Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. (F'! 56sta Jaargang. No. 79. 1917 VerscUijnt Donderdags en Zondags. IN DE KLEM. Zondag 30 September. KOST THANS J VOOR Afzonderlijke 5 Cent. 30 ct. p. ons, 37'/2 ct. p. vierdel. den den heer van den heer van den heer van BINNENLAND. van de een regeling de werklooze on- men zich due bij daglicht te Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Vetnood. Heerenveen, 26 Sept. Ook hier wordt de vetnood meer en meer nijpend. Bij elk pond vleeech kan men hoogstens één onsje vet krijgen, als het er is en dat hapert ook nog wel eens. Wien het niet past, om vleesch te koopen, krijgt ook geen vet. ’t Is een verlegen boel, zei een slager. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau ran dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van den heer Pronkje” van den heer ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar Voor mijn part neemt de regeering maar zoo gauw mogelijk alle vet in beslag; dan zijn de slagers van alle soesah af. Want nu moeten ze het beetje vet, dat er nog is, wel reser- veeren voor hun vleeschklanten. Komt er iemand om vet alleen, dan moet zoo iemand worden teruggewezen, al ziet hij ook voor eigen oogen dat er wel vet aanwezig is. Dat geeft dan telkens weer onaangenaamheden. Vanmorgen nog was er een particulier die me alle vet wou afkoopen voor f 1.75 per pond. Hoe verlokkend ook, ik heb geweigerd, met het oog op mijn vleeschklanten. Neemt de regeering alle vet in beslag, dan kan ieder inwoner zijn evenredig deel krijgen en zijn er vrij van om onderscheid te maken. Dat is billijker en beter. Stavoren, 27 Sept. Uit het spek van i aan het strand alhier aangespoelden zwijn- visch, heeft men 50 pond traan gehaald. Heerenveen, 27 Sept. Op de paardenmarkt te Joure, waar het verbazend druk was, werd hedenmiddag een veedrijver, de reeds bejaarde A. Meter van Surhuisterveen, door een paard tegen de borst getrapt. Een geneeskundige bevond, dat een paar ribben waren gebroken. De man reisde per tram naar Heerenveen, en werd hier, kermend van pijn, in de tram naar Drachten overgebracht. Wel werd ook hier geneeskundige hulp ingeroepen en werd er over opname in ’t ziekenhuis gesproken, maar wijl men de financieels zijde van ’t vraagstuk niet kon oplossen, werd het beter geoordeeld den man in een afzonderlijke eerste klasse coupé naar Drachten te vervoeren, wat geschiedde. Wijl hij echter van Drachten naar huis zou moeten loopen, werd getelefo neerd, dat men hem per rijtuig diende af te balen. GrflUW, 27 Sept. De krantenberichten van Dinsdagavond omtrent het vervoerverbod van aardappelen veroorzaakten hier ’n paniekje. Met zenuwachtige haast haalde ieder van den hier aanwezigen voorraad nog zooveel als men krijgen kon. Zelfs in den nacht hoorde men kruiwagens met aardappelen geladen, de straat langs rijden. In een minimum van tijd waren de aardappelenbandelaars uitverkocht. Wonseradeels Bouwhoek, 26 Sept.Sommige gardeniers hebben uit hunne aardappelhoopen de zieken en middelsoort aardappelen geschift en kregen daarvan per pondemaat 25 30 korf. Deze uitgeschifte worden direct voor veevoeder gebruikt, öf voor eigen vee bf verkocht voor f 1 per korf. Vroeger brachten dergelijke aardappelen hoogstens 30 cts. per korf op of ze verrotten op het land. Thans kan ’t rooiloon er flink mee worden betaald. Amsterdam, 28 Sept. Wij vernemen, dat gedurende den a.s. winter de treinen wel verwarmd zullen worden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. de heden gehouden gebruik van koffie en thee opmerkten, al erkennen wij voor ons grif, dat aan beperking van alcoholgebruik ook groote voordeelen verbonden zijn, die hun werking ook zeer zeker op ekonomisch gebied doen gevoelen. Echter zal een zoo groote vermindering van het bierverbruik, als uit het Rotterdamsche bericht zou moeten worden afgeleid, ook onvermijdelijk een werkloosheid in den belang rijken industrietak der brouwerij ten gevolge hebben, welke weer nieuwen jammer kweekt, ook dit moet men nimmer vergeten, door de verminderde koopkracht der werkloozen, waar onder weer de neringdoenden ten zeerste te lijden hebben. Tjerkwerd. Uitslag van keuring van tuigpaarden. Aantal deelnemers 20. Ie prijsf 30, „Flora” W. Kuipers te Workum. 2e prijs: f 10> „Najada” Rienstra te Wolsum. 3e prijs: f 5, „Juliana” Landman te Oudega. 4e prijs: f2.50, „Freule”. H. J. Galama te Greonterp. Bestuursprijzen „Freule” T. Popma te Gaast en Pasma te Tjerkwerd. Volksvermakelijkheden. Ringrijderij. Ie prijs: mej. Janke van den Berg, 2e prijs: mej. B. Galama, 3e prijs mej. Theresia Galama, allen te Tjerkwerd. Estafetteloop. Ie prijsRein Oostenveld, Evert de Jong en Wiebe Bangma. 2e prijs: Johannes Bijlsma, Minze Kamstra en A. Aukema. 2e prijs: Lieuwe Bangma, F. Rijpma en J. Tichelaar. De 1ste en 2, de klas spoorwegcoupé's. De Tel. deelt thans mede, dat op het oogenblik omtrent het niet meer beschikbaar stellen van 1ste en 2de klas coupé’s nog geen beslissing is genomen, maar zegt bet blad, wanneer de kolennood nijpender wordt, zal men waarschijnlijk hiertoe wel dienen over te gaan, daar het groote voordeel voor de spoorweg-maatschappijen is, dat ze meer reizi gers kunnen vervoeren, zonder dat ze de treinen behoeven te versterken. Wij lezen in Handelsbelangen: Wij nemen een pagina van een dagblad vóór ons en gaan de daarop voorkomende berichten na. Het is geen opzettelijk uitgezocht dagblad en geen opzettelijk uitgezóchte pagina, maar de eerste de beste pagina van ’t eerste het beste dagblad dat ons toevallig voor de hand lag, toen wij ons zetten om ons wekelijksch opstel voor deze kroniek te schrijven. Het beeld dat uit die kolommen voor ons oprijst omtrent de ekonomische vooruitzichten ons land is waarlijk ontstellend. Laat ons berichten kortelijk resumeeren om den indruk weer te geven dien het geheel op ons maakt. Aan detaillisten mag door hun gebruikelijke leveranciers in deze maand hoogstens een kwart van de hoeveelheid koffie en thee worden geleverd, die zij in September van het vorig jaar van die leveranciers hebben ontvangen. Dit lijkt zoo oppervlakkig een niet heel erg drukkende maatregel, maar beteekent toch een belangrijke imkrimping van een zeer algemeen volksgenot, ’n voelbare vermindering van een bescheiden, maar voor velen toch haast onmisbare levensvreugde, in al die gezinnen, die niet in staat waren zich redelijke voorraden van koffie en thee te verzamelen. De ekonomische beteekenis van zulk een haast algemeene derving van een dagelijksch genot mag niet onderschat worden. Psychologische waarden zijn ook ekonomische waarden. Een bevolking, die in een bescheiden genotmiddel sterk gerantsoeneerd wordt, wordt ontstemd op een wijze, die zich uit in haar gansche levenshouding, in haar vermogen om een niet gemakkelijk leven te dragen. Dit zijn impon- derabiliën, onweegbare dingen, maar die er niet minder beteekenis om hebben. Een volgend berichter is ’n fonds gevormd, waaruit prijzen zullen toegekend worden aan ben die plannen en vindingen van technischen of organisatorischen aard inleveren, welke tegemoet komen aan de behoeften van ons land, hetzij aan kracht en warmte en de ekonomische voortbrenging of aanwending daarvan bevorderen, hetzij aan levensmiddelen eu de ekonomische voortbrenging of verduur- zaming daarvan of het doelmatige verbruik van tot dusver ongewone levensmiddelen bevorderen. Een bericht dat een schel licht werpt op de buitengewone omstandigheden waarin ons land zich bevindt. Men denke zich zulk een aankondiging een drietal jaren geleden het ware onmogelijk geweest. Wat toen aan het vrije initiatief kon worden over gelaten, omdat het niet noodzakelijk was, moet thans kunstmatig geprikkeld worden, omdat een nood aan kracht, warmte en levens middelen dreigt, die heel het levensbestaan van ons volk tot in zijn wortels zou kunnen schokken. De diepe ernst van den toestand blijkt nog te meer uit de opmerking, door de kommissie van het fonds in zijn oproep gemaakt, dat ook na den oorlog nog bijzondere ekonomische vormen van produktie of kon- sumptie ten zeerste noodig zullen zijn. En heel het schrikbeeld van de geweldige en nog steeds toenemende duurte rijst op, als wij de andere opmerking der kommissie lezen, dat thans vindingen bruikbaar zullen blijken die in normale omstandigheden niet commercieel loonend of konkurrent zijn, wijl thans „de kosten niet meer een overwegende rol spelen”. Een derde bericht: er blijken geen vol doende varkens van 70 kilo slachtgewicht, toch al een zeer laag gewicht, meer aanwezig, zoodat de minister genoodzaakt is ’t minimum- alachtgewicht van te leveren regeeringsvarkens van den heer Jaure Op de heden gehouden vee- en paardenmarkt waren aangevoerd 700 paarden en slechts 24 koeien, benevens 28 schapen, 32 varkens en 7 geiten. De handel was zeer traag en de prijzen over ’t geheel laag. Jouster Ct. Heerenvean. Het onderwijzend personeel aan school no. 2 alhier bemerkte bij *t onder wijs, dat menig leerling aan ondervoeding lijdt. Het heeft daarom besloten om met behulp van gemeente en particulieren deze leerlingen in staat te stellen, des middags gratis een warm maal te nuttigen. Jouster Ct. Achtste en laatste bericht uit de toevallige de slagers dagblad-pagina, die ons de ongezochte stof tot deze vreugdelooze kroniek leverde: de minister van landbouw is bezweken vot de- felle agitatie der zandboeren en heeft, in weerwil van zijn stellige verklaringen in de Eerste Kamer, volgens welke de door hem vastgestelde prijzen ruim voldoende waren, de prijzen van'tarwe, rogge en wintergerst aan merkelijk verhoogd, wel niet met de omstreeks 40 pCt. die de boeren eischten, maar dan toch met de omstreeks 20 pCt., die zij waar schijnlijk beoogden en die door de prijzen- commissies, welke uit landbouwers bestonden, waren voorgesteld. Als reden voor zijn zwen king geeft de minister „niet onaanzienlijk veranderde omstandigheden” op. Leest men echter het bericht in de „Staatscourant” goed, dan bemerkt men daaruit duidelijk, dat den minister de onmogelijkheid gebleken was om te verhinderen, dat de boeren in plaats van tot menschen voedsel bestemd graan uit te zaaien, veevoedergewassen zouden gaan ver bouwen, gelijk men thans reeds overal ten platten lande in veel grooter hoeveelheid dan anders het geval, is, de velden bebouwd ziet met spurrie, seradella, knollen en voeder bieten. De minister spreekt in zijn bericht omtrent de prijsverhooging de verwachting uit, „dat thans aan den uitzaai van brood- koren de noodige uitbreiding zal worden gegeven”. Het gevolg echter van het feit, dat „de boeren het hebben gewonnen», zal zijn dat de graanprijzen sterk stijgen en dat, als de broodprijs nog niet eens verlaagd, gelijk uiterst wenschelijk is, en ook van allerlei kanten gevraagd wordt, maar niet verhoogd wordt, de bijslag uit de staatskas en de gemeentekassen met tientallen millioenen guldens zal moeten stijgen, millioenen die ten slotte wederom uit belastingopbrengst gedekt zullen moeten worden. En een ander gevolg zal zijn, dat de snelle en grondige overwinning der boeren ook de arbeiders stellig za] aansporen tot het verleenen van versterkten nadruk aan hunne eigene eischen op het gebied der voedselvoorziening. De omstan digheid, dat de boeren feitelijk door bedreiging met het krasse middel van staking (staking van den graanbouw) de zege bevochten hebben, zal ook op ,de keuze der middelen van de arbeiders zeker haar invloed niet missen, te meer niet, nu men hen onverstandigerwijze in het gebruik van het rustiger middel der openbare betooging schijnt te willen gaan beperken. Neen, inderdaad, het is geen vroolijke tijd dien wij tegemoetgaan. De krantenbladzijde, die wij hier parafraseerden, leert het ons met onmiskenbare duidelijkheid. op 60 kilo vast te stellen. Tegelijkertijd wordt een prijs van 85 cent per kilo in overweging gegeven, terwijl nog geen week te voren 61 cent per kilo levend gewicht op de Rotter damsche markt als een fantastisch hooge prijs gold en een varkensfokker ons verklaarde dat een prijs van 52 cent, die hij voor den verkoop zijner vier laatste varkens gemaakt had, boven zijn verwachting was geweest. De oorzaken van dezen toestand zijn gelegen in de buiten gewone schaarschte en duurte van het vee voeder. Het gevolg is, dat de varkensfokkerij snel aan het verminderen, ja verdwijnen is. De varkens worden steeds jonger en magerder geslacht. Een tijd, waarin varkensvleesch een zeldzaamheid zal zijn, nadert snel. Een vierde bericht: omtrent den oogst der konsuroptie-aardappelen valt nog niets met zekerheid te zeggen en hoewel er op dit oogenblik geen reden tot bezorgdheid is, staat thans reeds vast, naar officieel verzekerd wordt, dat met elk voedingsmiddel de grootst mogelijke zuinigheid zal moeten worden betracht, om den moeilijken tijd door te komen. Het is niet moeilijk uit deze met groote voorzichtigheid gestelde verklaring af te leiden, dat in de regeeringsbureau’s tegen het volgend voorjaar gevreesd wordt voor een herhaling van den schrikwekkenden aardappelnood van dit jaar met al de onvermijdelijk daaraan vastzittende nootlottige neven-verschijnselen van een hevige ontstemming in wijde bevolkingskringen. Hierbij heeft men te bedenken, dat, naar ons bij een twee-weekschen zwerftocht door ver schillende streken van ons land overal ten platten lande verzekerd werd, de plattelands bevolking alom de aardappelen aan het vee voert, ook aan het pluimvee, gedwongen als men hiertoe is door het gebrek aan allerlei ander veevoeder. Dat aldus de in verscheidene streken toch vrij ruime opbrengst van den aardappeloogst schielijk slinkt, is maar al te duidelijk.' Daarenboven worden overal aard appelen door de boeren gegeten in plaats van brood, nu dit zoo hevig gerantsoeneerd is en de boekweitoogst, die men voor eigen panne- koekenmeel had willen bestemmen, in beslag genomen moest worden. Een vijfde berichter komen nog steeds geen Duitsche kolen aan en de voorwaarden, waarop Duitschland ons weer kolen wil leveren, (men spreekt van een verplichting dergemeenten om deel te nemen in de Duitsche oorlogsleening en van een verdrievoudigden prijs), zijn on mogelijk in te willigen. Ook het aanvankelijk zoo hoopvolle uitzicht op geregelde levering van een flinke hoeveelheid Engelsche kolen is voorloopig weer verduisterd, nu nader schijnt, dat de Engelsche voorwaarden tot levering van Nederlandsche scheepsruimte ook al bezwaarlijk voor verwezenlijking vatbaar zijn. Er moet dus tot nader order nog steeds gerekend worden met een winter van koude in de woningen en van groote werkloosheid of althans geringe verdiensten door korten werktijd. Die korte werktijd wordt te meer waarschijnlijk, wijl kunstmatige verlichting der fabrieken dezen winter wel tot de mogelijkheden zal behooren en er toe zal moeten bepalen om werken. Een zesde berichter is getroffen tot ondersteuning van arbeiders der textielindustrie. Deze geheele zoo belangrijke nijverheidstak met zijn tien duizenden arbeiders toch zal voorloopig nagenoeg stil komen te liggen. Garens worden uit Engeland haast niet meer aangevoerd en de Nederlandsche spinnerijen krijgen ook uit Engeland haast geen katoen meer. Daarenboven leveren zij nog slechts tegen fantasieprijzen. Reeds jaren lang zijn er in de textielindustrie zeer lage weekloonen gehaald, doordat als regel niet meer dan drie of vier dagen per week of een met zooveel werkdagen overeenkomend aantal over de geheele week verdeelde uren gewerkt werd. Van de aldus uitgeputte fabrieks bevolking zal thans nog een belangrijk deel geheel werkloos worden, inderdaad een al zeer somber vooruitzicht. Een zevende bericht: te Rotterdam is van de verhooging van den bierprijs en de ver anderde samenstelling van het bier het gevolg, dat de inkrimping van het verbruik, niet, zooals werd verwacht, 50 pCt. bedroeg, maar in de eerste week het verbruik zelfs tot 10 pCt. van het normale zakte. Hiervan geldt ten deele hetzelfde omtrent de psychologisch- ekonomische gevolgen van de vermindering van een algemeen volksgenot, wat wij boven in zake de gedwongen inperking van het I Bolswardsche Courant KLEIN S THEE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1