Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Versciiijnt Donderdags en Zondags. 1918 No. 15. 57ste Jaargang. De nieuwe wüze van verkiezen Donderdag 21 Februari. VOOR INGEZONDEN. Vriendschappelijke match. Hij zegt graag zijn dingen in woorden. Daarom is hij niet tevreden met zijn treffend effect aan het eind van bedrijf vier: de zoon, blind uit den oorlog komende, in de armen van zijn blinden vader, maar moet dat nog eens Hink uitge meten en toegelicht. Er volgt dan nog een bedrijf, waarin het meisje kan kiezen tusschen de beide broeders en een Candida gelijk,den zwaksten haar hand reikt. BINNENLAND. Tooneelvoorstelling. STADSNIEUWS. Bolsvardsche Courant 8 maanden. niet te veel plaatsruimte te en worden de andere, veel de Kamerver- de gemeenteraadsver- den schrijver is het sober gespeeld. Vooral het begin tot i in spanning ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad' zijn verkrijgbaar a 5 Cent. heel anders ’t Gaat nu niet meer zeker aantal kiezers den naam een lijst zetten, maar vijf, zes, tot hoog- candidaten op. Deo boven-aan en verder ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ff et bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ze meer over op lijst, die er minder dan de kiesdeeler hadden en wel in de volgorde, waarin zij op de lijst voorkomen. Stalen- en gemeenteraadsverkiezingen. Op gelijke wijze hebben de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden plaats. Het hoofd-stembureau wordt dan centraal stembureau. Voor de Staten-verkiezingen provincies onderverdeeld in kleinere kieskringen dan voor kiezingen; en voor kiezingen in nog weer kleinere. Op de candidatenlijsten voor de Staten mogen hoogstens 20 namen voorkomen en op de lijsten voor den gemeenteraad een zeker getal overschot-candidaten (afhankelijk van de grootte van den Raad.) Herstemmingen vervallen en eveneens de tusschentijdsche verkiezingen. Dit geldt zoowel voor de Kamer, als voor de Staten en de gemeenteraden. Valt om de eene of andere reden (overlijden of vertrek uit de gemeente) een lid af, dan wordt bij door de aanvolgende opgevolgd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De getrouwe lezer van de Jong's Adver tentieblad, de beer Z., wenscbt in een ingezonden stukje over goedkoope melk een wenk te geven aan de heeren die het moeten weten en geeft als-middel (om meergegoeden te weren) aan de hand een lijst met de namen der aanvragers te publiceeren daar waar dit ’t meest geschikt wordt geacht. ’t Lijkt mij minder gewenscht toe dezen weg te volgen en ik wou ook langs denzelfden weg de heeren wel een wenk geven. Bij voorbaat wil ik eerst U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggen voor de ruimte aan mij afgestaan in uw blad. De bedoeling om goedkoope melk te leveren zal, denk ik, wel niejt hebben voorgezeten, toen deze regeling is ingesteld, aangezien het opschrift van het aanvraag-biljet luidt: «voor zieken, zwakken en kinderen.” Daar de melk echter aanmerkelijk goed- kooper wordt aangeboden, komen er beel wat zwakken? zich aanmelden om van deze gelegen heid te profiteered Zou het nu niet wenschelijk zijn dat alleen houders van witte domiciliekaarten voor hunne zieken, zwakken of kinderen, deze melk- boèkjes werden verstrekt en houders van gekleurde domiciliekaarten voor hunne zieken, zwakken of kinderen, gekleurde melkboekjes kregen. Voor den kostenden prijs konden deze dan de melk eerder bekomen dan zij, die geen melkboekje er op na hielden. De grief was dan weggenomen dat meer gegoeden van den toeslag profiteerden, terwijl de zieken, zwakken en kinderen, niet van de onmisbare melk verstoken bleven. Hoogachtend, D. B. Zondag 1.1, speelde de voetbalclub «F. C. A.” een vriendschappelijk spel tegen een Harlinger elftal. Het is niet zoozeer mijn bedoeling een verslag van den wedstrijd te geven, dan wel eenige opmerkingen te maken betreffende bet tegenwoordig elftal, waarover «F. C. A.” beschikt. Allereerst valt te constateeren, dat de spel- qualiteit gaandeweg merkbaar beter wordt, en ik houd er mij van overtuigd, dat bij geregelde oefening, en het in hoofdzaak hand haven van de tegenwoordige opstelling, ,/F. C. A.” een goede toekomst tegemoet gaat. Bij de laatst gespeelde wedstrijden bleek de voorhoede belangrijk versterkt te zijn door den nieuwen rechtsbuitenspeler, die snel en doortastend is en meermalen door goede voor zetten de gelegenheid tot doelpunten opent. Wanneer bij en zijn buurman elkaar goed leeren begrijpen, kan die vleugel zeer produc tief worden. De linkervleugel was niet zoo goed op dreef, maar het moet gezegd worden, dat die vleugel wel eens wat verwaarloosd weid. Dit zij toch voor den linksbuiten geen reden om te ver van zijn «lijnlje” te gaan. Door het spel te verdeelen, en zooveel mogelijk op zijn plaats te blijven, wordt het spel fraaier. Opeenhooping van spelers moet ver meden worden. De linksbinnen deed wat vreemd; hij voelde zich blijkbaar nog niet thuis op zijn nieuwe plaats, doch van een handig en geroutineerd speler als hij is, mag verwacht worden, dat dit wel spoedig zal verbeteren. De middenvoor deed Vaak goed werk, md^r ik meen, dat hij den bal wel eens wat te lang bij zich hield. Vlugger overgeven zou waarschijnlijk meer succes hebben opgeleverd. De middenlinie was zeer goed; een belangrijke verbetering ware m.i. den linkshalf van plaats te doen wisselen met den spil. Eerstgenoemde speler trok de aandacht door zijn goed spel en onvermoeid werken; hij schijnt de aangewezen man voor de belangrijke plaats, die ik bier o^ betoog heb. Op de verdienste van den tegenwoordigen spil wil ik overigens niets afdingen. Deze Met dit al: dit is echt, hartelijk werk van een man die meent wat hij zegt. Men zou het wat eenvoudig kunnen noemen, doch pakt het niet daardoor juist de menigte van een volksschouwburg, voor welke 't is bestemd? Van de twee zonen van een Duitschen manden maker, een door den oorlog blindgewordene, gaat de een, gezond van lijf en leden, ten oorlog. De ander mismaakt, blijft thuis. Ook hij echter heeft te lijden van de ongunst der tijdenzijn anti-oorlogs propaganda brengt hem de gevangenis in. Zoowel de feiten als de woorden van Inte Onsmau’s propagandist, brengen de omlevenden aan het denken. Hel eerst is natuurlijk het meisje bekeerd. Greta van buurvrouw, door beide broeders begeerd, heeft haar beslissing tot na den oorlog uitgesteld, doch aan haar edele keuze hebben we niet getwijfeld. Maar ook zelfs de vier gegoede burgers, wier avondpartijtje in het tweede bedrijf zulk een geslaagd tafereeltje vormde, wankelen op hunne solide grondvesten, en natuurlijk zal ook de blinde vader aan het einde een ander man blijken als aan het begin. Dien vader wordt in den nacht zijner blindheid het licht geopenbaard zoo verstaan we den titel, al doet het stuk ook nog een anderen uitleg aan de band: het licht in zijn nacht was de trouwe liefde zijner vrouw, gelijk het ook zoo wezen zal voor Heinrich den blinden zoon, wanneer Greta hem aan het harte valt. Onder leiding van stuk verdienstelijk en den jongen Willem Faassen mag men prijzen, die zijn propagandist binnen de perken hield en deed gelooven in zijn karakter. Hij bleek dezen avond een kracht van waarde te kunnen zijn. Barendse was treffend als de blinde vader en vond een goed medespeler voor het ontmoetings-fafereel in Hans Duinker. In het huis van Fincke, den braven meelfabrikant (Karei Baars) was Elise Poons-Van Bieneeen huishoudster uit den Elzas geschikt om een oorlog ter wille van dezen inzet te verklaren. Bloemen en een volle zaal gaven den derden speelavond een première-karakter. De schrijver werd ten tooneele geroepen om zijn welverdiend aandeel te ontvangen in de hulde. V. B. Uit De Courant: De oorlogsjaren zijn niet ongemerkt voor Inte Onsman, den schrijver van «Het Licht in den Nacht,” voorbijgegaan: zijn socialisme werd slechts er door versterkt en zijn ver trouwen in een betere toekomst ging niet verloren. Een eerlijke, oprechte overtuiging stelde hem in staat een eerste tooneelwerk te leveren, dat het publiek van I bet vijfde bedrijf ontroerde en hield. «Het Licht in den Nacht” zal nog veel dankbaar publiek naar dezen schouwburg trekken. Bolsward, Febr. '18. Sneek, 19 Febr. De tijd zal niet ver meer af zijn, waarop de vreemdeling die onze veste binnenkomt, zal ontwaren dat een groot gedeelte van ’t greidland, dat onze stad omgeeft, in bouwland is herschapen. Verscheidene jaren geleden, toen hier een vruchten- en bloemententoonstelling werd gehouden, verraste een autoriteit op landbouw gebied, in Groningen woonachtig, ons met een opwekking, om den grond om onze stad gelegen toch productiever te maken. De Spreker bewees dat de weilanden hier zich bijzonder leenden voor tuinbouw, waarmee vrij wat meer voordeel kan worden behaald dan met zuivelbereiding en veeteelt. Maar het was toen bij onze melktappers aan een doovemansdeur geklopt. Die vent uit Gr. wist er niets van, en zoo bleef men tot heden maar door melken en door tappen, en ontvangen de boterfabrieken nog steeds bun grondstof. speler beeft opmerkelijke vorderingen gemaakt, en F.CA. kan van hem nog veel verwachten. Ook overigens was de verdediging in goede handen, doch ik zal hierover niet verder uitweiden, om gebruiken. Ik eindig met de hoop uit te spreken, dat er bij het publiek wat meer belangstelling ontstaan zal voor het voetbalspel. Dit toch is zoo noodig voor een voetbalclub, en de kosten zijn zoo gering. Voor een klein bedrag wordt men donateur, en heeft 't geheele seizoen vrijen toegang tot de wedstrijden. (Ingez.) EEN BELANGSTELLENDE. Blijkens achterstaande advertentie, zal de rederijkerskamer «Eendracht zij onze Leus,” a.s. Zondagavond in zzde Doele” opvoeren: zzHet Licht in den Nacht,” tooneelspel in 5 bedrijven van Inte Onsman. Wij plaatsen onderslaande een paar pers- beoordeelingen over dit tooneelspel. Uit het Algemeen Handelsblad: Inte Onsman is propagandist. Maar thans hebben een paar luitjes hier, wien het allerminst aan ondernemingsgeest ontbreekt, de koe bij de horens gevat. Van ’t O.-B. Weeshuis hebben die heeren (een groenten handelaar en een tuinman bloemist) 10 p.m. beste greide gehuurd, die, na geboord te zijn door de Cultuurcommissie, zal worden gescheurd tot bouwland. Aard appels, bruine boonen, bieten misschien, zullen de eerste vruchten zijn, die erop worden verbouwd. Sneek, 19 Febr. Nu de Minister op den dag van morgen de maximumprijs voor den verkoop van vleesch beeft vastgesteld, verkozen de slagers hier heden op de Markt niets te koopen. Men wil dit besluit handhaven, totdat ZEx. ook met een maximumprijs voor den inkoop van vleesch is gekomen. Natuurlijk was tengevolge den genomen regeeringsmaatregel, heden geen noteering van slachtvee. Sneek, 19 Febr. Onze vroeger zoo bloeiende coöperatieve verbruiks- en productievereeniging u Werkmansbelang” behoort thans tot het verleden. Gisterenavond werd zij op een algemeene ledenvergadering, waar misschien niét eens ’t vierde van het aantal leden tegenwoordig was, met bijna algemeene stemmen ontbonden. Slecht financieel beheer in den tijd toen er nog wat viel te gappen, mag veilig als de oorzaak worden beschouwd van den val. Misschien hebben ook de laatste jaren wel ietwat dien val in de hand gewerkt; maar had het Bestuur de belangen der Vereeniging steeds krachtig behartigd, vrijzeker had deze den schok van de oorlogsjaren gemakkelijk kunnen weerstaan. Inbraak. De Grondwet deelt mede, dat te Zeven bergen bij den rentenier Nelemans een inbraak is gepleegd, waarbij een som van ongeveer f 6000f 8000 is ontvreemd, gedeeltelijk be staande uit effecten. Zaterdagavond is ’t geld gevonden in den toren der Protestantsche kerk, waarna deze terstond verzegeld werd. Als verdacht van den diefstal met inbraak werden aangehouden twee personen, van wie één een Belg, die bekend hebben. Dezen zomer, als we weer ter stembus worden geroepen, om een nieuwe Tweede Kamer te kiezen, zal het met die verkiezing heel anders toegaan dan tot heden. Tot dusver waren er 100 kiesdistricten en in elk district moest ééu vertegenwoordiger worden gekozen. Thans wordt het land ver deeld in niet meer dan 18 kieskringen, en elke kieskring wordt weer onderverdeeld in verschillende atemdistricten, elk p.m. 1000 kiezers tellende. In de - hoofdplaats van eiken kieskring komt een hoofdstem bureau. De burgemeester dier gemeente is voorzitter van dit bureau neemt de candidatenlijsten in ontvangst. De Candida ten-lijsten. Die candidaten-lijsten zullen er uitzien dan voorheen, zóó, dat een van ééu candidaat op men zet er dadelijk maar stens tien namen van meest begeerde zet men naar volgorde. Bij iedere lijst moet de ver klaring van elk der candidaten overgelegd worden, dat zij met hun rangnummer tevreden zijn. Dezelfde naam mag niet op meer dan ééu lijst voorkomen. Verschillende partijen mogen dus niet eenzelfden candidaat stellen tenzij op één. lijst. Komt hij op meer lijsten voor, dan wordt door het hoofdstembureau zijn naam van alle lijsten geschrapt. De candi daat moet kleur bekennen en verklaren, door welke partij hij gesteld wenscht te worden. De verschillende lijsten worden opgezonden naar het centraal stembureau in Den Haag, dat ze publiceert in de Staatscourant. Boven dien worden ze door het heele land aange plakt aan de secretarieën in de gemeenten der hoofdstem bureaux. De partijen in eiken kieskring krijgen nu een week den tijd om twee of meer lijsten te combineeren tot een z.g. lijstengroep. Het stemmen. De kiezer elke kiezer wordt onder be dreiging met boete verplicht zijn stem uit te brengen krijgt op zijn oproepiugs kaart de namen van alle candidaten in zijn kieskring vermeld. Toch mag meu niet meer dan één candidaat stemmen. Dat stem men gaat op de manier als tot dusver. Het boofdstembureau stelt vast hoeveel stemmen elke candidaat beeft gekregen en vermeldt zulks aan het centraal stembureau in Den Haag. Nu kan het voorkomen, dat uit verschil lende kieskringen gelijkluidende lijsten worden ingezonden. Deze worden dan samen als één lijst behandeld. Het toekennen der stemmen. Stel, er zijn in het heele land 1.281.900 stemmen uitgebracht. Daar er 100 plaatsen te vervullen zijn, wordt dit voor elk een gemiddelde van 12819. Dit cijfer heet dan de «kiesdeeler”. Zooveel malen een lijst nu 12819 stemmen heeft, zooveel zetels krijgt de partij, die de lijst inleverde, toebedeeid. De wet spreekt echter niet van partijen, maar van lijsten. Laten we aannemen, dat er slechts 5 lijstengroepen bij het centraal stembureau ingekomen zijn, waarop resp. 384320, 256130, 570615, 64745 en 6090 stemmen zijn uitgebracht (samen weer 1.281.900). Dan krijgt le lijst 384320 gedeeld door 12819 is 29 zetels (met een overschot van 12569 stemmen). 2e lijst 256130 gedeeld door 12819 is 19 zetels; (met een overschot 125614 stemmen). 3e lijst 57(7615 gedeeld door 12819 is44 zetels; (met een overschot van 6579 stemmen). 4e lijst 64745 gedeeld door 12819 is 5 zetels, (met een overschot van 650 stemmen). 5e lijst 6090 gedeeld door 12819 is 0 zetels; (met een overschot van 6090 stemmen). Totaal zijn nu nog maar 97 zetels verdeeld. De 3 overige worden toegewezen aan de lijsten die de grootste overschotten hadden. In boven genoemd geval krijgen dus de lijsten 1, 2 en 3 er elk nog een zetel bij. Groepsverdeeling. Het zal opvallen, dat hoewel elke lijst slechts 10 namen mag bevatten, in boven genoemd geval de le, 2e en 3e lijst toch meer zetels toegewezen krijgen. De overschie tende zetels gaan dan over op de lijsten van dezelfde groep volgens dezelfde verdeelmethode. Ze kunnen dus niet terecht komen op een lijst van een andere partij. Gekozen zijn in de eerste plaats de candi daten die minstens zooveel stemmen hebben gekregen als de kiesdeeler groot is. Hebben stemmen, dan gaat dit overschot de andere candidaten van dezelfde

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1