Verschijnt Donderdags en Zondags. 57ste Jaargang. No. 24. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. a Seizoen-opening met een prachtige collectie Heeren Mode-Artikelen. K. MOL, Bolsward. 1918. Zondag 24 Maart. Van hetschouwtooneel. 1 VOOR BINNENLAND. Ea Beleefd aanbevelend, Heerenveen, 20 Maart. Heden zijn 13 kistjes vet, per spoor alhier aangekomen, door de marechaussee in beslag genomen. Bolswardsclie Courant Afzonderlijke op naar OD8 in en ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 60 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Wij lezen in de Friesehe Courant: „De wereld is speelt zijn rol en vader Vondel als dichter Goethe heeft in bet Voorspel zijn onsterfelijken Faust de ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. Bedrog met goudgeld. Twee menschen, die er op uit togen om te Utrecht gouden tientjes op te koopen, werden door een der verkoopers bedrogen. Voor 11 gulden per stuk kochten ze nl. twee vergulde halve guldens aan een speldje bevestigd.’ In de „Liggende Os” aldaar verteerde Dinsdag een klant voor eenig? dubbeltjes. Hij betaalde met een „goud tientje”. De kellner had reeds geld teruggegeven, toen men gewaar werd dat het tientje een eenvoudige gedenk penning was. De klant gaf voor dat bij het „tientje” zelf had gebeurd in een ander café en betaalde daarop met echt geld. De politie oordeelde 't nochtans noodig hem in bewaring te stellen’t bleek dan ook dat hij nog twee van die penningen bij zich had. (Centrum). Een schandelijk stukje. Sinds September van het vorige jaar ver miste de landbouwer A. van Beusekom te Lienden geregeld geld uit zijn kast, zonder dat hij de oorzaak van dat verdwijnen kon opsporen. De kast toch bleek steeds, goed gesloten te zijn en van braak was geen spoor te ontdekken. Intusschen steeg het totaal van het vermiste tot ongeveer f 3000. Gisteren heeft de justitie licht in deze zaak gebracht. Het 12-jarig kleinzoontje van den bestolene bood een bedrag van f 24 ter inschrijving in de schoolspaarbank te Lienden aan. Dit groote bedrag wekte achterdocht. Bij onderzoek ver telde de knaap, dat hij dit geld van een buurman had gekregen, omdat hij dien den sleutel van grootvaders kast bezorgde, als deze niet thuis was. Deze buurman verkeerde blijkbaar in den laatsten tijd in gunstiger omstandigheden dan vroeger. Het gevolg van het onderzoek heeft geleid tot zijn voorloopigs aanhouding in de kazerne te A mersfoort, waar hij als landstormman vertoefde. Alg. H. Zonder gas. De gemeente Velsen, die baar gas van Haarlem moet ontvangen, zit van heden middag af zonder dit verlichtingsmiddel. Wegens overschrijding van het rantsoen, heeft dë gasfabriek van Haarlem de gaslevering voor Velzen stopgezet. Een burgemeester op den preekstoel. Te Eibergen heeft Zondag 1,1. in de plaats van ds. Boorsma, die door een lichte onge steldheid verhinderd was, voor de Ned. Herv. Gemeente gepreekt, de heer M. J. Valeton, burgemeester dier gemeente. De heer Valeton is n.l. emeritus-predikant. De Zuiderzee. Het wetsontwerp „gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee” is door de Tweede Kamer aangenomen. Geen afschaffing van de kermis De Groninger Raad had een raadscommissie benoemd voor het overwegen der vraag, of het wenschelijk is de kermis af te schaffen en daarvoor meer passende genoegens in de plaats te stellen. Met de grootst mogelijke meerderheid is nu de commissie tot de con clusie gekomen, dat de kermis een groot volksvermaak is, dat zij niet moet worden afgeschaft, ook al omdat er geen andere pas sende feestelijkheden en opvoedende genoegens voor in de plaats zijn te stellen. Papieren zondvloed. In zijn jongste groote rede in de Tweede Kamer heeft minister Posthuma verklaard, dat het hem niet mogelijk is alle stukken te zien en te teekënen. Aan de andere departementen is ’t net zoo en ook de Com missie van Bijstand ziet niet alle stukken, ’t Is te begrijpen, als men het volgende hoort. Van 5 27 Febr. zijn aan ’s ministers departement (behalve de afdeeling crisiszaken en graanbureau) ingekomen b344 stukken en verzonden 94.861 brieven, circulaire», enz.bij crisiszaken 8700 ingekomen, 7009 ver zonden Centraal Administratiekantoor 27.912, verzonden 17.236. Las de minister alle stukken, dan zou hij in één jaar negen jaar ten achter komen, aangenomen dat voor elk stuk één minuut noodig was. Diefstal van telegraafdraad. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn op de Vlaggemanskade te Rotterdam aan- gehouden drie losse werklieden, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 500 meter koperdraad van de telegraafleiding langs de Ceintuurbaan. Met een knijptang, in het weiland weggeworpen, is het draad afgeknipt. Het draad is op de Centuurbaan teruggevonden. Als gevolg van dezen diefstal is het tele fonisch verkeer met Bleiswijk, Wormerveer en Duisburg en het telegrafisch verkeer met het Bijkantoor aan den Bergweg gestoord. V. R. Ct. Het zeeprantsoen aanmerkelijk verlaagd. Het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in verband met de vervaardiging van regeerings- zeep zonder lijnolie, welke in voorbereiding is en door moeilijkheden bij den aanvoer van grondstoffen uit het buitenland, de fabricage van zachte zeep tijdelijk stagnatie ondervindt. In verband hiermede zal voorloopig slechts! ons per persoon op het toegewezen quantum voor de 15e periode afgeleverd worden. Aan de gemeentebesturen is voorts verzocht in hunne gemeente bekend te maken, dat voor loopig geen Industriezeep kan worden afge leverd. Tel. Wommels, 20 Maart. Door den keurings dienst is bij een winkeliersche alhier een partijtje soda in beslag genomen, dat geen soda bleek te zijn, doch een surrogaat. Arum, 21 Maart. Hebben de geassoci eerden ons al leelijk te pakken wat de voedsel voorziening betreft, ook Moeder Natuur speelt ons daarbij nog parten. Verscheidene land bouwers toch zagen zich genoodzaakt hun wintertarwe weder onder den grond te ploegen, tengevolge van de vorstige nachten van onlangs. Men heeft nu hiervoor weer gedeeltelijk zomer- tarwe uitgezaaid. Leeuwarden, 21 Maart. In de heden alhier gehouden vergadering van den Frieschen Bond van Veehandelaren is besloten, een motie naar den minister van Landbouw te zenden, waarin wordt aangediongen op be middeling van deskundige veehandelaars bij de vordering van slachtvee, opdat de handel niet uitgeschakeld worde. Een commissie zal de motie mondeling toelichten. Heeg, 21 Maart. Toen de slager W- hedenmorgen in het lokaal kwam, waar het rookvleesch gedeponeerd was, kwam hij tot de ontdekking, dat de hond van den bakker F. B. voor pl.m. f 25 had opgepeuzeld. Htpk. Nieuwsbl. v. Fr. Geen Duilsche steenkolen meer? Amsterdam, 22 Maart. Het Hbl. verneemt van Duitsche zijde, dat het vrijwel zeker is, dat 31 Maart a.s. de aanvoer van kolen uit Duitschland zal worden stop gezet, omdat de bestaande economische overeenkomst dan af loopt en onderhandelingen over een nieuwe nog niet zijn begonnen. Harlingen, 21 Maart. De beide leerlingen van den hoefsmidscursus der Ambachtsschool te Harlingen, J. van Nimwegen te Midlum en D. Hiemstra te Slappeterp verwierven heden het diploma voor hoefsmid van boven genoemde school, na afgelegd examen, ten overstaan van Prof. Dr. H. M. Kroon en den beer 8. van Angeren, aan het Instituut voor Hoefkunde van ’s Rijks Veeartsenijkun- dige Hoogeschool te Utrecht. Sneek, 22 Maart. Den heer burgemeester van Wijmbritseradeel werd heden een door R. v. d. Tempel te Goënga gevonden kievitsei aangeboden. Het Zuiderzee-besluit. Uit Den Haag meldt men aan ’t N. v. d. D. Het is Donderdagavond in en buiten de Kamer een mooi oogenblik geweest, toen het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaling der Zuiderzee was aangenomen. In ’s lands ver gaderzaal ging luide een hoera-geroep op. Alle aanwezige Kamerleden snelden naar den minister van waterstaat, dr. Lely, zich ver dringende om hem de hand te drukken. Zichtbaar aangedaan ontving de minister na dit besluit tot het geven van uitvoering aan zijn levenswerk, deze hulde. Ook de ministers Cort van der Linden en de Jong werden gelukgewenscht. een schouwtooneelelk krijgt zijn deel.” Zoo zong we ’t wel hebben, en de van ware woorden gesproken, dat we maar een greep in het volle menscbenleven hebben te doen om het interes sante er van te ervaren. Inderdaad: en als we aan Faust denken, dan gaan onze gedachten als van zelf het tooneel. Ook naar het tooneel van eigen leven. Wij allen weten, dat we op het tooneel des levens de hoofdrol vervullen. We zijn de helden of de heldinnen in ons eigen tooneel- spel, in ons eigen treur- of blijspel. En willen we niet aan een blind toeval gelooven, dan moeten we aannemen, dat de rol ons is toegedeeld, om te vervullen als voor ons geschreven en bestemd. Ook in het volle menscbenleven bestaat een wedstrijd, evenals bij de tooneelgezelschappen. Er bestaat een mededinging naar de mooiste rol, naar de rijkste, ’t zij die van een machtigen vorst of van een bedelaar. Op het kunstschouwtooneel toch valt al het uiterlijke weg en is de inner lijke vertolking de eenige waarde. Elke pas- beginnende liefhebber voelt deze waarheid. Bij het lezen van romans genieten we van ten tooneele gevoerde helden, wier leven we met graagte lezen en verslinden. Op het groote schouwtooneel huldigen we ook de helden en heldinnen en juichen ze toe. in stilte wenschen we ook zulke tooneelhelden te zijn en de acteurs en actrices bieden we bloemstukken aan. We dwepen met de recht vaardigheid, met de zelfopoffering en de onver breekbare banden van liefde en trouw; we haten en verafschuwen valschheid en verraad, ontrouw, nijd en afgunst, en wat niet al! We leven geheel en al mee met de spelers en het spel op de planken. Maar als we weer in het volle menscbenleven staan, dan zijn we gewoonlijk die mooie rollen vergeten en hebben we het heerlijke spel den rug toegekeerd. Van de zoogenaamde opvoedende kracht van ’t tooneel wordt niets meer waarge nomen. In het volle menscbenleven toch zien we er gewoon lijk tegen op een rol te aanvaarden. We verlangen in veel gevallen die van een ander te spelen. Het kunsttooneel kan ons leeren, dat de onbelangrijkste en kleinste rol, mits goed verzorgd, ons tot een meesterlijk speler kan maken. En op dit tooneel kunnen we zien, wie en wat we konden zijn in het leven, als we maar den moed hadden de ons toebedeelde rol te aanvaarden niet alleen, maar ook te vervullen op een wijze, die we in den kunstenaar hebben leeren waardeeren. Als we maar den moed hebben in het volle menscbenleven te grijpen zooals Goethe dat bedoelt, dan zullen we zien dat elke rol hoog of laag ons kan maken tot een geëerd en geacht lid van het groote menschentooneel. Ook op dat tooneel zijn bloemen en kransen te verwerven, hoewel het leven niet altijd langs rozenpaden gaat. Maar bewondering en\ waardeering zullen we vinden bij allen die het Leven kennen. Er zijn helaas, nog vele figuranten op het tooneel van het men- schelijk leven, figuranten, die staan buiten het leven, buiten de gemeenschap en buiten zich zelf. En dus hebben we onze rol te vervullen niet alleen, maar ook te dingen naar een waardige rol, naar een rol, die ons plaatst te midden van het volle menschen- leven. En elke rpl, ook de kleinste en de minst belangrijke, kan den speler sieren en vervuld worden op een wijze, waardoor achting wordt afgedwongen. Lauweren kunnen we oogsten, al was het alleen maar voor ons zelf. Laten we gerust den held of de heldin van treur- of bijspel toejuichen, maar laten we dan ook consequent blijven en onze te vervullen rol even mooi vinden. Bij ’t kunst tooneel moeten wij niet juichen om te wee klagen op ons eigen tooneel! Op, gegrepen in het volle menscbenleven, en ’t is aan ons, lauweren te plukken dan wel uilfluiting en uitstooting te verwerven. V. D. V. Op het Binnenhof waren een groot aantal menschen samëngeloopen, die een luid gejuich aanhieven* toen bet bericht van de aanneming van het ontwerp zich verspreidde. Het was een historisch moment, buiten de Kamer. Toanielkriich. De karkommisje for de Toanielkriich, tifskreaun fen it Seiskip for Fryske Tael- en Skriftenkennisse, docht hjirby to witten dat de prizen, beskikber steld fen wegen it Haed- bestjür, woun binne fen de folgjende selskippen (de folchoarder is nei it alphabet)Gordyk, Jelsum, Ljouwert Toaniel, Toanielselskip fen de Krite Ljouwert. Hokker fen dizze selskippen de le-, 2e-, 3e- en 4e priis woun hat, wirdt dejouns fen de priisiitdieling bekind makke. Fierder hat de karkommisje goed foun oan de selskippen Boalsert en Harns yet in medalje ta to kennen omdat hja de winnende selskippen it neist oan kamen. Persoanlike prizen habbe woun 1. „Richt”, Ljouwter Toaniel, 2. „Arjen”, Gordyk, 3. „Richtsje”, Jelsum, 4. „Roel”, Krite Ljouwert, 5. „Richtsje”, Wommels, 6. „Ale”, Krite Ljouwert. De priisutdieliug scil pleats habbe to Ljouwert op Snein 14 April e.k. Medaljes binne joun ef tasein fen de h.h. E. Bergsma, Mr. H. Binnerts, H. van Kol, Henrie Polak, Earste Keamerleden fen FryslanMinister Posthuma, S. v. d. Burg, Mr. P. J. Troelstra, Jhr. T. Buwalda van Eisenga, A. Bonga en in inkelde oarsn dy syn namme net neamd habbe wol. De karkommisjeB. 8. Hvlkema, J. J. Hornstra, G. L. v.- d. Zwaag, Y. 0. Schuit maker. Niet onaardig. Tegen twee werklieden, werkzaam in een kaasfabriek aan den Sneekertrekweg te Leeu warden, is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een 4-tal pakken spijkers, ten nadeele van deze fabriek. Een dezer arbeiders is notabene mede-directeur van een op te richten nachtveiligheidsdienst, waarvoor thans met circulaire wordt gewerkt om abonnees te werven. Alg. H. De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft: Gedwongen trouwerij. Te Blommington in de Vereenigde Staten is het thans officiéél verboden ongetrouwd te blijven. Een commissie van onderzoek heeft ver klaard, dat er tal van jonge mannen en vrouwen, weduwen, weduwnaars en weezen een huis geheel alleen bewonen, terwijl zij uitstekend in staat zouden zijn, eeir'mau of een vrouw te onderhouden. Indien al deze leden trouwen, kan een groot aantal woningen worden verhuurd en tevens wordt de kolenbesparing er aanmerke lijk door bevorderd. De commissie is van meening, dat de vrouwen, die thans immers het kiesrecht hebben, ook bet recht moeten hebben, een man ten huwelijk te vragen. Zij stelt daarom voor, te bepalen, dat zulk een huwelijks aanzoek niet door e'en man mag worden ge weigerd, als hij in staat is een vrouw, of zij in staat is een man te onderhouden. Wie niettemin beslist weigert te trouwen, moet drie weeskinderen of twee behoeftige oude lieden in huis nemen en tot het einde van den oorlog onderhouden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1