lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 94. Verscnijnt Donderdags en Zondags. 1917. Ö6ste Jaargang. Donderdag 22 November. DE SANG FEN E TUD. VOOR ek de brug is, komen Fryslan waerd, do teagen nei Denemarken om to Dat ia den ek freegje kin, miene een ’t andere twee lepeltjes, twee i en een suikerschepje, alles van Daarentegen zijn tal van voorwerpen, die zich vlak Utopie. In de School met den Bijbel doet de heer D. H. Meyer, onderwijzer te Zutphen, een beroep op allen, die onderwijs geven om, reeds nu te beginnen, telkens als het onderwijs er aanleiding toe geeft, de oudere leerlingen erop te wijzen: lo. dat alle menschen elkander noodig hebben. 2o. dat de oorlog nimmer een middel kan zijn om gerezen geschillen op rechtvaardige wijze op te lossen; 3o. dat de oorlog een misdaad is. De heer Meyer zal trachten deze oproep ook onder de oogen te brengen van onder wijzers en leeraars in andere landen, om op dit punt te komen tot nauwere aaneensluiting van allen, die onderwijs geven. De crisis-politiek. Het Volk publiceert een manifest van het partijbestuur der S. D. A. P., het N. V. V. en den Bond van Ned. Arbeiders-Coöperaties aan de Nederlandsche arbeiders, waarin wordt betoogd, dat de totale ontwrichting, waar mede de afsluiting van ons land het econo misch leven bedreigt en de roekeloosheid, waarmede de oorlogswinstjagers dezen toestand pogen uit te buiten, een grondige herziening der crisis-politiek onafwijsbaar noodzakelijk maken. De Sociaal-Democratische Kamerfractie zal hiervoor met alle kracht opkomen bij de behandeling der interpellatie-Schaper tegelijk met de voorstellen der regeering. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. It is al aerdich mearas hfindert jier forlyn, dat ds. Balthazar Bekker syn boek: vDe betooverde wereld” skreau en dêryn to kear gyng tsjin hwet hy bygeloof neamde. Men kriet him üt for nijljochter, sette ’m üt syn ampt, om’t er net rjuchtsinnich genöch wier en de spoeken koenen nachts mar wer hjar bést dwaen om de goe-minsken te pleagjen. Dochs, it sied, dat hy ütstruid hie, it kaem op, al gyog 't net hird, mar nou, yn dizze tiid, binne wy sa fier, dat nimmen mear oan sok spil leant, ef it moat yn in efterhoeke fen ’t lan wêze en den noch allinne fen ’e alderein de jongeren fen dizze tiid witte wol better, hja laitsje om dy dingen en kinne hjar net bigripe, dat men eangje kin for spoeken. Mar ik, dy’t opgroeid bin finder de lear, dat er wol hwet wier, dat men de gek net mei dy dingen hoegde to habben, dat er forskate bfitenwenstige dingen wiemen en barden, minsken mei ’n helm berne, tsjoensters, en mear, ik wit ho’n striid ’t koste, al dat aide fen yen óf to skodzjen. O ja, wy wisten, dat it net sa wier, master sei ’t en domenij ek, dus laken wy er om, mar jouns, as it tsjuster waerd, as de wyn troch de tsjerke- beammen rfisde en de katfilen skreauden, den waerd it üs dochs eang om ’t herte. Wy ha de striid tsjin de spoeken en tsjin üs seis woun wy leauwe dy dingen net mear en laitsje om de enkelden, dy't der noch bang for binne: wy binne nijljochters wirden. Mar forskate fen dy nijljochters karre it óf, as men nou fierder giet: wy steane nou op ’e hichte en ha it heechste foun, dat minsken krije kinne, fierder kin men net gean. En wol men al fierder, den komt men op in forkeard paed, den smyt men alles wei en hat gjin earbiedeais for hwet wier is en net better kin. De hegere dingen, dêr’t de tinkers fen dizze tiid oer mimerje, dat binne boaze ütfynsels; dy ljue sette de wrald op ’e kop, sokke nijljochters. En dochs, hwa wit, ho’t men nei hfindert jier de skouders oploeke scil, as men praet oer de wiisheit (ef dom mens) fen us tiid, hwent de sang fen ’e tiid is: foarüt. Do’t Fryslau earm fornimstige mannen sjên, ho’t men dêrre bfiter en tsjiis makke, en hja retten de boeren oan, hjir ek fabriken to bouwenden scoe ’t goed komme en oars waerd de earmoede greater. Dat joech in opskoer finder de boerenho scoe it den mei ’t jongfé komme, hwet moasten de boerinnen den dwaen, de malke koe net tsjin ’t riden en scoe bidoarn oan ’t fabryk komme. Né, altyd hie men seis tsjerne en tsjize, dat moast sa bliuwe, it koe net oars. Dy nijljochters setten de hiele boel op ’e kop en -jagen de hiele boerkerij yn ’e war. Mar hja de foarutrinders balden oan en stadichwei kamen der mear fabriken en net ien is noch yn in earmhfis foroore. En hwet boer makket nou seis noch tsjiis, hwet boerinne stiet nou noch by de tsjerne? En hwa fen hjarren scoe wer nei de aide tiid werom wolle? Nimmen. Mar nou steane wij den ek op ’e boppeste trime, fierder en better kin ’t net. Dy nije ütfynsels elektrisk Ijocht yn skfirre en bfithus, dy nije mesines, it nimt it folk it wirk ut ’e bannen en jaget de hiele boel yn trewyn. En dochs, de boeren, dy’t it nije hawwe, hja wolle ’t net wer misse en al linkende wei geane der mear dat paed op. It is net to kearen, hwent de sang fen ’e tiid is: foarüt. Dit, hwet ik hjir boppe skreau, is de koarte ynhald fen it nije toanielstik fen Schuitmaker, dat dizze winter op forskate plakken yn Fryslau spile wirde scil. Dat dit stik skreaun is en dat men it spylje wol, tsjfiget er fen, det de Friezen de sang fen ’e tiid forsteane, det èe foarut wolle. En dat hat jimmer sa wést. Wiemen de Friezen, üs fiffaers, net stees mei yn ’e foarste rige, as der hwet goeds to dwaen foei, forsette men hjir net de beakens as it tij forroan As der ien folts is, dat wit, dat foarutgong de sang fen ’e tiid is en stilstan de dea, den binne ’t de Friezen. Hat men hjir net jimmer de han oan ’e ploege slein ef it swird litsen, al nei ’t it nedich wier Mar ek, as men dat die, wiemen den bjir ek net minsken, dy’t it ófkarden, dat foarüt draven, det weismiten fen ’t aide en goede? Mar hja koenen de stream net keare, hja moasten mei, ef waerden fen ’e weagen for- swolge en finder sfin en slyk bidobbe. En de birdrinders fen do, sprekke se ’r nou net den kant delijk een dat een geweest. De vraag,' wie die dader is, wacht echter nog op oplossing. Zoowel te Akkrum als te Heerenveen heeft de marechaussee onderzoek gedaan. Makkum, 19 Nov. Ter jaarvergadering der Electrische Centrale alhier bleek, dat wegens de hooge kolenkosten een slechte rekening is gemaakt. Vele afnemers moeten bijna het dubbele betalen. Alhier circuleert thans een lijst om na dezen winter de centrale maar weer op te heffen. Op deze lijst wordt druk geteekend. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 19 Dec. Aan den Leeuwarder straatweg is een hectare land omgeploegd, om het in ’t volgende voorjaar te bebouwen voor de productie van tuinvruchten, die men alsdan hoopt alhier ter veiling te brengen. Beetsterzwaag, 19 Nov. Dat ook in deze omgeving de eikelhandel dezen herfst heel wat heeft beteekend, kan blijken uit het feit, dat twee personen voor niet minder dan f 25000 hebben omgezet. Tjarkwerd. Bij de heden gehouden stem ming voor één kerkvoogd en drie notabelen is gekozen: tot kerkvoogd de heer P. Hoekema en zijn tot notabelen herkozen de h.h. A. Ozinga en R. A. Posthumus en gekozen de heer E. Feenstra. De inschrijving op f 500.000, 51/2 pCt. pandbrieven der Noord-Amerikaansche Hypotheekbank te Leeuwarden, gehouden 16 dezer, werd belangrijk overteekend. Verleden Vrijdagmorgen vond Sjoerd Zijlstra te Surhuisterveensterheide zijn 18 kippen alsmede een konijn dood in’t kippenhok. De bedrijvers van zulk eene slachting berok kenen de politie veelal moeite en tijdverlies met de opsporing, maar de daders van dezen moordtocht groeven hun eigen kuil. Op een muur gesprongen, wisten ze zich toegang tot het nachthok te verschaffen, waar door hel pluimgedierte in doodsangst langs de ren in het loophok veiligheid zocht. De vervolgers gingen denzelfden weg en maakten een einde aan het leven der kakelaars, alsmede aan het weerlooze konijn. Hun terugtocht was nu afgesnedenze waren gevangen. De politie Bouwer werd gewaarschuwd en bond de beide moordlustigen twee honden aan een stevig touw en ging er mede de buurt op. Het was een zekere Pultrum van Houtigehage, die zijn dure viervoeters in ontvangst nam tegen betaling eener schadevergoeding van f 35. Adv. v. Kollum. Er is indertijd een heele drukte gemaakt over het geval, dat eenige welgestelde in gezetenen te Veenwouden eene te groote hoeveelheid brandstof hadden opgeslagen. Welnu, bij één hiervan is Vrijdag de eerste hoeveelheid brandstof door de controleurs voor de turfvoorziening vandaan gehaald en onder de ingezetenen verdeeld. z/t Lieb Vaterland kanst ruhig sein”. Adv. v. Kollum. In alles poëzie. Het is tegenwoordig ook voor de dominee’s met lage tractementen en die zijn er volgens zoo successievelijk gepubliceerde berichten nog al wat! een benarde tijd. Overal in den lande worden dan ook pogingen gedaan tot verbetering van die salarissen of dringt men aan op het verleenen van een duurtetoeslag. Het Friesch Kerkblad doet dat skoof en skande fen, dat men nou sa foroaret, hwet nou ienkear goed en yn oarder wier? Wis, it is krekt as yn Schuitmaker syn stik elts slachte mient det nou it heechste en béste krigen is en dat hja, dy fierder geane, it spil yn ’e war stjfire. Do’t yn de jieren fen 1848 it folk om mear rjucht frege, do kaem de liberale partij ta bloei, dy joech nije wetten en regearre ’t Ifin, dy boude skoallen en brocht witten- skip finder ’t folk. En nou? Men mei ’t ófkarre, der lilk om wirde, it mei yen spite, mar de liberale partij is net mear de partij fen it folk, dat is swietsjeswei wirden de S.D.A.P., dy’t de arbeiders opróp en oanpoende om mear to freegjen, om fierder to gean. De hearen en boeren, masters en domenij’s, hja mochten der tsjin ynlizze, it wier net to kearen en eltse dei koe men sjen, dat stil- stean de dea meibrocht. De liberalen seinen yn hjar tiid: nou is ’t yn oarder, dat sei letter de S.D.A.P.: wy binne op’t goede paed en dy’t fierder giet, dy is mis. En dochs, der binne gfids, dy’t fierder geane, dy’t sizze, dat de S.D.A.P. neat oars is as in boarger- partij, dat it kleed net read is, mar tige forsutere. Hwet de tiid jean scil, wij witte it net, mar ek yn de poletyk is zzfoarüt” de sang fen ’e tiid. Ek for de partijen fen rjuchts is dat wier. Ha dy net punten op hjar programma’s, dér hja foar in diel jierren net fen witte woenen? Iverje dy ek net for steatspinsjoen, komme der ek under hjarren al net, dy tsjin ’e deastraf binne, ha se hjarren ek al net dellein by ’t miene kiesrjucht? Hja moatte 'mei, hwet hirder ef suniger, mar stilstean kinne se net, hwent den forstiiven de lidden en kinne se op 't lést net ut it sté komme. Der hat in tiid west, dat de foarst fen ’t lan, de keizer ef kening, allinne baes wier, yn 't lan, oer libben en dea fen ’e finder- danen, oer alles. Do kamen de parleminten, dy ’t frijhwet mei ha to sizzen, der kamen repebliken, foarsten waerden ófset, foartjage, seis yn it meast-autokratiske lan fen Jeropa, yn Ruslan. Mar it rjucht fen oarloch en frede bleau dochs yn bannen fen ’e foarst. Yn namme alteast, hwent wy witte üt dizze tiid, dat ek dêryn de parleminten al frijhwet mei begjinne to praten, wol it uterste, dat men forskate ljue, mar oaren wolle fierder gean, dy wolle it parlemint mear rjucht jaen as prate: rjucht fen beslissing wolle dy ha. En as dat sa komt en dat kin net üt- bliuwe, tinkt my den binne wy der, wirdt er sein. Mar oaren, nijljochters wer, wolle noch fierder: it folk, dat safolle bilang hat by dizze greate dingen, it folk moat der ek yn heard wirde. Folksstimming, referendum moat der komme, sizze hja. Noch wirdt der sein, dat dat to fier giet, dat it net kin, mar foarüt is de sang fen ’e tiid, en bwet hjoed net kin, dat blykt faken moarn hiel ienfaldich to wêzen. Foarüt is de sang fen ’e tiid, in sang, dy ’t boppe it byljen fen ’e stoarm, it bolderjen fen 'e sê, it rommeljen fen ’e tonger en it knetterjen fen gewearen ütgiet. Neat is er, dat de foarütgong keare kin, gjin minske, gjin keizer ef kening. Frisia. BINNENLAND. gemakkelijk kon geschieden, omdat de sleutels in de sloten staken. Vermist wordt een oud zilveren snuifdoosje en twee lepelkistjes, waarvan één, een ouderwetsch, elf zilveren lepeltjes en 1 vleesch vorkjes zilver, bevatten, andere zilveren in de nabijheid bevonden, onaangeroerd gelaten. Dit duidt er wel op, dat de dief of dieven met overhaasting te werk zijn gegaan en dat men niet met //volleerde” inbrekers te doen heeft. De buitendeur op zij van ’t huis stond hedenmorgen open, zoodat die waarschijnlijk tot uitgang gediend heeft. Marechaussees en politie hebben terstond met behulp van een speurhond een onder zoek ingesteld. In een bloemperkje vóór ’t huis werden eenige voetsporen ontdekt. De speurhond liep telkens tot een boom aan van den weg, waartegen vermoe- fiets heeft gestaan. Misschien is bewijs dat er slechts één dader is wel Op heel origineele wijze. Daarin komt nl. voor, een aansporing op rijm van een ouderling, die den duurtebijslag aanbeveelt in een vers, dat aldus eindigt: ffWie tienden in Mijn schathuis brengt, En Mij zijn geld uit liefde schenkt, Bpproef Mij vrij in Mijn beloften. Ik geef hem overvloed van spijs, En Mijnen grooten Naam ten prijs, Bevestig ik hem Mijn geloften. Zoo spreekt de Heer, die altijd geeft, Ja, die het Dierbaarst wat Hij heeft, Voor ons zelfs in den dood wou geven. O, hooren wij dan Zijne Stem; En geven van ons geld aan Hem; Dan kan de Predikant ook leven”. In de omgeving van Berlikum, en ver moedelijk ook in wijder kring, venten tegen woordig volgens een bericht aan het L. Nbl. handelaren in kaas, die kaas trachten te verkoopen, welke volgens hen op een siinksche wijze aan de distributie is onttrokken en nu voor een prikje van de hand kan worden gedaan. Arbeiders en andere kleine luiden, wier inkomsten niet heel schitterend zijn, mogen het eerst in aanmerking komen voor bet koopen van een dezer kazen. Voor niet ter zake kuudigen gelijken deze kazen dan ook heel wel begeerenswaardig. Een arbeider te Berlikum kocht er één, een schipper twee. Toen de arbeider, 's middags thuis komende, zijn koopje eens zoude probeeren, bleek hem dat de kaas van binnen geheel bedorven en stinkende was. Totaal ongenietbaar dus. Den schipper verging het evenzoo. Men zij dus op zijn hoede. Nieuwste beschouwing van oude spreekwoorden. Als ’t getij verloopt, kan men de bakens ver... branden. Wat in ’t vat is wordt... gedistribueerd. De tijd baart... moeite. Hooge boomen vangen... veel geld. Wie niet sterk is moet maar.smokkelen. Nood leert... vasten. Beter één vogel in de hand dan tien... Zeppelins in de lucht. Als er één schaap over de anderen nog niet over... de grenzen. Men moet geen oude koeien uit de sloot halen... tenzij er vet in zit. Brandstoffen. De Minister van Landbouw heeft als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat in af wachting van het door de regeering in te dienen wetsvoorstel te dezer zake het niet gewenscht is dat de gemeentebesturen uit eigen beweging de thans geldende brandstof- fenprijzen gaan verlagen. Voorloopig zitten we dus nog met de on- noodig hoog opgedreven prijzen van de turf, die tijdens de reis van de verveners tot de verbruikers ongeveer verdubbelt in prijs. We zouden wel eens willen weten waar dit geld blijft. N. Harl. Crt. Inbraak te Haskerdijken. Haskerdijken, 17 Nov. Zou de sombere voorspelling van nagenoeg iedereen, dat inbraak en diefstal dezen winter stellig aan de orde van den dag zullen zijn, in vervulling gaan? Onlangs te Leeuwarden vier inbraken kort na elkander; thans krijgt ook het platteland de beurt. Hedennacht is ingebroken ten huize van den veehouder Hendrik J. Pasma, alhier. Toen het gezin hedenmorgen opstond, bleek dat er ongenoodigde visite was geweest. Vrij gemakkelijk kon men binnenkomen. Door achter een ruitje in te slaan, kon de bezoeker (of er één of meer zijn geweest kon niet zeker worden nagegaan) den grendel van de deur schuiven en zoo het //bfitb&s binnen treden. Dit staat in verbinding met de schuur, waar een waakhond los rondliep. De bewoners hebben den hond echter niet gehoord. Van uit het zzbfithfis” kwam men gemakkelijk door de keuken in de zijgang, waar een kleine kelder geopend en blijkbaar doorzocht werd. Daar werd evenwel geen buit gevonden. In de voorkamer waren de porceleinkast en het aalonkastje geopend, wat "il Bolswarische Courant f I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1