en Advertentieblad Nieuws- Bolsward en Wonseradeel. No. 14. Verscxujnt Donderdags en Zondags. 57sta Jaargang. 1918 Maatschappij tot Nm van het Algemeen. Zondag 17 Februari. Uit de Raadszaal. VOOR 3V2 Op Kadijk vonden een een rijwiel gevonden met de handen in de zakken. Als verdacht van dezen moord is aangehouden een rijksambtenaar, op wien bezwarende brieven zijn gevonden en die bij de vrouw van den vermoorde langen tijd in den kost was. Alg. H. INGEZONDEN. BINNENLAND. Bolswardsclie Courant I' I lijkt worden, dwijnen. Vergadering op Donderdag ]4 Februari 1918. verwezen- ver- Jouster Cl. f 8600 en waren 12 leden, de heer wegens lichte ongesteldheid ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. tiebureau zal het wel door de gebeele pers wandelen. Wij voor ons zullen echter ernstig overwegen, of niet ook langs anderen weg tegen deze slechte methode moet worden geprotesteerd. Wij achten trouwens zulke trucjes ver beneden de waardigheid der regeering. have 38 stuks hoornvee en 1 paard bijna f 20.000 werd gemaakt. Het aanwezige hooi met twee hoopen ingekuild gras bracht Ook het boerenreeuw, voor ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62x/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Jours. In de gesloten zitting na de open bare, heeft Woensdagmorgen de gemeenteraad besloten het hotel v. d. Feer aan te koopen. »Men” zegt voor den prijs van f 11000, doch officieel is ons dat niet bekend. En nu wordt het weggeruimd meent men, om een open Torenstraat te krijgen en daarheen dan de paardenmarkt te verleggen. Daar echter de tram over enkele jaren zeker uit de plaats gaat verdwijnen en achter langs zal loopen, betwijfelen wij dat en gelooven veeleer dat het gebouw voorloopig «al blijven bestaan, 't Kan voor allerlei doeleinden ge bruikt worden. Als echter later de kade-plannen dan zal het wel moeten Moord onder Leur is vermoord ge- man uit Zevenbergen. Hij had schot door de slapenhij werd naast zijn Het diplomatenzoodje. Dr. Leuring, een specialiteit in huid- en geslachtsziekten, geeft in een gedenkboek van een Haagsch ziekenfonds daarover bijzonder heden. Door het groote aantal vreemdelingen, die zich in Den Haag sinds het uitbreken van den oorlog vestigden, heeft de schurft zich in onze keurig nette residentie verbreid. In het verslag komt een merkwaardige bijzonderheid voor over de toename van geslachte- en huidziekten tijdens de vredes conferentie in Den Haag. Bij die gelegen heden kwamen uit alle beschaafde staten van-de wereld staatsmannen met hun gevolg. Dat dezen niet allen rein van lichaam en van hart waren, blijkt uit het toenemen van bedoelde ziekten tijdens hun verblijf in Den Haag. Dr. Leuring zegt: «.Toen werd dit ongetwijfeld, evenals nu door den nasleep van vreemdelingen van allerlei gehalte, vooral ook lichte vrouwen, die bij de conferentie behoorden, veroorzaakt. Tegen 4060 baden ter bestrijding van schurft in gewonen tijd, had men er tijdens en na de eerste Vredes conferentie 1150 in het verloop van maand tijde.” De Vredesconferenties hebben niet veel anders gegeven dan plechtige woorden en verklaringen en ijdele tractatenwie had kunnen denken, dat ze daarbij nog een aantal vuile ziektegevallen in Den Haag hadden gebracht. Nu na al dien woordenpraal van vredelievendheid en beschaving de beschaafde staten een oorlog begonnen zijn grooter en vreeselijker dan er ooit is geweest, moet men die conferenties wel schurftig achten. Was het niet beter geweest het geheele vredespaleis maar als gebouw voor dakloozen te bestemmen? N. Harl. Ct. De „Ersatz"-levensmiddelen. In den laatsten tijd worden er verscheidene levensmiddelen in den handel gebracht, welke slechts surrogaten zijn. Hoewel deze vaak onschadelijk zijn, gebeurt het ook wel eens, dat ze nadeel voor de natuurlijke gezondheid kunnen opleveren. Dat er handelaren zijn, die def»ersatz”-levens- middelen eerst laten keuren, vóórdat het publiek ervan kan gebruiken, pleit zeker voor hen. Daartegenover staat echter, dat er waarschijnlijk ook zijn, die dit niet doen. Dezer dagen b.v. wilde een fabrikant thee in den handel brengen, waarbij tabaksbladeren gemengd waren. Hij vroeg eerst aan den Gezondheidsdienst of zulks schadelijk was, waarop hij te hooren kreeg, dat thee met nicotine als drank af te raden was, zoodat hij er van afzag, om dit soort thee te verkoopen. Turfexploitatie. In Oost-Friesland pakt de Duitsche regee ring de zaken beter aan dan hierin ons land. De uitgestrekte venen aldaar zullen met een groot aantal turfgraafmachines geëxploiteerd worden, terwijl eenige spoorlijnen zullen wor den aangelegd, met de bedoeling zooveel mo gelijk turf te produceeren. Wat doet men in ons land? Een groot deel turf verbrandt door verregaande noncha lance en gebrek aan toezicht, een ander deel wordt niet weggehaald, ofschoon reeds kant en klaar en wat bij de verbruikers komt, is onmogelijk duur en dikwerf kletsnat. Aan de Duitsche energie kunnen_we nog wel eens ’n voorbeeld nemen. Onze voedselvoorziening Op de vraag van den heer Van Doorn, betreffende een overeenkomst met de Veree- nigde Staten omtrent de voedselvoorziening: Kan de Regeering aan de Kamer eenige mededeeling doen omtrent de overeenkomst welke met de Vereenigde Staten omtrent de voedselvoorziening zou zijn gesloten? luidt het antwoord van den heer Loudon, minister van buitenlandscbe zaken: Er bestaat nog geen overeenkomst met de Vereenigde Staten omtrent de voedselvoor ziening van Nederland. Ondergeteekende zal echter, zoodra op dit punt overeenstemming mocht zijn bereikt, daarvan aan de Kamer mededeeling doen. pl.m. f 861)0 op. machines en gereedschappen gingen buitengewone prijzen van de hand. Landbouwvertegen woordig ing Leeuwarden, 14 Febr. Gister vergaderden hier tal van antirevolutionnaire landbouwers uit de provincie om te beraadslagen over het verkrijgen van landbouwvertegenwoordiging voor de Tweede Kamer. Na een rede van het Tweede Kamerlid, den heer Colijn, werd besloten vier landbouwers- candidaten aan te wijzen om le trachten deze geplaatst te krijgen op de anti-rev. candidaten- lijst. Als candidaatleden werden gestemd de heeren B. Tamminga te Sneek, IJ. Veldhuis te Sneek, H. Leenstra te Haskerhorne en W. A. Nijenbuis te Katlijk. Steenwijk, 14 Febr. Wegens totaal gebrek aan meel hebben onderscheidene bakkers alhier van heden af hun zaak, wat betreft het bakken van wittebrood, stop moeten zetten. Wordt er niet spoedig meel aangevoerd, dan zullen alle bakkers binnen enkele dagen moeten volgen. Wolvega, 14 Febr. Door de politie is in de laatste dagen ijverig gespeurd naar verboden huisslachtingen en niet zonder resultaat. Bij tal van particulieren werden pas geslachte varkens in beslag genomen. Hedenmorgen ‘Werd dit vleesch aan Douma’s exportslagerij verkocht. Door de machine gegrepen. Te Delft is in de machinekamer van het gebouw voor electrotechniek der Technische Hoogeschool bet 14 jarig dochtertje van den machinist Van der Horst door een machine gegrepen en vermorseld. Foedselverknoeierij De Telegraaf kwam met de mededeeling dat in de stelling Amsterdam groote partijen erwten en boonen bedierven en wel zoodanig dat alles weggeworpen kon worden. Deze peulvruchten waren met f 54 per baal betaald. Dus geen kleinigheid. Het Bureau voor Mededeelingen kwam aan stonds met een tegenspraakEr was slechts weinig bedorven en werd thans geschift en het bedorven gedeelte voor veevoeder bestemd. Naar aanleiding hiervan schrijft de Tel.: Dit is weer een van die officieele berichten waarover men de handen in elkaar slaat van verbazing. Het is blijkbaar als een tegenspraak bedoeld, maar wie ons bericht van de vorige week er naast legt, zal zien, dat er precies hetzelfde in staat. Het is dus de meest pertinente bevestiging van wat we hebben medegedeeld. Het is echter gekleed in een vorm, die den schijn van tegenspraak moet wekken. Die vorm is wij aarzelen niet het te zeggen misleidend. De inhoud bevestigt ons be richt, de vorm doet het voorkomen of er iets in tegengesproken wordt. Wanneer iemand met zulk een bericht bij een dagblad-redactie kwam, zou vermoedelijk geen enkele redactie'het opnemen. Nu het een officieus bericht is van het corresponden- De raadsvergadering no. 2 van dit jaar is nu inderdaad een kleintje. Slechts 3 punten op de agenda, die alle geen of weinig stof opleverden, slechts één stukje ingekomen en na de agenda ook weinig nagerecht een en ander is met recht een koopje te noemen, want vóór acht uur was de openbare zitting al afgeloopen. Tegenwoordig Oosterbaan was afwezig. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen was een missive van de Chn vereeniging van gemeenteambtenaren houdende dankbetuiging voor de regeling hunner jaarwedden. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Kohier Schoolgeld, 4e. kwartaal 1917. Deze kohieren: school No. 1 op f319.40 en de school voor m. u. 1. o. op f 208.50, werden zonder hoofdel. stemming goedgekeurd en invorderbaar verklaard. 2. Adres A. Draaisma, onderhands pachten vischwater, met advies B. en IF. Het advies luidt om gunstig op bet verzoek van deu adressant te beschikken, en voor één jaar hem het vischwater Workumervaart en Ymswolder opvaart af te staan voor f 25. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Foorstel B. en IF. rioleering 't Laag enz. Volgens rapport van den architect eischt de toestand van den waterafvoer van ’t Laag, ’t Hoog en Witheerenstr. dringend verbetering. B. en W. doen het voorstel daartoe, tevens omdat daardoor in de behoefte aan werk eenigszins kan worden voorzien. De kosten dienen gevonden te worden door geldleenfng. Er wordt nog op gewezen in dit' rapport, dat reeds getracht is verbetering te krijgen door het wegnemen van roosters voor de buizen, maar 't is gebleken dat die buizen te nauw zijn, en ook de goten der straten dienen verbeterd te worden door er een onder- grondscbe rioleering met betonzinkputten aan te brengen ook met het oog op de volks gezondheid. De kosten waren geraamd op f 4100 en f 480, maar door ’t stijgen van de materialen en de verhooging der werkloonen zal dit nu worden f 4600 en f 520. De beer Praamsma weet dat de prijzen der materialen van maand tot maand stijgen en dat dus de begrooting in December opgemaakt, moet worden verhoogd. Hij had de vorige vergadering bezwaar tot behandeling over te gaan, maar nu heeft hij tegen het plan in zijn geheel geen bezwaar, doch hij zou graag hebben dat de deksels op de zinkputten gesloten werden, want anders worden die bakken door de omwonenden als aschvaten gebruikt. Hij had gedacht dat de Gemeente hier grootendeels op particulier terrein verbeteringen zou aanbrengen, doch dit is niet zoo. Bij de demping in 1880 van dat slootje, heeft de Gemeente de zorg voor de waterlossing op zich genomen en de toestand is wel zoo, dat er moet verbeterd worden. De heer v. d. IFal kan zich met dit voorstel vereenigen, maar, nu er een ondergrondsche rioleering komt, hoopt hij ook, dat er bij school no. 2 een waterplaats wordt aan gebracht, want er is daar groote behoefte aan. Hij wijst er ook nog op, dat hij instemt met den heer Praamsma, om de zinkputten af te sluiten, want anders zal het gauw weer verstopt raken. Thans zit de waterlossing op ’t Laag geheel vol en bij vreest dat er meer zulke riolen zijn. De heer Kramer wijst er op, dat de gedachte van B. en W. vooral is het werk spoedig uit te voeren omdat het noodig is en tevens om te voorzien in de werkeloosheid. Wat de opmerking over de zinkputten betreft, dit zal overwogen worden, en als het kan, zal er op gelet worden. Wat de opmerking van den heer v. d. Wal betreft omtrent de waterplaats, hier zal ook Tekening mee worden gehouden, doch het moet geen misstand zijn op de openbare straat aldaar. Zoo’n waterplaats heeft z’n voor en tegen, doch er zal op gelet worden. De heer Keikes heeft gezien dat de toestand dringend verbetering eischt, maar hij wil tnch vragen of voor zulk een klein werk wel een dagelijksche opzichter noodig is. Er is daarvoor f 250 uitgetrokken. Kan de architect of de stadstimmerman daar niet op toezien? De heer Kramer antwoordt hierop, dat op het leggen en aansluiten der buizen wel degelijk moet worden toegezien. De post is maar als voorzorg uitgetrokken, misschien is 't niet noodig dat de som wordt uitgegeven, maar een goede uitvoering is een dringende eisch bij zulk werk. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. De heer v. d. Klei vraagt hoe het is gegaan met de tijdelijke ambtenaren wier duurtetoeslag door het voorstel der heeren Eisma en Terhenne is verminderd. Het zou, meent hij, in de volgende vergadering geregeld worden, maar hoe is dat in z’n werk gegaan? De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. het volgens de meening van den Raad zoo hebben geregeld, dat geen hunner minder ontvangt, dan toen de duurtetoeslag hooger was. Om op ’t peil te blij ven is van dezulken het loon zooveel verhoogd, dat ze toch op ’t zelfde bedrag bleven. De heer Eisma wenscht een vraag te stellen naar aanleiding van ’t verslag van den schoolarts. Daarin staat dat met het oog op het heerschen van diphtheritis in deze gemeente door den inspecteur der volksgezondheid was geadviseerd om de leerlingen en onderwijzers van alle scholen te doen onderzoeken, maar doordat de ziekte aan 't afuemen was, is dit niet tot uitvoering gekomen. Toch doen er zich nog telkens gevallen voor, dat is nu al langer dan een jaar. Is het ook van belang dat daar nog uitvoering aan wordt gegeven? De Foorzitter kan hierop antwoorden, dat hij zelf in die kwestie een werkza'am aandeel heeft genomen en hij heeft er met den inspecteur over gecorrespondeerd. Het was werkelijk de bedoeling dat een algemeen onderzoek zou worden ingesteld, maar toen de ziekte afnam, is geadviseerd dat het nog niet noodig was, zoo’n uitgebreiden maatregel toe te passen. Blijkt het evenwel noodig, dan zal men 'er toch toe moeten besluiten. Schorsing der openbare zitting. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). //Van vrijen en trouwen in den ouden tijd” is het onderwerp, dat Prof. Brugmans zich voorstelt op den laatsten Nutsavond van dit seizoen te behandelen. In het eerste deel zijner rede deelt hij ons allerlei bijzonder heden mede, die daarop betrekking hebben en welke bij ontleent uit alle streken van ons land, gelijk ook nu en dan uit het bui tenland. Hij herinnert ons daarbij aan de resten van den oer-ouden beschavingstoestand, die nog in verschillende gebruiken bij ver loving en vrijage voortleven. Na de pauze vertoont Prof. Brugmans een serie lichtbeelden, die veel van wat de spreker verteld beeft, in beeld laat zien. Blijkbaar besteedt hij daaraan veel zorg, want bij schreef mij, dat bij er nog eenige nieuwe heeft laten maken, die een nog duidelijker overzicht geven. De andere bijzonderheden vind ik in een verslag, voorkomende in de Handwerksman, Maandblad van de Vereeniging Handwerkers- en Vriendenkring. Ik lees daar ook, dat het een mooie, leerrijke les was, die den geest gansch plaatste in het maatschappelijke leven van bet Nederland der 17de eeuw, dank de boeiende, aangename voordracht van den hoog- leeraar in de geschiedenis. Het bestuur heeft dan ook goed ver trouwen een gelukkige keuze te hebben gedaan met Prof. Brugmans uit te noodigen zijn lezing in ons Departement te houden. Het hoopt, dat velen op den avond van 21 Febr. naar yde Doele” zullen komen, ondanks de hoogere entrée (25 cents), die ook wij, wegens de meerdere uitgaven, ons genoodzaakt zien van de niet-leden te vragen. Uit naam van het Bestuur, D. KOSSEN, Voorzitter. Huizum, 14 Febr. Dat er tegenwoordig abnormale prijzen voor het vee worden betaald kan blijken uit het feit, dat gisteren in het boelgoed van den veehouder J. Castelein onder behoor van ons dorp, voor de levende

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1