Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. 1918. No. 23. ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 21 Maart. Uit Wonseradeel. I VOOR BINNENLAND. Jubileum Burgemeester Piccardt, Maandag 18 Maart 1918. I he lar t- VAN EEN KLEINE EN VELEGROOTEN. Bolswardsclie Courant Afzonderlijke buur, i. A iJ de ot ns at ne en er, ri- ler ia de at en an en eel Er ?el Er zijn dozijnen soorten van vliegen, welke nooit slapen, en 3, 4 of 5 soorten slangen, die den slaap niet kennen, oer ’t n. In u bij iet >te ele ri- in de m- lie De Ier >id ir. ng en ir- le id en w- en in, Ier ld. he ad in ird jes ■n. en at, en de ;d. >lf sr- ad de h- at ik ch ei, als ik en ijn an ID. lat sr- >e' en de en "g iw an in. ht 'ij an n, m. i’s Ie. en j“ el bt as ig el m at ht e- sn )d ht ia ze te van den Raad bestaat uit prachtig schilderstuk. Beek in bosch, den Haagscben kunstschilder Casari, ten van Makkumer aardewerk, mijnheer onze Barge men hem bar brutaal. een knappe handelsvloot, voor brood, anders noodig had, aan droog en nat. er ook een groote staat, „Ik ben een democraat!” ’t Is niet te verwonderen, dat er, toen bekend werd dat de heer Piccardt op Maandag 18 Maart 1918 vijf-en-twintig jaren lang Burgemeester zou zijn, stemmen opgingen, die beweerden dat dit feit niet onopgemerkt zou mogen voorbijgaan. Als er ooit redenen aanwezig waren, om te jubileeren, dan was dat nu. Wonseradeel heeft een Burgemeester, zooals er niet velen zijn. Aan hem heeft de Gemeente veel, heel veel te danken. Man van groote plichtsbetrachting, steeds werkzaam, begaafd met een schier ongeëvenaarde werk kracht, geeft hij, door zijn streven, een voor beeld aan allen. Met trots noemen we overal onzen Burgemeester, menige Gemeente benijdt ons hem. - ’t Is dan op Maandag j.l. ten duidelijkste gebleken, hoe Wonseradeel zijn eersten Burger waardeert. In 't kort zij hier het verloop van dien dag verteld. Toen was afgeloopen, eene overtuigend was verhouding is, die Burg, van Moge dit De heer J. II. H. PICCARDT werd ge- installeerd als Burgemeester van Adorp op ]8 Maart 18^3, aanvaardde het Burge meestersambt van Enisterwolde op 16 Jan. 1897, terwijl hij op 20 Mei 1901 in functie trad als Hoofd der Gemeente Wonseradeel. een warm hart, een helder oordeel, een rijken zegen op zijn arbeid. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De vleeschvoorziening. De Gemeenteraad van jEngwirden heeft zich tot den Minister van Oorlog gewend met verzoek de opvordering van vee voor voeding der-militairen te staken, daar de veestapel daardoor te veel inkrimpt en het veehoudersliedrijf benadeeld wordt. Waar een groot deel der bevolking ook I deze officieele Raads-receptie receptie waarbij meer dan gebleken, hoe aangenaam de er bestaat tusscben den Wonseradeel en den Gemeente-raad, zoo blijven, nog heel, heel lang. Vier uur in den namiddag algemeene receptie voor corporaties en particulieren. De rij der Sprekers werd geopend door den heer Salverda, Secretaris der Gemeente, die het woord voerde namens het personeel der Secretarie, en alle ambtenaren en beambten der Gemeente. Een groote schare, allen die werkzaam zijn in dienst van onze Gemeente, allen opgegaan naar Witmarsum om den Burgemeester geluk te wenschen, bij monde van den Secretaris, die zich van die taak loffelijk kweet en namens het geheel een geschenk in goud aanbood. De heer Luxwolde, Hoofd der O. L. School te Witmarsum, sprak namens alle Openbare Onderwijzers, en bood, mede uit naam van hen, een keurige schilderij aan, „Gezicht op Grouw”. van vleesch verstoken is, dient de vleesch- voeding voor militairen plaats te maken voor een andere wijze van voeding, meent adressant. Aan de Maatschappij van Landbouw zal gevraagd worden een actie op touw te zetten om alle slachting tijdelijk stop te zetten. Nu gaan de boeren aan bet jammeren, doch toen verleden jaar voor grof geld dui zenden kilo’s vleesch werden nitgevoerd, hoorde men niets. N. Harl. Cl. Daar was ereis een kleine staat, Die dfê geen mensch ter wereld kwaad, En bleef door alles heen neutraal, Al treiterde Hij had Die zorgde voor het graan En wat men Uit Oost en West, Toen was Die zei En al wat in zijn haven lag Van ’t kleintje, nam hij in beslag. De groote had ook menig vriend. Die ’s werelds roem al had verdiend, Omdat hij onbaatzuchtig echt! Vocht voor der kleine staten recht. Die zeien tot den democraat „Dat, vriend, bedacht je lang niet kwaad „We bieden ’t kleintje’n vrachtje graan, „Dan is dat zeker wel voldaan!” „En gaat het op ons bod niet in, „Welnou, we krijgen wel onz’ zin; „En vindt het kleintje ons wat slecht, „’t Heeft ongelijk; want macht is recht!” Toen zetten ze gauw met elkaar Een meoi contractje inmekaar, Dat klonk van onbaatzuchtigheid, Als loon voor de neutraliteit. Maar ’t kleintje had ook nog een Die keek al lang bedenk’lijk zuur, En dreigde: „’k Hou zooveel van jou: „Doe dat niet, of je krijgt een douw. „En vaart zoo’n patser op jouw schip, „'t Gaat naar den kelder in een wip; „Wij vechten voor de vrije zee, „En jouw belang is dat toch mee!” Het kleintje dacht: „’t Zal wel zoo zijn,” En bet bezweek van druk en pijn; Maar bij z’n allerlaatsten kik Zei ’t, hoogst ondankbaar, zachtjes „Stik!” Maart 1918. Fran. Ct. G. E. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Gents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Nu voerden achtereenvolgens alle Raads leden het woord. De heer Timmer weuschte ook mee te zingen in het koor van geluk- wenschen, omdat in dat koor een toon klinkt van waardeering voor alles wat door den jubilaris ie gedaan. Hij bracht in herinnering wat er onder het bestuur van den Burgemeester al is tot stand gekomen; verbetering van armenzorg, de onderwijs kwestie, wegenverbetering, pensioen regeling voor gemeenteambtenaren. Bovenal eerde hij het in den Burgemeester dal er bij dezen, bij soms zoo groot verschil van ziens wijze, ja bij soms verwerping van voorstellen, nooit sprake was van rancune, dat is een zeer gewaardeerde karaktereigenschap. Moge 't U gegeven zijn, zei de heer Timmer, uw zilveren ambtsjubileum als Burgemeester onzer ge meente te beleven, met allen die U lief zijn, mdge het U gegeven zijn nog lang werkzaam te zijn tot heil onzer maatschappij, bovenal tot heil onzer Gemeente. De heer de Hoop, Burgemeester van Sneek, complimenteerde als Voorzitter van, en namens de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in Friesland. van visschen, insecten, die nimmer slapen, Van de visschen weet snoeken, zalmen en slapen. Andere visschen slapen niet dan een paar minuten per maand. Er zijn dozijnen soorten De Vereeniging van onze Gemeente bood een aan, de heer Van Eijck Arum, voegde hierbij een van dank, voor was De heer D. Schaap te Arum, sprak ook namens den beer Bergsma te Makkum, beide heeren zijn met den heer Burgemeester hoofdpersonen van distributie. Een bewijs van hulde ging aan het spreken gepaard. Verder merkte ik als vertegenwoordigers van corporaties nog opden Kerkeraad der Ger. Gem. te Lollum, het Schoolbestuur der Biz. School te Makkum en de Centrale Keuken (Makkum). Onderwijl bracht bet Fanfarekorps van Piugjum voor bet Gemeentehuis eene serenade, ook de Zangvereeniging „Euphonia” van Witmarsum, was aanwezig en bewees den feestvierenden Burgemeester eene zang-hulde. Zeer, zeer vele particulieren kwamen den jubilaris complimenteeren. ’t Was een komen en gaan, den geheelen middag. Het zal den heer Piccardt en de zijnen gewis goed hebben gedaan, zoo ruimschoots te ervaren, dat des Burgemeesters arbeid in de Gemeente zoo op prijs wordt gesteld. Wonseradeel heeft zijnen Burgemeester dezen dag gewis'een blijden dag doen beleven. En daarop had hij recht; wij hebben een besten Burgemeester. Geve God dat bij nog lang moge worden gespaard, voor de zijnen, voor Wonseradeel. Ws. De heer Boersma, (Hartwerd) sprak in ’t Friesch. Hij sei dat it hem plesier docht, dat er yn ’t Frysk prate mei. Dat makket it for him makliker. Der is in sprekwird, dat seit: „aan Gods segen is alles gelegen.” As sprekker nou lis heechachte Boargemaster fen herte lok- winsket, seit bij er bij„mei Gods seine, yn greate mjitte, jins diel wêze. Ik hoopje dat moéd en krêft Jo noch lang forsiere en dat Jo noch lang us Gemeinte bistjiüre meye en dat hja, dy’t Jo leaf en dier binne, der noch lang tsjügen fen wêze meye.” En zoo ging het nu steeds door. Elk had een goeden wensch en bracht dien naar voren. En de grondtoon van alles was dankbaarheid en waardeering, ook voor zooveel dat was gedaan buiten bet Burgemeesters-ambt. Namens de Bouwvereeniging bood de heer Vellinga (Lollum) een bloemstuk aan. De jongste Wethouder, de heer Weerstra, wees er op, hoe de Burgemeester een man was, die zich zoo hoog zijne roeping bewust was. En dan nog dit: de jubilaris was niet van een kring van enkelen, voor allen had hij zijn best gedaan. Daar zitten in onzen Raad drie seniores, die den jubilaris hebben zien komen, toen zij reeds lid waren, de heeren Politiek, Blanksma en Scheepsma. Namens ben sprak de heer Blanksma een woord, wijzende er op, boe ook de zorgen van den Burgemeester uitgingen over de belangen van den landbouw. De heer Scheepsma heeft gewerkt onder het presidium van drie Burgemeesters. Hij spreekt het hier openlijk uit, dat de laatste dezer drie voor hem de eerste is. De heer Ypay wees op bet Sanatorium te Joure, door de steuukracht van Burgemeester Piccardt tot stand gebracht, waarvoor heel Friesland hem dank verschuldigd is. Dat deed hij door zijn ijzeren wil en volharding. Die dit heeft, is zeker van slagen. De geheele Gemeentelijke distributie-regeling is zijn werk, laat de boeren eens vertellen boe de Burgemeester hunne belangen behar tigde bij de hooivordering, verleden jaar. In tram en spoor kon men ’t hooren zeggen: „die Piccardt van Witmarsum, dat is'n man. Zulke Burgemeesters moesten er meer zijn.” Onlangs hoorde de heer Ypey op 't Land- bouwhuis te Leeuwarden zeggen: „de Burg, van Wonseradeel is een der weinige Burge meesters, die in deze tijden op zijne plaats is.” Wonseradeel is trotsch op U, Piccardt, blijf nog heel lang meester. Mijn verslag wordt te groot als ik alles zou vertellen wat er verder gesproken is. Laat ik dit zeggen: ieder had een vriendelijk woord, een zegenbede, een uiting van dank. len fen ’e hearen, dt Scbraerd, hie in boadskip van forskate ljue dt dat doarpke. Hja biene him frege om de groetenissen te bringen fen maunichien dt it gea, wer Sprekker bffsmannet. Een ander bracht een blijden dank namens de Verpleegden in de Armhuizen, die heden door den jubilaris zoo royaal werden onthaald. De heer Westendorp zei o.a, dit kernachtige Waterleiding. Zooals bekend, was de gemeente Groningen aan het procedeeren met de Waterleidings- maatschappij aldaar over de vraag of deze mpij. het alleenrecht bad om in de gemeente Groningen een waterleiding te exploiteeren. Dit proces dreigde niet gunstig voor de gemeente te zullen afloopen. Het gerechtshof te Leeuwarden, waarvoor de zaak diende, heeft echter partijen aange- rade.n een overeenkomst te tnffen, waaraan gevolg is gegeven. De gemeente zal de aandeelen opkoopen voor 220 pCt. en is dan eigenares van de leiding geworden. Brandspuiten. De gemeente ’s-Gravenhage. bad eenige motorbrandspuiten besteld bij de firma Benz Co., te Gaggenau. Ten gevolge van den oorlog kon de fabriek niet meer dan twee leveren. Het gemeentebestuur heeft thans besloten de levering op te dragen aan de spuiten- fabriek Bikkers Zoon te Rotterdam voor f34.400 per stuk, of f 20.000 duurder dan waarvoor de Duitsche firma ze had moeten leveren. Dure spuitjes, en dan nog geen benzine. Slapelooze dieren. Er zijn verscheidene soorten kruipende dieren en zoo lang hun leven duurt. men zeker, dat goudvisschen nimmer meer Maandagmorgen. Heerlijk voorjaarsweer. Van alle torens der Gemeente wapperde de vlag. Geen dorp of het liet de driekleur uitwaaien, 't was immers een feestdag. ’e Morgens elf uur kwamen de Leden van den Gemeenteraad bijeen in de Raadszaal, die voor deze gelegenheid keurig versierd was met groen en bloemen. Op de groene tafel prijkten voorjaarsbloemen, tulpen, narcissen en hyacinten. Hier zou, in een buitengewone bijeenkomst, de jubilaris door den Raad worden gecompli menteerd. Toen de Burgemeester en zijne familie de Raadszaal was binnengeleid door de commissie van ontvangst, nam de oudste Wethouder, de heer Piersma, het woord. In een eenvoudig bartelijke toespraak, bracht bij namens den Raad hulde aan den jubilaris. Na eerst geschetst te hebben ’s Burgemeesters arbeid, voor hij benoemd werd in Wonseradeel, merkte de spreker op, hoe de heer Piccardt zich, geen Fries zijnde, bad aangepast bij onze gewoonten, hoe bij getracht had met alles en allen in de Gemeente bekend te worden. Vooral liet spreker uitkomen de groote werkkracht van ben Burgemeester, een werk kracht, die aller bewondering afdwingt. Geen groote zaak, geen kleine, ontgaat zijne aan dacht. Steeds meer erkent men zijne be kwaamheid, zijn vlijt, zijne voortvarendheid, vooral in dezen tijd. En bij alle drukte, verbonden aan zijn ambt, vindt bij nog tijd voor allerlei zaken op burgerlijk en maat schappelijk gebied, getuige Herema State, de Bouwvereeniging, de in wording zijnde proeftuin, kortom voor alles wat bevor derlijk is tot het stoffelijk en zedelijk belang der Gemeente. Sieeds onpartijdig, bij zooveel verschil van richting en beginsel, was en is het voor ons een eer met hem samen te werken. Wonseradeel mag trotsch zijn op zijn Burgemeester. De Raad meende dat deze dag niet onop gemerkt mocht voorbijgaan, en dat hier nu niet paste alleen een woord van warme sympathie, maar ook een meer blijvend bewijs van hoogachting. Aanvaard bet, mijnheer de Burgemeester, zoo eindigde de heer Piersma, met onzen wensch, bat Hij, die U het voorrecht gaf dezen dag bier te gedenken, u ook lust en kracht geve, voort te gaan op dezen weg, zooals dat tot nu toe door U is gedaan. God zegene U. Het geschenk een van een meesterstuk een vaas op stander. Blijkbaar aangenaam verrast en aangedaan beantwoordde deBurgemeester den oudsten wet houder. Menig hem dierbare herinnering kwam daarin naar voren, getuigende van groote dankbaarheid en innige genegenheid. Wie zoo mag spreken op een dag als dezen, heeft zijn leven goeb besteed, heeft De Afdeeling Witmarsum van de Fr. Maatschappij van Landbouw complimenteerde bij monde van haren Voorzitter, den heer L. S. Hilarides, te Pingjum. De Afd. Witmarsum van „het Groene Kruis”, waarvan de jubilaris Voorzitter is, had den heer J. de Jong te Schellens, opge dragen hare gelukwenschen aan te bieden, tevens daarbij overhandigende een bewijs van sympathie (electrische bureaulamp.) Bakkers-patroons in fraai bloemstuk van Heslinga te hartelijk woord zooveel, dat door den jubilaris gedaan in ’t belang der bakkers. woord gaat men met een goede zaak naar het Gemeentehuis, dan vindt men vast steun bij den Burgemeester. De Gemeente Secretaris sprak den jubilaris een hartelijk woord toe. Dit was de ondergrond van zijn zeggen ik heb hier gevonden wat ik zocht. In een ernstig woord, uit het hart tot het hart, beantwoordde de Burgemeester» allen, ’t Was hem zeer aangenaam te kunnen en te mogen zeggen, dat hij steeds prettig samen werkte met allen, die geroepen zijn de. Gemeente te besturen en hij gevoelde zich gelukkig steeds zaken en personen te hebben kunnen onder scheiden. Bizonder genoegen deed het hem, dat bij niet alleen heden, maar steeds heeft mogen ondervinden zooveel blijken van sympathie met zijne wijze van arbeiden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1