Bieuws- en» Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 99. 1917 Versciiijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. KOST THANS VOOR Zondag 9 December. Uit de Raadszaal. voor van van een 30 ct. p. ons, 37'/2 ct. p. vierdel. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Bolswardsche Courant Afzonderlijke KLEIN’S THEE van de verant- Met het voorstel om dit salaris op Vergadering op Donderdag 6 Décember 1917. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor 121. f 1460. - 208. - 430. - 220. f 1550 is bereikt. Vergoeding vrije woning te handhaven Tegenwoordig v. d. Wal was absent. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen a. Resolutie' van ontvangstbericht van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voor de hoofdacte te en H. K. de Vries, en R. Boersma. en S. Andela. stukken: Ged. Staten, houdende ohet besluit der verorde ning inzake winkelsluiting. b. Idem, inzake wijziging der algemeene politieverordening. c. Idem, houdende goedkeuring der kohie ren van schoolgeld. d. Adres van de Vereeniging timmerlieden, verzoekende het loon van de timmerlieden in dienst der gemeente met 1 cent per uur te verhoogen om in overeenstemming te komen met het loon bij particuliere bazen. maximum van voor gemis van op f 250. Voor de onderwijzers der m.u.'l.o. school dezelfde salarissen stellen als voor de gewone scholen, doch voor hem in ’t bezit van 3 taalacten en daarin onderwijs gevende f 250, bij geëischt bezit van 2 bijacten f 200 en voor één acte f 150, en voor gevorderd bezit acte wiskunde f 50. Het hoofd der m.u.l.o. school wil men een aan vangswedde toekennen van f 1750, na 3 jaar f 1825, na 6 jaar f 1900, - na 9 jaar f 1975 en na 12 jaar f 2050 het maximum, dan blijft even als thans het verschil met de andere hoofden f 500. Omtrent herbalingsonderwijs, handteekenen en handwerksonderwijs wenscht men het thans geldende te handhaven, terwijl nog voorgesteld wordt, voor onderwijzers die buitengewoon worden opgeroepen in militairen dienst, te bepalen dat zij hun salaris behouden, maar genoten soldij en vergoeding ten bate der gemeente gekort worden. De Voorzitter deelt mee, dat door den heer Eisma hierop een 3-tal amendementen zijn ingediend en wel lo. ’t aanvangsalaris der onderwijzers te bepalen op f 750 met 7 twee- jaarlijksche verhoogingen 6 h f 75 en 1 f 50. 2o. de vergoeding bepalen op f 150. 3o. de vergoeding huishuur voor ’t hoofd der m.u.l.o school te brengen op f 300. In een memorie van toelichting worden deze amendementen nader toegelicht. De heer Praamsma merkt op dat in ’t algemeen deze voorstellen zijn goedkeuring wegdragen. Op twee zaken wil hij vooraf wijzen. Dat het minimum der wet van de onderwijzers te laag is, wordt door alle partijen erkend, ook zelfs van overheidswege, doch er is nog geen minister gevonden die daarvoor gelden wist te vinden. Dit belet echter niet de gemeenten om boven dat minimum te gaan. In de 2e plaats wil hij er zijn leedwezen over uitspreken dat niet te gelijk de reeds lang besproken reorganisatie van bet onderwijs kan plaats vinden. De Voorzitter verzoekt zich eerst te houden aan de amendementen. De heer Hooiring heeft een heel uitvoerig betoog op schrift gesteld waarin hij zijn denk beelden op ’t gebied van onderwijs, onderwijs krachten en de jaarwedden voor hoofden, bij acten enz. uiteenzet om ten slotte een amen dement in te dienen en voor te stellen het aanvangssalaris te stellen op f 800 met 8 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100, voor hoofdacte f 100, huishuur f 100, bijactes de le f 100, 2 bijactes f 150 en 3 f 200. De hoofden f 1300 tot f 2100, hoofd m.u.l.o f 1500f 2300, welk voorstel hij nader toe licht. De Voorzitter wenscht eerst deze amende menten af te doen, amendement Eisma aan vangssalaris f 750, Hooiring f 800. De heer Lunter deelt mee dat in de Com missie het voorstel Eisma geen ondersteuning heeft gevonden. De Voorzitter vraagt eerst of 't voorstel Hooiring wordt ondersteund. Dit is niet het geval en dit is dus vervallen. Voorstel Eisma: 3 leden ondersteunen dit. De heer Kramer meent dat de Commissie het aanvangssalaris niet hoogër heeft gesteld, omdat bet idee bleef beloonen naar bekwaam heid, maar hij meent dat de acte toch vereischt wordt om te kunnen worden benoemd, en hij meent ook dat f750 wel noodig is om van te leven. Hij wil ’t voorstel Eisma wel steunen. De heer Praamsma meent dat een onder wijzer van 18 jaren wel de acte heeft maar nog niet de practische bekwaamheid, hij wil het op f 700 laten. De heer Hooiring wil, nn zijn amendement geen steun vond, gaarne dat van den heer Eisma ondersteunen. Na gehouden discussie zegt de heer Eisma het gedeelte van zijn voorstel omtrent de hoofdacte in te trekken, daar de wet voor schrijft dat voor verplichte hoofdacte f 200 moet worden uitgekeerd. Na nog heel wat discussie over dit punt, wordt het voórstel om f 100 voor de hoofd acte en f 200 voor de verplichte te vergoeden, verworpen met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Hooiring, v. d. Klei, Oosterbaan en Praamsma, en daarna dat gedeelte van het voorstel der commissie, om allen met hoofdacte f200 toe te kennen, aangenomen met 10 tegen 2 stem men, de heeren Praamsma en Hooiring. Het voorstel der commissie omtrent de jaarwedden der Hoofden wordt aangenomen met algemeene stemmen, nadat het voorstel van den heer Eisma om de vergoeding voor ’t Hoofd der m. u. 1. o. school te stellen op f 300 alleen werd ondersteund door den heer Terhenne, en dus vervallen was. Voor ’t bezit der taalactes wordt over het voorstel der commissie weer heel wat gesproken, en de heer Eerdmans wenschte voor elke bijacte f 100 te geven, wat door de heeren Praamsma en Oosterbaan ondersteund werd. Toen opgemerkt was dat thans reeds één taalacte met f 150 wordt beloond, wordt voor gesteld: 3 actes en wiskunde f 450, 3 actes f 350, 2 actes f 250 en 1 taalacte f 150. Dit wordt verworpen met 8 tegen 4 stem men, de heeren Eerdmans, Eisma, Oosterbaan en Praamsma. Verder werden de voorstellen der commissie onveranderd aangenomen met algemeene stem men en bepaald dat deze nieuwe regeling zal ingaan met 1 Januari 1918. 4. Voorstel raadscommissie jaarwedden ge- meente-personeel. De Commissie voor de regeling der jaar wedden van het gemeente-personeel, bestaande uit de heeren Kramer, Praamsma, Hooiring en Van der Wal, heeft eerst van andere gemeenten inlichtingen ingewonnen. Deze inlichtingen zijn gesteld in handen van B. en Wde gascommissie en die der Reiniging, voor zooveel het personeel dier afdeelingen betrof, en die Commissiën hebben hun voor stellen verder bij de Commissie ingediend. De duurtetoeslag is geheel buiten deze salarisregeling gehouden, de voorstellen zijn gebaseerd op normale tijden. Door deze voor stellen blijven dus de thans reeds verleende bijslagen wegens duurte van kracht. Dan heeft de Commissie gemeend dat de pensioenbijdrage voor ambtenaren hier in vergelijking met veel gemeenten heel hoog is, en zij wenscht daar wijziging in te brengen. Geheel voor rekening der Gemeente deze premie te stellen gaat niet, doch hier is indertijd bepaald, dat voor de toen in functie zijnde ambtenaren de premie zou bedragen 6 pCt. en voor nieuwe 8 pCt. Dit vindt men niet billijk. De Commissie heeft nu het voorstel de bijdrage voor eigen pensioen o]5 2 pCt. te stellen, en omtrent weduwen- en weezen- pensioen werd ten slotte overeengekomen ook 2 pCt. bijdrage te heffen. Omtrent de Gemeentereiniging wordt door de Commissie der Reiniging voorgesteld bet salaris van den directeur te bepalen op f 1200, doch dan geen tantièmes meer aan hem toe te kennen. Deze wijziging geschiedt vooral om een beleren pensioengrondslag voor dezen ambtenaar te verkrijgen. De Raadscommissie acht dé betrekking niet een zoodanige dat daarvoor een jaarwedde van f 1200 noodig is en acht f 1000 met vrije woning voldoende. De beslissing hierover wordt aan den Raad overgelaten. De timmerman voorman wenscht men gelijk te stellen met den stadstimmerman de Raadscommissie stelt voor een weekloon van f 15 tot f 17 en voor het overige personeel aanvang f 12 per week met 3 eenjaarlijksche verhoogingen van f 1 per week, dus maximum' f 15.—. Gasfabriek. Omtrent den directeur wenscht men te bepalen dat het tantième gerekend zal worden als in gewone jaren. Het maximum weekloon fitter wenscht de Commissie te brengen op f 16, het weekloon der anderen van f 12 tot f 15. Stadstimmerman. B, en W. hadden voor gesteld het maximum te stellen op f 18, de Commissie acht f 17 voldoende, dat gaat dan van f 15 tot f 17. Architect. De Commissie kan met B. en W. meegaan om de wedde te brengen op f 1600 tot f 1900, maar het uittrekken van f 250 voor tijdelijke hulp wenscht de meerder heid der Commissie niet. Wenscht de architect een volontair te nemen, daartegen is geen bezwaar, als het buiten de Gemeentekas omgaat. Bode. f 750 te brengen, kan de Commissie meegaan, en zij is van oordeel om zoolang deze tijds omstandigheden duren, die voor hem meer werk meebrengen, hem jaarlijks f 50 gratificatie te verleenen. Gemeentewerklieden, parkpersoneel, dood graver en ambtenaren secretarie. Hier gaat St. Nicolaas bracht ons dit jaar een raads vergadering mee, en ook een die wat beteekent. De agenda zag er nog al onschuldig uit. De punten 3 en 4 werden door ons, verslag gevers, wel met een wantrouwend oogje aan gezien, maar de voorstellen omtrent de onder- wijzerssalarissen en die der jaarwedden van ambtenaren en werklieden der gemeente waren beide voortgekomen uit den boezem eener raadscommissie en dat gaf er al eenig cachet aan van beklonkenheid, daarbij kwam dat het reeds drie kwartier over den tijd was, eer wij mochten binnen komen. Men mocht dus ver onderstellen dat er vooraf nog enkele punten in het reine waren gepraat en dus dat het voor ons nu gesneden koek was, en wij maar alleen hadden te happen, Doch... dat is anders uitgekomen. Wij hebben vergaderd tot middernacht en wat in onzen Raad wel haast een unicum is wij zijn halver wege in de agenda blijven steken. Er was van den kant van *t publiek ook nu weer heel wat belangstelling, en wij hebben het geduld van dat groot aantal toehoorders bewonderd. Eerst ongeveer een uur in de koude vestibule staan wachten en daarna van 8 tot 12 staan luisteren. Wel waren de publieke gelederen allengs wat gedund, maar toen te 12 ure de vergadering gesloten werd, waren er toch nog meer dan een dozijn toehoorders. En wat was de reden van deze omvangrijke behandeling? 't Bleek voor eerst al dat in de commissiën zelf twee stroomingen waren, en dat had invloed op de openbare behande ling. Waar men 't in de commissie al niet eens was, was men 't natuurlijk in de geheele vergadering nog minder. Toch moeten wij, voor wij in détails treden, nog even aanstippen dat het dit jaar voor de onderwijzers, de ambtenaren en werklieden der gemeente een goede Sinterklaas is geweest. Jaarwedden en werkloonen een duwtje omhoog, in het algemeen de periode van opklimming wat verkort, de bijdrage voor pensioen belang rijk verlaagd en daar deze jaarweddenregeling wordt geacht voor normale tijden te gelden, ook de toeslag nog uitkeeren, zoolang de tijden abnormaal blijven. Dit laatste is nog wel niet niet afgedaan, maar het voorstel is er om de grens van den toeslag nog wat uit te zetten, en dat komt er ook wel door. Wij zullen trachten met wat minder woorden en omschrijvingen dan in den Raad noödig zijn geoordeeld, de resultaten der behandeling duidelijk te maken, ’t Wordt na deze lange inleiding dan ook hoog tijd dat het verslag begint, ’t Schrijven dezer introductie vorderde ook haast drie kwartier. waren 12 leden, de heer Mej. D. Laagland treding: J. Kingma Hz. aftr. N. van der Baan E. Banning Zal worden behandeld bij punt 6 der agenda dus in de volgende vergadering. i. Adres van de vereen, van gasfabrikanten, er op wijzende dat daar het leven thans zooveel duurder wordt, de jaarwedde van den Directeur der gasfabriek niet is in verhouding van den omvang der werkzaamheden en woordelijkheid der betrekking. Zal worden behandeld bij punt 4 der agenda. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Adres J. Schuurmans om herbenoeming als veearts met advies B. en IV. Het advies iu’dt om den heer Schuurmans wederom voor 3 jaren te benoemen tot ge- meenteveearts. De heer Schuurmans werd met algemeene stemmen herbenoemd. 2. Adressen pachters der bruggen om onder hands de bruggen te mogen huren met advies B. en IV. B. en W. betogen in hun advies dat het hun voorkomt, dat de omstandigheden thans van dien aard zijn, dat geen openbare ver pachting is aan te bevelen, en zij daarom voorstellen onderbands te verpachten op de bestaande voorwaarden: de St. Jansbrug aan R. Postma voor f de brug te Nijezijl aan A. Koldijk deYmswoldertilleaan S. Gerritsma de brug te Parrega aan D. Bleeker het Hollanderzet aan A. Draaisma n Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 3. Voorstel raadscommissie onderwijzers- salarissen. De commissie, bestaande uit de heeren Lunter, Terhenne, Keikes en Wierema, heeft in een uitvoerig rapport haar zienswijze en voorstellen toegelicht. Algemeen is de com missie van oordeel dat de verordening dringend herziening behoeft, haar conclusie is dan ook dat verhooging der wedden niet achterwege mag blijven. Zij heeft overwogen of de aan- vangswedde op f 700 of f 800 moest gesteld worden, f 650 werd beslist te laag geacht, als men de behoeften van een onderwijzer in aanmerking neemt, doch ook werd in aan merking genomen, wat dooreen aanvangend onderwijzer wordt gepresteerd. Een en ander heeft de commissie doen besluiten het mini mum salaris te bepalen op f 700, met billijke verhoogingen op korten termijn, en stellen voor 6 verhoogingen van f 75, om de 2 jaar en dan nog één van f 100, dus een eindsalaris van f 1250 na 14 dienstjaren te bereiken. Dat voor de hoofdacte f 100 en voor de verplichte hoofdacte f 200 wordt verleend acht de commissie een onbillijkheid, zij wil allen in 't bezit der hoofdacte daarvoor f 200 toekennen. De tegemoetkoming in de huishuur f 100 wenscht de commissie te handhaven. Voor hoofden van scholen stellen zij school 1 en II een aanvangsalaris f 1250 met drie jaarlijksche verhoogingen f 75 tot na 12 jaren dienst als hoofd e. Adres van de Maatschappij tot verzeke ring van uitgesloten risico bij gewone ver- zekerings-maatschappijen, met verzoek dat de gemeente zich bij haar zal verzekeren met hare gebouwen tegen schade, ontstaan door oorlogstoestanden en volksoproeren. Deze adressen ter visie en in handen B.' en W. om advies. Adressen van ’t Bestuur der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholische dranken en van de Chr. Nat. Geheelonthoudersvereeniging verzoekende den raad te besluiten om de vergunningslokalen 's avonds 8 uur te sluiten en adhesieadressen hierbij van «Patrimonium” de werklieden vereen. «Eendracht zij ons doel” en nog 4 corporatiën. g. Adres van J. J. Reinders, drogist, ver zoekende te besluiten dat ook voor drogisten winkels de uitzondering zal gelden die men inzake winkelsluiting voor de apotheken heeft gemaakt. Deze adressen ter visie en gezonden aan de commissie voor de strafverordeningen om advies. h. Aanbeveling voor leden in de commissie voor lichamelijke opvoeding. In de vacature Sutherland Royaards: J. van der Werf en en wegens periodieke af-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1