Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Zondag 28 October. STEEDS HET NIEUWSTE. Theehandel Focke S. Klein, K. MOL - Hoek Schildwijk. 1917 No. 87. VerscHijnt Donderdags en Zondags. Ö6ste Jaargang. Waarom alles zoo duur is. KOST THANS ONTVANGEN: Ongeëvenaarde keuze. HM VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. omtrent de voeding worden andere annonce begint met 40 aan 30 ct. p. ons, 37 */2 ct. p. vierdel. HARLINGEN. keurmeesters onderzocht. de ver- voedingsstoffen voor de ver- scbadelijke genotmiddelen te ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. bokking a f 8 per 100 voor varkensvoer. dergelijke en 4500 Beleefd aanbevelend, andere advertentie worden 100 aangebodenzonder bon En daarom, huismoeders, is alles zoo duur. Te veel tusschenpersonen, die de prijzen door hunne manupulatiën opjagen. Het socialistische principe: van den voort brenger direct tot den verbruiker, toont zijn reden van bestaan. er onlangs 10.000 „Ersatz” komt ook Aangeboden eikelkoffie, aangeboden gedroogde eikels. Kunstkoffie merk „Santa”. Smakelijk bakje. Men maakt het ook reeds van regeeringserwten door den koffiemolen, gebakken in wat boter en suiker. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wat te zeggen van een aanbod van 400 kistjes en 4 vaten cacao, 1300 dubbele stukken zeep, benevens 4400 pakken zeep poeder. Gebrek ’t Mocht wat. Waarom dure lucifers? 50 kisten worden aangeboden. Waarom dure tabak?6000 pond wordt geoffreerd a f 1.17 per pond. Tabakstof, anders waardeloos, gaat voor f7 de 100 kilo. Waarom dure sigaren, waar 600.000 worden aangeboden van f 20 tot f 49 per 1000, de laatste zelfs met een bandje. Een Zeeuwsch-Vlaming doet in bleek middelen, vraagt sigaretten en biedt stuivertjes en sigaretten te koop aan. Een Leidenaar heeft 100 kisten zeep, vaten honing, sucade, gecondenseerde melk, peper, a f 5 per kilo, witte boonen f 100 per 100 kilo. Als veevoeder worden aangeboden haring, gezouten mosselen ad f 20 per 100 kilo. Smakelijk spekkie. Zweedsche lucifers aangeboden voor f 9.50 en Hollandsche voor f 8.75 per pak (50 pakjes?) Een ander biedt aan voor f 12. De een vraagt zuivere cacao voor f 4.70 en een ander voor f 1.75 per kilo. Zijn er twee soorten van „zuiver” Ten spijt van alle distributie en maximum prijzen wordt 100 liter benzine aangeboden voor f 250. Voor de O.W.’ers. Weer een lange advertentie, brieven bureau van het blad, 400 kilo „prima” cacao, 24 a 25 pct. Wat pct.? zuiverheid? In ver bijsterende volgorde volgen daarna zeep, zeep poeder, maïzena, vermicelli, dweilen, matten, kwatta, bezems, Haarlemmerolie en... post papier. Te koop 1200 kilo groene erwten f 65 per 100 kilo. Leve de distributie. Verder 50 pond prima gebrande koffie. Nogmaals hoera I Op het perron rondwandelende scheurde hij van de daar staande rijwielen de vervoer- briefjes af en deed er zelf een ander aan, waarvan dan het n<?u in zijn bezit was. Daardoor werd het rijwiel wel ingeladen, maar bereikte volgens het nieuwe, door hem met een valsch stempel afgestempelde vervoerbewijs een ander station, waar hij zelf het tegen inlevering van het re<?u in ontvangst nam. Met behulp van het thans bekend geworden signalement is deze behendige dief thans te Amsterdam gearresteerd. Arnh. Ct. Vischvarkem. De gemeentebesturen in den Gelderschen Achterhoek hebben van de regeering bericht ontvangen, dat zij geen regeeringsvarkens met haring gevoederd, mogen in ontvangst nemen. Ze moeten eerst door kookproeven door de Geen vergoeding voor opplakken van broodbom. Leeuwarden, 26 Oct. Ged. Staten hebben niet goedgekeurd ’t Raadsbesluit van Ferwer- deradeel' tot het toekennen van vergoeding aan de bakkers voor het opplakken der brood kaartenbons. Djt opplakken is den bakkers opgelegd bij Rijksdistributieregeling. Geen enkele wet verplicht de gemeenten tot het doen van een uitgave voor dit doel. De goede uitvoering van de distributie-regeling is voorts naar ’t oordeel van Ged. Staten geen gemeen tebelang, maar een Rijksbelang. Indien beta ling van dien arbeid noodig is, dient het Rijk daarin te voorzien. Akkrum, 24 Oct. Een turf enormiteit. Hier lag heden een schip vol turf, z.g. „bui ten de distributie” welke verkocht werd voor den ongekend hoogen prijs van 3 cent per stuk. Volgens kenners was deze steekturf nog vrij slechte kwaliteit; niettegenstaande vond ze gretige koopers. Akkrum, 25 Oct. Bij gebrek aan voer zijn de prachtige zwanen, die sinds jaar en dag den wandeltuin rondom „Coopersburg” sierden, geslacht, en onder de oudjes dezer stichting verloot. stelsel van rantsoeneering van alcoholhoudende dranken. Tevens om een beroep te doen op’t Neder- landsche volk om in deze tijden het gebruik van alcoholhoudende dranken geheel na te laten. Namens de meer dan 125.000 leden van die vereenigingen wordt een krachtige agitatie in het geheele 'land voorbereid om spilling van voedingsstoffen voor vaardiging van doen eindigen. Een rijwieldief aangehouden. Men is er eindelijk in geslaagd de hand te leggen op een zeer brutalen spoorwegdief, die reeds eenigen tijd de stations onveilig maakte door diefstal van rijwielen, die aldaar in verzending waren aangenomen. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd rijwielen vermist, die per trein waren ver zonden, zonder dat men begreep hoe dit mogelijk was. Vooral scheen de dief te werken op het station Nijmegen. Door de uitgebreidheid van 't stationsemplacement aldaar, stonden dikwijls op afgelegen gedqelten een groot aantal rijwielen zonder toezicht. Doch ook bij nauw keurig toezicht kon men niet nagaan dat er rijwielen voor de inlading verdwenen. Het vreemde was evenwel, dat van ,de ingeladen rijwielen telkens enkele niet op de plaats van bestemming kwamen. De vorige week kwam een heer aan het station Arnhem meededen, dat hij inOosterbeek uitgestapt zijnde, zijn rijwiel uit den bagage wagen willende halen, die niet kon krijgen, omdat het was bevracht naar Arnhem. Toen de man in Arnhem duidelijk kon maken, dat het werkelijk zijn rijwiel was, en omdat men dezen beer kende als een betrouwbaar man, dacht men aan een abuis van den beambte op het afzendstation en gaf de fiets mee. Den volgenden morgen kwam een onbekend heer met drie re?u’s om rijwielen in ontvangst te nemen. Twee waren aanwezig, het derde niet. Nog geen kwaad vermoedende gaf men de beide rijwielen af en beloofde naar’t derde een onderzoek te zullen instellen. De betrokken persoon kwam evenwel niet terug. Uit het onderzoek bleek nu, dat de door hem afgegeven retju’s valsch waren, d.w.z. hij had de gewone rijwielkaarten gebruikt en deze zelf afgestempeld. Nu was tevens het geheim van het spoorloos verdwijnen van zoovele rijwielen van de stations, opgelost. De man ging blijkbaar als volgt te werk Leeuwarden, 24 Oct. Heden werd alhier eene vergadering gehouden van den Bond van Leveranciers van Consumptiemelk in Friesland, onder presidium van den heer Hieminga van Harlingen. Deze verklaarde dat ondanks de gunstige toezegging van den minister er nog zoo goed als niets van te merken valt, dat met de wenken en wenschen van den Bond rekening wordt gehouden. Na eene lange bespreking werd eindelijk goed gevonden om eene deputatie van den Bond bij den minister te laten protesteeren tegen den lagen melkprijs en de onbillijke behan deling, ondervonden door de kleine hoeren. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Dreigende sluiting van steendrukkerijen. De Nederlandsche Bond van Steendrukkerijen heeft een verzoekschrift gericht tot het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel om aan de steendrukkerijen de noodige hoeveelheid vernis te verschaffen daar dit voor de fabricatie van steendrukwerk een absoluut noodzakelijk product is, dat niet door een surrogaat kan worden vervangen. Op dit verzoek is afwijzend beschikt, zoodat de steendrukkerijen bange tijden tegemoet gaan. Indien geen vernis beschikbaar wordt gesteld, zullen zonder twijfel successievelijk de verschillende steendrukkerijen moeten worden gesloten. In de verschillende fabrieken, waar steendrukwerk wordt gefabriceerd, vinden ongeveer 1500 werklieden een bestaan. De Dragtster Courant schrijft: Er gaat tegenwoordig haast geen Zondag voorbij of er worden in bet noorden des lands korfbalwedstrijden gehouden. Sommige clubs maken daarvoor enorme fietstochten zoo trokken clubs uit Jubbega en Wolvega naar Zuidlaren. Ze speelden daar en fietsten toen weer naar huis, 5 a 6 uur trappen, ’s Nachts 1 a 2 uur was men thuis. Dat geschiedt nu alles in het belang der lichamelijke opvoeding? De ouders moesten wijzer zijn haar dochters zulke dagen van overspanning te laten meemaken. Het is gewoon onverantwoordelijk. Dat is het; maar de meisjes willen ook wel eens wat en praat er dan maar eens tegen. Bij een gehouden boereboelgoed te Joure bracht het vee f 2500 op en de voor raad hooi tweemaal zooveel. Teekenen des tijdsl Goud. De Nederlandsche Bank laat voor ettelijke millioenen aan goud in geld ommuntendeze goudstukken zullen ter gelegener tijd in omloop worden gebracht. Er berust thans voor f 685.500.000 aan goud bij de Bank. Briketten- fabricage. Op verschillende steenfabrieken in de omge ving van Eindhoven heerscht groote bedrij vigheid. Vele waggonladingen steenkolengruis worden gelost en met uitgegraven leem ver mengd, tot briketten vervaardigd. Op de Achtsche steenfabriek te Woensel worden dagelijks 30,000 a 35,000 briketten vervaardigd voor de gemeente Geldrop. Graan voor alcohol. Alle drankbestrijdersvereenigingen in ons land hebben het besluit genomen gemeen schappelijk aan de regeering te vragen de alcóholfabrikage uit voedingsmiddelen voor mensch en dier en het kolenverbruik voor de alcobolindustrie terug te brengen tot den kleinst mogelijken omvang, hetzij door verbod van productie van alcohol voor menschelijk gebruik, hetzij door een strikt persoonlijk De N. Harlinger Courant schrijft Behalve maïzena, zijn cacao en geconden seerde melk de meest aangeboden artikelen. Ondanks de distributie wordt onbeschaamd nog 50 K.G. koffie gevraagd. Uit een of ander onmogelijk boerendorp in Noord-Holland komt een aanbieding van 1 kist gecondenseerde melk, 1000 kilo verf in bussen, 320 pak Dureya Maïzena a 55 cts. Wordt het rommeltje te oud Een andere aanbieding begint met 5 kilo gedroogde soepgroente, op ’t midden zitten we in 300 pond stijfsel en aan’t slot kunnen we de voeten afvegen aan dweilen. De daarop volgende advertentie begint met Rademakers reepen, op ’t midden zitten we in de Kwatta en aan het slot prijken 360 nikkelen stuivers. 10 vaten haring en kilo worden aangeboden Dat zal wel lekker zijn. Uit de prijscourant van een groothandelaar pikken we het volgenderietmeel f 23, boek- weitdoppen f 20, grondnotendopmeel f 35, cocosmeel f 56, palmpitkoekmeel f 48, kool- zaadmeel f 45, garnalen f 18 per 90 kilo, gedroogd of gemalen f 52, cacaodoppen f 40. Er staat boven per 10.000 kilo, doch hierin zal wel een 0 te veel zijn. Voorts worden (dit zijn zeker de resultaten van den handel) te koop aangeboden 6 gouden tientjes en 13 gouden vijfjes, die ook al weer meer dan den normalen prijs moeten opbrengen. Iets verder treffen we nog een aanbieding2 gouden tientjes nikkelen stuivers. Bij de grens werden aangehouden. Groot gebrek is er aan soda in den klein handel. Aanbiedingen lezen we van 5 balen a 100 kilo a f2.50 per kilo, 20 vaten h f 30 per vat, 6 zakken a 50 kilo a f 10 per zak. Busgroenten zijn er te veel; 3000 bussen worden aangeboden van 1916. De aanbiedingen in cacao zijn talrijk; f 2.60 per kilo, dito „onzuiver” f 2.25 en f 2.50, cacao Blooker en Boon f 4 per kilo, Sunlightzeep f 36 per kist. Honigs maïzena f 42 per kist. Deze aanbieding komt van de Zaan daar zit nog al wat. Prima Delftsche sla-olie f 170 per 100 kilo. Rijststijfsel f 137.50 per 100 kilo, 2500 kilo aangeboden. Zou deze ook bij den burgemeester zijn opgegeven In een pakken kaarsen ongetwijfeld. Weer een koedekken en eindigt met 100 pak kaaspoeder. In den tegenwoordigen vetloozen tijd wordt prima hard vet aangeboden in hoeveelheden van minstens 50 kilo a f 2.80 per kilo; voorts 10 vaten plantenvet a 170 kilo. Een bewoner van een dorpje in Zuid-Holland heeft niet minder dan 25 kisten rijststijfsel te missen. Een ander offreert blikken boerenkool met spek of worst. Vermicelli ik f 2 per kilo, maïzena a f 0.50 per pakje schijnt overal „zu haben” te zijn. Een ander ingezetene van een dorpje met 1000 inwoners begint met Van Houtens cacao f 4 per kilo aan te bieden en eindigt met een vat bruine teer. Daarna is het: zeep, stijfsel, maïzena, stijfsel, zeep. Waarom moet de stijfsel 70 cts. per kilo Kosten? Vijf baal te koop voor f 125, Erwten-koffie. Uit Wijhe in Overijsel wordt aan De Nieuwe Tijd geschreven: Nu velen geen of weinig koffie hebben en chocolade en melk te duur zijn voor den arbeider, zijn hier door enkelen proeven genomen met z.g. erwten- koffie, die wel geslaagd kunnen heeten, want ’t is, bij gebrek aan beter, zeer goed te gebruiken en wat een voorname factor is, niet duur. Het wordt als volgt bereid: „In de z.g. pannekoekspan worden de erwten in zeer weinig natuurboter „gepoft” en daarna gewoon in den koffieboonenmolen gemalen. Men neemt dan evenveel van deze koffie als men dat van de andere deed met de cichorei zooals voorheen en giet daarop het kokend water en men heeft tocÊ koffie en hiermede warm drinken, wat voor velen een uitkomst is. De kleur is dan als gewone koffie en als men er wat suiker in doet en men weet het niet, zullen velen het voor goede koffie opdrinken. f Bolswardsche Courant. KLEIN’S THEE ZELFBINDERS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1