Sïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1918. 57sts Jaargang. No. 17. Donderdag 28 Februari. Uit de Raadszaal. VOOR BINNENLAND. Vleeschprijzen. STADSNIEUWS. Verpachting Grasgewas. Harde wind. Tooneel voorstelling. Propaganda-voorstelling. INGEZONDEN. HUISZOEKING. Bolswardsche Courant de Vergadering op Dinsdag 26 Februari 1918. In hare Maandagavond gehouden vergadering heeft de slagersvereeniging alhier opnieuw om een perceel land Gasthuisvoogden aan f 40.per Are, in beslag genomen varkens, er niet aan gegeven, maar als een rollende donder door aantal patronen, een diamant om Alg. H. leverd, aanleiding ,zouz geven verdere huis zoekingen te stakenals men het dan eens probeert bij de „betere klasse” twijfel ik niet of de vondst zal wel bevredigender zijn. Met dank voor de plaatsing teeken ik mij, K. F. BROSSEN. ADVERTENTIEPRIJS: 11 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ging de dochter des huizes af, doch nauwelijks was zij in den gang gekomen, of zij werd door de drie individuen overvallen. Men bond haar met touwen, en stopte haar een prop in den mond, waarbij bet meisje eenigszins aan het gelaat werd gewond. Vervolgens werden drie vuurwapenen op bet meisje gericht en haar geld afgeperst. Om aan dien eiscb te kunnen voldoen, werden de touwen losge maakt. Het meisje gaf eenig bankpapier om maar van de schurken bevrijd te zijn, doch het drietal was nog niet tevreden. Zij eischten thans de sleutel van de brandkast op. Daaraan zou het meisje ook voldoen, maar op een manier welke de bandieten niet hadden verwacht. Alle kamers ging het meisje afzoeken naar den sleutel die zij, tusschen twee haakjes in de hand had. Terwijl een der inbrekers op den uitkijk ging staan, begonnen de twee anderen de verschillende vertrekken na te snuffelen en maakten daarbij gouden en zilveren sieraden, juweelen, ringen, een horloge en meerandere dingen buit. Zelfs werd geprobeerd om brandkast te forceeren. De dochter des huizes was intusscben in de voorkamer gekomen en toen was ’t voor haar .het werk van een oogenblik om het raam op te schuiven, in den tuin te springen en om hulp te roepen. Twee daar in de buurt surveilleerende agenten snelden toe op baar geroep en op de plaats van het misdrijf gekomen, zagen ze iemand vluchten wiens spoor zij na een jacht kwijt raakten. Spoedig kwam er assistentie van het hoofdbureau van politie, de heer Wesser, inspecteur Schilderman, eenige rechercheurs en agenten togen nu op onderzoek uit. Na een uur gezocht te hebben, vonden eindelijk twee agenten een der bandieten verborgen'achter heesters in een der naastgelegen tuinen. De beide politiemannen besprongen hem onverhoeds en maakten hem, terwijl hij zich nog met zijn revolver wilde verdedigen, onschadelijk, daarbij bijgestaan door twee inmiddels toege schoten rijksveldwachters. De aangehoudene bleek te zijn de 19 jarige Sipke Feikes, loodgietersknecht. Bij zijn verhoor liet hij niets over zijn mededaders uit. Deze omstandigheid was voor den commissaris van politie echter geen beletsel. Onder zijn leiding werd het onderzoek voort gezet met het resultaat, dat de 18-jarige Johannes Idema, eveneens loodgietersknecht, in den vroegen morgen op straat werd aange houden en de 18-jarige loodgietersknecht, Douwe Piantinga van zijn bed werd gelicht. De aangehoudenen blijken een gevaarlijk drietal te zijn. Op hen werd in beslag genomen behalve de revolvers, een inbrekerswerktuigen, zeep, glas te snijden en touwen. Hedenmorgen werd ten Raadhuize verpacht voor één jaar, het grasgewas van de volgende perceelen 1. Het grasgewas v: naar Hichtum, loopenc „Oude steden” tot aan d Gepacht door E. vorig jaar f 60. 2. Het grasgewas van den Stadswal van de Sneekerbrug tot de kolk bij de gasfabriek. Gepacht door H. Anema voor f 20, vorig jaar f 7.10. 3. Het grasgewas van den Stadswal van de St. Jansbrug tot de Harlingerbrug, het terrein van de muziektent en bet grasgewas van de Oude steden voor de huizen van J. Dooper en G. D. Kneteman. Gepacht door R. Teernstra voor f 16, vorig jaar f 13. 4. Het grasgewas van de Cnossenlaan vanaf de Sneekerbrug tot even voorbij het brugje van den tuinbouw. Gepacht door S. Brinksma voor f 2.50, vorig jaar f 0 25. 5. Het grasgewas van den trekweg vanaf de Franekerstraat tot de Gronsertille. Gepacht door R. Ettema voor f 24.75, vorig jaar f 14. Deze vijf perceelen brachten nu samen op f 138.75, het vorig jaar f 94.35, alzoo f 44.40 meer. besloten te trachten voor gezamenlijke rekening koeien in te koopen en dan bet vleesch tegen de gestelde maximum-prijzen te verkoopen; verder om de medewerking van het publiek in te roepen, dat alhier door niemand boven de maximum-prijzen zal worden verkocht. Door den harden wind raakte gisterenmiddag van een oude vrouw haar gouden oorijzer bij de Broerestraat te water. Het kostte nog al moeite bet terug te vinden. Daar gouden oorijzers al zeldzaam worden is 't nog zeldzamer dat deze te water gaan, vandaar dat wij bet als een bijzonderheid meenen te moeten melden. De Rederijkerskamer „Eendracht zij onze Leus” is altoos ijverig in actie. Pas is een voorstelling gegeven, of een nieuw stuk wordt weer in studie genomen. Zondag j.l. gaf de Kamer haar 55e openbare uitvoering en een stampvolle zaal bad zij ditmaal. Het tendenz- stuk „Het Licht in den Nacht” een tooneelstuk in 5 bedrijven, heeft geheel de strekking het heillooze van den oorlog in een helder licht te stellen. Ofschoon ailen het er wel over eens zqllen zijn, dat de geweldige wereldbrand, welke'thans heerscht, een verschrikkelijke ramp is, en dat het oorlogsmonster onmogelijk moet worden gemaakt toch is het wel goed, nnttig, noodig zelfs, dat men de ellende eens met heldere kleuren voor oogen krijgt. Gelukkig dat men in ons land nog niet in werkelijkheid kennismaakt met de wreede oorlogsellende, toch is te verklaren dat dit tooneelstuk zooveel belangstelling trok. En wij moeten getuigen, dit gezelschap heeft zich dapper van de taak gekweten, de uitvoering was goed en het spel heeft iudruk gemaakt. De oude blinde mandenmaker Balke kon door medewerking zijner beide zoons in zijn onderhoud voorzien. De mobilisatie riep de eene naar het oorlogsveld, de andere, die lichaamsgebreken had, kwam door zijn heftige taal tegen den oorlogsgeest, in de gevangenis. Toch kwam er weer verbetering degevangene kwam weer vrij en ook de soldaat, die gewond was geweest, kwam terug. De hoop des vaders herleefde, doch tot ontzetting kwam die zoon blind terug. Ook een buurman kreeg zijn eenigen zoon zwaar verminkt terug. Van een ander waren ze gesneuveld. Rond dit hoofdthema waren eenige bijkomstige zaken ingevlochten, ook de liefde van beide zonep voor hun buurmeisje was een aardige attractie. Het stuk bad een boeienden in houd en door succesvol spel maakte het een goeden indruk. Alle rollen werden goed, sommige zelfs verdienstelijk gespeeld. Er is bij deze Kamer gestadig vooruitgang te bespeuren. Het eerste bedrijf was werkelijk aardig om te aanschouwen, en ook het tweede was levendig de drie volgende waren wat minder van actie, doordat daar meestal slechts een paar personen tegelijk optraden. Toch was daar ook wel sensatie door ’t soms boeiend spel. Door de spelers en speelsters werd de rol door hen vervuld, goed vertolkt, doch de ploegbaas Borne en vrouw Menzing acteerden niet gelukkig, terwijl vrouw Borne wat te zacht sprak. De hoofdrollen, en die waren niet gemakkelijk, waren in goede handen, de opvoering strekt deze Kamer tot eer. Wij' vernamen dat van Pingjum een verzoek is ingekomen bij dit gezelschap om dit stuk ook daar te spelen, welk verzoek nog in over weging wordt gehouden. Er had geen bal plaats na de voorstelling, dit zal a.s. Zondag gegeven worden in dezelfde zaal. De afd. „Bond van Staatspensionneering” alhier, is Maandagavond naar Workum geweest en hield een propaganda-avond voor de afd. aldaar, in de zaal „de Harmonie”. Als spreker trad op Ds. D. N. Zuithoff terwijl eenige leden daarna opvoerden het Friesch tooneel stuk: „Forjit my net* van G. Jepkema. Spreker en tooneelspel vielen beide zeer in den smaak. De zaal was flink bezet, en zoowel de rede als het opgevoerde tafereel maakten een diepen indruk. Wij vernemen nader, dat ook Harlingen zal worden bezocht, terwijl hier op Woensdag 13 Maart vanwege de afdeeling vergaderd zal worden, waar ook dit tooneelgezelschap zal optreden. Zoo nu en dan wordt er in den laatsten tijd op lastgeving van den Burgemeester alhier, door de politie huiszoeking gedaan naar ver borgen en aan de distributie onttrokken levens middelen. Dit geschiedde ook weer j.l. Maandag morgen. Tbans was men op zoek naar koffie en thee. Op grond van losse geruchten welke den Burgemeester ter oore zijn gekomen, werd bij enkele part’culieren o.a. ook bij schrijver dezes, huiszoeking gedaan naar koffie en thee. Op pijnlijke wijze wordt er op iemands huiselijke aangelegenheden inbreuk gemaakt en ik zou den Burgemeester beleefd in over weging willen geven, niet eerder dan na grondig onderzoek, tot huiszoeking over te gaan, ten einde de burgerij niet onnoodig lastig te zijn en eventueele flaters te voor komen. Het zou m.i. echter jammer zijn, dat het resultaat, 't welk dit onderzoek heeft opge- Zaterdagavond, toen deze courant juist ter perse lag om afgedrukt te worden, kwam aan ons bureau de oproepingsbrief voor de raads vergadering op Dinsdag a.s. met als punt van behandeling; Voorstel van B. en W. om een stuk land van het Gasthuis aan te koopen teneinde dit voor tuinbouw uit te geven. Wij konden, zou ons blad op tijd verschijnen, niet meer melding van die vergadering maken, maar hebben in den tusschentijd vernomen, dat dit perceel land ligt tusschen de reeds bestaande gemeentetuinbouw en ’t ticbelwerk, dus aan den westkast van ’t zoogenaamde „Lange land”. De bedoelde raadsvergadering is gehouden, maar 't kan eigenlijk geen vergadering beeten want geen enkel woord is door de raadsleden gesproken, ’t Feit kan als bijzonderheid in de notnlen worden vermeld. Alle 13 leden waren present. De notulen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Drie resolutiën van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de onderhandsche verpachting van vischwater, de schoolgeld- kohieren en ’t suppletoir kohier hoofdelijken omslag. b. Een dankbetuiging van J. Jonker voor de verhooging van zijn jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving. c. Adres van het Bestuur dsr Ned. Ver. van gepensionneerden, verzoekende wegens den nood der tijden, dat aan de oudambtenaren der gemeente en hunne weduwen, die pensioen of toelage genieten, een duurtetoesiag van 25 pCt. worde toegekend. d. Adres van 't bestuur der Christel. Vereeniging van ambtenaren in publieken dienst, alsmede van de afd. „Bolsward” dier vereeniging, verzoekende herziening van de verordeningen ten opzichte de gemeentewerk lieden. Deze adressen met de daarbij behoorende toelichtingen in handen van B. en W. om advies. PUNT VAN BEHANDELING. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop Gasthuisland ten einde dit voor tuinbouw uit te geven. Dit voorstel behelst groot 2 H.A. 1 A. van te koopen tegen de som van dat is f 1470.per pondem. in’t geheel met kosten f8400.De behoefte aan meer tuingrond deed zich gevoelen, aan de aanvragen kon niet voldaan worden en toch is uitbreiding wenschelijk. Berekend naar 4'/j pCt. zijn de kosten per jaar f 378.waarvoor 84 per ceelen van 200 M2. kunnen worden uitge geven tegen 3 cent per M2. wordt-dit een ontvangst van f 504.—Er is dus een over schot van f 126.voor belasting enz. Voor de koopsom moet een geldleening worden aangegaan. Met algemeene stemmen werd tot aankoop besloten en tevens om het in perceelen voor tuinbouw uit te geven. Sluiting der Vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) |n den weg van Bolsward 1e van de zoogenaamde ^grenspaal bij Hichtum. rutema voor f 75.50, Sneek, 26 Febr. Niettegenstaande den treurigen tijd dien we beleven, schijnt de lust tot uitgaan bij den dag grooter te worden. In „Amicitia” is geen feestje of pretje, wordt geen tooneelvoorstelling gegeven of de groote zaal is meest van voren tot achteren gevuld, en niet het minst als de advertentie aankondigt „Bal na”. Is er wat degelijks te hooren, of is er waarlijk kunstgenot te smaken, en als de beenen achterna niet van den vloer mogen, dan valt er in den regel over druk bezoek alles behalve te pochen. Daarvan leverde de avond van j.l. Zaterdag in „Amicitia” weer ’t grootste bewijs. Een zangavond toen van 't Jong Fryske Sjongkoar, dat onder haar directeur, den beer Wiersma van Hallum, een stuk werk leverde, zóó eenig, zóó mooi, dat ’t dankbaar gehoor geen lof genoeg bad voor de reine, goddelijke stemmen der twintig feinten en fammen, waaruit dit koor bestaat, was een bezoek waard geweest, waarbij velen zich met staanplaatsen hadden moeten vergenoegen. Gelukkig dat de misschien 300 aanwezigen een dankbaar gehoor, zoo we boven zeiden, vormde, dat „Efternei dounsje” als een miniem iets op den achtergrond schoof. Dat ondernemers hier van zaken als „Amicitia” zich nog wel eenigen tijd in de treurige tijdsomstandigheden weten te schikken, laat zich bij de reuzenverdiensten, die er tegenwoordig door die b.h. kasteleins worden gemaakt, gemakkelijk rijmen. Sneek, 26 Febr. We profiteeren thans van 45 bevroren schapen, die uit de koel huizen in den lande onze slagers zijn loebe- deeld. Dat vleesch moet verkocht worden of liever is reeds verkocht tegen f 1 per pond. Een andere slager, die n b. een vet schaap had gekocht voor ,n.l. f 123, verkocht dit tegen f 1.40 per pond. En ’t ging nog vlug den winkel uit ook, want al was ’t wat duur, men had vleesch niet alleen, maar ook ’t onmisbare vet boven dien. De menschen begrijpen nu beter dan vroeger dat schaapvleesch, wat voedsel gehalte betreft, geenszins achterstaat bij rundvleescb en dat een prijs van 65 cent voor ’t nuchteren kalfsvleesch alles behalve verband houdt met een van ruim 2 maal zooveel als die van ’l zeer voedzaam schaapvleesch. Lemmer, 25 Febr. In de afgeloopen week is aan den gemeentevischafslag alhier aange voerd: 20268 K.G. spiering, J6 29 cts.; 18279 KG. sprot, 25 33 cts.; 151 K.G. bot, 44 61 cts. per K.G.; 147 tal haring f 9 tot f 16 per tal. Steenwijk, 25 Febr. Heden werden voor rekening van het bestuur dezer gemeente een viertal vette koeien gekocht en in de export- slachterij van Gebr. Slager geslacht. Tegen den door den minister vastgestelde maximum prijs is het vleesch aldaar voor de ingezetenen verkrijgbaar gesteld. Haerenveen, 25 Febr. Zaterdagochtend nog vóór achten was er zooiets ais een volksoploop voor de deur van een vischwinkel op de Dracht. „Is er brand?” vroegen we. „Neen, er is visch aangekomen”. ’s Avonds hetzelfde voor een slagerswinkel aan het Breedpad. „Is er misschien een moord gebeurd?” „Ja, op een varken, en nu is er spekw In lang niet beleefd”. 't Was spek van Bekendheid was ’t gerucht was Heerenveen gegaan. Van dat heerlijke dikke spek als tfit den goeden ouden tijd en niet duur. In een oogenblik was het verkocht. Hepk. Nieuipsbl. v. Fr. Een brutale bende. Zaterdagavond, omstreeks 9 uur, drongen drie gemaskerde en met scherp geladen revol vers gewapende jongemannen de woning binnen van 'mevr, de wed. De Boer, die met baar dochter woont aan de Spanjaardslaan te Leeu warden. Op het lawaai dat werd gemaakt,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1