ïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, No. 93. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917 öGsta Jaargang. KOST THANS F VOOR Zondag 18 November. Afzonderlijke Een verhoogde voedselproductie noodigl het 1 Jan. 1916, De Zuivelcourant. St. N. Harl. Ct. thans dit die |l aan de N. Cl.: van Overijsel zagen we dezer plattelandsbewoner zich op eenmaal en men Opgepast. Den Haag wordt op het oogenblik onveilig gemaakt door eenige individuen, die onder voorgeven controleur of inspecteur te zijn van de Distributiewet, bij de ingezetenen wegbalen wat zij krijgen kunnen. Zoo wisten zij onlangs van een ingezetene in de Wagenstraat diens legitimatiekaart, brood- en bonboekjes los te dame aan de Willem een dezer oplichters 30 ct. p. ons, 37'/2 ct. p. vierdel. HARLINGEN. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum Wv. d. Goot. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Twee namen. Te Barneveld is op ruim 86-jarigen leeftijd overleden de arbeider T. Schuit. Onder den naam Schuit is hij soldaat geweest, onder denzelfden naam is hij tweemaal in het huwelijks- Schandelijk Te Vlissingen is een transport van 24 ossen uit Arnhem aangekomen voor het abattoir, die alle bijeen waren gebracht in één waggon. Acht der dieren zijn onderweg gestikt. Een vet varken gestolen? De landbouwer S. te Hoogezand kocht deze week op de markt te Groningen een vet varken van ongeveer 400 pond. Toen bij na de afrekening het beest zou meenemen, was het „gegapt”. Alle nasporingen zijn vruch teloos gebleven. overeenkomst vertoonen. Bovenbedoelde fabri kanten, die het meer in ’t groot deden, zeggen dat deze koffie veel lijkt op „snert”. Maar ook snert kan goed zijn, en men weet dan tenminste wat men heeft, wat niet gezegd kan worden van de meeste tegenwoordig in den handel gebrachte surrogaten. Of deze clandestiene „koffiebranderijen” echter geoor loofd zijn? De regeering laat n.l. het branden van haver voor overeenkomstig doel („malz- kaffee”) niet toe. Proefstemming mond- en klauwzeer. Te Gendringen is een proefstemming ge houden om te vernemen hoe men over de bestrijding van het mond- en klauwzeer dacht, waaraan 627 personen deelnamen. Daarover waren voor matige bestrijding zooals isoleering in stallen enz. 8. Tegen afmaking doch voor beperkt vervoer,85, en tegen elke bestrijding 536. Koper. Het vervoer van bronzen of nikkelen pas munt in grootere hoeveelheden dan 2 K.G. is verboden. Het vervoer, aflevering en de verkoop van oud rood koper, oud geel koper en brons is verboden. De volgende maximum-prijzen zijn vastge steld Oud rood koper f 3.50, brons f 3, oud geel koper geslagen f 2, gegoten f 2.50 op plaats van levering. Deze beschikking treedt 25 November in werking. 1) Zie integendeelOmzetting van eenzijdige greidebedrijven in gemengde bedrijven door A. Rauwerda en K. J. v. d. Akker. Bekroond antwoord op een door Gedep. v. Friesland uitgeschreven prijsvraag. BINNENLAND. behoefte aan hetgeen ieder voor zijn levens- bénoodigdheden niet kan ontberen, bevredigd kan worden. Juist wat betreft datgene, wat de mensch noodig heeft om te leven, verkeeren wij in een erbarmelijken toestand. Er is niet veel staathuishoudkundig inzicht voor noodig om te begrijpen, dat de mate van welstand niet evenredig is met de hoeveel heid van het ruilmiddel, dat geld heet, wanneer de waren, welke men met behulp van ruilmiddel zich wenscht te verschaffen, en om te leven onmisbaar zijn, ontbreken. Het is in deze positie, dat naar te vreezen is ons volk dreigt te zullen geraken. Er wordt ijverig gedistribueerd. Uitstekend, maar hoe, als er niets meer te distribueeren zal zijn Er zijn maximumprijzen gesteld. Heel goed, maar hoe, als er voor geen geld meer iets te koop zal zijn Deze maatregelen zijn alleen goed, zoolang er iets is. We weten het: op invoer valt niet meer te rekenen en de voorraden geraken uitgeput, voor zoover ze het niet reeds zijn. Van al de toegepaste maatregelen, hoe goed bedoeld overigens en hoe nuttig hun effect in het verleden geweest moge zijn, is er momenteel slechts één, die het volk, zooal niet voor ontbering, dan toch voor hongers nood zal kunnen bewaren. Het is die, welke de binnenlandsche voedselproductie ten doel heeft. Tot dusver is juist deze maatregel, zeer tot ons aller schade, het minst toegepast. Er is steeds maar gehoopt op het einde van den oorlog. Thans is de tijd gekomen, dat de toestand geen verder uitstel toelaat. Men mag hopen, zooveel men wil, maar van die hoop kan het volk niet leven. Er moet voedsel zijn en omdat het niet van buitenaf kan worden ingevoerd, moet het in ons eigen land worden geproduceerd. De tijd is aangebroken, dat in dezen op radicale wijze moet worden ingegrepen. Er zijn uitgestrekte graslanden, die zich voor den graanbouw leenen. De meening, dat omgebrokeu grasland niet voor den graanbouw geschikt is, is niet bewezen In de laatste veertig jaar is in ons land het bewijs nooit geleverd. En boven dien, al stond het onomstootelijk vast, dat de oogsten op zulk land beneden de verwachting zouden blijven, men bedenke, dat elke korrel graan, die meer geproduceerd wordt dan in normale jaren, winst is. Wij wezen er boven op, dat ons volk getoond heeft vertrouwen in zijne regeering te stellen. Zon dit vertrouwen niet op een te zware proef worden gesteld, wanneer de regeering niet onverwijld maatregelen nam, die beter dan de tot dusver toegepaste, in staat zijn de voedselproductie reeds in 1918 belangrijk te verhoogen Reeds is de voorraad rijst volgens des Ministers eigen verklaring opgeteerd; wat de portie brood betreft, welke ons wordt toebedeeld, staan wij onderaan op ’t lijstje der Europeesche Staten. In den letterlijken zin dreigt er periculum in mora. kaarten, koffiekaarten krijgen en van eene de Zwijgerlaan, waar kwam om zoogenaamd de voorraden op te nemen, alle aanwezige levensmiddelen. Alg. H. De meid van Mevrouw... te Dokkum was vol verbazing dat mevr, in tegenstelling van andere morgens zoo royaal met vet was, wat haar eten betrof. Zij verheugde er zich al bij voorbaat over, dat zij straks bij het eten, weder ruimschoots vet kon gebruiken. Het etensuur was aangebroken, aardappelen in de schaal, een stukje van een doode koe er bij, een goede hoeveelheid vet, doch... de meid kon het eten niet naar binnen krijgen, daar het vet was bedorven. Wat bleek: Mevrouw had een groote voor raad vet opgeslagen, doch er was een luchtje aan gekomen. Mevrouw ging toen naar een slager en kwam met deze overeen, dat hij het vet en zij daarvoor vleesch zou krijgen. Doch de slager bij de ontvangst bemerkende dat het vet bedorven was, stuurde het mevr, direct terug. En zoodoende was mevrouw... zoo royaal met vet tegenover hare dienstbode. Adbl. v. Kollum. Was in de laatste jaren, ook uithoofde van. den hoogen zuivelprijs, in menig oord bouwland herschapen in weiland, thans worden de bordjes verhangen. Oorzaak van die kentering zijn de steeds benarder wordende tijdsomstan digheden, welke den meerderen verbouw van voedingsgewassen, ergo de beschikbaarstelling van meer bouwland noodzakelijk maken. De van hoogerhand uitgeloofde premiën voor het scheuren van greide begunstigen deze omzetting Een andere factor, welke dien ommekeer bevordert, is ook de mestschaarschte. Menig landgebruiker, niet over veel mestspecie kun nende beschikken, geeft de voorkeur aan het huren van oude greide boven oud bouwland. Omgebroken weiland toch kan de eerste 2 a 3 jaren zonder bemesting productief zijn. De huurprijzen van tot bouwen aangeboden groenland zijn dan ook verbazend hoog. Men hoort cijfers van f 150 per 363/4 are noemen. Adbl. v. Kollum. Een veehouder te Kubaard heeft ter een een In ons vorig nummer hebben wij iets gezegd over hetgeen naar onze meening voor het oogenblik de vraag behoort te zijn. De zaak, die wij daarmede ter sprake brachten, de voedselvoorziening van ons volk, is, dit zal iedereen gaaf toegeven, van allerhoogste belang. De maatregelen, welke tot dusver in ons land tot regeling dezer zaak zijn genomen, bepalen zich in hoofdzaak tot a. de uitvaardiging van uitvoerverboden b. pogingen om den uitvoer mogelijk te maken c. de vaststelling van maximumprijzen, het in het leven roepen van distributie- regelingen enz. d. maatregelen, waardoor indirect de pro ductie van voedsel binnen onze landpalen kan worden opgevoerd. Wat het resultaat dezer maatregelen is, daarover heeft bij de niet-ingewijden langen tijd weinig zekerheid bestaan. Langzamerhand evenwel begint het door te schemeren, dat dit resultaat alles behalve bemoedigend is, het dringt zoo zachtjes aan tot de menigte door, dat de toestand zeer zorgwekkend en de vrees gewettigd is, dat er binnen betrekkelijk korten tijd voor ons volk een te kort aan voedsel zal zijn. Het is mogelijk, dat er menscben zijn, welke in die mate een stoïcijnsche levensbeschouwing huldigen, dat zelfs dit feit niet in staat is ontroering in hen te wekken; men dient echter rekening te houden met de eventueele gevolgen van een hongerproef, indien de massa daaraan wordt onderworpen. Het ligt geenszins in onze bedoeling noode- looze onrust te verwekken; wij achten het echter verstandig de dingen te zien, zooals zij inderdaad zijn. Wanneer dit geschiedt met kalmte en als men zich daarbij zet tot weloverlegd werken om de gevaren te boven te komen, komt men ongetwijfeld verder en handelt men meer in ’s lands belang, dan wanneer men violen laat zorgen. Het Nederlandsche volk heeft gedurende den oorlog eene regeering gehad, waarin het vertrouwen stelde. Het heeft zich op te waar- deeren wijze onderworpen aan de verschillende maatregelen dezer regeering. Het heeft er zich in geschikt, dat de prijzen van vele onmisbare levensbehoeften ver boven het normale stegen. Het heeft zich tevreden gesteld met de soms kleine rantsoenen der eerste levensmiddelen, welke het werden toebedeeld. Het kan zijn, dat daarover wel eens door dezen of genep is geklaagd, maar een verwijt heeft men de Regeering er niet van gemaakt. Het was nu een buitengewone tijd, zoo wist men, besefte, dat niet alles kon zijn als onder gewone omstandigheden. Of deze onderworpenheid, dit geduldig dragen maar steeds, naar waarde is geschat? Er is wel eens gewezen op het toenemend bezoek van de gelegenheden tot vermaak, als bioscopen, theaters enz. Wij willen niet ont kennen, dat in vele gevallen bet geld, daaraan besteed, nuttiger gebruikt had kunnen worden. Maar het komt ons voor, dat deze zaak meer betreft een kwestie van volksopvoeding dan van volksvoeding. Het is, dunkt ons, niet in de eerste plaats de vraag, of er veel of weinig geld in het land is, en of er veel of weinig geld wordt uitgegeven voor iets anders dan voedsel. De beantwoording der vraag, in hoeverre de economische toestand des volks bevredigend ja, is afhankelijk van de mate, waarin de schuitje gestapt en dezen naam dragen ook zijn talrijke kinderen, en toch bleek hem, bij de inwerkingtreding der Invaliditeitswet, dat hij in het geboorteregister te Putten, waar hij het levenslicht aanschouwde, onder den naam van Tennissen was ingeschreven. Steeds heeft hij onder dien naam dan ook het ouder domspensioen ontvangen, en thans bij zijn overlijden, blijkt opnieuw, dat hij ten gemeente- huize te Barneveld alléén onder den naam van Schuit bekend is. Arnh. Ct. Een zonderlinge rijwielbergplaats. Een werkman was gisteren bezig met spitten in een tuin te Heemskerk, toen hij stootte op een hard voorwerp, dat een rijwiel bleek te zijn. Toen de man doorgroef, haalde hij nog negen fietsen uit den grond, alle ontdaan van de banden. gelegenheid van zijn zilveren bruiloft 100 tal huisgezinnen aldaar verblijd met enveloppe, bevattende ieder 10 gulden. Een koopman uit Parrega vond Vrijdag voor een week op de Leeuwarder markt een portefeuille met ruim f 1400. J.l. Vrijdag hoorde hij, dat een collega uit Irnsum de verliezer was. Hij bracht het geld bij den eigenaar terug doch weigerde de toegezegde belooning van f 300. Slechts met moeite kon men f 100 aan hem kwijt worden. Een witte raaf onder de „eerlijke vinders!” Fr an. Crt. Cichoreidrogers te Dantumawoude, die een slappen tijd beleven, hebben eens de proef genomen om de schaarsche koffie- boonen te vervangen door groene erwten. Men kent het recept: in een weinig vet of boter worden de erwten zachtjes gebrand en daarna gemalen. Het aftreksel zou volgens menschen, die het eens geprobeerd hebben, goed smaken en werkelijk met „zuivere koffie” Erin geloopen. Een slager te Dokkum zond 50 ct. op ’n advertentie, waarin een probaat middel werd aangeboden, om het vleesch langdurig te bewaren. Hij kreeg een briefkaart van dezen inbond: „Uw postwiseel in dank ontvangen. Het allerbeste middel om uw vleesch langdurig te bewaren is... het beest niet te slachten.” Als een staaltje van de in velerlei opzicht merkwaardige tijdsomstandigheden hoorden we het volgende vertellen. Een vrouw op Kingmatille was moeder geworden. Bij de gebruikelijke kraamvisites werden natuur lijk ook geschenken aangeboden, en zoo kreeg moeder de vrouw ter eere van de heuglijke gebeurtenis van een hater kennissen op haar verlangen een... flesch spiritus, welke surprise onder al de andere nog het meest gewaardeerd werd. Fran. Ct. H uurcommissiewet. Deze wet is nog maar pas in werking of een advocaat van naam komt in het Weekblad voor het Recht betoogen, dat de strafrech terlijke werking der wet ongeveer nihil moet zijn, omdat bet innen van verhoogde huur in strijd met een uitspraak der huurcommissie niet strafbaar is. Het eenige wat de verhuurder niet mag doen is het bedingen van een hoogere huur dan die van 1 Jan. 1916, na de instelling der Huurcommissie. De verhuurder is van de zaak af als hij zich bereid verklaart tot verlaging; als de huurder hiervan geen gebruik maakt en de verhuurder blijft de hoogere huur innen, dan blijft hij straffeloos. Verzoekt de verhuurder aan de Huurcom missie de verhooging goed te keuren, dan heeft hij gedaan wat de wet eischt; wordt de verhooging niet goedgekeurd en blijft hij de verhoogde huur innen, dan waakt geen enkele strafbepaling daartegen. Het is wenschelijk dat in deze zaak in hoogste instantie uitspraak worde gedaan en komt deze overeen met de meening van dezen rechtsgeleerde, dan dient de wet onmiddeliijk gewijzigd te worden. ’t Zet al weer mooi in met dit legislatieve product van 100 gladde koppen, van wie 30 meester in de rechten. V in ding rijk. Men schrijft uit Hengelo In het oosten dagen, hoe een vindingrijke manier kunstlicht verschaft: de man heeft een motor gekocht en dien gekoppeld aan een ouderwetschen karnmolen, waarvoor lij ’s avonds zijn grooten trekhond spant. De hond levert voldoende beweegkracht om een stroom op te wékken, welke den man in staat stelt vier lichten van vier kaarsen te doen randen. «ma" Bolswardsche Courant i' KLEIN S THEE ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1