ïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 10. Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. 1918. Zondag 3 Februari. Uit de Raadszaal. VOOR Bolswardsche Courant 4e de be- Vergadering op Vrijdag 1 Februari 1918. 2e 3e 2e 3e a. lid om bet meer worden uitgevoerd, maar weer zonder H. J. Boersma. P. van der Wal. H. Wierema. S. J. Praamsma. S. J. Oosterbaan. D. Terhenne. voor ’t opnemen der en met alg. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. de heer J. Kramer Mz. if u u n u u G. C. Eisma. D. B. Eerdmans. Y. G. Hooiring. P. D. van der Klei. G. Keikes. He stembureau: Muziekschool le lid Voorzitter u H ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. H. J. Boersma. S. J. Oosterbaan. G. C. Eisma. D. Terhenne. P. van der Wal. Y. G. Hooiring. practijk bezwaren, dan kan altoos nog ver andering komen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Benoeming stembureaux enz. Eerst werd voor Staten en Gemeenteraad het bureau benoemd voor de beide districten samen Voorzitter is de Burgemeester stemmen werd benoemd tot le lid en pl.verv. voorz. de hr. J. Kramer Mz. 2?- u u 3e n u 4e n (bij den gemeenten) n le plaatsverv. lid ,z 2e h h 3e v u u Voor de Kamerverkiezingen. Ie stembureau: gemeentehuis. le lid Voorzitter de Burgemeester. de heer S. E. Lunter. z/ H H n aanmerking konden komen, was ook dit punt, doch de vorst heeft de uitvoering vertraagd. Nu het weer zachter wordt is de uitvoering gewenscht. Er zijn enkele veranderingen in aangebracht. Als de beeren, om zich beter te overtuigen van de noodzakelijkheid, nu 'willen uitstellen, zal Spr. zich niet verzetten, alleen het gevaar bestaat, dat de materialen nog meer stijgen. De Voorzitter deelt mee dat B. en W.dan het voorstel om verdaging maar overnemen, dan kan men uitstellen, al wil men het zelfs afstellen. De heer Hooiring vindt dat dit nu ook weer te haastig gaat. Met het oog op de werkeloosheid zou het nu doch nu wordt het zoo stemming teruggenomen. Na nog wat gepraat voor en tegen, wordt toch de zaak verschoven tot de eerstvolgende vergadering. De Voorzitter. Dan ingekomen van Lunter, Keikes en te zenden naar Binnen). Zaken, nog is een voorstel drie raadsleden, de heeren Eerdmans, om een verzoek Z.Ex. den Minister van om nu den 6 Dec. de salarissen der openbare onderwijzers zijn herzien, er een scheve verhouding ontstond ten opzichte de jaarwedden der bijzondere onderwijzers, waarom wordt aangedrongen op spoedige gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, desnoods door een noodwet ver betering der salarissen wordt aangebracht. De heer Eisma heeft geen bezwaar tegen dit verzoek, doch wel dat dit door een nood wet zal worden bevorderd, zulks zou de geheele invoering van het wetsontwerp kunnen vertragen. De heer Terhenne meent, dat het geheel niet op den weg ligt van den raad om dat verzoek tot den Minister te richten, dat be- hooren de belanghebbenden te doen, maar bezwaar heeft hij overigens niet. De heer Hooiring deelt het bezwaar van den heer Eisma omdat als er een noodwet komt, de geheele wet langer op uitvoering zal moeten wachten. De heer Eerdmans meent, dat dit eenigs- zins inconsequent is van de heeren Eisma en Hooiring. Zij hadden dan ook bij de regeling der jaarwedden van de onderwijzers moeten zeggen, dat die zouden kunnen wachten tot de verbetering van rijkswege kwam. De heer Eisma vindt dat een heel andere zaak. De regeling der jaarwedden van de openbare onderwijzers wordt door de gemeente raden vastgesteld. Het voorstel der 3 raadsleden om een ver zoek naar de Regeering te zenden, wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Eisma en Hooiring. Nu kwam nog de interpellatie Hooiring. Het viertal vragen luidde: lo. Of de Burgemeester genegen is maat regelen te nemen inzake verkoop varkens- vleesch, zoodat allen in de gelegenheid worden gesteld iets daarvan te bekomen 2o. Of hij bereid is bij den Minister aan te dringen op distributie, van rundvleesch en vet, zoodat het ook onder het bereik komt van de arbeidende klasse? 3o. Of B. en W. bereid zijn mede te werken tot de verdeeling van sajet en schoeisel 4o. Waarom nog geen gevolg is gegeven aan het raadsbesluit van 10 November om melk voor mingegoeden verkrijgbaar te stellen voor 13 cent per liter? Omtrent deze punten, welke schriftelijk waren ingediend, is de Burgemeester bereid namens B. en W. te antwoorden, echter vraag 3 behoort niet tot de competentie van B. en W. dat betreft het Steuncomité. De heer Hooiring betoogt, dat naar aan leiding der gebeurtenissen, vooral bij den ver koop van varkensvleesch, hij niet kon nalaten de aandacht van den Burgemeester daarop te vestigen. Het is toch gebeurd dat bij de slagers varkensvleesch voor dé ramen lag en toch als er menschen kwamen om te koopen, zij het bescheid kregen dat alles was besteld. De slagerswinkels werden soms bij clubjes bestormd om een pondje machtig te worden, doch zij mochten ’t niet hebben en toch werd het soms bij 10 en 20 pond tegelijk bezorgd bij de meergegoede burgers. Het deed heng echter genoegen te vernemen, dat reeds maatregelen werden genomen, wat bij zeer op prijs stelt. De 2de vraag, aan de Regeering verzoeken om rundvleesch en vet ook onder distributie 2e 3e u le plaatsverv. lid h u n n PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Adres inzake verzekering tegen uitge sloten risico met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren dat het gevaar van schade door bommen voor onze gemeente niet groot is, doch daar verzekering meebrengt dat de aangesloten gemeenten onderling bij moeten dragen voor schade elders veroorzaakt, stellen zij voor afwijzend op het verzoek te beslissen, wijl zij meenen dat het risico niet evenredig is aan de kosten waarvoor de gemeente dan kan komen te staan. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 2. Voorstel Burgemeester en Wethouders marktgelden. B. en W. achten het wenschelijk het tarief voor aan voer van vee, op de veemarkt te wijzigen, en daarom is de veemarkt thans voor slechts één jaar verpacht. Het wordt dan voor een paard of veulen 15 cent, rund, hokkeling of stier 15 cent, een kalf 7x/2 cent, varken 7x/2 et., big 4 cent, schaap 5 cent, lam of geit 3 cent ingaande met 1 Januari 1919. De heer Wierema meent, gezien de tarieven van Sneek en Leeuwarden, dat voor kalveren hier ook wel 10 en voor lammeren 5 cent kan worden geheven. De heer Terhenne stemt daarmee in. De heer Eerdmans wijst er op dat de nieuwe pachter, die zelf de schuttingen moet houden, heel wat kosten heeft om dat eene jaar. Hij had beter gevonden dat het nieuwe tarief vóór de verpachting gereed was gemaakt, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit niet ging, daar ookeerst de Kon. goedkeuring moet zijn verkregen, doch de wijziging door den heer Wierema voorgesteld, kunnen B. en W. wel overnemen. De heer Hooiring vraagt, of het verhoogen van het marktgeld ook in de hand kan werken, dat buiten de markt om meer handel wordt gedreven? De Voorzitter weet ook wel, dat er soms vee wordt verkocht voor het ter markt is, doch dat wordt niet zoozeer gedaan weinigje marktgeld, maar dat geschiedt uit speculatie. Het tarief wordt (met wijziging als de heer Wierema voorstelde) aangenomen met alge meene stemmen. 3. Voorstel Burgemeester en Wethouders goedkeuring^borgstelling penningmeester Alg. Stads-Armenhuis. Ingevolge Art. 9 van het reglement voor het Armenhuis moet de Raad de borgstelling van den penningmeester dier instelling goed keuren. Voorgesteld wprdt voor den penningmeester J. T. Wiersma als borg aan te nemen de heer H. J. Boersma. De heer Boersma verwijdert zich bij de behandeling van dit punt. Met algemeene (12) stemmen deze borg stelling goedgekeurd. De heer Boersma wordt weer terug geroepen. 4. Voorstel Burgemeester en Wethouders verdeeling gemeente in stemdistricten. Het wil, nu ’t getal kiezers zoo is toege nomen bij de nieuwe kieswet, B. en W. raadzaam voorkomen de gemeente in 2 stem districten te splitsen. Voor Kamerverkiezingen wordt zulks vastgesteld door den Minister voor de Prov. Staten door Gedeputeerde Staten. Om geen drieërlei indeeling te hebben, is het gewenscht, dat het voor alle verkiezingen gelijk is. B. en W. hebben, daar indeeling naar grondgebied hier niet noodig is, willen splitsen volgens ’t alphabet. A-K en L-Z. De Minister maakt echter bezwaar tegen deze indeeling en nu wordt voorgesteld wijken A, B, O en D te rekenen tot district I met stem lokaal het gemeentehuis, en de overige wijken en de schippers tot district II met stemlokaal in de Muziekschool. De beer Eisma wijst er op, dat de trappen van het raadhuis voor sommigen nog al be zwaar opleveren, en vraagt of er geen lokaal gelijkvloers is te bekomen. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. daarover ook hebben nagedacht, doch bet stadhuis is uit den aard der zaak daarvoor eigenlijk de plaats en ’t is moeielijk een ander lokaal te vinden dat steeds disponibel kan worden gesteld. Het kwam B. en W. raadzaam voor, eerst het zoo maar eens te houden, en rijzen in de 2e 3e 4e le plaatsverv. lid h u u Benoeming commission rekeningen van de stichtingen: Volgens rooster worden benoemd: a. Voor het Gasthuis, de heeren Boersma, Eisma en Keikes. b. Voor het Weeshuis, de heeren Ooster baan, Terhenne en v. d. Wal. c. Voor het Armenhuis, de heeren Hooiring, Eerdmans en van der Klei, terwijl de heeren Wierema en Praamsma als plaatsvervangers zijn aangewezen. De Voorzitter deelt mee dat er nog een paar punten zijn, ofschoon niet op de agenda vermeld. Het le is het verzoek van heeren Arm voogden om goed te keuren de posten van af- en overschrijving op hun begrooting, ten einde de rekening te kunnen vaststellen. Door de buitengewone omstandigheden en het duurder worden van alles, vooral ook brandstof en kleeding, was, ofschoon de post f 1000 hooger dan voorheen geraamd was, deze nog f 689,735 te laag. De geheele wijziging be treft een bedrag van f 5682,38, de eindcijfers behoeven niet gewijzigd, een klein batig saldo is nog verkregen, wijl als buitengewone ont vangst inkwam de opbrengst van den verkoop van een pand. De Voorzitter vraagt urgentie voor handeling. Deze wordt verleend en de wijziging met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter deelt daarna mee, dat het andere punt is de verbetering der rioleering van Elandslaagte tot het Laag. De stukken lagen ter inzage. De verbetering is noodig, zal het geschieden, dan is het, met het oog op de behoefte aan werk, gewenscht het ten spoedigste te doen uitvoeren. B. en W. wenschen het werk te laten aan besteden, de kosten later te viuden bij geldleening. De heer Terhenne heeft in de vorige ver gadering de aandacht gevestigd op den treurigen toestand. Het kan zoo niet langer blijven. De heer Oosterbaan vindt het nog al een belangrijk punt, hij kreeg er hedenmiddag pas kennis van en acht het gewenscht eerst zich van den toestand te overtuigen, hij wenscht verdaging der beslissing. De beer v. d. Klei is van ’t zelfde gevoelen. Dit werk zal wel dringend noodzakelijk zijn, maar ’t gebeurt meer dat de raad over be langrijke punten zoo maar direct moet be sluiten. Hij steunt het voorstel Oosterbaan. De heer v. d. Wal is geheel op de zijde van den heer Terhenne, de toestand is on houdbaar, het kan niet wachten tot den zomer, en met het oog op de werkeloosheid is het nu de tijd. De heer Praamsma kan moeielijk zoo maar beslissen over iets waarvan hij niets heeft gezien. Al wordt het nu verdaagd, dan kan toch wel spoedig weer vergadering gehouden worden om er over te beslissen. De heer Kramer. Bij het nagaan welke werken met het oog op de werkeloosheid in Gaf de laatste maand van ’t oude jaar drie drukke raadsvergaderingen, Januari ver streek geheel zonder eene raadszitting, echter den len dag van Sprokkelmaand werd de rij voor dit jaar weer geopend. De agenda had een vijf tal punten die er onschuldig uitzagen, en inderdaad ook vlot van stapel liepen maar er was vooraf een heele berg ingekomen stukken, en er na eerst nog een paar punten, die op de agenda hadden behooren te staan dan als toegift en als dessert nog een interpellatie over de distributiemaatregelen. Alle 13 leden waren present. De Burgemeester opende deze eerste zitting met een toespraak, waarin hij te kennen gaf zich te verheugen dat allen weer tegenwoordig zijn. Is in ’t begin des jaars een der leden uit ons midden genomen, diens plaats is weer vervuld. Bij deze le vergadering des jaars spreekt hij tevens den wensch uit dat het allen moge gegeven zijn in onderlinge samenwerking en met onderlinge waardeering onder Gods zegen de beraadslagingen mogen strekken ten bate der Gemeente. Hij wenscht den leden wijsheid, lust en bekwaamheid daarvoor toe en ook wenscht hij ben in hun huiselijken kring alles wat hen kan verheugen en verblijden. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Schrijven van den heer Y. Hooiring, van den raad, vragende verlof den Bur gemeester een 4 tal vragen te doen, met verzoek daarop antwoord te mogen ontvangen. Deze vragen betreffen dedistributieregelingen en er wordt goedgevonden dat na afloop der agenda die vragen aan de orde komen. b. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende de wijziging der begrooting 1917. c. Kantbeschikking van den Commissaris der Koningin, goedkeurende de regeling ge troffen tusschen de gemeenten Bolsward, Won seradeel en Hennaarderadeel, inzake de uit dieping der Lollumervaart. d. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende de herziening der jaarwedden van ’t onder wijzend personeel dezer gemeente. e. Idem, goedkeurende de tijdelijke leening voor kasgeld. f. Idem goedkeurende de regeling der pensionneering van gemeenteambtenaren. g. Idem, houdende besluit dat de beslissing inzake de gemeentebegrooting voor 1918 wordt verdaagd. h. Idem goedkeurende het raadsbesluit inzake de erfpacht van het terrein der firma Donker. i. Schrijven van Mevr. Kingma-Falkena en der heeren P. O. v. d. Klei en H. Eisma, dat zij aannemen de benoeming respectievelijk tot lid der damescommissie voor de hand werken, bestuurslid der Bank van Leening en lid der pl. Commissie van Schooltoezicht. j. Missives houdende dankbetuiging voor de regeling hunner jaarwedden van de beeren D. Tolle, J. Palstra, het onderwijzend personeel, de ambtenaren ter Secretarie, politieambtenaren en den Gemeentearchitect. k. Missive van den Minister, dat goedge keurd is de arbeidsverzekering over te dragen aan de Centr. verzekering van Amsterdam. l. Resolutie van Ged. Staten houdende goedkeuring der ontsmettingsverordening. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. m. Het jaarverslag van den schoolarts, van de pl. Commissie van schooltoezicht, van de Commissie tot wering van schoolverzuim en van den Gemeente-veearts. Deze verslagen worden ter visie gelegd voor de leden van den Raad, terwijl uit dat der schoolcommissie extracten zullen worden gezon den aan de Hoofden der scholen en den architect voor zooveel hen regardeert, terwijl het verslag veearts ook voor belanghebbenden ter visie zal liggen. n. Adres van A. Draaisma, pachter der brug #het Hollander Zet,” verzoekende het vischwater Workumervaart en Ymswolder opvaart voor 3 jaren onderhands te mogen pachten voor f 25 per jaar. In handen van B. en W. om advies.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1