lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i 1918. ö7stö Jaargang. VerscUijnt Donderdags en Zondags. No. 8. Zondag 27 Januari. BINNENLAND. Ministerieele medadeelingen omtrent onze voedselvoorziening. SLEURWERK. Nog eens de brandputten. INGEZONDEN. NUTSLEZING. olswardsclie Courant VOOR a 5 Cent. EEN OPMERKER. 1 die i de van een de levens inen veel-auto- is het ook 77,889,000 K.G. 14,754,000 K.G. 4,000,000 K.G. D. KOSSEN, Voorz. Dr. I. J. R1NKES, Secr. A, B, C, D. E, F, G, H. I, J, K, L. M, O, P, Q en De eerate korten tijd heeft Luister maar: groep H H U komt het. Z. groepen in het leven roepen voor van Antwoord is het men ze zoo? Vervalt daarom de bewering: eenige malen, daardoor niet? Hopende met dit schrijven nogmaals de zaak duidelijker te hebben gemaakt in afwachting bij voorbaat als we van dit jaar kermis krijgen, de draaimolen niet bij den heer Polak te plaatsen, want dan gaat men met die put weder „verstoppertje-werk” verrichten. Bij het afsluiten van dit schrijven, de geachte Redactie mijn dank voor de verleende plaats ruimte.” ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgena 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar volksvoordracht over de religieuze opera Parsi- val van Richard Wagner. Dit onderwerp is door hem te Bolsward nog niet behandeld en voor ons publiek dus nog nieuw. Niet minder dan 64 licht beelden zullen de voordracht illustreeren, terwijl duo’s voor orgel en piano, viool en piano, viool eh orgel, de voornaamste muzikale momenten zullen verklanken. De beer J. Faber heeft hiervoor zijn medewerking toe gezegd. De stof dezer opera is ontleend aan twee legendende Parsivalsage en de oude Graalsage. De opera en de daarin optredende figuren zijn niet of moeilijk te begrijpen, wanneer men die boeiende overleveringen niet kent. Het ligt dus voor de hand, dat de heer Alt een behandeling van de sagen aan van de opera zal doen voorafgaan, gelijk hij dat ook bij andere onderwerpen gewoon was te doen. In een lijvig stuk heeft de Minister van Landbouw enz., geantwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de wetsontwerpen tot verhooging, resp. aanvulling en verhooging van de begrootingen van het 10e hoofdstuk del Staatsbegrooting over 1917 en 1918 (beschikbaarstelling van levens middelen). Aan deze Memorie volgende ontleend: Wat de granen betreft, voor menschelijk voedsel geschikt, kan worden vermeld, dat de voorraden aan buitenlandeed graan op Januari waren als volgt: Tarwe Meel Mais Af. de R. Mag onderstaande in Uw blad geplaatst worden, misschien kan het zijn nut hebben. De beteekenis van dit woord vindt gewoonlijk bij Ambtenaren, waar matisch werk verricht wordt, zoo hier in Bolsward, als er turf uitgegeven wordt op afgestempelde bons. Zoodra is de gelegenheid niet bekend gemaakt, of in groote schare snelt men naar het bureau, om van deze schoone gelegenheid gebruik te maken, en binnen een korten tijd heeft men gevraagde brandstof. Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Maar nu laten direct bij de opslagplaats hun domicilie- kaarten afstempelen. Al wordt hun dien zelfden dag, geen turf verstrekt omdat er zooveel drukte is, dat hindert niet of komt het nog een dag later, ze kunnen er zeker van zijn, hun naam staat op de lijst. Eindelijk hebben 4 handen die reuzengroep afgewerkt, en men denkt aan de beurt te komen. De man welke voor mij belast was om de turf te halen, had bijna 2 dagen postgevat, moet natuurlijk daarvoor beloond worden, biedt Woensdag mijn kaart aan, rubriek Rteveel voor, wachten, tot Donderdag, tot, ja zeg het maar en tot zijn schrik hoort hij, de turf is op, met onverrichte zaken en na 2 dagen gewacht te hebben, betaalt hij de huur van de kar. Zou het nu niet beter zijn om de laatste groep, die altijd verstoken blijft, want dit is de derde maal dat het mij overgekomen is, eens bovenaan te plaatsen en de bevoorrechte eerste groep eens onderaan, mijn inziens zou er meer recht geschieden, en niet zoo velen van hun recht verstoken bijven-. Men probeere het eens, en de laatste groep zal voor dit werk dankbaar zijn. Dank voor de afgestane ruimte. EEN VOORSTANDER VAN RECHT. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Donderdag 31 Januari, houdt de heer Alt voor het Departement Bolsward” van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een voortgezette distributie op zeer matige schaal tot de a.s. weiperiode mogelijk doen achten. Op de basis der laatste distributie worden in de klei- en weidestreken maandelijks 10 K.G. en in de zandstreken 15 K.G. per koe verstrekt; een en ander vereischt per maand circa 12.000.000 K.G. Op 1 Januari 1918 waren aanwezig aan Amerikaansche lijnkoeken 36.444.000 K.G. en aan andere krachtvoederkoeken onder N. O. T. verband 15.000.000 K.G., terwijl van de aan de regeering geleverde inlandsche oliezaden vermoedelijk circa 8.000.000 K.G. koeken zullen kunnen geslagen worden, zoodat in totaal is of zal komen c.a. 60.000.000 K.G. Wanneer deze hoeveelheid vervoederd is volgens het huidige rantsoen, is de weide- periode voor het vee aangebroken. De peulvruchtenoogst maakt het mogelijk bij behoud van een matig rantsoen de voor ziening tot den aanstaanden oogst te doen geschieden. Het aanvankelijk vastgestelde rantsoen ten bedrage van 1 K.G. per 4 weken en per hoofd, vereischt in elke vierwekelijksche periode 6.500.000 K.G. erwten en boonen, hetgeen in verband met de slechte kwaliteit van de erwten, waaruit een belangrijk percentage moet worden geschoond, te hoog bleek. Der halve is voor het derde tijdvak het rantsoen gehalveerd, hetgeen misschien voor een der volgende tijdvakken nogmaals zal moeten geschieden. De geraamde opbrengst bedraagt van stamboonen 30.000.000 K.G. (hierbij zijn niet inbegrepen z.g. veldboonen) en van erwten 56.000.000 K.G., waarin is begrepen c.a. 10 pCt. zaaigoed en de hoeveelheden welke voor menschelijk gebruik ongeschikt zijn en uitgeschoond moeten worden. Aan rijst is nog aanwezig 325.000 balen a 100 K.G., waarvan 230.000 balen voorde Intendance. Nog steeds zijn niet van alle burgemeesters opgaven ontvangen van de in hunne gemeenten aanwezige voorraden aard appelen, op 10 Januari j.l. moesten nog omtrent een 50-tal gemeenten gegevens inkomen. De distributie van aardappelen zal volgens het huidige rantsoen tot den nieuwen oogst kunnen worden volgehouden. Wat de voedingsmiddelen betreft, merkt de minister op, dat er geen aanleiding is te vermoeden, dat er niet voldoende melk zal zijn in het komende jaar om de normale behoefte te dekken. Hetzelfde geldt ook voor de boter- en kaas productie; verwacht kan zelfs worden, dat aanzienlijke voorraden zullen worden uitgevoerd in ruil voor onmisbare grondstoffen. Ook de groentenvoorziening geeft geen reden tot bezorgdheid, terwijl ook de suiker- voorziening tot de nieuwe campagne is gewaarborgd. Zeer onbevredigend daarentegen doet de voorziening met varkensvleesch zich aanzien. De zeer ruime afslachting van runderen heeft den veestapel, met name dien van jong vee, zeer doen inkrimpen, de rundveestapel op zichzelf blijft echter ruimschoots voldoende; het niet beschikbaar zijn van krachtvoeder zal evenwel leiden tot buitengewoon hooge prijzen voor slachtrijp vee, zoowel in dit voor jaar als in de eerste maanden van den zomer. Ook de eierenproductie dreigt dit jaar zeer onbevredigend te zijn, daar wegens gebrek aan voedsel een nog dagelijksche afslachting van het pluimvee noodzakelijk is. De minister vestigt er de aandacht op, dat, afgezien van het broodvraagstuk, bij het voortduren van de crisis de toestand uiterst moeilijk dreigt te worden. Wat het afzonderlijk departement middelen voorziening betreft, kan worden mede gedeeld, dat de raad van ministers op 10 Dec. besloten heeft, de instelling van een crisis ministerie te bevorderen. Tot heden (17 Jan.) is het echter nog niet mogen gelukken, een daartoe geschikt geacht persoon bereid te vinden, aan het hoofd van een dergelijk ministerie op te treden. Hierbij zij nog vermeld, dat de minister ook voor zich persoonlijk tegen het in het leven roepen van zoodanig departement niet het minste bezwaar koestert. Goedkooper vleesch. Leeuwarden, 23 Jan. B. en W. hebben met de slagers geconfereerd over het ver krijgbaar stellen van goedkooper vleesch voor werkman en kleinen burger. Als gevolg hiervan- aldus deelde de burgemeester in den Raad mede hebben de slagers den vleeschprijs reeds eigener beweging terug gebracht van f 1 op 65 cts. Daarmee is het doel van B. en W, dus reeds voornamelijk bereikt. Komt er nu ook nog goedkoope regeeringsworst, dan kunnen verdere plannen in dezen wellicht achterwege blijven. Doel was anders, den prijs op 60 cts. te krijgen, desnoods door oprichting van ’n gemeentelijken vleeschwinkel. De burgemeester had den indruk, dat de slagers met een prijs van f 1, geen buiten sporige winst vroegen, maar dat ze nu vee slachten van minder prima kwaliteit. De Raad verleende het gevraagde crediet, opdat B. eu W. desgewenscht verdere stappen kunnen doen. Witmarsum, 23 Jan. In een vergadering van varkensslagers en vleeschhouwers alhier, is besloten bij den minister aan te dringen op betere toestanden betreffende de vetvoor- ziening. Boeren mogen n.l. hunne koeien laten slachten en het vet opslaan, terwijl de slagers hunne klanten niet kunnen voorzien. Er zijn slagers, die zich reeds grootendeels op den handel moeten toeleggen, willen ze een bestaan vinden. Stavoren, 24 Jan. De geheele binnen vaart is thans hersteld. Aangezien de Lemster haven nog steeds geblokkeerd is door het ijs, maken de stoombooten in den dienst Amsterdam- Groningen thans de route via Stavoren, ter wijl ook de zeilvaart over Stavoren gaat, zoodat het scheepvaartverkeer hier buiten gewoon druk is. Steenwijk, 23 Jan. Door de vrouw van M. Wagter werden gisteren in een zinkput bij de welpomp onderscheidene stukgescheurde zilverbons gevonden. Even te voren waren eenige stukken van zilverbons door een paar kinderen bij bedoelde pomp gevonden. Alles werd de politie ter hand gesteld, die thans met een onderzoek begonnen is. Naar wij vernemen, werd door de politie op nog meer stukken van zilverbons beslag gelegd. Men verdiept zich in gissingen. Steenwijk, 24 Jan. In den afgeloopen nacht is in het distributiebureau alhier inge broken. De verschillende vertrekken werden bezocht en doorgesnuffeld; doch er was niet veel te halen, daar men juist gistermiddag een vrij aanzienlijk bedrag naar een kassiers- kantoor alhier had gebracht. Uit een gesleten kast werd na verbreking van het slot ruim f 30 gestolen. Totaal 96,643,000 K.G. Voor broodvoeding komen van onzen eigen oogst alleen in aanmerking tarwe en rogge, van deze zullen naar raming verkregen worden dezelfde hoeveelheid als van den oogst 1916 verkregen zijn, t.w. 70.000.000 K.G. tarwe en 120.000.000 K.G. rogge; hierbij is er rekening mede gehouden, dat 10 pct. van den oogst gereserveerd moet blijven voor zaai zaad en dat, trots vordering, uitgebreide con trole en in uitzicht gestelde strenge straffen, steeds zekere hoeveelheden worden achter- gehouden, hetzij voor eigen gebruik, hetzij voor voedering aan vee. In totaal zullen we, te rekenen van 1 Januari 1918 af, aan broodkoren kunnen be schikken over 183.143.000 K.G. Voor de broodvoeding zijn bij de tegenwoordige rant- soeneering voor 3 broodkaarttijdvakken noodig circa 50.000.000 K.G. De aanwezige voorraad is dus niet voldoende het huidige rantsoen voort te zetten tót 1 Maart e.k., wanneer voor het brood uitsluitend graan gebezigd wordt. Op 1 Januari 1918 kon beschikt worden over 30.000.000 K.G. aardappelmeel, deze stellen in staat de broodvoorziening tot om streeks half Mei voort te zetten, verder dan tot dezen termijn is de voorziening niet ver zekerd. Blijft aanvoer van buitenlandsch graan achterwege, dan zal het broodrantsoen opnieuw moeten worden ingekrompen, willen wij den nieuwen oogst halen. Het vraagstuk der brood voorziening heeft dan ook dagelijks de volle zorg van den minister. Wat de overige granen, gerst en haver aan gaat, die hoofdzakelijk voor veevoeder dienen, al worden de daartoe geschikte partijen ook gebezigd voor menschelijke voeding (gort en havermout) kan worden medegedeeld, dat hier van aanwezig waren op 1 Januari 1918 aan buitenlandsche gerst en haver resp 3.720.000- K.G. en 4.759.000 K.G. terwijl in eigen land vermoedelijk verbouwd zijn aan gerst 40.000.000 K.G. en aan haver 242.000.000 K.G. Van de hier genoemde hoeveelheden komen niet voor algemeen gebruik beschikbaar 10 pet. zaaigoed, benevens de aan de ver bouwers voor de voedering van den eigen veestapel gelaten partijen. Hoeveel dit laatste bedraagt, is nog niet door de veevoeder- bureaux opgegeven; naar schatting bedraagt zulks circa 250.000.000 K.G., waarbij in begrepen zijn de veldboonen, van welke ten onzent circa 32.000.000 K.G. verbouwd zijn. Van hetgeen beschikbaar komt, zal de in tendance een belangrijke hoeveelheid ontvangen, terwijl de rest wordt gebruikt voor gort-, havermout- en gistfabricage, en deels voor de veevoederdistributie. Gelijk uit het voorgaande valt af te leiden, zijn de beschikbaar -komende hoeveelheden op verre na niet voldoende voor de behoefte. Per jaar toch is voor de gort- en gistfabricage noodig ten minste 50.000.000 K.G. gerst; voor de havermoutfabricage ten minste 15.000.000 K.G. haver; de gist- en koek- fabricage behoeven verder 30.000.000 K.G. rogge, terwijl voor de voedering van bed rij fs- paarden bij een behoorlijk rantsoen maandelijks c.a. 15.000.000 K.G. haver vereischt worden. Een en ander verklaart, waarom wegens gebrek aan veevoeder sedert geruimen tijd voor varkens, jong hoornvee en landbouw- paarden geen veevoeder gedistribueerd wordt en ook voor pluimvee niet dan uiterst karige hoeveelheden verstrekt zijn geworden. Wat ander veevoeder (lijnkoeken en verdere krachtvoederkoeken) aangaat, kan worden medegedeeld, dat de voorraden daarvan een Herik. Nieuwsbl. v. Fr. Gecondenseerde melk. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: De door de Regeering opgelegde voorraad verduurzaamde melk, die onlangs verkrijgbaar is gesteld, bestaat voor de helft uit gecon denseerde melk met suiker en voor de andere helft uit melkpoeder. Nu blijkt uit de bestellingen der verschil lende gemeenten, dat bij het publiek een zekere voorliefde schijnt te bestaan voor melk poeder; daarvan wordt althans veel meer besteld dan van gecondenseerde melk. De laatste is echter zeer goed in verschillende spijzen te gebruiken. De consumenten zullen daarom goed doen in dezelfde verhouding gecondenseerde melk als melkpoeder te gebruiken. Daarmede zal men er veel toe bijdragen, de door de melkschaarschte ontstane moeilijk heden te overwinnen. Toen ik Woensdagavond de Bolswardsche Courant eens ging inzien als oudergewoonte, belangstellend naar het nieuws, vooral naar Stadsnieuws, hetwelk in den regel mijn bijzon dere attentie trekt, zag ik, dat er een nieuwtje was opgenomen over de brandputten. Wel dacht ik, dat is wel aardig geschreven, maar toch kon ik er geen genoegen mee nemen, zonder er een wederwoord aan toe te voegen. Er werd geschreven in dat bericht, dat de putten geregeld werden nagezien. Dat zulks in den regel gebeurt, gaarne geloof ik het, een andere vraag is 't, wanneer gebeurt dit? Volgens het schrijven van mij, waren ze in geen dagen, ja in geen weken (namelijk die van ’t Schildwijk) nagezien, hetwelk nog steeds door mij wordt volgehouden. Het kan immers niet anders, de putten waren zoo met sneeuw en ijs bedekt, dat, als ze nagezien waren, dan moest de sneeuw en ijs verwijderd zijn geweest, en zulks was hoegenaamd niet het geval. Ook de woorden: eenige malen dat de deksels bij bevinding los waren, zou dat niet beter geweest zijn dat men ze alle dagen nazag met zulk weer, en in welk tijdvak bevond

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1