Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 14 October. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 1917 No. 83. VerscHijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. KOST THANS Oer ditten en datten. I VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. kelijk De 1, 2 30 ct. p. ons, 37 '/2 ct. p. vierdel dat om een Petroleum. Oct. wordt op de petroleum liter petroleum beschikbaar ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. meer gaf. Daarna werd blikken doosje, waarin den dag der afkondiging van Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch. aangesloten onder No. 4. Joure. Allerlei geruchten de ronde. Hier was Sommige verhalen bleken bij onderzoek niet waar of zeer overdreven te zijn, doch zooveel is wel zeker, dat in den omtrek, hoorde. een bijzonder systeem. Ieder die namelijk een plak of een reep chocolade wil koopen, moet den winkelier een bonnetje ter hand stellen, afgegeven door een belastingambtenaar. Wenscht de winkelier later zijn chocoladevoor- raad aan te vullen, dan verleent de ambte naar hem een vergunning tot inslag van een gelijke hoeveelheid als waarvoor hij bonnetjes kan overleggen. Gevulde chocolade is van deze regeling uitgezonderd. Alg. H. Misdaad door deserteurs. Gisteravond werd de weduwe Joosten, café- houdster te Mierlo, in hare woning door twee Duitsche deserteurs aangerand. Een vierjarig kind, dat begon te schreeuwen, werd door de onverlaten gewurgd. Een voorbijkomend fietser, die onraad bemerkte, waarschuwde politie en militairen te Geldrop, aan wie het gelukte de daders, die zich achter het huis verscholen hadden, te arresteeren. De Duitschers bekenden tevens schuldig te zijn aan de inbraak met geweldpleging bij dr. Van der Meyle te Heeze. we nog de volgende Aardbeien. Een tuinder te Heemskerk heeft dezer dagen aan de Beverwijksche markt nog een mandje aardbeien gebracht. Vermoedelijk zullen deze wel de laatste van den konden grond zijn dit jaar. In De Tel. lezen bijzonderheden „Gistermiddag drongen te Mierlo twee Duit sche deserteurs de woning van de weduwe Joosten binnen, die met haar kinderen thuis was. De woestelingen grepen de vrouw geweld dadig aan en bonden haar aan een stoel vast, waarna ze haar mishandelden. Toen een drie jarig kind begon te huilen, vreesden de wreed aards, dat de buren opmerkzaam zouden worden gemaakt op hun aanwezigheid, waarom ze het kind worgden. Ze maakten zich daarna meester van f 50 en gingen er vandoor. „Inmiddels hadden de bewoners van een aangrenzende woning gerucht gehoord. Ze probeerden de woning binnen te gaan, maar de indringers hadden alle deuren zoo goed gesloten, dat ze er niet spoedig in slaagden. Toen ze eindelijk in de kamer kwamen, vonden ze de vrouw met het lijk van het gewurgde kind voor zich op tafel, zoodat de misdaad waarschijnlijk voor haar oogen is gepleegd. De arme vrouw scheen als krankzinnig door de doorgestane ellende. Haar toestand is thans zeer zorgelijk. „Enkele boeren, die gewaarschuwd waren, zetten de misdadigers na, waarna ook militaire, wielrijders van de misdaad werden verwittigd en de daders achtervolgden. Eerst bij Stratum, op 2 uur afstand van Mierlo slaagden zij er in de oninenschen te arresteeren, die gevan- naar Helmond werden vervoerd.” Uitvoerverbod van papier. Bij Kon. besluit is de uitvoer van papier in alle soorten, hetzij als zoodanig, hetzij in den vorm van ongebruikte kantoorboeken of schrijfboeken, enveloppen, formulieren ofandere dergelijke papierwaren al of niet gedeeltelijk bedrukt, met uitzondering van drukwerk, boeken, muziekdruk,(gravuren, prenten, platen, speelkaarten en andere papierwaren, die geen handelswaarde als papier als zoodanig bezitten, verboden van dit besluit. Lemsterland Dat nieuwe afwaterings kanaal langs Spannenburg zal ons af en toe leelijke poetsen bakken. Is de wind eenigen tijd zuidelijk en vry stevig, dan jaagt het water hier veel erger dan vroeger weg, en is de richting noordelijk, dan stroomt door het nieuwe breedekanaal zoo’n watermassa hierheen, onze polderdijken houden en keeren hebben ’t buiten de polders te weren. Dat is schaduwzijde van ’t kanaal. Jouster Ct. van dieverij doen dit, daar dat weggenomen. miene mar dat de prizen fiersto heech binne en de slachters hawwe net oars as protteljende en üutofreden klanten, hwet noch oauboaset as hja sokke lege fleiskprizen in ’e krante sjugge, mar der faken by forjitte, dat sok fleisk is fen sjofele forwoegschen ramplesanten mei in britsen poat ef in stikken krils effen in bistke dat de dea foun yn in aid sleat dêr wirdt net oan tocht, der wirdt allinne sjoen nei de lege prizen en men mient dat er alle fleisk wol for levere wirde kin, en sadwaende hat de slachter folie krimmenaesjes to hearten, dy ’t him de aerdicheid wol ris binimme en him in tsjinsin jowe yn eigen bidriuw. Hwent nei ’t er seit, slachtet er mei skea, mar dat fait grif in bytsje ta. Frisia. Van 1531 bon no. gesteld. De Holl. Mij. van Landbouw heeft er de toewijzingscommissie op gewezen, dat deze hoeveelheid voor de landbouwers veel te gering is. De landbouwers moeten minstens 2 liter per dag gebruiken, vooral met het oog op het afkalven der dieren, enz., dat meest bij nacht plaats vindt. De toewijzings- commissie antwoordde evenwel, dat wegens de geringe hoeveelheid petroleum voor de landbouwers niet meer petroleum beschikbaar gesteld kan worden. Er zal échter met de kaarsendistributie op gerekend worden. Turfprijzen. De Minister van Landbouw maakt met intrekking van een vroegere beschikking, ’n nieuwe prijslijst voor turf bekend. De daarin vermelde prijzen zijn met ingang van heden vastgesteld. Hierbij wordt uitdrukkelijk bepaald, dat het verschil tusschen de wijk- en kanaal- gelden, welke in 1914 geheven werden en welke thans berekend worden, van deze maximumprijzen moet worden afgetrokken en dus ten laste komt van den vervener. De prijzen omvatten 225 soorten. Zoek nu maar eens uit, wat je in de handen wordt liggende gemeenten sedert eenigen tijd met gestopt. Meer vet. De Minister van Landbouw maakt bekend dat voortaan 350 gram vet per hoofd en per maand wordt verstrekt. Daarentegen is het rantsoen zeep verlaagd tot 400 gram. De lage gedeelten in het midden der provincie staan vrijwel onder water. Een groote teleurstelling voor de boeren, die in allerijl hun vee moeten stallen. De omstreken van Heerenveen worden bezocht door een persoon, die zich uitgeeft als regeerings-controleur voor de hooivoor- ziening, belast met de vordering van hooi voor het leger. De looze snaak liet alras blijken dat bij voor goede daden zeer gevoelig is en de boer, die in dezen benarden tijd gaarne zijn hooi houdt, komt er dan met een dikke fooi van f 50 of zoo iets af. 20 uren gaslicht voor 13 cent. De Jouster Courant schrijft: Wij hadden er over gelezen in de Noord- icijker Crt. en namen de proef. Nadat het gaatjesglas door een gewoon dicht glas was vervangen, werd het gaslicht ontstoken en vervolgens de kraan bijna halfdicht gedraaid tot ’t gas in het glas flink snorkte en geen licht hoegenaamd een dekseltje van een te voren met een els een 30 tal gaatjes ge boord waren, boven op het glas gelegd en vervolgens de kraan zoo gesteld, dat ’t meest rustige en helderste licht scheen. Dit was nu natuurlijk niet ’t volle heldere licht, doch om te lezen, te schrijven, te hand werken etc. zeer voldoende. Gecontroleerd, bleek op deze wijze per uur 52 liter gas verbruikt te worden, zoodat met dat dekseltje op het glas één M3 gas bijna 2D branduren geeft terwijl zonder dop deze hoeveelheid binnen 10 uren verbrand is. Voor ieder, die met zijn rantsoen rond wil komen of graag daar beneden blijft en toch ook we) eens twee of drie lichten wil of moet branden, ten zeerste aan te bevelen. Wie bang- licbt heeft, kan veel profijt hebben van een z.g. liliputbrander. Wij zagen zoo’n licht; bet was zeer voldoende en o zoo zuinigEén M3 gas gaf ruim 33 branduren. Goedkoope petroleum. Met het oog op het feit, dat door de arbeidersgezinnen, die van gas zijn verstoken en aangewezen zijn op petroleumverlichting, den vastgestelden prijs van 44,cent per liter niet kan worden betaald,, is door de Rotter- damscbe Raadsleden aan dit college voorgesteld, de maximumprijs vast te stellen op 14 cent per liter. De gemeente zal dan, gebruik makende van de haar bij de distributiewet toegekende bevoegdheid, het prijsverschil voor haar rekening moeten nemen. De jas van den Raadsheer. vermoedelijke dader van den diefstal van een jas uit het gebouw van den Hoogen Raad is thans aan de politie overgeleverd nadat hij zich weer in genoemd gebouw b^d vervoegd. Hij liep ongevraagd naar binnen en toen men hem vroeg wat hij kwam doen, zeide hij, een der heeren te willen spreken. Een bode beduidde hem dat er op dit oogenblik geen heeren in het gebouw aanwezig waren en sloot hem vervolgens in een kamer op, waarna hij den concierge riep, die in den bewusten persoon den verdachte herkende. Daarna werd de politie gewaarschuwd en de man ingerekend. Alg. H. Niet populair. Een officier, -die yerre van populair was, kwam op een avond laat in het kamp en viel, door de duisternis misleid, in een vrij diepe sloot. Met veel moeite werd hij gered door een van zijn ondergeschikten. De officier was zeer dankbaar en vioeg waarmee hij zijn redder een pleizier kon doen. „Het meeste, antwoordde de soldaat, door er niets van te vertellen.” „Maar waarom?” vroeg de officier verbaasd. „Nou,” luidde ’t antwoord, „als de lui ’t hooren, dat ik u er uitgebaald heb, zouden ze mij er wel eens in kunnen smijten”. Zutph. Ct. er dingen gebeuren hier en waarvan men vroeger nooit Alles was veilig, ’t linnen op de bleek, allerlei voorraden buiten en ook b.v. bij den boer het spek in ’t hok. Dat is nu helaas niet meer zoo. Door inslaan van een ruit heeft men b.v. bij vee houder H. aan de Scheen een braadpan met spek leeggehaald, ’t Vet droop langs den muur. De opening was blijkbaar te klein om er de pan met inhoud door te halen en teen is ze stuk voor stuk van haar inhoud ontdaan. En bij veehouder W. te Haskerhorne werd ook uit het z.g. vuurhok een stuk droogspek ontvreemd. Zeker, het zijn moeilijke tijden, maar dit is toch niet de goede manier van vet- en spekdistributie. Jouster Ct. Ferteerbaarheid van brood. Het bestuur van de Vereeniging van Neder- landsche Maag-Darmartsen verzoekt het vol gende te melden: De bewering, dat het thans in gebruik zijnde z.g.n. wittebrood „moeilijk te verteren” zou zijn „voor een zwakke maag,” heeft een punt van bespreking uitgemaakt in de ver gadering der Vereeniging van Nederlandsche Maag-Darmartsen, 30 Sept. 1.1. te Arnhem gehouden. Bij deze bespreking bleek, dat geen der aanwezige specialisten in zijn praktijk den indruk heeft gekregen, dat het thans in gebruik zijnde brood bij maaglijders schade lijker werkt dan het in gewone lijden gebruikte wittebrood. Actie voor Zondagsrust. De Arnhemscbe Banketbakkers-bedienden- vereeniging te Arnhem heeft een circulaire rondgezonden betreffende haar actie voor Zondagsrust. Daarin wordt er op gewezen, dat in schier alle takken van nijverheid, na een zesdaagschen arbeid één dag rust genoten wordt; alleen bij den banketbakker is daarvan geen sprake. Gevraagd wordt’ of het dan beslist noodzakelijk is, dat de banketbakker den Zondag moet opofferen om af te leveren wat evengoed des Zaterdagsavonds kan ont vangen worden. Het publiek moet die vraag beantwoorden, maar er kan, meenen wij, geen twijfel bestaan of dat antwoord moet ont kennend luiden. Heel gaarne steunen wij dan ook bet streven van de Banketbakkers-bediendenver- eeniging. Thans wordt er des Zondags na 1 uur niet meer besteldmoge spoedig ook voor deze categorie van personen de geheele Zondags rust worden ingevoerd. Arnh. Ct. Anti-smokkel-maatregel. Teneinde den smokkelhandel in chocolade zoo goed mogelijk te keer te gaan, werken de belastingambtenaren te Venlo en in enkele om Alles is djür, sa djür dat it mannichien in hopen holbrekken kostet om sahwet mei eare en fetsoen troch de tiid to kommen. Nou rekket men sa njunkenlytsen wol hwet oan dy djürte wend, en salang as immen noch mar in sint hat om him fit te jaen, heart men him oer de hege prisen fen aller hande dingen ek net kleijen. As in pear skoen toalve goune kostje, dan is dat wol slim, mar hat men it jild net, dan sjucht men om in pear healslitene, en oars redt men yen mei in pear gnappe swarte klompen. Der wie men alearen tige deftich mei, en it barde dan ek faek, foaral yn ’e walden, dat immen yn in bevertinen broek en op swarte klompen to trouwen gyng, en mei ’t jongwyfke, dy’t in gnap swart jak oan, en in zilveren earizer op hie, wie de jongkearel de wrfild to ryk, en mannich pear dat mei koetsen nei ’t stedsbös ried, scil sa folie nocht en Ijeafde net kend ha, as mannich klompe-breagemanderom, nimmen hoeft him to skamjen as er op klompen foar ’t Ijocht komt. Mar wy hienen ’t oer de djürte; alles went, as er for in reaf stopjern fjouwris safolle bitelle wirde moat as forhinne, dan fine de frouljue dat wol spitich, mar hja witte wol dat de forkeaper der ek al neat oan dwaen kin, dat dy de prizen net makket en in inkele keapster mei ris üt ’e ban springe, en ris t far re oer de fabrikanten en de great- hannelers, bja mei ris roppe fen greate bansen en yn hjar winsken sa eat trochskimerje litte fen ophingje en nekke omdraeije, der bliuwt it dan ek al by, en de hege priis wirdt ek al wer for ’t jern bitelle, en makket yen bliid mei de gedachte, dat er mei gauens regearings jern komt, en men mient dan noch ris fikse ynkeapen dwaen to kinnen tsjin hiel binlike prizen mar hwa’t der op longert kin him op in tsjinfaller ré meitsje. As er regearings jern komt, dan kin elk, sa ’t nou it plan is, yn ’t jier krije... ien reaf. Sadwaende in hüsbalding fen fiif minsken fiif reaven, dat elk kin ’t fen tinken wol hawwe, dat soks ek al net folie fortuten dwaen kin, en dan is it ek noch lang net for elk en ien dy ’t greater ynkommen hat as achthüodert goune, kin ’t net krije. In hopen geane nei de ülde tiden torêch, en litte snjirrich de spinnewiele draeije en sjogge fen hjar flueske wolle seis jern to meitsjen, dat noch hiel goed giet as er in aid minske yn ’e hüs is, dy ’t alearen de spinwiele bitsjinne, mar oars is ’t in min spil omdat de jongerein noait net mei spinnen pielde, en sadwaende de kinst net oan ’t forstan krige. Hwa’t mei dizze djürte der it minst oan ta binné, dat binne de slachters, dat is to sizzen hwet oangiet de klachten dy’t deljue to hearen krije. De rop is algemien, dat it fé neat jildt en de slachters komme mei hjar djür fleisk, en it leit foar de bfin dat de klanten freegje ho ’t dat fleisk sa djür wirdt as de kij hast to jouw binne. En as dan de slachters al biswarre dat fette kij hast net to biteljen binne, it jowt by in hopen neat, bja Bolswardsche Courant. KLEIN'S THEE t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1