Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, No. 95. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917 56ste Jaargang. 1 KOST THANS VOOR Zondag 25 November. Afzonderlijke In stoffen BINNENLAND. 1 Do internationale markt van melk en melkproducten. Canada gehad. was nu haar hooikist had gelegenheid, die, de boeren tevens voor ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. men tegenwoordig 30 ct. p. ons, 37 72 ct. p. vierdel. HARLINGEN. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Als voorbeeld noemen we een huisje aan den Oppenhuizerweg, dat in ’t begin der week werd verkocht voor f 3075.’t Zelfde woninkje werd een jaar of tien geleden op een publieke verkooping ingezet door G. G. alhier voor f 1050. Als hoogste- bieder, deelde deze persoon ons mee, kwam hij in 't bezit van het ADVERTENTIEPRIJS: 1*7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. jaren zeer geleden te hebbenalthans onze jagers klagen steen en been, en voor den opmerker valt opk te constateeren, dat de toestand der wildbaan slecht is. Dit in tegen stelling met Opsterland, waar niet de jagers, maar de boeren klagen, omdat er al te veel wild is, dat groote schade aanricht. Onze lijsteraars en snippenflouwers kunnen hunne rekening opmaken; het saldo is bevredigend. zij vrijwel dezelfde hoogte als in het vorige jaar. Ook in Zwitserland verminderde, volgens opgaven van den Centralen Boerenbond, de leverantie aan de kaasfabrieken en centrale melkdepóts voortdurend. De melkprijs. De melkprijzen zijn, vergeleken bij het vorige jaar, overal hooger. Sedert het laatste kwartaal zijn de prijzen over ’t algemeen vaster geworden. Daar toch in bijna alle Europeesche Staten maximumprijzen gesteld werden voor melk en melkproducten, moest dit tot matige prijsverhooging leiden. Doordat in de onderscheiden landen de maximumprijzen verschillen, bestaat er ook vrij wat verschil in prijsnoteering. De melkvoorziening beeft overal met toenemende moeilijkheden te kampen, zoodat men, om een verdere terug gang der productie tegen te gaan, den prijs moest verhoogen. De gunstige voorwaarden voor uitvoer van melkproducten heeft in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en in een sterke prijsverhooging tengevolge Kaasprijzen. De kaasproductie was in Europa in het afgeloopen kwartaal zeer gering. In de meeste landen zijn maximumprijzen vastgesteld, die volgens de laatste berichten in hoofdzaak onver anderd zijn gebleven. In Frankrijk, Noor wegen en Schotland is eene prijsverhooging ingetreden. In Amerika was de prijsnoteering in Juli en Augustus iets lager dan in het tweede kwartaal, wijl om dezen tijd veel jonge kaas ter markt komt. Sedert het midden van Augustus gingen de prijzen opnieuw sterk in de hoogte. Voor Canada zijn de kaasprijzen door de Engelsche regeering vastgesteld. Boterprijzen. Voor zoover de boterprijzen niet van regee- ringswege zijn vastgesteld, loopen zij omhoog. In Duitschland, Zwitserland en Groot-Brit- tannië had dit eene nieuwe regeling der maxi mumprijzen tengevolge met deelsgewijze ver- hooging der prijzen. Evenzoo stegen de prijzen in Frankrijk, Noorwegen en Denemarken. In Italië bleef de maximumprijs onveranderd. Een buitengewone prijsverhooging vertoont de Amerikaansche markt. Daar zijn de prijzen sedert Juni met 15 20 pCt. gestegen. De Zuivelcourant. Akkerwoude, 21 Nov. Hier werd een varken voor de consumptie afgekeurd en in den grond gestopt. Een dag later was het kadaver verdwenen. Naar we vernemen, het door iemand voor f 40 verkocht. En waar is het varken Nov. De wildstand van iets geringer dan in het vorige jaar. zeer goed. De herfst- weideoogst beloofde, met uitzondering van de noordelijke en zuidelijke streken van Europa, een vrij goede opbrengst. Bovenal in Middel-Europa was het herfstgewas overvloedig en goed. Over ’t algemeen was de hoeveel heid der gras- en hooiopbrengst in Europa in 1917 van middelmatig tot goed; de qualiteit was goed. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika schat men de opbrengst der voedergewassen in dit jaar op 92 millioen ton tegenover 110 millioen ton in 1916 en 86.6 millioen als het gemiddelde der jaren 19111915. Ook in Canada viel de oogst goed uit. In verge lijking met het vorige jaar leverden de weiden veel gras. Den le September bedroeg in de Vereenigde Staten de prijs voor hooi in door snede 13.68 dollars per ton tegen 10.42 dollars den le September. 1916. De melkopbrengst. Vergeleken bij het vorige jaar was de melkopbrengst in Europa in het afgeloopen kwartaal, trots de vrij gunstige voederproductie, weer kleiner. Uit alle streken van waaruit dienaangaande berichten inkwamen, meldt men en was de quantiteit grooter. De in ’t algemeen iets beter dan In ’t bijzonder in September was goed. De berichten luiden, wat de quantiteit betreft, in ’t algemeen van Hepk. Nieuwsbl. c. Fr. Sneek, 23 Nov. ’t Wordt hoe langer zoo gekker met de koopsommen onzer huizen.. Wien tegen Mei 1918 de huur is opgezegd en bet eenigszins kan stellen, zet alles op haren en snaren om een woning in eigendom te verkrijgen. Waard of niet waard, daar wordt niet meer naar gevraagd, ’t Is tegenwoordig steeds: //Vraag maar”. Eu of de vraag de spuigaten uitloopt (dat hoort bij de ruime gewetens tegenwoordig thuis) ’t duurt niet lang, of de koop is gesloten. En den volgenden dag hoort men niet zelden dat een woning twee, driemaal zoo duur is verkocht als waarvoor men een jaar of tien geleden er bezitter van werd. Onderwijzerssalarissen Het wetsontwerp, dat de onderwijzersjaar- wedden verhoogen wil tot honderd gulden boven het minimum, bij minder dan vijf dienstjaren en tot tweehonderd gulden boven het minimum, als de jaarwedde bij meer dan vijf dienstjaren minder dan tweehonderd gulden boven het minimum is, wordt in onderwijzers bladen met verschillende gevoelens ontvangen. De Bode b.v. schrijft er hoogst ontevreden over, onder het opschrift „Schande.” Voor de zooveelste maal zijn de onder wijzers dus weer gedupeerd. De uiterst bescheiden verhooging, die het wetje-Marchant in uitzicht stelde, is de Regeering nog te veel. De drie millioen, die het kosten zou, acht zij met ’t oog op ’s Lands financiën een niet te verantwoorden uitgaaf en zij is er in geslaagd een stelsel van nood-voorziening te ontwerpen, dat slechts de helft zal kosten. We dachten, dat de maat van de vernede ringen vol was, maar het is niet zoo. Het blad zegt, dat het goede in het voorstel- Marchant niet te vinden was in het bedrag, maar in het systeem, dat een salarisverhooging wilde over de geheele linie, terwijl minister Cort van der Linden, met ontferming bewogen voor de allerarmsten, den minimum-lijders een brokje toestopt. De gevaren van de hooikist. In ieder huisgezin vindt haast de hooikist. een vergadering van dè Amsterdamsche Gezondheidscommissie is echter gewaarschuwd tegen het vullen van hooikisten met hooi, wijl daarin bacteriën aanwezig zijn, die haar weg gemakkelijk vinden naar het eten, waar ze dit geldt vooral voor vleesch en soep een heerlijken voedingsbodem vinden. Aan- bevelenswaardig is de hooikist te vullen met houtwol of papiersnippers en de bedekking van flanel te maken. Vleesch moet vooral goed gekookt, gestoofd of gebraden zijn, voor men het in de hooikist doet, anders zijn alle ziektekiemen niet gedood en komen die kiemen in de hooikist juist in een bij uitstek gunstige conditie, zoodat zij ziekteverwekkend kunnen worden. Eigenlijk moest men, zoo zegt de directeur van den Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, de hooikist alleen maar gebruiken om het eten warm te houden. Eigenlijk welbeschouwd heeft men zoodoende niets aan een hooikist. Een hevige strijd tusschen pro-hooikistenaars en anti-hooikistenaars zal nu wel ontbranden. Bij Sneek zal een villapark worden aangelegd, waarin 70 villa’s zullen worden gebouwd. De stichting gaat uit van het Old Burger Weeshuis. Met het werk wordt reeds dezen winter begonnen. Een landbouwer in Schoferland bood zijne biggen te koop aan tegen... een sigaar per stuk. Hij kon er geene liefhebbers voor krijgen. eene afname. In Canada was de productie, tengevolge van den buitengewoon gunstigen toestand der weiden, grooter dan in het 3e kwartaal van 1916. Ook in de Vereenigde Staten werkte het weer gunstig op de melk productie, ofschoon de buitengewone hitte, die van tijd tot tijd heerschte, een nadeeligen invloed had. In het oosten was de opbrengst I ons mee, iets kleiner, in het westen daarentegen bereikte I strijkgeld. Sneek, 23 November. Strijkgeldschrijvers, I huizenkoopers en verkoopers, huisjesmelkers I en wijders al dat soort lui, die er toe mee- I werken de huursommen bespottelijk hoog op I te voeren, sympathiseeren ongetwijfeld niet I met ’t plan van h.h. Regenten hier van ’t I O.B. Weeshuis om op eigen terrein een park I te stichten, waarin niet meer en niet minder I dan 70 villa’s zullen worden gebouwd. Aan den heer Stdpenséa, opzichter alhier I van de Weeshuisgebouwen, werd indertijd I opgedragen de ontwerpen dier woningen in I teekening te brengen. ’t Is nog een geheim welk soort van I woningen ’t zal worden, maar in aanmerking I genomen de bekwaamheid van den betrokken I architect, lijdt ’t geen twijfel of ’t bedoelde I park dat aan den Bolswarderweg of den I Leeuwarderstraatweg zal verrijzen, zal in de I toekomst met zijn talrijke woningen wel een I sieraad voor onze stad worden. En onze I Gemeente heeft ’t voornemen, weer 66 woningen I te stichten, weer in den trant van de verrezene I in de Kloosterdwarsstraat. ’t Is te denken dat die voorgenomen aan- I bouwen ’t opdrijven van de huurprijzen niet I ten goede zal komen. Een adresseerende dienstweigeraar. De heer C. J. van Borrendam, die als I principieel dienstweigeraar te Utrecht in arrest I is gesteld, is in verband met de bekende I beschikking van den Minister van Oorlog I betreffende het tegemoetkomen aan gewetens- I bezwaren tegen den krijgsdienst voor de keus I gesteld dienst te doen of opnieuw in arrest I te worden gesteld. Aangezien hij gewetensbezwaar heeft niet alleen tegen het dooden zijner medemenschen, maar ook tegen het deelnemen aan werkzaam heden die dit dooden beoogen i. c. den militairen dienst, heeft hij opnieuw geweigerd. Hij heeft zich nu tot den Minister van Oorlog gewend met een schrijven, waarin hij zijn bezwaren tegen de medeplichtigheid aan U dooden van zijn evenmensch uiteen zet en er op wijst, dat de door den Minister genomen beschikking niet beantwoordt aan de bedoeling, die volgens de toelichting daarbij heeft voor gezeten. Hij voorziet nl., dat de bepaling alleen ten gevolge zal hebben, dat personen, die den moed missen hun leven te geven, hetzij voor het beginsel der landsverdediging, hetzij voor dat der dienstweigering, deze gelegenheid zullen aangrijpen om aan beide consequenties te ontkomen. Aan waarachtige gewetensbezwaren zoo eindigt het adres tegen den krijgsdienst, komt de ministerieele beschikking echter niet tegemoet. Alg. B. Scheepsladingen mosselen enz. Tegenwoordig worden vanuit Harlingen I scheepsladingen jonge mossels, zeesterren en I kwallen naar de Friescbe zandgronden vervoerd, I om daar als meststof te dienen. Dit goedje I verspreidt zulk een ondragelijken stank, dat I het in het vooronder niet uit te houden is. I Des daags zitten dan ook de schippers- I gezinnen bovenop. Maar des nachts moeten I ze in die verpeste lucht slapen. Kunnen de I gezondheidscommissies hier niet ingrijpen? I vraagt de correspondent. Alg. B. Een millioenen-juffrouw. Te Rotterdam is groote opschudding gewekt door het verdwijnen van een zoogenaamde I millioenenjuffrouw, de vrouw van een kastelein I in de Westewagenstraat. Zij dreef sinds ge- I ruimen tijd een geldwoekerzaakje, waarmede I groote sommen gemoeid waren. Deze affaire I verliep echter naarmate het bedrijf der kleine I oorlogswinstmakers werd ingekrompen en toen I de menschen hun geld begonnen terug te I vragen, ging het mis en nam de juffrouw de I vlucht. Voor ’t café liep gisteren een vrij I groote menigte te hoop; er waren er die tot I f 10.000 beweerden te vorderen te hebben. I De politie zoekt thans naar de bankierster. I N. v. d. D. I De toenemende moeilijkheden in de levens- middelenvoorziening der volkeren voeren steeds meer tot ingrijpende maatregelen der overheden met betrekking lot de vergrooting der productie, tot het vaststellen der prijzen, het regelen der bewerking en het verbruik der melk en melkproducten. De statistische gegevens over handelsverkeer, markt en prijs worden voort durend spaarzamer. Hetzelfde geldt ook van de officieels cijfers over productie en prijs noteering. Op grond hiervan is het niet mogelijk de verhouding tusschen de markeen in de verschillende landen en de voornaamste handelplaatsen, wat aanvoer en prijs betreft, in getallen uit te drukken. We moeten ons in het onderstaande dan ook bepalen tol in het kort samengevatte overzichten. Wereldeconomie in het algemeen. De economie van alle slaten, de neutrale niet uitgezonderd, geraakt voor en na onder den invloed van den krijg. Het militairisme beheerscht het geheele economische leven. De gevolgen hiervan zijn de algemeen bekende storingen in ’t handelsverkeer, de verstrekkende in-, uit- en doorvoerverboden, de transport crisis, enz. De eischen van leger en vloot en ’t voldoen aan de behoeften der civiele bevolking dringen nagenoeg alle voorname bedrijven tot verhoogde werkzaamheden, voor zoover de toenemende bezwaren in den aan voer van grondstoffen niet tot beperking dwingen. Door de stijgende prijzen der grond en de toenemende transportbezwaren moet men langer crediet verleenen. De ver minderde circulatie der waren heeft ook ten gevolge, dat de betaling langer op zich laat wachten. Rijwielbanden-distributie Wij vernemen, dat in ’t laatst van October bij den rijwielhandel ongeveer 200.000 banden in voorraad waren, waarvan ongeveer 115.000 binnen- en 85.000 buitenbanden. De wekelijksche productie der Nederlandsche fabrieken bedraagt 25 a 30.000 stuks. Binnenkort is ook een aanvoer uit Engeland te verwachten van 200.000 stuks buitenbanden en 150.000 stuks binnenbanden. (Kampioen). De „Onder de 8treep”-schrijver van het Alg. B. schrijft: Kippen in de hooikist. Wist u wel, waarde O. d. 8., dat de tegenwoordig zoo gewaardeerde hooikisten zeer geschikt zijn om kippen gekookte eieren te doen leggen? Toen ik onlangs op een boerderij was, bleek mij, dat de vrouw laten staan in de boet, een zooals u wel weet, keuken gebruiken. Zij had na gebruik de kist open laten staan, om uit te luchten, en van die gelegen heid maakten de kippen, die in zoo’n boet vrij rond loopen, gebruik, om er eenige eieren in te leggen. ’s Avonds deed de vrouw de kist dicht en den volgenden dag vond zij er eenige heer lijke zacht gekookte eitjes in! 't Is toch maar mooi zoo’n hooikist, vindt u niet? Tweede snee en herfstoogst. De opbrengst van de tweede graanoogst was iets geringer dan in het vorige jaar. De droogte, welke in Juli heerschte, beeft hierop in de zuidelijk en noordelijk liggende gebieden invloed uitgeoefend. In Centraal- West-Europa kwaliteit was in 1916. f de oogst zeer I vraagt men: worst, Gaasterland, 21 Nov. De midd^maViT^tot^goed, ten "opzichte”Vande I 8chÖnt onder de Belgische strooperij van vorige kwaliteit van goed lot I Bolswardsche Courant KLEIN’S THEE I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1