Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. K. MOL, Bolsward. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 89. Versctujnt Donderdags en Zondags. 1917 56ste Jaargang. KOST THANS MT ENORME KEUZE. VOOR Zondag 4 November. Afzonderlijke BINNENLAND. OER DITTEN EN DATTEN. 4 - het geen boeren-nachtegalen Beleefd aanbevelend. De Hooge Raad als handha/erder persoon lijke vrijheid. zijn goed ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. hoeft to hawwen, foarby wol, moat i bon heal Der wirdt troch de measten alhie) net frege ho ’t it rükt 't mar 30 ct. p. ons, 37‘/2 ct. p. vierdel. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Us tsjinwirdige tiid fen krapte hat in hiel poarsje tiere minsken al aerdich fen bjar kwael geneazen. Om mar ris by fet to bi- gjinnen. Men hie ljue dy’t Ijeaver troch de feart woene, as in müle te setten op fet dat yn in winkel forkoft waerd, en hwer ’t se de öfkomst net fen wisten. As hja it mar seagen, gyng hjar de grize oer de grouwe, en hja tochten fet foar hjarren to hawwen fen biele frjemde wylde bisten, fen bearen ef sok spil, en hja biklagen de earme minsken dy’t hjarren mei sok raer güd bihelpe moasten. 8y woene oars gjin fet ha as dat in bitroud slachter bjarren levere, en hja raenden it seis, en de greuwen krige de houn ef de hiunen. Mar de tiid hat in hopen fen dy tiere ljue nou ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Friesche Zuidwesthoek, 31 October. De omzetting van greide in bouwland wordt op vele plaatsen voortgezet. Te Workutn is een driepaardsploeg dagelijks bezig en op andere plaatsen vinden daglooners loonend werk in het scheuren. Huisbrand niet duurder. Heerenveen, 1 November. De prijs der industriekolen is reeds zeer beduidend omhoog gebracht in verband met den hoogeren prijs van de Duitsche steenkolen en er gingen den laatsten tijd reeds vrij stellige geruchten, dat ook de huisbrandkolen waar schijnlijk met 1 Nov. veel duurder zouden worden. Wij vernemen echter thans uit zeer vertrouwbare bron, dat dit laatste niet het geval zal zijn, althans niet in beduidende mate. Nieuwe zendingen kolen zijn voor den ouden prijs berekend; alleen zal, door de ver- hooging der vrachtprijzen per spoor met 50 °/0, iets meer moeten worden betaald, nl. 10 15 cent per H. L. Vermoedelijk zal dus -de ma- uit den aard der zaak bekend te zijn, alleen op grond van wettige bewijsmiddelen mocht worden aangenomen, zoodat de Rechtbank door die aanwezigheid zonder nadere bewijs voering als vaststaande aan te nemen hare uitspraak ten aanzien van dit punt niet behoorlijk met redenen heeft omkleed. De wet was alzoo geschonden en meteen werd deze strafzaak naar het Gerechtshof te 's Hertogenbosch verwezen ten einde op het bestaande hooger beroep te worden berecht en afgedaan. Op deze wijze treedt de Hooge Raad op als handhaver der persoonlijke vrijheid en eischt zijnerzijds wettige bewijsmiddelen aleer tot veroordeeling te kunnen overgaan. Men zal het zeker wel met ons eens zijn, dat een dergelijk standpunt door ons Hoogste Rechts college ingenomen veel verschilt met hetgeen men af en toe in naam der gemeenschap ziet gebeuren! EEN JURIST. De Zuivelcourant. ergens op a. in een een zakken, inhoudende gezamenlijk 25 kilogram koffieboonen en 50 kilogram spek in twee jute zakken en b. op een bij hem in gebruik zijnd erf in vier jute zakken gezamenlijk 90 kilogram spek, zijnde een en ander eene grootere hoeveelheid goederen dan redelijker wijze geacht kon worden noodig te zijn voor zijn huiselijk gebruik of voor de uitoefening van zijn bedrijf in verband met den normalen omvang van dat bedrijf en zijn normaal binnenlandsch debiet. De Rechtbank te Zutphen veroordeelde den beklaagde tot eene gevangenisstraf van ééne maand met verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen, terwijl later dit vonnis door het Gerechtshof te Arnhem werd bevestigd. Daarna werden vonnis en arrest aan het oordeel van den Hoogen Raad onderworpen welk college onder meer overwoog, dat naar het oordeel der Rechtbank «de op voormelde erf en schuur gevonden hoeveelheid goederen grooter was dan redelijkerwijze geacht kan worden noodig te zijn voor beklaagdes huiselijk gebruik of voorde uitoefening van diens bedrijf in verband met den normalen omvang van dat bedrijf en zijn normaal binnenlandsch debiet. Met andere woorden, overweegt de Hooge Raad, dat men in dezen te doen heeft met een subjectief oordeel der Rechtbank en dat ten opzichte daarvan haar oordeel niet op eenige, door wettige bewijsmiddelen gestaafde in het vonnis vermelde feitelijke gegevens steunt. 9 En voorts, dat echter het bestaan van zoo.danige tot het wezen van het te laste gelegde misdrijf behoorende omstandigheden welke niet van zoodanigen aard zijn, dat de rechter geacht zou moeten worden daarmede beoogt te waken vrijheid. Te meer overtuigd, omdat gewoon raken aan ximumprijs der huisbrandkolen op hoogstens af 2.50 worden gesteld, en met vrij groote stelligheid kan worden verzekerd, dat geen nieuwe verhooging zal plaats vinden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Het zit er aan. Ondanks de kommervolle omstandigheden van den tegenwoordigen tijd nam de Raad van Winschoten het besluit de tractementen der ambtenaren flink te verhoogenDe burge meester kreeg f 1000 meer, de secretaris f 900, de gemeente-ontvanger f 900, de inspecteur van politie f 200, de gemeente- architect f 700. Men schijnt daar een bijzonder welvoor ziene gemeentekas te hebben. Zekere Jelke v. d. V. te Harkema- Opeinde was met verlof overgekomen bij zijne ouders aldaar. Des anderen daags na zijne aankomst kreeg hij bezoek van de veld wachters Schepel en de Vos, welke voor hem niet eene zeer aangename ontmoeting was. Deze politiemannen waren telegrafisch in kennis gesteld van eenen diefstal eener beurs met geld, welke door een militair aan de Zeeuwsche kust werd vermist en vermoedelijk in het bezit zou zijn van genoemde v. d. V. Bij het door de politiemannen ingesteld onder zoek werd aanvankelijk niets op den ver dachte bevonden, doch bij nauwkeurige fouil- leering kwam het gezochte voor den dag, wat tengevolge had dat de verdachte een volledige bekentenis aflegde. Door kustwacht hebbende soldaten was eenig strandgoed gevonden en te gelde gemaakt, ongeveer 10 a f 11, ’t welk bij één hunner kameraden in bewaring was. Van de gelegenheids dat zijn krijgsmakker ter ruste lag, werd door v. d. V. gebruik gemaakt en heeft hij zich toen deze gelden toegeëigend. foar in winter fen hongersnoad steane hjir to lanne, dat kin der noch net fen sein wirde. Mar derom hoeft men net to tinken, dat, as wy mar bitten de oarloch bliuwe, dat we dan in moai fredich libbentsje balde scille. Hwent sa is 't net, hwent baldt de oarloch oan, dan kin ’t net litbliuwe, dat alles hwet for ’t üuderbald fen ’t minskdom nedich is, al mear en mear ynkoart, sadanich dat er fen alles fiersto min komt, en sa moat it op ’e djür dtrinne op honger. Lit fis hoopje, dat, ear *t safier komt, de regearders de eagen iepen gean meije en ynsjugge dat ’t mear as tiid is, om mei it grousum alles forwoastende wirk, dat men oarloch neamt, op te bidden. Frisia. Onder de abnormale tijdsomstandigheden, waaronder wij thans leven, kan het wellicht zijn nut hebben aan de band van een arrest van ons hoogste rechtscollege, thans vermeld in het W. v. h. R. van 15 October j.l., er eens op te wijzen, hoe zeer onze rechtspraak voor ieders persoonlijke zijn wij van dat nut wij zoo langzamerhand i de schier grenzelooze machtsspbeer, waarin wij door Staat of gemeen tebestuur worden gewikkeld, alsof de geheele maatschappij er op aangewezen is om maar deemoedig de knie voor de staatsalmacht te buigen. Bedoeld arrest van 25 Juni j.l. daarentegen wijst er wel degelijk op, dat de persoonlijke vrijheid ook nog hare rechten heeft en men zoo maar niet voetstoots tot veroordeeling kan overgaan. Er bestaat sedert 31 December 1915 eene Wet, die tijdelijke bepalingen inhoudt betref fende het vervoer en de nederlage van goederen. Artikel 9 alinea 1 dezer wet verklaart, dat het aan een ieder verboden is in de panden of op de erven die bij hem in gebruik zijn, eene grootere hoeveelheid goederen aan wezig te hebben dan redelijker wijze geacht voor zijn huiselijk de uitoefening van zijn bedrijf van zijn normaal binnenlandsch Daar het verkoopen van strandgoed strafbaar is, zoo kan dit muisje voor de anderen ook nog ’n staartje krijgen. Adv. BI. v. Kollum. Oplichters-trucs. De commissaris van politie der le afdeeling te ’s-Gravenhage, maakt bekend, dat ver scheiden winkeliers reeds het slachtoffer werden van oplichters, die als volgt te werk gaan De winkelier wordt opgebeld door iemand, die daarbij gebruikt den naam van een gunstig bekend ingezetene en er wordt een bestelling gedaan, die door een bediende zal worden afgehaald. De bestelling wordt te goeder trouw aan den bediende, die zegt te komen namens den besteller, medegegeven, terwijl later blijkt, dat de ingezetene, wiens naam is gebruikt, van niets afweet. Ook’ wordt de truc gebruikt, goederen per telefoon te bestellen om te bezorgen aan een bepaald adres. Bij de bezorging wordt het bestelde aangenomen door een onbevoegde, die zich in de onmiddellijke nabijheid van dit adres ophoudt en beweert een en ander besteld te hebben. Evenzeer komt het voor, dat goederen, die op valsche telefonische bestelling ergens zijn bezorgd, door onbevoegden worden terugge haald, onder voorgeven, dat de bezorging aan een verkeerd adres heeft plaats gehad. Voorzichtigheid bij het uitvoeren van bestel lingen per telefoon gedaan zij dus aanbevolen en aangeraden wordt, zich per telefoon te vergewissen, of die werkelijk zijn gedaan door dengeen, wiens naam is gebruikt. De Haagscbe politie legde reeds de hand op enkele dezer oplichters, doch er schijnen zich meerdere individuën met deze practijken bezig te houden. Alg. H. Carbid. Men vraagt ons, of het mogelijk zou om carbid, dat gas en electriciteit zoo vervangen kan, tegen goedkoopen prijs be schikbaar te stellen. Voor carbid werd tot nog toe geen maximum prijs bepaald. De handel is dus vrij. Ous bleek echter bij informatie, dat den handelaars in carbid onlangs van regeeringswege lijsten werden gezonden, waarop zij moesten invullen de grootte van den op dat oogenblik bij hen aanwezigen voorraad carbid en de hoeveelheid, door hen in normale tijden verkocht. Hieruit leidt men af, dat binnenkort distributie van dit artikel staat te wachten. Deze maatregel zou, naar men ons verzekerde, alleszins ge- wenscbt zijn, daar thans de verkoopers van de' in den laatsten tijd meer en meer in den handel gebrachte carbidlampen zooveel mogelijk beslag gelegd hebben op de in het land aanwezige voorraden en carbid tegen hoogen prijs (f 1.40 h f 1.50 per kilo) verkoopen en dan bijna uitsluitend aan hen, die zich tevens van een lamp voorzien. Alg. H. Dierenbescherming. Door de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot bescherming van mollen en kikvorschen aangenomen. We meenden dat de mol reeds door de wet beschermd werd, wat niettemin niet verhinderde dal dit dier nooit hardnek kiger vervolgd is geworden sinds dien, gezien den omvangrijken handel in mollevellen. De kikvorschenbescherming is zeker inge voerd met het oog op de talrijke Belgen, zooals bekend eerste liefhebbers van de achter bouten. Er zouden eens meer overblijven. Brandsloffennood. Een zonderlinge opvatting van den tegen- woordigen brandstolfennood had een leeraar in de natuurkunde aan een der hoogere burger scholen te Amsterdam. Deze wijze man kreeg het in zijn hoofd dat de tegenwoordige tijd uitermate geschikt is om electrische proeven te demonstreeren, waarbij het les lokaal tot 90 gr. F. verwarmd moest worden. Derhalve de kachel gestookt tot de pijpen ro'od stonden, ten spijt van alle overheids- waarschuwingen dat men zuinig had te zijn met de brandstoffen. Het gevolg was dat de houten betimmering van den schoorsteen mantel in brand geraakte en de brandweer moest worden gealarmeerd om de bekleeding weg te breken en het vuur te blusschen. Het is wel het toppunt van verregaande domheid; zoo’n snaak moei notabene de jeugd ouderwijzen. N. Harl. Ct, leard om mar ris mei hjar fratsen op to balden, hwent de foarrie fen fet is sadanich, dat men alhiel gjin drok wirk mei ranen en hwa ’t bij tiden net mar meitsje dat er mei syn oan ’t rjuchte adres komt, om safolle onsen, as er bonnen hat, yn to slaen. mear en ho ’t it smakket, as op fet liket, dan is men al lang bind, en as er dan net in hiele rare smaak oan is, och man, dan sjucht men permantich om yen hinne, sa yn ’t skik mei ’t skoane poarsje kouefet, dat faeks noait in sikkepit mei in koubist fit to stean hawn hat. Mei de büter stiet it ek ai wakker gelyk, howol by inkelen is de tsjinsin yn kinstbfiter wol sa great, dat se Jjeaver forby fen büter geane, as der ta to forfallenmar de measten, dy’t er foar- hinne neat fen ha moasten, hawwe der nou mar frede mei sluten, trochdat de natürbüter in to greate hou yn ’e portemené ferget. En och dan moatte de minsken hjarren faek skikke yn dingen, der ’t se foarhinne noait ta komme scoenen. Mei koarten wirdt it for mannichien noch in hiele toer om him to skikken yn ’t lot, dat er gjin koeke mear to krijen wêze scil. De oars sa wiid forneamde Fryske koeke, scil mei gaoens net mear to krijen wêze, tominsten, sa giet de sprake, en de minsken scille dos dan moarns hjar kofjedrinkerij dwaen moatte sünder koeke, dat for sommigen it hiele bistek fen ’t kofje driaken weinimt. Mar it moat mar wer wenne, en men moat, al ho’n geskarrel it ek is mei de breakaert, mar jimmeroan tinke, as we it net minder krije, den mei’ we noch fen gelok sprekke. Fen ’t foarjier skreau immen, hwer’t men fen seit dat er it ek mar skoan wit: As foar de winter de oarloch net birêdden is, dan giet Nederl&n in winter tomiette fen hongersnoad. Nou de man is tagelok mis wést. De oarloch is noch jimmer net oan ein, mar as we uou kan worden noodig te zijn gebruik of voor in verband met den normalen omvang dat bedrijf en debiet.” Volgens het oordeel der Zutphensche Rechtbank had iemand tegen die bepaling gezondigd, daar hij den 18den October 1916 een terrein aanwezig heeft gehad bij hem in gebruik zijnde schuur kist met 25 kilogram stijfsel, twee jute Bolswardsche Courant •4 KLEIN'S THEE AUTOSJAALS. h i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1