Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1UI8. No. 12. 57stö Juar6aug VerscHijnt Donderdags en Zondags. Redenaties van 'n Leeuwarder. Zondag 10 Februari. VOOR Alg. BINNENLAND. Bolswardsche Courant a 5 Cent. bepaalde woningnood niets ’t pleit misschien onwil, maar in onmogelijkheid. De gouddiefstal, De vorige week, zoo men zich zal herinneren, werd te Amsterdam een kist met ongeveer vaak grillige de samenleving ’t Is niet erg eerbiedig en Wij lezen in de Friesche Courant: Met groote bezorgdheid wordt in gezinnen tegen den bekenden 12en opgezien. Beteekende verhuizen vroeger incovenient van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van f 18.000 aan goud gestolen, van In de laatste dagen D. Crt., te Dordrecht gedreven in thee. Verbazend hooge prijzen worden besteed, nl. f 8 tot f 10 per pond. Te Bennebroek heeft de politie Woensdag avond een paard en wagen aangehouden, waarin onder een dubbelen bodem 150 K.G. haver werd vervoerd. Tegen den vervoerder uit Haarlemmermeer werd proces-verbaal op gemaakt. De wagen en de haver werden in beslag genomen. H andelstelegrammen. Volgens te ’s-Gravenhage ontvangen bericht is de bekende maatregel van Engeland in zake het handelstelegrammen-verkeer opge heven, zoodat dit verkeer weder geheel vrij is. Koffieprijs. Men schrijft aan de Maasbode, dat de reden van de verhooging van den koffieprijs met 20 cent per pond de volgende is: „De koffievoorraad hier te lande is zeer klein en men heeft zich verplicht gezien de 130,000 balen Java Robusta koffie te gaan onteigenen, welke indertijd waren opgeslagen met uitvoerconsent naar Duitschland. Vóór 10 Maart 1917 is deze koffie door importeurs verkocht met een zedelijke garantie, dat ze zou mogen worden uitgevoerd, waardoor importeurs f 1 tot f 1.25 per half K.G. voor de koffie ontvingen. Na dezen datum verviel de z.g. zedelijke waarborg en daalde ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar Sigarendiefstal. Het is de politie te Naarden gelukt een complot te ontdekken, dat zich al geruimen tijd voorzag van sigaren ten nadeele van den fabrikant P. van Rooyen aldaar. Als deze of zijn zoon zich even verwijderd had naar hun in de nabijheid van de fabriek staande woning, hetgeen op bepaalde uren van den dag ge schiedde, spoedde een der knechts zich met kistjes sigaren naar buiten, waar zij, door een militair, die in het complot betrokken was, in ontvangst werden genomen. Verschillende andere jongelingen, die wisten dat de'Ze sigaren van diefstal afkomstig waren, kochten en verkochten ze dan, hetwelk zoo langzamerhand een aanzienlijk bedrag beliep. Reeds in November van het vorige jaar waren die diefstallen begonnen. Om nu den dief op heeterdaad te betrappen, had de politie zich met den zoon van den fabrikant verdekt opgesteld. De militair stond als steeds te wachten, en juist toen de knecht weder acht kistjes sigaren naar buiten wilde brengen, schoot de zoon op dezen toe, terwijl de militair door de politie in arrest werd genomen. Toen had men den draad in handen. Alg. H. Weer een krijgskas gestolen. Men meldt uit Zevenbergen aan De Ned. In den nacht van Donderdag op Vrijdag de vorige week beeft men zich toegang ver schaft tot het bureau van de genie alhier en daar een bedrag ontvreemd van f 18.000. Het geld dat daags te voren was aangekomen voor het doen van verschillende uitbetalingen was in een geldkistje geborgen en geplaatst in een houten kist op de slaapkamer van den sergeant, die met de bewaking is belast. De dief (dieven) schijnen dus heel goed te hebben geweten dat er een vrij groot bedrag aanwezig was, en hebben dit geheel onopgemerkt kunnen meenemen. Verschillende soldaten, burgers alsook een sergeant zijn reeds in verhoor geweest, doch tot op heden zonder resultaat. Ken ongelukkig schot. Te Roermond wist Dinsdagavond een Duitecher, die wegens verboden terugkeer in het hem ontzegde gebied over de grens zou gezet worden, aan de handen van den hem begeleidenden marechaussee te ontkomen. Deze loste in de niet verlichte Munsterstraat twee schoten op den vluchteling, met het gevolg, dat het daar passeerende acht-jatig dochtertje van den koperslager W. door een schot ernstig in den buik werd getroffen. De toestand van het kind, dat naar het hospitaal werd overgebracht, is bedenkelijk. De vluchtende Duitecher werd op het Munsterplein door twee militairen aangehouden. (N. R. Ct.) Varkens op het dak. Een inspecteur van politie te Rotterdam heeft gisteren, na tal van acrobatische toeren over daken te hebben gemaakt, geconstateerd, dat bewoners van een pand in de 2e Lombard- straat een varken hielden in de brandgang die van een binnenplaatsje van bedoeld pand voert naar de Doelstraat. De dikhuid had naar schatting reeds een gewicht van 60 K.G. Een andere inspecteur signaleerde enkele dagen geleden een paar varkens op het dak van een huis aan den Goudschen Singel. een waarde Een reiziger van een firma uit Hoorn, die met gouden voorwerpen bij de goudsmeden rondging, had, toen hij zijn laatsten klant in de Boomdwarsstraat bad bezocht, den kruier met de kist naar een bepaald adres gezonden. Deze, een man van 80 jaar, die al meer dan twintig jaar den reiziger vergezelt, ging toen enkele oogenblikken een urinoir in op de Lindengracht. Van dat oogenblik wist men gebruik te maken, de kar met de kist weg te nemen. Er werd dadelijk aangifte gedaan, en in alle richtingen werd de Jordaan on middellijk per fiets doorkruist, teneinde de kar met de kist te ontdekken. Zij was echter weg en kon voorshands niet ontdekt worden. De politie bleef zoeken en had kort daarna een spoor, met dit gevolg, dat de vermoedelijke daders thans op het bureau in de Westerstraat achter slot en grendel zitten. Woensdagavond heeft de politie verdachten te pakken gekregen. Zij vermoedde, dat dezen in een café in de Binnen-Dommerstraat aan het kaarten waren. Een 12-tal rechercheurs met een inspecteur trok er op uit, maar zij, die gezocht werden, waren er niet. In den loop van den avond zijn toen toch vijf ver dachten gearresteerd en is bij hen huiszoeking gedaan. De vermoedelijke hoofddader woont in de Lindenstr., dus in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de kist werd weggenomen. Bij de huiszoeking is veel geld gevonden en zijn ook verschillende gouden voorwerpen aangetroffen. De meeste gouden sieraden waren verkocht aan een uitdrager, die ze echter alweer aan vele anderen van de hand heeft gedaan. Bij de moeder van den hoofd verdachte werd een belangrijke som gelds in beslag genomen. De gearresteerden zijn be kenden van de justitie; twee van hen zijn deserteurs. N. v. d. D. Nog geen thee in het vooruitzicht. Het gerucht gaat (en vond ook reeds een plaats in enkele couranten) dat 15 dezer weder met de distributie van thee zou worden voort gegaan. Te bevoegder plaatse werd ons echter ver zekerd, dat daarvan geen sprake is, dat er de geheele maand Februari nog geen thee komt en dat niemand nog zeggen kan wanneer wèl. De minister is nog altijd bezig met te trachten een overzicht te krijgen van de in het land aanwezige voorraden en als laatsten datum, waarop de leveranciers daarvan mede- deeling moeten doen, is 17 Febr. opgegeven. Daaruit kan ieder reeds zien, dat die datum van 15 dezer even phantastisch is als de thee die we dan zullen drinken. Ongelukken. Te Alkmaar hadden arbeiders voor het ombalen van een boom over ’t Verdronkenoord een touw gespannen, dat door knapen als klimtouw werd gebruikt. Toen het 12 jarig zoontje van den heer A. D. boven het water was, brak het touw; de jongen viel in het water eh verdronk. Keltinghandel in thee. i wordt volgens de een levendige handel vele Mei een enkele dagen of een week, daarbij - bleef het ook. Moeder de vrouw had voor en na de verhuizing eenige ingespannen dagen, misschien de heer des huizes ook, omdat het stuur uit de huishouding was, maar men was dan ook „op stel” en och dan was het leed ook alweer geleden. En in de meeste gevallen ging het verhuizen vrijwillig en dus was men eigenlijk zelf de oorzaak van de herrie. Maar nu is het heel wat anders. Te moeten verhuizen is niets meer of minder dan een ramp, want óf er is een huis beschikbaar, maar de huur is te hoog, óf er is heelemaal geen woning. Bij honderden hebben de deur waarders voor Januari huuropzegging gedaan en het klonk toch wel erg naïef toen in den Raad van de bestuurstafel werd gezegd, dat er van een bekend was. Hoe hoog de nood was, bleek uit een door enkele lotgenooten bijeengeroepen vergadering, waarin ruim honderd gezinshoofden, vrouwelijke als mannelijke, tegenwoordig waren, uit makende een bonte schare van diverse pluimage, waaruit blijkt, dat het huizengebrek onder schier alle standen der maatschappij zit. Op een tweede vergadering was de opkomst nog aanzienlijk grooter en wanneer men veilig kan aannemen, dat er veel meer thuis gebleven zijn, die in het zelfde geval verkeeren, mag men gerust spreken van een zeeronrustbarenden toestand. Als resultaat van deze vergaderingen is reeds een request aan den minister van Justitie gezonden met een memorie van toelichting en afschriften aan de Tweede Kamer, burge meesters, wethouders en raadsleden van de gemeenten Leeuwarden en Leeuwarderadeel. Uit de mededeelingen in die vergaderingen gedaan, bleek hoe noodig hier van overheids wege moet worden ingegrepen. En wanneer we bedenken, dat in den tijd van de spoorweg staking 24 simpele uren voldoende waren om een wet te ontwerpen en tot wet te be krachtigen, dan kan nu toch ook wel gezorgd worden, dat er eens een beetje gang wordt gezet in de „tank” waaruit de wetten worden geschoten. Zeer waardevolle wenken gaf de kantonrechter Höfelt te Amsterdam reeds in dezen en het is te hopen, dat de woorden van dezen verstandigen man, die reeds een Nederlandsche vermaardheid bezit voor den praktischen zin en de bondigheid in zijne rechtspraak, niet in den wind worden geslagen of zijne opmerkingen met hooghartige noncha lance zullen worden genegeerd. Want voor alles hebben we gezond verstand in onze wetgeving noodig en vooral in deze uiterst moeielijke tijden. In ieder geval moet er worden ingegrepen, want het is ondenkbaar dat flinke, goedgezinde burgers, die steeds in alles aan hunne verplichtingen hebben voldaan, op straat zullen worden gezet omdat ze de ver hoogde huur niet kunnen betalen of de eigenaar ze met een ander oogmerk loozen wil. Wel heeft de burgemeester een beroep gedaan op de ingezetenen om een gedeelte van hunoe huizen beschikbaar te stellen, maar al is de wil goed, in de praktijk stuit een dergelijk verzoek op schier onoverkomelijke bezwaren, omdat men niet weet hoe lang men een ander gezin in zijn huis moet opnemen. Was het de kwestie van enkele weken of een paar maanden desnoods, dan zou er wel raad te schaffen zijn. Maar met het vooruitzicht misschien voor een jaar of langer te moeten schikken, zullen slechts zij die veel ruimte vrij hebben in de termen vallen en dat getal zal wel niet groot wezen. Er is bier geen sprake van de allermeeste gevallen van Van groot belang is het, dat in dezen tijd geen woningen tot pakhuizen worden in gericht. Die pakhuizen hebben in elk geval minder haast, dan de menschen die zonder dak boven hun hoofd komen te zitten. Vooral in deze tijden waarin reeds zoo veel gevraagd wordt van het uithoudingsvermogen der groote massa, dient gewaakt te worden dat deze nieuwe plaag tot staan wordt gebracht voordat het te laat is. deze koffie tot circa 60 ct. per half K.G. De importeurs hebben dus het geld verdiend en de „kettinghandel” zou het verlies van circa f 7.000.000 lijden. De raadgevers van den minister hebben het schijnbaar beter geacht, om den minister te adviseeren alle eventueele verliezen op het publiek te verhalen. De prijs van de onteigende koffie is door de koffiecontróle-commissie getaxeerd op 65 cent en dit gaf het verlies van circa 7 millioen. Ten einde nu deze oorlogswinstmenschen voor dit verlies, dat intusschen nog steeds een klein gedeelte bedraagt van de oorlogs winst door hen gemaakt, te dekken, moet iedereen in deze zeer moeilijke tijden 20 ct. meer betalen voor zijn pondje koffie. En wanneer wij er bij bedenken, dat juist het „volk” in evenredigheid veel meer koffie drinkt dan de betere standen, dan kunnen wij dezen maatregel, met medeweten van de regeering genomen, op zijn zachtst uitgedrukt, niet anders dan zeer eenzijdig noemen”. Als het waar is, is het weer een treurig staaltje van bevoorrechting van het groot kapitaal. tegen mij, ik kan het niet helpen, maar ik zie zoo erg weinig tegen de geleerdheid op. En heelemaal niet tegen de geleerden, die mij hunne geleerdheid willen doen gevoelen en er zich op laten voorstaan. De sage luidt, dat eens een student ge ëxamineerd werd, die zoo onbeschrijflijk weinig wist, dat de examinator hem vroeg hoe het mogelijk was zich zoo aan een examen te durven onderwerpen. Waarop het slachtoffer zeide, dat hij geen roeping gevoelde om alles wat reeds in boeken stond nogmaals in zijn hersens te stampen. ’t Is natuurlijk een mop, maar van waarheid is de opmerking niet geheel en al ontbloot. Er wordt veel te veel geleerd. Geleerd, nou ja, laten we zeggen, dat op een gegeven oogenblik een voldoende „blasse Ahnung” voorhanden is om met succes een examen- vuurproef te doorstaan. Is men niet al te zeer geblakerd daaruit te voorschijn gekomen, dan is in de meeste gevallen het leven wel zoo goed om de over tollige hersenballast weg te spoelen. Maar daarvoor hebben we toch eigenlijk niet zitten blokken. Over het algemeen is men de meening toegedaan dat alleen menschen, die veel geleerd hebben, in staat zijn lastige kwesties uit den weg te ruimen. Vandaar, dat men in de hoogste colleges en commissies alleen mannen van groote wetenschap en klinkende namen vindt. Toch zal bij nadere kennismaking in de meeste gevallen het resultaat volstrekt niet beantwoorden aan de verwachtingen, die men op grond van geleerdheid en titels meende te mogen bouwen. Ja, wie er dichter bij komt zal paf staan van het weinige doorzicht en totaal gemis aan menschenkennis, dat bij als hoogst bekwaam aangeprezen menschen dikwijls te vinden is. De geleerdheid is in de meeste gevallen een sta-in-den-weg. Heeft een advocaat meer rechtsgevoel om dat hij in de rechtswetenschap heeft gestu deerd? Heeft de geleerdheid van een professor, een predikant, een hoofdonderwijzer iets met de ontwikkeling uit te staan? Neen; ontwik keling zit in den persoon zelf, is iets ingeborens, dat tot hoogere uiting geraakt naarmate hij met het leven in aanraking komt. Men mag dan ook veilig aannemen dat de ontwikkeling van een werkman aan de maatschappij grooter winst geeft dan het behalen van de hoofdacte bij den onderwijzer of het behalen van een doctorstitel bij een of andere studie. Wat we bij de geleerden, de veel wetenden, missen is de heldere kijk op de dingen en het organiseerend vermogen. De overgroote meerderheid leeft in een eigen wereldje en denkt zich dat wereldje geweldig groot en zichzelf, als het middelpunt. En toch is ’t zoo klein, dat men de geur van de pannekoeken, die er gebakken worden duidelijk in de omringende landen kan ruiken. En evenzeer is het waar, dat de minder geleerden, die menschen die minder hun levens beschouwing aan boeken hebben ontleend en die meer in de nabijheid-van het leven met zijn eigenaardige eischen en wendingen zijn gebleven, voor dikwijls heel veel meer presteeren, dan zij, van wie getuigd kan worden, dat al wat in boeken steekt in hunne hoofden is gevaren. Paul Kruger heeft eens gezegd dat hij niet geletterd maar wel geleerd was, waarmede hij te kennen wilde geven, dat hij rijk was aan ervaring en arm aan schoolsche kennis. En toch was hij een groot man. ’t Is niet om een pleidooi voor de luiheid te geven, 't is niet om het leeren als overbodig voor te stellen, maar wei om te doen uitkomen, dat de geleerdheid allerminst recht heeft met een zekere geringschatting op den minder „ontwikkelde” neer te zien. Voor de maat schappij beteekent de tweede groep dikwijls heel wat meer dan de eerste. In beslag genomen. Dokklim. Bij een paar slagers in deze gemeente zijn niet minder dan ruim 90 zijden spek in beslag genomen, en bij enkele winke liers een hoeveelheid thee. Naar men verneemt bestaat het voornemen deze goederen onder de ingezetenen te distri- bueeren. de Banier.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1