Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 20. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 57ste Jaargang. Bond y. Staatspensionneering 1918. Waarzegster en Hypnotiseur. JAARLIJKSCHE Zondag 10 Maart. Afdeeling „Bolsward”. VOOR BINNENLAND. Da levensmiddelen-kwestie in ’s lands vergaderzaal. N. Hart. Ct. zoo hoog mogelijk op te voeren? Wat kunnen wij doen om de voedselproductie in ons eigen land ’s avonds half acht in „DE DOELE”. Entrée: voor Leden minstens 10 cents p. persoon. Niet-leden 20 ZIE VERDER PROGRAMMA’S. Bolswardsche Courant een -gvX*-., iJ den een zekerheid het wonder PROPAGANDA-AVOND, op Woensdag 13 Maart 1918, Adv. BI. v. Kollum. d. Meer te machine samen te naar elk model Vrijdag 8 tot en vorm van zullen dan zeker Jouster Ct. democratische raadsfractie te heeft een voorstel ingediend, strekkende, om aan gemeenteambtenaren met kinderen f 5 en id. zonder kinderen f 2.50 per week duurtebijslag te geven. Z >uden de particuliere ambtenaartjes, de burgertjes met bun heel of half verloopen winkelzaakjes of bedrijven ook niet eens aan spraak hebben op een toeslag, die tot dusverre alleen op hun belastingbiljetten voorkwam? ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgena 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. misschien een oplossing. De slechte aard appelen kunnen dan later in den spek opgediend worden en beter smaken. De soc. Leeuwarden bij Dokkum, dat een boerin aanmeldde en en Mr. Ter Spill heeft gesproken van do «overdreven vrees” der «dwaas optimistische” en «in zich zelf verdeelde” regeering voor relletjes. liet zou verkeerd zijn van het volk om, wanneer het eenmaal den honger aan den lijve zal moeten voelen, relletjes te maken; zij zijn niet het middel om brood voort te brengen. Er is een ander, beter middel. Wij leven in een groot gesticht, waarin Minister Posthuma de porties uitdeelt, terwijl een raad van gestichtsvoogden hem op de vingers kijkt. Als de gesticbtsvader Posthuma het te druk beeft met het uitdeelen der porties, en de gestichtsvoogden te zeer bezet zijn met op hem toe te zien, dan kunnen wij ons voorstellen, dat hun de tijd ontbreekt om naar dat andere middel te zoeken. Maar toch, aan wie de verantwoordelijkheid, wanneer in den nood der tijden het verzuim van het niet zoeken zich op vreeselijke wijze zal wreken In de Haagsche Post van 12 Jan. j.l. kwam onder bovenstaanden titel een aardig stuk voor, dat wij gaarne uitvoerig hadden over genomen. De ruimte daarvoor ontbrak ons echter en eerst thans zijn wij in de gelegen heid een gedeelte van het artikel onder de oogen van onze lezers te brengen: «De toestand was onhoudbaar zoo: ik moést zekerheid hebben. Wat te doen? Het orakel van Delphi is min of meer uit den tijd, en het schatten van den inhoud eener fl-sch met grauwe erwten was troosteloos afgeloopen. Nog één uitweg stond mij open: een pelgrimage naar «de ondoorgrond bare oogenblikkelijke spoedzienster,” naar «Maestro Giovanni” of naar «het wonder dezer eeuw,” In verband met den eenigszins wonderlijken toestand dezer eeuw, koos ik het laatste. Helaas, het wonder dezer eeuw was niet thuis, bet was... in de buurt een boodschap doen. Bitter ontgoocheld door zóó prozaïschen arbeid bij zóó grootsche taak, heb ik in den tempel der toekomst zijn terugkomst afgewacbt. Het altaar bestond uit een ronde tafel; op het ééae halfrond lag een badhanddoek, op bet andere rustte de toe komst: 18 spellen oude, vuile kaarten. In de troonzetel der priesteres... snurkte een hond; langs de tempelwanden stonden zetels met en zonder zitting, met heele en halve leuningen. De atmosfeer was er koel; gebrek aan brandstoffen durfde zelfs deez’ gewijde plek aantasten. Na onduldbaar lang wachten, waarin elke seconde (voor mij) minstens een eeuwigheid was, schreed het wonder dezer eeuw zijn tempel binnen; en mijn pen weigert het schier te beschrijven bet zette een emmer met Regeeringsaardappelen aan voet des altaars. Dat was te veel voor wreed gefolterde, die snakte naar ik sprong op, wilde vluchten, maar dezer eeuw hield mij staande, wees met souve- rein gebaar op haar tafel, lispelde nog eenige andere middelen, welke haar (en mij) ten dienste stonden, als daar zijn: het ei, de slaap, de handlijnen, en het firmament. Voor zóó uiteenloopende begaafdheid bezweek mijn verbittering en ik nam plaats aan de zijde des badhandoeks op een gemobiliseerden stoel. Gevraagd naar het doel mijner komst, verwittigde ik de ster mijner hope met mijn duldelooze onzekerheid (de lezer zal niet vergen, dat ik deez’ teere plant aan den killen adem der openbare nieuwsgierigheid prijsgeef) en smeekte haar om er een eind aan te maken (t.w. aan die onzekerheid). Een oogenblik van spannende stilte volgde; men boorde niets anders dan het gesnurk van den bond, het getik van twee klokken en een venter, die door de nauwe straat schreeuwde, dat hij haring in ’t zuur verkocht. Dan sprak bet wonder dezer eeuw«Meneir, trek n«é hier nou es drie koarten uit, en hier drie, en bier drie, da’s negen.” Ik kon deze wiskundige zekerheid niet bestrijden, deed wat mij gevraagd was en stelde de negen kaarten baar weer ter band. Zij staarde er op met een blik, die het midden hield tusscben weinig hoop en veel vrees, en sprak dan «Meneir, het is duister, heel duister. Maar weet u wat, komt uwes over drie dagen terug, en brengt uwes vanavond nog een ei van nwes eigen gebruik, dan beloof ik u na drie dagen, dat uwes d’r portret zien zult.” Onder den indruk van dit hernieuwd gespannen worden op de pijnbank der onzeker heid, verloor ik mijn tegenwoordigheid van geest en plaatste toen de in dit milieu wel zeer oneerbiedige vraag, of het een versch ei of een kalkei moest wezen. Het wonder dezer eeuw bleef echter in haar rol, en antwoordde «Meneir, uwes toestand is heel duister, het beste is een versch ei, daar kan ik beter mee werken”. Ik ging heen, bang te moede, van wege dat ei, en vanwege mijn gulden, die dit zeer bijzondere geval zou kosten bóven het tarief van het eerste consult: een kwartje. verkocht een gewone geit aan den ongehoorden prijs van er mee mesten, was In het land der blinden, waar de toekomst zoo helder is als koffiedik, is éénoog koning. De geachte dame, die ik bezocht, en een der 36 («egge zes-endertig) is, die door geregeld adverteeren in de Residentie een gunstig arbeidsterrein vinden, was 53 jaar oud en vanaf haar 15e jaar in dit sinistere beroep werkzaam. Rijkdom heeft ’t haar niet gebracht de omgeving was er, gelijk bij de meesten, uiterst poover. Koning éénoog is de gewezen paelkboer die, gezeten in een weelderig salon, f 310 opbracht. Adv.-Bl. v. Kollum- De broodkaart voor het 43ste tijdvak is geldig van Vrijdag 8 tot en met Maandag 18 Maart. I zóó weloverlegde komedie spelen? Zou het ook kunnen zijn, dat deze moeilijkste aller door de Regeering op te lossen kwesties te hooge eiscben stelt aan hunne bekwaamheid Hoe het zijde toestand wordt précair en wat wel als zeker mag worden aangenomen, is, dat praten er over geen verbetering zal brengen. Minister Posthuma is de meest geschikte man om ons door de misère heen te helpen bf hij is het niet. Als men het laatste meent. en verscheidene kamerleden hebben heel wat op zijn beleid aan te merken, zoodat men wel moet aannemen dat zij deze meening zijn toegedaan dan mag men vragen is er dan in ons land niet één, die een beter systeem dan het tegenwoordige kan en durft uit te werken? Wij zijn ten opzichte dezer debatten nooit optimistisch gestemd geweest, omdat wij in het distributievraagstuk niet het voornaamste vraagstuk zien. Er is een ander, dat vao meer belang is, n.l. het productie-vraagstuk. Het is, zooals Mr. Ter Spill opmerkte, dat wij als in een belegerde vesting zijn opgesloten. Zeker, het kan zijn nut hebben een zoekenden en her- haaldelijk mistastenden minister een duw in een zekere richting te geven; het kan goed zijn eens te praten over den lengteduur van de broodkaart en andere zaken van gelijke beteekenis voor de volksvoeding. Maar wij vragen: wat voor economie is het, die heftig te keer doet gaan over de vraag, of de enkele grammetjes voedsel, die er nog zijn, tot half Mei of tot eenige dagen vóór Juni zullen strekken? Er is een andere vraag, die aller aandacht eischt, doch waar men maar nauwelijks op schijnt te letten, het is deze: ABONN EMENT8PRIJ850 Gents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Wanneer het geluk iemand dient, heeft hij niet te klagen. Nu in den haast afgeloopen winter vee houders in het algemeen veel zorg en hoofd breken hadden, om hunne runderen van het noodige voeder te voorzien en van winst weinig of geen sprake kon zijn; en waar reeds voor jaren een kleiboer zei, zijn vee voor het gemaak wel van 12 November tot begin Maart te willen afstaan kan de volgende mededeeling zeker wel als eene bijzonderheid aangemerkt worden. Zekere kleine veehouder in Achtkarspelen schafte zich gepasseerden herfst voor de som van f 100 eene koe aan, die het blijkbaar niet best gewend geweest was, maar voor een kennersoog, bij goede verzorging, wel vooruit zicht bood. Hij bad het fortuintje gehad in den zomer een flinke hoeveelheid goed hooi voor f 90 machtig te worden. Zoodoende kon hij met bijvoeging van allerlei bij voeder, waarover koemelkers niet zelden weten te be schikken, zijn koetje aardig door den winter krijgen. Het rund, dat hem ook nog een melkop- b.rengst van eenige tientallen guldens bezorgd bad, bevond zich onlangs in zulk eene goede conditie, dat het bij verkoop de respectabele som van in rok met hoogen hoed, de toekomst voorspelt; deze meneer bewoont een eigen huis en is de vraagbaak van meer autobezitters, dan er op het oogenblik benzine hebben. De vragen, aan kaartlegsters e. d. voorgelegd, liggen vooral in de amoureuse richting, terwijl die aan somnambules meestal verband houden met ziektegevallen. Daargelaten enkele «frappante” gevallen, is het advies der helderziende dames gewoonlijk in zoo algemeene en vage of ook negatieve, termen vervat, en luidt het recept zóó passe-partout-achtig, dat wel geen ernstig mensch er eenige waarde aan hechten kan. Wat intusschen toch geschiedt. Maar ik vraag u: wat moest de stakkerd beginnen, die dit recept kreeg: «81/2 llesch drank, getrokken van 6 wortel-, zaad-en bladsoorten, in knijpen van buik en lendenen, handen en polsen, pappen van havergort en kruiden, aanwending van slaolie en olie van bilzenkruid, heete kruiken, licht voedsel, goede soep”. En de juf die hem doorzag, diagnotiseerde (notabene schriftelijk nagezonden): «De zenuwen der onderbuik zien ik wel wat ruimer, doch door de zwakten der lever liggen de bloedvaten noch wel beklemd”. Een ander lijder kreeg, ter «belegging van het zieke deel”: «kaarsvet, vatenwater, laurierblad, kruidnagelen,gekauwd zoethout, zoete koek. Een pap er van maken”, enz. De opbrengst dezer middelen, gevoegd bij die van het advies, verschaft der schoone slaapster wel zoodanige inkomsten, dat haar hypnotiseur er bovendien een niet al te ingespannen levenstaak bij vindt. (Enkele dames maken zichzelf in slaap, maar dat is niet chique 1) De hypnotiseur is natuurlijk even doorkneed als zijn mediumbovendien zijn er legio codes ook door stembuiging en woordschikking die het advies, tot verbazing der bezoekers, snel doen volgen”. De Nieuwe Rotterdamsche Courant laat «een bekend landgenoot, die de levensmiddelendis cussies met belangstelling volgt”, de moedelooze verzuobting slaken «Het loopt op niets uit. Niemand durft de principiëele kwestie te stellen en daarom verdrinken de sprekers in allerlei détails. De verkiezingen werpen hun schaduw vooruit; vooral met het oog daarop zetten de sociaal democraten, die minister Posthuma voor geen lief ding zouden willen missen, maar de Wijnkoopianen moeten ontzien, tegen dezen bewindsman een grooten mond op; de ver kiezingen ook brengen andere afgevaardigden er toe, voor bromvlieg in stede van geharnast bestrijder te spelen, zij zijn lastig, maar doen niets. De moed ontbreekt de heeren.” Eu het blad laat er op volgen: «velen denken hierover gelijk onze zegsman.” Er ligt, zoo voegen wij hieraan toe, een krasse beschuldiging in dit oordeel van den «bekenden landgenoot” en de «velen”. Wat moet men wel min denken van onze volks vertegenwoordigers, wanneer men zulk een oordeef over hen uitspreekt. Wie is de «bekende landgenoot”, wie zijn de «velen”? dat zij aldus oordeelen over degenen, die, mede door hen, naar ’s lands vergaderzaal zijn afgevaardigd om er ’s volks belangen te behartigen? Is de diskwalificatie, welke in hun oordeel ligt opgesloten, niet al te straf? Zouden onze volksvertegenwoordigers inderdaad Het is den heer A. Akkerwoude gelukt eene stellen, waarmee klompen kunnen worden vervaardigd. De brokken hout worden in de machine gelegd en even later spuwt deze een paar klompen weer uit. De modellen dezer klompen voldoen aan de hoogste eischen en vinden grage afnemers. In betrekkelijk korten tijd zijn op deze wijze een 100-tal paren gemaakt. Adv. BI. v. Kollum. Een zeldzame prijs. De arbeider V. te Wiessel bij Apeldoorn een slager voor 60 gulden. Goedkoops thee. Het gebeurde in het laatst der vorige week koopman zich bij een vroeg of zij ook een ander uit zijn koffer wilde koopen. Op het ontkennend antwoord der boerin, zeide de koopman, als het maar thee of koffie was, dan zou de boerin wel wat noodig zijn en meteen haaide hij een ons geurige thee te voprschijn. Nu daarvan wilde de boerin wel wat koopen en kocht een pond thee voor f 5.25, een billijke prijs in dezen tbee-noodtijd? De koopman verzocht de boerin het vooral aan niemand te zeggen, want dan liep hij er in. Hij mocht het wel niet doen, doch kon bet niet over zijn hart verkrijgen den voorraad voor zich zelf te houden. De boerin betaalde en de koopman ging verder, terwijl de boerin vol vreugde de gekochte schat den boer toonde. Het eerste onsje thee was spoedig verdronken en toen een gedeelte van het tweede pakje in den trekpot kwam, veranderde bet water niet eens van kleur, bet bleek bij onderzoek te bestaan uit gedroogde theebladeren, zoodat haar 1 ons béste -thee kostte f 5.25. De vrouw bad tot haar spijt vergeten den naam van den koopman te vragen, doch wel wist zij dat hij een vilten hoed op had en een drillen broek en grijzen jas en vest aan had. Boos zeide ze nog: en een theekleurige snor onder de neus, misschien ook wel van gedroogde theebladeren. Men zij voor deze thee-koopman gewaarschuwd. Joure. Woensdagmiddag hebben tientallen van huismoeders bij den Burgemeester en den beer K. Walma als grossier en keurmeester, haar beklag ingediend over de ontzettend slechte distributie aardappelen. In groepjes bewogen ze zich langs straat, meestal omringd door de nimmer ontbrekende joelende straatjeugd. Of ’t helpen zal? De partij zal wel eerst «op” moeten. Een paar varkentjes

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1