Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. r r 1917. No. 78. Verschijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. Redenaties van ’n Leeuwarder. Donderdag 27 September. STEENKOLEN. VOOR Afzonderlijke ons BINNENLAND. smakelijk INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. een of andere wijze zijn voor staan, voorbij zijn met slotwoord van dankjaan den in welverzorgde A. slagen, wacbte tot half October, als de late aardappelen uitgezócht en worden aangeboden. Sneek, 25 Sept. eind van vrouw en Steeds grooter schare trekt jaar na jaar op om met aandacht te luisteren naar het meesterlijk orgelspel van den organist der oude Sint Maartenskerk te Bolsward. Het stemt verheffend menschen van alle gezindten daar te zien in eenzelfde stemming. Als de orgeltonen sprankelen in het licht van den wijkenden zomerdag, de toonarabesken de Ijjnen sieren van den gothischen bouw en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen! 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Het staat er met onze steenkolenvoorziening heel slecht voor. Trouwens indien dit het geval niet ware, zouden we de aanzienlijke beperking van den treinenloop niet kennen. We zouden niet dag aan dag lezen van de fabrieken, die voor en na worden stopgezet. Zaterdag gaven wij het alarmeerend bericht van de Maasbode, dat misschien over drie weken het geheele spoorwegverkeer zou stilstaan. Dit wordt gelijk te verwachten was, reeds tegengesproken, maar dat het gebrek al nijpender wordt is toch wel duidelijk. Een nog aanzienlijker beperking is dan ook zeer aan het Aardappelendistributie. Te beginnen met 9 Oct. e.k. zullen de aardappelen wederom onder de gemeentelijke distributie vallen. Per hoofd zal 4 K.G. per week verstrekt worden. Voorloopig wordt van de door de gemeenten benoodigde hoeveelheden 40 pCt. kleiaardappelen en 60 pCt zand- aardappelen toegewezen. Bovendien wordt voor de gemeenten de gelegenheid opengesteld een reserve-voorraad voor den tijd van zes weken op te doen, welke voorraad dienst moet doen in geval het verkeer op de gestremd mocht worden. Carbid. In de dorpen waar geen gas of electrisch licht is, zijn de menschen aangewezen op kaarsen, olie en carbid. Olie is er zoo goed als niet, kaarsen worden niet overal ge distribueerd en zijn er dus dikwijls ook niet. Blijft carbid over. Dit zit evenwel sedert eenige weken in handen van opkoopers, die maar steeds hoogere prijzen vragen, in de hoop en het vertrouwen dat de regeering bij dit „luxe artikel” niet zal ingrijpen. De prijs is nu op f 158 per 100 K.G. gekomen, in vele gevallen per 1000 K.G. tegelijk. Wij lezen in de Friesche Courant: Naar aanleiding van mijn vraag, hoe 't groote prijsverschil te verklaren inzake ’t vleesch geleverd door den eenen of den anderen slager, werd een van de medewerkers van dit blad uitgenoodigd daarover eens met een der bestuursleden van de Leeuwarder Slach- tersvereeniging te praten, ’t Geen naar aan leiding van dit onderhoud werd opgeteekend, vindt hier een plaats? Er zijn koeien en koeien, tegenwoordig wei acht soorten. Voor goed vee is de marktnoteering 62 cent "per pond. Dikwijls blijkt dat na de slachting de schatting op de markt te boog is geweest, ’t geen tegen woordig dikwijls voorkomt, aangezien tenge volge 't ontbreken van krachtvoer het volume er wel is, maar ’t gewicht niet. Valt dus een koe bij de slachting af, dan kost het beest 72 cent per pond. Bij uitstek fijne koeien kunnen een prijs van 85 cent halen. De andere soorten koopt een goede slager niet. Die gaan meestal weg voor de export- slagerijen, ’t geen niet wil zeggen dat zij minderwaardig vleesch verkoopen. Het kunnen jonge beesten Wezen, die overcompleet zijn, ontstaan door de grenssluiting. Een andere soort wordt gevormd door de koeien die nog niet slachtrijp zijn, maar die moeten worden opgeruimd, omdat de winter voor de deur staat en er geen voldoende krachtvoer is. 't Vlfeesch van deze dieren is heel goed, maar er zit geen pit in. ’t Krimpt in de pan. Dat merkt de consument (meestal leek) gewoonlijk niet, maar daarom blijft toch het feit gelijk. Er was een juffrouw die bij een der export- slagers 4 pond vet kocht. De smaak was best, maar toen ’t uitgesmolten was hield ze maar 2 pond over, zoodat ze feitelijk dezelfde prijs betaalde, dien zij bij haar gewonen slager niet had willen geven. Door een rij kaam btenaar is dit feit mede geconstateerd. In den staltijd vermindert het vee in slachtwaarde. Wanneer de staltijd over is en ’t vee vindt in het land ruim voldoende groenvoer, dan haalt dat gauw weer bij. De voorzomer van dit jaar gaf door de langdurige droogte zeer weinig gras en de beesten konden niet goed gedijen. Later is het wel beter geworden, maar te laat om nog voldoende op te halen. De markt is thans overvoerd met niet slachtrijp vee, dat weg moet omdat er geen voedsel genoeg voor is. Nu heeft de slachtersvereeniging besloten om te voldoen aan de vraag naar goedkoop vleesch, in overleg met den burgemeester besloten goedkoop rund- vleesch beschikbaar te stellen, hoawel vele serieuze slagers daar noode toe overgaan. Wat toch is het geval? Wanneer er twee soorten vleesch in den winkel voorradig zijn, gaat de cliëntèle allicht denken, dat er geen onder scheid meer wordt gemaakt tusschen beslist Ie en 2e soort vleesch. Bovendien zal bet publiek na eenigen tijd dezelfde eischen gaan stellen aan het vleesch van 2e kwaliteit, die het vroeger en met recht aan le soort kon stellen. Voor de reputatie der goede slagers is dat niet aanlokkelijk. Bij dat goedkoope vleesch zal ook vet worden gedistribueerd (l/2 ons bij 1 pond). Aangezien de beste koeien vroeger 120 pond vet gaven en nu 60 pond, terwijl ’t geheele verbruik op de binnenlandsche markt is aangewezen, zal ook het vet in prijs stijgen. Tot zoover de mededeelingen van het be stuurslid der Leeuw. Slachtersvereeniging. Ieder toetse zijn eigen ervaringen aan boven staande inlichtingen en doe er zijn voordeel mee. ’t Hoor en wederhoor is nu voldoende recht wedervaren. De arbeider T., die een den Leeuwarder straatweg met kroost geïsoleerd leeft, zit sedert Zaterdag j.l. in voorloopige bewaring achter slot en grendel te Leeuwarden. Hij werd verdacht twee fietsen te hebben gestolen, een van den heer Groninger Jr. alhier en een van zeker iemand te Heerenveen. Verder hield men hem voor den dief, die een tijdje geleden een schaap uit de wei stal. Nog wordt hij beticht van ontvreemding van een partij hout. Nu gepasseerden Zaterdag heeft T. aan den chef onzer marechaussee-brigade de volle be kentenis van ’t plegen der genoemde dief stallen, uitgezonderd het hout, afgelegd. Hij is toen ter beschikking van den O. v. J. gesteld. 1 het oog met welgevallen rust op het snijwerk van het gestoelte, wordt in ieder de neiging tot wensch: het schoone te eerbiedigen en als het kan te bevorderen. Dit laatste kan zeer zeker wat het orgel betreft. Het orgel is schoon van klank. De ontstemming in de hooge registers is alleen met warm weer zeer hinderlijk en niet te voorkomen. De actieve registerbehandeling maakt veel goed. Maar het gemis aan zwelwerk kan door registerbehandeling niet goed worden gemaakt. Ja het orgel zal eronder lijden, wanneer door overdreven aanzetten en afzetten van registers effecten moeten worden nagebootst, die alleen met een zwelwerk kunnen worden verkregen. Mogen deze regelen iets bijdragen om tot deze orgelverbetering te komen tot behoud van het orgel en verhooging van de klank. Hierdoor zal het nageslacht de schoone monumenten en kunstzin eeren vau ben, die ons er mee verrijkt hebben. Nu de orgelbespelingen dezen zomer, een organist voor al wat keur gegeven werd. Sneek, Sept. 1917. wel mogelijk en reeds schijnt besloten voor loopig een dag per week (des Woensdags) het goederenvervoer stil te zetten. Men wil beproeven bovendien dit goederenvervoer meer over het water te laten geschieden. Hoe komen we uit deze impasse. Er is daarvoor beslist noodig dat steenkolen worden ingevoerd. In normale tijden, als we niet bezuinigden, heeft ons land noodigcirca 900.000 ton kolen per maand. Uit de Limburgsche mijnen is met veel moeite 225.000 ton te halen en waar nu al bijna een jaar lang, we lang niet uit het buitenland invoeren konden, wat we noodig hadden, was bezuinigen en behelpen de boodschap, aan eigen en ingevoerde steen kolen kregen we te samen nog niet de helft. Zoo was het den vorigen winter, doch in de eerste helft van dit jaar kregen we uit Duitsch- land bij overeenkomst 350.000 ton kolen per maand. We kwamen dus zelfs over de helft van het benoodigde. We weten hoe in Augustus die betrekkelijk ruime toevoer aanzienlijk minderde, hoe Duitschland steeds hooger eischen stelde, hoe ten slotte de invoer zelfs werd stopgezet. En zoo zitten we er leelijk voor. Maar nu deed Engeland zich op als reddende engel. De Engelsche regeering wilde wel zorgen dat we een 180.000 200.000 ton kolen per maand zouden kunnen halen op blijkbaar nog niet zulke kwade voorwaarden. Eischte Duitschland crediet, Engeland wilde laadruimte, die we wel beschikbaar hebben. Het stelde nog ettelijke andere voorwaarden, maar toonde zich, zoo heet het, nog al bijzonder handelbaar. Dit is natuurlijk niet, omdat men zoo gaarne ons helpen wil, doch ook wijl men vreesde, dat wij anders gedwongen op Duitsche voorwaarden zouden ingaan, welke te veel ons economisch aan Duitschland zouden binden. Die beweegredenen echter mogen ons voor het oogenblik minder interesseeren. Er zijn menschen, die meenen, dat we dus het voorstel van Engeland maar dadelijk met beide handen aangrijpen moeten. De Telegraaf o.a. kan het zoo voorstellen, alsof we maar toe te stemmen hebben om zoo èn onder den Duitschen druk uit te komen èn in den ergsten steenkolen- nood te voorzien. Met onze eigen productie en de 180.000 ton Engelsche kolen zouden we 400.000 ton per maand hebben, de kleine helft van wat we behoeven, maar toch al weer heel wat. Het Handelsblad bracht Zaterdagavond al het verheugende bericht, dat de overeenkomst met Engeland reeds was getroffen. Maar dat is ook al weer niet juist, al schijnen de onderhandelingen gunstig te ver- loopen. Terecht echter wijst de N. Rt. Ct. er op, dat we met een overeenkomst tusschen onze en de Engelsche regeering er nog niet zijn. De steenkolen zullen dan krachtens de overeenkomst wel worden geleverd, maar ze moeten dan nog van Engeland naar hier worden vervoerd op dusdanige wijze, dat vrijelijk in ballast naar Engeland en met steenkool terug kan worden gevaren, zonder dat abnormale routes moeten worden genomen. Alleen op die wijze toch zal het mogelijk zijn een belangrijke hoeveelheid kolen per maand aan te voeren. De geheele materie wordt beheerscht door onderhandelingen naar twee zijden, waarbij nog andere belangen van groot gewicht zijn betrokken. Hopen we echter, dat het onze regeering, die nog eenigszins sterk staat, omdat Duitschland niet gaarne ziet, dat we met Engeland ons economisch niet te nauw aan Duitschland verbinden zullen, gelukt kolen hierheen te krijgen liefst van beide zijden op aannemelijke voorwaarden. Gelukt dit niet, ja dan zitten we leelijk in de misère. O. N. Sneek, 25 Sept. Hoe angstig velen hier de donkere tijden die voor dfc deur blijkt uit de groote hoeveelheden winteraardappelen, die thans reeds worden opgeslagen. De menschen willen niet begrijpen, dat men hun nog vroege aardappelen in den kelder brengt, die alle kans hebben door en door ziek te wotden, vooral omdat de vele zieken er niet zijn' uitgezocht. Een voorbeeld geeft een schuit met aard appelen, die de vorige week -voor „Patrimo nium” hier was bestemd. Van de 350 H.L., die zich in 't vaartuig bevonden was, naar men ons meedeelt, niet minder dan een vijfde deel ziek. En-hoe zal dat komen, nu onderscheidene personen van die bezending reeds in hun kelder 10 a 12 korf hebben geborgen, ’t Lijdt geen twijfel, of bedrogen zal men nitkomen. Wie dus nog geen aardappelen heeft opge- wanneer wel ons Wordt het geen tijd om hieraan een weinig paal en perk te stellen Moeten de opkoopers ze zijn er, die niet willen afgeven tegen f 158, niet worden gedwongen om het artikel aan den handel terug te geven Het blijkt al weer dat de oorlogswoekeraars zich op het artikel hebben geworpen en thans bet publiek gaan uitzuigen als de regeering niet ingrijpt. Een oude schippersvrouw, liggende met haar schip onder Leeuwarderadeel, was ge storven. De menschen, uit Groningerland afkomstig, hadden ’t vrij sober. Tot groote verrassing van de familie, kwam er evenwel uit een verborgen hoekje in de kajuit een spaarpotje van de Oude vrouw te voorschijn, inhoudende niet minder dan f 7000. Een fraai advies. In Den Haag zetelt een nieuw regeerings- bureau versierd met den naam „Bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening”. De leiding van dit bureau is in banden van een drietal groote menschen, afkomstig van het analytisch Kamerverslag. Deze groote menschen strijken natuurlijk groote salarissen op, zoodat met dat bureau ettelijke duizenden guldens per jaar gemoeid zijn en geven in ruil daarvoor kinderachtige en onbenullige „mededeelingen”. Zoo werd door een blad medegedeeld dat de graanvoorraad in ons land strekte tot Mei 1918 en de rijstvoorraad töt Maart. Het bureau deelt nu mede, dat deze voor stelling van zaken veel te gunstig is. Hoever we dan wèl komen wordt niet medegedeeld, en daar gaat het om. De mededeelingen van het bureau, die veelal den vorm van een praatje hebben, bepalen zich tot 3 4 per week, waardoor het nieuwsgierige menschdom echter geen zier wijzer wordt. Elk „nieuwtje” kost der halve nog al wat. Het fraaiste is wel wat het bureau dezer dagen heeft verkondigd. De Minister heeft bepaald dat in hotels enz. geen brood meer bij de maaltijden mag worden gebruikt, dit met het oog op de zoo noodige bezuiniging. Wat doet nu het snuggere bureau? Wel, dit deelt den goeden raad mede om dan in ’t vervolg maar zelf wat brood of beschuit mede te nemen als men naar een hotel of restaurant gaat. Goed is-ie! N. Harl. Ct. Inbrekers aan het werk. Uit Melick-Herkenbosch wordt F ad. gemeld Geen dag gaat voorbij of een of meer dief stallen worden hier in den omtrek gepleegd. In èen gepasseerden nacht hebben twee Duit- schers hier ingebroken bij den vlak bij de Duitsche grens wonenden landbouwer G. Jans sen. Zij bonden hem, ondanks zijn verzet, in zijn bed aan handen en voeten, onder bedrei ging met een revolver. Het huis werd afge zocht en kleeren, schoenen en levensmiddelen meegenomen. Een portefeuille met 400 gulden werd niet gevonden. Van de gelegenheid dat de dieven in een ander vertrek zochten, wist Janssen gebruik te maken zijn banden te ver breken, door het raam te vluchten en de in de onmiddellijke* nabijheid zijnde Duitsche grenswacht te waarschuwen. Toen deze mee kwam en een onderzoek instelde, waren de vogels met hun buit gevlogen. Benzinedieven geknipt. Gistermorgen werd te Zeist een tweetal militairen uit het Vliegkamp te Soesterberg aangehouden, die benzine vervoerden, afkomstig van diefstal uit genoemd kamp. De Zeister politie vond ook aanleiding tot arrestatie van een autoverhuurder en tegen een kapper werd procesverbaal opgemaakt aangezien bleek, dat deze benzine verkocht beeft. Ook werd nog een voorraad benzine in beslag genomen in een villa te Bosch en Duin. Het verband tusschen een en ander zal wel nader blijken. Alg. H. Onoverlegd proviandeeren Tal van angstige menschen in Friesland en daarbuiten sloegen voor winterprovisie Borgers en Eigenheimer aardappelen in. Deze aardappelen bleken in den kelder in qualiteit zóó achteruit te gaan en het aantal zieken werd zoo groot, dat velen de aardappelen weer uit den kelder gehaald hebben. Intnsschen hebben de verbouwers en handelaars van de hooge prijzen, die door zenuwachtig-bezorgde menschen gaarne werden betaald, niet weinig geprofiteerd. Bolswardsche Courant W ll

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1