Bïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1917. No. 102. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. Verhooging Abonnementsprijs. BERICHT! Donderdag 20 December. VOOR OER DITTEN EN DATTEN. BINNENLAND. HET ZUIDERZEE-VRAAGSTUK. De Duitsche landbouw in en na den oorlog. INGEZONDEN. In het nummer van de „Bolsw. Courant", verschijnende 1 Januari 1918, zullen NIEUWJAARSWENSCHEN worden opgenomen a 25 ets. Spoedige toezending van advertenties iszeer gewenscht. De Uitgever. FIRMA B. CUPERUS Az. Een kleine kantteekening op het ingezonden stuk in het vorig no. over duurte-toeslag. 2 Bolswardsche Courant Afzonderlijke ki K ^1 we waren betreft, soeneerd (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 80 è.400 niet meer had, kunnen van het feit, dat goed als onafhankelijk onze voedselvoorziening thans niet zoo gerant- een zeer groot deel een lüü-tal soorten van motorploegen, bewijs, dat de industrie staat maakt op groot gebruik van dit werktuig in de De boeren moeten leeren men algemeen het nood- deze verhooging zal inzien en van rechts- ABONN EMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. Wederom zijn eenige gedeelten van het Zuiderzee kustgebied door overstrooming ge teisterd en opnieuw is deze ramp weder een verminkt, zoodat zeer waarschijnlijk slechts ongeveer 20 pCt, van het geheele aantal te velde getrokken landbouwers als goede arbeids krachten zullen huiswaarts keeren. En op arbeidskrachten uit het buitenland in de naaste toekomst behoeft men weinig hoop te hebbenook niet op een toeloop van Rus sische landarbeiders. Het valt ook zeer te betwijfelen of de plattelanders, die thans werken in de industrieele bedrijven der steden, na den oorlog tot hun vroegeren werkkring willen terugkeeren. Helpen kan slechts een belangrijke verhooging der arbeidsloonen. Men schrijft aan het Alg. H.: Een belangrijke rede over bovenstaand onderwerp hield dezer dagen te Osnabrück de beroemde prof. dr. Von Seelhorst uit Göttingen, geheim Reg. Rath en specialiteit op landbouwgebied. Hij wees er op, dat niet alleen de voortbrenging van den bodem, maar ook allerlei andere zaken door de tijdsom standigheden geheel zijn veranderd en dat de bestaande toestanden en verhoudingen bij een komenden vrede niet plotseling zullen ver anderen, doch dat zij nog wel minstens 4 5 jaar op eenzelfde wijze zullen blijven voort bestaan. Zoo achtte bij het noodig weer vruchten te telen, welke voor den oorlog door een te sterke daling der prijzen niet meer verbouwd konden worden; in de eerste plaats de oliehoudende zaden. En met het oog hierop moeten de prijzen voor deze zaden en voor de olie belangrijk worden verhoogd. Datzelfde geldt voor den aanbouw van hennep en vlas en vooral ook de teelt van boonen en erwten. In plaats van de te dure paarden zullen ossen moeten worden 'aangekocht voor het landbouwwerk, ook al is dit gevaarlijk met het oog op een mogelijk uitbreken van het mond- en klauwzeer. Op de kleine bedrijven moet de melkkoe maar weer als trekdier worden gebruikt. Dit alles zijn echter slechts hulp-arbeidskrachtenhet beste krachtmiddel is het stoom- en motorbedrijf, vooropgesteld, dat men personen heeft, die als bestuurders kunnen fungeeren. Reeds thans beschikt men over een 100-tal soorten een een naaste toekomst. kleine reparaties te verrichten. Spreker noemde het dringend noodig den bedrijfsleiders verlof uit den militairen dienst te verleenen, in elk geval in den zaai- en poottijd. Na den oorlog zal het waarschijnlijk nog veel erger wordendan toch verlaten ons de krijgsgevangenen en de schoolbesturen zullen en terecht de kinderen weer op de schoolbanken eischen. Van de land bouwers is echter een groot aantal gevallen op ’t slagveld, een ander deel is kreupel of De steeds stijgende papierprijzen en verdere hoogere exploitatie kosten noodzaken mij met ingang van 1918 den abonnementsprijs van de Bolswardsche Courant te verhoogen op f 0,50 per kwartaal, fr. p. post f 0,625. Ik vertrouw, dat zakelijke van billijken. Nieuwe abonné’s ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. De Uitgever: Bolsward, December 1917. slecht bezocht. V eevoeder. Over December zijn de volgende veevoeder- rantsoenen vastgesteld: dekhengsten 120 K.G. haver; paarden in bedrijven van handel en nijverheid 100 K.G., n.l. 25 K.G. haver en ander krachtvoer, de rest in bij voer als zemelen, enz.; dekstieren 10 K.G. Ameri- kaansche lijnkoeken; melkgevende koeien op kleigrond 10 K.G., op zandgronden 15 K.G. van datzelfde voeder. Voor varkens is niets beschikbaar, voor pluimgedierte 10 K.G. boonenpiksel, voergerst, gerstafval, enz. per 100 stuks; verder ontvangen bijzondere cate gorieën nog voeder, waaromtrent de veevoeder- bureaux weldra inlichtingen zullen kunnen geven. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. overwoog, dat de Minister aan de Distributiewet, noch 1 September 1917 Staatsblad om alle vervoer van aardappelen zonder meer te verbieden, zoodat de overtreding van het door den Minister voornoemd uitgevaardigd verbod tot vervoer van aardappelen, niet krachtens genoemde wetten strafbaar is. De beklaagden werden daarom vervolging ontslagen. Ook pleizierig voor de talrijke personen, die voor andere rechtbanken terechtstonden en tot stevige geldboeten veroordeeld werden. Nadert het einde? Dit vraagt De Stand, aan den kop van een hoofdartikel, waarin o.m. gewezen wordt op aardbevingen en de inname van Jeruzalem. Er is noch schijn noch schaduw van aan, aldus lezen we in het stuk, dat deze oorlog het grooter deel van ons geslacht op het pad der vroomheid zou hebben teruggeleid. In het Heidenland viel van bekeering tot den Christus Gods in deze drie jaren niets dat de aandacht trok, te bespeuren. Hoevele missiën werden er zelfs niet ten eenenmale verstoord In de kringen «an Israël was een bekeering tot den Messias in getallen van tienduizenden en van millioenen geen oogen- blik sprake. De geldmannen bleven bij Mammon zweren. Onder de geleerden en wijzen der wereld ging het al op ’t oude pad der afgoding voort. De Pacificisten stelden zich aan als moest de Vrede niet van den Zone Gods ingewacht, en als zouden ze, onder voogdij van Lammach, welhaast een nieuwe wereld- gesteldheid tooveren, waarbij aan geen oorlog ooit meer te denken viel, ’t Zou al worden en dan voor eeuwig blijven een saamleven van alle volkeren en een trede zonder einde. Van een toebuiging tot den Christus eer het einde inging, viel zelfs het flauwste schijnsel niet te ontdekken, en juist dit be antwoordt thans zoo pijnlijk trouw aan wat de Schrift ons van het naderen van de Voleinding voorzegd had. Brandstoffen Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt het volgende Gisteravond zijn de brandstoffencommissies telegrafisch in kennis gesteld, dat de prijs regeling voor brandstoffen van 5 December 1.1. is ingetrokken. In de nieuwe regeling is voor leveringen boven het minimum van 10 H.L. als basis voor de prijsberekening aangenomen de kostende prijs, waardoor anth- raciet ongeveer f 3.50, kachelkolen ongeveer f2.70 per H.L. en gietcokes ongeveer f 3.50 per 100 K.G. duurder zullen worden. De navordering is vervallen. Voor klasse B, C en D. gelden de hoogere prijzen van I Dec. af. Alle extra-verhoogingen echter vervallen ook. De prijs voor turf blijft onveranderd. Voor gascokes blijft de regeling van 5 Dec. 1.1. gelden. It like! wol det troch de ynfloeden fen de oarloch de minsken der net better op wirde. Hwer’t nou al jierren it iene folk it oare prebearret te fordylgjen, hwer’t de sucht nei macht en eare de foarsten en oerheden oan- fitert ta de groulikste dieden, hwer’t net mear frege wirdt nei rjucht en gerjuebtigheid, mar it rjucht fortrape en gjin minske flntsjoen wirdt, dêr wirket dat yn in biel poarsje minsken in forkearde geast, en it liket wol det in hopen tinke: as der troch de regears- mannen ut oare lannen sa onbidich stellen wirdt, en hwer’t by dat stellen it bloed for- getten wirdt fen hünderttflzenen, en hwer’t men dat alles noch de namme jowt fen in rjuchtfeardige saek, hwet scoe ’t dan yn ’e goedichbeid hinderje as ik ek ris in byteje stel en it doch op in menear dat gjin minske der in dripke bloed om hoeft to litten. Sa hat fêst dé dief ek tocht yn it lytse doarpke Hylaerd, dy’t in ynfal die yn ’e Grif- fermearde tsjerke fen ’t doarp, wis as er wie det er dêr midden yn ’e nacht gjin folk oan- treffe scoe dat him oer ’t mat kaem, en dat der gjin hiemhoun oan in kjetting lei, dy him forklappe koe. De man hat dêr in fraech- leardersboske rüpele, hwer’t it sintmennich yn wie, en forbriek fierder in jildkisje, dat efkes foar de tiid lege wie, sadat de büt eiglik de moeite fen ’t ynbrekken en’t gefaer fen pakt to wirden net leanne. De Boksumer tsjerke is ek op sa’n wize bisocht wirden, faeks wol troch deselde persoan, dy’t it müglik yn Hylaerd net tafallen is, en sadwaende yn ’e rin wei Boksum ek mar efkes oandien hat, om sadwaende de deihier in bytsje op ’e hichle to bringen. Nou, yn dy kontrijen binne wol mear tsjerken, dat as er dy allegearre bij lans wol, den kin er fen ’e winter aerdich oanslach krije, bjir en dêr sa’n boske mei sinten, it jowt in aerdige böessint, en de man hat dan ek great kans, dat men him as ynbrekker to pakken kriget, dan hat er fen ’e winter de kost noch boppedien. It binne net allinne de dieven dy’t tsjin- wirdich in rom gewisse hawwe, mar men fynt se ek likegoed Ander de fetsoenlikste minsken, dy’t fen hjar seis miene, dat se sa earlik binne as goud. fiwa’t de rjuchter mar ut’e hannen bliuwt, is allang klear. Dan kin der it mei him seis mar al to goed iens wirde, dat in spekelaesje, ta koste fen de mindere man, neat gjin kwea kin. It is ek noch al krekt sa as Tsjibbe Gearts it yndertiid sei: Yn dizze djflre tiden wirdt alles like lyts en binypt en bihinnich, allinne de gewetens fen ’e minsken wirde rom en wiid, folie mear as hja oait west hawwe. Frisia. dringend argument te meer tot eindelijke af doening van het Zuiderzee-vraagstuk geworden. Of het echter helpen zal? Ook de veel erger ramp van Januari 1916 heeft niet kunnen bijdragen tot meerderen spoed in de oplossing van dit voor ons ge heele land zoo hoogst belangrijke vraagstuk. Sinds 1894 (verslag der Staatscommissie inzake afsluiting en droogmaking der Zuider zee) is het steeds geweest treuzelen, uitstellen en vooral overwegen. Eerst zeven jaar later (zeven volle jaren van overwegen) komt ein delijk in 1901 het eerste Ontwerp van Wet tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Hoe het er mede gegaan is en ook met vol gende ontwerpen weet iedereen; de Zuiderzee is nog niet afgesloten en steeds nog zitten wij opgescheept met dit hoogst gevaarlijke vischvijvertje, dat bij flinke voortvarendheid ons jaarlijks een opbrengst van millioen gulden, zoo geven. Om niet te spreken dan thans zoo geweest wat We waren en behoefden van ons vee niet noodgedwongen af te slachten wegens voedselgebrek. En ten slotte zouden de bewoners der Zuiderzeegebieden niet meer bij eiken storm zich angstig moeten afvragen: Zal de dijk het wel houden De droogmaking der Zuiderzee is opnieuw als Wetsontwerp ingediend bij de Kamers. Zal de tijd voor dit zoo hoogst belangrijke ontwerp er zijn? Of zal het weer naar de archieven van Waterstaat verhuizen om na jaren weder eens uit het stof opgerakeld te worden Na haar aftreden zal deze Regeering met trots kunnen wijzen op de door haar tot stand gebrachte, alhoewel niet door ieder ge waardeerde, Grondwetsherziening. Laat ze daar naast als nog schooner monument kunnen wijzen op de afkondiging der Wet tot Af sluiting en Droogmaking der Zuiderzee. Monumenlum aere perennius. De Fakkel. A. W. Zonneveld. Bolsward, 19 Dec. ’17. In het algemeen ondervindt ieder-ambtenaar zoowel als zakenman de geweldige duurte dezer abnormale tijden, ieder huisgezin lijdt daaronder. Uit den aard der zaak de kleinere inkomens bet meest; daar toch kan het minst bezuinigd worden. Daarom is er voor duurtoeslag op kleine inkomens alleszins reden. Maar nu dient er bij het bepalen van zoo’n toeslag door de Gemeente er rekening mee gehouden te worden dat de burgers daarvoor meer belasting moeten betalen. En nu zijn er onder de burgers zeer velen kleine zakenmenschen en kleine renteniers die zelf al genoeg lijden onder de duurte en die met geen mogelijkheid bun verdiensten of inkomens kunnen vermeerderen. Daarom mag men het amendement Eisma- Terhenne niet noemen een beknibbelingsvoor- stel uit onkunde, maar kan veeleer gevraagd worden of het stukje van XXX niet van onkunde met het moeilijk bestaan in deze tijden van „vele neringdoenden en kleine renteniers getuigt. EEN NERINGDOENDE. Hennaarderadeel, 15 Dec. Dank zij het droge voorjaar van 1917 was het veld dit jachtseizoen buitengewoon ruim van hazen voorzien. Door onderscheidene z/lange jachten” plus bet geweer zijn in de environs Oosterend Wommels- Kubaard bijna 200 langooren gedood. Als eene bijzonderheid mag zeker worden vermeld, dat alleen onder behoor van Wommels tot 4 maal toe dè »lange jacht” in het veld is geweest. Fran. Cl. Witmarsum. In een vergadering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging trad als spreker op de heer T. H. Siemelink te Vlissingen, met het onderwerp: Waarom aansluiten.” Nadat spreker op verschillende gronden aan sluiting bij een der vrijzinnige partijgroepen had bepleit, trad hij op als pleitbezorger voor de Liberale Unie en gaf verschillende motieven aan, waarom het gewenscht was zich aan te sluiten bij de Lib. Unie. De heer mr. Andreae van Sneek, voorz. der Vrijz. Democratische Vereeniging aldaar, bestreed den inleider en pleitte op zijn beurt voor den Vrijz. Demo- cratischen Bond. In de later gehouden huis houdelijke vergadering werd behandeld een voorstel van bet Bestuur om zich bij de Liberale Unie aan te sluiten. Dit voorstel verviel, daar een ander, om zich bij geen der vrijzinnige groepen aan te sluiten, werd aangenomen. Tengevolge van deze beslissing bedankte de voorzitter als zoodanig. De ver gadering was slecht bezocht. Fran. Ct. Koffie en thee. Bericht wordt, dat er nog behoorlijke voor raden koffie in het land aanwezig zijn, waarmede nog geruimen tijd kan worden rondgekomen. Met den voorraad thee is het minder gesteld; officieel zijn we er reeds doorheenI er wordt thans geteerd op de hoeveelheden, die nog bij verschillende handelaren aanwezig zijn. Als deze verbruikt zijn, is het uit, want kans op aanvoer is er niet. Verwerken van vetten. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat van het verbod, om plantaardige en dier lijke vetten of samenstellingen daarvan, behalve natuurboter, te verwerken in producten van bakkerijen of banketbakkerijen; in hotels, restaurants en daarmede gelijkstaande inrich tingen bij het bereiden van spijzen, tot 1 Januari 1919 ontheffing zal kunnen worden verleend door den burgemeester der betrokken gemeente; zulks echter uitsluitend voor wat betreft^ hoeveelheden, welke bij bakkers of banketbakkers alsmede in hotels, restaurants en daarmede gelijkstaande inrichtingen, óp heden nog in voorraad zijn. Alsof dit soms niet gebeurde. Vervoer van aardappelen. De rechtbank te Heerenveen heeft een vonnis gewezen in gelijken zin als onlangs die te ’s-Gravenhage. Eenige personen was ten laste gelegd het vervoer van aardappelen, terwijl dit door den Minister van Landbouw verboden was. De rechtbank voornoemd, noch aan de Wet van No. 578, de bevoegdheid kan ontleenen,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1