Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 18 October. No. 84. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. ö6ste Jaargang. De economische toestand der Centralen. II Geen sympathiek begin. VOOR Afzonderlijke a 5 Cent. A. Z. BINNENLAND. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) het ministerie men maling heeft Berouw. De jeugdige kantoorbediende te Amersfoort, die verleden Maandag verdween met f 19,000, is berouwvol teruggekeerd. Al het geld was nog in zijn bezit. broodkaarten hebben en op menige De boeren hun verzet op, dat ze a.s. winter zal hoofd- de resultaten van den ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. De Duitsche autoriteiten maken zich bezorgd over de verspreiding van revolutionnaire pam fletten onder de munitie-werkers. Het is ónmo gelijk gebleken de schrijvers ervan te ontdek ken. De toestand in Oostenrijk is nog erger dan in Duitschland. Alg. H. M. de R.l Door den brandstoffennood zal er in den a.s. winter vrij zeker veel hout en alles wat maar eenigszins voor brandstof kan dienen, worden gestookt. Daardoor zal zeer waar schijnlijk meer roelvorming plaats hebben, en door ’t vonken van hout het brandgevaar worden vermeerderd. Wanneer men daarbij bedenkt dat sommige stookplaatsen en rook leidingen niet met de noodige zorg voor brandgevaar zijn ingericht, acht ik het niet overbodig hier de aandacht op te vestigen, opdat ieder voor dat de kachels worden geplaatst zich overtuigt, dat er geen brandgevaar kan ontstaan door onvoldoende inrichting. In hoeverre er bij politieverordening toezicht op wordt gehouden is mij onbekend, doch vertrouw, dat de bevoegde autoriteit een grondig onderzoek zal instellen naar Je veiligheid der haardsteden en vooral van de pijpleidingen, die soms zeer zorgeloos in de onmiddellijke nabijheid van behangselpapier of houten beschotten worden aangebracht. Met dank voor de plaatsing. De sneltrein, die hier 5.45 moest aankomen, arri- een uur vertraging. Oorzaak kolennood. Achtereenvolgens bleef de trein te Hindeloopen, Koudum, Molkwerum en Warns staaner moest telkens eerst weer stoom gemaakt worden. Tenslotte kwam zij, onder een hoeratje van de passagiers, waaronder vele kooplui, terugkeerende van de Leeuwarder veemarkt, langzaam alhier binnenrijden. Amsterdam, ]6 Oct. De Tel. zegt uit gezaghebbende bron te vernemen, dat de Britsche regeering volkomen bereid is, de kwestie van den doorvoer van grint, enz. van Duitschland naar België door ons land, aan arbitrage te onderwerpen, mits gedurende het onderzoek die doorvoer wordt stopgezet. Voorts dat ook de Belgische en Fransche regeeringen het optreden van Engeland, n.l. beperking van het gebruik der Britsche kabels totdat tegemoet gekomen zal zijn aan wat de ge allieerden als ernstige grieven beschouwen, hebben goedgekeurd. maar over belangrijke zaken, die voor duizenden van gewicht zijn, gaat zij onmiddellijk uit den weg als er gezegd wordt dat ’t zoo maar moet gebeuren. Wat de Kamer allereerst noodig heeft, is een preciese uiteenzetting van het plan, dat de militaire autoriteiten ten aanzien van de aflossing hebben. Nog nimmer is dit ontvouwd en altijd weer zijn de mannen, die op aflossing hoopten, bedrogen uitgekomen, doordat zij veel langer werden gehouden, dan verwacht werd. De Kamer houde zich flink en late den nieuwen minister bij zijn eerste optreden eens goed gevoelen dat zij noch van zijn woorden noch van zijn daden gediend is. LONDEN, 14 Oct. In een overzicht van den economischen toestand in de centrale rijken, samengesteld uit bronnen, die tot dusver absoluut betrouwbaar zijn bevonden, komen de volgende veelbeteekenende passages voor Het verhoogde broodrantsoen en de ruimere distributie van aardappelen stelt Duitschland in staat het vierde oorlogsjaar in te gaan met een geringe verbetering in de levensmiddelen voorziening. De onbemiddelde klassen zullen dit voordeel echter ternauwernood bespeuren, daar zij hun uitgaven voor levensmiddelen niet kunnen verhoogen. De prijzen zijn voor de massa niet om te betalen, zoodat de levens middelen buiten haar bereik blijven. Erkend wordt, dat de graanoogst slechter is geweest dan men verwacht had. De Rijks- kanselier heeft een speciaal onderzoek naar de opbrengst van den oogst 1917 gelast, waarbij bleek, dat de oogst aan tarwe 40 pCt. lager wordt geschat dan in normale jaren de opbrengst aan rogge, haver en gerst is 45 pCt. minder. Cijfers uit vertrouwelijke bron verkregen, toonen aan dat de totale oogst aan tarwe en rogge 7.500.000 ton bedraagt, tegen 13 millioen ton in 1915 en 15.300.000 ton in normalen tijd. De tarwe- en gerst-oogst bedraagt 7.630.000 ton vergeleken met 8.470.000 ton in 1915 en 11.850.000 ton in normalen tijd. Duitschland kan natuurlijk rekenen op graan uit Roemenië en bet transport is reeds begonnen. Deze aanvoer zal een welkome verlichting brengen in zake de broodvoorziening. Het mislukken van den veevoer-oogst is een zware slag voor de veehouders en voor de boter- en melkvoorziening. De hooi-oogst was zeer gering en aan stroo is gebrek. De prijzen van hooi en stroo zijn verdubbeld. Te Dresden en München heeft men den prijs van brood moeten verhoogen en hetzelfde zal overal moeten geschieden. Het is twijfel achtig of het verhoogde broodrantsoen lang volgehouden zal worden. De vroege aardappel oogst was een mislukking, maar thans worden er voldoende aardappelen aan de markt gebracht, om de regelmatige distributie van vijf pond mogelijk te maken. Het vraagstuk om genoeg werkkrachten voor het op tijd rooien te vinden, biedt echter vele moeilijkheden. De toestand in den zakelijk afhangen van aardappel-oogst. Mislukking hiervan of groote vorstschade zou een ramp zijn. Het vleeschrantsoen is weer tot een half pond per week ternggebracht. Een nieuwe slachting van varkens, zal, volgens een mede- deeling van dr. Muller, den nieuwen onder secretaris van het voedingswezen, noodzakelijk zijn om voer te sparen voor melkkoeien en trekdieren. Handel en industrie, behalve de munitie fabrieken, liggen nagenoeg stil. Er is een toenemend gebrek aan ijzer-erts. De productie van ijzer en staal is zeer beperkt. De transport-moeilijkheden nemen snel toe. Het spoorwegmateriaal heeft veel te lijden gehad. Bovendien dreigt er weer een onver mijdelijk gebrek aan kolen. Al deze toestanden werken vernietigend op de volksgezondheid. Het sterftecijfer is belang rijk toegenomen. De Duitsche steden publi- ceeren geen opgaven meer van sterfgevallen en geboorten, daar zij te onrustbarend waren. Op een vergadering den 20sten Augustas te München gehouden, verklaarden medici, dat de mannen uitgeteerd waren en geen jaar ondervoeding meer kunnen uithouden. Dysen terie, honger en typhus hebben vele slacht offers geëischt. Er worden uitgebreide maat regelen genomen om deze feiten voor de buitenwereld geheim te houden. ergadering te Utrecht deelde van Twist, lid van de Tweede Kamer, mede, dat in den prijs der petroleum ad 44 cts. zich niet minder dan 16 a 17 cts. administratiekosten voor dedistributie bevinden. Het kan nog al, als het waar is. Brandstoffen-misère. De Telegraaf vertelt allerlei akeligheden over het gemeentelijk-levensmiddelenbedrijf en de brandstoffen-commissie te Delft. Tot directeur van de eerstgenoemde corpo ratie werden door burgemeester Van den Berg benoemd de katholieke hoofdredacteur van de Delftsche Courant de heer Lebens en het soc. dem. raadslid de heer Scherpenisse, tot voor kort nog los werkman. Beide ontvingen een salaris van f 2500, doch hadden van levensmiddelen niet ’t minste verstand. Zeer handig was deze benoeming echter, want thans hielden de heeren hun groote waffels, die ze anders wel geroerd zouden hebben. Tot ambtenaar bij de brandstoffen-commissie werd alweer een persmuskiet benoemd, de opvolger van den heer Lebens als redacteur, nl. de heer Kerremans, terwijl later een corres pondent van De Residentiebode ook een baantje kreeg. Het levensmiddelen bedrijf of de brand- stoffen-com missie of allebei tegelijk kochten voor f 150.000 hout van een kaashandelaar tegen veel te hoogen prijs, doch bleef er mede zitten, daar de burgers geen hout wen- schen te koopen tegen deze reuzenprijzen. Door den Raad werd eindelijk een com missie van onderzoek benoemd, die met behulp van een accountant een onderzoek heeft inge steld. De accountant vond het noodig inzage te vragen van het privé-kasboek van den direc teur der brandstoffen-commissie, wat hem echter geweigerd werd. De accountant constateerde dat bij de brand stoffen commissie geen behoorlijke boekhouding werd gehouden. Een lange reis. Te Anna Jacobapolder (St. Philipsland) kwam 13 October een brief aan, die in Januari 1917 verzonden was en eerst een reisje naar Indië maakte, omdat er o.a. op stond „Café Lombok.” Verkoop van warm water. De verkoop van warm water van gemeente wege te ’s-Gravenhage is gisteren, den eersten dag der verkrijgbaarstelling, zeer goed geslaagd. In de twintig voor warmwaterverscbaffing inge richte wagens, welke ieder ongeveer 1400 L. kunnen bevatten, waren te 12 uur enkele reeds voor de derde maal gevuld; van slechts twee wagens was toen de eerste vulling nog niet verkocht. Alg. H. Wij lezen in Oostergo: Het eerste wetsontwerp, dat door den nieuwen Minister van Oorlog is ingediend, n.l. dat tot herkeuring van eertijds voor den militairen dienst afgekeurden, maakt geen aangenamen indruk. Juist op het moment waarop het volk nog weer zwaarder den nood der tijden gaat gevoelen de winter staat voor de deur komt de Minister met een ontwerp dat alweer het aantal personen, dat de misère aan den lijve moet gevoelen, zal vergrooten. Het heet soepsappig dat het een middel is om oudere lichtingen af te lossen, maar wij weten al veel te goed, dat, wanneer het ministerie van oorlog zoo’n bezorgdheid bezat voor die oudere lichtingen, bet dit veel eerder en veel beter had kunnen toonen. Minister Bosboom heeft aan de opzettelijke onwil, om voor deze te zorgen, zijn portefeuille opgeofferd. Nu moet het verhaal opgeld doen dat men heusch wil meewerken om voor deze te zorgen. Het geheele verleden van van oorlog wijst er op, dat aan die aflossing. De Kamer heeft ze af gedwongen en de militaire autoriteiten hebben ze tegengewerkt. De waarheid is, dat men steeds meer troepen wil aanvoeren, omdat men meent straks, wanneer het vrede is, niet met een kleine bezetting van de kazernes toe te kunnen. Behalve dat wij niet willen gelooven dat de liefde voor de oudere lichtingen het motief is voor dit nieuwe ontwerp, heeft dit bovendien een zeer onsympathiek karakter. Alle oorlog voerende landen hebben herkeuring als een laatste middel gehouden voor de aanvulling van hun mannen. Het keuren van de jonge lieden opachttien-jarigen leeftijd heefteen veel verdere strekking dan alleen voor den militairen diengrt van belang is. Op de afgekeurden wordt dikwijls een stempel gedrukt, dat voor hen geen aanbeveling is. In’s Rijks dienst worden zij moeilijk opgenomen, verschillende vakken worden voor hen gesloten. Nooit en te nimmer hebben zij er aan gedacht nog in den militairen dienst te zullen komen. En nu zal voor een gedeelte van hen dit toch geschieden, alleen omdat zij anderen heeten te moeten aflossen. De „krieltjes”, die misschien van hun achttiende jaar van 1.54 tot 1.56 M. zijn gegroeid, zullen er bij gehaald worden. Zij, wier oogen te zwak waren, zullen herkeurd worden, terwijl zelfs iedere leek weet dat oogkwalen in 99 van de honderd gevallen erger plegen te worden, in plaats van te verbeteren. In de derde plaats zullen de lijders aan platvoeten de dupe worden. Ook al een kwaal die eer slechter dan beter wordt. Afgezien van dit alles, dient de Kamer bij de behandeling van dit ontwerp op haar hoede te zijn, want militaire wetsontwerpen plegen valstrikken te bevatten. De twee klassen land storm, waarover de minister nog de beschikking heeft, wil hij niet oproepen. Maar het recht houdt hijMen zij voorzichtig met het ver- leenen van nieuwe bevoegdheden, want straks is men plotseling vergeten, wat eerst is beloofd. In 1915, bij de eerste landstormuitbreiding, gold het alleen voor de jongelui tot dertig jaar. In dit nieuwe ontwerp gaat men de bevoegdheid vragen tot aan de 32, bijna 33 jarigen. Het is te hopen dat de Tweede Kamer nu baar voet eens zal strak houden. Reeds eenige malen gaf ze toe, niettegenstaande er veel verzet was. Thans is uitdrukkelijk verklaard dat het hier niet gaat om een militair belang met late zich nu niet van de kook brengen door portefeuillegerammel. Het is bij den val van minister Bosboom duidelijk gebleken dat men zich best de weelde kon permitteeren, om er een minister van oorlog aan te wagen, zonder dat Nederland in de misère raakt. Deze nieuwe bewindsman heeft met zijn Leeuwarder redevoering reeds onrust verwekt in het land en door den heer de Beaufort is reeds betwijfeld of het wel verstandig was zóó te spreken als bij deed. Na zijn eerste woord, dat onsympathiek klonk, zijn eerste daad die het niet minder is. ’t Is al meer dan genoeg om den burger minister, die meer roilitairistisch blijkt dan een militair, te beduiden dat men van zijn opvattingen niet gediend is. De Kamer is in militaire zaken ahijd weergaloos slap. Over de aardappelen en de steenkolen zet ze een keel op van belang, Joure, 14 Oct. A. Z. verpleegde in het Armenhuis alhier, een reeds bejaard man en daarbij doof, kwam hedenmorgen uit de Doopsgezinde Kerk. Hij boorde de nadering van de van Sneek komende tram niet, even min als het sein van den machinist, werd aangereden en vallende verscheidene meters door de tram voortgeschoven. Op een stoel werd bij huiswaarts gebracht, waar een genees kundige bleek, dat het letsel niet ernstig was. Leeuwarden. 15 Oct. Er liggen hier op moment wel ’n kleine 300 vrachtschepen, die wegens het hooge water en de vaste bruggen niet kunnen varen. De Toanielkriich. Ljouwert, 15 Okt. Oan de to balden Toanielkriich, ütskreaun fen it Seiskip for Fryske tael- en skriftenkennisse, scille 18 toanielselskippen meidwaen, t.w.: 1. Tsjom op 29 Nov.; 2. Wirdum op 3 Des.3. Alde- boarn op 6 Des.; 4. JelsumKoarnjum op 11 Des.; 5. Stiens op 17 Des.; 6. Wergea op 19 Des.; 7. Tsjalbert op 27 ef 28 Des.; 8. De Jouwer op 3 Jan.; 9. Langsweagen op 7 Jan.; 10. Krite Ljouwert op 20 Jan.; 11. Wommels op 23 Jan.; 12. Holwet op 7 Febr.; 13. Beesterswaech op 14 Febr.; 14. Gordyk op 18 Febr.; 15 Boazum op 21 Febr.; 16 Boalsert op 24 Febr.; 17. Harns op 3 Maert; 18. Ljouwert (toanielskip) op 10 Maert. De datums binne fêststeld yn oerliz mei de selskippen. It to spyljen stik De Sang fen de Tiid,” toanielstik yn 3 fltkomsten fen IJ. C. Schuitmaker, komt yn ’t lést fen dizze wike yn 't Ijocht. Stavoren, 13 Oct. gisteravond om veerde met bijna Burgerlijke dienstplicht? Den Haag, 16 Oct. Naar verluidt, is bij de regeering in overweging het indienen van een wetsontwerp, regelende den burgerlijken dienstplicht. Verhooging militaire vergoedingen. Den Haag, 16 Oct. Naar wij vernemen worden bij het ministerie van oorlog plannen overwogen om binnenkort het maximum van de toe te kennen vergoedingen aan gezinnen van dienstplichtigen bij militie, landweer en landstorm te brengen van f 2 op f 3. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De bakkers te Biervliet besloten een week ’t werk neer te leggen. Ze beweren geen mee) te hebben en bovendien te weinig te verdienen. Biervliet zit zonder brood en de menschen zijn gedwongen veel aardappelen, rijst en gort te eten. Ook is er in de gemeente geen kaas, koffie of suiker en-daar er geen gas of electriciteit is en petroleum of kaarsen geheel ontbreken, gaat de bevol king maar met de kippen naar bed. De boeren moeten nu daar er maalverbod is, maalt men hoeve tarwe in den koffiemolen, geven als reden van het bakkersbrood niet lusten. Een gezellig oord. In een vi de beer Duymar its Bolswardsche Courant I u r.vr- •"■g II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1