nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 7 October. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 81. 1917. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. KOST THANS 1 r VOOR L. BINNENLAND. f' 30 ct. p. ons, 37'/2 ct. p. vierdel Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. INGEZONDEN. OER DITTEN EN DATTEN: Frisia. Bolswardsche Courant Afzonderlijke KLEIN’S THEE Iets, gratis I de ruimte in ’t Waaggebouw voor de militairen moet worden botermarkt maar tot tijd en ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 60 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel, óverigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. een hopelooze strijd Er is in Friesland maar dat is het Bolswarder bouwwerk Friesland, Bolsward, laat uw ontwikkeling achterblijven! er ook n u weer van de omstandig er. Kuyper. In een driestar in de Standaard vinden wij de mededeeling, dat aan dr. Kuyper te Weisser-Hirsch een ongeval is overkomen, dat hem bijna het leven gekost heeft. De aardappelen-distribulie. Het Huisgezin is het niet eens met de maatregelen, die de regeering treft inzake de aardappelen-distributie. De regeering waagt het op, alles te laten afhangen heden, schrijft het blad. Wij kunnen een zachten winter hebben, zoodat het vervoer van de vorst geen belem mering ondervindt en geen groote voorraden bevriezen. Mogelijk zal er geen kolengebrek zijn en dus om die reden het vervoer niet gestremd worden. Maar het kan ook anders uitkomen en dan zitten we weer, en wellicht in een nog grootere penarie. Indien dezen winter de geregelde aan voer van en voorziening met aardappelen mocht haperen, zou het weinig minder dan een ramp wezen. Daar er aardappelen genoeg zijn, had men aan de honderdduizenden, die dit steeds doen, kunnen toestaan, hun wintervoorraad aardap pelen in te slaan, en om misbruiken te voor komen, had men den voorraad kunnen rant- soeneeren. De gemeentebesturen had men Amerikaansch Te Enkhuizen is op de scheepswerf j/Voor- uit” een ongewoon werkstuk verricht, als ge volg van de groote behoefte aan vracht schepen. Een stalen logger werd in het mid den gebroken en de beide helften van elkaar verwijderd, waardoor een opening ontstond van bijna 6 M. Hierin zal een stuk schip met 13 spanten worden gelascht, waardoor het groote visschersvaartuig in een vrachtschip (een gaffelschoener) zal zijn veranderd. N. v. d. D. Een piano voor brandhout! In een Friesch blad leest men de volgende advertentie: ffWie ruilt mijn piano voor brandhout P” Een ontrouw brievenbesteller. De politie te Amersfoort heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 17-jarigen hulpbrieven- besteller, verdacht van verduistering van brieven. Gebleken is, dat de besteller een aantal brieven, welke hij te bestellen had, verstopt heeft in een rioolbuis. Een deel is nog opgevischt. Alg. H. Geheime raadszittingen. In de gemeente Tongelre, bij Eindhoven, heerscht de gewoonte, dat de zittingen van dan is een kunstenaar die deze aan moderne we immers, en hij Sneek, 5 Oct. Levensmiddelen, vooral die, welke voor 't direct gebruik gereed zijn per spoor verzenden, wordt hoe langer zoo meer een waagstuk. Een rangeerder bij de Hollander alhier kon in bet begin dezer week de verzoeking niet weerstaan, zijn handen van een vat boter, dat tot verzending gereed stond, af te houden. De duisternis werd te baat genomen om er een hoeveelheid uit te nemen. De agent Hof kwam echter achter den diefstal, ’t Slot van het treurig drama was dat de man voor den nieuwen commissaris een volle bekentenis aflegde en daarna werd geschorst.. Sneek, 5 Oct. Hoe groot de woningnood hier is mag blijken uit ’t dezer dagen gebeurde. Men had pas vernomen dat een bejaarde weduwe de oogen had gesloten, of een kleine 30 personen kwamen de een na den ander zich aanbieden, om de woning te huren ja een enkele zou gaarne zich - van 't enterieu willen vergewissen. Sneek, Oct. Aangezien in den laatsten tijd de boteraanvoer hier Dinsdags aan de Waag is stopgezet en voor brandstof gebruikt, is onze wijle opgeheven. Veertig jaren ruim geleden bracht diezelfde markt ons elk jaartje een voordeeltje van drie a vierduizend. Sedert ’t opkomen van de boterfabrieken ging de bloei onzer markt aan het tanen. den Raad geheim worden gemaakt, indien er verslaggevers der pers^ verschijnen. He,t heet dan in zoo’n geval dat er geen openbare raads zitting gehouden wordt. Vroeger vond zulks ook in de gemeente Strijp, grenzende aan Eindhoven, plaats zoodra de persmannen verschenen duurde het niet lang of de vroegere voorzitter stelde voor, tot geheime zitting over te gaan. Dit wapen, tot wering der openbaarheid, wordt nog steeds gaarne op vele Brabantsche plaatsen in toe passing gebracht! Alg. H. De gemeente Leeuwarden heeft op ’t oogenblik een voorraad van 13,500,000 stuks turf. De 1ste soort kost f 14, de 2de soort kost f 11.50 en de lange turf f 15 per 1000 stuks. De brandstoffencommissie gaat hiervoor een leening aan van f 100.000. Door den gemeenteraad werd met 14 tegen 7 stemmen het voorstel van B. en W. om de garantie hiervoor te aanvaarden, verworpen. Verschillende leden maakten de opmerking dat de prijzen schandelijk hoog zijn. De Raad verleende een crediet van f 30000 voor de inrichting van een centrale keuken. Alleen de beide benoodigde ketels (die reeds gekocht bleken te zijn) zullen niet minder dan f 10000 kosten. In Bet Volk werd vermeld dat o.m. de heeren D. en B. te Veenwouden een voor raad brandstoffen hadden weten te bemachtigen, bestaande uit 55 H.L. anthraciet en 1000 turven voor ieder. Deze personen, dokter Dons en notaris Bloemers, die hiermede bedoeld waren, ver dedigen zich in de Leeuwarder Courant, en voeren aan dat gemelde hoeveelheden brand stof op geheel rechtmatige wijze zijn ver kregen van de Brandstoffen-com missie in Dantumadeel, die had laten vragen zoowel bij hen als bij do andere ingezetenen hoeveel brandstoffen zij wenscbten, waarbij dikwerf met nadruk op de leverantie werd aangestaan. De L. Crt. voegt hieraan toe, dat de lezers ongetwijfeld met belangstelling zullen kennis nemen van deze bevestiging hunner onderstelling dat het met die Rijksbraud- stoffen-distributie blijkbaar een Janboel is. waar niet veel van af gaat. N. Barl. Ct. Een avontuurlijke spoorreis. Met den goederentrein 8.S., die gister morgen te 11 u. te Enschede binnenliep, kwam een knaapje mee, dat zich op het gas reservoir onder een der wagons bevond en eerst werd ontdekt toen men met dezen wagon aan ’t rangeeren was. Bij ondervraging bleek het te zijn een 9-jarige knaap uit Amsterdam, die zich den vorigen namiddag nabij het station Weesperpoort op die gevaarlijke plaats had neergelegd, teneinde eens een spoorreisje te maken. Hij was daartoe zijn geheele leven nog niet in de gelegenheid geweest, ’t Ventje was zwart als roet, had honger als een wolf, maar was overigens monter. Na eenige verzorging door het treinpersoneel is hij aan de zorg der politie overgegeven, die hem weer naar Amsterdam terugbracht. Alg. H. Lage vleeschprijzen. Te Barneveld werden door particulieren gemiddeld per week 40 a 50 koeien geslacht, waarvan het vleesch verkocht wordt van af f 0.30 per pond. Naar aanleiding hiervan heeft een der grootste slagers aldaar den prijs van het rundvleesch verlaagd tot f 0.20 per pond, Over duurte van het vleesch valt daar dus niet te klagen. Belasting-aanslag Zeker landelijk dorp had een fanfarecorps, dat mede door subsidie der gemeente in stand werd gehouden. Bij het een of ander plaatselijk feestje verzocht de burgemeester het korps tot verhooging der feestvreugde te willen medewerken. Natuurlijk zou deze medewerking gratis geschieden. Alle leden stemden dadelijk gaarne toe, behalve één lid, dat wist één van de weinige goede muzikale krachten te zijn. En op dien grond meende hij, er een slaatje uit te kunnen slaan. Hij beweerde, dat hij wel f 4 gemis van verdiensten had, wanneer hij dien dag zijn beroep niet kon uitoefenen, en vroeg daarom f 4 vergoeding voor zijn medewerking. Nood gedwongen werd op zijn eisch ingegaan. Maar toen hij zijn aanslagbiljet voor den „hoofdelijken omslag der gemeente” thuis kreeg, keek hij verbaasd, dat hij, die andere jaren naar een minimum-inkomen et pour la causewas aangeslagen, thans werd aan geslagen naar een inkomen van... f 1200. Hij dacht aan een vergissing en spoedde zich naar den burgemeester. Deze rekende hem even voor, dat iemand, die volgens eigen opgave f 4 per dag verdient, in 300 werkdagen per jaar dus een inkomen moet hebben van 30.0 X 4 of f 1200. Zijn protest hielp niethij bleef aangeslagen voor f 1200. In het vervolg zal hij nu wel weer mee-blazen bij gemeentelijke feesten. Een lezer van het Handelsblad uit de volgende komische klacht: ,/k Behoor tot het type z/inwonenden,” dat in het verledene de onvoorzichtigheid heeft begaan zelf voor zijn brandstof te zorgen. Om in het bezit te komen van het zoo begeerde document, heb ik tweemaal in de file gestaan voor een school in de Schinkel- straat, ben geweest op de Heerengracht bij de Bergstraat, ook Rokin, en kreeg thans eene uitnoodiging voor de Passeerdergracht. Daar wilde men mij eerst verwijzen naar bet Bevol kingsregister, doch kwam hiervan terug daar een vorig bureau dit juist had ontraden. Ik ben toen weder -zonder resultaat weggegaan, in dé zekere verwachting, dat ik vandaag of morgen naar Kattenburg of het Bickerseiland word gedirigeerd. Intusschen kan ik onmogelijk onderdrukken mijne groote bewondering voor de vroede vaderen, die dit getippel hebben uitgevonden om iemand ook zonder kolen warm te doen worden.” kunnen voorschrijven, een voorraad op te doen voor hen, die geen contanten hebben voor hun volledige winterprovisie. En men had dan nog een reserve kunnen bewaren voor een mogelijken kwaden dag, of, desnoods, voor uitvoer, indien we alle aardap pelen met geen mogelijkheid op konden. Het heeft zoo niet mogen zijn. Nu zullen we wel weer den heelen winter door het gesjouw en getob met de aardap pelen beleven en alle soorten goede en kwade, zal men dooreenschudden. Deze distributie-el- lende had men ons, vooral na het leergeld den vorigen winter overvloedig en duurbetaald, kunnen besparen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening schrijft De directeur eener groote sociëteit deelde mede, dat in een door hem beheerde inrichting, waar dagelijks 140 a 150 leden en ongeveer 20 man personeel eten, de aardappelen ongeschild worden gekookt, hetgeen eene groote besparing oplevert. De aardappelen zijn .veel smakelijker en de verbruikers kunnen zelf het dunne schilletje er gemakkelijk afhalen. In dezen tijd, nu de grootste zuinigheid met alle levensmiddelen plicht is, mag dit ad vies zeker ter overweging worden aangeboden. Inderdaad levert deze wijze van bereiden slechts geringe moeilijkheden op, terwijl er veel voedingswaarde, die bij het koken van geschilde aardappelen verloren gaat, behouden blijft. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Gaarne een klein plaatsje in uw blad. Met belangstelling las ik het ingezonden stuk van A. uit Sneek, Sept. 1917, over de orgelconcerten van den heer Alt in de Sint Maartenskerk en over het orgel. Vergelijk ik hierbij vorige concertverslagen dan valt op dat men ’t er over eens is dat er wat aan ontbroken heeft. Zie, dat zijn stemmen van kinderen der 20e eeuw die de muziek van bun tijd verstaan en voelen dat er iets hapert wanneer dit orgel zal vertellen wat er omgaat in de moderne ziel. En als er ■ziel wil gaan zeggen op z’n orgel menschen, want dit zijn kan dat niet, omdat z’n instrument niet mee wil, dan beteekent dit een hopelooze strijd en veel teleurstelling. één orgel en van Hinz. - attractie niet in Het publiek groeit jaarlijks, laat het niet in den steek! Waardeer dit zeldzaam bezit en houd het bij opdat het, en dat kan technisch zonder veel bezwaren, best, ook onzen tijdgeest kan meeklagen en meejubelen, zooals het tot hiertoe zijn eigen tijd zoo roerend diep heeft doen gevoelen. Worküm, 3-10-’17. Troch de oarloch binne der hjir to lanne wit hofolle frjemde wirden yn swang rekke, dy’t men alearen noait op ’e lippen naem, en der ’t de minsken nou yn ’t gebiük sa bi- troud mei rekke binne, as wieme se hjar yn ’e earste brij jown to iten. Der bat men wir den as: mobilisatie, neutraliteit, aviateurs, interneeringkamp, allegearre wirden, der 't men foar de oarloch net mei pielde, en dy’t men nou de allerefterlikste dtsprekken heart, al mei ’t dan wier wêze dat it in inkelen ien noch wol ris hwet knoflich öfgiet. Mar de measten witte dan dochs wol aerdich hwet ef dy wirden neistenby bitsjutte. Do’t de oarloch op komst wie, en men lies dan yn 'e kranten, dat Dutsklan mobilisearde, den frege de iene oan de oare wol faek, hwet scoe dat eigliks wêze, en dan wist yn ’e measte gefallen dy oare it en al krekt like min as de iene. Nou is elk wol sa wiis, dat er wit as ’t op in mobiiisearen giet, hwet der oan ’t hanstjeis. In oar frjemd wird, der ’t men foar de oarloch ek noait fen hearde, is ^distributie”, in wird dat wol sa goed ynboargere is, dat it alle dagen, troch jong en aid, ryk en earm, wit ho feak utspritsen wirdt.Hwet ef it wird bitsjut? Njuggen fen ’e tsien dy ’t er gjin antwird op jaen kinne. Men wit wol, as ’t spil ’finder ’e ^distributie” komt, dan is ’t gewoanliks net to rom, en foar dat it safier is, skrept en skfirt men ornaris al om hwet byelkoarren to heljen, sa as kofje en thee hwent, seit men dan, it komt mei gauens finder ’e ^distributie” en men jowt yn syn tinken meast al in biele oare bitsjutting oan ’t wirk, as ’t yn wierheid sizze wol. Distri- bueare wol sizze: rounpartsje, omdiele, it is dos in biel moai doel dat men mei de distri butie bieaget, it bytsje dat er is, eerlik mei elkoarren diele, dan kin elk syn part krije, en nimmen hat hwet to sizzen. Mar gewoanliks is men mei de roundielerij krekt to let, hwent foar dat de parterij goed en wol op gleed is, binne der sa’n poarsje minsken dy 't sprek- wird wier meitsje, habben is habben en krijen is de kinst, en ek: elk is him seis it neiste en dy babsucht sit er by in hopen sa djip yn, dat se noch Ijeaver in foarrie ynslane dy 't bjarren bideart, dan dat se in oar syn part ek gunne. Der komt by, dat er yn fis tiid noch in frjemd wird is, dat yn us tiid ek frij hwet to bitsjutten hat, en dat is it wird ^speculatie”. Hwa ’t in bytsje jild hat, wirdt op koartseftige wize oandreaun om mear jild to krijen, in sucht, dy 't noch oauboaset, as er lést fen O. W.’ers, dy ’t yn in wike mannich ryk wirde, de skraperichheid kriget mannich- ien to pakken, by sjucht alle hoeken ut, as er ek hwet is der ’f in slach mei to slean is, in gewoan deihier jowt him neat, it moat, as ’t in bytsje wol, yn ’e tfizenen rinne, en derom keapet er mar it iene ef it oare artikel op, sa as peteroalje, spikers, lusjefers, en safolle dingen mear’ en tinkt dan: sje sa, hwa ’t der hwet fen hawwe wol, meat mar oer de brêge komme en opdokje, en sa wit sa’n speculaesjeman it jild fit 'e bfisen to klopjen fen arbeidersminsken dy’t mei ivrich bodsjen en switten hjar bést dogge mei wiif' en bern earlik troch de tiid to kommen. En ho’n toer it for mannichien ek is, om yn us tsjinwirdige tiid deselde to bliuwen, de specu lant, fielt neat for de ljue hjar swiere striid en by laket yn syn ffitsje as ljue sa de noarme djfire priizen bitelje, for syn speculaesjewaer en by fielt him bliid en iokkich, as er syn portemené aloan groeien sjucht to koste fen safollen dy 't er priis op stelle om mij eare swier bodsjende troch de tiid to kommen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1