lienws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 19. Verscüijiit Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. 191b Donderdag 7 Maart. Voor liet Kantongerecht. BINNENLAND. '■'•J Bolswardsche Courant, VOOR G. E. De bootje als hij Hoeveel woningen? opschrift geeft de heer J. H. van soms met wind van den dijk, meent dus dat aan een zoo algemeen gevolgde zeer terecht) quahficeerde ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. uren van afhalen reeds waren en ieder vol hoop den tijd weer een stukje spek te i eenigszins in den vetnood naar Groningen Zitting van Vrijdag 1 Maart 1918. inschrijvingen, waaronder van ons land zijn van ondergoed, van papier. van beklaagden was ditmaal niet groot als gewooniijk. Twee en twintig in een maand is beneden ’t nor- een gunstig teeken, willen wij maar Corruptie. Naar aanleiding van het feit dat de burge meester van Overzande zijn zoon deed benoemen tot waarnemend directeur van een tram- lijntje ten einde hem te vrijwaren voor den landstormplicht, schrijft een andere burge meester in de N. Rolt. Crt. Weten de leden der 2de Kamer dan niet: dat in ons vaderland vele ^embusqués”, van bet soort van dien burgemeesterszoon rond- loopendat jonge meesters in de rechten De lijst zoo nummers maal peil, hopen. Drie minderjarigen werden volgens de kin derwetten in besloten zitting behandelB. Toen wij binnenkwamen, was aan de orde een overtreding der Leerplichtwet. De vader A. K. van Arum was afwezig, doch had naar wij terloops vernamen, een schriftelijk verweer aan den heer Kantonrechter doen toekomen. Als getuige was opgeroepen ’t hoofd der school, om te verklaren of dit kind, waarover’t ging, nog leerplicntig was. Dit bleek wel ’t geval en de beklaagde kreeg nog al een zware straf als eisch, n.l. f 10 of 5 dagen. Wij hebben de finesses hiervan niet vernomen, doch ’t was vermoèdelijk niet de eerste maal dat deze huisvader met het water voor den dokter kwam, en dat zal de reden zijn geweest dat het nu behoorlijk werd aangeschroefd. J. B. van Ugoklooster was 17 Januari te Hmdeloopen. Er lag toen sneeuw, en dat is voor de jeugd een zeer gewild artikel om er projectielen van te maken. In Hmdeloopen was reeds vanwege den Burgemeester door den omroeper bekend gemaakt, dat het werpen met sneeuwballen ten strengste was verboden en de daders zouden worden vervolgd. Toch kon deze beklaagde zijn lust niet betoomen en toen de heer J. "C. Buijs daar passeerde, kreeg deze een flinke op zijn rug. Toen hij zich omdraaide, bleek hem uit houding en gebaren der jongens voldoende wie de dader was. Hij sprak dezen er over aan, doch kreeg een Drutalen mond toe toen hij hem zijn naam afvroeg, want de knaap was hem persoonlijk onbekend. Juist deze onbekendheid heeft hem waarschijnlijk moed gegeven om als haantje de voorste bij dat clubje te spelen. Mijnheer ging dus door, want met zoo’n troepje straatjongens begint men niet veel, vooral als men alleen is. Toen hij later op de terugreis daar weer passeerde, kwam een vrouwtje de deur uit en lichtte mijnheer in wie het was, die hem met sneeuw had geworpen. Zij had het gezien en vond de handelwijze ergerlijk. Er werd toen klachte gedaan en heden dient die zaak. De beklaagde is niet verschenen, doch de getuigen J. C. Buijs en Sijmentje Yprna, huisvrouw van W. de Boer, verklaren beiden overeenkomstig het verhaal dat wij hier boven reeds gaven. Daar beklaagde al 19 jaar is en uit de gegeven verklaringen der 2 getuigen de over treding bewezen is, tevens ook dat er geheel met opzet is gehandeld, wordt een strenge straf noodig geacht en luidt de eisch f 5 of 2 dagen. De volgende beklaagde wiens rechtszaak werd behandeld, was H. W. te Zurich. Deze was present. Hem is ten laste gelegd het loopen met een ^afdraaier” (dat is een geweer dat uiteen genomen kan worden) bij den zee dijk op het met gras begroeide pad op den zeekant. Het was 21 Januari, toen een rijksveldwacbter hem daar aantrof, maar de jager, die ’t geweer in handen had, nam ’t op de nadering van den ambtenaar haastig uit elkaar en wierp de stukken in zee toen hem toegeroepen werd, dat wapen te toonen. Het geweer kon dus niet in beslag genomen worden, maar procesverbaal werd er niet om verhinderd, integendeel, door beklaagdes op treden werd het juist minder. Beklaagde heeft heden heel wat tegen te praten, en komt weer met het al zoo dikwijls gehoorde verweer, dat bet jagen op zee vrij is. Hij jaagt veel op zeehonden en ander schadelijk wild, hij gaat dan met een in zee. Hij meent dat dit mag, en naar de boot gaat, heeft hij het geweer uit- elkaar onder de jas. Hem wordt geantwoord, dat jagen op zee vrij is, maar niet is het geoorloofd met het geweer op en bij den zeedijk te loopen zonder vergunning. Dat beklaagde zijn zaak zelf al twijfelachtig vond, werd wel bewezen door’t wegwerpen van dit wapen. Na heel wat gesputter over de vraag: hoe ver die jagers mogen gaan, omdat de een dit de ander dat zei, wordt hem geantwoord dat jagen op zee vrij is en op ’t strand zoo ver het gewoonlijk voor eb en vloed ligt, doch de jagers moeten zich daar heen begeven met bedekt geweer. Beklaagde is daar nog niet mee voldaan. Gewoon eb en vloed, wat is daar onder te verstaan? Als ’t hoog water is komt het zee water tot aan den dijk en stuift het wel over de kruin Hij jaagt nooit op ’t land, en hij de wet niet overtrad. De heer Ambtenaar heeft een andere conclusie. Door’t wegwerpen van het geweer bewees beklaagde al reeds, dat hij in de komst van den rijksveldwachter iets zag wat voor hem minder goed zou afloopen. Dat hij in beslagneming van dat wapen verhinderde, kon zelfs het gevolg hebben, dat de zaak niet hier, maar voor de rechtbank was gebracht. De eisch luidt: f 5 of 3 dagen met last tot uitlevering van het niet in beslag genomen geweer of betaling van de waarde er van, geschat op f 25, bij niet voldoening 3 dagen hechtenis. Beklaagde komt hier weer ernstig tegen op. Het geweer uitleveren kan hij niet, ’t ligt in zee en hij was op een terrein waar hij meende te mogen loopen. De rijksveldwachter wordt ook nog gehoord, en deze bevestigt wat in ’t verbaal reeds stond omschreven. Na heel wat gesputter en gepraat blijven de meeningen van beklaagde en den agent ook weer zeer verdeeld. Vooral door niet voldoen aan den oproep om ’t geweer te toonen gaf beklaagde al bewijs dat hij niet vast in de schoenen stond. J. H, te Kimswerd is ook in dien tijd bekeurd wegens ’t loopen met een geweer aan het zeestrand. Beklaagde bekent. Hij meende dat het vrij was, ook al omdat zoovelen daar jagen. Ook dezen beklaagde wordt verteld dat jagen op ’t water in zee vrij is, maar op den zeedijk niet. De zeedijk behoort tot het rechtsgebied der gemeente. Eisch f 5 of 3 dagen met verbeurdver klaring van het in beslag genomen dubbel loops jachtgeweer. Ten slotte was nog aanwezig A. de W. van Bolsward die 4 Febr. met een kameraad J. K. ook te Bolsward op de openbare straat speelde met kaarten. De 2e bekl. is afwezig de eerste hoort tegen zich eischen f 1 of 1 dag en de andere f 1 of 7 dagen tuchtschool. Uitspraak der vonnissen op Vrijdag 15 Mrt. a.s. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De gemeenteraad van Franeker heeft besloten 30 werkmanswoningen te bouwen, waarvan de koeten geraamd zijn op f 126.750, terwijl de nivelleering, rioleering, afstekking enz. op f 15.000 zijn geschat. Dat wordt f 4725 per woning. Ten gemeentehuize van Franekeradeel kwam een dienstbode uit Herbaijum om broodkaarten vragen. Zij was door haar mevrouw te Amsterdam ontslagen en deze had hare broodkaarten niet willen afgeven. Uit wraak vertelde het meisje, dat haar mevrouw op allerlei plaatsen zeep, meel, koffie en thee had verstopt. Het levensmiddelenbedrijf te Amsterdam is hiermede in kennis gesteld. Gesnapt. Reeds geruimen tijd werden te Nieuwer- Amstel telkens diefstallen van tarwe, erwten, boonen, enz. gepleegd. Hedennacht mocht het de politie gelukken, de daders te snappen. Twee mannen kwamen met een roeiboot door de Ringsloot in den tuin van den bakker K. Smit, aan den Amstel- veenschen weg. Zij trachtten de deur van de schuur open te breken, doch werden hierin gestoord door de komst van de politie. Beide mannen sprongen te water en trachtten zich zwemmende uit de voeten te maken. Een van hen, een zekere D. P., gaf zijn vlucht echter op en werd gearresteerd. De andere, de gemeentewerkman H. v. V. uit Amsterdam, werd in den loop van den morgen ten huize van eerstgenoemde eveneens gearresteerd. Beide personen, bij de politie welbekend, zijn naar Amsterdam overgebracht. N. v. d. D. Iemand die zich ^Tabaco” noemt, pleit in een ingezonden stuk voor tabaks- verbouw in particuliere tuintjes, ook hier in Friesland, waar het in Napoleons eveneens schaarschen tijd reeds verbouwd werd, getuige de benaming »tabakslanden” of ^tabakskam- pen« in verschillende dorpen, welke aan dien verbouw herinnert. Zou menigeen ook thans niet een stukje grond met tabak kunnen bezaaien, al was het maar voor eigen gebruik Met eenige planten was daarin te voorzien. Buren konden het samen doen. Licht werden zulke proeven, zij het dan ook uit den nood geboren-, tot succes op nieuwe wegen. Probeeren is het naaste recht en veel risico is er niet aan verbonden. Vraag: zou de minister hier tegen geen bezwaar maken? Voedsel gaat vóór tabak en sigaren, al worden ze nog zoo schaarsch zich laten benoemen tot tijdelijk adjunct- inspecteur van de directie belastingen en dan op een belastingkantoor de oorlogswinst van hunne medeburgers trachten te becijferen in stede van tot verlofsofficier te worden opgeleid; dat een ander probaat middel om aan den dienst bij den Landstorm te ont komen is een baantje te aanvaarden bij een Distributie bureau, dat er meerdere dergelijke foefjes zijn om geen landstormman te worden? Of moet die groote verontwaardiging soms worden toegeschreven aan het feit dat de heer van Beresteyn gedragslijn (m. i. als corruptie? De op het punt van het zich onttrekken aan den landstormplicht hier te lande bestaande hemeltergende toestanden rechtvaardigen helaas deze laatste vraag. Zondagnamiddag kwam een lang tele gram van den Minister een groote teleurstelling brengen aan de ingezetenen van Dokkum, dat het in beslag genomen spek voor de Groningers is bestemd. Hoewel de bekend gemaakt i tegemoet zag om kunnen balen, om te voorzien, moet thans alles vervoerd worden. Geen hartelijk vaarwel. Adbl. v. Kollum. Panier. Eenige textielfabrieken in begonnen met de fabrikatie gordijnen en schoenveters De gewone papieren gordijnstof kost van 2 tot 4 gld. de meter. Het blijkt een zeer bruikbaar artikel te zijn. IN VLEESCHLOOZE DAGEN. ^Goedkoop vleeech!” sprak de Minister, Als ik spreek, welnou dan is ’t er; Maar de boerenbond zei: „Nee, „Ik spreek ook een woordje mee!” „Dertien stuivers voor de lapjes, „Kom, man, maak nu toch geen grapjes 1” (/Wij verkoopen zoo geen vee, Markten doen w’er vast niet mee.” Slagers, hoe ze ’t land afloopen, Kunnen geen kanarie koopen, Liat staan van een koe of schaap: Zij logeeren in den aap. Koeien staan op stal te gnuiven En van vreugde luid te snuiven, Nu, naar rund’ren hartewensch, Vegetarisch eet elk mensch. Slagerswinkels kunnen sluiten, Abattoirs naar beesten fluiten; Veler zaak wordt vast in ’t end Nog een vegetarisch logement. ’k Wil mij in ’t geschil niet mengen: Overleg zal uitkomst brengen; ’k Hoop toch maar een beetje gauw; ’k Voel me nu al wee en flauw! Die veenpiepers met wat braadvet, Als ’t niet anders kan, dan gaat het; Maar wat hart’lijks hoort er bij, Dat bent u vast eens met mij. Laat het uit zijn met die grappen: ’k Sta naar adem al te happen, ’k Ben door al m’n leden slap, Bij gebrek aan runderlap. 19 Febr. ’18 Fran. Ct. Ontaard vader. Een melkbezorger uit de Doedestraat te Rotterdam is aangehouden als verdacht van zware mishandeling van zijn zevenjarig zoontje, welke mishandeling van dien aard is geweest, dat de dood er op volgde. Het kind is door den ontaarden vader gegooid, op het hoofd getrapt “en in een kelder geworpen. In bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht, overleed het daar enkele uren later. Ook zijn beide andere kinderen, waaronder een meisje van 10 jaren, vertoonen aan hun lichaam overal de sporen van de mishandelingen die zij van hun vader ondervinden. De moeder der kinderen is overleden. Maatregelen zijn genomen, in overleg met den voogdijraad, om dezen melkbezorger uit het onderlijk gezag te ontzetten en de beide kinderen elders onder te brengen. Het lijkje van den zevenjarigen jongen is in het ziekenhuis gerechtelijk geschouwd. N. R. Ct. deze werd gegund de N.V. Tielsche Machinefabriek, voor f 1275. Er waren 9 elders. Onder de tram. De twaalf-jarige Kluwer te Heerenveen, is door de stoomtram overreden en gedood. Oud ijzer. Als een bewijs, dat voor het oud ijzer thans ook zéér hooge prijzen worden besteed, ver melden wij, dat bij de gistermiddag door B. en W. van Tiel, bij enkele inschrijving ge houden verkooping van den ijzeren bovenbouw van de voormalige havenbrug aldaar, die jaren geleden en toen reeds niet geheel nieuw meer was aangekocht voor ongeveer f 400, aan de hoogste inschrijfster, Onder dit Faber in Gemeentebelangen een raming het woningtekort. De heer Keppler had op het Woningcongres een aanbouw van 100.000 woningen voor het geheele land binnen vijf jaar in elk geval noodig geacht, welk cijfer de heer Faber voor veel te laag houdt. Op grond van de vermeerdering der bevolking, de afneming der gezinssterkte en den ge middelden levensduur van woningen, acht deze deskundige een jaarlijkschen aanbouw van 37.000 woningen noodig, om de zaak te houden op het noodpeil, waarop ze thans staat. Er is echter een achterstand in te halen, die al van vóór den oorlog dateert; in normalen tijd vervielen jaarlijks pl.m. 12.000 be huizingen, die nu blijven bestaan. Over een periode van 5 jaar gerekend, zouden dus 5 maal 37.000 60.000 245.000 woningen moeten worden bijgebouwd, d. i. rond 50.000 per jaar. Natuurlijk ie deze taxatie zeer globaal. Ren Jaarbeursstatisliek. Een eigenaardige taak vervullen op het oogenblik een 20-tal studenten van de Handelshoogeschool te Rotterdam. Door tusschenkomst van den hoogleeraar-directeur prof. Bruins, zijn zij aangewezen om de bouw stoffen te verzamelen en in rapporten te ver werken voor een nijverheids- en handels statistiek, waarvan de regeering en haar organen in de tegenwoordige omstandigheden en vooral voor hetgeen tot heistel, bevestiging en uit breiding onzer economische betrekkingen met het buitenland na den vrede noodig zal zijn, groot nut zal kunnen hebben. Naar wij vernemen vinden de studenten bij de aan de Jaarbeurs deelnemende fabri kanten en industrieelen, die inzien dat ook hun belangen bij het verzamelen van dit materiaal zeer gebaat kunnen zijn, de meest gewenschte medewerking. (N. Ct.) Scheepsongevallen. Zaterdag is te Enkhuizen in zinkenden toestand een schip binnengebracht, waarvan de lading bestaat uit hout, afkomstig van Delfzijl. Het schip dreef op den last. Daags tevoren was een schip, geladen met mest, schipper Kooi, eigenaar Altena, op het zand geslagen. De opvarenden zijn te Enkhuizen geland. Het schip was afkomstig van Lemmer, bestemming Broekerhaven. Er liggen nog meer schepen met hout in het Krullersgat voor Enkhuizen, van welke de deklast gedeeltelijk is weggeslagen. N. v. d. D.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1