Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 90. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Donderdag 8 November. Voor het Kantongerecht. VOOR dus Tjum- 14 dagen, BINNENLAND. paar r - den Sneeker Be- toeslag ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hei bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. In de raadszitting van een adres ingekomen van Veehandelaren, afdeeling zullen door ’t genomen van de Koopmansgracht en een net geplaveide De heer Ambtenaar wil ook hierbij rekening houden met de omstandigheden en eischt ook voor dezen bekl. f 5 of 3 dagen. De .volgende zaak betrof een Zondagavond* relletje van een viertal jongelingen. Drie er van: A. L.D. T. en A. T. waren present, de vierde P. ,D. was absent. Tegen dezen wordt verstek verleend. Het stuk speelde te Arum. De dienstbode op de boerderij van de Wed. Rijpma had bezoek van een jongen, en dat scheen de bijzondere aandacht te trekken van dit viertal. Nabij de woning ontmoetten zij het minnend paartje, en vergezelden ze onder allerlei praatjes tot aan huis. Een hunner vroeg zelfs den galant van bet meisje: zzWat moet er gebeure, klappen of’t mes?”Om geen last meer te hebben gingen ze in werd er om ’t gezongeif, zoodat de is geworden. is klacbte gedaan Sneek, 6 Nov. Gisterenavond kwam hier onder den hamer een burgerhuis op den hoek School Rozenstraat, ’t Werd drie jaren geleden uit de hand gekocht voor f 3400, thans was op gemelde verkooping de hoogste beschrijvingssom... f 5900. En bij dat cijfer blijft ’t niet; de gading was, in verband met den woningnood hier zoo groot, dat ’t op den avond van 19 dezer vrijzeker met inbegrip van de 8 pCt. onkosten, op een kleine f 7000 zal komen. Snesk, 6 Nov. Zaterdag j.l. werd hier op zijn werk gearresteerd R. de V., verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een minderjarig meisje. Na een verhoor voor den C. v. P., werd de gearresteerde naar Leeuwarden gebracht en aldaar ter beschikking van den O. v. J. gesteld. Sneek, 6 Nov. gisterenavond was den Ned. Bond van Friesland, waarin wordt aangedrongen op ’t aanbrengen van verbeteringen aan de Vee markt. Geren voyeerd naar B. en W. om prae- advies. Idem een adres van de afd. Sneek van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken, houdende verzoek 't slui tingsuur van de café’s te vervroegen en te brengen op 8 uur, met uitzondering van die lokaliteiten, waarin samenkomsten tot ont wikkeling of vergaderingen van allerlei aard worden gehouden. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Wijders een adres van stuurdersbond, houdende verzoek een te verstrekken op den prijs van petroleum. Burg, en Wetb. adviseeren dat zij, in af wachting op een missive van 't Ministerie inzake hrandstoffendistributie, spoedig meteen voorstel bij den Raad hoopten te komen. De heer Ytsma stelde voor, een reductie Zitting van Vrijdag 2 November 1917. Bij ons binnentreden van ’t Kantongerecht- gebouw trok het bij de deur al terstond onze aandacht, dat er een flinke collectie klompen in 't portaal stond, we vermoedden dus dat bij de zitting het zoogenaamde zzklompen- publiek” zijn aandacht weer ging schenken aan ’t geen er op deze zitting verhandeld werd. Wij werden in deze meening nog ver sterkt door dat op de trap de bewijzen van tabak ka uwen aanwezig waren, en toch toen wij de rechtszaal binnen kwamen, misten we de bedoelde collectie nieuwsgierigen voor zoover er dan in dezen van gemis sprake kan zijn. Wij merkten dat verscheidene buitenmenschen op klompen in de stad waren gekomen en deze zulleu door de duurte der sigaren en rooktabak nu waarschijnlijk ver goeding zoeken in *t gebruik van tabak langs den natten weg anders gezegd, gaan pruimen. Bij onze binnenkomst stond terecht R. Y. te Arum, die een perceel roode klaver had omgeploegd om er rapen te verbouwen, zonder dat hij daarvoor vergunning had aangevraagd bij en verkregen van den Burgemeester zijner gemeente. De controleur van de cultuur commissie in Friesland had deswege rapport en procesverbaal opgemaakt. Bekl. erkent dat in zijn land rapen gebouwd zijn, doch hij wist niet dat het niet mocht. De klaver stond heel slecht en het was in 't belang der voedselvoorziening. De getuige Swart, controleur van marum, verklaart, dat bekl. vooraf vergunning had moeten vragen. Nu ’t land omgeploegd was, kon niet geconstateerd worden of het klaverland goed of slecht stond. Bekl. herhaalt, dat hij niet wist dat het niet mocht en had verwacht dat de controleur hem zoude hebben ingelicht. Hij beeft gehan deld ter goeder trouw, en omdat de arbeiders- krachten duur waren, heeft bet hem moeite gekost de cultuur te veranderen. Daarbij lag het perceel geheel aan den weg, en moest het ieder wel in bet oog vallen dat het om geploegd was, wel een bewijs dat bij niet zoo voor ieders oogen de wet zou overtreden. De heer Ambtenaar wil met het verweer rekening houden, maar toch is bekl. schuldig. Hij eischt f 5 boete of 3 dagen. -S. W. A. te Idsegahuizen kwam nu aan de beurt. Deze heeft zijn bouwland anders bezaaid, dan waartoe hij vergunning bad. Hij had permissie voor 37 Are vlas, doch dit werd met kanariezaad bezaaid. Bekl. bekent, maar -hij had voor 77 Are kanariezaad vergunning en zooveel heeft hij ook verbouwd. Hij meende de producten wel te mogen verwisselen. De heer Swart, controleur, wijst er op dat in de vergunning wel producten zijn die ver wisseld mogen worden, doch vlas was afzon derlijk in bet permissie-bewijs genoemd en mocht dus niet achterwege blijven. Wel had het kanariezaad voor de helft achterwege mogen blijven, doch ’t vlas moest verbouwd worden. Bekl. meent gehandeld te hebben in ’t belang der veevoedervoorziening, daar ’t stroo van ’t kanariezaad nog kan dienen voor ’t vee. De heer Ambtenaar wijst er op dat de regeeringsvoorschriften zijn gegeven om zooveel mogelijk van alle producten de noodige hoe veelheid te krijgen. De boeren hebben zich dus aan die voorschriften te houden. Eiscb f 5 of 3 dagen, met de verzekering er bij dat, als later weer dergelijke overtreding wordt begaan, beklaagde dieper in de beurs zal moeten tasten. Nog een cultuurovertrediug. H. F. te Arum had permissie voor 13 are vlas, doch zijn vlasakker was veel grooter. Dit klopte dus ook niet. Deze beklaagde is afwezig, maar er is door hem reeds aangevoerd dat hij de permissie voor ’t vlas verbouwen van twee andere land bouwers had overgenomen. De getuige Swart verklaart dat zulks in Wonseradeel meer is geschied maar dan met toestemming van den Burgemeester. In Wonse radeel moest 111 H.A. met vlas bebouwd worden, en elk kreeg daarvan zijn evenredig aandeel. Verwisseling of ruiling werd aan eenigen toegestaan en daarvan is geen rapport opgemaakt, hier bij dezen bekl. ging de over dracht op eigen houtje, en daarom is er proces van opgemaakt. v»n ’t troepje meer te hebben gingen huis, maar toen werden de blinden van keukenraam opengedaan, en huis geschreeuwd en boerinne er wakker van Van dit nachtelijk rumoer en heden dient de zaak. De bekl. ontkennen dat zij op 't erf hebben geschreeuwd, zij zijn er even op geweest, een soldaat de afwezige heeft de blinden opgetrokken, een hunner heeft die weer dicht gedaan en ze zijn zingende weg gegaan. De getuige J. Dijkstra, verklaart dat deze beklaagden met hem zijn opgeloopen toen hij met zijn meisje naar haar huis ging. De eerste bekl. uitte wel eenige praatjes, o.a. Z/Geef mij een mes, dan zal ik steken I” maar getuige beschouwt dit niet als in ernst te zijn gedaan. Bekl. waren eenigszins »onder den invloed’’, en hadden een fleurig zin. Het meisje Trijntje de Witte als getuige gehoord verklaart ook dat beklaagden wat lastig waren, zij hebben op het erf wel degelijk geschreeuwd. De le bekl. was de ergste, die zei ook: Hoe mat et? 't Mes of klappen en ook heeft zij gezien dat diezelfde beklaagde bij bet keukenvenster het blind open deed. Lang heeft het tumult op ’t erf niet geduurd, ze zijn spoedig al zingende weggegaan. Beklaagden komen tegen deze verklaringen op en noemen het een leugen dat zij op ’t erf geschreeuwd hebben. De soldaat heeft gezegd: „Litte us effen op ’t hiem sjen,” mar stil (dit laatste echter niet met die woorden, doch op soldatentrant.) De heer Ambtenaar eischt ondanks hun ontkennen, het ten laste gelegde bewezen en eischt voor allen f 3 of 2 dagen, bij de 3e beklaagde nog minderjarig, de boete bij niet betaling te vervangen door 7 dagen tuchtschool. y Bekl. verklaren hiermee niet tevreden te zijn, zij hebben wel op den weg voor het huis geroepen, doch niet op het erf. De volgende zaak nam ook een heele tijd in beslag. Het betrof F. de B. te Makkum, die 7 Sept, met paard en chais op den weg bij den zeedijk onder Gaast reed, en niet voldoende uitweek voor twee dames die op hun rijwiel moesten passeeren. Bek), verklaart wel goed te hebben uitge weken, maar dat de 2de dame van de flets viel en het rijwiel onder zijn rijtuig raakte, kwam, doordat zij niet voldoende op de fiets vertrouwd was en zenuwachtig wordende, zich maar op den berm liet vallen. De getuige Anna Folkerts vraagt schade vergoeding voor haar beschadigd rijwiel. De kosten van reparatie hebben bedragen f 17.70, waarvan zij nota overlegt. Zij is gehuwd met A. Bootsma, en voor het instellen van dezen civielen eisch moet deze zijn goedkeuring daaraan hechten. Dit geschiedt en nu kan de man weer vertrekken, de vrouw moet de toedracht der zaak nu vertellen. Zij verklaart dan dat zij haar nicht een eindje per rijwiel zou vergezellen; toen zij nog maar pas op weg waren, ontmoetten zij het rijtuig van beklaagde. Haar nicht reed vooruit en kwam er juist langs, haar rijwiel haakte tegen de bus van ’t wiel der chais en zoo kwam zij zelf ongedeerd op den berm, de fiets onder het rijtuig terecht. Er was geen voldoende ruimte om te passeeren, en doordat de berm een hoogen richel heeft, kon zij met haar rijwiel niet in het gras komen, om uit te wijken. Hoe het zoo gauw gebeurde weet zij niet, maar zij viel op den berm en ’t rijwiel werd een eind mee gesleept en bleek later ernstig beschadigd. Zij kon er niet meer op rijden, en is loopende naar huis gegaan. De beklaagde vindt die getuigenis geheel van 19 ct. op den liter petroleum maar ter stond in te voeren; goedkoopere brandstoffen konden dan later wel volgen. Verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Een voorstel van B. en W..tot het in 't openbaar op afbraak verkoopen van den molen op den hoek van Zomerrak en Oud vaart, werd z. h. st. aangenomen. Op een. adres van de bakkerspatroonsver- eeniging alhier, om kwijtschelding voor een derde van den H. O. 1917 van alle bakkers patroons alhier, gaf natuurlijk nul op 't request. Ieder begreep dat een collectieve aanvrage om vermindering van belasting niet opgaat. Van eigenaren van perceelen aan de Koop mansgracht was een schrijven ingekomen, waarin een aanbieding tot overneming door de Gemeente van de stukken gronds, welke voor die perceelen zijn gelegen, met verzoek hun achtererf te vergrooten met een deel van ’t Sperkhem, tot een breedte van 2 M. B. en W. adviseerden ’t aanbod te accep- teeren, opdat de Koopmansgracht nu eens in een betere conditie kan worden gebracht en als kade aangelegd voor ligplaats van schepen. Een paar leden gingen tegen ’t advies van B. en W. geducht te keer, ze beschouwden ’t zaakje, in verband nu niet van zoo’n groot belang voor de Gemeente, te durable. Een ton, zei men, zou er misschien mee heengaan. ’t Was vrij wat beter, vervolgde de heer De Wolf op des heeren Blok’s kritiek, dat men de Wip ging dempen, daar zag spreker veel meer heil in. Maar desalniettemin en evenwel nochthans kwam ’t voorstel van ’t D. B. er door en besluit de tuintjes spoedig verdwijnen kade ervoor in de plaats komen. Folk tonder wijs. In de vergadering van Zaterdag werd aan genomen een voorstel-Haarlem om in een adres aan den Minister van binnenlandsche zaken krachtig te ondersteunen het verzoek van de Vereeniging tot bevordering van het Onderwijs in Handenarbeid in Nederland om bij de a.s. regeling van het lager onderwijs het onderwijs in handenarbeid onder de ver plichte leervakken op te nemen. Bij de be spreking van dit onderwerp werden verschil lende bezwaren genoemd. Rotterdam verklaarde zich niet ingenomen met de groote propa ganda voor het onderwijs in den handenarbeid. Anderzijds achtte men het, zonder bezwaren tegen den handenarbeid te koesteren, onge- wenscht, het in verband met den leerplicht- leeftijd reeds overvloedige leerplan nog meer uit te breiden. De vergadering heeft besloten tot het geven van een subsidie van f 20 aan elk der onder wijs instellingen voor de schipperskinderen in Friesland, Overijsel, Drente, Amsterdam, Gro ningen en Zuid-Holland. De secretaris, de heer Klaas de Vries, deelde mee, dat eenige personen, die onbekend wen- scben te blijven, het nadeelig saldo der ver eeniging over 1916, groot f 5077, voor hun rekening hebben genomen. Er zijn in den laatsten tijd een Amsterdamsche kooplui in onze provincie die vee koopen, te leveren aan het station te Leeuwarden, en die dan niet heel vlug zijn met betalen. Een paar maal heeft het nog al wat moeite gekost om de betaling los te krijgen. De Commissaris van Politie te Leeuwarden waarschuwt tegen deze personen en raadt den boeren aan, om zich tot hem te wenden, alvorens het vee te leveren. Gecondenseerde melk. Het trekt de aandacht hoezeer het artikel gecondenseerde melk bij de tegenwoordige zwendelarij betrokken is. Bij elke aanhaling worden honderden kisten aangetroffen. Door particulieren worden voorts een aan tal bussen ingeslagen uit vrees dat het dezen winter tot een melknood zal komen. De Regeering heeft thans laten bekendmaken dat de fabrieken verplicht zijn een grooten voorraad gecondenseerde melk en melkpoeder beschikbaar te houden, welke gedistribueerd wordt, zoodra de melkproductie niet meer in de behoefte kan voorzien. N. Harl. Cl. Een veehandelaar verloor.op de veemarkt te Leeuwarden zijn portefeuille met ’n bedrag aan bankbiljetten, hoewel deze nog met een koperen ketting om zijn hals bevestigd was. De eerlijke vinder heeft zich tot dusverre nog niet aangemeld, hoewel een belooning van f 300 is uitgeloofd. Zakkenrollerij? 't Is mogelijk. onwaar. Hij gaf ruimte genoeg, reed met één wiel op den berm. Toen deze vrouw naast (jen kop van ’t paard was, liet zij zich al vallen, en ’t rijwiel raakte tusschen stok raam en wiel, vandaar dat het onder de chais raakte. Was het aangereden door de bus van mijn wiel, zegt bekl. nog, dan zou de fiets niet onder de chais kunnen komen. De andere getuige Bankje Folkerts van Ferwoude, was met moeite langs de chais gekomen. Er was haast geen ruimte, en toen zij voorbij was, hoorde zij achter zich een gil. Omziende, lag haar nicht in het gras, de fiets werd een eindje meegesleurd door de chais, en was erg gehavend. De boer reed met behoorlijken gang, door en zag er verder niet naar om. Ook tegen deze verklaring komt bekl. op. Hij gaf wel ruimte maar de weg is daar smal, en de vrouw raakte het stuur kwijt, zoo ont stond er een ongeluk. Dat bij niet stilhield kwam omdatzijn paard wat schrikachtig is en hij daar werk mee had het in bedwang te houden. Hij zag trouwens nog wel dat de vrouw ongedeerd weer opstond. De politie, die op de klacht de zaak onder zocht, heeft weg en rijtuig opgemeten. Hij kon op den berm geen spoor van het chais- wiel vinden, maar de weg was droog, zoodat een licht voertuig denkelijk dan ook geen spoor in de berm maakt. Uit het hoor en wederhoor concludeert de heer Ambtenaar dat wel, vooral uit de ver klaring van de 2de getuige, bewezen is dat niet voldoende is uitgeweken, en hij vraagt f 5 of 3 dagen. Het is verder zeer wel aan te nemen dat deze wielrijdster wat angstig is geworden toen de passage zoo smal was, en zij op zij is gegaan, daarom vindt bij geen vrijheid de civiele eiscb geheel in te willigen. Hij bepaalt de schadevergoeding daarom op f 10. Bekl. komt dezs eisch wat heel zwaar voor, hij zou als het zoo gaat, ook een oude fiets wel onder een wagen willen jagen. Hierop wordt hem met ernst er op gewezen, dat het hier een nieuwe fiets betrof, die hoewel goed gerepareerd, toch nog de sporen van ongeluk vertoont. De behandeling van een en ander had heel wattijd gevorderd en daaronze tegenwoordigheid toen elders noodig was, moesten we ’t vervolg dezer zitting in den steek laten. Uitspraak der vonnissen over zijnde Vrijdag 16 November a.s. Bolswardsche Courant ’t ’t'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1