Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 21 October. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 85. 1917. Verscmjmc Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. KOST THANS Oer ditten en datten. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. 30 ct. p. ons, 37'/2 ct. p. vierdel. het na een distributieregeling Fad. hiene yn ’e Jannen, seagen bjar wirk weispield. De miedlannen steane Ander wetter, en it wirk, dat der noch to dwaen wie, komt fen ’e Hjerst net wer. Frisia. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 60 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Distributieregeling jenever. Binnenkort wordt een van jenever verwacht. Lagere melkprijs. Te Buitenpost is door B. en W. met de directeuren der zuivelfabrieken in die gemeente een vergadering gehouden, waarin besloten werd overleg te plegen met de fabrieksbesturen om den maximum-melkprijs te verlagen tot 12 a 13 ct. per liter. Verhooging verdedigingsbelasting Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat in verband met de aangekondigde wetsont werpen (snppletoire begrootrng van landbouw), waarbij voor levensmiddelenverstrekking hooge bedragen aangevraagd worden, bij de regeering in overweging is een wetsontwerp, strekkend om op ieder der beide verdedigingsbelastingen I en II 150 opcenten te heffen. van deze Bij een verbruik van meer dan 30 M8. per maand moet worden betaald, amendement Rijpma, van 30 tot 40 M8. 30 cent per M8. van 40 tot 50 M8. 40 cent per M8. En verder wordt een verbruik van 50 M8. per maand niet toegestaan. Bij overtreding van deze bepaling wordt de leiding afgesneden tot ’t tijdstip, waarop verondersteld kan worden dat ’t oververbruik is ingebaald. Te Franeker beeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen een persoon die 10 liter petroleum voor f 17 verkocht had. De prijs der anthraciet is te Franeker sedert het optreden der nieuwe brandstoffen commissie met 40 cent per H.L. verlaagd. Uit Anjum wordt gemeld: Zijn er vele menschen in onze omgeving door den hoogen waterstand in hun bedrijf benadeeld, ook zijn er die daaruit weder voordeel trekken. De palingvisschers hebben in geen jaren zooveel paling gevangen als met deze „duistering” en het stormachtige weder. Naar een ooggetuige zegt, kruipen de dikke palingen over het ondergeloopen land. Doch voor de aardappelrooiers is het werk op ’t moment stop gezet, want het water staat blank in de aardappelgoten. Hoe gevaarlijk het is, wanneer het groote licht hare stralen niet meer over de aarde laat schijnen en de maan nog niet haar plaats vervangt, terwijl het kunstlicht zeer beperkt is, om bij avond een wandeling te doen, ondervond Maandagavond een jong echt paar te Dokkum, die ’s avonds 9 uur nog ’t Schapendijkje omwandelden. Gearmd ging het, steeds in druk gesprek, langs naar zij meenden hun welbekenden weg, toen zij plotseling den grond onder hunne voeten voelden wegzinken en zij onder het uiten eener angstkreet plotseling tot den hals toe in het water stonden. Zij hadden het heldere water voor het voetpad aangezien. Met behulp van een paar toegescboten mannen waren zij spoedig weer op het droge, doch schreiende verklaarde de jonge vrouw, in geen geval bij duister weer een wandeling te willen doen. Adv. BI. v. Kalium. De tegenwoordige hanrtèl. Hiermede is het thans meer dan treurig gesteld. Er heet aan alles gebrek te zijn, in verband waarmede de prijzen als omhoog vliegen en als men de verschillende bladen, vooral de vakbladen, leest, dan worden van alle artikelen, waaraan zulk een nijpend gebrek heet te zijn, groote hoeveelheden aangeboden, waarbij de aanbieder veiligheidshalve zijn naam en adres maar verzwijgt in vele gevallen. Zoo troffen we een advertentie aan, waarbij 17000 kilo draadnagels in alle lengten werden aangeboden en nog een andere, waarbij een waggon draadnagels werd aangeboden tegen f 200 per 100 K.G. Houten vaten, die erg duur heeten te zijn, worden bij duizenden aangeboden. Met teerolie schijnt men verlegen te zitten, gezien de talrijke aanbiedingen van groote partijen. Een veelbelovende zwendel handel is mede ontstaan in carbidlampen; menschen die nog nooit een dergelijke lamp gezien hebben, noch kennis van de metaal-industrie hebben, bieden ze bij partijen van honderden aan. Hoe de gebruikers aan carbid moeten komen, kan hun niet schelen. Dennenhout wordt maar met volharding aangebodende tijd schijnt niet verre meer, dat de laatste denneboom in ons land, met plechtstatige ceremoniën geveld wordt. Nu Duitschland niet meer zoo happig is als het vorige seizoen, worden de Zeeuwsche mosselen zelfs aangeprezen en aangeboden voor f4.50 per baal van 90 kilo. Een drukke handel heeft zich ontwikkeld in oude gewatteerde dekens. De eigenaressen moesten eens weten, dat de oude watten alleen een waarde van f 10 hebben. Een firma te Rotterdam, die blijkbaar niet van baar voorraad kan afkomen, biedt niet minder dan 25000 bussen geconserveerde worst aan. Met haring schijnt het ook mis, gezien de aanbiedingen van honderden vaten in dit artikel. In het zeegras komt weer wat beweging, want er worden groote hoeveelheden gevraagd. Enfin dat hindert niet. Met de garnalen zitten de menschen in hun maag, want zij worden bij waggonladingen aangeboden, zeker voor mest. Natuurlijk ontbreken de aanbiedingen in gecondenseerde melk niet. De prijzen zijn stevig en het bezorgde publiek neemt deze wel af, in bet vooruitzicht van een melknood. Ijzerdraad, dat ook in prijs ontzettend is opgeloopen, wordt bij duizenden kilogrammen aangeboden. Met tomaten zit men ook al weer ver legen, duizenden blikken met pulp van deze vrucht worden geoffreerd, benevens pronk- boonen in vaten, terwijl geen kop boonen is te bezetten dan tegen ongehoorde prijzen. Voorts wordt aangeboden oude jenever uit de „fijnste granen” gestookt en dat, waar het brood ongeveer niet te eten is en te weinig verstrekt wordt. Zuurkool, vermoedelijk oude oogst, schijnt in groote hoeveelheden aanwezig te zijn. Zij wordt tenminste bij partijen van minstens 50 vaten aangeboden. Sigaren zijn ook buitensporig duur, iemand in Zeeuwsch Vlaanderen biedt echter een millioen aan. Er schijnen daar nog al groote fabrieken te zijn, zoo dicht bij de Belgische grens. Het zoogenaamde gebrek aan vet wordt het duidelijkste getaxeerd door de advertentie van een firma die vaatjes vet a 25 kilo aanbiedt voor f 2,20 per kilo. De dure prijzen der olie worden verklaar baar door offerten van een bekend merk sla-olie, minstens bij kisten van 24 flesschen tegelijk. Resumeerende kan de aandachtige lezer de conclusie stellen, dat tegenwoordig in ons land een groote opeenstapeling plaats heeft van allerlei stoffen, producten, voedingsmid delen enz., met de bedoeling de prijzen op te jagen en het publiek op deze wijze uit te persen. De uitgevaardigde voorschriften, de vast gestelde maximum prijzen en andere regelingen vermogen hiertegen niets, aangezien zelfs de personen met de controle belast, hieruit niet meer wijs kunnen, worden. Het eenigste doeltreffende middel lijkt ons toe het aanstellen van een voedsel- en productie- dictator met ministeriëele bevoegdheid en vertegenwoordigers in elke plaats. De Nederlandsche onderdanen behoeven zich eenmaal niet te laten uitschudden door paar duizend oorlogszwendelaars. N. Harl. Ct. Goederenvervoer op de spoorwegen. De directie der Staatsspoor heeft aan personeel medegedeeld dat in verband met het verbod om sommige goederensoorten als: bestel-, ijl- of vrachtgoed per spoorweg te vervoerèn, er voor behoort te worden gewaakt, dat zoo danige koop- en bandelswaren als bagage worden vervoerd en dat het bagagevervoer tot reisbenoodigdheden beperkt blijft. In geval van twijfel kan het personeel opening van koffers, kisten e.d. eischen. Mochten mis bruiken zich op eenigszins uitgebreide schaal beginnen voor te doen, dan is daarvan terstond melding te maken. Verlichting der wachtkamers. Nu het jaargetijde weder is aangebroken, dat de wachtkamers der spoorwegstations ook des ochtends moeten worden verlicht, zal, ter bezuiniging van de verlichting, op de stations met méér dan een wachtkamer, voor de reizi gers der vroege ochtendtreinen slechts de wachtkamer 3e klasse in gebruik worden gesteld. ingezetenen maakten een gretig gebruik. Hepk. Hieuwsbl. v. Fr. Sneek, 19 Oct. In de raadszitting van hedenavond werd tot tijdelijk leeraar in Ned. Taal en Geschiedenis aan de H. B. 8. benoemd, de heer S. de Braak, onderwijzer aan een Muloschool te Leiden. De gemeenterekening over 1916 werd voor- loopig vastgesteld in ontv. op f 824251,045 in uitgaaf op f 798241,775 batig saldo f 26008,775. Bij de behandeling van een nieuwe gasre geling en den prijs voor 't gas werd aange nomen: a. Voorstel van B. en W. a. De prijs van ’t gas bij een verbruik van 30 M8. en minder per maand, zal bedragen 20 cent per M8. b. dat op den sub. 1 genoemden prijs, bij een gebruik van 30 M8. en minder per maand, een reductie zal worden gegeven van 50 pCt. aan hen, die f 900 en minder inkomen hebben, van 25 pCt. voor hen die meer dan f 900 en minder dan f 1900 salaris hebben. It wie hwet hiel bAtenwenstich, it waer fen ’e foarige wike. It like wol, dat de simmer him for ’t lést noch ris tige jilde jitte scoe, krekt as die er syn bést om de hjerst to kearen. Yn ’e moarntiid lei der in wyt dau- kleed oer de romme fjilden, dat al njunken- lytsen splitsen waerd troch de steeds kliuwende sinne, en men einliks it dtsjuch wer frij krige en diegerje koe nei fiere fierten, hwer’t de boerepleatsen noch weidAkten yn in nést fen grien, krekt as wie ’t noch midssimmer. Oer dei seach men hjir en der noch manij ue yn ’t hea dwaende, en de léste weiden waerden noch mei alle soarch byelkoar helle en nei hAs riden, om de heaspine mar sa folie as’t mAglik wie to forsjen for de kommende winter. De blierkrolle weachjes blikkeren yn it blier- laeitsjend sinneljocht, en by in sêft sAd- westlik koeltsje, smakke mannichien noch simmerwille yn syn sylboatsje. De einen dAkelen en proazzen oan ’e kant fen ’e feart yn ’e snilen, en wierne sa drok en oerstjAr, as wie ’t dat hja mekoarren tasnetteren, ho moai as ’t noch wie for de tiid fen ’t jier. Seis de Ijipkes rekken yn bjar twade jeugd, en prebearren om noch ris oer de wjuk to draeijen, en woene der ek mar net oan, dat it hast tiid fen forhdsjen wie. It wie Hjerst, o ja, dat spriek yen wol ta de stilte yn ’e miedlannen, hwer ’t bihalve dy Ijipkes, him gjin fAgel hearre liet, mar it wie dan dochs noch simmerwaer, mei tillende en triljende loften. Lange wite spinreagen, dy’t bjar fêst set hiene oan beammen en tillegraefstriedden, liken wol dat ze flagjende noch mear pronk oanbringe woene. It minsk- dom fielde him forromme yn ’t hert, en uimmen hie, hwet it waer oangyng, reden ta kleijen, ef it moast wêze dat it inkelen hwet to waerm wie. Mar dy klagers koene fen ’e wike, en yn ’t lést fen ’e foarige wike al, bjar klachten mar opbergje. It moaije waer rekke op, en dy foroaring wie wol sadanich, dat in Annoarme skea de gefolgen der fen binne. Swiere swarte wolkens kamen driigjend opsetten ut it Noardwesten, en geaten streamen wetter oer it oan ’t nou ta noch sa moaije griene gea. It mylde waer waerd fordreaun troch in wrede winige kjeld, en it fé stie triljend en aljend yn ’e finne, hwer ’t it foar in pear dagen noch sa rêstich en fredich lei to wjerkógjen. Griisblauwe wolkens jagen yn greate kloften lans it swirk, en wyld en woast skouden bja om- en trochelkoarren hinne, en joegen it oansjen as woene hja nou mei geweld in ein meitsje oan ’e simmer, mei syn pronk en pracht. Hwet kin alles yn in pear dagen al in oar oansjen krijje. De boartsjende weachjes, wierne foroare yn brA’jende, wytkoppige en driigjende weagende frjeonlike marswal, mei syn beech opgeand reid, waerd slein en bAke, fen ’e fdie oanröljende weachen, en it reid bAgde en kreunde en gAlde om ’t de stoarmwyn it driigde te brekken. De kij hokken gear by de hikken en seagen de kant üt nei de st Al, as woene hja to forstean jeanhelje fis hjir mar wei. Nou forskate krigen hjar sin dan ek, hwent in hopen lAnnen wierne sa bispield, dat de bisten yn ’t blanke wetter omstoepen. Hwet in skea. Lannen, der ’t noch in moaije sneed opstie, en dat yn dizze krappe tiid dAbele waerde hie, rekken yn in pear dagen Ander wetter, en om er noch óf to beljen hwet er to heljen wie, stiene hjir en der de ljue mei learzens oan te meanen, om dan it driuwende gêrs ut it wetter wei to fiskjen. Arbeiders, dy oars noch in moai skoft wirk Goedkooper vleesch. Joure. Heden Donderdagmiddag is door Burgemeester en Wethouders geconfereerd met de hier ter plaatse wonende slagers om te trachten tot lagere vleeschprijzen te komen. De meerderheid der rundslagers verklaarde dat hun prijzen in verband met den markt prijs niet lager konden. Een ander, die reeds lager noteert, meende echter, dat het wel ging, waarop de eersten weer betoogden dat er dan geen eerste soort vleesch geleverd kon worden, wat door den betrokkene natuurlijk werd tegengesproken. Zoo heeft deze bijeenkomst tot geen resultaat geleid. Jouster Ct. Heerenveen, 18 Oct. Nu blijkens antwoord van den minister van regeeringswege voorloopig geen verlaging van den maximumprijs voor petroleum is te wachten, heeft de Commissie uit de Arbeidersbeweging voor de Levens middelenvoorziening alhier tot den Raad van Schoterland het verzoek gericht, per liter petroleum een toeslag te geven van 19 cent. Stavoren, 17 Oct. Alhier zijn 2 groote Rijnaken, geladen met pulp, gearriveerd. De pulp wordt in pramen en schepen overgeladen en rondgebracht bij de boeren hier en in den omtrek. Heerenveen, 19 Oct. Bene commissie van drie vrouwelijke leden uit de afdeeling der 8. D. A. P. alhier, had hedenmorgen eene conferentie ten gemeentehuize met den burge meester van Schoterland inzake de levens middelenvoorziening. De vrouwen drongen aan op verbetering in dezende burgemeester zegde, voor zoover mogelijk, zijne medewerking toe. Hij deelde in de conferentie o.m. mee, dat van de pl.m. 3000 niet-aangeslagen gezinnen in den Hoofd. Omslag in Schoterland niet meer dan aan ongeveer 800 gezinnen distributieleer kan worden verstrekt. Winschoten, 18 Oct. In Oostfriesland wordt van nu af ieder meisje of vrouw die zich schuldig maakt aan omgang met een krijgsgevangene, naast dien vijand op een schandwagen geplaatst, en blootgesteld aan de verachting der bevolking, door de stad of dorp rondgereden. Heerenveen, 17 Oct. De oplichtende hooi- vorderaar, zekere B., die op tal van plaatsen in onze provincie zijn praktijken heeft uitge oefend, is te Amsterdam gepakt en naar hier overgebracht. Hij moet reeds hebben bekend. Naar we vernemen, had hij te St. Nicolaasga ook nog een fiets gehuurd, welke hij later te Amsterdam verkocht. Steenwijk, 17 Oct. J.l. Maandag is men hier van gemeentewege begonnen met het verstrekken van heet water tot het uitsparen van brandstof. Voor 2 cent per emmer kan ieder ingezetene uit den daartoe rondrijdenden sproeiwagen de noodige hoeveelheid opdoen. Van de gasfabriek, waar het water heet gemaakt wordt, gehaald, kost het per emmer 1 cent. Tal van gelegenheid Bolswardsche Courant KLEIN’S THEE u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1