Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I No. 98. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. I' Donderdag 6 December. I VOOR Afzonderlijke nos. Aardappelen met de schil koken. f 3 tol f 5 en daarom niet los; mishandeling doch slechts I BINNENLAND. iu Duitschland zijn, en nu wij vorige zitiing de gebracht op f 4. F U 1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 2o. geschilde, water gedompelde; 16 proc. stikstofverbindingen 19 proc. minerale stoffen; en eenigen tijd in koud personeel iu gemeentedienst van te verhoogen. B. en W. hadden in een verhooging gehalveerd en Zoo men weet, staakten in de vergadering van 28 Nov. de stemmen over bewust voorstel Ytsma (S.D.A.P.) Met 7 van de 13 stemmen werd de 5 guldensbijslag aangenomen. Een groot publiek ging toen de Raadszaal verlaten met uit bundig gejuich. Door genoemd besluit doet ’t zich voor, sommigen plus de kinder- bedraagt dan 't inkomen. rijwat moeite de begrooting aardappelen moet leven. Voor hem telt gewis elk grammetje eiwit mee. Hoeveel er nu met dat geschil verloren gaat is niet lang geleden door het Agriculture departementin Amerika nagegaan, en de uitslag van dat onderzoek wil ik hier nog mededeelen: In Amerika heeft men gevonden dat; lo. ongeschilde aardappelen bij het koken verliezen 1 proc. 3 Sneek, 4 Dec. Een firma te dezer stede ontving kort geleden van een buitenman 't volgend schrijven Geliefde Vriend. Zend mij van 't laatste portret van mijn vrouw een dozijn, ze lijkt nou niks pp een aap. Uw geliefde Vriend, volgde onderteekening. Sneek, 4 Dec. De Sint Nicolaasdinsdag is hier vandaag niet minder druk dan andere jaren. De treinen en trammen voerden weer honderden en nog eens honderden pleizier- gasten aan, van welke de neringdoenden weer druk profiteerden, 't Zonnige weer heeft de opgewekte stemming der bezoekers niet weinig verhoogd, 't lijkt er op moment volstrekt niet naar, dat men gedrukt gaat onder de tijdsomstandigheden. Sneek, 4 Dec. Onze gemeentebegrooting voor 1918 is Zaterdagavond afgebandeld. Vooraf werd gestemd over een voorstel om den byalag op inkomen* beneden f 1000, van na geschild te een poos in water te zetten, nog een deel het eiwit in ’t water opgelost en met nog de voor de voeding kostbare De deelen onder de schil zijn het minst arm aan zetmeel en zouten, en nu wordt dat meestal voor een beduidend.deel uitgeloogd, en daar onder het koken dit uitloogen ook nog doorgaat, zoodat met het afkookwater ook nog een aanmerkelijk deel van het voedsel wordt weggedaan. Ook de smaak van den aardappel wordt er minder door. Men moet maar eens met ernst de proef nemen en eens een geschilden en een ongeschilden aardappel naast elkander keuren, en men zal weldra instemmen met de gewoonte in Ierland algemeen gevolgd, door de aard appelen steeds met de schil te koken, en de buitenste lederhuid er pas af te nemen bij ’t gebruik. Door de schil om den aardappel te laten, wordt bij het koken de spanning in de vrucht iets verhoogd, wat dan weer het gaarworden ten goede komt, terwijl ook een booger zoutgehalte van het water noodig is, wat ook weer de kookhitte iets doet stijgen. Het is waar ,dat een geschilde aardappel er niet zoo aantrekkelijk uitziet, en over dit bezwaar zullen onze huismoeders niet gemak kelijk heenstappen. Over ’t algemeen toch is de mensch op het stuk van eten nog al conservatief, maar ’t is thans een tijd dat men zich naar de omstandigheden dient te schikken. De vraag blijft nog ter beantwoording of de door het niet schillen verkregen besparing van belang is. Is de hoeveelheid voedingsstoffen, waarom het bier gaat, zoo gering, dat zij bij bet volksvoedingsvraagstuk geen gewicht in de schaal legt? In dat geval zou het natuurlijk niet de moeite waard zijn zich het hoofd er mee te breken. Dat behoeven al vast zij niet te doen, wier disch welvoorzien is. Echter, de tijd kan komen, dat ook dezulken met mondjesmaat de kost wordt toegemeten, gelijk zulks met het brood reeds ’t geval is. Intusschen de kwestie raakt in de eerste plaats den minder bedeelde, die in gewone tyden ook reeds hoofdzakelijk van brood en dat de bijslag van bijslag meer ’t Kostte v sluitende te krijgen, totdat de onvoorziene uitgaven, die oorspronkelijk door B. en W. waren vastgesteld op f 5582, ’t mikpunt werden. Verhooging van den compostprijs durfde men ook niet aan, wijl ’t niet lang zal duren, oordeelden sommigen, dat de kunstmest spoedig bij enorme hoeveelheden ons land zal binnen komen. De onvoorziene liet men was de eenige oplossing. Met een verzuchting werd de Gordiaansche knoop doorgehakt en de begrooting voor ’t volgend jaar in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 911169,21; de post onvoorziene uitgaven bedraagt nu... f 1570,82. Met noodzakelijke uitgaven buiten de be grooting om, zal men nu wel hoogst zuinig moeten zijn. Jorwerd, 30 Nov. Gebrek aan petroleum maakt den menseb vindingrijk. Dal blijkt ook in ons dorp. Een zqpn van onzen predikant, leerling der technische school te Leeuwarden, wenschte bij zijn studie meer licht te hebben en onderzocht daarom of ook brongas aanwe zig was in de sloot naast de pastorie. Het resultaat van 't onderzoek was verrassend. Een flinke hoeveelheid brandbaar gas werd verkre gen, een leiding aangebraebt in de hem toebe- hoorende aak, een brander en een gloeikousje' gekocht... en eiken avond brandt de gasvlam helder. Daar de gasketel klein is, ruim 1 H.L. moet hij eiken dag opnieuw worden gevuld wat betrekkelijk weinig inspanning kost. Hoogstwaarschijnlijk is hier op meer plaatsen brongas aanwezig, want het vullen geschiedt de laatste beide dagen in de haven. Was ’t aanleggen van een leiding niet zoo kostbaar en had men de zekerheid, dat de voorraad gas voldoende was, dan zou ook de pastorie van de gasverlichting kunnen profiteeren. Fran. Crt. Stavoren, 3 Dec. Iu verband met het mijnengevaar kwam hedenavond het telegrafisch bericht, dat de veerdienst Stavoren-Enkhuizen (bij avond) gestaakt is. Lemmer, 3 Dec. Schipper Breider, van Kampen, met zijn klipperschip //Onderne ming/.’, geladen met lijnkoeken, op reis van Amsterdam naar Akkrum, geraakte Zaterdag middag, tengevolge van stormweer, tusseben hier en Urk in nood en heesch de noodvlag. Eerst hedenmorgen omstreeks 11 uur werd zijn toestand opgemerkt. De sleepbooten ^Dommel” en //Maastricht” vertrokken van hier ter adsistentie. Hedenmiddag om 3 uur mocht bet gelukken het schip alhier behouden binnen te brengen. De opvarenden, schipper, vrouw en 8 kinderen, hadden reeds afscheid van elkander genomen, daar zij voortdurend in doodsgevaar hadden verkeerd. De redding kwam nog juist bij tijdehet schip stond reeds half vol water. Centrale Kiescereen. Liberale Unie. Leeuwarden, 3 Dec. Bij een j.l. Zondag alhier gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een centrale kiesvereeniging voor den kieskring, die onder het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging de geheele provincie Friesland zal omvatten. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren L. G. Lijkjes te Grouw, E. Meijer te Morra, H. Eisma te Bolsward, IJ. van Slooten te Harlingen, Mr. G. A. Boon te Leeuwarden en J. H. Riemersma te Giekerk, die allen verklaarden de benoeming aan te nemen. Daar bet bestuur uit 9 personen zal bestaan, werd besloten voorloopig drie plaatsen open te houden in verband met de te ver wachten aansluiting van afdeelingen. Bepk. Bieuwsbl. v. Fr. Ontduiking van de distributienet. Het was de politie bekend, dat den laatsten tijd herhaaldelijk met bodenwagens en beurt- schuiten waren werden vervoerd, van omlig gende dorpen naar Utrecht, waren, waarvan het transport thans is verboden. Zaterdagnacht heeft de politie een 200 tal wagens en schuiten aangehouden, die op weg waren naar de stad, in verband met den marktdag; op alle toe gangswegen 'tot de gemeente bevonden zich rechercheurs en iedere kar of wagen werd aangehouden en onderzocht. In een schuit, die in den Krommen Rijn werd aangeroepen, ontdekte men onder de bovenlading, die uit hout bestond, tien mud aardappelen; en in een bodenwagen werd 20 K.G. boter aan getroffen. Al deze artikelen werden in beslag genomen en tegen de vervoerders proces verbaal opgemaakt. U. D. Dierenbescherming In een der gemeenten van ons land is door den Commissaris van politie de volgende order tot zijn ondergeschikten gericht: De aandacht van het personeel wordt geves tigd op het feit, dat de eigenaars van werk paarden en trekhonden van hunne dieren dezelfde capaciteit vorderen, als in den tijd, toen volop gevoederd kon worden. Dit nu is een onmogelijkheid. Wanneer een paard gevoed wordt met gehakt stroo, eenige muffe eieren, met aardappelschillen, enz. is het niet in staat de kracht te ontwikkelen, die het ontwikkelen kan, wanneer hem de haver niet - onthouden behoeft te worden. En'waar een hond zich zal overspannen tot de dood volgt, teneinde aan de wenschen van zijn dommen meester te voldoen, geeft het paard het op, als het voelt, dat hetgeen van hem gevorderd wordt boven zijn krachten gaat; het blijft dan dampend en hijgend staan. En nu komt het dezer dagen veel voor, dat alsdan dje paarden worden mishandeld door hen met de zweep te slaan op de meest gevoelige plaatsen van het lichaam. De wet noemt dit in de meeste gevallen niet eene dierenkwelling. Voor de politie is het een mooie taak de weerlooze dieren in bescherming te nemen en vooral in dezen tijd moet die taak bijzonder ter hand genomen worden. Men geve in of buiten dienst dus acht op de vrachten, die door paarden en honden worden gesleept en men wake er voor, dat geen werk van de dieren gevorderd wordt, dat kenlijk hun krachten te boven gaat, en wanneer eigenaar of bestuurder zich niet stoort aan den gegeven raad zijn dieren te sparen, wensch ik, dat onmiddellijk proces-verbaal zal worden opge maakt; meestal zal dit ter zake dierenkwel lingen wel mogelijk zijn, terwijl in twijfel achtige gevallen het oordeel van de chefs moet worden gevraagd. De wensch is, dat scherp wordt opgetreden en dat in de rapporten melding wordt gemaakt van ieder optreden in deze, dus ook al zal geen proces-verbaal kunnen volgen. Drama. Op de Statenlaan te ’s-Gravenhage heeft een man met een revolver geschoten op een 25-jarige dienstbode, wonende aan de Van Aerssenstraat. Hij dreigde een agent vau politie met een revolver, waarna hij vluchtte en ontkwam. Het meisje werd niet gewond. De dader, die trachtte zich met een revolver schot van het leven te berooven, is aan de Waldeck-Pyrmontkade te water gesprongen, maar door burgers gered. Hij is in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig, zoodat de politie hem nog niet in verhoor heeft kunnen nemen. Aanleiding tot het geval was eene liefdes geschiedenis. Alg. B. De druk der O.lP.ers. 't Is toch maar goed, meent men, dat er O.W.ers zijn. Die hebben hun geld gemak kelijk en ruim verdiend en geven het nu ook gemakkelijk en ruim weer uit. En daar profiteeren dan weer anderen van. Maar zoo maakt ge de rekening niet goed, zegt de B. P. Die O.W.ers juist, die zoo gemakkelijk uitgeven, maken alles zoo schan delijk duur. Zij laten zich gewillig eenige overtollige veeren uittrekken, maar het gevolg is, dat tegelijk de gemiddelde Nederlander geheel kaal geplukt wordt. Het eenige middel hiertegen is bet stellen van juist loonende maximum-prijzen voor alles, wat nog niet gedistribueerd wordt en niet bepaald tot de luxe-artikelen gerekend moet worden. Het is niet noodig, dat Nederland na den oorlog bevolkt wordt door 10 pCt. corpulente burgera eu 90 pCt. magere scharminkel*, de stikstofverbindingen van de minerale bestanddeelen (zouten); en onmiddelijk in kokend In dezen tijd van schaarschte aan voedsel voor mensch en dier dient men meer dan in gewone tijden op de kleintjes te letten. Elke bezuiniging is als winst te beschouwen. Worden er op het gebied van verlichting en verwarming thans heel wat middeltjes aan de hand gedaan om tegemoet te komen aan den klimmenden kolennood, ook op het ter rein van ons voedsel is nog heel wat uit te winnen. De regeering gaat ons hierin al practisch voor, door het gewone meel voor brood te meleeren, waardoor zonder aan de voedingswaarde te kort te doen, de beperkte voorraad meel der gewone graansoorten heel wat wordt uitgebreid. Op een hoofdproduct van het volksvoedsel, den aardappel, is ook heel wat te bezuinigen, ja het beste en waardigste deel van die aard vrucht wordt eigenlijk nutteloos weggeworpen. Het is op verzoek van een onzer geachte lezers, dat wij hierop thans eens de bijzondere aandacht willen vestigen. Zonder in een geleerd betoog te vervallen, willen wij toch aantoonen, waarom men eigenlijk dwaas handelt door den aardappel voor het koken van de schil te ontdoen. Naar verluidt, moet zulks van overheidswege ai verboden er ook krap bij gaan zitten, rijst de vraag of ook hier zulks navolging verdient. (Wij bedoelen niet zoozeer die verbodsbepaling, als wel de zaak zelf.) De aardappel is over ’t geheel al niet rijk aan voedende bestanddeelen in verhouding van zijn volume. Wat er dus in zit, dient ook wel op de doelmatige wijze aangewend te worden. Aan een artikel van de hand van Prof. Dr. E. C. van Leersum in de Groene Amsterdammer ontleenen wij daarom enkele gegevens. Voor de voeding is vooral het eiwit van beteekenis, en de proteïnen van den aardappel zijn daarin voorhanden in een goed verteer baren vorm. Daaraan is het dan ook toe te schrijven dat deze aardvrucht een nuttig volksvoedsel is te noemen. Jammer dat het gehalte aan eiwit niet hoog is, slechts P/2 hoogstens 2 pCt. Dit is dan ook wel een reden om er zuinig op te zijn, doch zie, door de schil te verwijderen, laat men een deel van die kostbare stof verloren gaan, en ook wordt er, door de aardappelen, zijn, van dit ook zouten. 3o. geschilde, water gelatene; 47 proc. stikstofverbindingen en 38 proc. minerale stoffen. Weluitgerekend wordt het oorspronkelijke gehalte aan stikstofverbindingen door louter schillen terug gebracht van 1.8 op 1.5 en door het bovendien in water te weeken zetten op 0.9 proc. Dat is derhalve een verlies van de helft. Aangezien de laatste methode de hier te lande gebruikelijke is, behoeven wij alleen met deze rekening te houden. Indien het gerucht waarheid bevat, dat ieder onzer op een wekelijksch rantsoen van 4 Kgr. aardappelen zal worden gesteld, dan krijgt men daarmee, op den grondslag van 1.8 proc. prosteïnen, wekelijks 72 Gram of, in ronde cijfers, 10 Gram daags. De helft hiervan nu plegen onze Aafjes in bet goot- gat te gieten. Kookt men daarentegen de aardappels in de schil dan gaat er zoo goed als niets verloren. Nu bedraagt de hoeveelheid aardappeleiwit, die wij zullen krijgen, nog maar 1/9 deel van hetgeen men aan eiwitstof noodig heeft, maar laat ons wel bedenken, dat het niet vast staat, dat elkeen zich de overige 8/9 deelen zal kunnen aanschaffen. Zoodat het dus wel raadzaam schijnt, van het geen men zeker krijgt, geen greintje te ver spillen. Z/Maar de varkens,” hoor ik de boeren zeggen, //krijgen die dan geen schillen meer?” Wij zouden ons kunnen beroepen op de verklaring, dezer dagen afgelegd door een hunner woordvoerders, die in deze materie bevoegd mag heeten, dat men eerst voor zich zelf en voor zijn gezin en dan pas voor zijn naaste moet zorgen. Er ligt in deze moraal veel gemeenschapsgevoel, juist iets wat de maatschappij in deze benarde tijden zoo brood- noodig heeft, maar het is alleen maar wat ongelijk verdeeld en daarom zullen wij dit argument niet aanvoeren. Maar wat wij tegen het hedendaagsche varken hebben, dat is zijn gevoel van eigenwaarde, een gebrek, dat het uit de consentenkoorts heeft overgehouden. Zelfs toen er geen varkens meer uitgevoerd mochten worden, bleven zij even prijzig en thans nog is hun vleesch onbereikbaar voor degenen, die bet eigenlijk het hardst noodig hebben. Daar wij overtuigd zijn, dat men met opoffering zijner aardappelenschillen daarin toch geen verbetering zou brengen, dunkt het ons, ook zonder naastenliefde geweld aan te doen, geoorloofd, de schillen te behouden, althans in dezen tijd, welke dringend eischt, dat men op de kleintjes past. van proc. Bolswardsche Courant 't

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1