nieuws- en Adv0rt0nti0blad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke 8. Klein, No. 101. Versciujnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. BERICHT! Verbooging Abonnementsprijs. LI KOST THANS VOOR Zondag 16 December. 1 J f f Uit de Raadszaal. FIRMA B. CUPERUS Az. 30 ct. p. ons, 37‘/2 ct. p. vierdel. HARLINGEN. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. In het nummer van de „Bolsw. Courant”, verschijnende 1 Januari 1918, zullen NIEUWJAARSWENSCHEN worden opgenomen a 25 ets. Spoedige toezending van advertenties iszeergewenscht. De Uitgever. A Bolswardsche Courant ‘II Afzonderlijke KLEINS THEE ’t fonds onvoorziene uitgaven B. u N. n - 397.303.625 kasverificatie over het Vergadering op Donderdag 13 December 1917. 1. 2. 3. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor tijdelijke de gasfabriek bij inkomsten F steeds stijgende papierprijzen en verdere hoogere exploitatie kosten noodzaken mij met ingang van 1918 den abonnementsprijs van de Bolswardsche Courant te verhoogen op f 0,50 per kwartaal, fr. p. post f 0,6 25. Ik vertrouw, dat zakelijke van billijken. Nieuwe abonné’s ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. De Uitgever: Bolswaed, December 1917. en W*. tot het aangaan van men algemeen het nood- deze verbooging zal inzien en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De agenda was daarmee afgeloopen, doch B. en W. hadden nog een voorstel, n.l. om de verordening inzake gasbeperking, vastge steld 1 Dec. van *t vorige jaar, in te trekken. De gascommissie heeft hierop gunstig ge adviseerd. De Voorzitter licht toe, dat de menschen zelf nu al de grootste zuinigheid betrachten, mag niet verleiden tot staan dan anderen vermindering. Als anderen maar half betalen, moet niet de Gemeente dat voorbeeld volgen. Het schrikbeeld is, dat de hoofdelijke omslag te veel in de hoogte zal gaan, maar er zijn wel middelen om aan geld te komen. Dat inplaats van 16 pCt. door ’t amendement 12 pCt. zal worden uitbetaald als toeslag, maakt voor de werklieden toch allicht een verschil van 50 cent per week. Als de Commissie voor de jaarwedden dit had voorzien, zoude voor de lagere beambten wellicht f 1 meer als loon zijn voorgesteld. Den heer Eerdmans is het amendement wel sympathiek. Hij heeft een deputatie van de werklieden bij zich gehad en die verklaarden tevreden te zijn als hun loon f 2 per week verhoogd werd. Die wensch is vervuld, en nog bovendien werd de bijdrage pensioen verlaagd van 8 op 4 pCt. Het is dus voldoende, zegt Spr. en men moet ook rekening houden met de belastingbetalers. Om de grens op f 1400 te stellen vindt Spreker niet goed, bij wil voor stellen niet boven f 2000 te gaan, en dan rekenen den aanslag van het inkomen, niet zooals gebruikelijk was den pensioengrondslag alleen in rekening te brengen. De heer d. Wal heeft ook gezien dat de Commissie voor de regeling der jaarwedden geen rekening heeft gehouden met den toeslag, hij merkt den heer Eerdmans op, dat voor de oude ambtenaren de bijdrage pensioen 6 pCt. bedroeg en dus voor hen 2 pCt. verschil geeft, maar dit amendement geeft 4 pCt. verschil. Hij wil daarom voor het voorstel B. en W. stemmen. De Voorzitter wil wel zeggen dat hij zich verblijdt dat het amendement is ingekomen, want hij ziet er in dat die Raadsleden meer oog hebben op de financiën der Gemeente dan voor de positie van enkelen. In den regel zijn bet B. en W. die zich de vraag der financiën bet meest moeten aahtrekken, als er voorstellen gedaan worden. Wat nu het standpunt van B. en W. betreft, deze hebben nota moeten nemen van de bewering der jaarwedden Commissie dat zij den toeslag er buiten liet, en de salarissen voor gewone tijden zijn geregeld. Daarom ook moeten B. en W. komen met hun voorstel. De grens f 1300 kon. niet blijven, maar elke grens levert onbillijkheid, daarom is’t gelijk gesteld voor allen, doch met beperking dat de toeslag nimmer boven de f 200 mag gaan. Waarom B. en W. niet gewacht hebben tot die regeling der jaarwedden beslist zou zijn, vindt zijn reden hierin, dat men in de vorige vergadering ook dit punt meende te moeten afdoen om met de begroeting gereed te komen. Den heer Hooiring wil Spr. opmerken dat men bij de verschillende besluiten meer op het algemeen het oog moet hebben dan op enkele personen. Een generale beslissing moet men hebben. Het amendement Eerdmans wordt door Spr. ontraden, de toeslag dient geregeld te worden volgens de jaarwedde en niet volgens het algemeen inkomen. Er zijn ook onder de lagere ambtenaren en werklieden wel, die uit andere bron inkomen hebben. Het amendement Eerdmans wordt niet ondersteund en is dus vervallen. De heer Oosterbaan wil opmerken dat de jaarwedden geregeld zijn zonder rekening te houden met den duurtetoeslag, daarom acht hij zich gebonden dien toeslag gelijk te laten blijven als die was. En als men de verbooging der jaarwedden percentsgewijze stelt tegenover de verbooging van de prijzen thans, dan levert die geen schitterend beeld. Wel kan hij met het idee meegaan om de hoogere ambtenaren er nu niet bij in te trekken. Hij vindt dat die niet behoeven te profiteeren van een bijzondere begunstiging. Het amendement Eisma-Terhenne 12- en 6 pCt. toeslag wordt in stemming gebracht en de stemmen staakten. 6 voor en 6 tegen. Vóór de heeren Eisma, Keikes, Eerdmans, Wierema, Terhenne en Boersma. De verdere behandeling van dit punt moest nu worden uitgesteld tot de volgende vergadering. 2. Verzoek firma Donker om fabrieksterrein in erfpacht, met advies B. en IV. B. en W. adviseeren, omdat nog niet momenteel kan beslist worden welk gedeelte van dat terrein voor stratenaanleg zal noodig Onze Raad kwam heden weer bijeen om af te doen wat den vorigen Donderdag was overgebleven. Edoch het punt duurtetoeslag heeft nog niet zijn beslag gekregen doordat de stemmen staakten. Men zal dus nog eens moeten bijeekomen voor degemeente-begrooting aan de orde kan worden gesteld. Er is dus wel veel werk mee om met een en ander op dreef te komen, maar dit voorwerk komt ons verslaggevers weer ten goede bij de behandeling der gemeente-begrooting. Dan toch zijn de kardinale punten jaarwedden en bijslag afgedaan, en dat zijn al een paar gewichtige punten van uitgaaf. De kwestie hoe een en ander betaald moet worden komt dan nog wel maar dat zal geen drie zittingen vorderen, kan best in één worden afgedaan. Dezen avond was dat wordt nu al haast gewoonteer weer een belangstellend publiek. Met ons kwam ongeveer een dozijn personen binnen, en allengs groeide het getal nog aan. ’t Getal raadsleden was 12, de heer Praam- sma was met kennisgeving afwezig. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, houdende goedkeuring der gemeente- rekening over 1916, met een ontvangst van f 402.884.125 en een uitgaaf van b. Procesverbaal van 4de kwartaal 1917. a en b voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van gepensionneerde gemeente ambtenaren, verzoekende ook duurtetoeslag. Zal worden behandeld bij punt 1 der agenda. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel B. en Winzake duurtetoeslag gem. ambtenaren. B. en W. hebben gezien dat door de zijn bij uitbreiding der huizenbouw, te be palen, dat de erfpacht met een jaar verlengd wordt en bij niet-opzegging van een halfjaar te voren, telkens weer wordt geacht met één jaar verlengd te zijn. Dit wordt aangenomen met algemeene stemmen. 3. Voorstel B. geldleeningen a. voor tijdelijk kasgeld voor den dienst 1918;' b. tot dekking der kosten van uitdieping der Lollumervaart met W onser adeel en B onnaarder adeel. Voor de geldleening f 3500 (Lollumervaart) heeft het weeshuis aangeboden, deze onderhands te plaatsen. Dit wordt met algemeene stemmen aange- genomen. Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, reeds in ’t begin van 1918, is hetgewenscht dat nu wordt besloten tot een lijdelijke geld leening ad f 70.000 voor 1918, de leening op te nemen naar behoefte en te plaatsen bij Gebr. Kingma of waar dit voordeeliger mocht kunnen geschieden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Wijziging begrooting 1917. Voorgesteld wordt een som geldleening en voorschot aan in de begrooting op te nemen en uitgaven. Het cijfer van wordt met f 44.75 verminderd. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 5. Benoeming: a. lid Plaatse.lijke Commissie van School toezicht b. lid damescommissie handwerksonderwijs. De aanbeveling der Commissie bestaat uit: a. B. Eisma, aftr. lid, W. Keestra, en J. Schuurmans. b. voor de damescomm. uil mevr C. Kingma- Falkena, aftr. lid en mevr. D. Schuur mans- Hannema. De heer Eisma wordt herbenoemd met 11 stemmen, de heer Schuurmans bekwam 1 stem. Mevr. C. Kingma-Falkena wordt herbe noemd met 11 stemmen, Mevr. Schuurmans- Hannema bekwam 1 stem. c. Gasthuisvoogdde voordracht van voog den beslaat uit: B. J. de Visser en G. Keikes. De heer H. J. de Visser, aftr. voogd, wordt herbenoemd r6et 10 stemmen, de heer Keikes verkreeg 1 stem. De heer Keikes hield zich buiten stemming. d. Weesvoogd de voordracht van voogden bestaat uit: J. R. A. Donker en J. C. Cuperus, aangevuld door B. en W. met C. B. de Baas en G. B. Planlinga. De heer J. R. A. Donker, aftr. voogd, wordt herbenoemd met algemeene stemmen. e. Armvoogd; de aanbeveling beslaat uit J. T. Wiersma en S. J. T. Planlinga. De heer J. T. Wiersma, aftr. lid, wordt herbenoemd met algemeene stemmen. f. Bestuurslid Stadsspaarkas; de aan beveling bestaat uit: F. J. Bruinsma en Julius Stockmann. De heer Bruinsma, aftr. lid, wordt her benoemd met 11 stemmen, de heer Stockmann verkreeg 1 stem. g. Leden commissie lichamelijke opvoeding de aanbevelingen bestaan uit J. van der Werf en Mej. D. Laagland; J. Kingma T. B.zn. en B. K.de Vries; N. van der Baan en R. Boersma; A. Banning en S. Andela. De heer J. v. d. Werf wordt benoemd met 12 stemmen. J. Kingma T.Hz. wordt herbenoemd met 11 stemmen. van der Baan wordt herbenoemd met 11 stemmen. De heer A. Banning wordt herbenoemd met 12 stemmen, terwijl mej. D. Laagland en de heer R. Boersma elk 1 stem bekwamen. regeling der jaarwedden verschillende ambte naren, die thans duurtetoeslag genieten, nu de grens overschrijden of zeer nabij komen, zoodat zij momenteel geen of weinig voordeel van de verbooging zullen hebben. Daarom meenen zij dat de grens van f 1300 dient 1,e vervallen. Om een hoogere grens te stellen stuit men ook op moeielijkheden, evenzoo wanneer voor verschillende inkomens onge lijke regelingen worden getroffen. Voorge steld wordt daarom, om het percentage voor allen gelijk te stellen, n.l. 16 pCt. voor gehuwden en kostwinners van een gezin en 8 pCt. voor ongehuwden, echter met bepaling dat de toeslag niet boven de f 200 mag gaan. De Voorzitter deelt mee, dat een amende ment op dit voorstel is ingekomen van de heeren Eisma en Terhenne om het percentage voor gehuwden en kostwinners op 12 pCt. en voor ongehuwden op 6 pCt. te bepalen, en niet boven het maximum van f 1400 te gaan, en dat ook de tijdelijkeambtenaren niet worden verhoogd. Dit zal een verschil van f 2200 opleveren met het voorstel B. en W. De heer Boersma merkt op, dat wij in een tijd leven waarin iedere huishouding voor de ernstige vraag staat: Waar halen wij alles van daan? Daar de jaarwedden van ’t gemeente- personeel in de vorige vergadering op peil zijn gebracht, komt de toeslag hem wat hoog voor en heeft hij met genoegen ’t amendement gehoord; hoewel hij persoonlijk liever nog verder zou gaan, wil hij zich daar toch mee vereenigen. De heer Eisma licht nog toe dat de indiening van dit amendement den schijn geeft alsof zij het gemeentepersoneel niet welgezind zijn, maar de Raad heeft door in het begin des jaars den toeslag te doen doorgaan, later die te verdubbelen en in de vorige vergadering door de jaarweddenregeling, getoond een open oog te hebben voor de nooden van dat personeel. Spr. meent dat B. en W. nu wel wat te ver zijn gegaan met dit onverhoeds ingezonden voorstel, en hij zou ’t beter geacht hebben dat zij hadden afgewacht de beslissing op de jaarweddenregeling. Die salaria zijn nu vol doende geregeld; in vergelijking met particu liere werklieden zijn de gemeentewerklieden goed af. Zij hebben geen werkloosheid te vreezen, zijn bij ziekte verzekerd en hebben recht op pensioen, ook hun weduwen en weezen. Spreker meent dat 12 pCt. toeslag met 2 pCt. voor ieder kind nog al mooi is. De hoogere ambtenaren, die een flinke verbooging bekwamen, kunnen daarom ook wel worden uitgeschakeld, en Spr. wil vragen of B. en W. met de wijziging niet kunnen meegaan De heer v. d. Klei merkt op dat de Commissie voor de regelingen der jaarwedden den duurte toeslag onaangeroerd beeft gelaten, en de jaarwedden heeft gebracht op het peil voor den normalen tijd. Door geen toeslag meer te geven, zullen velen geen verbetering hebben verkregen. De heer Terhenne wijst er op, dat al is nagegaan en uitgerekend dat niemand er door achteruitgaat. De regeling der jaarwedden is tot ieders tevredenheid in orde gebracht, en de pensioenbijdrage is ook belangrijk verlaagd. Spr. meent dat hier wel de grens bereikt is, en Bolsward een schitterend voorbeeld heeft gegeven. De heer Kramer kan niet volkomen meegaan met het amendement, want de Commissie, die de regeling der jaarwedden heeft voorbereid, heeft dit gedaan voor den normalen tijd, en den bijslag er geheel buiten gelaten. Wel was misschien de duurtetoeslag wat hoog opgevoerd omdat de jaarwedden wat aan den lagen kant waren, maar hij meent toch dat het voorstel B. en W. nu aanbeveling verdient, en ook meent hij dat men niemand behoort uit te schakelen. Zij die boven een gestelde grens staan, gevoelen ook de gevolgen van de duurte. De beer Boersma is juist met kracht voor bet amendement, omdat het uitschakelt de hoogere ambtenaren, die geen toeslag noodig hebben. De kleine burgers moeten thans ploeteren om f 1000 te verdienen, en moeten dezen nu ook nog bijdragen voor degenen die veel hooger betaald worden 1 zegt Spr. „Dat zou mijn gevoel van eer kwetsen, ’k zou niet willen profiteeren van de bijdrage van burgers die er niet toe in staat zijn bij te dragen I” De heer Booiring heeft met eenig leedwezen het amendement van de heeren gezien. Hij deelt het gevoelen van den heer v. d. Klei. De Commissie heeft den bijslag er buiten gehouden. Dat de gemeentewerklieden hooger

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1