ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel.' 1917. No. 103. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. BERICHT! Verhooging Abonnementsprijs. Zondag 23 December. I n Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke '1 I Vergadering op Donderdag 20 December 1917. waar eerste levensbehoeften een globale be- f 25.000 Er f 10.000 uit- A BONN EMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. den heer J. Schuurmans, voor de herbenoeming tot gaan mee met de meerderheid i om de crisisuitgaven in 1 jaar in verband met voorgenomen zeer lastig zoo vroeg ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. Wegens schijnt a.s. Blad niet. Het volgend nummer wordt dus a.S. Zaterdagavond uitgegeven, terwijl op 1 Januari een extra Nieuwjaars- nummer zal verschijnen. DE UITGEVER. men algemeen het nood- deze verbooging zal inzien en het Kerstfeest ver- Woensdagavond dit 9e steeds stijgende papierprijzen en verdere hoogere exploitatie kosten noodzaken mij met ingang van 1918 den abonnementsprijs van de Bolswardsche Courant te verhoogen op f 0,50 per kwartaal, fr. p. post f 0,625. Ik vertrouw, dat zakelijke van billijken. Nieuwe abonné’s ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. De Uitgever: FIRMA B. CUPERUS Az. Bolsward, December 1917. voorstel der Commissie willen terug nemen en het bedrag te laten zooals B. en W. noodig oordeelen. De post wordt dan ook zonder hoofdel. stemming onveranderd goedgekeurd. Daar B. en W. hebben toegestemd dat de genoemde straten nog een jaar kunnen wachten, wordt hiertoe besloten en ook wordt na bespreking goedgekeurd om op de wal- beschoeiïng een deel uit te stellen. Door een en ander wordt voor «straten, wallen en riolen" f761 bezuinigd en de post vastgesteld op f 3033. Omtrent de f 50 voor onderhoud van het gevogelte in ’t park komt aan het licht dat er thans bepaald geen voedsel voor die dieren te bekomen is. Ze ziju den laatsten tijd al losgelaten x>pdat ze elders zelf voedsel kunnen zoeken, ook zijn er al door de jeugd afgemaakt, ;ep het oordeel wordt uitgesproken dat het wel raadzaam is de vogels nu af ,te maken, maar den post f50 voor het volgend jaar|te hand haven, en dus om na den winter weer een nieuwe collectie aan te schaffen. De f 50 voor koffie en thee heeft voor- en tegenstanders. De commissie vond niet goed die verschaffing van koffie en thee uit te breiden. Bij de reiniging is het ook, doch men oordeelt eigenlijk beter een schafttijd te geven en dat ieder dan thuis of op ’t werk zich drinken verschaft, doch er zijn ook die ’t in het belang der gemeente achten dat het personeel niet telkens daarvoor naar huis gaat. De post wordt echter behouden, met 10 tegen 3 stemmen, de 3 commissieleden v. d. Klei, Eisma en Eerdmans. De f 100 voor de begraafplaats werd te boog geacht, te meer daar ’t onderhoud reeds' bij ’t park werd inbegrepen. De Voorzitter licht toe daf er tweeërlei werk is, schoonhouden, snoeien en aanplant van heesters vooral hel nieuwe gedeelte eischt nog al zorg maar ook de paaltjes enz., wat door de timmerlui geschiedt, en de heer Kramer voegt er bij, dat er op dat nieuwe gedeelte de grond telkens los gemaakt moet worden tusscben de boompjes, en ’t schoon houden der paden, het vervoer van 't vuil naar de reiniging, dat alles maakt dat de post van f 35 veel te gering was. Na nog wat discours wordt besloten den post op f 100 te laten staan. Op de vraag of iemand der andere raads leden ook iets heeft aan- of op te merken omtrent de uitgaven zegt de beer Hooiring dat het zijn aandacht heeft getrokken dat de stadsgeneesheer en de stadsvroedvrouw, die toch gemeenteambtenaren zijn, door ’t Stads armenhuis betaald worden, maar nu niet bij de pensioenregeling zijn betrokken, waarop de Voorzitter antwoordt, dat er nog meerdere twijfel achtige gevallen zijn, waaromtrent nog een nadere regeling van ’t rijk is te wachten. De heer Hooiring zou ’t toch jammer vinden dat zulke personen de dupe worden van die halfslachtige regeling. De heer Praamsma geeft echter de ver zekering dat de armvoogden wel bereid zijn van alle kanten mee te werken om de rechts positie dezer personen te bevorderen. Na nog heel wat discussie blijkt dat deze zaak nog al ingewikkeld is en men niet be grijpt dat de wettelijke regeling van zulke twijfelachtige gevallen zoo lang uitblijft. De heer Terhenne vestigt er vervolgens de aandacht op, dat er op de begroeting f 10.000 voor distributiekosten zijn uitgetrokken en een crediet van f 35.000 aan B. en W. is toegestaan voor oorlogstoestanden. Achten B. en W. die som voldoende, vraagt hij, voor de verstrekking van een vorige vergadering reeds grooting van kosten was van is nu slechts een post van getrokken. De heer Eerdmans, spreekt de meening uit dat die f 10.000 zijn voor distributie van ’t rijk waartoe de gemeente 1/10 deel moet bijdragen. De Voorzitter bevestigt dit. De uitgaven zijn geraamd op f 35.000, maar er komt ook wat voor terug, die ontvangsten zijn geraamd op f 25000, dus een te kort van f 10.000 en bovendien is er nog een post van f 10.000, zoodat de totale onkosten geraamd zijn op f 20.000 en dat zal wel voldoende zijn. De begrooting in een vorige vergadering valt wat mee, vooral de hoeveelheid goedkoope melk was veel te hoog gesteld. Het quantum aan zieken en zwakken is beduidend hooger dan men meende, en daar komt van ’t Is zeker een ongewoon verschijnsel dat de Raad dezer gemeente drie weken aaneen telkens vergadert. Had men vroeger, zoo’n 40 jaar geleden, ongeveer 30 vergaderingen per jaar, dan kwam zoo iets nog al meer voor, maar in latere jaren toen ’t getal steeds beneden 20 bleef en soms zich haast bepaalde tot een dozijn, was zoo’n opeenvolging in een kort tijdsbestek geen gewoonte. Dit jaar was ’t getal in het geheel 14 en dus slaat het eind van 't jaar het record. Was de jaarwedden- en toeslagregeling dan ook als een voorwerk van de gemeentebegrooting te beschouwen, nu deze heden aan de orde kwam, vorderde zij niet meer zooveel tijd als voorheen wel ’t geval was. Halftien reeds met de begrootingsvergadering kant en klaar, gewis dat is, voor zoover ons geheugen strekt, nog nimmer ’t geval geweest. Er was ook heden weer een belangstellend publiek, doch toen het punt duurtetoeslag was afgedaan, werd door een schorsing dat publiek geloosd en ’t kwam, toen de begrooting ter hand werd genomen, niet terug, zoodat wij weer ons gewone «onder onsje” hadden. Alle 13 raadsleden waren present. De notulen werden goedgekeurd. I 9 g e k o m e n stukken; a. Bericht van de heeren J. R. A. Donker; F. J. Bruinsma; J. T. Wiersma; H. J. de Visser; J. M. Kingma; N. van der Baan en J. A. van der Werf, dat zij aannemen hun benoeming, respectievelijk als Voogd van het Weeshuis, lid van de Stadsspaarkas, Armvoogd, Gasthuisvoogd, en leden der Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding. b. Missive van dank betuigende gemeenteveearts. c. Missive van den heer J. de Boer, dank betuigende voor de verbooging van zijn salaris. d. Resolutie van Ged. Staten goedkeurende het raadsbesluit tot onderhandsche verpachting van bruggen. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. e. Adres van het Bestuur van den plaatselijke Bond van Hotel- en Caféhouders, verzoekende den Raad niet aan te nemen het verzoek om voor de vergunningslokalen het sluitingsuur op 8 uur te stellen, daar dit op het vereeni- gingsleven een zeer schadelijken invloed zou hebben, en hun bedrijf ook niet is te ver gelijken met het gewone winkelbedrijf. Zij toch moeten voor een zeer groot deel juist 's avonds bun bestaan zoeken, terwijl ook voor 't vreemdelingen-verkeer het zou zijn, indien hunne lokalen gesloten moesten worden. Dit zal gevoegd worden bij de andere adressen te dezer zake. Adres van 't Bestuur der Nederlandsche Werkliedenvereeniging «Patrimonium” en der vereen, van Chr. haven- en transportarbeiders, betuigende dat zij met ingenomenheid van 't voorstel van B. en W. hebben kennis genomen om den toeslag voor het personeel der gemeente op 16 pCt. te laten blijven, daar deze tege moetkoming in deze tijdsomstandigheden zeer noodig is, waarom zij dan ook verzoeken het voorstel der heeren Eisma en Terhenne om den toeslag tot 12 pCt. te verminderen, niet aan te nemen. Dit adres zal worden behandeld bij punt 2 der agenda. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel B. en IV. overdracht meubelen zuivelschool aan hel Rijk. In verband met de uitbreiding der Rijks- zuivelschool, hebben B. en W. zich gewend tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, om te bewerken de meubelen dier school, die gedeeltelijk aan de gemeente en gedeeltelijk aan ’t Rijk behooren, in één hand te brengen. De minister was hiertoe bereid en nu is ’t voorstel dat het Rijk bet deel der gemeente overneemt voor f 2577. doch dan zal de gemeente schuttingen en jalousieën van ’t Rijk overnemen voor f 87. De som die daardoor in de gemeentekas zal vloeien, ad f 2490 zal zooveel mogelijk gebruikt worden voor extra aflossing der aan gegane geldleening. Wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 2. Voorstel B. en IV. inzake duurtetoeslag. In de vorige vergadering staakten de stem men over het voorstel EismaTerhenne om 12 pCt. toeslag te geven voor gehuwden en 6 pCt. voor ongehuwde gemeente-ambtenaren, inplaats van 16 en 8 pCt. zooals B. en W. hebben voorgesteld. Dit amendement wordt nu aangenomen met 7 tegen 6 stemmen tegen de heeren v. d. Wal, v. d. Klei, Hooiring, Lunter, Kramer en Oosterbaan. Het 2e deel van dat amendement is f 1400 als maximum te stellen voor jaarwedden en toeslag samen. De heer Wierema wijst er op dat de burge meester, de secretaris en de ontvanger bier niet onder kunnen vallen wijl hun jaarwedden door Ged. Staten worden bepaald. De Voorzitter stemt dit toe voor zoover den Burgemeester betreft, wijl de wet bepaalt dat iedere belooning uit de gemeentekas aan den Burgemeester is verboden, doch omtrent secre taris en ontvanger staat dit niet vast. Al hebben Gedep. Staten in deze provincie er bezwaar tegen, die van N.-Holland deelen dat bezwaar niet. Men zou dus beroep op de Kroon kunnen instellen als de Raad tegen kanting ontmoette. Zoo is onlangs het besluit inzake Zondagssluiting hier genomen omdat Ged. Staten daartegen toch bezwaar zouden maken, en toch is voor een andere gemeente dezer provincie een besluit in dien geest in hooger beroep goedgekeurd. Het voorstel om als maximum voor de toe lage een inkomen van f 1400 te stellen werd aangenomen met 9 tegen 4 stemmen tegen de heeren Lunter, Hooiring, Kramer en Eerdmans. Daarna kwam nog het 3e deel van dat amendement in behandeling, n.l. om voor de tijdelijke ambtenaren, die geen verhooging van jaarwedde hebben gekregen, den toeslag gelijk te laten blijven als die thans is, opdat zij geen schade zullen lijden. Na heel wat discussie wie daar wel of niet onder vallen, daar er verschillende categorieën van tijdelijk werkzaam zijnde ambtenaren en werklieden zijn, wordt besloten dat B. enW. deze zaak nader zullen nagaan en dan kan 't in de volgende vergadering beslist worden. (Voor nu tot het volgende punt, de behande ling der Gemeente-begrooting, werd overgegaan, werd eenigen tijd pauze gehouden, ’t Was nog geen zeven uur en dus kon men 't er wel even van nemen. Toen de vergadering weer geopend werd, kwam aan de orde: 3. Begrooting 1918. De Commissie voor de begrooting, zijnde de heeren Eerdmans, v. d. Klei en Eisma, heeft geene aanmerkingen op de begrootingen van het Stadsarmenhuis, den weg Bolsward Harlingen, de Gasfabriek en de Gemeente- reiniging, en bij de Gemeentebegrooting wordt voorgesteld de jaarwedde van den klokkenist van den Martinitoren met f 10 te verhoogen en te brengen op f 75.de post f 450 voor los personeel van het park wenscht de Commissie op f 250 te stellen, enkele straten die voor vernieuwing waren opgegeven, kunnen wel gerechtigd De heer Lunter antwoordt daarop dat niet voetstoots wordt aangenomen wat de stads tuinier op de begrooting wenscht te brengen, maar de raming van onkosten is in den beginne te laag geweest, daar kan het niet netjes voor worden onderhouden. De Voorzitter merkt op, dat ook de plantsoenen in en bij de stad er onder begrepen zijn, en er is veel werk dat door een vak kundige dient te worden verricht. De heer Eisma meent ook dat het park, dat als een aanwinst voor de stad is te beschouwen, er netjes moet uitzien, en na de toelichting van B, en W, zou hij wel het nog wel een jaar mee, waardoor f 411 wordt uitgewonnende pomp op de Bargefenne dient in orde te worden gemaaktde post f 50 voor onderhoud van vogels in bet park lokte de vraag uit. of daar nog wel vogels zijn, en f 5U voor koffie en thee voor het parkpersoneel wil de Commissie schrappen, terwijl zij f 100 voor onderhoud begraafplaats ook te hoog vindt. Bij ontvangsten was de Commissie niet eenstemmig over den hoofdel. omslag. De meerderheid wil de hooge kosten der crisis uitgaven geheel vinden door verhooging van den omslag, de minderheid wil een gedeelte vinden door leening op korten termijn. Het antwoord van B. en W. behelst, dat zij kunnen meegaan met de verhooging van den klokkeniet, voor het park vinden zij de uitgetrokken som ad f 450 beslist noodig als het behoorlijk in orde zal worden gehouden. Met het uitstel van ’t herstel van Nannenhof, ’t Laag en de Wipstraat kunnen ze zich vereenigen, doch voor bijhelpen zal dan f 100 meer noodig zijn. Tevens willen B. en W. een eind walbeschoeiïng een jaar uitstellen, waardoor f 450 wordt uitgespaard. De pomp op de Bargefenne zal nagezien worden. Voor onderhoud der vogels is de som noodig als men er vogels wil houden en ook voor koffie en thee aan het personeel achten B. en W. beter de som te handhaven dan dat het personeel thuis gaat koffiedrinken. De geraamde som voor onderhoud der begraafplaats is niet te hoog, en voor advertentiekosten moet ook hooger worden uitgetrokken, wijl de beide plaatselijke bladen dit jaar elk f75 ontvingen, wat op f 100 dient te worden gebracht. B. en W. der Commissie af te doen en wijzigingen kan de hoofdel. omslag gesteld worden op f 76.000. Gebleken is nog dat voor compost bij de reiniging f 3 per last meer kan gerekend worden, wat een verschil maakt van f 3300. De begrootingen Armenhuis, weg Bolsward- Harlingen, Gasfabriek en Reiniging gaan zonder discussie in één stemming er glad door. Bij de Gemeentebegrooting wil de heer Boersma er op wijzen, dat het in den aard der zaak ligt, dat\ de ^Commissie niet alle posten in de finesses kon nagaan, maar in dezen tijd van crisis zal misschien toch wijziging later niet vermeden worden, hij meent dat men, dit beseffende, wel de discussies kan bekorten. Het salaris van den klokkenist wordt zonder hoofdel. stemming f 10 verhoogd. Het park lokte evenwel nog al heel wat discussie uit. Die f 450 voor los personeel vond bestrijding. De Commissie meent, dat nu de stadstuinier niet meer in krijgsdienst is en er bovendien 2 leerjongens zijn, die kosten niet meer zoo hoog behoeven te komen. De vraag werd door een der Commissieleden gedaan, wat de stads tuinier eigenlijk uitvoert, en de heer Lunter en de Voorzitter lichten toe dat hij, behalve het toezicht te houden op alle werkzaamheden, zich toelegt op het meest vakkundig werk als het onderhoud van heesters en rozen, het kweeken van planten in de kassen, werk dat niet altoos de aandacht van het publiek trekt. En wat die som van f 450 voor los personeel betreft, een groot deel er van is al noodig voor het maaien. De heer Eerdmans heeft gezien dat Weeshuis en Gasthuis samen f 1600 subsidie geven voor het onderhoud van 't park en dit ge schiedt wel niet met de bedoeling dat er nu zal worden bezuinigd, maar toch zullen wij spoedig den toestand krijgen dat het zeer duur uitkomt voor de Gemeente. De begrooting voor het park is al met ongeveer f 1000 omhoog gegaan, en hij vraagt, zijn die uitgaven Bolswardsche Courant I •7 4 I I r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1