Bolsward en Wonseradeel. Nieuws- en Advertentieblad No. 18. 1918. Versoiiijiit Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. Zondag 3 Maart. VOOR OER DITTEN EN DATTEN. BINNENLAND. Zedelijk verval of gemis aan vertrouwen? Frieslands Westhoek, 27 Febr. Gisteren werden van hier tramwagens vol vee naar Sueek vervoerd. Een veehandelaar verkocht de laatste dagen 30 stuks hoornvee voor de slachtbank voor ruim f 1000 minder dan hij er de vorige week voor had kunnen ontvangen. Bolswardsclie Courant i echter vast op kunnen rekenen rundvleesch niet men weten tegen hooge aan hen, die Het is zelfs de zaak ook van een eene vergadering landbouwers, bij wien varkens in beslag genomen zijn, is besloten zich met een request tot den minister te wenden. Algemeen was men van gevoelen, dat deze inbeslagname onrechtmatig was geschied, terwijl de uit betaalde prijs verre beneden den kostprijs was, waarom er bij den minister op aangedrongen wordt, alsnog den prijs te verhoogen. Hepk. Nieuwsbl. Fr. Een drietal jeugdige personen te Valom hadden Zaterdag een vat op den weg gedepo neerd, hetgeen ten slotte door een iewat ruwe behandeling krakende bezweek. Blijkbaar hebben deze smartkreten van de ton in kwestie de marechaussee’s uit hun schuilhoek gelokt want weldra klonk het: Marechaussees! sta of ik schiet! Wat een schrille wanklank in dit anders zoo vreedzame gehucht waarop het vriendelijke maantje baar lieflijk schijnsel wierp. Vooral de laatste woorden„ik schiet” moeten de bewoners in de eerste nachtrust wel als een benauwden oorlogsdroom in de ooren geklonken hebben. En het jeugdig „trio” ging er-vandoor, waarvan twee zich tijdig in een bootje konden bergen. De derde viel evenwel de ordebewaarders in handen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De Minister van Landbouw heeft er dezer dagen op gewezen, dat verschillende gemeente besturen zich niet ontzien om onjuiste cijfers te verstrekken omtrent de bevolking. „In sommige gevallen” aldus verklaart de Minister, „verschillen de opgaven van het gemeente bestuur afkomstig meer dan 10 pCt. met die, welke bij navraag bij het betrokken bevol- kingsbureau werden verkregen. Zoo zeer is de verkeerde praktijk van het verstrekken van onjuiste opgaven bij gemeentebesturen door gedrongen, dat volgens de door hen overge legde cijfers het totaal aantal inwoners onzes lands op dit oogenblik zou bedragen 6.800.000, waarbij dan nog niet eens inbegrepen zijn het leger en de kinderen beneden het jaar. Het verstrekken der onjuiste opgaven heeft tot gevolg, dat aan die gemeenten grootere ABONNEMENTSPRIJS50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62i/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Deze werd aan een streng verhoor onderworpen en vertelde al spoedig wie de beide anderen waren, die in hun schuitje zwalkten over het ondergeloopen land. Eveneens werd de plaats genoemd waar ze weer op het droge en op den publieken weg konden komen. Hier werd in de nabijheid door de mare chaussees post gevat. Eindelijk komt het bootje in 't zicht en weldra had men den vasten grond te pakken. Edoch, er was nog een vaart tusscben beiden. Hier stond het tweetal bibberend van koude voor en hadden zeker rechts omkeert gemaakt, zoo niet op hetzelfde moment, bet commando geklonken had: Eén, twéé, drie er door! of ik schiet! Eén, twéé, drie of... Zonder evenwel dat die laatste schrikkelijke echo hun voor de tweede maal hun behoefde te bereiken was bet: plons, plons! Beiden gingen kopje onder, kwamen weer boven alsof het duikereenden waren en stonden zoo met ééu de baardelooze gezichten versierd met ’t groene kroos, voor de dienaars van den H. Hermandad. Het wachtwoord: of ik schiet, bad hier wonderen gedaan. Adbl. v. Folium. Wat de distributie kost. Er bestaan thans al meer dan 90 bureaux, belast met de uitvoering der crisis- en dis- tributieregelingen. Wat dit alles kosten zal, kan men eenigszins nagaan aan de hand van het volgende staatje, dat de Maasbode geeft van de salarissen, die ten bureele van den regeeringscommissaris voor de Rijksgraanver zameling in Zeeland worden betaaldHet personeel bestaat uit de volgende ambtenaren 1. de regeeringscommissaris, salaris f 6000 met vrij reizen en f8 verblijfkosten voor iederen dag, waarop hij op reis moet; 2. een secretaris f 4000; 3. een boekhouder f 3000 4. een afdeelingschef f 3000 5. een chef de bureau f2000; 6. ongeveer 45 klerken roet een maandelijksch salaris tusschen f 35 en f 90 7. een aantal controleurs. Hoeveel het salaris en de reis- en verblijfkosten voor die ambte naren bedraagt, is niet bekend. - Ze is een bejaarde weduwe van 78 i en bewoont een nederig huisje, waarbij aardig tuintje.. Geheel alleen want haar stierf reeds jaren geleden en haar echt kinderloos gebleven. Maar ze is tevreden ze ’t ook niet ruim met eenigen hoeveelheden verschaft worden dan waarop zij ingevolge de rantsoeneeringsbepalingen recht hebben”. De Minister wijst hier op een verschijnsel, waarvan de beteekenis niet licht overschal kan worden. Oneerlijkheden komen in onze maatschappij herhaaldelijk voor. Kleine vergrijpen tegen de door het officiéél gezag vastgestelde regelingen zijn het tegengestelde van zeldzaam, ze komen in gewone tijden dagelijks voor. We behoeven slechts te herinneren aan de tal van pogingen tot ontduiking van de frankeeringstarieven, welke gelden voor met de post verzonden stukken, om niet te spreken van die tot ontduiking der belastingwettenen verordeningen In den tegenwoordigen tijd van distributie- wee is het aantal gevallen van overtredingen enorm toegenomende justitie heeft de handen vol met de behandeling van zaken, welke in strijd zijn met de distributiewet. En dat slechts een klein deel der overtredingen aan het licht komt, weet een ieder. De Regeering verordent maximumprijzen en stelt rantsoenen vast, maar ondernemende personen voorraden te bemachtigen en prijzen van de hand te doen deze prijzen kunnen betalen. zoover gekomen, dat men zich soms afvraagt, wat nu wel de regel is gewordende naleving der distributie bepalingen of de ontduiking er van. Nu blijkt uit hetgeen de Minister schrijft, dat het kwaad is doorgedrongen tot de ge meentebesturen, alzoo tot de vertegenwoordigers van het officiéél gezag zelf. En in welke mate deze lichamen door de algemeene besmetting reeds zijn aangetast, blijkt uit de door ons geciteerde woorden van den Minister voldoende. Er is alle reden om dit verschijnsel in ver band te brengen met de eigenaardige omstan digheden, waaronder wij leven. Is het gewaagd deze omstandigheden te beschouwen als de oorzaak van de enorme stijging van het aantal wetsontduikingen? Maar, indien het juist is, dit causaal ver band aan te nemen, dan mag men toch vragen wat eigenlijk de beteekenis van het verschijnsel is. Moet worden aangenomen, dat wij bier te doen hebben met een zedelijk verval der massa, hetwelk zich openbaart in eene af stomping van het gemeenschapsinstinct, dat aan elk normaal individu eigen is? Het is mogelijk, dat wij in dit opzicht inderdaad achteruitgaan. Doch wij kunnen niet aannemen, dat deze degeneratie van het menschelijk geslacht zoo verbijsterend snel gaat, als aan de toename van het aantal gevallen, waarop wij doelden, zou beantwoorden. Veeleer komt het ons voor, dat de buitengewone omstandigheden de gunstige gelegenheid scheppen voor het kwaad om tot uiting te komen. Intusschen kan men anderen kant bezien. Het streven om met waren, waarvan de Regeering de distributie aan zich heeft ge trokken, gewaagde speculaties te drijven, zou ongetwijfeld niet zulke groote proporties hebben aangenomen, wanneer het geen steun vond in de kooplust van tal van menschen, die. vreezen eerlang verstoken te zullen zijn van hetgeen zij voor hun onderhoud noodig of wenschelijk achten. Het bestaan van dien steun en de daaraan ten grondslag liggende vrees voor de toekomst blijken duidelijk, wanneer men nagaat, welke artikelen het vooral zijn, die in strijd met de distributiewet worden verhandeld. Het zijn juist de artikelen, welke het slechtst ontbeerd kunnen worden, waartoe de frauduleuze handel zich het meest voelt aangetrokken. Zoo gezien, ontwaart men in den grooten om vang van het aangeduide euvel, een uiting van wantrouwen in hetgeen de regeling van Regeeringswege vermag. Is het niet, alsof de gemeentebesturen, over welke de Minister spreekt, met zooveel woorden te kennen geven, dat zij de eerste belangen hunner gemeentenaren, de zorg voor hunne voeding, niet voldoende verzekerd achten in de handen der Regeering? Men kan zoo iets afkeuren in een gemeente bestuur, zooals men het kan afkeuren in eiken staatsburger; men kan ook maatregelen tegen de uiting van dergelijk gemis aan vertrouwen nemen, het feit zelf wordt daardoor echter geenszins te niet gedaan. Het wantrouwen zal alleen kunnen wijken voor zoodanige maatregelen, waaronder het volk zich veilig gevoelt. De Zuivelcourant. Sint Piterdei, dan droeget de wei; mar do’t dokter Eellsje dat ferske makke, bat de na'Ar grif droegsutner west, as tsjinwirdich, oars hied er op dat „Sint Pitersdei”, grif in oare rigel folgje Jitten, hwet fen droegjen het it al in bedroefd bytsje. De frouljue kleije stien en bien, forlegen as hja binne mei hjar waskerijë dy’t mar omtoarket, en sutrich oan ’e line hinget, en yn ’t lést fen 'e wike in plak by de kachel kriget, dy ’t dan botter stookt wirde moat as ’t om ’e kjeld hoeft. It bdtewetter, dat oars wer aerdicb ofsakke wie, is op ’t heden sa heech dat it de binnen- polder al wer driget, en ien dei fen fikse hirde wyn kin meitsje dat dé polderdiken biliis jouwe. Yn sié fen druijen, is ’t wiet en noch us wiet, en de Sint Piterdei hat it fen ’t jier mar raer lizze lnten. Mar der wirdt mear yn dat ferske berymd, hwer ’t men wiis ut wirdt dat it do oars wier as nou. „Dan keallet de kou, dan bakt men strou”,hwet dat earste oangiet, der keallet noch wol ris in kou, mar yn dizze raere tiden, wirde de mearste kij al dea makke, foar dat it oan 't kealjen ta is. En strou bakke? De minsken witte mar amper mear ho ’t strou smakket, en hwa’t him oan dy alderwetske stevige kost graech ris to goed dwaen wol, kin in protsje moal krijje op in breabon, mar’ dy binne de minsken sa nedich dat ze ek al gjin snipel der fen misse kione en de magen scille it noch wol gans in skoft béten strou stelle moatte. „Dan leit de hin”, mar och heden de measte hinnen krije sa’n bytsje to pikken, dat men fen ’e bisten net fergje kin om to lizzen, en de hinneboer moat al bliid wêze, dat de bisten by safolle krapte nochitlibben hélde. „Dan giet it de boeren nei hjar sin”. Nou, dy’t noch fiks hea hat, scil it wol aerdich nei ’t sin gean, mar hwer’t de hea- spinne leech is, dér kin men syn wille tsjin wirdich ek wol op, hwent om ryklik büudert gouiie to biteljen for in weide foech hea, dér hat gjin boer folie aerdichheid oan. Mar it is nou ienkear in nuvere rare tiid, en as er mar it iene ef it oare los to krijen is, dan is de priis der fen mar bysaek, de minsken hawwe der alle prizen for oer. Sa witte sommigen thé to forkwanseljen for saun goune it poun, en' kofje is ek forkoft tsjin aldergekste hege prizen. Den wie de man dér’t fen ’e wike fen forbelle waerd fordieliger üt. De man kaem as inspecteur fen in libbenforsekering by in boer, en die syn uterste bést om de boer mei de bushalding to forsekerjen. Mar de boer woe net. De inspekteur lei fensels net fen ien slach, dy ljue balde oan as stofrein mar alle praten wie om de nocht, de boer balde de kop er foar, by woe net, en waerd op it lést salilk as in spin troch dat geseur. De forsekeringsman joech op it lést bilies, der wie dochs gjin helpen oan. Do bigoun er mar in praetsje oer de krapte fen iten en sa. „Ho stiet it,” zei er „ha jimme noch hwer kofje?” Ja, sei in lytse jonge, mem bat in tnolkbos fo). Do tocht de man: oan dizze klant kin ’k dochs neat forlieze en do sei er: dan moat ik der fiif poun fen hawwe for in goune it poon. Ja, dat scoed er wol wolle, sei de boer. Mar de man sei: wêz nou mar gau beredt, oars wol ’k noch mear ha, en dogge jy it net, dan bin ’k hjoed noch by de boargemaster en den geane jy alles kwyt, en hy wist sa to praten, dat er fiif poun kofje los krige, en sadwaendebied er syn reis noch aerdich goed bileanne. Frisia. jaren een man was 1 al heeft steun van een liefdadigheids instelling. Want de tijd van werken en verdienen is voor haar voorbij. Maar proper en net is ze altijd geweest en dat blijft ze, waar ze zich in ’t voorrecht der gezondheid mag verheugen. Gelukkig mag ze woning en tuintje haar eigendom noemen. Maar of intusschen daarop geen begeerige oogen worden geslagen?... ’t Schijnt welzoo want dezer dagen kwamen een paar kerkeraads- leden en trachtten ’t oudje te overreden, dat ’t toch voor haar veel beter zou zijn, zich met haar hebben en houden maar over te dragen aan de kerk. Ze had dan voor niets meer te zorgen. Men zou dan in al haar nooddruft voorzien. Aan fraaie beloften ontbrak 't natuurlijk niet en er behoefde niet lang over te worden geredeneerd, ’t Oudje was te goedig om bij ondervraging, wat ze al zoo bezat, niet openhartig te antwoorden en zoo gingen de mannen heen, den inventaris in geschrift brengende. Intusschen kwam ook de dominé bij de oude vrouw om in deze zaak een hartig woordje te spreken en het zou nu wel goed van stapel loopen zoo dacht men en alles werd zwart op wit gebracht. Maar men had buiten den waard gerekend, want toen eindelijk de „overdracht” geteekend moest worden, was ’t oudje gelukkig tot beslissende gedachte gekomen en met de wijze opmerking: „ik kin net sjen, dat ik der better fen wirde scil, alle foroaring is gjin forbettering” konden de mannen stilletjes vertrekken. Een en ander viel onlangs voor in de gemeente Tieljerksteradeel. Kieschheidshalve laten we nadere aanduiding van plaats en namen achterwege. Adv. BI. v. Kollum. De directie der N. V. Wester Suiker raffinaderij te Amsterdam heeft aan ’t personeel bekend gemaakt, dat voorloopig als proef voor de werklieden in het suikerbedrijf de 8-urige arbeidsdag zal worden ingevoerd, terwijl voor de ambachtslieden de werktijd tot 9 uren zal worden verminderd. De arbeidsloonen '"zullen in verband hiermede worden herzien, zoodat de werklieden in dit opzicht geen financieele schade zullen lijden, Sneek, 1 Maart. Onze slagerswinkels krijgen morgen weer het oude aanzienaan den balk hangt weer de vette koe, waarvan bij den een het vleesch wordt verkocht voor f 1.25 't pond, bij den ander voor f 2.05 de 2 pond. Laatstgenoemde verplicht de klanten 2 pond bij hem te koopen, ’t een tegen f 0.65, (z.g. maximumprijs), ’t ander tegen f 1.40. Of dat pondje van f 0.65 al dan flarden en bellen zijn, dat moet avonturen. Waar we is, dat die geheele distributie van binnen afzienbaren tijd spaak loopt. Deheele rund*leescbverkooperij zal trouwens wel spoedig een eind nemen, daar, naar we vernemen, voor onze militairen alles door de Commandanten wordt ingerekend. Sneek, 1 Maart. Regenten van ’t O. B. Weeshuis alhier, laten op ’t oogenblik in de behoeftige gezinnen van alle gezindten in de stad, ieder 2 Liter bruine boonen bezorgen, na vooraf verlof daartoe te hebben te bekomen van Dr. Van Welderen Baron Rengers te IJsbrechtum. Sneek, 1 Maart. Naar aanleiding van een ingediende en in den Raad met bijna alge- meeue stemmen aangenomen motie, waarbij B. en W. de verplichting wordt opgelegd den betrokken Minister te verzoeken, dat woningen niet aan haar bestemming worden onttrokken gedurende den crisis en een zekere tijd daarna, door den Min. te bepalen. En wijders aan de Tweede Kamer der Staten Generaal te vragen, om zoodanige maatregelen te nemen, dat aan bewusten onhoudbaren toestand een eind worde gemaakt. De aangenomen motie vond haar ontstaan in het feit of de feiten, dat hier ter stede onderscheidene arbeiderswoningen worden aan gekocht, om met Mei a.s. in fabrieken of pakhuizen te worden herschapen. Suameer, 28 Febr. Terwijl de melkrijder Martinus F. hedenmiddag op den openbaren weg bij iemand stond te praten, onmiddellijk bij zijn erf, viel hij plotseling op den grond. Het bleek, dat hij door een schot of blijkbaar door twee schoten getroffen was, en wel even onder het oor en bij den mond. Dadelijk werd hij in huis gebracht. Hij moet veel pijn lijden. In hoever er levensgevaar is, kan nog niet worden gemeld. Twee jongetjes, die bij hun vader stonden, bleven gelukkig ongedeerd. De politie doet onderzoek. Men heeft ver moeden op een dienstplichtige, met verlof thuis, die, naar men zegt, op een vogel schoot. Leeuwarden, 1 Maart. De verkiezing van een lid der Prov. Staten in het district Franeker (vac. H. W. Krop), zal plaats hebben 26 Maart a.s. Stemming en herstemming zoo noodig 4 en 15 April. Wolvega, 28 Febr. Door van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1