lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No, 16. 1918. Verschijnt Donderdags en Zondags. ö7ste Jaargang. Zondag 24 Februari. DE NÜTSAVOND. BINNENLAND. Een crisisministerie van Productie en een van Distributie. Bolsvardsclie Courant VOOR Afzonderlijke monogaan, in de van van naar dan volgde de feestelijkheid de bruid. Speel- speelnoten versierden haar huis en bruidskroon te prijk ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62r/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. in dien tijd misschien mooi gevonden, in onzen tijd zou men ze zoo ongepast vinden, maar men was toen niet zoo fijngevoelig. Op onderhoudende wijze werden vele bijzon derheden uit die oude tijden van onze voor ouders verhaald, en interessante mededeelingen kreeg men te booren, over de huwelijkspen- ningen, de onmondigheid der vrouwen enz. om toch ten slotte tot de conclusie te komen dat de vrouwen in ons land ook in dien tijd zich dikwijls wel wisten te doen gelden, en tevens dat in die tijden over ’t algemeen de huwelijken gelukkig waren te noemen, en echtscheiding eigenlijk nooit voorkwam. Met eenige. aanhalingen uit de werken van Cats en Vondel werd het eerste deel der rede besloten. Wanneer evenwel de aanstaande bange maanden doorgeworsteld kunnen worden, dan volgen daarna weer nieuwe tijden, waarin ook gegeten moet worden. Die tijden zullen spoedig genoeg zijn aangebroken en daarom heeft het ons veibaasd, dat aan de zorgen, die dan komen, niet reeds thans meer aandacht wordt geschonken. Nu ja, er wordt gesproken van het scheuren van grasland, maar men mag wel haast zeggen dat het bij spreken blijft. Wat beteekent toch het luttel aantal hectaren, dat ten behoeve onzer voedselvoor ziening wordt omgebroken? Hetgeen dienaangaande vernomen wordt, is in hooge mate ontmoedigend. In Friesland waar de toestand bevredigend zou zijn, wanneer 15000 hectaren werden omgebroken, wordt pas het tiende deel van die oppervlakte gescheurd; op 1 Januari was in Gelderland 1977 hectaren grasland gescheurd, dat voor een premie in aanmerking komt; en wat men uit andere provinciën verneemt, is waarlijk niet beter. Het is ons dan ook een volkomen raadsel, hoe onder dergelijke omstandigheden de bovenbedoelde Memorie van Antwoord kan gewagen van „de goede resultaten”, welke de genomen maatregelen aanvankelijk beloven. Wij hebben er in ons blad reeds vroeger op gewezen, dat de taak, welke op de schouders van den tegenwoordigen Minister van Land bouw is gelegd, te zwaar is. Ook in de Kamer is deze opmerking gemaakt en uit hetgeen door de Regeering daarop is geantwoord, wordt de indruk gewekt, dat ook zij dezelfde meening is toegedaan. Zelfs is door den ministerraad in beginsel aangenomen, dat een crisisministerie zal worden ingesteld. Wij meenen, dat men een stap verder zal moeten gaan. Uit hetgeen wij tot dusver hebben gezien van onzen distributieminister want onze Minister van Landbouw is blijkbaar door de distributiemaatregelen het zwaarst belast blijkt van welk een reusacbtigen om vang een goede distributie der waren is. Dit gedeelte der taak van den huidigen landbouw minister blijkt o.a. uit het zeer groot aantal commissiën en vereenigingen, welke door hem voor speciale artikelen zijn ingesteld. Al deze lichamen zijn uit den aard der zaak tijdelijke instellingen en het meerendeel is betrokken bij de distributie. De eigenlijke productie der benoodigde artikelen is wel niet vergeten, maar blijkbaar is tot dusver de behoefte aan eene goede verdeeling meer gevoeld dan die eener toereikende voortbrenging. Bij den stand der zaken, zooals die tot dusver is geweest, moge zulks natuurlijk schijnen, voor de toekomst kan, meenen wij, deze toestand niet zonder gevaar bestendigd worden. In de tijden, die vóór ons liggen, is niet meer de verdeeling der waren het eerste, waaraan moet worden gedacht, voorop moet worden gesteld de zorg voor eene toe reikende productie. Dit gedeelte der regeeringszorg is waarlijk niet van geringer beteekenis en zal van niet geringeren omvang blijken dan dat der ver deeling. Wij meenen er daarom met klem op te moeten aandringen, dat ten spoedigste worde overgegaan tot de instelling van niet één, maar van twee crisisdepartementen, n.l. een voor de productie en een voor de distributie. Het eerste zal zich uitsluitend kunnen bezighouden met de vermeerdering der productie en hoewel het in een dicht bevolkt land als bet onze niet gemakkelijk is zooveel voedsel voort te brengen, dat de bevolking daarvan, zij het niet rijkelijk, dan toch tamelijk vol doende kan worden gevoed, twijfelen wij geens zins aan de mogelijkheid. De moeilijkheid is vooral gelegen in het verkrijgen van de medewerking der landelijke bevolking, in het bijzonder van de boeren. Dit vraagstuk eischt de volle belangstelling. Wij willen op deze zaak thans niet verder ingaan; ons doel was slechts te wijzen op de noodzakelijkheid van de instelling van een Crisis-Departement van Productie, dat evenals een dergelijk departement van distributie, los moet staan van het tegenwoordige Depar tement van Landbouw, Nijverheid en Handel. De Zuivelcourant. Sneek, 21 Febr. In ons vorig nummer deelden we mee, dat de slagers hier niet eer hartverlamming had plotseling het een liefhebbend vader en echtgenoot, ’t dorp een uitstekend schoolhoofd benomen. Franekeradeel. Door den heer Burgemeester dezer gemeente zijn deze week een viertal geslachte varkens in beslag genomen, afkomstig huisslachting. Toen de eigenaar hoorde het verbod van huisslachting ging hij, hij meende in alle stilte, des nachts 4 krulstaarten afmaken, waarvan het vleeesch naar een naastbijgelegen familielid werd vervoerd. De politie kreeg er echter de lucht van, met gevolg als bovenvermeld. Het vleesch zal nu onder de ingezetenen worden gedistri bueerd. Fran. Ct. Lemmer. De booten van de Holland- Frieslandlijn zullen tijdelijk slechts drie dagen per week varen, n,l. Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. Oppenhuizen, 20 Febr. Heden middag had het ijs ook hier bijna een slachtoffer ge- ëischt. De 10 jarige W. v. d. Z. geraakte door het ijs en werd door toegesnelde hulp met veel moeite bewusteloos uit het water gehaald. Gelukkig slaagde men er levensgeesten weder op te wekken. N. Sn. Ct. Toen Woensdagmorgen halfacht B. Dijkstra in zijn wagentje op den Leeuwarderweg nabij Goënga reed, zag hij in ee.n opvaart iets dat hem verdacht voorkwam. Hij kroop uit zijn wagentje en klom op een hek vanwaar hij ontdekte, dat iemand met slede en al in het water lag. D. begon om hulp te roepen aan een nabijzijnden boer. Twee mannen gingen er nu met touwen heen en het gelukte hun den drenkeling te redden. Het was iemand, die over ijs had getracht veevoeder te halen. Hij had wel 25 minuten in het water gelegen. De man werd bij den boer binnengebracht. Had Dijkstra hem niet opge merkt, dan zou de man zeker verdronken zijn. N. Sn. Ct. Broodvervalsching. Er worden nogal eens klachten geuit over vervalsching bij de samenstelling van 't brood. Met dat murmureeren alléén komt men er niet. Indien twijfel bestaat over de deugdelijk heid van brood,- sture men een monster van dat brood, met vermelding van den naam van den bakker, aan bet Centraal Broodkantoor te ’s-Gravenhage, dat dan een deskundig onderzoek doet instellen naar de samenstelling. Zooals men weet, bevat op dit oogenbhk de regeeringsbloem (wittebrood) 60 pCt. tarwe- en (of) roggebloem, 30 pCt. aardappel meel en 10 pCt. Amerikaansche bloem, terwijl het regeeringsmeel (bruinbrood) uit 70 pCt. ongebuild tarwe- en (of) roggemeel, 25 pCt. aardappelmeel en 5 pCt. gries en (of) grind bestaat, met dien verstande, dat er ten hoogste 35 pCt. roggemeel in mag zijn, De vleeschvoorziening Door den minister van landbouw is aan de burgemeesters verzocht het in hunne gemeenten aanwezige vee te inventariseeren en hem uiterlijk 23 Februari een schriftelijke opgave van het bij de veehouders aanwezige vee te verstrekken. Daarna zullen controleurs bet vee taxeeren en zal in nader te bepalen gevallen, tot inbezitneming worden overgegaan. Meer en meer dringt zich de ernst aan het voedsel vraagstuk op. Langen tijd is het geweest, dat bij de bevolking omtrent de voorraden onzekerheid bestond, een toestand, waaronder men zich allesbehalve gerust gevoelde. Immers verschil lende maatregelen der Regeering deden reeds voorlang vermoeden, dat het er met onze voedselvoorziening slecht voorstond, terwijl bovendien af en toe zekere berichten den volke kond deden, dat de aanwezige hoeveel heden bij nadere inventarisatie nog weer waren tegengevallen. Het was dan ook met een zekere spanning dat menigeen de lijvige Memorie van Antwoord van den Minister van Landbouw ter hand nam om kennis te nemen van hetgeen volgens dezen bewindsman aan voedselvoorraad aan wezig was. Bemoedigend is hetgeen de Memorie dien aangaande mededeelt niet: er blijkt uit, dat wij bezig zijn het laatste restje op te maken. Niemand, die ernstig over den toestand heeft nagedacht, zal er zich over hebben verwonderd dat de voorraad niet grooter is dan er in wordt aangegeven. Zelfs boorden wij iemand de verzuchting slakenals dat er dan inderdaad nog maar is en als het maar niet eerlang weer blijkt, dat de hoeveel heid nog geringer is dan thans wordt opge geven. De nog al beangstigende vraag dringt zich op waarvan het volk gevoed zal worden wanneer dit restantje binnenkort zal zijn opgebruikt, terwijl de nieuwe oogst nog niet ter beschikking zal zijn, of men ondanks de opgedane ervaringen, toch nog hoop heeft, dat eenige aan voer uit andere landen zal plaats hebben? Wij zijn niet in staat te beoor- deelen in hoeverre zulke verwachtingen recht van bestaan hebben. Hoe dit echter zij, het komt ons gewaagd voor iets anders te ver wachten, dan dat wij een hoogst zorgelijke toekomst tegemoet gaan. Wij zullen er ons van onthouden na te gaan of niet" door tijdig ingrijpen iets gedaan had kunnen worden, waardoor wij de komende maanden met eenige meerdere gerustheid konden tegemoet gaan. De zaken zijn nu eenmaal zooals ze zijn en voor het moment is daar niets aan te veranderen. tot het slachten van rundvleesch zouden overgaan, of de Minister moest een maximum prijs voor den inkoop van rundvee vaststellen. Aangezien ZE. echter dien prijs reeds heeft vastgesteld, maar h.i. te hoog in verband met den maximum-verkoopprijs, verkiezen onze slagers dat de Minister dien verkoopprijs hooger zal stellen. Sneek, 21 Febr. Gebouwen en inventaris van de Coöp. Gebruiks- en productievereeniging alhier, zijn voor f 18500 onderhands verkocht aan den bakker E. W. Schaap, alhier. Sneek, 21 Febr. Hoe broos het leven is, daarvan deelt men ons hoogst treurig nieuws uit Nijland mee. ’t Hoofd der Chr. School aldaar, de heer Straatsma, gehuwd en vader van eenige kinderen, kwam Zaterdagavond jl. per fiets van Bolsward. ’t Was juist dien dag de verjaardag van zijn echtgenoote, en deze wachtte haar man met de gereed zijnde chocolademelk. De heer S. kwam koud binnen, ging even bij de kachel staan om zich te verwarmen, en op het zelfde oogenblik zakte de man ineen en was een lijk. Een gezin Na de pauze werd een groot aantal licht beelden vertoond, -’t Begon met het nog in wezen zijnde fraaie huis te Edam, thans als museum ingericht, dat uit- en inwendig een ongerept beeld geeft van de inrichting, meubileering enz. van een deftig burgerhuis uit de 17e eeuw. Met betrekking tot de leefwijze, gebruiken, feestelijkheden enz. onzer vaderen kreeg men menig kiekje onder oogen, waarbij door den Spreker telkens verklaringen werden gegeven betrekkelijk de costumes, de eigenaardigheden en gewoonten die in de 17e en 18e eeuw beerschend waren in 't bijzonder werden historische opmerkingen gemaakt ten opzichte verloving, bruiloften en ’t huwelijks leven uit dien tijd, meestal naar aanleiding van platen uit die dagen, die nu vergroot op bet doek werden vertoond. Alles wat te zien en te hooren werd gegeven te vermelden zou te vee) plaatsruimte vorderen, waarom wij ons er toe bepaalden in algemeenen vorm iets uit de rede en de lichtbeelden aan te slippen. Een warm applaus bewees dat men met belangstelling had geluisterd en gekeken, en de Voorzitter bracht als tolk der aanwezigen den Spreker dank voor zijn talrijke mede deelingen en den heer Alt voor diens hulp bij de vertooning der lichtbeelden. niet gunstig was, en in tel waren, waarvan geheel geen rechten hadden. De reformatie bracht eenige verandering in de beteekenis van het huwelijk door voor te schrijven, dat het voltrekken in ’t open baar moest geschieden en vooraf moest worden afgekondigd. Het burgerlijk huwelijk werd wet, en bruiloftsfeestelijkheden ontstonden om de gewichtige gebeurtenis luister bij te zetten. Was de oudste vorm van ’t huwelijk de roof, later kwam meer de bruidkoop. In Friesland had men toen de knoopdoek (knotte), waarin de bruidschat tegenover ’t geen de man meebracht, werd vergeleken. Ook wijst de historie op zoogenaamde vrijster- markten, waar de gegadigden zich kwamen presenteeren, o.a. was bekend die te Scher merhorn. Veel werd toen bij de onderhan- delingen gebruik gemaakt van makelaars, in Friesland waren ’t meestal vrouwen die deze affaire uitoefenden. Door oogenspel, maar ook door teekens, bloemen op de borst of op de kloppers van de voordeur, door’t brengen van serenades werd eerst onderzocht of er kans van slagen was. Bij hezoek dat dan volgde waren koffiekan, koek, pijp ook teekenen of men in den smaak viel en zoo niet, dan was ’t opnemen van de tang door het meisje een antwoord van een blauwe scheen. Ten plattenlande bleven die gebruiken lang in zwang, in de steden ging’t al wat deftiger toe. Daar was een zang of serenade onder het raam der uitverkorene meestal de eerste toenadering, maar ook de kerk, vooral de orgelconcerten bij avond waren gelegenheden om elkander te ontmoeten, en natuurlijk ook de wandelingen naar huis waren dan bijzonder geschikt om kennis’ te maken. Was een maal een jong paar in die vorige eeuwen verloofd, dan was dit een veel vaster verbond dan in onze tijden, en ’t voerde bijna zeker tot een huwelijk. De huwelijkscontracten werden onder de gegoede burgerij meestal door een notaris opgemaakt en ondertrouw, wat een tijd was van en bezoek ten huize van jonkers en zij moest dan onder een d.i. te pronk zitten. Elke feestelijkheid werd gewoonlijk met een stevigen maaltijd besloten, terwijl eerst bruidsuikers en bruidstranen gepresenteerd werden. Twee dagen voor ’t huwelijk begon het palmknoopen, dat is, werd, het huis opnieuw versierd. Dan kwamen de versierde bruidegoms- pijp en het trouwkistje voor ’t licht. Zondag en Dinsdag waren de beste dagen om te trouwen, Maandag en Vrijdag golden als ongeluksdagen. Bij de voltrekking van het huwelijk liep een bruidsleider voorop met ontbloot zwaard, ten teeken van onderwerping moest de bruid onder dit zwaard doorgaan. Na de plechtige voltrekking kwam nog een bruiloft, waarbij vertooningen en dansen aan de orde van den dag waren. Ook veel liedjes werden gezongen, Donderdag werd in „de Doele” de laatste Nutsavond in dit seizoen gehouden, en daarbij trad prof. BBUGMANS op met het voor velen misschien wat vreemd voorkomende onderwerp: „Van vrijen en trouwen in den ouden tijd”. De belangstelling was tamelijk goed te noemen, de zaal was wel niet vol, maar toch was er een behoorlijk getal opge komen. Na een kort openingswoord van den Voor zitter Ds. Kossen, begon de spreker met op eenvoudige en duidelijke wijze zijn onderwerp uit te werken door in ’t algemeen te wijzen op de belangrijkheid eh beteekenis van het huwelijk ten opzichte van de maatschappij en van het menschdom in het particulier en individueel leven. De oudste vorm van ’t samenwonen van man en vrouw was onder de volkeren der oudheid de roof. Er werden toen in werkelijkheid veroveringen gemaakt bij dq vrouwen.' Na de stichting van Rime leest men dan ook nog van de Sabijnsche maagdenroof. In die oude tijden was ook poligami geoorloofd, één man mocht meer dere vrouwen hebben, en ook in ’t oude testament vindt men sporen daarvan, ’t werd daar patriarchaat genoemd, iets wat bij den Islam nog in gebruik is. Het Christendom bracht het het enkel huwelijk mee, hoewel in de mid deleeuwen de beschouwing over de vrouwen zij eigenlijk geheel niet i ’t gevolg was, dat zij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1