lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 11 October. No. 82. 1917. Versciujiit Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. Voor het Kantongerecht. VOOR BINNENLAND. Westergo, 8 breidt zicb nog de ziekte overheerschend. Voor de zieke aard appelen wordt nog f 1.35 per korf betaald, een prijs, waarvoor men voor 10 a 12 jaren gaarne de gezonde Borgers zou verkoopen, Frieslands Greidhaek, 8 Oct. Het ziet er heden wel allertreurigst uit in den greid- hoek, die voor een week nog zoo veelbelovend leek voor een flinke aanvulling van veevoeder. In één slag is feitelijk alles verloren, en’t is zoo snel gegaan, dat geen maatregelen in tijds getroffen konden worden. Tal van binnenlanden stonden hedenmorgen halverwege blank, waar het vee in waadt en loeiende zoekt naar een droog plekje. Ai bet kostbare gras zal weg getrapt worden als men vee op stal brengt. Sneek, 9 Oct. gummiboord een hebben gekost. Bolswardsche Courant Afzonderlijke a 5 Cent. I. 1 de lijstersoorten genoemd niet onmiddellijk het i het water wast is niets meer aan wedloop Msb. zegt, dat hij voor zijn ijl dat, wegens de ziekte de huishouding moest „dat zal wel Dit kwam doordat het dier schrok van de fiets, niet gebeld, bekl. schrok ook, toen achter eensklaps werd ingereden. Had was hij van de In de vorige week zou een huisvader bijna ’t leven Oct. De aardappelziekte uit. In sommige velden is ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. te Amsterdam wederom een inktwerper zijn snoodelijk bedrijf had uitgeoefend door een damestoiletje te besmeuren. Reeds vele jaren lang heeft men dergelijke berichten van tijd tot tijd vermeld gezien en wie zal kunnen nagaan, hoeveel moeite de Amsterdamsche recherche gedaan heeft en hoeveel uren zij besteed heeft om den dader te ontdekken Wanneer zij echter haar archief eens wilde napluizen, zou zij tot de ontdekking komen, dat de gevallen steeds op denzelfden tijd van het jaar voorkwamen; en dit tijdperk overeenkomt met den tijd, waarop de vruchten van den vlierboom (Sambucus nigra) tot rijpheid komen. Het sap dezer zwarte bessen is donker van kleur en neemt in de maag der vogels een nog donkerder kleun aan, tot zwart toe. Wanneer nu dames onder de boomen wandelend ongemerkt door de uitwerpselen dier vogels worden bespren keld, komen zij niet op de gedachte, dat haar vijand zich in hoogere sferen heeft opge houden. Onder de vogels, die zich met dé bessen der vlierboomen voeden, kunnep op de eerste plaats worden. Steanwijk, 8 Oct. De vele regens der laatste dagen hebben de veenderijen hier en in den omtrek geheel onder water gezet. De schade is groot. In een heden gehouden goed bezochte vergadering var. verveners uit Steen wijk en, omstreken werd besloten al het mogelijke te doen om vergunning te krijgen tot spoedige verscheping der nog groote hoeveelheden turf, opdat de schade niet nog grooter worde. In de gemeenten Smallingerland, Tietjerk- steradeel en Idaarderadeel, waar veel laag buitenland ligt, dat nu welhaast zou gemaaid worden om voor stalvoeder gebruikt te worden, is bijna alles ondergeloopen. 't Zijn vooral vele koemelkers, die hun hoop hadden geves tigd op deze derde snede gras en die nu plotseling alles zien verloren gaan. Sommigen maaiden vandaag nog op hooge laarzen, een enkele zelfs blootvoets, maar nog steeds onrustbarend, er te beginnen. Een massa jongvee (hokkelingen), dat op de z.g. Moenslanden onder Suawoude liep, moet verwijderd worden, hetwelk vandaag reeds gedeeltelijk per stoomboot geschiedde. Alles staat blank. Niet alleen dat de schade zeer groot zal zijn, het tekort aan veevoeder is hierdoor ook nog zeer toegenomen. Hepk. iïieuwsbl. v. Fr. De treinendienst. Op de lijnen, die niet in het hoofd verkeer liggen, is het met den dienst treurig gesteld. Wegens de slechte kolen komen de treinen soms uren over tijd aan. Op de lijn Hel mondVenlo is de trein herhaaldelijk meer dan twee uur te laat. Vrijdagmorgen wilde de trein bij het station Hoest niet verder. In de bosschen langs de lijn werd hout ge kapt om de machine te stoken. Toen ging het met horten en stooten verder. Sommige passagiers hielden met gemak een met het stoomros vol. Carbid en assurantie. Nu ten plattelande van Friesland al hon derden carbidlampen in gebruik zijn, blijkt, dat in polissen van sommige brandwaarborg- maatschappijen de bepaling is opgenomen, dat geen schade wordt vergoed van brand, ontstaan door carbidverlichting. Door sommige verzekerden is bij dergelijke maatschappijen het contract reeds opgezegd, om zich bij een andere maatschappij te ver zekeren, welke die bepaling niet heeft, of reeds heeft ingetrokken. Alg. H, een melkwagen des avonds laat, toen ’t reeds donker was, onbeheerd op den weg staan, wat voor het verkeer gevaar opleverde. Beklaagde is tegenwoordig en bekent dat de wagen daar dien avond was blijven staan. Met nog al veel om haal van woorden en op declamatori- schen toon verhaalt hij dat hij nog een wagen hooi had moeten halen en 't dus te laat was geworden om den melkwagen nog thuis te brengen. Daar deze wagen bij een dam óp de berm stond, stond bij trouwens ook niemand in den weg. De agent, die de overtreding heeft geconstateerd, getuigt dat de wagen half op den berm stond doch ook nog met twee wielen op het verharde gedeelte van den weg. Voor fietsrijders vooral leverde de wagen wel degelijk gevaar op, en getuige heeft beklaagde vroeger, toen hij den wagen daar aantrof, gewaarschuwd, dat niet meer te doen. Bekl. antwoordt daarop dat bij ook direct aangeboden heeft den wagen er weg te halen aan huis kwam. na een waar- Een sigarenaansteker n.l. was door dezen pas met benzine gevuld, toen hij ging pro- beeren of ’t voorwerp dienst wou doen, ’t Schijnt, dat de toevoer van benzine te groot is geweest, want op ’t zelfde oogenblik sloeg de vlam op de boord over. 't Celloid, waaruit, zoo men weet, gummi- boorden voornamelijk bestaan, deed deze met een groote hitte terstond in vlammen opgaan. Gelukkig dat de vrouw des huizes zoo cordaat was de vlam nog op tijd te dooven, terwijl de dochter des huizes met geweld ’t brandende voorwerp van den hals wist te verwijderen. Een eenigszins verschroeide hals en wat materiëele schade was ’t slot van dit gelukkig afgeloopen drama. Sneek, 9 Oct. In de heden avond gehouden raadszitting werden de lesuren der H. B .S. met ’t oog op de buitenleerlingen en den loop der treinen, vastgesteld van 93/4 tot kwart na twaalven en van P/2 tot 4 uur. Ook aan curatoren van ’t Gymnasium zal in dien geest een wenk worden gegeven. De lessen in Geschiedenis en Ned. Taal werden tijdens de vacature mej. Dr. A. Kals- hoven opgedragen aan Dr. G. M. Reintjes en R. Posthumus l.g plaatsvervangend hoofd aan school no. 3. Aan den heer Dr. J. L. Dijkhuis werd i jaar vergunning verleend, om geven aan de Rijkszuivelschool Zitting van Vrijdag 5 October 1917. H. B. te Koudum reed omstreeks midder nacht van 17 op 18 Augs. op een fiets zonder licht. De politie zag het en dus... Bekl. bekent. Hij had geen lantaarn bij zich, het was, doordat hij oponthoud had gehad, veel later geworden dan hij verwachtte. Dit is geen voldoende reden tot verschooning en de eisch luidt f 2 of 2 dagen. 8. V. te Huins reed hier, te Bolsward, op zijn rijwiel door de steeg bij de gasfabriek, wat door een agent werd geconstateerd. Bekl. bekent dat hij daar reed. Hij wist niet, dat het fietsen daar verboden is, en wijl er eenige kinderen speelden, moest hij daar op letten en zag daardoor de waarschuwings borden niet. De heer Ambtenaar wil, omdat bekl. in Bolsward vreemdeling is, met zijn verweer rekening houden en eischt f 1 of 1 dag. Nu kwam weer een groep „hofzingers” voor. G. v. d. V.; J. O.; O. P.J. M. en S. S. allen van Baijum, benevens S. 8. en W. v. d. W. te Welsrijp hebben met hun zevenen op Zondagavond van 16 Augustus bezoek gebracht aan een pruimenboom van Sj. v. d. Meulen aldaar. Vier van hen zijn present en bekennen dat zij op ’t erf geweest zijn om eens te probeeren of de pruimen rijp waren. Tot hun schrik kwam, toen ze pas een paar geplukt hadden, de rijksveldwachter, die zich daar verdekt had opgesteld, voor ’t licht en ver galde de pret. Wij vernamen nog dat die eigenaar van dit appelhof vooral des Zondagsavonds last heeft van ongewenscht bezoek bij zijn vrucht- boomen. De agent had zich daarom daar ver borgen om te trachten de daders te snappen... en deze avond was de vangst goed. Deze vier aanwezigen worden ookmet klem gewezen op den ernst dezer overtreding, wijl ze er gevangenisstraf voor hadden kunnen oploopen. De heer Ambtenaar eischt voor ieder f 5 of 5 dagen, voor dé nog minderjarigen 14 dagen tuchtschool. P. R. te Bolsward is broodventer en rijdt dagelijks met een kar, waaronder een hond, naar de omliggende dorpen. Op 7 September was bij op den weg bij Hichtum, en toen de veehouder H. Bruinsma van Burgwerd per rijwiel de broodkar passeerde, schoot eens klaps de hond daaronder uit en beet hem in het been. Hiermee werd geen genoegen genomen en ’t werd aangegeven bij den politieagént. Nu bleek het dat die agent den karrijder al eens had gewaarschuwd om goed op dien hond te letten, ’t Was dus natuurlijk dat het geval werd aangeschroefd. Heden dient deze zaak en beklaagde erkent dat de hond een beet deed naar dezen wiel rijder. door 't onverwacht verschijnen Er was hij van bij het bellen gehoord, dan kar gegaan en had den hond kunnen tegen houden. Bruinsma, als getuige gehoord, meent er zeker van te zijn dat hij wel heeft gebeld, dat is trouwens altoos zijn gewoonte als hij iemand voorbij zal rijden. Toen hij naast de kar was, vloog de bond eensklaps op hem aan en beet hem door broek en kous heen in ’t been. De agent die bij ’t geval niet tegenwoordig was, kan daarvan dus niets zeggen, maar hij heeft wel gezien toen Bruinsma kort daarop bij hem kwam, dat hij in ’t been gebeten was. De hond van beklaagde is gevaarlijk als fiets rijders van achterenop de kar voorbij gaan, daarom heeft hij hem vroeger reeds aangezegd op dien hond te passen en hem een beteren muilband om te doen. Bekl. voert nog aan dat hij niet heeft gehoord dat Bruinsma belde, en dat de hond boos op fietsers is, komt, doordat vroeger eens iemand die per rijwiel zijn kar passeerde, naar den hond schopte, dat heeft het beest onthouden. Bekl. wordt er op attent gemaakt dat hig moet onthouden om den hond een muilkorf om te doen, althans van een goeden muilband te voorzien, die hem 't bijten belet. De heer Ambtenaar acht het, te meer daar bekl. zelf wel weet dat de hond gevaarlijk is en ook reeds gewaarschuwd is, een ernstig feit en eischt f 5 boete of 5 dagen hechtenis. De laatste beklaagde die aanwezig was, is I, A. van Kimswerd. Deze had 11 Sept. j.l. toen de politieagent bij hem Hierop wordt geantwoord, dat schuwing hij zelf wel moet weten, dat hij in overtreding is. De eisch luidt f 2 of 2 dagen. Bekl. wil nog een vraag doen of hij den wagen daar voor een dam niet mag laten staan, als hij goed aan kant wordt getrokken. Hij heeft daar met den heer Timmer, die mede in ’t bestuur zit vanjien weg, al over gesproken, want zijn hieming is zoo hoog gelegen dat het gemakkelijk zou zijn, als hem dat wordt toegestaan. De inkleeding der vraag wordt evenwel zoo omslachtig en onduidelijk gedaan, dat bet ten slotte geen vraag meer was, doch meer op een verhaal geleek, zoodat er ook geen antwoord op is gekomen. Uitspraak op Vrijdag 19 October a.s. ’t Was slecht weer j.l. Vrijdag, ’t regende af en toe en een reis naar Bolsward was dus niet aanlokkelijk.»Dit zal een der redenen zijn geweest, dat er van 't groot aantal beklaagden niet velen verschenen waren. Die er als getuigen moesten zijn, waren natuurlijk opgekomen, want dat eischt de wet. De beklaagden zijn niet verplicht te ver schijnen, maar die wat ter zijner veront schuldiging heefi in te brengen, of meent dat hij niet schuldig is aan 't hem ten laste gelegde, dient toch te komen om zich te verdedigen, want anders wordt de zaak bij verstek behandeld en dan geldt natuurlijk de regeldie zwijgt, stemt toe. Toen wij te halftwaalf de gerechtszaal binnentraden, stonden 3 beklaagden voor de balie, maar het bleek ons dat er eigenlijk 6 hadden moeten staan. Deze groep jonge lieden had op een laten avond bezoek gebracht in den hof van een boer te Koudum. Het waren II. D.; H. B.P. B.H. R. O. v. d. V. en H. K. De drie aanwezigen bekennen dat zij een paar peren hebben weggenomen. De heer Ambtenaar wijst bekl. er op dat het betreden van eens anders erf bij nacht en het wegnemen van fruit een ernstige over treding is, die voor de Rechtbank kan worden gebracht, waar dan gewoonlijk gevangenisstraf wordt opgelegd. De heer Officier van Justitie heeft de goedheid gehad het nu naar bet Kantongerecht te verwijzen, maar beklaagden dienen wel te onthouden dat -zij bij herhaling niet op die clementie moeten tekenen. De eisch is nu voor ieder f o of 5 dagen, voor bekl.- no. 4, die nog minderjarig is, de boete te vervangen door 14 dagen tuchtschool. Op deze wijze worden ook voor't Kanton-' gerecht dus de peren duur. Het viel de jongelui blijkbaar niet mee. Daarna stond terecht F.. H. te Bolsward wegens overtreding der leerplichtwet, wijl zijn dochter in Juni en Juli verscheidene malen de school heeft verzuimd. Beklaagde is tegenwoordig en zelf aan ’t hoofd der school verlof kind had gevraagd, w van zijn vrouw, in helpen, en meester had gezegd niet anders kunnen”. Men vindt het evenwel vreemd dat dan de verzuimen als onwettig zijn opgegeven, doch om achter de waarheid te komen, wordt de behandeling een tijdje geschorst om „meester” even te verzoeken hier te komen. Onderwijl een agent er op uit is om het hoofd der school op te halen, worden andere zaken aan de orde gesteld, doch wij zullen ’t maar in eens afdoen en maar dadelijk vertellen dat de heer Groenier als getuige verklaarde dat deze beklaagde hem wel inder tijd verlof heeft gevraagd voor een paar dagen en die verzuimen zijn niet opgegeven. Het schijnt dat er gedacht is: nu wij vrij hebben, kan ’t wel wat lijden. Bekl. weet niet dat er zoo dikwerf verzuimd is als hem nu wordt voorgerekend, maar het meisje wordt ook vaak om een kleinigheid uit school weggestuurd, hij vraagt of dat dan ook voor verzuim wordt aangerekend? De heer Groenier verklaart dat afwezigheid wegens tuchtmiddel niet geldt als onwettig verzuim. Bekl. besluit met de verzekering dat hij wil zorgdragen dat het kind geregeld naar school gaat. Eisch f 2 of 2 dagen. J. T. te Schettens reed ’s avonds op een rijwiel, waarop een lantaarn met gekleurde zijlichten. Die roode en groene zijlichten in de fietslantaarns stonden vroeger heel aardig, doch daar gekleurd licht als seinlicht wordt aangemerkt en er dus verwarring en vergis singen door kunnen ontstaan vooral bij bruggen, treinen enz. is het verboden om die zijlichten gekleurd te hebben. Er moet dus gewoon glas in, of de gekleurde glazen moeten zoo bedekt worden, dat er geen l;cht meer door straalt. Bekl. bekent dat hij dien avond de lantaarn had met gekleurde zijlichten, doch hij wist bepaald niet, dat dit niet mocht. Hij beeft het des anderen daags dadelijk laten veranderen. Eisch, rekening houdende met de omstan digheid, f 1 of 1 dag. weer voor een onderwijs te te Bolsward. Als leerares in ’t Duitsch afd. H. B. 8. verleende de Raad met ingang van 1 Dec. e.v. ontslag aan mej. O. Janssen. Een voorstel van B. en W. over den prijs van 't gas komt in ’t laatst van de week eerst in publieke behandeling. De vroede mannen oordeelden dat ’t verstandiger was, dat gewichtig zaakje eerst eens in een besloten zitting te behandelen, vooral met ’t oog op de ingekomen amendementen, ’t Voorstel van B. en W., zei men, had te kort ter visie gelegen en had een te verre strekking, om terstond in beraadslaging te worden genomen. Met ’t oog op den toestand aan de Gas fabriek was wethouder Visser voor dadelijke behandeling; hij zou echter vóór uitstel stemmen als de Raad besloot, deze week nog bewust voorstel ter hand te nemen. Alzoo werd besloten. De Amsterdamsche inktwerper ontdekt? Aan de ’s-Rertogenb. Cl. wordt geschreven Dezer dagen las men in de dagbladen, dat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1