lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Donderdag 25 October. 1917. No. 86. Verschijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. Redenaties van 'n Leeuwarder. Onze hrandstoffen-voorziening. I VOOR Afzonderlijke gekomen in de voor- den heer Eerdmans W. om inlichtingen was een vereeniging diende te van deze vergadering op oneerlijkheid, wordt een vuilnisbelt, waarin alle gezonde leven is verstikt. Niet te vergeefs wordt gezegd dat de hoogste hoornen de meeste wind vangen. Wie hoog geplaatst is moet weten, dat naar hem wordt gezien en dat zijn voorbeeld in staat is velen te doen zinken of te doen omhoog klimmen in de zedelijke beteekenis van het woord. De hooggeplaatsten hebben dit niet ingezien en hun voorbeeld heeft een inzinking van de menschheid tengevolge gehad. Moge eenmaal de leuze zijn en vooral daar waar men ’t bedrog als ’t meest noodzakelijke heeft gecultiveerd: eerlijkheid in alles en voor alles ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. hij plotseling aangevaren door de Balkster stoomboot met het iftodlottig gevolg, dat het bootje omsloeg en de man jammerlijk verdronk. Alle pogingen van het personeel der boot om hem te redden, bleven vruchteloos. De man laat een vrouw en vier kinderen na. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der' Redactie)., De Brandstoffen-Commissie Bolsward Wonseradeel annonceert in de Bolsw. Courant van Zondag j.l. dat wederom brandstoffen verkrijgbaar zijn gesteld vanaf 22 October en wel op bons 5 en 6 van de eerste bon-bpekjes. Verder op de bons van de vervolgboekjes en op bons 1 en 2 van de gele kaarten. Van deze laatste beschikbaarstelling n.l. die op de bons van vervolgboekjes en gele kaarten, namen velen met groote verbazing kennis. En geen wonder! In zijn antwoord aan op diens vraag aan B. en omtrent de brandstoffen-voorziening, deelde de heer Burgemeester o.a. mede dat de klassen 1 en 2 hun voorraad wel zullen ontvangen, want dat gaat voorop, die klassen krijgen de vastgestelde norm het eerst, ook de hoogere klassen krijgen die eerste hoeveelheid, maar of die het meer benoodigde gesuppleerd krijgen, dat is de vraag. (Zie verslag Bolsw. Courant no. 73 van 9 Sept, j.l.) Onbegrijpelijk waarom dat nu van deze mededeeling wordt afgeweken, ’t Spreekt anders toch vanzelf, dat wanneer ieder eerst in huis kreeg de brandstof voor een of twee haardsteden, men gerust zou zijn. Was er dan nog voor de meer-haardsteden bezittenden brandstof beschikbaar, des te beter. Met belangstelling zullen wij t.z.t. het ^daarom” gaarne vernemen. Dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw abonné B. Bolswabd, October 1917. aan den geldduivel ff Heerenveen, 22 Oct. Naar we vernemen, zullen de rijwielfabriek ^Galvano” en de nikkel-inrichting ^Phoenix”, waarin thans nog ’n 20 man werkzaam zijn, a.s. Zaterdag worden stopgezet. Het personeel heeft de aanzegging ontvangen. Inmiddels wordt nog beproefd, de fabriek met machinerieën en inventaris, dus zooals ze reilt en zeilt, te verkoopen. Er zijn verschillende biedingen gedaan, doch het hoogste bod is beneden de taxatie. De crediteuren moeten dus eerst hunne toestemming geven, of dit bod kan worden geaccepteerd. Voor het personeel zou zulks zeer te wenschen zijn, daar alsdan de fabriek zal worden doorgezet. Wordt het bod afgewezen, dan blijft stopzetten het laatste besluit. Wolvega, 21 Oct. Hedenmiddag ontdekte de veehouder S. Bosma te Nijlamer, dat zich op den zolder boven de paarden twee mannen ophielden, welke bij nader onderzoek twee ontvluchte Russen bleken te zijn. De beide mannen hadden al geruimen tijd hier omge zworven en sinds drie dagen hun verblijf gehad op dezen zolder, ’s Nachts hadden ze gebruik gemaakt van een in het vuurhok staanden kookpot, waar ze aardappelen kookten. Ze waren zeer verheugd, toen hun werd duidelijk gemaakt, dat ze zich op Nederlandsch grond gebied bevonden. Erg haveloos zagen ze er uit. De politie heeft de verdere zorg voor de beide mannen op zich genomen. Vermoede lijk gaan ze morgen naar het Russisch con sulaat. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Roovers. Te Hedel is de winkel van den bakker J. J. door een troep zigeunervrouwen bestormd. Zij namen al het brood mede, zonder geld en zonder bon. De bakkersvrouw was maar alleen thuis en kon niets tegen de plunderaarsters uitrichten. Ben hoffelijke dief. Er wordt in Den Haag aan een bovenhuis aangebeld door een man meteen bouquet. Het dienstmeisje neemt bloemen en bijbehoorend briefje voor mevrouw in ontvangst en gaat er mee naar boven. De bezorger wil gaarne even „op antwoord wachten”. Als het meisje echter met bouquet en kaartje in de vestibule terugkeert, zijn daaruit met den bloemenbe- zorger drie rijwielen verdwenen. Pas nu kan zij met mevrouw verklaren, wat toch bedoeld werd met de bloemen en met het kaartje, waarop niets anders stond dan „Bedankt voor de karretjes”. Zw. Cl. De Huurcommissiewet. De Minister van Justitie heeft aan Gedep. Staten der verschillende provinciën den vol genden brief gezonden „Mij is medegedeeld, dat er huis eigenaren zijn, die het plan hebben opgevat en uitgesproken om, nadat de verhooging van den huurprijs van hun woningen door de plaatselijke buur- commissie niet was goedgekeurd, de huur van die woningen op te zeggen en dan, steunende op hun bijzondere financieele krachten, de woningen ledig en on verhuurd te laten, of wel daaraan de bestemming te ontnemen en ze voor pakhuis of iets dergelijks te doen in richten, liever dan zich te schikken naar de uitspraken der huurcommissie. Vermits het in het algemeen belang noodzakelijk zou zijn maatregelen tegen dergelijke praktijken te nemen, heb ik de eer uw college beleefdelijk te verzoeken een onderzoek ter zake in te stellen en mij, zoo spoedig mogelijk, in te lichten, of het medegedeelde inderdaad waarheid bevat, en zoo ja, of het zich laat aanzien, dat het bij enkele gevallen van dien aard zal blijven, dan wel dat die slechte voor beelden door meerdere bijzonder kapitaal krachtige verhuurders zullen worden gevolgd. Verkoop alleen van woningen kan niet dezelfde schadelijke gevolgen hebben, daar toch de nieuwe eigenaar, wat de werking van de huurovereenkomst en de uitspraak der huurcommissie betreft, niet in een betere positie komt dan de vorige”. Zw. Cl, Sneek, 23 Oct. Een goeie dertig winkel houders alhier, vergaderden gisterenavond op de bovenzaal van het Roode Hert, waarop men onder leiding van den heer Leo Stockmann in de eerste plaats besprak een gemeenschap pelijk sluitingsuur, waarop niet meer mag worden verkocht, en zulks in verband met de nieuwe gasregeling, die op Donderdag a.s. in werking treedt. Enkelen waren van meening dat men de volle beschikking moest hebben, over de uren waarop men de toegestane 50 M3. mag gebruiken. Weer anderen oordeelden dat men eerst tot de oprichting van een komen voor en aleer kracht kon uitgaan. Nog een ander was onderstelling dat men meer gas zou vragen. De Voorzitter deelde mee, dat de heer Bervoets genegen was aan eenige winkeliers stroom te leveren voor tijdelijke electrische verlichting. Men kwam vervolgens met de opmerking, waarom de winkelhouders in de gemeente voor hun bedrijf niet mogen deelen in de 75 pCt. die de Raad voor de motoren heeft beschikbaar gesteld. De heer Brouwer, raadslid, herinnerde ook aan art. 10 van de bewuste regeling, waar B. en W. in bijzondere gevallen in overleg met de Gascommissie, gerechtigd zijn van de bestaande bepalingen af te wijken. Verder deelde deze mee, dat de architect, de heer Filipse, te Leeuwarden bespreekt om vandaar hulp van de electrische centrale te bekomen. (Ged. permitteeren dit niet) Veksl. Na nog een drukke gedachtenwisseling werd op voorstel van den Voorz. besloten, tot ’t benoemen van een commissie, aan wie verder de gemeenschappelijke regeling zal worden opgedragen. In die commissie werden gekozen de h.h. Meima, A. v. d. Kallen, C. Stockmann, Eringa, Obbema en L. Lampe. Daarna werd in stemming gebracht, wie zich bereid verklaarden, aan ’t telkens door dit comité vastgestelde sluitingsuur, zich te houden. Van de 35 uitgebrachte stemmen, verklaar den 15 er zich voor en 20 stemden „blanco.” Alzoo zei de Voorz. hebben we geen meerder heid kunnen vinden voor gemeenschappelijk overleg bij de bepaling van een sluitingsuur. Wij zullen nu vervolgde de heer St. mid; delen beramen, om bij de Firma Bervoets gedaan te krijgen, dat zij haar electrisch bedrijf in dienst van de winkeliers wil stellen ter verkrijging van een enkel lampje. Wat ’t technisch gedeelte betreft, ditis zeer goed uitvoerbaar; ook ’t materiaal voor den aanleg zal in den lande wel aanwezig zijn. Wie voor de stroomlevering in aanmerking komen, zullen natuurlijk gemeenschappelijk de kosten moeten dragen. Aan de commissie kon nu de verdere regeling worden opgedragen. Op een bevestigend antwoord van een vraag uit de vergadering, dat de aangeslotenen nu in de eerste plaats in aanmerking komen voor een lampje, kwamen er enkele berouw- gevoelende stemmen opdagen, die waarschijnlijk van de nog opengestelde gelegenheid, om vóór tienen hedenmorgen zich bij de besluiten van de commissie neer te leggen, gebruik zullen maken. ’t Voor de eerste maal vastgestelde sluitings uur wordt reeds in de N. Sn. Ct. van heden avond bekend gemaakt. Sneek, 23 Oct. Als vervolg op ons bericht over de nieuwe gasregeling hier, dienen we verder nog mee te deelen, dat ’t motorgas op 20 c|. per M3. is gesteld. Een twaalfde gedeelte van ’t over 1916 gebruikte kwantum, na aftrek van 25 pCt., mag maar per maand worden gebruikt; voor bioscopen wordt 50 pCt. afgetrokken. Café’s mogen na 25 dezer na achten des avonds gebruik van één pit in hun gelag kamer maken, mits met permissie van B. en W. En verder is ’t voor particulieren ’s avonds 10 uur de gaskraan dicht, onder bedreiging, anders van den toevoer van gas te worden afgesneden. Heeg. De 37-jarige arbeider K. de Vries alhier, die sedert eenigen tijd zijn brood verdiende met eikelzoeken in Gaasterland, tegen den avond uit Balk vertrokken in roeibootje, met zijn klein woonscheepje op sleeptouw. Toen hij ongeveer halfacht zich in de Nauwe Wijmerts bevond, werd Wij lezen in de Friesche Courant: Er is tegenwoordig zoowat gebrek aan alles maar wel ’t meest aan eerlijkheid en naasten liefde. Jarenlang hebben de regeeringen en vooral de regeeringen der groote landen de oneerlijkheid als hoogste richtsnoer genomen. Elkaar bedtiegen was het wachtwoord en wie dat ’t meest geraffineerd kon, was in de oogen der regeeringen een der steunpilaren van het land. Hij werd geridderd en gefêteerd, tenslotte minister en zorgde weer op zijn beurt dat even knappe koppen in ’t bedriegen voor speciale doeleinden werden benoemd. De onthullingen der laatste tijden hebben een hoekje van ’t dekkleed opgelicht, waaronder de vieze bagage ligt. Een pestwalm slaat er onder weg; toch worden de menschen die al dat bederf hebben veroorzaakt onderdanig gegroet, hunne namen met dikke letters in de courant gedrukt. Ze hebben nu jarenlang de oneerlijkheid als de hoogste mensebelijke deugd gepropageerd en ’t gevolg is geweest de ontzettende oorlog van thans. In werkelijkheid is de oorlog een gevolg van oneerlijkheid in velerlei opzicht. Eerlijkheid wil zeggen dat ik niet begeer ’t geen van een ander is; maar ook al ’t geen ik doe onder den invloed laat staan vaneen tegenzin in ’t kwaad. Wanneer een groot rijk op een klein rijk pressie gaat uitoefenen om iets gedaan te krijgen, dat tegen ’t rechts gevoel indruischt, dan is dat oneerlijk. Wanneer 't eene land menschen omkoopt om in een ander land alles te bespieden en af te neuzen of wel er op uit is fabrieken te doen verbranden of wel systematisch onwaarheden te verspreiden dan is dat op zijn zachtst, maar toch ook volkomen duidelijk uitgedrukt,'oneerlijk. Hoe ouder men wordt, des te meer gaat men beseffen dat met het geweten niet te transigneeren valt. Of men is eerlijk of men is het niet. Een tusschenweg is er niet. Men weet ook dat eerlijkheid rust geeft en oneer lijkheid onrust, waaruit volgt dat eerlijkheid niet iets onreëels is. Waarachtig niet. En waarheid is ’t evenzeer, dat oneerlijkheid weer ander bedrog noodzakelijk maakt, waaruit ik maar wensch te concludeeren, dat de eerlijkheid een der grondpijlers van onze samenleving is. Is het dan zoo te verwonderen dat een mestvaalt, als Europa jaren lang is geweest, giftige planten voortbrengt? Gelukkig woonde er in de volksziel ’t eerlijkheidsbesef en de regeeringen wisten dat en hielden hunne oneerlijkheden geheim opdat er geen onrust onder ’t volk zou komen. Maar de oorlog, de zoogenaamde loute rende oorlog, heeft ook de volksziel vergif tigd. De oneerlijkheid, die eerst heel in de hoogte der regeeringskringen gevonden werd, daalde, daalde altijd meer en thans zijn millioenen menschen voor hun leven in hupne eerlijkheidsopvattingen vergiftigd. Er is een ander moraal gekomen of beter gezegd, heelemaal geen moraal meer. Wan neer ik groote hoeveelheden noodzakelijke goederen opkoop en ze ondanks de schaarechte vasthoud of wel er schaarschte door veroor zaak, dan is mijn daad een oneerlijkheid. Velen, die moeten leven van een klein in komen en die toch de vastgehouden waren moeten gebruiken, worden het slachtoffer van mijn handelwijze. Ik ben dus degene, die neemt van hen, die niet bezitten. Ik win aan hun nooddruft. Ik doe iets, waar van ik de oneerlijkheid inzie, maar dat me geld opbrengt. En wanneer ’t woord geld wordt gehoord, hebben immers alle andere overwegingen te zwijgen. Sentimenteele dingen 1 Goed voor dominé’s en catechiseermeesters! En zoo dringt ’t bederf steeds verder door; ja men staat verbaasd wanneer men iemand aantreft, die geen oorlogswinst vraagt of zijn ziel nog niet heeft verkocht. Goed voorgaan doet goed volgen. Maar ’t omgekeerde is ook waar. Eu wanneer na dezen oorlog door de mannen in de hoogste regeeringskringen niet de eerlijk heid als ’t hoogste en eenigste richtsnoer wordt genomen, wanneer niet openhartig heid en goed vertrouwen de plaats innemen der gluiperige diplomatie van heden ten dage, dan zullen de volkeren steeds dieper weg zinken, dan zal de dans om ’t gouden kalf steeds hartstochtelijker worden gehouden. En zoo’n samenleving, gebouwd op den leugen, BINNENLAND. Sneek, 23 Oct. Zoo de bladen reeds hebben verkondigd, is ’t Friesche Veem hier Zondag j.l. een prooi der vlammen geworden. De opslagplaats aan den verl. Westersingel was tot den nok gevuld met tal van goederen, die op uitvoer wachtten om dan natuurlijk weer met woekerwinst aan den man te worden gebracht. Broeiing van veevoeder (melasse en turfstrooisel) moet de oorzaak van ’t onheil zijn. Dagen te voeren had dat goedje reeds in zakken staan te broeien en ondragelijk was vaak de stank, die er zich van verspreidde, ’t Schijnt dat men in dat broeien geen gevaar heeft gezien, tenminste politie noch hoofd der Gemeente had men er opmerkzaam op gemaakt. Ongetwijfeld ziju de zakken, waarin ’t voer zich bevond, langzamerhand begonnen te branden waardoor ’t vuur spoedig gelegenheid had zich aan ’t omringende mee te deelen. Voor een honderd duizend gulden, deelt men ons mee, heeft men kunnen reddeir, terwijl voor een waarde van ruim 4 ton aan de vlammen moest worden geofferd. Een deel van de muren van ’t gebouw is blijven staan, ’t binnenwerk is geheel uitgebrand. Regeeringsvet (182 vaten), verscheidene balen rijst, een partij lucifers, cacao, tabak, kaas enz., alles ter waarde, zoo we schreven, van ruim f 100.000, is behouden gebleven. Gebouw en inhoud waren, zoo deelt de Directie ons m^e, gezamenlijk verzekerd voor ruim f 577.000. De brandweer heeft zich dapper geweerd. De nieuw aangekochte motorspuit drong met een capaciteit van 120 M3. per uur ’t brandend perceel binnen. Een naastleger aan de voorzijde werd ontruimd. ’t Vuur laaide Maandagnacht weer op maar spoedig wist men ’t meester te worden. Heden, .Dinsdag, stijgen nog steeds rookwolken er uit op en is een slang op de waterleiding nog steeds bezig ’t smeulende vuur te dooven. Bolswardsche Courant 1 I i .'t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1