Vo. 22. Verschijnt Donderdags en Zondags 57ste Jaargang. ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Bond v. Staatspensionneering. Dassen en Zelf binders. K. MOL, Bolsward. 1918 OVERHEMDEN. F Zondag 17 Maart. I v We berichten U de ONTVANGST der NIEUWE PRACHTIGE SORTEERING Beleefd aanbevelend, INGEZONDEN. Ieder lid stort f 40.en verkrijgt daar- Bolswardsclie Courant, VOOR Afzonderlijke g r r i r j voor ieder gewoue t 3 CLICHÉ J. H. KINGMA. H. A. LUNTER. A. V. D. MEER. r t r t i e r 8 Hel voorloopig Bestuur der Bolswardsche Tuinbouwvereeniging" J. M. KINGMA. 8. J. de BOER. P. D. de JONG. De Leden: M. OBERMAN. D. BANNING. J. C. CUPERUS. it e J- i- k ft :e st en in bij de de in op im ;n, jn, d in ng ijk en ke >r- en in, op ite en te ke lis im a. d j- n k r st !- S ?t van propaganda noodig is, omdat zijne rekening en bewerking en zijn diensten D. TERHENNE. G. H. v.d. WERF. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van perceelen tuingrond zijn uit- Mijnheer de Redacteur, voor onderstaande een veel gelezen blad. Bij voorbaat f r I geschiktheid hebben, om voedsel voor hun zeer gunstige resultaat i aanleiding omditjaar Verzoeke beleefd plaatsje in uw mijnen dank. Het was een goede avond, de avond van voor de „afd. Bolsward” van voor Staatspensionneering. Een een opgewekte stemming, een pakkend propagandastuk. Want was 13 Maart j.l. den Bond volle zaal, sober maar dat is dit zeer zeker het tooneelstuk „Forjit my net”, door de spelers van Woensdagavond op uitnemende wijze vertolkt. Voeg daarbij de enkele toepasselijke nummers, gezongen door het Zangkoor „Voorwaarts” alhier, de uitnemende glasheldere rede van Ds. Zuithoff, kort, sober, maar gloedvol van inhoud, ziedaar alle voorwaarden om ’n goedgeslaagden avond te organiseeren. Eu nogmaals het is een goede avond geweest. Eu toch... toch miste ik weer een ding ook dezen avond in de rede van den geachten Spreker. Wij hooren in den laatsten tijd door onze bondssprekers zoo weinig den nadruk leggen op artikel 1 van ons Bondsprogram. Wij weten allen toch wel, dat daar een groote schare van kleine handwerkslieden, kleine patroons is, waarvan de meesten op hunnen ouden dag een treurig bestaan tegemoet gaan. Menschen die hun geheele leven hard geploeterd hebben, hetzij alleen, hetzij met een of twee knechten. D.e ook hun geheele leven hebben moeten bijdragen tot alle mogelijke belastingen, en heel vaak in niet geringe mate. Die ook na dezen gruwelijken wereldbrand, indien bet hun al gelukt hunne zaken boven water te houden, in nog meerdere mate moeten bijdragen om de belastingen aan te zuiveren die noodig zullen zijn, om het Schip van Staat drijvende te houden. En wanneer dan al een pensioen- belastingwet tot stand komt, zal ook uit hunne zakken waarschijnlijk weer een groot gedeelte moeten worden betaald. En dit alles ware nog te dragen, indien dan ook voor deze groote groepen van de bevolking op hunnen ouden dag een bescheiden pensioentje werd uitgekeerd. Maar ik vrees met groote vreeze. Laten de vele arbeidersorganisaties het zich voor gezegd houden, dat wanneer èn arbeider èn kleine handelsbaas, èn zoovele anderen, gezamenlijk optrekken voor een premievrij Staatspensioen, hunne kracht zoo veel te grooter zal zijn. Ik geef onze bonds- propagandisten in overweging dit wel in het oog te houden. Zij zullen daarmee vele leden winnen, en bij de aanstaande verkiezingen zal dat zeer zeker van grooten invloed zijn. Ziet 1 Mijnheer de Redacteur, dit moest mij even van het hart. Met dank voor de plaatsing. Th. BEEKSMA. Bolsward, 15 Maart 1918, Woensdag werd in „de Doele” de jaarlijksche propaganda-avond gehouden der Afdeeling „Bolsward” van bovengenoemden Bond. De zaal was flink bezet, een teeken dus van belangstelling. De voorzitter, de heer D. J. Steensma opende de vergadering en deelde mee, dat in October j.l. te Mikkum door de Afdeelings- besturen besproken was, hoe men een doel treffende propaganda zou inkleeden om voor de ideeën van den Bond wat meer be langstelling te trekken in het district Harlingen, en werd noodig geoordeeld een Spreker en een tooneelstuk voor afdeelingsvergaderingeu. Daartoe aangezocht, was een gezelschap ten volle bereid een geschikt stuk in te studeeren, de WelEerw. heer Zuithoff zou een rede houden en zoo zijn te Workum en Harlingen reeds vergaderingen gehouden, die voldoende bezoek trokken. Hedenavond is Bolsward aan de beurt, waarbij het Zangkoor Voorwaarts” ook nog eenige nummers ten beste zal geven, zoodat er voldoende afwisseling is. ’t Ver heugt Spreker dan ook zeer, dat hier de opkomst zoo goed is, hij hoopt en vertrouwt, dat de avond aan het doel zal beantwoorden. Nadat de zangers en zangeressen het „Lied voor Staatspensioen” hadden gezongen, wat om de woorden en wijze van uitvoering al direct een goeden indruk maakte, kreeg men de rede van Ds. ZUITHOFF, die ’t onderwerp „Dreigende gevaren” behandelde op de dezen Spreker zoo eigene manier om met klem en op voor ieder duidelijke wijze de harten der toehoorders te treff-n. ’t Zou te veel plaatsruimte vorderen, ook maar bij benadering in dit verslag weer te geven, wat in een groot halfuur alzoo werd verteld. In hoofdzaak was de inhoud het volgende Velen meenen dat 't maken voor Staatspensioen niet meer er al reeds een premie-vrije uilkeering aan ouden van dagen plaats vindt uit ’s Rijks kas, maar die uitkeering van f 2 per week aan hen die boven de 70 jaren zijn en in loondienst zijn geweest, is geen Staatspensioen, dat is slechts een overgangsmaatregel ten gevolge het wetsartikel 369 uit de invaliditeits- wet-Talma. Die wet in haar geheel is indertijd aan genomen, maar door het amendement-Duys kwam de bepaling, dat een half jaar nadat de wet in het Staatsblad werd opgenomen, degenen, die dan 70 jaar waren, en dus geen gelegenheid hadden premie te betalen, een uitkeering van f 2 per week zouden ont vangen. Dat is aangevangen op 3 Dec. 1913 en dat artikel is nog steeds van kracht, want de wet zelf is nog niet tot uitvoering gekomen. Wijl in die wet is vastgelegd het stïflsel van premiebetaling, en waardoor dus allen die niet in loondienst zijn, werden uitgesloten, komt de Bond voor Staatspensionneering met kracht daartegen op. door in eigendom ongeveer 1li0 deel in ééa pondemaat land, en heeft de vrij groote zeker heid om in den herfst van 1918 voor den prijs van circa f 6.te bekomen ongeveer 25 L. bruine boonen en groene erwten (d.i. voor een gezin van 10 personen). Na afloop van de overeenkomst kan de vereeniging het land verknopen en de opbrengst onder de leden verdeelen. Aangezien de ver eeniging ieder jaar per pondemaat ruim f 100.meer ontvangt dan uitgeeft, is het zeer waarschijnlijk, dat de som van f 40. later geheel gerestituëerd wordt. Ernstig wordt overwogen om financieels maatiegelen te treffen, teneinde het tnogelijk te maken, dat arbeidersvereenigingen hieraan kunnen deelnemen. Met vertrouwen wekken wij ernstig ieder tot spoedige deelneming op, omdat eerst bij voldoende deelname getracht kan worden geschikt land te verkrijgen. De gelegenheid tot aangifte voor het lidmaatschap (s.v.p. schriftelijk) is opengesteld tot en met Zaterdag 23 Maart 1918, ’e nam 5 uur, bij den medeondergeteekende J. M. Kingma. In de vergadering op dien dag wordt over de aanneming van nieuwe leden beslist. Huurders gesloten. oogen gesteld. Spel en inhoud van ’t stuk maakten een diepen indruk, de rollen werden alle heel natuurlijk gespeeld. De Voorzitter, de heer Steensma, kon dan ook besluiten met dank te brengen aan Spreker, zangers en zangeressen, aan de mede werkers en -werksters op het tooneel en gaf allen hetgeen te hooren en Ce zien was gegeven in ernstige overweging. Naar wij vernemen hebben zich dien avond ongeveer een tiental personen aangemeld voor toetreding tot den Bond van Staatspension neering. f Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) L. S. Met de voedselvoorziening in ons land begint het te spannen. Volgens de rede van den Minister van Landbouw is de broodvoor ziening slechts tot 30 Juni verzekerd. Men overweegt om het piksel van erwten in het meel te verwerken, bestemd voor het bereiden van brood, waarmede met Mei a.s. vermoedelijk wordt begonnen. Inderdaad wij beleven angstige tijden. Hier ter stede is verleden jaar uitbreiding gegeven aan de tuinbouw, teneinde de inwoners, die daarvoor tijd en gelegenheid te geven gezin te telen. Het hiermee verkregen, gaf opnieuw daaraan een belangrijke uitbreiding te geven. Er zijn thans circa 300 perceelen verhuurd. Dit beteekent misschien voor circa 250 gezinnen een flinke winterprovisie aan aard appels, erwten en boonen. Die gezinnen hebben een voorsprong in dit opzicht boven de anderen! Wij misgunnen hun dit niet, integendeel wij verheugen er ons in, dat zij althans flink voedsel hebben verkregen. Maar ook anderen zouden daarvan gaarne profiteeren, doch ver- keeren vrijwel in de onmogelijkheid een perceel te huren en om een perceel door een derue te laten bewerken, geeft groote bezwaren. De gemeente zou voor hare rekening Vneer greid- land kunnen laten omscheuren en dit zelf laten bewerken ter verkrijging van voedsel, doch de gewonnen producten zouden even tueel door de Regeering ten behoeve van de algemeene voedselvoorziening opgeëischt worden Om voor gemeenschappelijke rekening land te laten bewerken en het vooruitzicht te hebben om de geteelde producten te mogen behouden, zal men een vereeniging moeten vormen. Een vereeniging. mag voor hare leden pro ducten verbouwen en onder de leden verdeelen. De Rjgeerings Commissaris in Friesland heeft zijn medewerking toegezegd in een verdeeling van 2l/t liter erwten of boonen huisgenoot van een lid boven de distributie. Deze medewerking gaf ondergeteekenden aanleiding tot het besluit om op te richten de Boiswardsche Tuinbouwvereeniging.” De bedoeling is, dat de Bulswardsche Tuinbouw vereeniging, weiland ter omscheuring koopt, dat zij voor het bewerken daarvan de hulp inroept van een bouwboer. De bouwboer neemt voor alle kosten van omscheuring ontvangt als vergoeding voor een bedrag, gelijkstaande met de waarde (Regeeringsprijs, geen distributieprijs) van het product, onder afkorting van f 120.per pondemaat per jaar. Er wordt het eerste jaar bruine boonen en groene erwten verbouwd. Een solied bouwboer te Pingjum is bereid op deze voorwaarden het land te bewerken, mits de te bebouwen oppervlakte minstens enkele p.m. zal bedragen. De berekening wordt ongeveer als volgt: Één p.m. land kan een opbrengst geven van 10 a 12 HL. erwten of boonen. Laten wij de opbrengst op 10 H.L. stellen, dan wordt dit een hoeveelheid, gelijkstaande met het maximum van circa 40 leden. Zal men ieder lid dus in uitzicht willen stellen om tot een hoeveelheid van circa 20 a 25 liter erwten en boonen te komen, dan zullen iedere 40 leden den koopprijs moeten storten van een pondemaat land. De prijs van één p.m. stellende op ongeveer f 1500.komt men op een storting van f 37.50, stel f 40. per lid. Spreker gaat vervolgens na wat omstandig heden er in de laatste jaren zich hebben voorgedaan, die vertraagden dat in ons land die wet tot uitvoering kwam en tevens welke pogingen door het volgende ministerie zijn aangewend om er nog wijzigingen in aan te brengen. De slotbepaling van het wetsontwerp Talma houdt in, dat deze geheele wet met 3 jaren na het ingaan der overgangsbepalii gen in werking treedt, dat moest dus geschied zijn 3 Dec. 1916, echter is later die termijn met 3 jaren verlengd, alzoo 3 Dec. 1919 komt de wet-Talma tot uitvoering, als met vooraf een gewijzigde wet op het Staatspensioen wordt aangenomen. Spreker schelst den gang van zaken, het latere ontwerp-Treub, dat 7 Februari 1914 is iugediend. Ware niet in den nazomer van dat jaar de oorlog uitgebroken, er zou al getracht zijn hier een wettelijk Staatspensioen te hebben. Toen is het verstomd door het kanongebulder. Spreker betreurt het ten zeerste dat van het vraagstuk van ’i Staatspensioen, dat is een sociaal economische zaak, in ons land is gemaakt een politiek kerkelijk vraagstuk. Toch is er ondanks alle verzet nog hoop, dat dit groot volksbelang eenmaal wordi geregeld op de wijze als de Bond dit wenscht. Het begint te dagen, de nevel trekt op. Hef volk in de breede lagen begint meer en meer in te zien, dat het Staatspensioen noodzakelijk is. Demo- raliseerend, zooals van zekere zijde wordt beweerd, werkt het niet, dat wordt in Dene marken en Engeland reeds door de ervaring bewezen. Dr. de Visser heeft al reeds gezegd dat dit Staatspensioen ligt in de neutrale zone. O, roept Spreker uit, mocht het eens gelukken dat inzicht meer en meer te doen doordringen in de breede klassen der arbeiders, en de nationale gedachte overheerscht kan worden door de nationale behoefte. Na nog eenige mededeelingen over ’t verloop van 't wetsontwerp Treub,>en te hebben aan- getooud waarin dat in hoofdtrekken verscbiltmet de wet-Talma, en na er nog op te hebben gewezen hoe door de wijziging der grondwet de positie, der le Kamer is gewijzigd, terwijl door de nieuwe kieswet een heele schare kiezers medezeggingskracht heeft over den gang van zaken, eindigt hij met te wijzen op 2 bond- geuooten, die medestrijden om hier te bekomen een bevredigend stelsel van Staatspensionneering. Die bondgenooten zijn: lo de ervaring, 2o de wereldoorlog. De ervaring leerde wat een zegen die f 2 weeks al geeft, en tevens dat volks- pensioen rechtvaardig is, terwijl de wereld oorlog het argument, dat er geen geld voor te vinden is, heeft verpletterd. Waar honderden miilioeueu beschikbaar zijn om een builenlandschen vijand te weren, ontbreken zeer zeker niet de veel geringere kosten om den binneulaudschen vijand, de armoede op den ouden d<g te ver drijven. Waar op allen de plicht rust van lands verdediging, rust ook op allen de plicht om mee te strijden voor staatspensioen, en God geve, dat met de premie moet worden betaald met bloed want die premie moet worden betaald met bloed en tranen God verhoede dat de wereldoorlog nog een bloedig nadrama zal hebben. Allen worden aangemaand mee te helpen om de goeie zaak te bevorderen, waardoor de gelukszon zal opgaan over hen, wier levenszon ondergaat. Een warm applaus was het teeken, dat men met het boeiend betoog instemde. Het zangkoor „Voorwaarts” gaf nog een tweetal liederen, het eerste „Ons doel” was een gedichtje van Ds. Zuithnfl, waarvan de woorden zoo juist pasten voor het beoogde doel van dezen avond, en het andere „Voor waarts” zag meer algemeen op de betere tijden die zullen aanbreken. Deze zangvereeniging, onder leiding van den heer Bacbhofner, heeft ook nu weer getoond zich door gestadige oefening vooruit te werken op het pad der kunst. Het slot van den avond was de opvoering van het Friesch tooneelstuk: „Forjit my net” cok heel passend voor dezen avomf. Een oud echtpaar dat met vlijt en overleg altoos zichzelf had weten te redden, kwam ten slotte in verlegenheid. De vrouw kwijnde weg en de man, die niet meer werken kon, kreeg op zijn aanvraag om wat onderstand, bet antwoord, dat’t armhuis voor hem bestemd was. Gevoelvol werd in de drie bedrijven het lot van menig noesten werkman hier voor ABONNEMENT8PRIJ850 Gents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1