Bieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 88. VerscJtujnt Donderdags en Zondags. 1917 56ste Jaargang. Donderdag 1 November. Uit de Raadszaal. I VOOR Afzonderlijke hen die beneden f 1400 weesvoogden berichtende 13. en t BINNENLAND. f Hepk. Nieuwsbl. v. Fr, S3 Vergadering op Dinsdag 30 October 1917. 1. 2. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van school en W. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Rei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van 1 November a.s. wordt van ’t gas over gewone meters Frieslands Graidhoek, 29 Oct. In geen jaren zijn de landerijen zoo kaal afgevreten, stuk- en zwartgetrapt als ditmaal. En nog is het vee niet geheel binnengehaald; het melk gevende rundvee is vrijwel op stal gezet, maar er graast nog heel wat jongvee. Het is voor velen wel een harde maatregel geweest, om het kostbare melkvee ’t ruwe weder te laten trotseeren, maar de voedernood drong er toe. ’t Zal intusschen de vraag zijn of zulks wel voordeelig is en of het niet verstandiger geweest was om desnoods nog eenige dieren te verkoopen. Naar we vernemen zal toch nog veel vee moeten verkocht worden, want van al het verdronken grasland kan niets meer verwacht worden. Maar het gewone melkvee is op moment zoo goedkoop, bijna waardeloos hoorden we beweren, en als staaltje daarvan werd er bijgevoegd dat iemand een span koeien voor f 70 samen had verkocht. Totale overcompleet is oorzaak van deze geweldige prijsdaling. Sedert 4 September hebben we hier geen raadsvergadering gehad, dus juist 8 weken geleden. In zulk een lang tijdsverloop kan men altoos heel wat ingekomen stukken ver wachten, en dat was dan ook heden wel degelijk het geval. De agenda telde een 14 tal punten, dus ook voldoende om er een avond mee door te brengen. Er waren er echter meerdere bij die zich nog al onschuldig lieten aanzien, zoodat daarom de aanvang niet een uur vervroegd behoefde te worden. De reden hiervan zal wel geweest zijn dat er nog na afloop andere vergaderingen werden gehouden. Hoe het ook zij, het kwam ons, verslaggevers, wel te stade dat het ruim 8 uur was afgeloopen. Wij konden nu voor 11 uur ons werk in hoofdzaak klaar, zoodat wij met een zekere voldoening de gaskraan op tijd konden afsluiten. Van gas gesproken, dit was heden een punt van beraadslaging. Een belangrijke verhooging van den gasprijs was bij geruchte reeds door de stad verspreid, maar hoe zeer de prijs beduidend omhoog is gegaan, zoo erg als de geruchteu vooraf gingen, is het gelukkig niet. De bank in de raadszaal voor ’t publiek bestemd, was heden avond geheel bezet. Een ongewoon verschijnsel voor hier. Wij veronderstellen, dat de gasprijs de bijzondere belangstelling heeft gewekt. Alle raadsleden waren present. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Advies van de commissie der strafver ordeningen inzake het adres der R.K. Win kelbedienden Zondag luidt toe over te van van tiën als ’t vorig jaar een lokaal no. I beschikbaar te stellen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Adres inzake instellen adviescommissie v./d. werkverschaffing, met advies B. en IK. B. en W. achten deze commissie hier niet noodig, wijl de bedrijven alhier niet van dien aard zijn, dat de werkverschaffing daarmede in contact zal komen. Met algemeene stemmen afwijzend op het verzoek beschikt. 7. Verzoek Weeshuis, goedkeuring aankoop land, met advies B. en W. Heeren Voogden vragen goedkeuring van den aankoop van een percftl land onder Hartwerd, kosten f 5782.30 naar een prijs van f 1091 per pondemaat. B. en W. adviseeren den aankoop goed te keuren. Met algemeene stemmen aangenomen. 8. Voorstel B. en W. instelling advies commissie werkloosheidsverzekering. Door de nieuwe regeling der werkloosheids verzekering wordt gebroken met het systeem der gemeentelijke werklozenfondsen. Het bestaande werkloozenfonds zal dan ook weldra kunnen worden opgeheven. De taak van het college B. en W. wordt daardoor veel om vattender en daarom is dan ook een com missie van advies zeer gewenseht. Voorgesteld wordt dan ook die commissie te doen bestaan uit een Voorzitter en minstens 4 leden, benoemd uit de gesubsidieerde ver- eenigingen en afdeelingen van een vakbond. Hierover ontstond heel wat discussie, in hoofdzaak gaande over bet getal leden. Als alle vereenigingen en afdeelingen vertegen woordigd zullen zijn, wordt de commissie in ledental te groot, wat niet bevorderlijk zal zijn aan een vlug afdoen van zaken. Eindelijk wordt gestemd over het amende ment Hooiring, die 6 leden voorstelde. Dit voorstel werd verworpen met 8 tegen 5 stem men, (voor de heereu Hooiring, Lunter, Boersma, Eisma en v. d. Klei.) Daarna werd de commissie bepaald als te zullen bestaan uit 4 leden, en de geheele verordening goedgekeurd met algem. stemmen. 9. Voorstel B. en W. tot gemeenschappelijk met Wonseradeel en Hennaarderadeel doen uit diepen van de Lollumervaart. De Lollumervaart in onderhoud bij Wonse- radeel, Hennaarderadeel en Bolsward heeft ondiepten, zoodat verbetering noodig is. De kosten zullen voor deze Gemeente bedragen f 3500. B. en W. stellen voor dit goed te keuren en een geldleening op dat bedrag aan te gaan tegen tegen 41/2 pCt. aflossing per jaar f 250. Voorstel tot uitdieping en leening worden beide met algemeene stemmen aangenomen. 10. Reglement voor de Commissie voor de lichamelijke opvoeding. Met algemeene stemmen aangenomen. 11. Voorstel B. en W. tot wijziging van het gastarief. Naar aanleiding van een voorstel der Gas commissie om. in verband met de stijging der steenkoolprijzen het tarief van gaslevering te wijzigen, teneinde te voorkomen dat de gas fabriek dit jaar met een nadeelig saldo zal moeten sluiten, achten B. en W.- noodig dit voorstel den Raad voor te leggen. Met ingang dan de prijs geleverd 16 cent per stère. Over muntmeters geleverd is de prijs 17 ct. Voor industrieele doeleinden ook 16 cent, en voor alle categorieën geldt de bepaling dat deze prijs geldt voor 65 pCt. van normaal gebruik, het overige kost 40 cent per stère, terwijl bij meerder verbruik dan 75 pCt. van normaal gebruik in 1916, de gasleiding wordt afgesneden. De heer Hooiring heeft al gemerkt dat er in de voorstellen zooals ze ter tafel lagen, eenige verandering is gebracht, maar nu blijft ook deze verhooging nog van dien aard dat bij het weer moet wagen er een amendement op in te dienen. Zestien cent per meter is voor de arbeiders niet te betalen, bij gebruik van 40 meter per maand wordt dit f 2.80 per maand meer. Hij vindt dat het reserve fonds der gasfabriek dat reeds gestegen is tot f 18683.905, wel mag worden aangesproken in dezen tijd van nood, en dat de prijs van het gas niet of hoogstens 2 cent per meter wordt verhoogd. om verplichte winkelsluiting op om daar niet van gemeentewege gaan, wijl door de Zondagswet 1 Maart 1815 het verkoopen en uitstallen koopwaren is verboden en ook in winkels met open deuren niet mag worden verkocht. Het rijk heeft dus de zaak van den winkel- verkoop aan zich getrokken, waarom de raad zich daarvan dient te onthouden. b. Advies derzelfde commissie inzake ver vroegde winkelsluiting, wat bij adres door vele winkeliers werd verzocht. Hieromtrent wordt voorgesteld het verzoek in te willigen wijl het kan worden beschouwd als een zaak van belang in deze tegenwoordige omstandig heden, en ’t van nut kan zijn dat van over heidswege een algemeene regeling wordt bepaald Aanbevolen wordt dan om het sluitingsuur te bepalen op 9 uur ’s avonds, mits niet voor apotheken en inrichtingen waarvoor een sluitingsuur bij verordening is bepaald, wat ziet op de vergunningslokalen, waartoe ook de eet- of veryerschingssalons zullen worden gerekend. Het zal dus, zoodra deze verordening van kracht wordt, verboden zijn om winkels, barbierswinkels en -salons daaronder ook begrepen, voor het publiek geopend te hebben voor ’s morgens 5 uur en na 9 uur ’s avonds, met uitzondering van Zaterdagsavonds, en de dagen voorafgaande aan algemeene Christelijke feestdagen en gedurende de jaarmarkt of kermis, wijl dan de sluiting te 11 uur moet plaats vinden. De bepaling geldt verder dat het publiek, hetwelk op het tijdstip van sluiting aan wezig is, nog bediend mag worden. Deze adviezen ter inzage tot de volgende vergadering. c. Resolutie Ged. Staten houdende goed keuring van de wijziging gemeentebegrooting en betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, echter met bemerking dat over de f 500 voor verhoogde toelage gemeentebouw eerst beslist zal worden, als deze som door de Kroon is goedgekeurd. d. Resolutie houdende goedkeuring der onderhandsche verpachting der Exmorrazijl. e. De rekening van den weg Bolsward Harlingen over 1916, goedgekeurd door Ged. Staten. f. Adres van Rein Postma verzoekende de St. Jansbrug weder voor f 101 f 20 onderhands te mogen pachten voor 3 jaren. g. Adres van den pachter der Nijezijl om voor de bestaande pachtsom f 1460, de brug weder voor 3 jaren te mogen houden. h. Adres van de firma H. Donker inzake den afkoop van de grondpacht van het terrein hunner fabriek. Daar door B. en W. reeds is aangegeven dat met het oog op het plan van uitbreiding der gebouwen misschien een deel van ’t terrein daarvoor moet beschikbaar zijn, doch deze plannen nog niet zijn vast gesteld, wordt verzocht te besluiten hen het terrein in koop af te staan of het recht van afkoop v^n grondpacht met een jaar te verlengen. Deze adressen in handen van B. en W. om advies. i. Schrijven van dat de heer J. R. A. Donker periodiek aftreedt en daarom een voordracht wordt ingezonden bestaande uit de heeren J. R. A. Donkeren J. O. Cuperus. Aan deze voordracht zal door B. een tweetal worden toegevoegd. Adres van J. Veltman, doodgraver, verzoekende verhooging van jaarwedde. k. Adres van het Bestuur van den Bond van Gemeenteambtenaren, betuigende dat wel eenige verbetering van de jaarwedden der gemeenteambtenaren is gekomen, doch nog niet voldoende volgens de tijdsomstandigheden en nogmaals zijn ze zoo vrij voor den gemeente- architect verhooging te vragen. l. Adres van den Bond van Gemeente ambtenaren, er op wijzende dat de jaarwedden der ambtenaren lang niet in verhouding der tijdsomstandigheden zijn. De Voorzitter stelt voor omtrent deze adressen, en ook nog van meerdere verzoeken om verhooging van loonen, aan het einde der vergadering een voorstel af te wachten om tot een nadere regeling te komen. En daar er bezwaren zijn gerezen omtrent punt 12 der agenda, (regeling bijslag van gemeentewege op de levensbehoeften,) wordt voorgesteld dit punt van de agenda af te voeren, om gelegenheid te geven dat voorstel nog eens goed onder oogen te zien voor een spoedig te houden vergadering. Alzoo besloten. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Vaststelling kohier schoolgeld, 3e kwart. Deze kohieren voor school no. 1 bedragende f 323.60 en voor de school voor m. u. 1. o. f 140.50 worden vastgesteld en invorderbaar verklaard met algemeene stemmen. 2. Voorstel B. en W. tot wijziging der ziekten- en ziektenontsmettingsverordeningen. Daar Ged. Staten bezwaar maakten de tarieven van ontsmetting in 't algemeen te regelen volgens die van ’t Groene Kruis, moet nu telkens bij wijziging deze opnieuw vastgesteld worden. De verordening in dezen zin wordt vastgesteld met algemeene stemmen. 3. Voorstel B. en W. tot wijziging der sehoolgeldverordening. Daar voor noodzakelijk levensonderhoud bij den hoofdelijken omslag f 500 wordt afge trokken, dient ook de verordening tol school- geldheffing daarmee in overeenstemming te zijn, wat bij dezen wordt voorgesteld. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel B. en W. tot wijziging van de begrooting 1917 van de Gem. reiniging. De Commissie heeft voorgesteld den post jaarwedden en loonen te verhoogen met f 2000 en de uitgaven bovendien te verhoogen met f 400, en aankoop turfstrooisel ook f 2000 te verhoogen, maar de opbrengst der compost te verhoogen met f 4400, zoodat de eindcijfers gelijk blijven. De heer Eisma heeft gelezen dat het tekort dezer inrichting kleiner zal zijn dan de raming, daarom dacht bij dat de eindcijfers nu ook meteen gewijzigd werden. De heer Kramer zegt dat zulks niet kan wijl vele sommen nog niet zijn ontvangen en pas 31 December de rekening wordt afge sloten. Dan weet men eerst vast hoe het staat. De Voorzitter is er ook tegen de eindcijfers nu te wijzigen daar dan ook de gemeente- beg rooting moet gewijzigd worden, en dit kan niet voor men zekerheid heeft. De wijziging wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Verzoek Friesche Mij. van Landbouw gebruik schoollokaal, met advies B. en W. Van deze Maatschappij werd voor een te houden landbouwcursus wederom een lokaal der gemeente ten gebruike gevraagd. B. en W. stellen voor op dezelfde condi- 1. 2. 3. De heer J. met 7 stemmen, de heer Th. Postma verkreeg 6 stemmen. 14. Benoeming ambtenaar v. d. Burg. Stand. De aanbeveling bestaal uit: K. Brouwer, le ambt, ter secr. F. v. d. Spoel, gem.-bode. De heer K. Brouwer wordt benoemd met algemeene stemmen. De Voorzitter stelt voor, naar aanleiding der verschillende ingekomen adressen en ver zoeken om verhooging van salarissen loonen, ook voor de onderwijzers, namens B. en W. om twee commissies uit den Raad te benoemen, teneinde over verhooging en bijslag te oordeelen. Met bijslag is niet alles te doen, en ’t is ook noodig de loonen te herzien. Daarom willen B. en W. twee com- missiën uit den raad een voor de her ziening der salaria van ambtenaren en werk lieden der gemeente en een voor de her ziening der onderwijzerstractementen. Dit wordt goedgekeurd en de Voorzitter benoemt in de le commissie de heeren Hooiring, van der Klei en Praamsma, terwijl de beer Kramer daarvan Voorzitter wordt. In de 2e commissie worden benoemd de heeren Terhenne, Keikes en Wierema en de heer Lunter als Voorzitter. Sluiting der vergadering. De Voorzitter vraagt of hij dit bedoelt voor alle categoriën van verbruikers, waarop de heer Hooiring verklaart vergeten te hebben, dit te verlangen voor inkomen hebben. De Voorzitter verklaart daarop dat dit een lastig punt is, zij hebben ook overwogen den druk te verlichten door van gemeentewege reductie toe te staan aan de minst vermo- genden, maar dan zou de druk al weer dubbel komen op de hooger aangeslagenen. Ook is bij B. en W. er aan gedacht te putten uit het reservefonds, maar ofschoon dat plan reeds gereed was, is het terzijde gelegd omdat men begreep dat het niet de goedkeuring van Ged. Staten zou verkrijgen. Reductie is de eenige weg en dat wordt dan ook voorgesteld bij het punt, dat voor heden van de agenda is gevoerd. De heeren 'v. d. Klei en Eerdmans betoogen beiden dat het beter zal zijn dat de heer Hooiring zijn amendement intrekt, daar voor de administratie der fabriek de gasprijsver- hooging noodig is en er bij de eerstkomende vergadering over de te verleenen reductie zal worden gehandeld. De heer Hooiring voldoet na nog eenige tegenspartelingen ten slotte aan dit verlangen en nu wordt, nadat ook de heeren Lunter en Praamsma hebben betoogd dat de verhooging van het gastarief dringend noodig is en voor hier ten opzichte den prijs der steenkolen nog heel billijk ^ordt gesteld, het voorstel aangenomen met algemeene stemmen. 12. Voorstel Raadscommissie tot verleening van bijslag van gemeentewege op de noodzake lijkste levensbehoeften. Dit punt is verdaagd. Benoeming gymn.-onderwijzer. De aan beveling bestaat uit: J. v. d. Werf te Sneek. Th. Postma te Leeuwarden. P. Jongejans te Sneek. van der Werf wordt benoemd Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1