lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 11. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1918. 57ste Jaargang. Donderdag 7 Februari. OER DITTEN EN DATTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Tooneelwedstrijd. Concert. Voor het Kantongerecht. f Bolswardsche Courant VOOR Huizum, G. t taak onze lezers het op Vrijdag ’t houlik wier sinten wentsje wier klear, en nimmen wier blider It koe dan ek wol dat men mei in we een avond van en liem i en ’t ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. as hja Inbraak te s-Gravenhage. Omtrent de arrestatie van den vermoede- lijken dader van den Vrijdagavond gepleegden inbraak bij den juwelier Abrahamson in de Hoogstraat te ’s-Gravenhage, vernemen wij nog het volgende: Zaterdagmiddag werd de commissaris van politie, de heer J. van Aalst, gewaarschuwd, dat de vermoedelijke dader zich bevond ten huize van zijn ouders in de Van Ostadestraat. Onmiddelljjk begaf de commissaris zich met den inspecteur van politie den heer Last en eenige rechercheurs naar bedoelde woning. Daar men vermoedde met een handig persoon te doen te hebben zette men het achterhuis geheel met politie af, waarna de commissaris, de inspecteur en eenige rechercheurs binnen drongen. Men scheen goed gezien te hebben, want onmiddellijk toen de verdachte in de gaten bad, dat de politie hem op de hielen zat, koos hij het hazenpad en trachtte achter uit te ontvluchten. Maar hij had buiten den waard gerekend, want de achter de heiningen verscholen politie kwam nu te voorschijn en ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62t/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. Het schijnt niet jXegeeringsvarkens te bekomen, nu particulieren varkens gaan opkoopen hem hier ook van invloed zal zijn. Hij bekent wel een paar borrels gedronken te hebben, maar dronken was bij lang niet. Men krijgt tegenwoordig zoo weinig voor zijn geld, zegt hij, dat om goed dronken te worden, hij wel 40 borrels moest hebben. Maar hij belooft plechtig zijn leven te beteren, hij wil graag met een kleine geldboete vrij, of liever nog een ‘voorwaardelijke straf, want de heeren zullen ’t zien, hij wil nu een stil, huiselijk leven leiden. De heer Ambtenaar heeft met het oog op beklaagdes verleden niet veel vertrouwen in de gedane beloften. Daar hij voor de 2e herhaling wegens dronkenschap terecht staat, mag bij met geen geldboete vrij, doch het zal dezen keer nog heel schappelijk met hem gemaakt worden, daar slechts 2 dagen hech tenis wordt geëischt, echter met de waar- schuwing er bij, dat er beter ingehakt zal worden als bij nog weer wegens dronkenschap bekeurd wordt. Beklaagde betoont zich zeer dankbaar en herhaalt nog eens, dat hij er voor zal oppassen dat hij niet weer te veel krijgt. De uitspraak van deze zaak en de overige (meerendeels bij verstek) behandelde zaken is bepaald op Vrijdag 15 Februari a.s. De in een vorig nummer reeds aan- gekondigde opvoering van het Friesch tooneel- stuk „De Sang fen de tiid” j.l. Zondagavond in „De Doele” alhier door ons Kriteselskip, heeft een flink publiek getrokken. De groote zaal was bijna tot achteraan gevuld, waaronder ook talrijke bezoekers uit de omstreken. Wij hebben met Kerstmis de eerste opvoering bijgewoond en nu Zondagavond opnieuw, en dan kunnen wij getuigen, dat er gedurende Januari bepaald nog ijverig is gestudeerd. Omdat het een wedstrijd geldt, past hel niet critiek uit te oefenen, evenmin om de lof trompet te steken. De Jury, bestaande uit de heeren: Y. C. Schuitmaker van Franeker (de schrijver van het stuk), J. J. Hornstra te van der Zwaag van Gorredijk en B. S. Hylkema van Leeuwarden het oordeel. Zij zullen hun bevindingen met de uitvoeringen van hetzelfde stuk door de andere mede dingende Selskippen ernstig vergelijken, en als zij de rij zijn rondgeweest, wordt rapport uitgebracht. Toch trof ons de ernst en de doodsche stilte van ’t publiek gedurende het spel. Men gevoelde dat het ,om kriich” ging. Ook op ’t tooneel werd het beste beentje voor gezet. De rollen werden met toewijding gespeeld, aan het tooneel was veel zorg besteed en hoe ook de uitslag later mag zijn, wij kunnen volmondig bekennen dat deze opvoering ons Kriteselskip tot eer strekt. Een üefbebberij- tooneelgezelschap dat zoo in het karakter der rollen weet te dringen, als hier werd vertoond, mag met trots op zijn werk terugzien. Het aanwezige publiek heeft een avond van genot gesmaakt. Een gezellig bal besloot verder den avond. ’t Is me een aangename eens extra te verwijzen naar 8 Febr. a.s. te geven „Gebroeders de Rook- concert.” ’t Is voorwaar eene groote zeldzaamheid, dat een onderen-paar kan bogen op zoo een ensemble muzikale zoons. En waar elk van die zoons zich een eervolle plaats in de maatschappij heeft verworven, waar meerderen van hen zelfs eene „hervorragende Stelle” hebben ingenomen, is het voor die ouders een zeldzaam voorkomende eer. Het concert van 8 Febr. staat in het teeken van afwisseling: Voor orkest-ensemble komen op het programma o.a. voor de ouvertures „Banditen-streiche” en „De Italienerin in Algier,” „Twee Hp.ngaarsche Dansen,” van Brahms, en de mooie wals „Mondnacht auf der Alster,” van Oscar Fetras. En wat de solisten aangaat, die zijn voor ons geen onbekenden. Allereerst vestig ik de aandacht op den cellist, in Bolsward geen vreemdeling. Reeds meermalen verleende hij zijne medewerking op concerten van de Gemengde zangvereni ging. Sinds dien tijd echter is er nog streng gestudeerd, zijne opleiding is voltooid aan de Koninklijke Muziekschool te ’s Gravenhage, met zulk gevolg, dat hij, na een glansrijk examen, onmiddellijk werd benoemd tot leeraar aan die school. Hij zal zich laten hooren met „Sonate in C,” voor violon-cello, van Giacomo Cervetto. Dat de jongste der broers een puik hoboist zou worden, hebben we eenige jaren geleden al gezegd. Zijn „toon” is zeldzaam karaktereatiek. En hoewel dit jonge mensch eenigen tijd onge steld is geweest, zoo is er toch altijd weer gestudeerd, en het is wel zooals men mij deze week schreef: „hem wacht een schoone toe komst.” De Trombonist, ook een die er wezen mag, komt uit met een „Air Varié,” van Christophe, een zeer dankbaar obligaat. Natuurlijk komt ook de solo-violist voor in de rij der alleen-optredenden. Het zou geen hedendaagsch programma zijn, indien daarop niet voorkwam het „Largo” van Handel, terwijl ook de „Menuet” van Boccherini, niet ontbreekt. Walther’s Preislied uit „die Mei- sterzinger von Nürnberg,” wordt gegeven in eene bewerking voor viool en piano. Een bizondere attractie zal zijn een Trio voor Hobo, Cello en ,piano, van J. 8. Bach. Deze combinatie van instrumenten geeft alle aanleiding tot het vormen van interessante klankeffecten, een belangrijk nommer dus. Een der broers treedt op als zanger, zoowel in serieus als meer populair werk. Vooral dit nommer zien we met belangstelling tegemoet: „we boorden veel goeds van hem spreken.” Terwille van eene aangename afwisseling stellig, zullen een paar Friesche voordrachten ten beste worden gegeven, door den heer De Rook Sr., die op dit gebied zijne sporen reeds lang heeft verdiend. Ten slotte zij nog even vermeld, dat de heer L. Timmer zal zorgen dat er dien avond twee eerste klas instrumenten, piano en orgel, aanwezig zullen zijn. Alles te zamen genomen, kunnen mooien avond verwachten; een muzikaal genot. Van goede concerten is Bolsward ’s winters vrijwel verstoken, moge een volle Doelezaal bewijzen dat men het streven der h.h. De Rook op prijs stelt en dat er, al begint men er aan te twijfelen, in Bolsward toch nog wel muziekliefhebbers zijn. Ws. De zitting van j.l. Vrijdag leverde geen stof op voor een verslag. Wij hebben slechts melding te maken van 1 strafzaak, en deze betrof 8. R. te Witmarsum. Hem werd ten laste gelegd, dat hij een borrel te veel had gedronken en tengevolge daarvan de orde heeft verstoord. Bekl. is verschenen, en doet bijzonder zijn best om den heeren rechters gunstig voor zich te stemmen. Uit de behandeling bleek trouwens ook, dat het lang niet de eerste maal was, dat deze beklaagde wat „over den voet stapte”. Bij het kantongerecht te Har lingen staat hij reeds met zwarte kool geteekend en blijkbaar is hij bevreesd, dat dit voor Manufacturen. Zendingen manufacturen boven de 10 K.G. mogen van nu af aan niet vervoerd worden, indien zij niet voorzien zijn van een vervoer- bewijs van het Rijksbureau voor Manufacturen. Regeeringsvarkens. meer mogelijk de noodige tal van en voor eigen rekening laten slachten, iets wat vooral in het Zuiden des lands schijnt te gebeuren. Naar verluidt is de Minister bezig met een wetsontwerp waarbij de buisslachtingen wor den verboden. Als er dan maar wat haast mede gemaakt wordt, anders is er geen varken meer over. N. Dief in de kerk. Terwijl Zaterdagavond mej. G. in de R. K. kerk op den Burgwal te Delft in gebed was verzonken, heeft iemand, die achter haar zat, een portefeuille, inhoudende f 300 aan con tanten uit haar handtascbje ontvreemd. Mej. G. had dit geld juist van de spaarbank genomen om een en ander te koopen voor haar a.s. huwelijk. Ongelukken. Een driejarig kind, wqnende te Vlaardinger- Ambacht, Emaus, is bij het drinken uit een pot kokende koffie zoo gevaarlijk gewond, dat bet eenige uren later aan de gevolgen is overleden. zich overmand ziende ging hij weer naar binnen, waar hij direct werd gearresteerd. Terstond werd hij aan den lijve gevisiteerd en spoedig bleek men niet misgetast te heb ben. Allerlei gouden voorwerpen, als ringen, kettingen, horloges, potlooden, broches, das spelden enz. werden uit zijn zakken opgediept en door de politie in beslag genomen. De verdachte werd daarna geboeid naar het bureau aan de Riviervischmarkt overgebracht en aldaar in bewaring gesteld. De arrestatie in deze druk bevolkte buurt verwekte natuur lijk een grooten oploop van nieuwsgierigen. Uit een nader gespecificeerde opgave van de firma Abrahamson bleek, dat voor een waarde van f 30,000 was ontvreemd, maar al het vermiste is in ongeschonden staat bij den verdachte teruggevonden. Alg, H. Ongeluk. Toen gistermorgen de locaalspoortrein der firma v. Houten te Weesp naar het station reed, is op tot nog toe onverklaarbare wijze de stoker V. van de machine gevallen, wat eerst een heel eind verder door den machinist werd opgemerkt, die toen terug reed. De ongelukkige bleek met het hoofd tegen een telegraafpaal te zijn geslagen, waardoor het hoofd ernstig gekneusd was en is toen ge vallen. In zorgwekkenden toestand werd hij naar zijn woning vervoerd en is gistermiddag aan de gevolgen overleden, een weduwe met zes nog jeugdige kinderen achter latende. Alg. H. Distributie overtreding. Te Raamsdonksveer (N. B.) is bij een lid van den gemeenteraad door den graancontro- leur ongeveer 300 K. G. tarwe en 150 K.G. tarwemeel in beslag genomen. Inbraak. Te Wormer (N. H.) is Zondagnacht inge broken in de boerenplaats van K. Schoen maker Tz. Bedden, kasten en laden waren doorzocht. De goederen lagen verspreid op den grond. De brandkast was geopend. Daaruit zijn 4 Russische effecten en eenig goud en zilverwerk ontvreemd. Overigens wordt niets vermist. De dieven hebben gebruik gemaakt van de afwezigheid der bewoners, die naar een tooneeluitvoering waren. N. v. d. D. Inbreker gevat. De politie heeft de hand gelegd op zekeren N., bewoner van een woonwagen binnen de gemeente Zijpe, die dezer dagen inbraak pleegde in de boerderijen van de landbouwers B. en K. 8t. Maartensburg, en daar zakken met meel en haver ontvreemdde. De diefstal werd ontdekt door een Belg, die als knecht bij den heer B. diende; hij is den dief, die op zijn nadering vluchtte, achtervolgd, doch kreeg slechts de fiets en een paar schoenen die deze achterliet, in handen. Die voorwerpen hebben tot opsporing van den schuldige geleid. N. v. d. D. Ter herinnering geven wij de lijst der deel nemende gezelschappen hier nog, gelijk wij die begin October gemeld hebben. Omdat er in de toen voorloopig vastgestelde datums voor de verschillende gezelschappen nog al eenige verandering kwam Bolsward stond toen op de lijst als 24 Febr. en is dus 3 weken vervroegd zullen wij zonder ver melding van datums de toen vastgestelde volgorde geven: 1 Tjum, 2 Wirdum, 3 Oldeboorn, 4 Jelsum-Kornjum, 5 Stiens, 6 Warrega,. 7 Tjalbert, 8 Joure, 9 Langezwaag, 10 Leeuwarden (Krite), 11 Wommels, 12 Hol werd, 13 Beetsterzwaag, 14 Gorredijk, 15 Bozum, 16 Bolsward, 17 Harlingen, 18 Leeuwarden (tooneelgezelschap). Sneek kwam in die lijst niet voor, maar doet toch mee. Zondag 17 dezer wordt daar de betreffende opvoering gegeven. Voetbal. J.l. Zondag had alhier op het sportterrein een vriendschappelijke voetbalwedstrijd plaats tusschen „A. V. O.” en „F. C. A.” van Bolsward. Onder leiding van scheidsrechter A.Feenstra, deed Janzen voor „A. V. C.” den aftrap. Direct ontwikkelt zich een vlug op- en neer gaand spel, met „F. C. A.” iets in de meerderheid. as ’t jongtroude pear, bislaen, dat it net foldie en wike mennich de husbalding mar wer opbriek, en elk syn wei wer socht, en yn ’e regel wie yn dat gefal it jong wiif er minder oan ta as de baes, dy’t syn eagen de kost al wer joech, om ien to finen, hwer’t er op nij ih houlik mei slute koe. Al dy rare tastannen fintstiennen, trochdat de ljue sa dom wieme, nei ’t men sei, en men scoe der ris in ein oan meitsje, trocb greate romme skoallen to bouwen, pn den de alders to presjen de bern dêr hinne to stjüren, en dan scoe it mei de tiid bliken dwaeu, det trocb it ünderwys, it forkearde en it minne wol fordreaun waerd. Mar men is wol hwet bikaeid dtkommen. Oan goed finderwys mekear- ret it de minsken net mear, mar it komt by de dei lans noch mear üt, ho min de minsken wirde. Der wirde sims staeitsjes fen forhelle, dêr’t men it laeitsjen ek noch net om litte kin. Sa waerd forhelle fen immen, dy’t de „graen- distribusje” tabitroud wie; de man hie ek in pear bargen, mar dy foerre er mei ierapel- skilen en oare offal, en de man klage stien en bien dat it sa’n lijen wie om de bargen yn 't libben to balden. Einliks kaem it safier, de barchjes scoene nei de slachter, en de distribusjeman dreau se de striette lans. Mar de minsken bearden mar danich ho tsjok en glauzich de bargen wieme, en forkleaurren, dat se noait witten hiene, dat bargen fen ierapelskilen sa groeije woene. Mar op reis nei de slachter liet ien fen de bargen hwet efter op ’e striette, en erchtinkende minsken koene net litte om dat bargepresintsje ris to findersiikjen, en nou die ’t bliken, dat de baerch him to goed dien hie oan rogge. Ja, sa koe men wol bargemeste; der waerd oer it gefal mar frijhwet sein, en it wie fen dy gefolgen, dat er in oare distribiisjeman bi- neamd is, immen sunder bargen en sfinder hinnen, hwent oars is ’t net bitroud. It bulte learen bat de minsken ek al net folM earliker makke. Frisia. Alearen, do’t de minsken noch hast net nei skoalle gyngen, do’t de bern, sahwet amperoan yn ’e broek wierne, al ris in ban mei ütstieken, omdat soks fordieliger wie as nei skoalle te gean, yn dy tiid bleauen de bemtsjes tige dom, en as de berntsjes great waerden, wierne se noch do.m, en it kaem och sa faek foar dat immen yen net forhelje koe hwennear as ’t syn jierdei wier. Hy wist lo forheljen dat er berne wie yn ’e tiid fen ’t ierapeldollen, ef om Drachtster merke hinne,- mar it bleau fensels altiid rieden. Trocb dat de minsken sa dom wierne, wisten se ek sa net fen goed en kwea, en it finder- skie twisken „mijn en dijn” stie hjar ek altyd net botte klear foar de geast, en sa- dwaende rekke dat wol gauris hwet yn ’e war. Fen wetten en sa, wist men ek net folie öf, en as in hij in sij foun, en men bifoel mekoarren aerdich goed, dan smiet men mar gau de lapen byelkoar, en men troude sünder dat der in boargemoaster af hwa dan ek oan to pas kaemder waerd mar gau in foech klinte fen sjedden gearplakt, en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1