraad heeft, sukkelt met de anderen mede in het zoeken van het noodige vet zonder welke de aardappel al weinig voedingswaarde heeft. Zoo zijn er reeds groote moeielijkheden met de voeding in dezen tijd nu de zon ons nog mooie, warme dagen geeft. Maar boe zal het dan komen wanneer het gure, wintersche weer door de kleeren heen snijdt en het sober gevoede lichaam aanvalt? De regeering beeft ook de brandstoffen onder de rantsoeneering gebracht. Duitscbland heeft vóór een deel en Engeland voor het geheel den invoer van kolen in ons land gestaakt. Ook hier moest de regeering ingrijpen en aan een ieder zijn portie toewijzen, zal men nog zoo lang mogelijk eene redelijke warmte-voorziening mogelijk maken. Neemt aan dat bewaarheid zal worden dat eene bepaalde hoeveelheid brandstof voor ieder huisgezin beschikbaar is, hoe kömt het dan wanneer zulke hooge prijzen betaald moeten worden? Van waar moet het geld in menig gezin komqn om turf van 10 gulden en meer per duizend, anthraciet van 2 a 3 gulden te betalen? Deze vraag is te moeielijker te beantwoorden waar van alle zijden de berichten komen van dreigende werkeloosheid. Door gebrek aan grondstoffen en allerlei materialen worden dagelijks fabrieken en werkplaatsen gesloten. Ook op het platteland zijn de vooruitzichten ten opzichte van de werkzaam heden niet gunstiger geworden. Het boerenbedrijf, dat zich bezighoudt met de melkproductie en wat er mede samenhangt, heeft te worstelen met allerlei moeilijkheden bij aan- en verkoop van voedingsstoffen en producten en ondervindt reeds zeer aanzienlijke prijsverlaging en zelfs totale onverkoopbaarheid van bepaalde producten. Zoo is hier een streven gezien, ook het onzekere van de tijden, om op de kosten van bet bedrijf zooveel mogelijk te bezuinigen en is de kracht van den arbeider een koopwaar die men al spoedig meent te kunnen missen. Waar zoo werkeloosheid reeds is ingetreden en dreigend staat tegenover groepen van plattelandsarbeiders, daar vraagt men zich af, hoe het met al deze werklieden in den winter komen moet. Hoe zullen zij zich voldoende voorraden van de dure brand stoffen kunnen aanschaffen? En neem het nog eens ten beste, dat een gezin dus bij machte is het beschikbare rantsoen te betalen, hoe zal het moeten gaan wanneer de voorfaad niet voldoende blijkt Brandstoffen aankoopen buiten de distributie? Wat en hoe te betaler? De vooruitzichten zijn wel donker. Het materiëele bestaan van duizenden wordt ernstig bedreigd. Er is één wapen om ons tegen de bedreiging zoo goed mogelijk te wapenen. Geld. Levensmiddelen en brandstoffen zoo goedkoop mogelijk beschikbaar stellen, zoodat ieder gezin in staat is het hem toegekende portie te kunnen aanschaffen, is een van de maatregelen die kunnen helpen. De Staat zal moeten bijspringen zoo noodig met een nieuwe honderd miilioen gulden. Maar, waar blijven wij met die steeds toenemende staatsschuld? De belastingen zijn al zoo hoog en drukken zoo zwaar. Zeker, wij zijn jaloersch op onze vaderen die maar de 10de penning hadden te betalen. Maar het geld moet er komen. Het gaat niet aan dat de weerbaarheid naar buiten met een blanko krediet gehandhaafd wordt, en dat er zou worden beknibbeld wanneer het geldt den honger en de koude te weren waarmede duizende goede gezinnen bedreigd worden. Deze wereldoorlog maakt nu eenmaal alle volken tot lastdragers. Wij hebben nog niet de zwaarste lasten te dragen wanneer wij kunnen volstaan met een flinke som gelds naar het kantoor van den ontvanger te moeten brengen. W. Blijde Wereld. In geleard man hat ris skreaunas men witte wol as immen in fiks soun forstan hat, dan hat men nei to gean bo’t er him dtlit oer oare minsken, dielt er der de goede eigen- skippen fen mei, en haldt er de forkearde efterwege, dan is ’t immen dy’t goed by de tiid is, mei sa’n man kin men hwet bigjinne. Mar wirdt er fen ’e neiste neat as lekken en brekken ophelle, dan hat men to dwaen mei in man mei lyts forstan, der ’t men yen net to folie mei ynlitte moat. As ’t nou wier is, hwet dy gelearde mynhear skreau, dan kin men der üt opmeitsje, dat in hiel great diel fen it minskdom, al hiel sjofel bidield binne mei forstan, hwent as ’t op it stik fen kweasprekken en rabjen oankomt, hwet binne in hopen ljue dan hwet münsk hwet sitbjar de müle den op it rjuchte en hwet hawwe se faken in oandachtich gehoar, dat dy kwealaster opnimt mei folie nocht. Wirdt er om Tjarkwerd. Naar men verneemt, hebben eenige liefhebbers bet plan opgevat, om hier in de volgende week een keuring te houden van tuigpaarden en daaraan eenige volks- vermakeüjkheden te verbinden. Sneek. De briefschrijver uit Amsterdam schrijft over het gaslicht aldaar, dat het niet best is en men ’s avonds niet te lang lezen moet, als men zijn oogen niet bederven wil. Hier in Sneek is het met ons gaslicht al niet beter dan in de hoofdstad des Rijks, zoo het niet nog slechter is. Toen we weer het gas voor verlichting mochten gebruiken, liet het veel te wenschen over, later is het wat beter geworden, en nu Zondag en Maandag was het bepaald slecht. Telkens treden er ver duisteringen in, die lezen en vooral schrijven ondoenlijk maken. Men wordt dan gedwongen zijn werk neder te leggen, tot er weder een oogenblik van voldoend licht aanwezig is, om den arbeid te kunnen vervolgen. Booze tongen, en waar vindt men die niet, zeggen, dat er lucht in het gas geperst wordt om voldoende drukking te geven, zonder den gasvoorraad in de ketels of houders te veel aan te spreken. Maar dat kan niet waar zijn, want dan zou de gemeente oorlogswinst maken door gewone lucht te verkoopen voor 10 25 cents de kub. Meter, en daar doet de gemeente niet aan mede, dat laat zij aan de smokkelaars over. Wij spreken er dan ook alleen van, om dit praatje, wat ons in volle ernst werd mede gedeeld, den kop in te drukken. Anderen beweren, dat in de fabriek uit turf gas gestookt wordt en verklaren daaruit den slechten toestand van het licht, Nog anderen meeneu, dat er te weinig drukking is, waarvan de ongelijke lichtsterkte het gevolgis. Men zoekt dus aïlerwege naar de oorzaak, waardoor het gas niet normaal brandt, en kan die niet vinden, maar ieder ondervindt, dat bet licht on voldoende is. Wij mogen het licht tot ’s avonds 11 uur branden, zou het geen aanbeveling verdienen het sluitingsuur op 10 uur of half elf te stellen, maar dan goed licht te ver strekken Gelukkig heeft men er iets op gevonden, om carbid, dat vroeger enkel voor fietslantaarns diende, ook voor kamer-, zaai en stal verlichting te doen dienen. Met weinig kosten kan iedere petroleumlamp in een carbid lamp veranderd worden. Het licht is mooi in ierapel is gjin minske, hwent wie, den leauwde men daliks alle er fen sein waerd, mar it is nou ienkear in ierapel, en ho mear dat er roppen wirdt, dat it to bitiid is om op to slaen, ho hirder de minsken skrippe foarrie yn to heljen. fen sein wirdt, alle goede eigenskippen fen ’e ier apels breed lit to mietten. ris hannele waerd tsjin minsken, en it men

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1