ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1918. 57ste Jaargang. Verscmjnt Donderdags en Zondags. No. 7. Donderdag 24 Januari. I VOOR De nieuwe aanlegplaats. OER DITTEN EN DATTEN. EEN OPMERKER. BINNENLAND. VERNIELZUCHT. POLITIEKE VRIJAADJE. Zooals mevrouw mr. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) van ’t junkenlytsen alles gstme wirdt troch nei de dei, hwerop de en en van ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgen» 1.Q Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Vernielzucht schijnt een aangeboren kwaad te zijn, want vreemd is het, de kinderen zijn nog heel jong, of zij laten al gauw zien, dat ze in die kunst een meester zijn; daarom zal het voor ouders die dat kwaad zien, geraden zijn, er als de kippen bij te wezen, om daaraan paal en perk te stellen. Jammer dat de ervaring in dezen dikwijls heeft uitgemaakt, dat men dat kwaad niet genoeg heeft gefnuikt, te spoedig wordt er gezegd: „het is maar een kind” op lateren leeftijd doet men er veelal treurige ervaringen mee op. Slaan wij onze blikken op bet oorlogsveld, dan bedroeven wij ons daarover, dag aan dag brengen de nieuwsbladen berichten tot ons, waarin getuigenis wordt afgelegd van groote verniel zucht. Kunst en wetenschap, alles heeft er zich voor den oorlog op toegelegd om het werk zoo volmaakt mogelijk in vorm en stijl op te trekken, en thans wordt alles ten gronde gericht. Maar, wij willen ons niet op ’t oorlogspad begeven, in eigen omgeving valt te veel op te merken, waar wel eens de aandacht op mag worden gevestigd. Een ieder kan het opmerken, evengoed als schrijver dezes, dat bij zijn wandelen om de stad, vaak zijn oog getroffen wordt door vernielzucht, vooral het gedeelte achter „de Doele”. Geen dag gaat hier voorbij of de weg is versperd met draad, waarmee men wel rekening moet houden, doet men dat niet, allicht wordt een kleedingstuk hierdoor bescha digd. Vooral bij eenige duisternis bestaat er kans een blessuur op te loopen. Ook de paaltjes waaraan ’t draad is beves tigd, liggen tegen het aardrijk aan, of ze zeggen wilden: „wij geven den moed ook op en leggen ons hoofd rustig ter neder.” Door den timmerman wordt dat zaakje tot vervelens toe, weder in orde gemaakt, maar al spoedig ziet men, dat 't spelletje weder van vorenaf zijn gang gaat. Zou hiervoor geen algemeene medewerking te vinden zijn dat die toestand beter wordt? Ik hoop van ja, daarom heb ik de Redactie van de Bolswardsche Courant verzocht of deze wil medewerken om dit stukje te plaatsen, wat welwillend is toegestaan. Dat het zijne goede uitwerking moge hebben, is mijn wensch, ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. In ’13 werd ik in den echt verbonden. Mijn vrouw, daar heb ik nooit veel dan gevonden. Ze was aftandsch, d’r liefde was niet veel Daarbij keek zij aan ’t rechteroog zeer scheel. Mijn huwelijk begon zonder illusie, Van meet af was bij ons de hoogste ruzie: Zoo’n oude vrouw deugt voor geen jongen vent, Die is de liefde al te lang ontwend. Na veel gekijf heb ik he^t huis verlaten. Nu zwerf ik eenzaam langs de stille straten En zoek een meid, liefst die wat centen heeft, Wat toch zoo’n steun in’n huishouding geeft. Met d’Unie kan ik alle dagen trouwen, Maar van dat wijf heb ik nooit kunnen houên. Als ik met haar het vriend’lijkst huisje huur, Geeft dat toch keet van ’t allereerste uur. Als ik voorheen jou bij den weg ontmoette, Keek ik opzij, om niet te hoeven groeten. Je was altijd in ’t felste rood gekleed, Dat mag ik niet, zooals’ je heel goed weet. Je sprak te luid en zulke dikke woorden, Dat jij de rust in 't openbaar verstoorde. Je maakte al te vaak schandaal op straat, D’r werd toen leelijk over jou gepraat. Vandaag-den-dag heb jij meer zin voor orde, Je bent, voorwaar, een nette meid geworden. Je draagt ’n jurk, die stemmig is van kleur, Zoodat ik jou mijn liefde waardig keur. Je spreekt bedeesd, en in gekuischte termen, Nu durf ’k mij wel over jou ontfermen. Wie jou voorheen wat beter heeft gekend, Die staat verstomd, wat jij veranderd bent. En ook denk ik bij jou wel wat te halen, Nu ben je ’n meid, die óók wat kan betalen. Wie jou nu trouwt, die krijgt er flink wat bij, Die doet aan jou'n voordeelige partij. Verhoor mij, kind, ik loop toch zoo te zwerven, Laat mij toch niet in eenzaamheid hier sterven. Vergeet, mijn lief, wat ik je vroeger dee, Ik sta alléén ach, neem me met je méé! Woningnood. De Burgemeester van Leeuwarden heeft in de plaatselijke bladen een oproep gedaan, waarbij zij, die woningruimte beschikbaar hebben en deze aan woningzoekenden willen afstaan, uitgenoodigd worden daarvan opgave te doen. De heer B. van Huissteden te Leeuwarden schrijft naar aanleiding daarvan, dat de burgemeester vermoedelijk zijn oog gevestigd heeft op de eigenaren van die woningen, waarvan het aantal vertrekken de gezinssterkte eenige malen overtreft, aangezien de arbeiders woningen reeds meer dan bevolkt zijn. De schrijver hoopt dan ook dat vele groote buizen-bezitters zich zullen aanmelden. We weten niet of we eene ironische op vatting bij den schrijver moeten veronder stellen dit dunkt ons echter meer voor de hand te liggen dan een zekere naïviteit, waar Mannich Aide smoker, dy’t mei syn pypke ek like folie op hat as mei syn wiif, is eiglik mar min to sprekken op minister Posthuma, omdat dy it gewirde lit dat de tabak sa Annoarme djAr wirdt. Men wol ha, dat de tabak ek Ander ’e distribdsje kaem, sadat in arbeider noch om ’t skik in pypke smoke kin, en dat er syn prómke to plak bringe kin sAnder dal it wiif him skean oansjucht, omdat it sa djAr is. Mar dér wol de minister net fen witte; dy tinkt: al dy smokerij is in genotmiddel, en hwa ’t dy weelde der op nei balde wol, dy docht it, en for hwa ’t it net kin, dy lit it mar sAnder tabak kin de minske ek och sa skoan libje. Mar mannich pypker tinkt dan, dat thé en kofje ek neat oars binne as genotmiddels, hwer ’t men it ek wol bAten stelle kin, en as men him kar joech twisken de piip en de kofje, dan scoed er sizze: ik bald Ijeafst allebeide, mar moat ik ien fen beiden misse, Anthald my dan de ^ofje mar en lit my myn pyke bihalde. Mar mannichien moat de piip der oanjaen, nou ’t in poun tabak op sa’n pear goune komt, en ho swier it hem ek fait, hy leit syn smokersark oan kant, Ijeafst mar goed biside, om der mar net al to folie hertsear fen to hawwen, en men treast yen mei de gedachte, dat der wol ris wet oare tiden komme scille, hweryn men wer nei wolgefallen paffe kin. Mar ear ’t it safier is, scil ’t earst wol frede wirde moatte, en mAglik wirdt dan sa njun wer hwet rommer. Mei langst: de hiele wrald utsjoen fredesklokken hjar blide sangen oer fjilden wegen driuwe litte kinne, de dei, hwerop de soldaten wer nei eigen bidriuw, nei hAs en hiem, nei wiif en bern torêch keare kinne. Mar for in hopen is ’t dan faeks it béste dat it noch efkes dArret, hwent ho ’t men ek nei hAs dtsjucht, it is dochs wol hwet min om op ’t heden thus to kommen, nou't der neat to forstriken fait. Dat hawwe forskate troude soldaten ek yn ’e rekken, en sadwaende bliuwe hja noch mar hwet yn tsjinst, howol hja oars de tiid al om hawwe en it nei hAs gean hjarren frij stiet. En nou lokket bjar it eigen thds en de eigen hushalding wol danich oan en hinget hjarren it soldatelibben de kiel ót, mar hja hawwe mar al to goed bigrepen, sa hja it soldatepak omroalje tsjin 'e blauwe kyl en de bevertinen broek, dan baldt de forgoeding for wiif en bern op, en men scoe, sa as fen ’e wike, wol tiidkoarting fine kinne mei sniebaljen, mar dat jowt gjin deihier en sadwaende bliuwt men mar hwer ’t men is, dan hat men de kost en de klean yn alle gefallen en de bdsbalding hoeft gjin earmoede to lijen. It binne net allinne dy soldaten, dy ’t de winter neat as noed en soarch bringt, mar ek sakeminsken sjugge hjarren sa yn ’t nou treaun, dat de iene de oare de b&ntariktom wer hwet frijer earmslach to krijen. It is al in nuvere tiid; foarhinne dan koe de iene konkerint de oare net fele, men forgunde mekoarren in stikje brea, en de foarspoed fen de iene smiet tsjustere skaden op de oare syn libbenspaed. Nou binne dy konkerinten de saek iens as broerren. Winkelljue komme meielkoarren gear om elkenoars bilangen to bisprekken, ierapelkeapljue krekt allyk, mod- derskippers balde gearkomsten, bakkers dogge krekt as hearre hja ta ien husbalding en as diene se meielkoarren, men hat in boun fen arbeiders, hwer ’t de iene de oare syn gelok siket, en de boeren steane ek net binefter en dy siikje ek wêr troch oansluting krêft yn hjar boereboun, en men scoe hast sizze: men hat it for de slach krige om de neisten Ijeaf to hawwen as yn seis, mar... sa dt en troch komt it mar al to dudlik ót, dat elk him seis it neist is. Frisia. hij juist de man is, die het beste met de sociale verhoudingen op de hoogte is. Iemand die\een groot huis bewoont, waarvan vele vertrekken, weinig of nooit gebruikt worden, zal bijzonder weinig trek hebben deze kamers af te staan aan daklooze gezinnen, die gewoonlijk niet tot de kleinste behooren. Niet alleen zal de eigenaar zijn vertrekken geruïneerd zien, na eenig verblijf, doch bovendien is het huis niet ingericht voor het bewonen van meerdere gezinnen en zou dit aanleiding geven tot dergelijke verhoudingen, dat de eigenaar er ten slotte uit wanhoop uit zou vluchten. Voor de breede lagen der bevolking is het noodzakelijk zooveel mogelijk aparte woningen in een of anderen vorm op te richten, voor elke klasse naar haar eigen behoeftenhoewel dit in de tegenwoordige tijden een zeer moeilijk probleem is. Wellicht zullen eenige opgaven inkomen, doch dan voor gezinnen uit den netten stand ben, die hun pand wat meer rendabel wenschen te maken. Voor het overige zal de oproeping wel fiasco lijden. N. Harl. Ct. Het collecteer en in de Ned. Herv. Kerk. Men schrijft aan de Nederlander Zondag j.l. preekte in een der kerken onzer Residentie een predikant uit het buitenland. Of deze niet bekend was- met het infame gebruik van het cbTteetéeren hier onder zang en preek, of dat hij vergat de collecte aan te kondigen, moge in het midden worden gelaten. Een feit is, dat hij zulks op het daartoe gebruikelijke oogenbhk naliet. Den koster ontging dit niet. Hij wordt onrustig, kijkt beurtelings den spreker en de diakenen aan. Resultaat nihil. Koster, in warme ulster gehuld, begeeft zich naar H.H. diakenen, blijkbaar om raad te schaffen. Op hunne gezichten leest men zoo iets van Wij kunnen er niets aan doen, en op eigen initiatief handelen doen wij niet! Koster, blijkbaar uit ander hout gesneden, laat zich niet uit 't veld slaan, loopt even daarna den preekstoel op, overvalt den spreker midden in zijn rede. De predikant buigt zich tot zijn interpellant. Er wordt comité-generaal gehouden... over een publiek geheim. Koster daalt naar beneden, brengt verslag uit aan H.H. diakenen. Weldra is het geldzaakje in orde. De ge zichten der dignitarissen klaren op, als de vurig gewenschte aankondiging plaats heeft en zij gaan met stok en geldzakje welgemoed den boer op. Weliswaar leed de gemeente op dezen Zondag ochtend een (extra) schade, wat hare stichting betrof, doch de kas der kerk kwam niets te/ kort. De Herv. Kerk en Russische papieren. Gemeld is, dat ergens een kerkelijke gemeente geen nieuwen predikant kon beroepen, omdat ze de kerkelijke waarden in Russische effecten had belegd, die nu meer waarde hebben als slaapkamerbehangsel dan als beleggingsfonds. Dr. O. J. Niemeijer gelooft echter niet, dat vele Herv. gemeenten aldus een strop hebben gekregen. „Beheerders van kerkelijke goederen” zegt hij, „zijn gewoonlijk uiterst voorzichtige financiers. Meestal koesteren zij een bijzondere voorkeur voor grondbezit, en houden zij niet van licht vervreemdbare papieren, vooral niet van buitenlandsche”. Bepk. N. v. Fr. Een vrouwelijke griffier. we gemeld hebben, is te Arnhem P. C. FelixDe Boer benoemd tot waarnemend griffier van de rechtbank. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat deze benoeming niet toelaatbaar wordt geacht. Reeds vroeger is over het al of niet toelaatbare van een dergelijke benoeming een rechtsstrijd gevoerd, schrijft het Alg. Hndbl. Vrouwen zijn nog niet benoembaar tot rech terlijk ambtenaar. Beëedigde griffieklerken kunnen als waarnemend griffier optreden, doch in openbare zitting slechts, als zij gepromo veerd zijn tot doctor in de rechtswetenschap. Bij de thans gedane benoeming geldt het een vrouw, die in de rechten promoveerde en die men ook de civiele zitting der rechtbank wil doen waarnemen. Het kan echter zijn, dat de minister zijde lings de benoeming afwijst door het verzoek tot bezoldiging van deze vrouwelijke griffier niet in te willigen. Sneek, 21 Jan. Met de invoering Algemeen Kie»recht vallen 1100 personen meer hier in de termen om kiesgerechtigde te worden. B. en W. stellen in verband daarmee voor, de gemeente te verdeelen in 4 stemdistricten. Joure, 21 Jan. De communicatie te water van onze plaats met Sneek is heropend, althans wat de stoomvaart betreft. De stoom boot „Libra”, vanmorgen te ruim 8 uur van hier 'vertrokken, heeft na een moeitevollen tocht, waarbij vooral in de nauwere gedeelten van het vaarwater nog veel ijs werd aange- troffen, Sneek bereikt en is hedenmiddag circa 3 uur alhier terug gekeerd. Westergo, 21 Jan. De loonen der boeren knechts stijgen. Ze zijn hier wel de helft hooger dan vijf jaren geleden. Verhuurde* een boerenknecht zich toen voor f 300 a f 350 per jaar, thans is f 500 en f 550 regel. Frieslands Westhoek, 21 Jan. De vraag naar zwarte kattenvellen is alhier groot, f 2.50 A f 3.50 wordt per stuk betaald. Elk houdt ’s nachts zijn poes binnen, anders is het dier zoo maar verdwenen. Bepk. Nieuwsbl. v. Fr. In de Wouden zijn tegenwoordig huis gezinnen, die geen of zeer weinig vet ge bruiken. Komt het regeeringsvet, dan worden de winkels dadelijk als het ware bestormd. Bij de slagers is doorgaans wel vet te ver krijgen tegen hoogen prijs en onder voorwaarde er duur vleesch bij te koopen. Voor de smalle beurzen is dit onbereikbaar. Blijkbaar weten ook de slagers van O. W. maken. Althans dezer dagen werd daar vet verkocht, waarmede zoo lang was gespeculeerd, dat de kwaliteit om maar geen schexger kwalificatie te bezigen, er aanmerkelijk op achteruit was gegaan. Geen wonder, dat menig huismoeder de haren ten berge rezen. En toch moest het maar worden geslikt.?.,.. Advbl. v. Kollum. Verschillende timmerlieden in de Wouden beginnen, nu er slapte in hun bedrijf heerscht, met het -maken van klompen. Het heeft den schijn, dat deze industrie een groote vlucht zal nemen. De jongste Notenkraker gaf den volgenden kostelijken „Minnebrief" van den Vrijzinnig- Democratischen Bond aan de Sociaal-Democra tische Arbeiders-partij Mijn lieve meid, ik heb je wat te zeggen: Ik wil mijn hart voor jou hier open leggen. Je weet niet half, hoeveel ik van je hou, Mijn heele ziel is overvol van jou. Ik heb je vroeger niet zoo mogen lijjen, Maar ’k ben bekeerd, en wil nu met je vrijen. Ik heb je wel zoo menigmaal gegriefd, Da’s meer gezien; daarna werd ik verliefd. Welgemoed stevende Maandagmorgen een schipper met zijn schuit naar de nieuwe aan legplaats bij het hooge Bolwerk, Al spoedig lag hij gemeerd bij de andere schepen en dacht hier zijn rustige bestemming te vinden. Ten zeerste werd hij hierin teleurgesteld. De ervaring deed hij op, dat de wal bijna niet te bereiken was wegens den vervuilden toestand, dat was de reden zoo men zeide, om te besluiten den terugtocht te^aanvaarden en hij nu een betere ligplaats heeft uitgezocht. Bij verordening is het natuurlijk verboden om den ppenbaren weg te bevuilen, wat ook heel goed is, maar als die menschen geen gelegenheid wordt aangeboden om daarin te voorzien, dan is het hun ook niet kwalijk te nemen, dat ze dien weg opgaan. Het zou van de Gemeente een goed idéé zijn om daar een paar gelegenheden te maken om zulks te voorkomen. Ook een gelegenheid voor het bergen van asch zou niet overbodig zijn. De verwachting gaan wij koesteren dat de Gemeente voor dit doe) wel zal willen mede werken. Bolswardsche Courant I (vC

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1